99,4% kupujących poleca tego sprzedawcę

Polecam1792Nie polecam10

Zgodność z opisem
5
Koszt wysyłki
5
Obsługa kupującego
5

P-C-ZSZ-002, szlak pieszy czerwony, pętla, Szczecinek - Szczecinek, 18km

Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 48 godzin
Cena: 2,00 zł 2.00
zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Ocena: 5
Producent: Wiking
Kod produktu: P-C-ZSZ-002

Opis


Cena, to koszt pobrania plików GPS - dochód przeznaczamy na rozwój części szlakowej strony. Stan aktualności plików GPS jest zgodny z datami podanymi w punkcie 10 lub 11.


 1. NUMER SZLAKU W SERWISIE www.WedrujzNami.pl: P-C-ZSZ-002
 2. NUMER SZLAKU WG PTTK: ZP-1096-C
 3. PRZEBIEG SZLAKU: Szczecinek - jezioro Leśne - Czarnobór - Raciborki - jezioro Trzesiecko - Szczecinek
 4. NAZWA SZLAKU: Szlak Okrężny Wokół Szczecinka
 5. POWIAT: Szczecinecki
 6. GMINA: Szczecinek
 7. NAWIERZCHNIE: wszystkie rodzaje dróg
 8. KOLOR: czerwony pasek, pomiędzy dwoma białymi w poziomie
 9. ROK POWSTANIA: nieznany
 10. ROK OSTATNIEGO ODNAWIANIA: nieznany
 11. ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2012
 12. DŁUGOŚĆ: 18 km (według pomiaru GPS) - ze względu na różne urządzenia pomiarowe, należy brać pod uwagę różnice w długości szlaku od 1 do 3%.
 13. WAŻNE UWAGI: Szlak po drodze przecina się z szlakiem pieszym zielonym „Wzniesień Moreny Czołowej” oraz szlakiem żółtym.W 2012 roku oznakowanie na całej długości szlaku, oceniamy na bardzo słabe w obu kierunkach. Szlak w dwóch miejscach przecina droga ekspresowa S11. Niestety nikt nie dokonał zmian przebiegu szlaku.

LINKI ZEWNĘTRZNE:  brak

Szlak znajduje się na terenie gminy Szczecinek. Szlak ma charakter pieszo-rowerowej pętli, rozpoczyna i kończy się przy Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinku. Prowadzi przez miasto i może być wykorzystany do zwiedzania jego najważniejszych zabytków. Jest to również, najkrótsza trasa prowadząca nad jezioro Leśne. Poza miastem, szlak wiedzie lesistymi terenami Pojezierza Szczecineckiego, prowadząc po terenie pagórkowatym i obszarze widokowym, pomiędzy jeziorami Trzesiecko i Leśnym. Atrakcją jest również Czarnoborski Las. Zapraszamy do wspólnej wędrówki.

Jeśli znasz szlak, a nie ma go w naszym rejestrze, prosimy o przesłanie pliku .gpx oraz kilku słów o szlaku, zdjęć, abyśmy stworzyli jego wizytówkę. A jak masz czas, zapraszamy do stworzenia opisu szlaku, według naszego systemu. Szlaki są dla wszystkich i musimy je promować wspólnie.


Szczecinek to węzeł wielu szlaków turystycznych pieszych i rowerowych, doskonały punkt wypadowy do zwiedzania okolic czy nawet dotarcia do Białego Boru i Bornego Sulinowa. Nieodłącznie związany jest z Wałem Pomorskim, którego pozostałości spotkamy na szlakach turystycznych. Są tu również szlaki kajakowe, w tym Szczecinecka Pętla Kajakowa. Oprócz aktywnego wypoczynku nad jeziorem Trzesiecko (kajaki, żagle, windsurfing, narciarstwo wodne), można także odwiedzić muzea: Regionalne, Wału Pomorskiego i II Wojny Światowej. Do najciekawszych zabytków w mieście należą: Zamek Gryfitów, wieża kościelna św. Mikołaja z XVI w., neogotycki kościół Narodzenia NMP, wybudowany w latach 1905-1908 i wzorowany na gotyku północnoniemieckim, parafialna cerkiew prawosławna pw. Świętej Trójcy, wzniesiona w stylu eklektycznym w latach 1879–1880, spichlerz z XIX w., mury obronne i schrony Wały Pomorskiego.

Nasz szlak ma charakter okrężny, pieszo-rowerowy. Prowadzi przez miasto i może być wykorzystany do zwiedzania najważniejszych zabytków Szczecinka. Jest to też najkrótsza trasa dojściowa  nad Jezioro Leśne. Poza miastem szlak wiedzie lesistymi terenami Pojezierza Szczecineckiego. Przemierza po terenie pagórkowatym i widokowym obszarze pomiędzy jeziorami Trzesiecko i Leśnym. Atrakcją jest również Czarnoborski Las. Polecamy wycieczkę szlakiem jak i dłuższy pobyt w Szczecinku, który posiada rozbudowaną i urozmaiconą cenowo bazę noclegowo-turystyczną i moc atrakcji turystycznych.

OPIS TECHNICZNY

Odcinek 1, Szczecinek (zamek) – Szczecinek (cmentarz komunalny – nowy)  – 3,2 km (1,1,1)

Odcinek łatwy, drogi asfaltowe, chodniki, ścieżki rowerowe.

Początek szlaku znajduje się przy zamku Książąt Pomorskich nad Jeziorem Trzesiecko. Wybudowany został w I połowie XIVw.. Początkowo szlak prowadzi razem z szlakiem pieszym zielonym „Wzniesień Moreny Czołowej”. Od zamku przechodzi przez Plac Sowińskiego, przecina ulicę Ordona i ulicą Zamkową doprowadza do Placu Wolności, gdzie znajduje się ratusz z XIXw.. Obecnie w ratuszu znajduje się Urząd Miasta. Dalej prowadzi ulicą 1-go Maja do Jana Pawła II i dalej w kierunku północnym mijając Zespół Szkół z lewej strony. Na rozwidleniu ulic szlak odbija w prawo skos w kierunku dworca autobusowego. Za dworcem PKS skręca w prawo w ulicę Narutowicza. Podąża nią aż do ronda, gdzie skręca w  lewo w ulicę Słupską. Z prawej strony mija cmentarz. Po przejściu przez tory kolejowe (Szczecinek-Białogard) szlak kieruje dalej drogą prosto i po 450m skręca w prawo w drogę z polbruku. Idąc nią po 200m. dochodzi do bramy nowego cmentarza komunalnego w Szczecinku. Tu należy zachować ostrożność, ponieważ cmentarz powstał na drodze, przez którą prowadził szlak. Przed bramą należy skręcić w lewo i iść wzdłuż płotu omijając cmentarz.  Odcinek na całej długości dostępny dla pieszych, rowerzystów i miłośników nordic walking.

Odcinek 2, Szczecinek (cmentarz komunalny – nowy)  –  Czarnobór – 4,0 km (2,3,3)

Odcinek trudny, droga gruntowa – polna, asfaltowa.

Od cmentarza szlak prowadzi zarośniętą drogą gruntową. Po niecałych 800 metrach szlak dochodzi do torów kolejowych (Szczecinek – Bały Bór). Od przejścia przez tory znaki prowadzą dalej drogą polną przez 500m., a następnie szlak odbija w lewo w zarośniętą, ciężką do przejścia ścieżka. Dalej drogą dochodzi do kolejnych torów kolejowych (Szczecinek – Chojnice). Przecina je i prowadzi dalej w kierunku południowym. Po minięciu zabudowy z prawej strony rozpoczyna się droga asfaltowa. Z prawej strony mija Jezioro Leśne i dochodzi do miejscowości Czarnobór. Na skrzyżowaniu głównych dróg szlak skręca w prawo. Tu z lewej strony dołącza szlak pieszy zielony „Wzniesień Moreny Czołowej”. Odcinek na całej długości dostępny dla pieszych, z miejscowym krótkim utrudnieniem dla  rowerzystów i miłośników nordic walking.

Odcinek 3, Czarnobór – Szczecinek (ulica Pilska) – 5,5 km (2,2,2)

Odcinek dość łatwy, droga asfaltowa, utwardzona.

Od skrzyżowania w wsi Czarnobór szlak prowadzi drogą asfaltową przez 800m.. Na zakręcie drogi schodzi z szosy w prawo i idzie razem z „szlakiem Testamentu Papieskiego”. Od tego miejsca szlak kieruje drogą leśną. Po przecięciu strumienia skręca w lewo w mało widoczną ścieżkę. Szlak zielony pieszy skręca również w lewo, ale w następną drogę. Mijając tereny leśne, podmokłe dochodzi do drogi asfaltowej. Na skrzyżowaniu z nią po lewej stronie znajduje kapliczka. Szlak skręca w prawo, a następnie w pierwszą drogę gruntową w lewo. Kieruje lasem w kierunku południowym. Po 1km szlak wychodzi z lasu.  Mijając z prawej strony zabudowania droga zmienia się na utwardzoną. Na wysokości gospodarstwa agroturystycznego, które znajduje się po lewej stronie drogi szlak skręca w prawo w drogę gruntową. Po 600m. dociera do drogi krajowej 11 (łączącej Szczecinek z Piłą).  Odcinek na całej długości dostępny dla pieszych, rowerzystów i miłośników nordic walking.

Odcinek 4, Szczecinek (ulica Pilska) –  Szczecinek (zamek) – 5,3  km (1,1,1)

Odcinek dość łatwy, droga asfaltowa, gruntowa-polna, alejki.

Po przecięciu drogi krajowej szlak skręca od razu w prawo. Drogą gruntową dochodzi do ulicy Fabrycznej. Prowadzi nią na zachód do torów kolejowych, następnie prowadzi wzdłuż nich przez 250m. i skręca w lewo przecinając je. Szlak kieruje dalej w kierunki zachodnim. (Uwaga brak oznakowania). Mijając z prawej strony Kozią Górę (158m.n.p.m.) z lewej strony dochodzi ponownie szlak pieszy zielony „Wzniesień Moreny Czołowej” i idzie z nim aż do końca przebiegu szlaku. Przed drogą krajową 20 szlak skręca w prawo. Na wysokości wiaduktu kolejowego nad szosą dochodzi do niej i kieruje się wraz z nią do centrum miasta (ulicą Szczecińską). Przed basenem szlak skręca w lewo w kierunku jeziora. Z lewej strony dochodzi szlak pieszy żółty. Dalej szlak wiedzie alejkami wzdłuż brzegu jeziora mijając z prawej strony Ośrodek Sportu i Rekreacji i dochodzi z powrotem do zamku Książąt Pomorskich. Odcinek na całej długości dostępny dla pieszych, rowerzystów i miłośników nordic walking.

PODSUMOWANIE.

 • Szlak oznakowany bardzo słabo.
 • Jakość oznaczenie szlaku w 2012 roku określamy niedostatecznie – konieczność odnowienia.
 • Szlak dość łatwy dla turystów pieszych, jednak przebiegający po urozmaiconej rzeźbie terenu, można pokonać pieszo, przejechać rowerem. Drogi w dobrym stanie. Ocena ogólna szlaku jako dość łatwy z miejscowymi utrudnieniami.

SKALA TRUDNOŚCI PIESZA –1
SKALA TRUDNOŚCI ROWER – 2
SKALA  TRUDNOŚCI NORDIC WALKING - 2

1 – łatwy bez utrudnień
2 – średni z miejscowymi utrudnieniami
3 – o utrudnionym przejściu/przejeździe

 

Masz pytania ? Zadzwoń 501036860 w godz. 10:00-18:00, lub napisz e-mail biuro@wedrujznami.pl  .


 

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl