P-N-DJA-155, szlak pieszy niebieski, Mysłów - Storczykowy Kamieniołom, 4,5 +1,5km

Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 1 dzień roboczy
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 0,00 zł
bez kosztów dostawy
0.00
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Ocena: 0
Producent: Wiking
Kod produktu: P-N-DJA-155

Opis


SPODOBAŁA CI SIĘ MOJA PRACA ?? SKORZYSTAŁEŚ Z MATERIAŁÓW ?? POSTAW MI KAWĘ - https://buycoffee.to/wiking-turystyka

Kup kawę Wikingowi

Na pewno zmotywuje mnie do dalszej pracy. Często również kawka mi pomoże przy tworzeniu nowych i aktualizacji dotychczasowych danych. Do zobaczenia na Szlaku. W sezonie jesienno-zimowo-wiosennym, zapraszam na wspólne "Wyprawy z Wikingiem", podczas których wędrujemy po szlakach Województwa Zachodniopomorskiego i nie tylko.


  1. NUMER SZLAKU W SERWISIE www.WedrujzNami.pl:  P-N-DJA-155
  2. NUMER SZLAKU WG PTTK: 
  3. PRZEBIEG SZLAKU: Mysłów Baza parking - Kamieniołom Mysłów-Sobocin - Wapienniki parking - Zbójecki Kamień - odbicie na punkt widokowy Józkowa Góra - Storczykowy Kamieniołom
  4. NAZWA SZLAKU: SZLAK WAPIENNIKÓW
  5. POWIAT: Jaworski
  6. GMINA: Bolków
  7. NAWIERZCHNIE: drogi asfaltowe, utwardzone i gruntowe, ścieżki, bezdroża
  8. KOLOR: niebieski trójkąt, na białym kwadracie
  9. ROK POWSTANIA: 2023
  10. ROK OSTATNIEGO ODNAWIANIA: 2023
  11. ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2023
  12. DŁUGOŚĆ: 4,5 szlak główny + 1,5 km dojście do punktu widokowego Józkowa Góra (według pomiaru GPS)
  13. WAŻNE UWAGI: szlak o charakterze liniowym, oznakowanie dwustronne. W 2023 roku oznakowanie oceniam na bardzo dobre.

SZLAK ZNAJDZIESZ NA NA NASZEJ MAPIE OGÓLNEJ ZNAKOWANYCH SZLAKÓW TURYSTYCZNYCH (zawsze aktualizowana pełna mapa)



Jeśli znasz szlak, a nie ma go w naszym rejestrze, prosimy o przesłanie pliku .gpx oraz kilku słów o szlaku, zdjęć, abyśmy stworzyli jego wizytówkę. A jak masz czas, zapraszamy do stworzenia opisu szlaku, według naszego systemu. Szlaki są dla wszystkich i musimy je promować wspólnie.


CHARAKTERYSTYKA SZLAKU

Szlak Wapienników, jest jednym z trzech spacerowych szlaków pieszych Gminy Bolków, które znajdują się na terenie Geoparku - Krainy Wygasłych Wulkanów. Szlak stworzono w formie liniowej, Jednak jeśli ktoś chce wydłużyć trasę na całodniową pieszą lub rowerową, może powędrować przez Stare Rochowice i Niedźwiedzie Skały (opcja krótsza z powrotem na szlak), lub nawet przez Płoninę i Zamek Niesytno (opcja dłuższa i powrót żółtym szlakiem pieszym).

Tematyka szlaku to wapienniki (kamienne piece do wypalania wapna), związane z funkcjonującymi tutaj kamieniołomami. Oprócz tego możecie zdobyć Niedźwiedzie Skały, oraz powędrować do naprawdę fajnie wyposażonego punktu widokowego Józkowa Góra Życzę udanych spacerów.

Na szlaku węzły ze szlakami turystycznymi, umożliwiające przygotowanie wielu wariantów wędrówek:

  1. Zielony szlak spacerowy Wokół Lubrzy, pętla Mysłów
  2. Czerwony szlak spacerowy Starej Góry, pętla Mysłów
  3. Żółty szlak pieszy, Komarno - Zamek Niesytno (Płonina)
  4. Czerwony rowerowy Czterech Zamków, pętla Bolków

OPIS SZLAKU

Naszą wędrówkę rozpoczynamy na Bazie Turystycznej Mysłów, przy drodze krajowej nr 3, gdzie możemy zostawić samochód. Ruszamy za oznakowaniem na szlak. Przejściem dla pieszych przechodzimy na drugą stronę drogi krajowej nr 3. Wchodzimy na drogę szutrową. Przed nami widok na malowniczą hałdę kamieniołomu Mysłów-Sobocin. Wraz ze szlakiem niebieskim Wapienników i rowerowym czerwonym dochodzimy do niewielkiego parkingu. Nad nim stoją dumnie wapienniki - piece do wypalania wapna. Przechodzimy nad strumieniem - po lewej stary kamienny przepust. Szlak spacerowy zielony odbija w prawo, kierując się na Lubrzę. My wędrujemy dalej szutrową drogą. Na kolejnym dużym skrzyżowaniu (w okolicy szlabanu), możemy odbić w prawo i zdobyć Niedźwiedzie Skały (tam, i z powrotem około 2km).

Wracamy na szlak. Drogą szutrową docieramy do szlabanu. 250 metrów dalej, kolejne skrzyżowanie. Jeśli skręcimy w prawo, drogą polno-leśną dotrzemy do dwóch kamieniołomów; malowniczego Zaklętego Wyrobiska, oraz Brzozowego Kamieniołomu - dojście od drogi oznakowanie niebieskim szlakiem dojściowym do atrakcji turystycznej. Dodatkowo zaliczymy dwa miejsca z wapiennikami; jeden na posesji prywatnej, drugi kilkadziesiąt metrów od odejścia do Brzozowego Kamieniołomu. Dalej droga poprowadzi nas do Starych Rochowic.

Wracamy na szlak. Mijamy wieże telekomunikacyjne i wchodzimy do Nowych Rochowic. Po środku wsi skrzyżowanie. Jeśli odbijemy w prawo, za drogowskazami dojdziecie do punktu widokowego Józkowa Góra (oznakowanie niebieski trójkąt na białym tle - tam i z powrotem to około 1,5km). A naprawdę warto odwiedzić to miejsce wyposażone w małą architekturę, lunetę do obserwacji - idealne miejsce na odpoczynek.

Warto jednak powędrować dalej szlakiem do Storczykowego Kamieniołomu. Jest to malownicze miejsce z ciekawą roślinnością, a i naprawdę fajne na wyciszenie się podczas wędrówki. Możemy również pójść do wapienników, które przerabiały urobek z kamieniołomu. Wystarczy asfaltem dojść do drogi krajowej nr 3, skręcić w prawo i dojść do budynków browaru Roch. Za nimi stoją dwa piece wapienne.

Dziękuję za wspólną wycieczkę i zapraszam do skorzystania z pozostałych dwóch tras spacerowych Gminy Bolków; szlaku Wokół Lubrzy i Szlaku Starej Góry.


OBIEKTY I MIEJSCOWOŚCI NA SZLAKU

Mysłów, to wieś położona jest u podnóża wschodniego grzbietu Gór Kaczawskich, nad strumieniem Mokrzynka. Wieś posiada rodowód XII wieczny, jednak z tego okresu praktycznie nic się nie ostało. Pierwsza wzmianka, mówi o przekazaniu wioski, klasztorowi w Lubiązu. Następnie Mysłów był w rękąch rodziny von Zedlitz. Od 1886 roku, dobrami zarządzała rodzina Titze oraz jej spadkobiercy aż do II Wojny Światowej. Do dnia dzisiejszego zachowało się wiele zabytkowych budynków wiejskich głównie z przełomy XIX i XX wieku, kościół oraz założenie pałacowo-parkowe z folwarkiem. W okolicach wsi już od XV wieku, do 1925 roku, funkcjonowały kopalnie, w których wydobywano rudę miedzi (później wydobywano rudy zawierające arsen). Dzisiaj, relikty kopalni znajdziemy w okolicach Radzimowic, w formie szybów na zboczu góry Żeleźniak. Produkowano również wapno, wypalane w wapiennikach z materiału pozyskiwanego z okolicznych kamieniołomów. Do dnia dzisiejszego zachowało się sporo kamiennych pieców i malowniczych kamieniołomów.

W 2024 roku, oddano do użytku Bazę Turystyczną Mysłów. Jest to punkt węzłowy wszystkich mysłowieckich szlaków, który tutaj rozpoczynają/kończą swój bieg. Znajdziecie tu również mapę turystyczną okolic, z naniesionymi szlakami. Stało się idealnym miejscem nie tylko na zostawienie samochodu i ruszenia na szlak, ale również do odpoczynku, po turystycznym spacerze z wykorzystaniem infrastruktury turystycznej.

Warto zobaczyć:

  • Kościół św. Jana Chrzciciela w Mysłowie, to jednonawowy budynek, wzniesiony na przełomie XIII i XIV wieku w stylu gotyckim (pierwsza wzmianka o kościele pochodzi z 1311 roku). Orientowany, murowany, jednonawowy, z wieżą od zachodu, z prostokątnym, prezbiterium nakrytym dwuprzęsłowym sklepieniem krzyżowo-żebrowym. Od południa zachował kamienny, ostrołukowy portal z narożnymi kolumienkami, a we wnętrzu prezbiterium przyścienne sakramentarium. Zbudowano go z kamienia, zaś naroża budynku zostały wykonane zostały z piaskowca. W wieży znajdowały się dwa dzwony, pierwszy z 1436 r. (82 cm średnicy), kolejny z 1654 r. (97 cm średnicy, ozdobiony renesansowymi ornamentami, wykonany przez Donata Schrötera w Podgórzynie). W XVIII wieku został przebudowany w stylu barokowym. Ostatnia przebudowa została wykonana w XIX wieku. W kościele znajduje się późnorenesansowy, ewangelicki ołtarz drewniany. Ołtarz wykonany został przez rzeźbiarza Christoffa Kowera (Kobera, Kauera) w 1616 roku. Obecnie budynek świątyni jest otynkowany. Przy kościele znajduje się zabytkowe stanowisko cmentarza przykościelnego.
  • Zespół pałacowo-parkowy z założeniem folwarcznym. Pierwszy pałac zbudowano na przełomie XVII i XVIII wieku, jako letnią rezydencję opatów klasztoru z Krzeszowic, w stylu barokowym. W kolejnych latach budynek pałac był przebudowywany i powiększany, oraz rozbudowano folwark. Ostatecznie uzyskał on wygląd neorenesansowy. Z założenia parkowego prawie nic nie zostało. Niestety po wojnie, po upaństwowieniu majątku, został przejęty przez Fabrykę Maszyn Rolniczych Jawor. Wielokrotnie przebudowywany aż do 1990 roku, kiedy zaadoptowano go na ośrodek wczasowo-kolonijny Uniwersytetu Wrocławskiego. Po transformacji rozpoczął się jego proces niszczenia. Mam nadzieję, że władze będą potrafiły wykorzystać potencjał tego miejsca. W pobliżu pałacu, znajdziemy budynki dawnego folwarku. Pałac wraz z parkiem (1,8ha), otoczony jest ogrodzeniem i można go zobaczyć tylko z pewnej odległości.
  • Ruiny wiatraka holenderskiego w Mysłowie. Jest najbardziej charakterystyczną budowlą, wplecioną w mysłowski krajobraz. Jest jednym z około 28 zachowanych wiatraków tego typu na Dolnym Śląsku. Zbudowano go prawdopodobnie w XIX wieku, chociaż dopuszcza się końcówkę XVIII wieku. Do budowy wykorzystano głównie okoliczny kamień, prawdopodobnie z pobliskiego kamieniołomu w Wojcieszowie. Dzięki zastosowaniu tzw. marmuru wojcieszowskiego (szare i białe wapienie), uzyskał niezwykle zróżnicowany kolorystycznie wygląd, który uzupełnia czerwona cegła. Wiatrak składał się z nieruchomego korpusu oraz spoczywającej na nim obracalnej bryle dachu o kołowej podstawie. Czapa dachu poruszała się na żeliwnych rolkach posuwających się po żeliwnym pierścieniu umocowanym na nieruchomej części wiatraka  Zdolność obrotu kopuły dachu o 360 stopni pozwalała na ustawianie powierzchni skrzydeł prostopadle do kierunku wiatru.  W czasach świetności mógł mielić około 1 tony zboża na dobę. Działał jeszcze po wojnie - obecnie trwała ruina. Do wiatraka można dojść z Płoniny i Mysłowa, żółtym szlakiem pieszym. Jest również widoczny z zielonego szlaku spacerowego Wokół Lubrzy - dojście około 250 metrów.

Nowe Rochowice, są wsią na Grzbiecie Wschodnim Gór Kaczawskich. Od końca XIII wieku, wiódł tędy szlak do Zgorzelca przechodzący przez Jelenią Górę, Gryfowa Śląski i Lubań. Przy przystanku autobusowym możemy zobaczyć prawdopodobnie kamienny drogowskaz, wspomnianego traktu. Chociaż niektóre źródła podają, że jest to kamień pokutny ustawiony przez przestępcę. Wieś związana jest z wydobyciem i wypalaniem wapienia. W promieniu 1 kilometra znajdziemy 4 kamieniołomy wapienia oraz margli i trzy miejsca z piecami, nazywane Wapiennikami. Na szlaku oznaczyliśmy 3 kamieniołomy i dwa miejsca z Wapiennikami (jedno na prywatnej posesji). Swój rozwój opierały na pracy w kilku kamieniołomach, rozsianych wokół wsi z największym Töppich przy którym stoją dwa wapienniki. Mniejsze to Alexerei i Häderei. Po drugiej stronie szosy znajduje się duży Blaubruch, kamieniołom wapienia, w którym zatrudnienie również znajdowali mieszkańcy Nowych Rochowic. W pobliżu miejscowości przebiegał jeden ze „szlaków śmierci”, którym prowadzono więźniów z obozu koncentracyjnego Gross-Rosen. 


Kamieniołom Mysłów-Sobocin z Wapiennikami. Opuszczony kamieniołom, należy do największych w Sudetach i jednym z najciekawszych stanowisk geologicznych. Położony jest w środkowej części Grzbietu Wschodniego Gór Kaczawskich w Sudetach Zachodnich. Na nieczynne wyrobisko - teren prywatny, jest kategoryczny zakaz wchodzenia, ze względów bezpieczeństwa oraz szalejących quadowców i crossowców, na stokach hałdy. Położony jest nieopodal drogi krajowej nr 3, oraz Bazy Mysłów. Dotrzemy tutaj pieszo, rowerem lub samochodem. Hałda widoczna jest z daleka, zaś na odsłoniętych skałach i hałdach utworzyła się mozaika cennych zbiorowisk z roślinnością pionierską, naskalną i kserotermiczną. W kamieniołomie odsłonięte są tzw. marmury wojcieszowskie, występujące tu jako wapienie krystaliczne: szare i białe. Miejscami w ścianach wyrobiska odsłaniają się niewielkie kawerny tj. puste przestrzenie w skałach. W ścianach wyrobiska obserwować można przejawy krasowienia: małe jaskinie z szatą naciekową, druzy kalcytowe. Dodatkowo jako wkładki w obrębie wapieni krystalicznych występują jasne, zielonkawe fyllity o jedwabistym połysku, które są przeobrażonymi wkładkami ilastymi zgromadzonymi w formie osadu w obrębie wapieni. Większość wartościowych surowców z przemysłowego punktu widzenia została już wydobyta, dlatego złoże zostało opuszczone w II połowie XX wieku. Dzięki wapiennemu podłożu spotkać tu można cały szereg rzadkich lub chronionych gatunków roślin, w tym wiele storczykowatych. Więcej informacji na stronie - https://przyrodniczo.pl/cenne-tereny/kamieniolom-myslow-sobocin . Urobek do wypalania wapna, był wydobywany od setek lat, przez co szczyt wzniesienia uległ zanikowi - najwyższy istniejący punkt sięga 570 m n.p.m.. Nieopodal, przy drodze, znajdują się dwa, zbudowane z lokalnego kamienia, XIX wieczne piece szybowcowe, które obsługiwały kamieniołom. Służyły one do wypalania skal wapiennych. W wyniku tego procesu uzyskiwano wapno palone. Wapienniki budowano w bezpośredniej bliskości kamieniołomu, co znacznie ułatwiało transport urobku. Jako ciekawostkę warto dodać, że z kamieniołomu w Mysłowicach, pociągnięto kolej linową, do dworca kolejowego w Starych Rochowic, o długości 4 kilometrów, która działała do lat 70-tych, XX wieku. Stacja oddana była do użytku 1 sierpnia 1899 roku, ułożono tam 4 tory bocznicy Zakładów Wapiennych; z rampą, wagą wagonową i urządzeniem do załadunku wapna. Dzięki temu można było transportować urobek koleją. Więcej informacji na stronie - https://odkrywca.pl/kolorowy-kamieniolom-sobocin  . Do wapienników dotrzemy niebieskim i zielony szlakiem spacerowym Gminy Bolków, oraz czerwony szlakiem rowerowym Czterech Zamków.


Nowe Rochowice, są wsią na Grzbiecie Wschodnim Gór Kaczawskich. Od końca XIII wieku, wiódł tędy szlak do Zgorzelca przechodzący przez Jelenią Górę, Gryfowa Śląski i Lubań. Przy przystanku autobusowym możemy zobaczyć prawdopodobnie kamienny drogowskaz, wspomnianego traktu. Chociaż niektóre źródła podają, że jest to kamień pokutny ustawiony przez przestępcę. Wieś związana jest z wydobyciem i wypalaniem wapienia. W promieniu 1 kilometra znajdziemy 4 kamieniołomy wapienia oraz margli i trzy miejsca z piecami, nazywane Wapiennikami. Na szlaku oznaczyliśmy 3 kamieniołomy i dwa miejsca z Wapiennikami (jedno na prywatnej posesji). Swój rozwój opierały na pracy w kilku kamieniołomach, rozsianych wokół wsi z największym Töppich przy którym stoją dwa wapienniki. Mniejsze to Alexerei i Häderei. Po drugiej stronie szosy znajduje się duży Blaubruch, kamieniołom wapienia, w którym zatrudnienie również znajdowali mieszkańcy Nowych Rochowic. W pobliżu miejscowości przebiegał jeden ze „szlaków śmierci”, którym prowadzono więźniów z obozu koncentracyjnego Gross-Rosen.


Storczykowy Kamieniołom w Nowych Rochowicach, położony jest na bezimiennym wzniesieniu (492 m n.p.m.), w środkowej części Grzbietu Wschodniego Gór Kaczawskich w Sudetach Zachodnich. Nieczynne wyrobisko marmuru położone jest na bezimiennym wzgórzu w Górach Kaczawskich i obejmuje jedne z najbogatszych muraw w Sudetach. Jest to miejsce wybitnie cenne przyrodniczo, które niestety systematycznie zarasta przez krzewy i drzewa. Odnotowano tu liczne rzadkie i chronione gatunki, w tym bardzo liczną rodzinę storczykowatych (gółka długoostrogowa, kruszczyk Muellera, kruszczyk rdzawoczerwony, buławniki i inne) oraz gatunki rzadkie w skali kraju i regionu. Naprawdę malownicze miejsce, szczególnie gdy kwitną storczyki. Niewątpliwą atrakcją jest również unikatowe stanowisko kłosownicowego boru sosnowego (chojniak kłosownicowy), który porasta strome ściany kamieniołomu. Więcej informacji na stronie https://przyrodniczo.pl/cenne-tereny/kamieniolom-w-nowych-rochowicach . Nieopodal, na prywatnej posesji, znajdują się dwa, zbudowane z lokalnego kamienia, XIX wieczne piece szybowcowe. Służyły one do wypalania skal wapiennych. W wyniku tego procesu uzyskiwano wapno palone. Wapienniki budowano w bezpośredniej bliskości kamieniołomu, co znacznie ułatwiało transport urobku. Niniejsze piece obsługiwały Storczykowy Kamieniołom. Do kamieniołomy prowadzi niebieski szlak spacerowy z Mysłowa.


Zaklęte Wyrobisko w Nowych Rochowicach. Drugi z malowniczych kamieniołomów w okolicy Nowych Rochowic. Według mnie bardzo malownicze miejsce, idealne na wyciszenie się podczas wycieczki. W kamieniołomie istnieje kategoryczny zakaz wchodzenia do starej sztolni, co podyktowane jest względami bezpieczeństwa. Na prywatnej posesji, znajdują się pozostałości, zbudowanych z lokalnego kamienia, XIX wiecznych pieców szybowcowych. Służyły one do wypalania skał wapiennych. W wyniku tego procesu uzyskiwano wapno palone. Wapienniki budowano w bezpośredniej bliskości kamieniołomu, co znacznie ułatwiało transport urobku. Niniejsze piece obsługiwały Zaklęte Wyrobisko.


Brzozowy Kamieniołom w Nowych Rochowicach. Trzeci z malowniczych kamieniołomów w okolicy Nowych Rochowic. Podobnie jak w pozostałych wydobywano tutaj skały wapienne. Obecnie kamieniołom jest porośnięty brzozami, skąd nazwa. Lezy na totalnym uboczy, więc i rzadko zagląda tutaj turysta. Nieopodal kamieniołomu, znajdują się pozostałości, zbudowanych z lokalnego kamienia, XIX wiecznych pieców szybowcowych. Służyły one do wypalania skał wapiennych. W wyniku tego procesu uzyskiwano wapno palone. Wapienniki budowano w bezpośredniej bliskości kamieniołomu, co znacznie ułatwiało transport urobku. Niniejsze piece obsługiwały Zaklęte Wyrobisko.  Dojście do kamieniołomu niebieskim szlakiem dojściowym, do atrakcji turystycznej od drogi leśnej.  Łąka jest terenem prywatnym, więc trzymamy się skraju lasu i oznakowania.


Niedźwiedzie Skały (Skałki) 657 m.n.p.m., (niem. Barstein) – szczyt w Grzbiecie Wschodnim Gór Kaczawskich, leżący w jego środkowej części. Tworzy wraz z Lubrzą, Skibą i Lisianką (585 m n.p.m.) wyraźnie wyodrębniony i nieco rozczłonkowany masyw. Niedźwiedzie Skałki znajdują się w jego centralnej części, a najwyższa jest Lubrza w południowo-zachodniej części. Lisianka stanowi południowo-wschodnie odgałęzienie. Niedźwiedzie Skałki zbudowane są ze staropaleozoicznych skał metamorficznych pochodzenia wulkanicznego – zieleńców i łupków zieleńcowych, łupków serycytowych, keratofirów oraz wkładek łupków kwarcowych i lidytów, które są przecięte żyłami permskich skał wulkanicznych – porfirów (ryolitów). Skały na grzbiecie i na wschód od szczytu tworzą niewielkie skałki, noszące nazwę Niedźwiedzie Skałki. Dzięki wycince drzew, szczyt jest dobrym punktem widokowym. Obecnie oznakowano dojście na szczyt, niebieskim szlakiem dojściowym do atrakcji, od szutrowej drogi którą przebiega czerwony szlak rowerowy czterech Zamków. Dodatkowo ustawione będą słupki z szlakowskazami kierunkowymi od Starych Rochowic. oraz szlaku Wapienników. Uwaga ! Wejście po zboczu jest dość niebezpieczne, zarówno od północnej, jak i południowej strony góry - ruchome kamienie oraz pozostałości wyciętych drzew.


Zbójecki Kamień (Mordstein), zbudowany jest z kambryjskich łupków albitowo-serycytowych z grafitem, sąsiadujących z żyłą marmurów kalcytowo-dolomitycznych. Są to pozostałości dawnego wulkanizmu. Nazwa pochodzi prawdopodobnie z miejsca kaźni zbójów, lub dokonanego przez nich w tej okolicy mordu. Możliwa jest pierwsza opcja, gdyż w tej okolicy przebiegał historyczny trakt Ze Zgorzelca, do Jeleniej Góry. Do Zbójnickiego Kamienia dotrzesz niebieskim szlakiem spacerowym Wapienników, Gminy Bolków.

 


POWIĄZANE SZLAKI I MAPY: aby sprawdzić z jakimi szlakami turystycznymi, krzyżujemy naszą wędrówkę, kliknij w zakładkę "produkty powiązane". Znajdziesz tam również mapy, na których znajduje się szlak, a mamy je w sprzedaży. Zakładka w ciągłej rozbudowie, w miarę wprowadzania szlaków i wydawnictw do bazy.


SKALA TRUDNOŚCI PIESZA – 1
SKALA TRUDNOŚCI ROWER – 3
SKALA  TRUDNOŚCI NORDIC WALKING 2

1 – łatwy bez utrudnień
2 – średni z miejscowymi utrudnieniami
3 – o utrudnionym przejściu/przejeździe


SPODOBAŁA CI SIĘ MOJA PRACA ?? SKORZYSTAŁEŚ Z MATERIAŁÓW ?? POSTAW MI KAWĘ - https://buycoffee.to/wiking-turystyka

Kup kawę Wikingowi

Na pewno zmotywuje mnie do dalszej pracy. Często również kawka mi pomoże przy tworzeniu nowych i aktualizacji dotychczasowych danych. Do zobaczenia na Szlaku. W sezonie jesienno-zimowo-wiosennym, zapraszam na wspólne "Wyprawy z Wikingiem", podczas których wędrujemy po szlakach Województwa Zachodniopomorskiego i nie tylko.

 


Masz pytania ? Zadzwoń 501036860 w godz. 10:00-18:00, lub napisz e-mail biuro@wedrujznami.pl  .


Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:

Opinie o produkcie (0)

Weryfikujemy, które opinie pochodzą od klientów, którzy kupili dany produkt. Po zatwierdzeniu wyświetlamy zarówno pozytywne, jak i negatywne opinie

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl