P-N-ZWA-118, szlak pieszy niebieski, Pętla Tuczno, Tuczno - Tuczno, 9,3km

Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 1 dzień roboczy
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 0,00 zł
bez kosztów dostawy
0.00
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Ocena: 0
Producent: Wiking
Kod produktu: P-N-ZWA-118

Opis


SPODOBAŁA CI SIĘ MOJA PRACA ?? SKORZYSTAŁEŚ Z MATERIAŁÓW ?? POSTAW MI KAWĘ - https://buycoffee.to/wiking-turystyka . Wspomóż utrzymanie domen, sklepu, serwera na dane ....

Kup kawę Wikingowi

Materiały zamieszczone lub zakupione w serwisie można wykorzystywać na ogólnych zasadach wynikających z prawa autorskiego i praw pokrewnych, w tym majątkowych - Regulamin korzystania z danych umieszczonych w serwisie .Jeśli chcesz umieścić widżet z mapką na swojej stronie, skontaktuj się z nami. Przygotujemy kod do wklejenia i wyślemy na mejla.


  1. NUMER SZLAKU W SERWISIE www.WedrujzNami.pl:  P-N-ZWA-118
  2. NUMER SZLAKU WG PTTK: ZP-1139ny
  3. PRZEBIEG SZLAKU: Tuczno parking - ul. Klasztorna - Nadleśnictwo Tuczno - Pole Biwakowe Cypel - Tuczno Klasztorna
  4. NAZWA SZLAKU: Pętla Tuczno
  5. POWIAT: Wałecki
  6. GMINA: Tuczno
  7. NAWIERZCHNIE: drogi asfaltowe, utwardzone i gruntowe
  8. KOLOR: niebieski pasek, pomiędzy dwoma  białymi w poziomie
  9. ROK POWSTANIA: 1998
  10. ROK OSTATNIEGO ODNAWIANIA: nieznany
  11. ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2012
  12. DŁUGOŚĆ: 9,3 km (według pomiaru GPS)
  13. WAŻNE UWAGI: szlak o charakterze pętli, oznakowanie dwustronne. W 2022 roku oznakowanie oceniamy jako dostateczne, z miejscowym brakiem oznakowania. Szlak należy poddać renowacji

SZLAK ZNAJDZIESZ NA NA NASZEJ MAPIE OGÓLNEJ ZNAKOWANYCH SZLAKÓW TURYSTYCZNYCH (zawsze aktualizowana pełna mapa)



Jeśli znasz szlak, a nie ma go w naszym rejestrze, prosimy o przesłanie pliku .gpx oraz kilku słów o szlaku, zdjęć, abyśmy stworzyli jego wizytówkę. A jak masz czas, zapraszamy do stworzenia opisu szlaku, według naszego systemu. Szlaki są dla wszystkich i musimy je promować wspólnie.


CHARAKTERYSTYKA SZLAKU

Jest to szlak o charakterze pętli prowadzący nas po terenach leśnych, na północ od jeziora Tuczno. Na szlaku oprócz sporej ilości lasów, ze zdrowym mikroklimatem, i urozmaiconej rzeźby terenu, czekają na nas zabytki, malownicze widoki nad jeziorem, oraz jak to bywa na Wale Pomorskim, kilka bunkrów. Jest to idealna propozycja na spacer, podczas wypoczynku w Tucznie. Może również stanowić część innej, dłuższej wyprawy przy wykorzystaniu całej sieci znakowanych szlaków turystycznych gminy Tuczno. Życzę udanych wrażeń i miłych wędrówek pieszych i rowerowych, opisywanym szlakiem szlakiem.

Na szlaku węzły ze szlakami:

  • Czerwony pieszy im. IV Dywizji Piechoty, Jez. Karpiowe (Nadarzyce) - Człopa
  • Żółty pieszy, Wokół Tuczna, Tuczno-Tuczno
  • Zielony pieszy, Tuczno - Żelichowo
  • Czarny pieszy Wokół Młynówki, pętla
  • Czarny rowerowy, Tuczno - Bralin
  • Niebieski rowerowy, pętla Trzcianka

OPIS SZLAKU

Tuczno to miejscowość turystyczna położona na południu woj. zachodniopomorskiego. W jego okolicy znajdują się trzy jeziora: Tuczno, Zamkowe i Lubiatowo, połączone Młynówką, wpływającą do Płocicznej. Miasto dysponuje bazą noclegową (od pensjonatów po pola biwakowe) i ładnym kąpieliskiem. W Tucznie znajduje się węzeł szlaków turystycznych, pieszych i rowerowych, można skorzystać również z usług kajakowych. To idealny punkt wypadowy do wschodniej części Drawieńskiego Parku Narodowego. Do atrakcji miasta należy Zamek Wedlów z XIV w., kościół pw. Wniebowstąpienia NMP z 1522 r., kapliczka św. Jerzego z XVII w., zabytkowy młyn oraz dom zakonny Sióstr Zgromadzenia św. Elżbiety w Tucznie z 1868 roku. Nie zabraknie tu również pozostałości Wału Pomorskiego/Pozycji Pomorskiej. Znajdziemy tu kilka wysadzonych schronów bojowych w okolicach zamku, oraz wzdłuż północnych brzegów tuczeńskich jezior. W północnej części miasta możemy podziwiać zabytkowy, odrestaurowany most kolejowy (drugi widowiskowy most znajduje się na północny zachód, od Tuczna w Krępie Krajeńskiej). Z przyrodniczych obiektów polecam Park Miejski ze starodrzewem, oraz rezerwat przyrody Mszary Tuczyńskie, czy też Leśne Źródła. W mieście znajdziemy również cmentarz choleryczny z neogotycką, ceglaną kapliczką i pozostałości cmentarza żydowskiego.

Początek szlaku znajduje się w Tucznie na parkingu, przy kościele. Jest tu duży węzeł szlaków pieszych i rowerowych. Po zwiedzeniu Tuczna, wychodzimy ulicą Klasztorną, wraz ze szlakami pieszymi; żółty i zielony oraz czarnym rowerowym, mijając po prawej zabytkową kaplicę sióstr zakonnych. Przy kapliczce, odchodzi od nas szlak żółty, w kierunku jeziora. Wędrujemy dalej, mijając budynki Nadleśnictwa Tuczno oraz miejsce odpoczynku. Po kilometrze, skręcamy w prawo i dużym łukiem, podążamy w okolice północno-zachodniego brzegu jeziora Tuczna. Tutaj węzeł ze szlakami pieszymi; żółty i zielony. Gdy podejdziemy w kierunku rzeki możemy pozwiedzać rozbite bunkry Wały Pomorskiego/Pozycji Pomorskiej rozmieszczone wzdłuż Młynówki. Skręcamy w lewo. Po chwili odchodzi od nas szlak zielony. Łukiem schodzimy wzdłuż malowniczego wąwozu do Pola Biwakowego Cypel. Na polu toalety, miejsca biwakowa i infrastruktura turystyczna. należy jednak pamiętać, że to teren prywatny i w sezonie turystycznym, na pewno odpłatne - kontakt 605 660 018. Ale naprawdę jest to magiczne miejsce, idealne na bazę wypadową. Przechodzimy przez pole w kierunku Tuczna - gdy dobrze się rozejrzymy, znajdziemy jeszcze jeden rozbity schron bojowy. wchodzimy w ulicę Klasztorną. Po prawej mijamy kolejne prywatne Pole Biwakowe nad jeziorem Tuczno - UGOREK. W sezonie dysponuje również sprzętem wodnym. Przed skrzyżowaniem po minięciu zabytkowej ceglanej kapliczki słupowej, szlak niebieski kończy/rozpoczyna swój bieg.Wracamy na miejsce startu ulicami; Klasztorna, Zamkowa.  Dziękuję z wspólny spacer.

A po spacerku czeka na nas Zamek Wedlów z XIV wieku i kościół Wniebowzięcia NMP z XV wieku. W malowniczym aczkolwiek małym parku przyzamkowym, możemy wykonać ładne zdjęcia i poddać się chwili zadumy. Pomiędzy zamkiem, a drogą krajową widoczne są pozostałości murów oraz rozbite bunkry Wału Pomorskiego. Nieopodal znajdziemy również zabytkowy młyn wodny. Kościół w miarę możliwości jest naprawdę warty zwiedzenia. Piękne drewniane barokowe wyposażenie i XIX wieczne polichromie przykuwają wzrok turysty.


OBIEKTY NA SZLAKU

POMÓŻ MI STWORZYĆ OPIS OBIEKTÓW NA SZLAKU

 


POWIĄZANE SZLAKI I MAPY: aby sprawdzić z jakimi szlakami turystycznymi, krzyżujemy naszą wędrówkę, kliknij w zakładkę "produkty powiązane". Znajdziesz tam również mapy, na których znajduje się szlak, a mamy je w sprzedaży. Zakładka w ciągłej rozbudowie, w miarę wprowadzania szlaków i wydawnictw do bazy.


SKALA TRUDNOŚCI PIESZA – 1
SKALA TRUDNOŚCI ROWER – 1
SKALA  TRUDNOŚCI NORDIC WALKING – 1

1 – łatwy bez utrudnień
2 – średni z miejscowymi utrudnieniami
3 – o utrudnionym przejściu/przejeździe


SPODOBAŁA CI SIĘ MOJA PRACA ?? SKORZYSTAŁEŚ Z MATERIAŁÓW ?? POSTAW MI KAWĘ - https://buycoffee.to/wiking-turystyka

Kup kawę Wikingowi

Na pewno zmotywuje mnie do dalszej pracy. Często również kawka mi pomoże przy tworzeniu nowych i aktualizacji dotychczasowych danych. Do zobaczenia na Szlaku. W sezonie jesienno-zimowo-wiosennym, zapraszam na wspólne "Wyprawy z Wikingiem", podczas których wędrujemy po szlakach Województwa Zachodniopomorskiego i nie tylko.


Masz pytania ? Zadzwoń 501036860 w godz. 10:00-18:00, lub napisz e-mail biuro@wedrujznami.pl  .


Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:

Opinie o produkcie (0)

Weryfikujemy, które opinie pochodzą od klientów, którzy kupili dany produkt. Po zatwierdzeniu wyświetlamy zarówno pozytywne, jak i negatywne opinie

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl