MAPY SZLAKÓW ON-LINE
Nasza mapa Szlaków Pomorza Zachodniego
Aplikacja szlaków mapa-turystyczna.pl
Mapa umocnień Wału Pomorskiego
Pomorska Droga Świętego Jakuba
Europejski Szlak Gotyku Ceglanego
Szlakiem Mapy Lubinusa
Szlaki Pomorskie
Szlaki Lubelszczyzny
Szlaki Kujawsko-Pomorskie
Szlaki Warmii i Mazur
Szlaki Mazowsza
Szlaki Małopolski
Szlaki Dolnego Śląska
Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo
PRZYDATNE MAPY
Ogólnopolska Baza Kolejowa
Archiwum Map Zachodniej Polski
Mapa Lasów Państwowych
Leśny Przewodnik Turystyczny
CIEKAWE LINKI
Architektura Sakralna Pomorza
Architektura Pomorza
Serwis Zabytek.pl
West is the best - przewodnik
Pomniki Poległych z Pomorza Środkowego
Kościoły drewniane w Polsce
Chatki i Bazy Akademickie
PROGNOZA POGODY
Niemiecka pogoda
Burzowo.info
Windy.com
ICM Polska
WSPÓŁPRACA
P-S-ZS/ZGR-061, szlak pieszy czarny, Szczecin Śmierdnica - Szczecin Jezierzyce, 5,8km
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalniOpis
SPODOBAŁA CI SIĘ MOJA PRACA ?? SKORZYSTAŁEŚ Z MATERIAŁÓW ?? POSTAW MI KAWĘ - https://buycoffee.to/wiking-turystyka . Wspomóż utrzymanie domen, sklepu, serwera na dane ....
Materiały zamieszczone lub zakupione w serwisie można wykorzystywać na ogólnych zasadach wynikających z prawa autorskiego i praw pokrewnych, w tym majątkowych - Regulamin korzystania z danych umieszczonych w serwisie .Jeśli chcesz umieścić widżet z mapką na swojej stronie, skontaktuj się z nami. Przygotujemy kod do wklejenia i wyślemy na mejla.
- NUMER SZLAKU W SERWISIE www.WedrujzNami.pl: P-S-ZS/ZGR-061
- NUMER SZLAKU WG PTTK: ZP-1079-s
- PRZEBIEG SZLAKU: Szczecin Śmierdnica pętla autobusowa - Sosnówko - Droga Bieszczadzka skrzyż. - Wielecki Staw - droga wojewódzka 119 - Szczecin Jezierzyce - ul. Mostowa - rzeka Płonia - Szczecin Jezierzyce węzeł szlaków
- NAZWA SZLAKU: Szlak Przez Wielecki Staw
- POWIAT: Grodzki Szczecin, Gryfiński
- GMINA: Szczecin, Stare Czarnowo
- NAWIERZCHNIE: asfalt, drogi leśne gruntowe i utwardzone, ścieżki
- KOLOR: czarny pasek, pomiędzy dwoma białymi w poziomie
- ROK POWSTANIA: nieznany
- ROK OSTATNIEGO ODNAWIANIA: 2004/2014
- ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2021
- DŁUGOŚĆ: 5,8 km
- WAŻNE UWAGI: szlak o charakterze liniowym, oznakowanie dwustronne. W 2020 roku oznakowanie oceniamy jako niedostateczne. Szlak poddano renowacji w 2014 roku tylko na terenie Jezierzyc i na małym odcinku w Śmierdnicy.
- LINKI ZEWNĘTRZNE: https://www.youtube.com/watch?v=MJ03wWRWZ2Y
Poniżej opcja Mapy.cz oraz Traseo.pl - rzadko aktualizowanaJeśli znasz szlak, a nie ma go w naszym rejestrze, prosimy o przesłanie pliku .gpx oraz kilku słów o szlaku, zdjęć, abyśmy stworzyli jego wizytówkę. A jak masz czas, zapraszamy do stworzenia opisu szlaku, według naszego systemu. Szlaki są dla wszystkich i musimy je promować wspólnie.
CHARAKTERYSTYKA SZLAKU
Szlak przez Wielecki Staw - czarny podmiejski znakowany szlak turystyczny, w województwie zachodniopomorskim, na południowo wschodnim pograniczu Szczecina i gminy Stare Czarnowo, o długości prawie 6,0 km. Obchodzi Wielecki Staw, leżący w systemie sztucznych zbiorników, na dawnym terenie cystersów z Kołbacza. Pełni funkcję krótkiego szlaku łącznikowego szlaków pieszych na północno-wschodnim skraju Szczecińskiego Parku Krajobrazowego "Puszcza Bukowa" i południowego skraju Puszczy Goleniowskiej. W Szczecinie Śmierdnicy węzeł z =e szlakami; żółty pieszy Śmierdnica - Dobropole Gryfińskie, niebieski Szczecin Zdunowo - Szczecin Klęskowo. W Jezierzycach; niebieski Szczecin Zdunowo - Szczecin Klęskowo, czerwony Szczecin Załom - Rekowo.Opis szlaku Szczecin Śmierdnica --> Szczecin Jezierzyce.
Szlak swój bieg rozpoczyna/kończy na pętli autobusowej w Śmierdnicy. Jest to również węzeł ze szlakami pieszymi; żółtym Buczynowych Wąwozów, oraz niebieskim Grońskiego. Ruszamy za znakami szlaku ulicami osiedla. Następnie drogami Sosnówka, docieramy do skraju Puszczy Bukowej, aby po chwili, na skrzyżowaniu z Drogą Bieszczadzką, skręcić w prawo i wędrujemy w kierunku Wieleckiego Stawu. Drogi w różnym stanie, jednak bez problemu docieramy do stawu. Okrążamy go od strony południowej i utwardzoną drogą docieramy do drogi wojewódzkiej 119. UWAGA - przechodzimy na drugą stronę, wzmożony ruch pojazdów. Przecinamy wojewódzką trasę rowerową Szczecin Jezierzyce - Stare Czarnowo, zbudowaną na nasypie dawnej linii kolejowej Szczecin Dąbie - Stare Czarnowo. Jeszcze w latach 50-tych, ze stacji PKP Szczecin Lotnisko jeździły nią pociągi osobowe i towarowe. Drogą leśną kierujemy się na północny zachód w kierunku Jezierzyc. Wchodzimy na osiedle a asfaltową ulicą Mostową docieramy do skrzyżowania z ulicą Topolową. Tutaj umiejscowiony jest końcowy przystanek komunikacji miejskiej oraz dochodzi do na niebieski szlak pieszy Grońskiego. Za znakami szlaków dochodzimy do mostu nad rzeką Płonia. Po lewej stronie umiejscowiona jest polana rekreacyjna, gdzie możemy odpocząć. W sezonie letnim można zejść na brzeg i wykąpać się w rzece. Po prawej stronie rozpościera się Staw Klasztorny. Przy moście jest nieformalne miejsce wodowania kajaków. Tutaj kończą spływ, kajakarze płynący Żelewa i Kołbacza, lub startują kajakarze spływający do Szczecina Dąbie. Polecamy www.wycieczki.szczecin.pl do organizacji spływu po Płoni. Idziemy dalej brukowaną ulicą. Na skrzyżowaniu z ul. Relaksową, szlak niebieski odchodzi w kierunku Szczecina Zdunowa. Kilkaset metrów dalej, na skrzyżowaniu z ulicami Gościnna i Wiewiórcza, nasz szlak kończy/rozpoczyna swój bieg. Umiejscowiony jest tutaj węzeł z czerwonym szlakiem pieszym Rekowskim. Gdy pójdziemy ulicą Wiewiórczą, po chwili zobaczymy stary cmentarz poniemiecki ze starodrzewem. Dziękujemy za wspólną wycieczkę.
Opcje dalszej części wycieczek, po przejściu szlaku Przez Wielecki Staw:
Szczecin Jezierzyce
- Niebieski szlak pieszy Grońskiego. Ulicą Relaksową, wzdłuż doliny rzeki Płonia do Szczecina Zdunowo PKP
- Niebieski szlak pieszy Grońskiego. Ulicą Topolową do Szczecina Śmierdnicy (pętla) i dalej do Kołowa, Binowa, Klęskowo, Szczecina Zdroje PKP
- Czerwony szlak pieszy Rekowski. Ulicą Wiewiórczą do Niedźwiedza i Szczecina Zdunowo PKP i Szczecina Załomia PKP
- Czerwony szlak pieszy Rekowski. Ulicą Gościnną do Rekowa (węzeł z zielonym szlakiem pieszym Czwójdzińskiego Cisewo - Klęskowo)
Szczecin Śmierdnica
- Niebieski szlak pieszy Grońskiego.Ulicą Zadumaną do Kołowa, Binowa, Klęskowo, Szczecina Zdroje PKP
- Niebieski szlak pieszy Grońskiego. Ulicą Pyrzycką i Topolową do Szczecina Jezierzyc, dalej wzdłuż doliny rzeki Płonia do Szczecina Zdunowo PKP
- Żółty szlak pieszy Buczynowych Wąwozów do Dobropola Gryfińskiego (węzeł z zielonym szlakiem pieszym Czwójdzińskiego Cisewo - Klęskowo)
POWIĄZANE SZLAKI I MAPY: aby sprawdzić z jakimi szlakami turystycznymi, krzyżujemy naszą wędrówkę, kliknij w zakładkę "produkty powiązane". Znajdziesz tam również mapy, na których znajduje się szlak, a mamy je w sprzedaży. Zakładka w ciągłej rozbudowie, w miarę wprowadzania szlaków i wydawnictw do bazy.
NA SZLAKU:
Śmierdnica – część miasta Szczecina w osiedlu Płonia-Śmierdnica-Jezierzyce, położona nad rzeką Płonią. Do 1972 roku samodzielna wieś. W latach 1945-54 siedziba gminy Śmierdnica. Śmierdnica leży w środkowej części Puszczy Bukowej. W dawniejszych czasach przez tę część miasta przebiegała linia kolejowa. Znajdują się tu ruiny kościoła pw. św. Mikołaja (przy ruinach, znajduje się stary zarośnięty cmentarz.), budynek starej szkoły (która została sprzedana i jest remontowana). Nowy kościół który powstał w miejscu, gdzie kiedyś mieściło się kino Stokrotka. Według Encyklopedii Szczecina, nazwa Śmierdnica pochodzi od słowa "smród". Po raz pierwszy zanotowano ją w 1180 roku w formie Zmirdinza. Z kolei przewodnik "Okolice Szczecina" informuje, że nazwa wywodzi się najprawdopodobniej od słowa smred, smreda oznaczającego chłopa. Niemiecka nazwa wsi brzmiała Mühlenbeck. Wieś od 1283 roku należała do Kołbackich Cystersów. Po wojnie przejściowo używano nazwy Smerdnica. Nazwę Śmierdnica wprowadzono urzędowo rozporządzeniem Ministrów Administracji Publicznej i Ziem Odzyskanych z dnia 12 listopada 1946 roku. Doskonały i skomunikowany punkt wypadowy na szlaki piesze wschodniej części Puszczy Bukowej i południowej części Puszczy Goleniowskiej. Nieopodal pętli rozpoczyna się trasa rowerowa, po dawnym nasypie kolei do Starego Czarnowa.
Wielecki Staw (niem. Wendsche See, po 1870 roku: Winschel See) – sztucznie zbudowany zbiornik (obecnie staw rybacki), o powierzchni 2,65 ha. Położony około 0,4 km na zachód od drogi krajowej nr 3, na wschodnim obrzeżu Szczecińskiego Parku Krajobrazowego „Puszcza Bukowa”. Przez staw przepływa Kłobucki Potok. Długość rozwiniętej linii brzegowej wynosi ponad 2 km. Na północno-wschodnim brzegu, w latach 1956-64 istniał rezerwat przyrody Nad Wieleckim Stawem (4,0 ha), chroniący fragment lasu dębowo-sosnowo-bukowego. Pochodzenie nazwy niemieckiej Wendsche See: Jezioro Wendyjskie, od Wendów. Wokół obejście czarnym szlakiem pieszym Przez Wielecki Staw.
Jezierzyce (do 1945 niem. Jeseritz) – część miasta Szczecina na osiedlu Płonia-Śmierdnica-Jezierzyce. Przed wojną, były jedyną częścią obecnego Szczecina, które nie znalazły się w granicach Wielkiego Miasta Szczecina. Osiedle zostało włączone do Szczecina, podobnie jak pobliskie Śmierdnica i Płonia dopiero w 1972 r.; wcześniej należało do ówczesnego powiatu gryfińskiego (gmina Śmierdnica). Nazwa osiedla pochodzi od słowa "jezioro", ze względu na obecność pobliskich stawów Klasztornego, Cysterskiego, oraz trzeciego największego, który nie ma własnej nazwy geograficznej (staw hodowlany), leżących w dolinie Płoni. Jezierzyce są położone w otoczeniu lasów Puszczy Bukowej i Puszczy Goleniowskiej. Nieopodal skrzyżowania ulic; Gościnna, Wiewiórcza i Mostowa, znajduje się lapidarium. Jezierzyce to również węzeł szlaków turystycznych:
- kajakowy rzeką Płonią - www.wycieczki.szczecin.pl
- pieszy czerwony Rekowski, Szczecin Załom - Rekowo
- pieszy niebieski Grońskiego, Szczecin Klęskowo - Szczecin Zdunowo
- pieszy czarny Przez Wielecki Staw, Szczecin Śmierdnica - Szczecin Jezierzyce.
Nieczynny cmentarz przy ul. Wiewiórczej w Jezierzycach, założony został w II połowie XIX w. i funkcjonował do lat 30. XX w. Miał on regularny układ, dwu kwaterowy, a kształt zbliżony był do prostokąta. Na początku XXI w. w części dawnego cmentarza utworzone zostało, jako inicjatywa społeczników niewielkie lapidarium. W dwóch rzędach ustawiono 13 zachowanych nagrobków, w tym 4 w formie ściętego pnia drzewa z liśćmi dębowymi. Większość z nich pochodzi z I połowy XX w. Nagrobki trzech osób – Clary, Emilii i Reinholda Ringertów należą do rodziny znanego jezierzyckiego właściciela gospody przy Kellerbeckerweg - Ferdinanda Ringerta. Oprócz płyt nagrobnych odnaleźć można kilka betonowych obramowań grobów, fundamentów grobowców rodzinnych oraz nagrobków.
SKALA TRUDNOŚCI PIESZA – 1
SKALA TRUDNOŚCI ROWER – 2
SKALA TRUDNOŚCI NORDIC WALKING - 1
1 – łatwy bez utrudnień
2 – średni z miejscowymi utrudnieniami
3 – o utrudnionym przejściu/przejeździe
SPODOBAŁA CI SIĘ MOJA PRACA ?? SKORZYSTAŁEŚ Z MATERIAŁÓW ?? POSTAW MI KAWĘ - https://buycoffee.to/wiking-turystyka
Na pewno zmotywuje mnie do dalszej pracy. Często również kawka mi pomoże przy tworzeniu nowych i aktualizacji dotychczasowych danych. Do zobaczenia na Szlaku. W sezonie jesienno-zimowo-wiosennym, zapraszam na wspólne "Wyprawy z Wikingiem", podczas których wędrujemy po szlakach Województwa Zachodniopomorskiego i nie tylko.
Weryfikujemy, które opinie pochodzą od klientów, którzy kupili dany produkt. Po zatwierdzeniu wyświetlamy zarówno pozytywne, jak i negatywne opinie