R-N-WK-320, szlak rowerowy niebieski, Poznań - Międzychód, 122km

Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 1 dzień roboczy
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 0,00 zł
bez kosztów dostawy

Cena regularna:

0.00
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką:
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Ocena: 0
Producent: Wiking
Kod produktu: R-N-WK-320

Opis


SPODOBAŁA CI SIĘ MOJA PRACA ?? SKORZYSTAŁEŚ Z MATERIAŁÓW ?? POSTAW MI KAWĘ - https://buycoffee.to/wiking-turystyka . Wspomóż utrzymanie domen, sklepu, serwera na dane ....

Kup kawę Wikingowi

Materiały zamieszczone lub zakupione w serwisie można wykorzystywać na ogólnych zasadach wynikających z prawa autorskiego i praw pokrewnych, w tym majątkowych - Regulamin korzystania z danych umieszczonych w serwisie .Jeśli chcesz umieścić widżet z mapką na swojej stronie, skontaktuj się z nami. Przygotujemy kod do wklejenia i wyślemy na mejla.


  1. NUMER SZLAKU W SERWISIE www.WedrujzNami.pl:  R-N-WK-320
  2. NUMER SZLAKU WG PTTK: brak
  3. PRZEBIEG SZLAKU: Poznań Malta - Promnice - Starczakowo - Oborniki - Kiszewo - Stobnica - Obrzycko - Wronki - Wartosław - Chojno Wieś - Bucharzewo - Sieraków - Kobylarnia - Zatom Nowy - Mokrzec - Międzychód
  4. NAZWA SZLAKU: Zachodni Szlak Nadwarciański
  5. POWIAT: Grodzki Poznań, Poznański, Obornicki, Szamotulski, Międzychodzki
  6. GMINA: Poznań, Suchy Las, Czerwonak, Murowana Goślina, Oborniki, Obrzycko, Wronki, Sieraków, Międzychód
  7. NAWIERZCHNIE: drogi asfaltowe, utwardzone i gruntowe
  8. KOLOR: czarny rower na białym tle, ze znakiem kierunkowym - niebieski
  9. ROK POWSTANIA: początek XX wieku
  10. ROK OSTATNIEGO ODNAWIANIA: 2018 (odcinek Bucharzewo - Międzychód)
  11. ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2018
  12. DŁUGOŚĆ: 122 km (według pomiaru GPS)
  13. WAŻNE UWAGI: szlak o charakterze liniowym, oznakowanie dwustronne. W 2022 roku oznakowanie w terenie oceniliśmy jako dobre z plusem. Przed wycieczką należy sprawdzić, czy promy na Warcie są czynne. Jeśli w Chojnie Wieś, będzie zamknięty, możliwe że będzie czynny w Wartosławiu gminy Wronki.

SZLAK ZNAJDZIESZ NA NA NASZEJ MAPIE OGÓLNEJ ZNAKOWANYCH SZLAKÓW TURYSTYCZNYCH (zawsze aktualizowana pełna mapa)



Jeśli znasz szlak, a nie ma go w naszym rejestrze, prosimy o przesłanie pliku .gpx oraz kilku słów o szlaku, zdjęć, abyśmy stworzyli jego wizytówkę. A jak masz czas, zapraszamy do stworzenia opisu szlaku, według naszego systemu. Szlaki są dla wszystkich i musimy je promować wspólnie.


CHARAKTERYSTYKA SZLAKU

Nadwarciański Szlak Rowerowy (NSR), został wytyczony wzdłuż brzegów największej wielkopolskiej rzeki – Warty – tym samym. będąc jednym z najbardziej przyrodniczych szlaków rowerowych w Wielkopolsce.  Szlak ma w całości 372 km długości, ale umownie podzielony jest na dwie części: wschodnią (250 km) i zachodnią (122 km). Za początek ich obu można uznać Poznański Węzeł Rowerowy przy jeziorze Maltańskim. Podczas jazdy trzeba pamiętać, że trasa prowadzi wzdłuż rzeki, często z dala od większych miejscowości. 

Odcinek zachodni wychodzi z Poznania w kierunku Biedruska. Po drodze jest rezerwat Śnieżycowy Jar w okolicach Murowanej Gośliny, Oborniki, Stobnica i Obrzycko. Szlak wiedzie do Wronek a przez Wartosław, Chojno i Bucharzewo dociera do Sierakowa – serca Krainy 100 Jezior. Odcinek zachodni NSR kończy się w Międzychodzie. Poprowadzi nas głównie lasami i wśród jezior, przeważnie drogami asfaltowymi o małym natężeniu ruchu. Na szlaku kilka niezbyt forsownych podjazdów. W czasie wiosennych powodzi odcinki: Radojewo – Biedrusko oraz Mokrzec – Międzychód mogą być niedostępne. W czasie suszy droga pomiędzy Obrzyckiem, a Wronkami oraz pomiędzy Chojnem, a Sierakowem bywa miejscami mocno piaszczysta. Szlak nadaje się do wędrówki pieszej, jednak trzeba wziąć pod uwagę, że będą spore odcinki asfaltami i główniejszymi drogami.

Sporą atrakcją na szlaku są promy na Warcie. Są jednocześnie utrudnieniem, gdyż z różnych przyczyn mogą nie funkcjonować. Przy  lodzie, przy wysokich stanach rzeki - przyśpieszenie nurtu, nie znajdziemy się na drugim brzegu Warty. Aby zaplanować wycieczkę, sprawdźcie czy prom na szlaku jest czynny - https://www.wzdw.pl/drogi/przeprawy-promowe . Można przeprawić się również w Wartosławiu, gdzie funkcjonuje prom Gminy Wronki - https://wronki.pl/przeprawa-promowa.html . Jeśli się nie uda, pozostaje nam dojechać do Sierakowa z Pakawia, żółtym szlakiem Krajobrazowym. Drożnia w różnym stanie, ale szlak bez problemu przejezdny.

Na szlaku węzły ze szlakami turystycznymi, umożliwiające przygotowanie wielu wariantów wędrówek. Nie będę ich wymieniać, gdyż jest ich kilkadziesiąt; pieszych i rowerowych.


OPIS SZLAKU

POMÓŻ MI STWORZYĆ OPIS SZLAKU


OBIEKTY NA SZLAKU

POMÓŻ MI STWORZYĆ OPIS OBIEKTÓW NA SZLAKU

BIEDRUSKO – pałac zbudowany w latach 1877-80 dla Alberta von Treskow przez Ludwika Huhna. Wejście reprezentacyjne umieszczono w bocznej fasadzie; za nim znajduje się sień i klatka schodowa. Wysoka wieża, elewacje o uskokowej linii. Centralnie umieszczony westybul, oświetlony jest od góry świetlikiem - prowadzą z niego  drzwi do otaczających pokoi. Wokół rozciąga się park krajobrazowy (pow. 6,0 ha) z różnorodnym drzewostanem.

REZERWAT „ŚNIEŻYCOWY JAR” – jego osobliwość stanowią kwitnące tutaj co roku wiosną śnieżyce wiosenne. Rosną one masowo w jarze opadającym z wysoczyzny ku dolinie, na brzegach strumienia płynącego po dnie jaru. Niektóre źródła podają, iż śnieżyce zostały posadzone na tym terenie  w końcu XIX wieku.

OBORNIKI – W Obornikach zachował się średniowieczny układ przestrzenny starego miasta, z biegiem ulic prowadzących do Rynku, w kierunku przeprawy przez Wartę.
Rynek został wytyczony już po lokacji miasta. Do dziś zachował swoją wielkość, pierwotny kształt i turbinowy układ ulic, wychodzących po dwie z każdego narożnika. Kościoły, warte odwiedzenia: kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, kościół pw. św. Józefa oraz kościół pw. Świętego Krzyża.

BĄBLIN – słynie w całej Polsce oraz za granicą ze znajdującego się tutaj Domu Rekolekcyjnego Misjonarzy Świętej Rodziny. Ośrodek prowadzi dni skupienia, oazy i turnusy rehabilitacyjne z kuracją oczyszczającą opartą na diecie owocowo-warzywnej.

STOBNICA – Stacja Doświadczalna Katedry Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu powstała w 1974 roku w celu hodowli, restytucji i reintrodukcji rzadkich i ginących gatunków zwierząt. Stacja w Stobnicy znana jest w kraju i zagranicą głównie z możliwości bezpośredniej obserwacji wilków w prowadzonej tam hodowli tego gatunku.

Ścieżka Dydaktyczna Przyrodniczo-leśna DOLINA KOŃCZAKA - początek swój ma na parkingu przy drodze leśnej łączącej Stobnicę z Boruszynem. Liczy ok. 7,7 km długości -  jej przejście w tempie spacerowym zajmuje ok. 4-5 godzin. Oznaczona jest w terenie sylwetką bobra w standardowy sposób, tak jak szlaki turystyczne PTTK.

OBRZYCKO – położone malowniczo na lewym brzegu Warty miasto zachowało na przestrzeni wieków specyficzny klimat, charakterystyczny dla niewielkich wielkopolskich miasteczek. Nad niską zabudową miasteczka górują trzy wieże: kościoła parafialnego pw. śś. Apostołów Piotra i Pawła, nieczynnego obecnie kościoła poewangelickiego oraz ratusza.
Najstarszym zabytkiem miasta jest barokowy kościół pw. śś. Piotra i Pawła, wzniesiony w latach 1714 – 1756 według proj. Pompeo Ferrariego. Największe zainteresowanie wzbudza jednak obrzycki ratusz. W elewacji południowej budynku, na wysokości pierwszego piętra umieszczone jest renesansowe marmurowe obramienie okna z 1527 r.

WRONKI – we Wronkach znajduje się wielki kompleks więzienny, którego budowę ukończono w 1894 roku. W okresie międzywojennym i w latach 1945-56 więziono tu za przekonania polityczne. W czasie okupacji hitlerowskiej śmierć poniosło tu ok. 800 więźniów.
Największym zakładem pracy we Wronkach jest szeroko znana w całej Polsce firma produkująca sprzęt AGD – Amica.
Zabytki: kościół parafialny pw. św. Katarzyny oraz kościół oo. Franciszkanów.

WARTOSŁAW – niegdyś miasto (przywilej z 1785 r.) o pierwotnej nazwie Nowymost. Ma układ trzech równoległych względem siebie ulic, które łączył od strony wschodniej plac targowy z kościołem. Upadek miasta nastąpił w połowie XIX w., kiedy rząd pruski ograniczył handel barierami celnymi, a produkcja rzemieślnicza nie miała rynku zbytu. We wsi kościół filialny pw. Świętej Trójcy, wzniesiony w 1785 roku. W zachodniej części wsi neogotycki kościół poewangelicki pw. Serca Jezusowego. Na południowym brzegu Jeziora Pożarowskiego kąpielisko z urządzeniami rekreacyjnymi.

CHOJNO –w centrum wsi neobarokowy kościół z 1927 r. Pod koniec XVIII w. obrzeża Puszczy Noteckiej zostały zasiedlone przez tzw. Mazurów Wieleńskich, po których zachowało się sporo reliktów budownictwa drewnianego.

BUCHARZEWO – „Chata zbójców” – obiekt przystosowany do całorocznej, pełnej obsługi imprez, obozów, jak i turystyki indywidualnej. Od 1990 roku organizowane są tu obozy jeździeckie i rekreacyjne dla młodzieży szkół podstawowych i średnich.

SIERAKÓW – to centrum Sierakowskiego Parku Krajobrazowego utworzonego w 1991 roku, w celu ochrony krajobrazu wyrzeźbionego przez lodowiec, pełnego wzgórz morenowych, wydm, jezior, poprzecinanego licznymi rzekami i strumieniami. Atrakcyjne turystycznie okolice Sierakowa: pagórkowaty teren, liczne i czyste jeziora, ciekawe miejsca sprzyjają uprawianiu wycieczek pieszych, rowerowych, kajakowych, a nawet samochodowych. Warto odwiedzić: Stado Ogierów, zamek Opalińskich, pobernardyński kościół parafialny.

MIĘDZYCHÓD - miasto położone na przesmyku między jeziorem a rzeką. Z  Rynku, który jest jednym z bardziej malowniczych wielkopolskich rynków, można zajrzeć nad Wartę i jezioro jednocześnie. Całość uzupełniają charakterystyczne kamieniczki i będące niepowtarzalną atrakcją wąskie uliczki, zwane gąskami, prowadzące do jeziora lub Warty. Niepowtarzalną atrakcją jest „laufpompa”- źródło artezyjskie ujęte w ozdobną żeliwną pompę, bijące z głębokości ok. 90 metrów o charakterystycznym zapachu i właściwościach leczniczych.

Źródło: http://www.wielkopolska.travel/


POWIĄZANE SZLAKI I MAPY: aby sprawdzić z jakimi szlakami turystycznymi, krzyżujemy naszą wędrówkę, kliknij w zakładkę "produkty powiązane". Znajdziesz tam również mapy, na których znajduje się szlak, a mamy je w sprzedaży. Zakładka w ciągłej rozbudowie, w miarę wprowadzania szlaków i wydawnictw do bazy.


SKALA TRUDNOŚCI PIESZA – 1
SKALA TRUDNOŚCI ROWER – 1
SKALA  TRUDNOŚCI NORDIC WALKING – 1

1 – łatwy bez utrudnień
2 – średni z miejscowymi utrudnieniami
3 – o utrudnionym przejściu/przejeździe


SPODOBAŁA CI SIĘ MOJA PRACA ?? SKORZYSTAŁEŚ Z MATERIAŁÓW ?? POSTAW MI KAWĘ - https://buycoffee.to/wiking-turystyka

Kup kawę Wikingowi

Na pewno zmotywuje mnie do dalszej pracy. Często również kawka mi pomoże przy tworzeniu nowych i aktualizacji dotychczasowych danych. Do zobaczenia na Szlaku. W sezonie jesienno-zimowo-wiosennym, zapraszam na wspólne "Wyprawy z Wikingiem", podczas których wędrujemy po szlakach Województwa Zachodniopomorskiego i nie tylko.

 


Masz pytania ? Zadzwoń 501036860 w godz. 10:00-18:00, lub napisz e-mail biuro@wedrujznami.pl  .


Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

Weryfikujemy, które opinie pochodzą od klientów, którzy kupili dany produkt. Po zatwierdzeniu wyświetlamy zarówno pozytywne, jak i negatywne opinie

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl