MAPY SZLAKÓW ON-LINE
Nasza mapa Szlaków Pomorza Zachodniego
Aplikacja szlaków mapa-turystyczna.pl
Mapa umocnień Wału Pomorskiego
Pomorska Droga Świętego Jakuba
Europejski Szlak Gotyku Ceglanego
Szlakiem Mapy Lubinusa
Szlaki Pomorskie
Szlaki Lubelszczyzny
Szlaki Kujawsko-Pomorskie
Szlaki Warmii i Mazur
Szlaki Mazowsza
Szlaki Małopolski
Szlaki Dolnego Śląska
Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo
PRZYDATNE MAPY
Ogólnopolska Baza Kolejowa
Archiwum Map Zachodniej Polski
Mapa Lasów Państwowych
Leśny Przewodnik Turystyczny
CIEKAWE LINKI
Architektura Sakralna Pomorza
Architektura Pomorza
Serwis Zabytek.pl
West is the best - przewodnik
Pomniki Poległych z Pomorza Środkowego
Kościoły drewniane w Polsce
Chatki i Bazy Akademickie
PROGNOZA POGODY
Niemiecka pogoda
Burzowo.info
Windy.com
ICM Polska
WSPÓŁPRACA

R-N-WK-320, szlak rowerowy niebieski, Poznań - Międzychód, 122km
Cena regularna:
towar niedostępny

Opis
SPODOBAŁA CI SIĘ MOJA PRACA ?? SKORZYSTAŁEŚ Z MATERIAŁÓW ?? POSTAW MI KAWĘ - https://buycoffee.to/wiking-turystyka . Wspomóż utrzymanie domen, sklepu, serwera na dane ....
Materiały zamieszczone lub zakupione w serwisie można wykorzystywać na ogólnych zasadach wynikających z prawa autorskiego i praw pokrewnych, w tym majątkowych - Regulamin korzystania z danych umieszczonych w serwisie .Jeśli chcesz umieścić widżet z mapką na swojej stronie, skontaktuj się z nami. Przygotujemy kod do wklejenia i wyślemy na mejla.
- NUMER SZLAKU W SERWISIE www.WedrujzNami.pl: R-N-WK-320
- NUMER SZLAKU WG PTTK: brak
- PRZEBIEG SZLAKU: Poznań Malta - Promnice - Starczakowo - Oborniki - Kiszewo - Stobnica - Obrzycko - Wronki - Wartosław - Chojno Wieś - Bucharzewo - Sieraków - Kobylarnia - Zatom Nowy - Mokrzec - Międzychód
- NAZWA SZLAKU: Zachodni Szlak Nadwarciański
- POWIAT: Grodzki Poznań, Poznański, Obornicki, Szamotulski, Międzychodzki
- GMINA: Poznań, Suchy Las, Czerwonak, Murowana Goślina, Oborniki, Obrzycko, Wronki, Sieraków, Międzychód
- NAWIERZCHNIE: drogi asfaltowe, utwardzone i gruntowe
- KOLOR: czarny rower na białym tle, ze znakiem kierunkowym - niebieski
- ROK POWSTANIA: początek XX wieku
- ROK OSTATNIEGO ODNAWIANIA: 2018 (odcinek Bucharzewo - Międzychód)
- ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2018
- DŁUGOŚĆ: 122 km (według pomiaru GPS)
- WAŻNE UWAGI: szlak o charakterze liniowym, oznakowanie dwustronne. W 2022 roku oznakowanie w terenie oceniliśmy jako dobre z plusem. Przed wycieczką należy sprawdzić, czy promy na Warcie są czynne. Jeśli w Chojnie Wieś, będzie zamknięty, możliwe że będzie czynny w Wartosławiu gminy Wronki.
Jeśli znasz szlak, a nie ma go w naszym rejestrze, prosimy o przesłanie pliku .gpx oraz kilku słów o szlaku, zdjęć, abyśmy stworzyli jego wizytówkę. A jak masz czas, zapraszamy do stworzenia opisu szlaku, według naszego systemu. Szlaki są dla wszystkich i musimy je promować wspólnie.
CHARAKTERYSTYKA SZLAKU
Nadwarciański Szlak Rowerowy (NSR), został wytyczony wzdłuż brzegów największej wielkopolskiej rzeki – Warty – tym samym. będąc jednym z najbardziej przyrodniczych szlaków rowerowych w Wielkopolsce. Szlak ma w całości 372 km długości, ale umownie podzielony jest na dwie części: wschodnią (250 km) i zachodnią (122 km). Za początek ich obu można uznać Poznański Węzeł Rowerowy przy jeziorze Maltańskim. Podczas jazdy trzeba pamiętać, że trasa prowadzi wzdłuż rzeki, często z dala od większych miejscowości.
Odcinek zachodni wychodzi z Poznania w kierunku Biedruska. Po drodze jest rezerwat Śnieżycowy Jar w okolicach Murowanej Gośliny, Oborniki, Stobnica i Obrzycko. Szlak wiedzie do Wronek a przez Wartosław, Chojno i Bucharzewo dociera do Sierakowa – serca Krainy 100 Jezior. Odcinek zachodni NSR kończy się w Międzychodzie. Poprowadzi nas głównie lasami i wśród jezior, przeważnie drogami asfaltowymi o małym natężeniu ruchu. Na szlaku kilka niezbyt forsownych podjazdów. W czasie wiosennych powodzi odcinki: Radojewo – Biedrusko oraz Mokrzec – Międzychód mogą być niedostępne. W czasie suszy droga pomiędzy Obrzyckiem, a Wronkami oraz pomiędzy Chojnem, a Sierakowem bywa miejscami mocno piaszczysta. Szlak nadaje się do wędrówki pieszej, jednak trzeba wziąć pod uwagę, że będą spore odcinki asfaltami i główniejszymi drogami.
Sporą atrakcją na szlaku są promy na Warcie. Są jednocześnie utrudnieniem, gdyż z różnych przyczyn mogą nie funkcjonować. Przy lodzie, przy wysokich stanach rzeki - przyśpieszenie nurtu, nie znajdziemy się na drugim brzegu Warty. Aby zaplanować wycieczkę, sprawdźcie czy prom na szlaku jest czynny - https://www.wzdw.pl/drogi/przeprawy-promowe . Można przeprawić się również w Wartosławiu, gdzie funkcjonuje prom Gminy Wronki - https://wronki.pl/przeprawa-promowa.html . Jeśli się nie uda, pozostaje nam dojechać do Sierakowa z Pakawia, żółtym szlakiem Krajobrazowym. Drożnia w różnym stanie, ale szlak bez problemu przejezdny.
Na szlaku węzły ze szlakami turystycznymi, umożliwiające przygotowanie wielu wariantów wędrówek. Nie będę ich wymieniać, gdyż jest ich kilkadziesiąt; pieszych i rowerowych.
OPIS SZLAKU
POMÓŻ MI STWORZYĆ OPIS SZLAKU
OBIEKTY NA SZLAKU
POMÓŻ MI STWORZYĆ OPIS OBIEKTÓW NA SZLAKU
BIEDRUSKO – pałac zbudowany w latach 1877-80 dla Alberta von Treskow przez Ludwika Huhna. Wejście reprezentacyjne umieszczono w bocznej fasadzie; za nim znajduje się sień i klatka schodowa. Wysoka wieża, elewacje o uskokowej linii. Centralnie umieszczony westybul, oświetlony jest od góry świetlikiem - prowadzą z niego drzwi do otaczających pokoi. Wokół rozciąga się park krajobrazowy (pow. 6,0 ha) z różnorodnym drzewostanem.
REZERWAT „ŚNIEŻYCOWY JAR” – jego osobliwość stanowią kwitnące tutaj co roku wiosną śnieżyce wiosenne. Rosną one masowo w jarze opadającym z wysoczyzny ku dolinie, na brzegach strumienia płynącego po dnie jaru. Niektóre źródła podają, iż śnieżyce zostały posadzone na tym terenie w końcu XIX wieku.
OBORNIKI – W Obornikach zachował się średniowieczny układ przestrzenny starego miasta, z biegiem ulic prowadzących do Rynku, w kierunku przeprawy przez Wartę.
Rynek został wytyczony już po lokacji miasta. Do dziś zachował swoją wielkość, pierwotny kształt i turbinowy układ ulic, wychodzących po dwie z każdego narożnika. Kościoły, warte odwiedzenia: kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, kościół pw. św. Józefa oraz kościół pw. Świętego Krzyża.
BĄBLIN – słynie w całej Polsce oraz za granicą ze znajdującego się tutaj Domu Rekolekcyjnego Misjonarzy Świętej Rodziny. Ośrodek prowadzi dni skupienia, oazy i turnusy rehabilitacyjne z kuracją oczyszczającą opartą na diecie owocowo-warzywnej.
STOBNICA – Stacja Doświadczalna Katedry Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu powstała w 1974 roku w celu hodowli, restytucji i reintrodukcji rzadkich i ginących gatunków zwierząt. Stacja w Stobnicy znana jest w kraju i zagranicą głównie z możliwości bezpośredniej obserwacji wilków w prowadzonej tam hodowli tego gatunku.
Ścieżka Dydaktyczna Przyrodniczo-leśna DOLINA KOŃCZAKA - początek swój ma na parkingu przy drodze leśnej łączącej Stobnicę z Boruszynem. Liczy ok. 7,7 km długości - jej przejście w tempie spacerowym zajmuje ok. 4-5 godzin. Oznaczona jest w terenie sylwetką bobra w standardowy sposób, tak jak szlaki turystyczne PTTK.
OBRZYCKO – położone malowniczo na lewym brzegu Warty miasto zachowało na przestrzeni wieków specyficzny klimat, charakterystyczny dla niewielkich wielkopolskich miasteczek. Nad niską zabudową miasteczka górują trzy wieże: kościoła parafialnego pw. śś. Apostołów Piotra i Pawła, nieczynnego obecnie kościoła poewangelickiego oraz ratusza.
Najstarszym zabytkiem miasta jest barokowy kościół pw. śś. Piotra i Pawła, wzniesiony w latach 1714 – 1756 według proj. Pompeo Ferrariego. Największe zainteresowanie wzbudza jednak obrzycki ratusz. W elewacji południowej budynku, na wysokości pierwszego piętra umieszczone jest renesansowe marmurowe obramienie okna z 1527 r.
WRONKI – we Wronkach znajduje się wielki kompleks więzienny, którego budowę ukończono w 1894 roku. W okresie międzywojennym i w latach 1945-56 więziono tu za przekonania polityczne. W czasie okupacji hitlerowskiej śmierć poniosło tu ok. 800 więźniów.
Największym zakładem pracy we Wronkach jest szeroko znana w całej Polsce firma produkująca sprzęt AGD – Amica.
Zabytki: kościół parafialny pw. św. Katarzyny oraz kościół oo. Franciszkanów.
WARTOSŁAW – niegdyś miasto (przywilej z 1785 r.) o pierwotnej nazwie Nowymost. Ma układ trzech równoległych względem siebie ulic, które łączył od strony wschodniej plac targowy z kościołem. Upadek miasta nastąpił w połowie XIX w., kiedy rząd pruski ograniczył handel barierami celnymi, a produkcja rzemieślnicza nie miała rynku zbytu. We wsi kościół filialny pw. Świętej Trójcy, wzniesiony w 1785 roku. W zachodniej części wsi neogotycki kościół poewangelicki pw. Serca Jezusowego. Na południowym brzegu Jeziora Pożarowskiego kąpielisko z urządzeniami rekreacyjnymi.
CHOJNO –w centrum wsi neobarokowy kościół z 1927 r. Pod koniec XVIII w. obrzeża Puszczy Noteckiej zostały zasiedlone przez tzw. Mazurów Wieleńskich, po których zachowało się sporo reliktów budownictwa drewnianego.
BUCHARZEWO – „Chata zbójców” – obiekt przystosowany do całorocznej, pełnej obsługi imprez, obozów, jak i turystyki indywidualnej. Od 1990 roku organizowane są tu obozy jeździeckie i rekreacyjne dla młodzieży szkół podstawowych i średnich.
SIERAKÓW – to centrum Sierakowskiego Parku Krajobrazowego utworzonego w 1991 roku, w celu ochrony krajobrazu wyrzeźbionego przez lodowiec, pełnego wzgórz morenowych, wydm, jezior, poprzecinanego licznymi rzekami i strumieniami. Atrakcyjne turystycznie okolice Sierakowa: pagórkowaty teren, liczne i czyste jeziora, ciekawe miejsca sprzyjają uprawianiu wycieczek pieszych, rowerowych, kajakowych, a nawet samochodowych. Warto odwiedzić: Stado Ogierów, zamek Opalińskich, pobernardyński kościół parafialny.
MIĘDZYCHÓD - miasto położone na przesmyku między jeziorem a rzeką. Z Rynku, który jest jednym z bardziej malowniczych wielkopolskich rynków, można zajrzeć nad Wartę i jezioro jednocześnie. Całość uzupełniają charakterystyczne kamieniczki i będące niepowtarzalną atrakcją wąskie uliczki, zwane gąskami, prowadzące do jeziora lub Warty. Niepowtarzalną atrakcją jest „laufpompa”- źródło artezyjskie ujęte w ozdobną żeliwną pompę, bijące z głębokości ok. 90 metrów o charakterystycznym zapachu i właściwościach leczniczych.
Źródło: http://www.wielkopolska.travel/
POWIĄZANE SZLAKI I MAPY: aby sprawdzić z jakimi szlakami turystycznymi, krzyżujemy naszą wędrówkę, kliknij w zakładkę "produkty powiązane". Znajdziesz tam również mapy, na których znajduje się szlak, a mamy je w sprzedaży. Zakładka w ciągłej rozbudowie, w miarę wprowadzania szlaków i wydawnictw do bazy.
SKALA TRUDNOŚCI PIESZA – 1
SKALA TRUDNOŚCI ROWER – 1
SKALA TRUDNOŚCI NORDIC WALKING – 1
1 – łatwy bez utrudnień
2 – średni z miejscowymi utrudnieniami
3 – o utrudnionym przejściu/przejeździe
SPODOBAŁA CI SIĘ MOJA PRACA ?? SKORZYSTAŁEŚ Z MATERIAŁÓW ?? POSTAW MI KAWĘ - https://buycoffee.to/wiking-turystyka
Na pewno zmotywuje mnie do dalszej pracy. Często również kawka mi pomoże przy tworzeniu nowych i aktualizacji dotychczasowych danych. Do zobaczenia na Szlaku. W sezonie jesienno-zimowo-wiosennym, zapraszam na wspólne "Wyprawy z Wikingiem", podczas których wędrujemy po szlakach Województwa Zachodniopomorskiego i nie tylko.
Weryfikujemy, które opinie pochodzą od klientów, którzy kupili dany produkt. Po zatwierdzeniu wyświetlamy zarówno pozytywne, jak i negatywne opinie