MAPY SZLAKÓW ON-LINE
Nasza mapa Szlaków Pomorza Zachodniego
Aplikacja szlaków mapa-turystyczna.pl
Mapa umocnień Wału Pomorskiego
Pomorska Droga Świętego Jakuba
Europejski Szlak Gotyku Ceglanego
Szlakiem Mapy Lubinusa
Szlaki Pomorskie
Szlaki Lubelszczyzny
Szlaki Kujawsko-Pomorskie
Szlaki Warmii i Mazur
Szlaki Mazowsza
Szlaki Małopolski
Szlaki Dolnego Śląska
Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo
PRZYDATNE MAPY
Ogólnopolska Baza Kolejowa
Archiwum Map Zachodniej Polski
Mapa Lasów Państwowych
Leśny Przewodnik Turystyczny
CIEKAWE LINKI
Architektura Sakralna Pomorza
Architektura Pomorza
Serwis Zabytek.pl
West is the best - przewodnik
Pomniki Poległych z Pomorza Środkowego
Kościoły drewniane w Polsce
Chatki i Bazy Akademickie
PROGNOZA POGODY
Niemiecka pogoda
Burzowo.info
Windy.com
ICM Polska
WSPÓŁPRACA
KONCEPCJA, PROJEKT I UZGODNIENIA - OZNAKOWANIE SZLAKU - CENNIK USŁUG - DOTYCHCZASOWE REALIZACJE - KADRA - REFERENCJE
Turystyka, staję się coraz bardziej rozwijającą się gospodarką, dość mocno wpływając nie tylko na rozwój, ale również na budżety gmin i powiatów. To również rozwój mieszkańców gmin prowadzących sklepy, motele czy gospodarstwa agroturystyczne, szczególnie na terenach wiejskich. Stawiając na turystyczny rozwój gmin, pragniemy promować ich walory antropogeniczne i przyrodnicze oraz zachęcić turystów do aktywnego wypoczynku w swoim regionie. Wytyczanie szlaków sprzyja tym działaniom, przy odpowiednim zagospodarowaniu.
Szlak turystyczny, to nie tylko oznaczenie go w terenie, lecz wiele działań - "Od koncepcji - do wyznakowania". Przy ustaleniu przebiegu szlaków, powinniśmy kierować się następującymi kryteriami
- Atrakcyjność krajobrazowa, przyrodnicza i turystyczna miejsc udostępnianych na szlaku
- Jakość środowiska
- Dostępność komunikacyjna, zarówno do początków i końca szlaku jak i punktów pośrednich (ważne przy długich szlakach - daje możliwość pokonywania szlaku w częściach)
- Powiązanie nowego szlaku z istniejącą infrastrukturą szlaków turystycznych w terenie. Warto połączyć nasz szlak w kilku miejscach z istniejącymi bezpośrednio, czy też pośrednio poprzez sieć szlaków łącznikowych.
- Możliwość stworzenia ze szlaku lokalnego (regionalnego) produktu turystycznego nie tylko dobrze oznaczonego. Powinna towarzyszyć mu mała struktura turystyczna, typu miejsca odpoczynku, wiaty, miejsca ogniskowe oraz edukacyjno-informacyjna taka jak, mapy, tablice edukacyjne, przewodniki, mapy i foldery
- Możliwość noclegu na szlaku - pola biwakowe, agroturystyka, schroniska, hotele, campingi. Ważne jest by długich szlakach lub też przy dużej sieci szlaków umożliwić wędrującym odpoczynek, a tym samym zatrzymać w naszym regionie. Przebiegi szlaków powinny umożliwiać bezpośredni dojazd do bazy noclegowej lub pośredni ze szlaku poprzez tzw. łączniki.
Powyższe działania mogą sprawić, że nowy szlak zostanie "przyjęty" przez turystów. Kryteria te możemy również stosować do istniejących szlaków turystycznych, zmieniając ich przebiegi, a nawet jeśli ich nie spełniają po prostu zlikwidować, co jest ostatecznością. Do wszystkich działań potrzebne są terenowe audyty, prowadzone przez specjalistów, którzy mogą ocenić potrzebę istnienia szlaku w tym systemie. Uporządkowany przebieg szlaków, pozwala na ich efektywne wykorzystanie w rozwoju turystyki.
Aby turystyka aktywna, szlaki i infrastruktura towarzysząca była efektywnie zarządzana a tym samym przyczyniała się do rozwoju tej dziedziny gospodarki w samorządach, należy solidnie podejść do problemu szlaków. Od 2008 roku, Wiking Szczecin stara się inwentaryzować istniejące zasoby turystyczne, tworząc internetową informację szlakową. Pracujemy również w terenie, odświeżając lub tworząc nowe przebiegi szlaków turystycznych. Pozwala to na likwidację chaosu, oraz jakże ważnego integrowania sieci szlaków i ich rozwoju.
Czy turystykę możemy utożsamiać ze szlakami ? Myślę, że powinniśmy. Zatrzymanie turysty w miejscowościach o typowych walorach wypoczynkowych (góry, morze), nie jest trudne. Jednak coraz chętniej sięgają oni po aktywny wypoczynek. I tutaj jest szansa na gminy z mniejszymi zasobami wypoczynkowymi, a świetnymi turystycznymi lub przyrodniczymi. Udostępnienie szlaków do wycieczek pieszych, rowerowych, konnych, tras nordic walking (można je oprzeć o szlaki turystyczne) rozbudowanych o całą infrastrukturę towarzyszącą, potrafi ściągnąć aktywnych turystów do naszej miejscowości. Im więcej walorów - tym więcej turystów. Musimy jednak stworzyć warunki do wielodniowego, a nie tranzytowego pobytu w swoim regionie.
Od 2008 roku, wykonaliśmy oznakowanie na 3658km szlaków. Przygotowaliśmy projekty dla 2592km szlaków. zinwentaryzowaliśmy 7034km szlaków, ustawiliśmy 440 drogowskazy, ustawiliśmy 5 tablic ze schematami szlaków.
Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty znakowania, monitoringu, odświeżenia, projektowania i promocji szlaków. Wykonujemy również prace wydawnicze; przewodniki, informatory, mapy. Zrealizujemy pomysł prawie każdego szlaku na terenie kraju. Ogranicza nas tylko wyobraźnia.
Kontakt: Robert Filipski - koordynator prac.
Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.