99,4% kupujących poleca tego sprzedawcę

Polecam1792Nie polecam10

Zgodność z opisem
5
Koszt wysyłki
5
Obsługa kupującego
5

Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.


KONCEPCJA, PROJEKT I UZGODNIENIA - OZNAKOWANIE SZLAKU - CENNIK USŁUG - DOTYCHCZASOWE REALIZACJE


OZNAKOWANIE SZLAKU

Zakończyliśmy wszystkie fazy przygotowania naszego produktu turystycznego. Zamknęliśmy nasz projekt, ustalono prawa korzystania z gruntów i dróg, zamknęliśmy budżet, który został przyjęty. Przystępujemy do typowych prac terenowych, których celem jest fizyczne powstanie szlaku. Równolegle trwają prace opisowe oraz promocyjne - strona internetowa, foldery, przewodniki itp..

Należy pamięć, że wiele firm budowlanych oferujących świetne usługi w zakresie infrastruktury turystycznej, nie posiada specjalistów do znakowania i projektowania szlaków turystycznych. Łączenie przetargów na budowę miejsc odpoczynku, wiat i tym podobniej, ze znakowaniem lub zaprojektowaniem szlaków, może skutkować dobrym wykonaniem infrastruktury, lecz złym samego szlaku. Dlatego też proponujemy wyłączać prace projektowo-znakarskie z prac ogólnych, tworząc oddzielne zapytania na projektu i prace znakarskie. Jeśli jest jednak już wybór zintegrowanego zlecenia, prosimy wybierać firmy fachowe i solidne, posiadające znakarzy z doświadczeniem do formy szlaku. Nasza firma współpracuje z partnerami, realizującymi budowę infrastruktury na szlaku oraz wydawnictwem turystycznym, dzięki czemu jesteśmy w stanie zaplanować pełną, długofalową ofertę.

W zależności od ilości znaków, długości szlaku oraz jego trudności, planujemy że dziennie przy sprzyjających (bezdeszczowych, małej wilgotności powietrza) warunkach  oznaczymy od 5 do 12 kilometrów. Nie jest sztuką oznaczanie szlaku byle jak. Sztuką jest oznaczenie w sposób solidny, w dwóch kierunkach pokonywania szlaku, w sposób czytelny dla każdego turysty. Jest to bardzo ważny element szlaku. Na długich prostych drogach możemy troszkę rozrzedzić znaki, jednak w leśnych ostępach i ścieżkach, wskazane jest aby znaki "widziały się" na wzajem. Każde skrzyżowanie powinno być odpowiednio oznaczone, szczególnie jeśli nie możemy określić głównej drogi (np. w przypadku szlaków rowerowych).

Oznaczenia są ważnym i rozpoznawalnym elementem szlaku. Gminy często popełniają błąd opracowując własne oznakowanie. Inność w tym przypadku naprawdę nie jest wskazana. Jestem za ujednoliceniem oznakowania w całej Polsce, dlatego też proponujemy oznakowanie spójne z systemem znakowania szlaków, opracowanym kilkadziesiąt lat temu przez PTTK. Jak wiemy, takowe oznakowanie jest rozpoznawalne i odpowiednio kojarzone z formami turystyki kwalifikowanej i rekreacji. W przypadku rowerowych znaków drogowych, zastosowanie mają oznaczenia zgodne z rozporządzeniem ministra infrastruktury oraz spraw wewnętrznych i administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych. Znaki są jasne i odpowiednio kojarzone. Jeśli jednak bardzo zależy na własnym specyficznym znaku, charakterystycznym dla tematyki i nie jesteśmy w stanie przekonać do naszej propozycji, jesteśmy jak najbardziej za i zrealizujemy każde zamówienie.

Jednym z dokumentów na którym bazujemy podczas prac znakarskich jest  Instrukcja PTTK. Należy pamiętać, że to jedynie wewnątrz organizacyjna instrukcja i nie jest w żaden sposób państwowym przepisem oznakowania, tak samo jak uprawnienia znakarza szlaków PTTK. Organizacja nie posiada już nabytego w czasach PRL monopolu na tworzenie i renowację szlaków. Wręcz nie posiada środków na ich utrzymywanie i często stan szlaków, można porównać do poszczególnych administratorów. Umożliwia to profesjonalne tworzenie i utrzymywanie szlaków przez firmy, posiadające doświadczenie w pracach terenowych. Jednym z przykładów jest Wiking-Szczecin, realizujący kompleksowe zadania związane z infrastrukturą turystyczną.

Poniżej prezentujemy przykłady oznakowań i przepisów obejmujących tworzenie i administrację szlaków turystycznych i zapraszamy do wspólnego rozwoju turystycznego:

  1. Wytyczanie szlaków turystycznych następuje zgodnie z ustaleniami ustawy z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. Nr 80, poz. 707 z późn. zm.);
  2. Znakowanie rowerowych szlaków turystycznych następuje zgodnie z przepisami Ustawy Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. 2017 poz. 1260, Dz. U. 2019 poz. 60 z późn. zm.)  z 20 czerwca 1997 r., regulującej przepisy i zasady obowiązujące uczestników ruchu drogowego.
  3. Znaki i sygnały obowiązujące w ruchu drogowym, ich znaczenie i zakres obowiązywania określa rozporządzenia Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych (tekst jednolity - Dz. U. z 2019 r. poz. 2310).
  4. Wymagania techniczne i sposób umieszczania znaków na drogach określa rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach (tekst jednolity - Dz. U. z 2019 r. poz. 2311).
  5. Szczegółowe warunki zarządzania ruchem na drogach publicznych oraz w strefach zamieszkania, a zwłaszcza działania w zakresie wprowadzania oznakowania pionowego, poziomego, sygnalizacji świetlnej i dźwiękowej oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu i wykonywania nadzoru nad tym zarządzaniem określa rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 23 września 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków zarządzania ruchem na drogach oraz wykonywania nadzoru nad tym zarządzaniem (Dz. U. z 2017 r. poz. 784).
  6. W przypadku wytyczania i znakowania szlaków turystycznych na terenie parków narodowych i innych form ochrony przyrody zastosowanie znajduje ustawa z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. Nr 92, poz. 880 z późn. zm.).
  7. W przypadku szlaków turystycznych - oznakowanie malowane, stosujemy Instrukcję znakowania szlaków turystycznych Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego.

Kontakt: Robert Filipski - koordynator prac.


Masz pytania ? Zadzwoń 501036860 w godz. 10:00-18:00, lub napisz e-mail biuro@wedrujznami.pl  .


 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl