MAPY SZLAKÓW ON-LINE
Nasza mapa Szlaków Pomorza Zachodniego
Aplikacja szlaków mapa-turystyczna.pl
Mapa umocnień Wału Pomorskiego
Pomorska Droga Świętego Jakuba
Europejski Szlak Gotyku Ceglanego
Szlakiem Mapy Lubinusa
Szlaki Pomorskie
Szlaki Lubelszczyzny
Szlaki Kujawsko-Pomorskie
Szlaki Warmii i Mazur
Szlaki Mazowsza
Szlaki Małopolski
Szlaki Dolnego Śląska
Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo
PRZYDATNE MAPY
Ogólnopolska Baza Kolejowa
Archiwum Map Zachodniej Polski
Mapa Lasów Państwowych
Leśny Przewodnik Turystyczny
CIEKAWE LINKI
Architektura Sakralna Pomorza
Architektura Pomorza
Serwis Zabytek.pl
West is the best - przewodnik
Pomniki Poległych z Pomorza Środkowego
Kościoły drewniane w Polsce
Chatki i Bazy Akademickie
PROGNOZA POGODY
Niemiecka pogoda
Burzowo.info
Windy.com
ICM Polska
WSPÓŁPRACA
Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.
KONCEPCJA, PROJEKT I UZGODNIENIA - OZNAKOWANIE SZLAKU - CENNIK USŁUG - DOTYCHCZASOWE REALIZACJE
OZNAKOWANIE SZLAKU
Zakończyliśmy wszystkie fazy przygotowania naszego produktu turystycznego. Zamknęliśmy nasz projekt, ustalono prawa korzystania z gruntów i dróg, zamknęliśmy budżet, który został przyjęty. Przystępujemy do typowych prac terenowych, których celem jest fizyczne powstanie szlaku. Równolegle trwają prace opisowe oraz promocyjne - strona internetowa, foldery, przewodniki itp..
Należy pamięć, że wiele firm budowlanych oferujących świetne usługi w zakresie infrastruktury turystycznej, nie posiada specjalistów do znakowania i projektowania szlaków turystycznych. Łączenie przetargów na budowę miejsc odpoczynku, wiat i tym podobniej, ze znakowaniem lub zaprojektowaniem szlaków, może skutkować dobrym wykonaniem infrastruktury, lecz złym samego szlaku. Dlatego też proponujemy wyłączać prace projektowo-znakarskie z prac ogólnych, tworząc oddzielne zapytania na projektu i prace znakarskie. Jeśli jest jednak już wybór zintegrowanego zlecenia, prosimy wybierać firmy fachowe i solidne, posiadające znakarzy z doświadczeniem do formy szlaku. Nasza firma współpracuje z partnerami, realizującymi budowę infrastruktury na szlaku oraz wydawnictwem turystycznym, dzięki czemu jesteśmy w stanie zaplanować pełną, długofalową ofertę.
W zależności od ilości znaków, długości szlaku oraz jego trudności, planujemy że dziennie przy sprzyjających (bezdeszczowych, małej wilgotności powietrza) warunkach oznaczymy od 5 do 12 kilometrów. Nie jest sztuką oznaczanie szlaku byle jak. Sztuką jest oznaczenie w sposób solidny, w dwóch kierunkach pokonywania szlaku, w sposób czytelny dla każdego turysty. Jest to bardzo ważny element szlaku. Na długich prostych drogach możemy troszkę rozrzedzić znaki, jednak w leśnych ostępach i ścieżkach, wskazane jest aby znaki "widziały się" na wzajem. Każde skrzyżowanie powinno być odpowiednio oznaczone, szczególnie jeśli nie możemy określić głównej drogi (np. w przypadku szlaków rowerowych).
Oznaczenia są ważnym i rozpoznawalnym elementem szlaku. Gminy często popełniają błąd opracowując własne oznakowanie. Inność w tym przypadku naprawdę nie jest wskazana. Jestem za ujednoliceniem oznakowania w całej Polsce, dlatego też proponujemy oznakowanie spójne z systemem znakowania szlaków, opracowanym kilkadziesiąt lat temu przez PTTK. Jak wiemy, takowe oznakowanie jest rozpoznawalne i odpowiednio kojarzone z formami turystyki kwalifikowanej i rekreacji. W przypadku rowerowych znaków drogowych, zastosowanie mają oznaczenia zgodne z Rozporządzeniem Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 14 października 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie znaków i sygnałów drogowych. Znaki są jasne i odpowiednio kojarzone. Jeśli jednak bardzo zależy na własnym specyficznym znaku, charakterystycznym dla tematyki i nie jesteśmy w stanie przekonać do naszej propozycji, jesteśmy jak najbardziej za i zrealizujemy każde zamówienie.
Jednym z dokumentów na którym bazujemy podczas prac znakarskich jest Instrukcja PTTK. Należy pamiętać, że to jedynie wewnątrz organizacyjna instrukcja i nie jest w żaden sposób państwowym przepisem oznakowania, tak samo jak uprawnienia znakarza szlaków PTTK. Organizacja nie posiada już nabytego w czasach PRL monopolu na tworzenie i renowację szlaków. Wręcz nie posiada środków na ich utrzymywanie i często stan szlaków, można porównać do poszczególnych administratorów. Umożliwia to profesjonalne tworzenie i utrzymywanie szlaków przez firmy, posiadające doświadczenie w pracach terenowych. Jednym z przykładów jest Wiking-Szczecin, realizujący kompleksowe zadania związane z infrastrukturą turystyczną.
Poniżej prezentujemy przykłady oznakowań i przepisów obejmujących tworzenie i administrację szlaków turystycznych i zapraszamy do wspólnego rozwoju turystycznego:
- Wytyczanie szlaków turystycznych następuje zgodnie z ustaleniami ustawy z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. Nr 80, poz. 707 z późn. zm.);
- Znakowanie rowerowych szlaków turystycznych następuje zgodnie z przepisami Ustawy Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. 2017 poz. 1260, Dz. U. 2019 poz. 60 z późn. zm.) z 20 czerwca 1997 r., regulującej przepisy i zasady obowiązujące uczestników ruchu drogowego.
- Znaki i sygnały obowiązujące w ruchu drogowym, ich znaczenie i zakres obowiązywania określa Rozporządzenie Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 14 października 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie znaków i sygnałów drogowych .
- Wymagania techniczne i sposób umieszczania znaków na drogach określa rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach (tekst jednolity - Dz. U. z 2019 r. poz. 2311).
- Szczegółowe warunki zarządzania ruchem na drogach publicznych oraz w strefach zamieszkania, a zwłaszcza działania w zakresie wprowadzania oznakowania pionowego, poziomego, sygnalizacji świetlnej i dźwiękowej oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu i wykonywania nadzoru nad tym zarządzaniem określa rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 23 września 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków zarządzania ruchem na drogach oraz wykonywania nadzoru nad tym zarządzaniem (Dz. U. z 2017 r. poz. 784).
- W przypadku wytyczania i znakowania szlaków turystycznych na terenie parków narodowych i innych form ochrony przyrody zastosowanie znajduje ustawa z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. Nr 92, poz. 880 z późn. zm.).
- W przypadku szlaków turystycznych - oznakowanie malowane, stosujemy Instrukcję znakowania szlaków turystycznych Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego.
Kontakt: Robert Filipski - koordynator prac.