MAPY SZLAKÓW ON-LINE
Nasza mapa Szlaków Pomorza Zachodniego
Mapa umocnień Wału Pomorskiego
Pomorska Droga Świętego Jakuba
Europejski Szlak Gotyku Ceglanego
Szlakiem Mapy Lubinusa
Szlaki Pomorskie
Szlaki ok. Lublina
Szlaki Kujawsko-Pomorskie
Szlaki Warmii i Mazur
Szlaki Mazowsza
Szlaki Małopolski
Szlaki Dolnego Śląska
Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo
Chatki i bazy studenckie
PRZYDATNE MAPY
Ogólnopolska Baza Kolejowa
Archiwum Map Zachodniej Polski
Mapa Lasów Państwowych
Leśny Przewodnik Turystyczny
CIEKAWE LINKI
Architektura Sakralna Pomorza
Architektura Pomorza
Serwis Zabytek.pl
Pomniki Poległych z Pomorza Środkowego
Kościoły drewniane w Polsce
PROGNOZA POGODY
Niemiecka pogoda
Burzowo.info
Windy.com
ICM Polska
WSPÓŁPRACA

P-C-ZPY-076, szlak pieszy czerwony, Pyrzyce - Przelewice, 18,6km
Opis
Cena, to koszt pobrania plików GPS - dochód przeznaczamy na rozwój części szlakowej strony. Stan aktualności plików GPS jest zgodny z datami podanymi w punkcie 10 lub 11.
- NUMER SZLAKU W SERWISIE www.WedrujzNami.pl: P-C-ZPY-076
- NUMER SZLAKU WG PTTK: ZP-1106-C
- PRZEBIEG SZLAKU: Pyrzyce - Obromino - Letnin - Górne - Brzesko - Przelewice
- NAZWA SZLAKU: Szlak Ziemi Pyrzyckiej imienia Stanisława Jansona
- POWIAT: Pyrzycki
- GMINA: Pyrzyce, Przelewice
- NAWIERZCHNIE: wszystkie rodzaje dróg
- KOLOR: czerwony pasek, pomiędzy dwoma białymi w poziomie
- ROK POWSTANIA: nieznany
- ROK OSTATNIEGO ODNAWIANIA: 1995
- ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2009 odcinek Pyrzyce - Przelewice
- DŁUGOŚĆ: 18,6 km (według pomiaru GPS) - ze względu na różne urządzenia pomiarowe, należy brać pod uwagę różnice w długości szlaku od 1 do 3%.
- WAŻNE UWAGI: Szlak ma charakter linii. W 2009 roku oznakowanie na całej długości szlaku, oceniamy na niedostateczne w obu kierunkach. Mamy nadzieję, że włodarze Pyrzyc i Przelewic, odnowią wreszcie szlak, który jest strasznie zaniedbany a oznakowanie praktycznie nie istnieje. Warto również włączyć włodarzy Stargardu i przywrócić szlak na odcinku Morzyczyn - Przelewice - uwaga ! w pliku gpx, dołączamy historyczny przebieg szlaku, zlikwidowany w latach 90-tych XX wieku. Naprawdę warto nim powędrować malowniczymi miejscowościami wzdłuż brzegów jezior; Płoń i Miedwie.
- LINKI ZEWNĘTRZNE: brak
Jeśli znasz szlak, a nie ma go w naszym rejestrze, prosimy o przesłanie pliku .gpx oraz kilku słów o szlaku, zdjęć, abyśmy stworzyli jego wizytówkę. A jak masz czas, zapraszamy do stworzenia opisu szlaku, według naszego systemu. Szlaki są dla wszystkich i musimy je promować wspólnie.
W chwili obecnej szlak łączy Pyrzyce z Przelewicami. Turystycznie jest bardzo ciekawy, gdyż możemy podziwiać zabytkowe obiekty Pyrzyc, z zachowanymi fragmentami murów obronnych, nie zniszczonych podczas walk II Wojny Światowej. Do tego Cudowny Ogród Dendrologiczny w Przelewicach. Całość dopełnia Sanktuarium Maryjne w Brzesku i kilka ciekawych budowli we wsiach Ziemi Pyrzyckiej. Całość szlaku prowadzi po lepszych, lub gorszych drogach, pośród pól uprawnych i łąk. Niestety po deszczach i w czasie intensywnych prac polnych, drogi polne mogą być zabłocone.
Stanisław Janson, patron szlaku, żył w latach 1948-1992. Był Przodownikiem Turystyki Pieszej w Oddziale Stargardzkim PTTK. Zajmował się między innymi projektowaniem i znakowaniem szlaków turystycznych w okolicach Stargardu (wówczas Szczecińskiego). Nasz szlak to również jego dzieło, jednak prowadził turystów na dłuższym odcinku. Z Przelewic, szedł dalej wzdłuż jezior; Płoń i Miedwie, do Morzyczyna, gdzie łączył się z zielonym szlakiem pieszym im. Czwójdzińskiego, Szczecin Klęskowo - Kępa Bukowa k. Cisewa. W latach 90-tych, XX wieku, działacze PTTK w Szczecinie, skrócili szlak, do obecnego przebiegu. Następnie o nim zapomnieli, jak i samym działaczu ze Stargardu. Mamy nadzieję, że kiedyś uda się przywrócić ten szlak do życia. W plikach gps do pobrania, umieściłem stary (prawdopodobny) przebieg szlaku.
OPIS TECHNICZNY
Przelewice: ogród dendrologiczny-kilkadziesiąt gatunków i odmian świerków, cyprysików, jodeł, jałowców, wspaniały ogród japoński, bambusy, platany, jesiony i cisy, krzewy ozdobne i kwiaty), kościół z XIII w.,
Brzesko: kościół z XIII w. z unikatowym wewnętrznym stropem z roku 1697 rzeźbiony i polichromowany, ołtarz renesansowy z figurą Madonny z Dzieciątkiem z początku XV w. Od 1992 r. Sanktuarium Maryjne,
Pyrzyce: grodzisko typu nizinnego z IX-XIII w.; mury obronne długości ok. 2 km z basztami, kościół z początku XIV w. z ciekawymi witrażami oraz gotyckim tryptykiem, kościół poaugustiański z XII w., studzienka misyjna św. Ottona, ciepłownia geotermalna wykożystująca źródła gorącej solanki z głębokości 1680 m.
SKALA TRUDNOŚCI PIESZA –1
SKALA TRUDNOŚCI ROWER – 2
SKALA TRUDNOŚCI NORDIC WALKING - 2
1 – łatwy bez utrudnień
2 – średni z miejscowymi utrudnieniami
3 – o utrudnionym przejściu/przejeździe