99,4% kupujących poleca tego sprzedawcę

Polecam1792Nie polecam10

Zgodność z opisem
5
Koszt wysyłki
5
Obsługa kupującego
5

P-S-ZPL-034, szlak pieszy czarny, Tanowo - Leśno Górne, 5,6km

Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 48 godzin
Cena: 2,00 zł 2.00
zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Ocena: 0
Producent: Wiking
Kod produktu: P-S-ZPL-034

Opis


Cena, to koszt pobrania plików GPS - dochód przeznaczamy na rozwój części szlakowej strony. Stan aktualności plików GPS jest zgodny z datami podanymi w punkcie 10 lub 11.


 1. NUMER SZLAKU W SERWISIE www.WedrujzNami.pl: P-S-ZPL-034
 2. NUMER SZLAKU WG PTTK: ZP-1043-s
 3. PRZEBIEG SZLAKU:  Tanowo - Komorze Góry - Stare Leśno - Leśno Górne
 4. NAZWA SZLAKU: Szlak Komorzych Gór
 5. POWIAT: Policki
 6. GMINA: Police
 7. NAWIERZCHNIE: wszystkie rodzaje dróg
 8. KOLOR: czarny pasek, pomiędzy dwoma  białymi w poziomie
 9. ROK POWSTANIA: nieznany
 10. ROK OSTATNIEGO ODNAWIANIA: nieznany
 11. ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2019
 12. DŁUGOŚĆ:  5,6 km
 13. WAŻNE UWAGI: szlak o charakterze liniowym, oznakowanie dwustronne. W 2019 roku oznakowanie na całej długości szlaku, oceniamy na niedostateczne. Znaki rzadko umieszczone, bardzo stare oznakowanie i trzeba je wypatrywać.

Jeśli znasz szlak, a nie ma go w naszym rejestrze, prosimy o przesłanie pliku .gpx oraz kilku słów o szlaku, zdjęć, abyśmy stworzyli jego wizytówkę. A jak masz czas, zapraszamy do stworzenia opisu szlaku, według naszego systemu. Szlaki są dla wszystkich i musimy je promować wspólnie.


CHARAKTERYSTYKA SZLAKU

Szlak ma charakter liniowy. Na swoim przebiegu spotyka się  z szlakami: czerwony pieszy  "Puszczy Wkrzańskiej" im. Stefana "Taty" Kaczmarka w Tanowie, żółtym pieszym w Starym Leśnie, niebieskim pieszym "Pokoju" w Leśnie Górnym oraz rowerowym czerwonym "Puszczy Wkrzańskiej"  


Odcinek 1, Tanowo przystanek - Stare Leśno skrzyżowanie węzeł szlaków, 3,1 km (1,1,1)

Szlak rozpoczyna (kończy) swój bieg w Tanowie na przeciw przystanku autobusowego linii nr 103. Na szlak możemy dojechać tą linią zarówno ze Szczecina jak i Polic. W Tanowie wartym zobaczenia jest kościół poewangelicki, zabudowa ryglowa, oraz dwa dworki myśliwskie z początku XX wieku - obecnie OSW i Dom Dziecka. Historia Tanowa sięga początków XIII wieku. Wieś zniszczona została  podczas II WŚ. Obok kościoła znajduje się powalony pomnik mieszkańców Tanowa, którzy zginęli podczas I Wojny Światowej. Wyruszamy ulicą Szczecińską w kierunku Szczecina. Po chwili skręcamy w lewo w ulicę Pocztową i dochodzimy nią do drogi nr  114. Przecinamy ją i wchodzimy na szeroką rozjeżdżoną drogę leśną, która miejscami może być piaszczysta i nierówna. Na najbliższym rozwidleniu jedziemy w prawo skos. Wchodzimy na teren Komorzych Gór - porośniętych lasem sosnowym wydm.  Za polaną, skręcamy w leśny dukt (w prawo i podchodzimy pod sporą górkę). Następnie skręcamy w przecinkę leśną w prawo i dochodzimy do szlaku żółtego Bartoszewo - Police. Skręcamy w lewo, mając po prawej leśniczówkę i dochodzimy do gospodarstw Starego Leśna. Na skrzyżowaniu szlak żółty odbija w lewo zaś nasz kieruje się na południe.

Odcinek drugi, Stare Leśno węzeł szlaków - Leśno Górne MZK, 2,5 km (1,2,2)

Po krótkim odpoczynku ruszamy szeroką, drogą leśną ruszamy drogą na południe.  Po dojściu  do rozwidlenia (skraj lasu) skręcamy w lewo skos i  mniej używaną drogą poruszamy się po urozmaiconym terenie Wzgórz Warszewskich. Dochodzimy do skrzyżowania 5 dróg mając przed sobą wyrobisko -  małe jeziorko. Okrążamy je idąc za znakami i dochodzimy do drogi idącej wzdłuż niewątpliwej "atrakcji", jaką jest wysypisko odpadów komunalnych. Dochodzimy do skrzyżowania i idziemy na wprost (na skrzyżowaniu w 2010 roku brak dobrego oznaczenia). Aleją kasztanową wchodzimy do Leśna Górnego.  Po lewej stronie umiejscowiony jest eklektyczny pałacyk (obecnie odnowiony) z  uporządkowanym park przypałacowym. W parku odnajdziemy również  głaz nagrobny właściciela zespołu - Johannesa Brussowa oraz dwa żeliwne krzyże z nie istniejącego już cmentarza. Na pobliskim Wzgórzu Pokoju znajduje się głaz (obwód 3,6m, wysokość 1,4m) upamiętniający poetę  i pisarza Hermana Lonsa ustawiony w 1934 roku przez Towarzystwo Miłośników Puszczy Mścięcińskiej. Po zwiedzeniu pałacu i parku (właściciel umożliwia bezproblemowo jego zwiedzenia na piętrze znajdują się zdjęcia przedwojenne budynku) ruszamy w dół asfaltem mijając po drodze zespół pomników przyrody. W Leśnie Gónym znajdziemy również Dąb Starosty o obwodzie 590 cm przy posesji nr 4.  Na przystanku węzeł szlaków pieszy niebieski "Pokoju" i rowerowy czerwony "Puszczy Wkrzańskiej". Umożliwia nam to zaplanowanie dalszej wycieczki w kierunku Polic, Pilchowa lub Lasku Arkońskiego. Odcinek dostępny dla turystów rowerowych i nordic walking jednak z miejscowymi utrudnieniami na drogach oraz kilkoma podejściami/podjazdami.

Na szlaku wiele wspólnych przebiegów oraz węzłów, z innymi szlakami pieszymi i rowerowymi, umożliwiających różne warianty wędrówek.

 1. P-C-ZS/ZPL/005 (PTTK ZP-106-c), czerwony, TRZEBIEŻ d.DWORZEC - SZCZECIN GŁĘBOKIE MPK, 43,6 km
 2. P-Y-ZPL-033 (PTTK ZP-1042-y), żółty, BARTOSZEWO - POLICE, pl. Chrobrego, 10,9 km
 3. P-N-ZS/ZPL-036, (PTTK ZP-1045-n), niebieski, SZCZECIN GŁĘBOKIE MPK – PILCHOWO MPK, 12,2 km
 4. R-C-ZS/ZPL-009, czerwony rowerowy "Dookoła Puszczy Wkrzańskiej" 100km

SKALA TRUDNOŚCI PIESZA – 1
SKALA TRUDNOŚCI ROWER – 2
SKALA  TRUDNOŚCI NORDIC WALKING - 2

1 – łatwy bez utrudnień
2 – średni z miejscowymi utrudnieniami
3 – o utrudnionym przejściu/przejeździe

 

Masz pytania ? Zadzwoń 501036860 w godz. 10:00-18:00, lub napisz e-mail biuro@wedrujznami.pl  .


Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl