MAPY SZLAKÓW ON-LINE
Nasza mapa Szlaków Pomorza Zachodniego
Aplikacja szlaków mapa-turystyczna.pl
Mapa umocnień Wału Pomorskiego
Pomorska Droga Świętego Jakuba
Europejski Szlak Gotyku Ceglanego
Szlakiem Mapy Lubinusa
Szlaki Pomorskie
Szlaki ok. Lublina
Szlaki Kujawsko-Pomorskie
Szlaki Warmii i Mazur
Szlaki Mazowsza
Szlaki Małopolski
Szlaki Dolnego Śląska
Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo
PRZYDATNE MAPY
Ogólnopolska Baza Kolejowa
Archiwum Map Zachodniej Polski
Mapa Lasów Państwowych
Leśny Przewodnik Turystyczny
CIEKAWE LINKI
Architektura Sakralna Pomorza
Architektura Pomorza
Serwis Zabytek.pl
Pomniki Poległych z Pomorza Środkowego
Kościoły drewniane w Polsce
Chatki i Bazy Akademickie
PROGNOZA POGODY
Niemiecka pogoda
Burzowo.info
Windy.com
ICM Polska
WSPÓŁPRACA

P-N-ZMY-133, szlak pieszy niebieski, Dębno - Namyślin, 18,9km
Opis
Cena, to koszt pobrania plików GPS - dochód przeznaczamy na rozwój części szlakowej strony. Stan aktualności plików GPS jest zgodny z datami podanymi w punkcie 10 lub 11.
- NUMER SZLAKU W SERWISIE www.WedrujzNami.pl: P-N-ZMY-133
- NUMER SZLAKU WG PTTK: ZP-1151-n
- PRZEBIEG SZLAKU: Dębno - Oborzany - Dargomyśl - rzeka Myśla - Chwarszczany - Gudzisz - Namyślin
- NAZWA SZLAKU: Szlak Templariuszy i Joannitów
- POWIAT: Myśliborski
- GMINA: Dębno, Boleszkowice
- NAWIERZCHNIE: wszystkie rodzaje dróg
- KOLOR: niebieski pasek, pomiędzy dwoma białymi w poziomie
- ROK POWSTANIA: lata 80-te XX wieku
- ROK OSTATNIEGO ODNAWIANIA: 2008-2011
- ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2008
- DŁUGOŚĆ: 18,9 km (według pomiaru GPS) - ze względu na różne urządzenia pomiarowe, należy brać pod uwagę różnice w długości szlaku od 1 do 3%.
- WAŻNE UWAGI: Szlak ma charakter liniowy. W 2008 roku ostatnio poddawany renowacji - nie znamy późniejszych danych. W 2022 roku, oznakowanie oceniamy jako niedostateczne (uwagi użytkowników). Szlak do pilnej renowacji.
W terenie widoczne stare przebiegi szlaku, wprowadzające w błąd. Na mapie i w plikach GPS, naniosłem stare odcinki szlaków Oborzany-Dębno oraz Oborzany - Smolnica, dalej drugi niebieski szlak na terenie gminy Dębno, do Warnic. Uważam je za wartościowe i będę lobbował za ich przywróceniem. - LINKI ZEWNĘTRZNE:
Jeśli znasz szlak, a nie ma go w naszym rejestrze, prosimy o przesłanie pliku .gpx oraz kilku słów o szlaku, zdjęć, abyśmy stworzyli jego wizytówkę. A jak masz czas, zapraszamy do stworzenia opisu szlaku, według naszego systemu. Szlaki są dla wszystkich i musimy je promować wspólnie.
CHARAKTERYSTYKA SZLAKU
Szlak niegdyś miał długość około 30 kilometrów i łączył Sarbinowo, przez Chwarszczany, Dębno z Warnicami. Na początku XX wieku, został on podzielony przez PTTK na dwa oddzielne szlaki, z częściową kasacją i przeprojektowaniem. Powstał szlak Warnice - Smolnica oraz Dębno - Namyślin. Mamy więc obecny widok znacznie różniący się od historycznego. Niestety w terenie, zachowało się sporo starego oznakowania, łącznie z drogowskazami, czego nie rozumiem. Jest to duże zaniedbanie, wprowadzające w błąd turystów na szlaku. Jestem za przywróceniem dwóch odcinków szlaku, co ponownie przywróci jeden szlak. Na mapie znajdziecie opisywane odcinki i możecie z nich korzystać, choć nie wiem czy taki przebieg wróci. Zobaczymy czy się kiedyś to uda.
Szlak Templariuszy i Joannitów, nie jest odpowiednikiem szlaku rowerowego i jest oddzielną trasą. Dlaczego taka nazwa ? W Chwarszczanach przez wiele dekad funkcjonowała komturia Templariuszy, obejmujące w najlepszych czasach okoliczne wsie w tym Dargomyśl, Dębno i Oborzany. Tak było do czasu likwidacji zakonu we Francji. Majątek przejęli Joannici, do czasu przeniesienia do Swidwina i czasów rozwijającej się reformacji. Warto jednak wspomnieć, że Chwarszczanami przez krótki czas zarządzał trzeci zakon - Krzyżacki. Więc wędrując szlakiem, będziemy na ziemiach aż trzech zakonów rycerskich. Oczywiście zachowały się ślady ich bytności, w tym najbardziej znana kaplica w Chwarszczanach. Jest to jeden z najcenniejszych zabytków Pomorza Zachodniego, zbudowany w stylu gotyku redukcyjnego w 1280 roku. Jak zobaczycie na miejscu posiada również cechy obronne. Wokół kaplicy, na terenie dawnej komandorii utworzono park kulturowy, funkcjonuje restauracja. Nieopodal ciekawa zabudowa młyńska - obecnie produkująca miody (również pitne). Niewątpliwie, będzie to główny cel Waszych wędrówek. Ale warto nie zapominać o innych zabytkach na trasie. Jest to XIX wieczna zabudowa Dębna, późnoromański kościół z ciosów granitowych z ok. 1260 r. (rozbudowany w XVIII w.) oraz zabytkowa elektrownia wodna i młyn w Dargomyślu, czy też XIX wieczne zabytki Namyślina. Oprócz wspomnianych młynów, znajdziemy również kolejny w Gudziszu, będący obecnie jak wiele innych na Myśli, elektrowniami wodnymi. Z jednej strony jest to szlak zakonny, ale również ukazuje stosowanie wody jako siły napędowej, wcześniej młynów, zaś obecnie elektrowni wodnych. A gdy połączymy to z terenami leśnymi i widokami na Myślę, powstaje całkiem fajny szlak na wędrówkę. Warto skorzystać tutaj z lini kolejowej, którą dojedziemy do Namyślina.
Na szlaku węzły ze szlakami turystycznymi, umożliwiające przygotowanie wielu wariantów wędrówek:
- Żółty pieszy, Przywodzie - Dębno
- Czarny pieszy Łącznikowy, Dębno - Mostno
- Czerwony pieszy Wokół Dębna, Dargomyśl - Choszczówko
- Czerwony rowerowy Templariuszy i Joannitów, Namyślin - Pszczelnik
- Niebieski rowerowy Z Biegiem Myśli, Lipiany - Namyślin ?
- Wojewódzka Trasa Rowerowa - Blue Velo 3 Trasa Odrzańska
- Szlak kajakowy rzeką Myślą
OPIS SZLAKU
POMÓŻ MI GO STWORZYĆ
OBIEKTY NA SZLAKU
CZEKAM NA WASZĄ POMOC
SKALA TRUDNOŚCI PIESZA –1
SKALA TRUDNOŚCI ROWER – 2
SKALA TRUDNOŚCI NORDIC WALKING - 1
1 – łatwy bez utrudnień
2 – średni z miejscowymi utrudnieniami
3 – o utrudnionym przejściu/przejeździe