99,7% kupujących poleca tego sprzedawcę

Polecam1258Nie polecam4

Zgodność z opisem
5
Koszt wysyłki
Obsługa kupującego
5

P-Z-ZMY/FG-122, szlak pieszy zielony , Myślibórz - Jezioro Wielkie, 33,4km

P-Z-ZMY-FG-122-M.jpg
  • nowość
Dostępność: duża ilość
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 2,00 zł 2.00
zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Ocena: 0
Producent: Wiking
Kod produktu: P-Z-ZMY/FG-122

Opis


Cena, to koszt pobrania plików GPS - dochód przeznaczamy na rozwój części szlakowej strony. Stan aktualności plików GPS jest zgodny z datami podanymi w punkcie 10 lub 11.


  1. NUMER SZLAKU W SERWISIE www.WedrujzNami.pl: P-Z-ZMY/FG-122
  2. NUMER SZLAKU WG PTTK: ZP-1149-z, LB-1149-z
  3. PRZEBIEG SZLAKU: Myślibórz - Dalsze - Pszczelnik - Pomnik Litewskich Lotników - jez. Zielin - jez. Dolskie - Dolsk - jez. Postne - stawy rybne w dolinie Ścieniawicy - jez. Gęsi - jez. Dzikie - Jez. Wielkie
  4. NAZWA SZLAKU: Szlak Dariusa i Girėnasa
  5. POWIAT: Myśliborski, Gorzowski
  6. GMINA: Myślibórz, Dębno, Witnica
  7. NAWIERZCHNIE: wszystkie rodzaje dróg
  8. KOLOR: zielony pasek, pomiędzy dwoma białymi w poziomie
  9. ROK POWSTANIA: Początek XX wieku
  10. ROK OSTATNIEGO ODNAWIANIA: 2008-2011
  11. ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2008
  12. DŁUGOŚĆ: 33,4 km (według pomiaru GPS) - ze względu na różne urządzenia pomiarowe, należy brać pod uwagę różnice w długości szlaku od 1 do 3%.
  13. WAŻNE UWAGI: Szlak ma charakter liniowej. W 2008 roku ostatnio poddawany przez nas renowacji - nie znamy późniejszych danych. W 2022 roku, oznakowanie oceniamy jako niedostateczne (uwagi użytkowników). Szlak do pilnej renowacji.
  14. LINKI ZEWNĘTRZNE:

SZLAK ZNAJDZIESZ NA NA NASZEJ MAPIE OGÓLNEJ ZNAKOWANYCH SZLAKÓW TURYSTYCZNYCH (zawsze aktualizowana pełna mapa)


Jeśli znasz szlak, a nie ma go w naszym rejestrze, prosimy o przesłanie pliku .gpx oraz kilku słów o szlaku, zdjęć, abyśmy stworzyli jego wizytówkę. A jak masz czas, zapraszamy do stworzenia opisu szlaku, według naszego systemu. Szlaki są dla wszystkich i musimy je promować wspólnie.


CHARAKTERYSTYKA SZLAKU

Zapraszam na wędrówkę szlakiem pieszym, którego patronem są litewscy lotnicy  Darius i Girėnas. Czeka nas wędrówka trasą o tragicznej historii - katastrofie lotniczej w okolicach wsi Pszczelnik. Podczas wędrówki pośród myśliborskich lasów warto wspomnieć bohaterów i zapalić znicz przed ich pomnikiem. Na szlaku oprócz lasów, rzeki Myśli i leśnych jezior, spotkamy również parki podworskie, pomnikowe drzewa oraz zabytki; pałac, kościoły, zabudowa mieszkalna i użytkowa, sięgająca pamięcią nawet XVIII wieku. Czy warto powędrować szlakiem ? Jak najbardziej i do zobaczenia na szlaku.

Przed ruszeniem na zielony szlak, polecam zwiedzenie Myśliborza Miejskim Szlakiem Turystycznym, a nawet zaplanować pobyt z noclegiem. Miasto posiada dobrą bazę noclegowo-żywieniową, więc nie jest to problemem. Zwiedzając Myślibórz warto zobaczyć XIV wieczne mury obronne z dwiema bramami i basztą, miejską zabudowę z XVIII i XIX wieku z późnobarokowym ratuszem z 1771 roku, zabytkowe kościoły i kaplice ... . A po zwiedzaniu, można odpocząć na plaży nad jeziorem Myśliborskim.

Na szlaku węzły ze szlakami turystycznymi, umożliwiające przygotowanie wielu wariantów wędrówek:

  1. Czarny pieszy Rezerwatów i Pomników Przyrody, Dolsk - Warnice
  2. Czarny pieszy, Łącznikowy, Dębno - węzeł z zielonym szlakiem Dariusa i Girėnasa
  3. Czerwony pieszy im Hetmana St. Czarnieckiego, Stargard - Kostrzyn n. Odrą
  4. Żółty pieszy, Przywodzie - Dębno
  5. Czerwony rowerowy Templariuszy i Joannitów, Namyślin - Pszczelnik
  6. Zielony rowerowy Humboldta, Dolsk - Warnice
  7. Miejski Szlak Turystyczny w Myśliborzu
  8. Szlak kajakowy rzeką Myślą

Szlak upamiętnia tragiczny lot litewskich lotników; Steponasa Dariusa i Stasysa Girenasa. Wyemigrowali oni przed I wojną światową, do Stanów Zjednoczonych. Po służbie w armii amerykańskiej pracowali w lotnictwie cywilnym. Obaj wpadli na pomysł, aby przelecieć samolotem nazwanym „Lituanica”, z USA do rodzinnej Litwy. Lotnicy wystartowali z Nowego Jorku rankiem 15 lipca 1933 roku – w rocznicę zwycięstwa wojsk polskich i litewskich pod Grunwaldem. Chcieli dolecieć do Kowna, a swój lot dedykowali wolnej Litwie. Była to swoista walka o zwrócenie uwagi na ich kraj. Celem lotu Steponasa Dariusa i Stasysa Girėnasa było zaznaczenie w świadomości ówczesnego świata – istnienia ich ojczyzny, niepodległej Litwy. Niestety rozbili się dość blisko swojego celu, w lesie, w okolicach wsi Pszczelnik. Piloci przelecieli 6411 kilometrów, do celu pozostało im 650 km. Wynik, jaki osiągnęli, był drugim na świecie pod względem pokonanej odległości. Lot „Lituaniki” odbywał się bez przyrządów radionawigacyjnych i mimo to był wówczas jednym z najbardziej precyzyjnych. Około 23.00 maszynę widziano w okolicach Stargardu Szczecińskiego, jednak silna burza zmusiła pilotów, by zmienili trasę lotu. Niemieckie meldunki zarejestrowały jeszcze przelot maszyny nad Barlinkiem. Po północy 17 lipca 1933 roku samolot z Litwinami rozbił się w lesie koło Pszczelnika, który wówczas znajdował się na terytorium Niemiec. Przyczyny katastrofy do dziś nie są znane. Przyjmuje się, że prawdopodobnymi powodami mogły być burza, błąd pilota lub wada techniczna samolotu. Pod uwagę brana była też możliwość zestrzelenia maszyny przez Niemców. W pogrzebie lotników w Kownie wzięło udział około 100 tysięcy osób. Na Litwie obaj piloci są uważani za bohaterów narodowych. W 1935 roku w miejscu katastrofy odsłonięto pomnik poświęcony tragicznie zmarłym lotnikom.


OPIS SZLAKU

POMÓŻ MI GO STWORZYĆ

 


OBIEKTY NA SZLAKU

CZEKAM NA WASZĄ POMOC

SKALA TRUDNOŚCI PIESZA –1
SKALA TRUDNOŚCI ROWER – 2
SKALA  TRUDNOŚCI NORDIC WALKING - 1

1 – łatwy bez utrudnień
2 – średni z miejscowymi utrudnieniami
3 – o utrudnionym przejściu/przejeździe

 


Masz pytania ? Zadzwoń 501036860 w godz. 10:00-18:00, lub napisz e-mail biuro@wedrujznami.pl  .


 

Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl