P-N-ZWA-116, szlak pieszy niebieski, Krępa Krajeńska - Martwica, 7,7km

Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 1 dzień roboczy
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 0,00 zł
bez kosztów dostawy
0.00
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Ocena: 0
Producent: Wiking
Kod produktu: P-N-ZWA-116

Opis


SPODOBAŁA CI SIĘ MOJA PRACA ?? SKORZYSTAŁEŚ Z MATERIAŁÓW ?? POSTAW MI KAWĘ - https://buycoffee.to/wiking-turystyka . Wspomóż utrzymanie domen, sklepu, serwera na dane ....

Kup kawę Wikingowi

Materiały zamieszczone lub zakupione w serwisie można wykorzystywać na ogólnych zasadach wynikających z prawa autorskiego i praw pokrewnych, w tym majątkowych - Regulamin korzystania z danych umieszczonych w serwisie .Jeśli chcesz umieścić widżet z mapką na swojej stronie, skontaktuj się z nami. Przygotujemy kod do wklejenia i wyślemy na mejla.


  1. NUMER SZLAKU W SERWISIE www.WedrujzNami.pl:  P-N-ZWA-116
  2. NUMER SZLAKU WG PTTK: 
  3. PRZEBIEG SZLAKU: Krępa Krajeńska - most Młynówka (Runica) - Głodne Jeziorka - Martwica węzeł szlaków
  4. NAZWA SZLAKU:
  5. POWIAT: Wałecki
  6. GMINA: Tuczno
  7. NAWIERZCHNIE: drogi asfaltowe, utwardzone i gruntowe
  8. KOLOR: niebieski pasek, pomiędzy dwoma  białymi w poziomie
  9. ROK POWSTANIA: 1998
  10. ROK OSTATNIEGO ODNAWIANIA: nieznany na odcinku Krępa - most. Na terenie DPN w 2014 roku.
  11. ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2022
  12. DŁUGOŚĆ: 7,7 km (według pomiaru GPS)
  13. WAŻNE UWAGI: szlak o charakterze liniowym, oznakowanie dwustronne. W 2022 roku oznakowanie oceniamy jako niedostateczne na odcinku Krępa - most na Młynówce oraz dobre na terenie Drawieńskiego Parku Narodowego.

SZLAK ZNAJDZIESZ NA NA NASZEJ MAPIE OGÓLNEJ ZNAKOWANYCH SZLAKÓW TURYSTYCZNYCH (zawsze aktualizowana pełna mapa)



Jeśli znasz szlak, a nie ma go w naszym rejestrze, prosimy o przesłanie pliku .gpx oraz kilku słów o szlaku, zdjęć, abyśmy stworzyli jego wizytówkę. A jak masz czas, zapraszamy do stworzenia opisu szlaku, według naszego systemu. Szlaki są dla wszystkich i musimy je promować wspólnie.


CHARAKTERYSTYKA SZLAKU

Jest to szlak o charakterze liniowym. W sumie jest typowym szlakiem łączącym linię kolejową z siecią szlaków turystycznych Drawieńskiego Parku Narodowego oraz gminy Tuczno. Pomimo tej funkcji znajdziemy na nim zabytkowy most kolejowy nad Płociczną, ruiny dawnych młynów nad rzeką, kilka stanowisk i schronów bojowych Wału Pomorskiego/Pozycji Pomorskiej oraz atrakcyjnych Głodnych Jeziorek. W połączeniu z lasem i urozmaiconą rzeźbą terenu, jest fajną trasą pieszą lub rowerową. Życzę udanych wrażeń i miłych wędrówek, opisywanym szlakiem szlakiem.

Na szlaku węzły ze szlakami:

  • Czerwony pieszy im. IV Dywizji Piechoty, Jez. Karpiowe (Nadarzyce) - Człopa
  • Czarny pieszy Wokół Młynówki, pętla
  • Czarny rowerowy, Tuczno - Bralin
  • Rowerowy zielony, Marcinkowice - Tuczno

OPIS SZLAKU

Początek/koniec szlaku umiejscowiony jest przy przystanku kolejowym w Krępie Krajeńskiej (obecnie 2022 brak oznakowania). Z przystanku kierujemy się do asfaltu. Na skrzyżowaniu węzeł ze szlakami rowerowymi zielonym i czarnym. Ruszamy asfaltem na wschód - prawie nie zobaczymy, oznakowania szlaku pieszego jak i rowerowego czarnego (wycięte drzewa podczas remontu drogi). Przed rzeką Płociczną, widzimy po lewej zabytkowy most kolejowy z 1888 roku - prowadzi do niego droga. Zaś gdy odejdziemy w las, w prawo, znajdziemy ruiny młynu wodnego. Pół kilometra za mostem, na rozwidleniu dróg skręcamy w prawo. Przechodzimy przez tory. Po chwili, dojazdem pożarowym odchodzi od nas szlak rowerowy w kierunku dawnej osady Złotów i Tuczna. My na rozwidleniu skręcamy w prawo i wędrujemy na południe. Przechodzimy dość dobrymi drogami leśnymi. Docieramy do mostu nad rzeką Młynówką (Runicą). Przed nim droga trochę gorszej jakości. Po tej stronie rzeki odnajdziemy wysadzone schrony bojowe Wału Pomorskiego/Pozycji Pomorskiej. Tutaj również węzeł z czarnym szlakiem pieszym. Przechodzimy przez most - po prawej ruiny kolejnego młynu. Wchodzimy na teren Drawieńskiego Parku Narodowego. Od tego miejsca bardzo poprawia się nam oznakowanie szlaku. Szlak czarny odbija w lewo w kierunku jeziora Tuczno, zaś my dobrą drogą leśną, wędrujemy dalej na południe. Dochodzimy do Głodnych Jeziorek. Kiedyś były oddzielnym rezerwatem przyrody - obecnie w granicach DPN-u. Zaskoczą nas ładne widoki o każdej porze roku. Pomiędzy drogą, a jeziorkami, zauważymy bardzo widoczne bojowe stanowiska ziemne.  Nie chciałbym ich zdobywać, wdzierając się pod ogniem broni maszynowej, po nadjeziornych skarpach. Po niecałych 2 kilometrach malowniczej, leśnej wędrówki docieramy do węzła z czerwonym szlakiem rowerowym. Znajdujemy się na terenie dawnej wsi Martwica, której pozostałości znajdziemy w okolicy. Przy skrzyżowaniu możemy zauważyć, głęboką studnie - nie radzę skakania do niej :) . Tutaj kończymy wędrówkę - co dalej ?

W przypadku kilkudniowej wycieczki pieszej lub rowerowej, możemy powędrować dalej szlakiem czerwonym, aż do Człopy. Lub bardziej skorzystać z oferty szlakowej Drawieńskiego Parku Narodowego. Jednak najczęściej stosowanym kierunkiem jest Tuczno. Możemy pójść szlakiem czerwonym na wschód. Dojdziemy do wsi Martew. Tutaj już dowolność dalszej trasy. Prosto na Tuczno, lub miksem szlaków pieszych; zielony, żółty - okrążyć jezioro Tuczno od Północy i skierować się do miasta. Potem oczywiście na stację kolejową i do domu.


OBIEKTY NA SZLAKU

POMÓŻ MI STWORZYĆ OPIS OBIEKTÓW NA SZLAKU

Most kolejowy. Linia kolejowa 403 Stargard - Piła, zbudowana została w latach 1881-1888. Wiele mostów i wiaduktów kolejowych, istnieje po dzisiejszy dzień i stanowią atrakcję turystyczną, jako zabytki techniki.  Jednak most nad doliną Płocicznej, jest jednym z najbardziej atrakcyjnych na Pomorzu Zachodnim. Z wysokości 31 metrów, rzeka wygląda jak wijący się strumyczek. Całość posadowiona jest na solidnych filarach - most wyremontowano na początku XXI wieku.

Głodne Jeziorka. To 5 dystroficznych, bezodpływowych, zarastających dośrodkowo mszarami jezior o powierzchniach 0,10 ha, 0,42 ha, 0,65 ha, 0,64 ha oraz 0,87 ha. Usytuowane są na północno wschodnim krańcu parku. Niegdyś były oddzielnym rezerwatem przyrody - obecnie w granicach Drawieńskiego Parku Narodowego. Jeziorka te tworzą wspaniały krajobraz o niepowtarzalnym charakterze. Jest to miejsce, które warto zobaczyć. Nad jeziorkami znajduje się wiele różnorodnych roślin. Otoczone są starym, sosnowym lasem. Możemy spotkać tu bardzo rzadkie gatunki roślinności (np. rosiczki, turzyca bagienna). Ciekawostką jest, że występuje tu bardzo rzadko spotykany w Polsce torfowiec brunatny. W jednym z jezior spotkać można okonie. Nazwa "Głodne Jeziorka" była używana jeszcze przed II Wojną Światową. Dwa z pięciu jeziorek widać z niebieskiego szlaku. Pomiędzy jeziorkami a szlakiem, możemy zobaczyć dobrze zachowaną linię okopów ze stanowiskami bojowymi, z okresu II Wojny Światowej.


POWIĄZANE SZLAKI I MAPY: aby sprawdzić z jakimi szlakami turystycznymi, krzyżujemy naszą wędrówkę, kliknij w zakładkę "produkty powiązane". Znajdziesz tam również mapy, na których znajduje się szlak, a mamy je w sprzedaży. Zakładka w ciągłej rozbudowie, w miarę wprowadzania szlaków i wydawnictw do bazy.


SKALA TRUDNOŚCI PIESZA – 1
SKALA TRUDNOŚCI ROWER – 1
SKALA  TRUDNOŚCI NORDIC WALKING – 1

1 – łatwy bez utrudnień
2 – średni z miejscowymi utrudnieniami
3 – o utrudnionym przejściu/przejeździe


SPODOBAŁA CI SIĘ MOJA PRACA ?? SKORZYSTAŁEŚ Z MATERIAŁÓW ?? POSTAW MI KAWĘ - https://buycoffee.to/wiking-turystyka

Kup kawę Wikingowi

Na pewno zmotywuje mnie do dalszej pracy. Często również kawka mi pomoże przy tworzeniu nowych i aktualizacji dotychczasowych danych. Do zobaczenia na Szlaku. W sezonie jesienno-zimowo-wiosennym, zapraszam na wspólne "Wyprawy z Wikingiem", podczas których wędrujemy po szlakach Województwa Zachodniopomorskiego i nie tylko.


Skorzystaj z aplikacji Drawieńskiego Parku Narodowego - wszystkie szlaki na terenie Parku.
 
Aplikacja turystyczna DrawieńskiegoParku Narodowego

Masz pytania ? Zadzwoń 501036860 w godz. 10:00-18:00, lub napisz e-mail biuro@wedrujznami.pl  .


Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:

Opinie o produkcie (0)

Weryfikujemy, które opinie pochodzą od klientów, którzy kupili dany produkt. Po zatwierdzeniu wyświetlamy zarówno pozytywne, jak i negatywne opinie

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl