P-C-ZWA-091, szlak pieszy czerwony IV Dywizji Piechoty, Jezioro Dobre - Człopa, 94,1km

Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 1 dzień roboczy
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 0,00 zł
bez kosztów dostawy
0.00
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Ocena: 0
Producent: Wiking
Kod produktu: P-C-ZWA-091

Opis


SPODOBAŁA CI SIĘ MOJA PRACA ?? SKORZYSTAŁEŚ Z MATERIAŁÓW ?? POSTAW MI KAWĘ - https://buycoffee.to/wiking-turystyka

Kup kawę Wikingowi

Na pewno zmotywuje mnie do dalszej pracy. Często również kawka mi pomoże przy tworzeniu nowych i aktualizacji dotychczasowych danych. Do zobaczenia na Szlaku. W sezonie jesienno-zimowo-wiosennym, zapraszam na wspólne "Wyprawy z Wikingiem", podczas których wędrujemy po szlakach Województwa Zachodniopomorskiego i nie tylko.


  1. NUMER SZLAKU W SERWISIE www.WedrujzNami.pl:  P-C-ZWA-091
  2. NUMER SZLAKU WG PTTK: ZP-1135-C
  3. PRZEBIEG SZLAKU: Jezioro Dobre - jezioro Karpiowe - Przesmyk Morzyca - Przesmyk Śmierci - jezioro Smolno - jezioro Lubianka - most nad Dobrzycą - DK 22 - Grupa Warowna Cegielnia (Skansen Fortyfikacyjny) - Wałcz - jezioro Raduń - most Kłosowski - Nakielno - jezioro Wielki Bytyń (rezerwat przyrody) - Zdbowo - Strzaliny - Grupa Warowna Wisielcza Góra - jezioro Lubiatowo - Tuczno - Martew - Martwica - jezioro Martwia - Drewniany Kamień - jezioro Zdroje - most na Płocicznej - jezioro Płociczno - Pustelnia - Załom - jezioro Kamień - Człopa
  4. NAZWA SZLAKU: imienia IV Dywizji Piechoty 1 Armii Wojska Polskiego
  5. POWIAT: Wałecki
  6. GMINA: Wałcz, miasto Wałcz, Tuczno, Człopa
  7. NAWIERZCHNIE: drogi asfaltowe, utwardzone i gruntowe, bezdroża i ścieżki
  8. KOLOR: czerwony pasek, pomiędzy dwoma  białymi w poziomie
  9. ROK POWSTANIA: nieznany
  10. ROK OSTATNIEGO ODNAWIANIA: 2012, na terenie Drawieńskiego Parku Narodowego 2014
  11. ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2012-2023, w zależności od odcinka szlaku.
  12. DŁUGOŚĆ: 94,1 km (według pomiaru GPS)
  13. WAŻNE UWAGI:
  • Szlak o charakterze liniowym, oznakowanie dwustronne.
  • W spisach znajdziemy informację, że szlak prowadzi również na odcinku Jezioro Dobre - Nadarzyce. Niestety jest to teren wojskowy i szlak idzie w bezpośredniej okolicy lotniska wojskowego. Podczas inwentaryzacji szlaku w 2012 roku, stwierdziłem, że oznakowanie jest częściowo skasowane. W przypadku wędrówki "pełnym" szlakiem, można się liczyć z interwencją służb wojskowych. Jest duży sens istnienia tego odcinka, gdyż w Nadarzycach łączy się on ze szlakami Powiatu Złotowskiego (Jastrowie, Złotów) w Wielkopolsce. Zobaczymy co z tego wyjdzie.
  • Szlak po drodze przecina się z bardzo wieloma szlakami pieszymi i rowerowymi oraz kajakowymi, umożliwiając nam wariantowość wędrówki i formy turystyki kwalifikowanej (bardzo długi szlak). Można np. spłynąć kajakiem, a następnie powędrować pieszo lub rowerem.
  • W 2023 roku oznakowanie oceniamy jako niedostateczne w zależności od gminy na szlaku. Na terenie Drawieńskiego Parku Narodowym i w okolicach Nakielna bardzo dobre. Szlak wymaga pilnej renowacji.

SZLAK ZNAJDZIESZ NA NA NASZEJ MAPIE OGÓLNEJ ZNAKOWANYCH SZLAKÓW TURYSTYCZNYCH (zawsze aktualizowana pełna mapa)



Jeśli znasz szlak, a nie ma go w naszym rejestrze, prosimy o przesłanie pliku .gpx oraz kilku słów o szlaku, zdjęć, abyśmy stworzyli jego wizytówkę. A jak masz czas, zapraszamy do stworzenia opisu szlaku, według naszego systemu. Szlaki są dla wszystkich i musimy je promować wspólnie.


CHARAKTERYSTYKA SZLAKU

To naprawdę super historyczny szlak, w otoczce kompleksów leśnych i malowniczych jezior. Na trasie wiele historycznych miejsc, w tym morderczych walk podczas przełamania Wału Pomorskiego / Pozycji Pomorskiej w 1945 roku, przez wojska 4 Dywizji Piechoty (i nie tylko). To cała masa schronów bojowych i biernych, zachowane stanowiska ziemne, aż trzy grupy warowne na i w okolicach szlaku (Cegielnia, Marianowo, Góra Wisielcza). Wszystko upamiętnione głazami z tablicami pamięci. Fajnych przyrodniczych wrażeń, dostarczy również część szlaku, prowadząca po terenach Drawieńskiego Parku Narodowego w dolinie Płocicznej i Cieszynki. Na szlaku dodatkowo mnóstwo zabytków i ciekawych miejsc w Wałczu, Tucznie i Człopie, w tym Zamek Wedlów. nie zabraknie również ciekawostek we wsiach Ziemi Wałeckiej. Ciężko w skrócie ukazać atrakcyjność szlaku. Jednak jest to długi szlak, więc na jego pokonanie należy zabezpieczyć kilka dni. Jest to o tyle łatwe, że na trasie jest dość dobra baza noclegowo-żywieniowa, od pół biwakowych, po hotele. Do tego całe mnóstwo znakowanych szlaków turystycznych, z którymi nasz szlak się krzyżuje. Umożliwia to przygotowanie różnych wariantów wycieczek pieszych i rowerowych, na wiele dni odpoczynku na terenie Powiatu Wałeckiego w Zachodniopomorskim i Złotowskiego w Wielkopolsce. Szlak dostępny dla turystów rowerowych, jednak jest kilka trudnych miejsc w terenie. Postarałem się je wskazać na mapie szlaku i w opisie. Nie ma problemu z objazdami.  Życzę udanych wrażeń i miłych wędrówek pieszych i rowerowych, opisywanym szlakiem.

Na szlaku węzły ze szlakami:

  • czarny pieszy Iłowiec - Zdbice
  • żółty pieszy Wałcz - Ostrowiec
  • niebieski pieszy Ostrowiec - Leśniczówka Ostrowiec
  • zielony pieszy Wałcz- Wiesiółka
  • czarny pieszy Wałcz - Magnetyczna Górka
  • niebieski pieszy pętla Wałcz Raduń
  • zielony pieszy Bytyński, Nakielno - Próchnowo
  • czarny pieszy Jednostek Pancernych WP, Wierzchowo - Nakielno
  • zielony pieszy, Tuczno - Żelichowo
  • czarny pieszy Wokół Młynówki
  • niebieski pieszy Krępa Krajeńska - Martwica
  • żółty pieszy Wokół Tuczna, pętla Tuczno
  • niebieski pieszy pętla Tuczno
  • niebieski pieszy Most nad Płociczną - Prostynia
  • niebieski pieszy Jagoda - Dolina Cieszynki
  • żółty pieszy Głusko - Pustelnia
  • żółty pieszy Człopa - Wierzbno
  • czarny pieszy Załom - Przelewice
  • czarny rowerowy Tuczno - Bralin
  • zielony rowerowy Tuczno - Marcinkowice
  • niebieski rowerowy Wokół Jeziora Bytyń Wielki, pętla Drzewoszewo
  • czerwony rowerowy, Morzyce - Miłogoszcz
  • niebieski rowerowy, pętla Trzcianka
  • trasa rowerowa zielony Brzegiem Człopskich Jezior, Człopa - Człopa
  • szlak bunkrowy Drewniany Kamień

4 Pomorska Dywizja Piechoty imienia Jana Kilińskiego, sformowana została w rejonie Sum, na Ukrainie w 1944 roku. Weszła w skład 1 Armii Wojska Polskiego. 17 kwietnia nadano jej imię Jana Kilińskiego. Po czterech miesiącach szkolenia jednostkę przegrupowano w rejon Lublina, gdzie 10.09.1944 otrzymała sztandar i jako pierwsza jednostka ludowego Wojska Polskiego złożyła przysięgę na terytorium Polski. W sierpniu 1944 dywizja pełniła służbę garnizonową w Lublinie. 29 stycznia 1945, jako pierwsza jednostka w sile 9609 żołnierzy i oficerów nawiązała walkę w pasie przesłaniania Wału Pomorskiego. Do 5 lutego brała udział w walkach m.in. o Złotów, Jastrowie, Szwecję i Zdbice. 8 marca siły główne 4 DP rozpoczęły walki o Kołobrzeg. Po przełamaniu linii niemieckich w tym rejonie, 13 marca 2 batalion 12 pp, jako pierwszy pododdział Wojska Polskiego, wyszedł na plaże Bałtyku. Obok 4 DP, w walkach o Wał Pomorski/Pozycję Pomorską, brały udział inne pododdziały WP, w tym  I Samodzielna Warszawska Brygada Kawalerii. Jednak ten szlak poświęcono właśnie 4 Dywizji Piechoty 1 AWP.
Więcej o walkach Wojska Polskiego na Ziemi Wałeckiej:


OPIS SZLAKU

POMÓŻ MI STWORZYĆ OPIS SZLAKU


OBIEKTY NA SZLAKU

POMÓŻ MI STWORZYĆ OPIS OBIEKTÓW NA SZLAKU

Grupa warowna Marianowo
Położony w pobliżu Wałcza jeden z ciekawszych obiektów Pommernstellung.  Z
założenia miała być drugim tego typu obiektem w Wałczu. Budowana w latach 1932 - 1938 nie została jednak ukończona. Powstał jeden, z dwóch planowanych, B – Werków. Położona w okolicy jezior Chmiel Duży i Chmiel Mały stanowi unikalny obiekt w skali Wału Pomorskiego. Obiekt ten, jako jedyny na linii Pozycji Pomorskiej, przeznaczony był do obrony w okrążeniu. Założenia taktyczne wykorzystane przy tworzeniu tego ośrodka oporu nie pojawiły się w żadnych innych niemieckich fortyfikacjach. Składa się z dwóch części - bojowej i bloku wejścia z zapleczem (kuchnia, maszynownia, izba opatrunkowa) połączonych poterną. Wejście było tylko jedno;żeby dostać sie do części bojowej trzeba było przejść poterną na końcu której znajduje się głęboki szyb -kiedyś przykrywały go drzwi stalowe ( widoczne ślady po mechanizmie ich podnoszenia). Na wprost podnoszonych drzwi strzelnica obrony wejścia. Część wejściowa - poziom górny całkowicie rozwalony wybuchem, na poziomie niższym zachowane pomieszczenia maszynowni,kuchni izby opatrunkowej i zaplecza sanitarnego. znacznie lepiej zachowana część bojowa - wejść do niej można od strony wysadzonej kopuły pancernej (PZW 961). W części bojowej były trzy kopuły pancerne bojowe i jedna obserwacyjna -wszystkie oznaczone napisami eksploatacyjnymi wewnątrz obiektu jako Panzerwerki oraz 6 pomieszczeń. Ciekawe napisy eksploatacyjne - pomieszczenia załogi oznaczone jako Ruhe-Raum (pomieszczenie odpoczynku), Lebensmittelschrank -(szafka na artykuły spożywcze) i inne.

 

POWIĄZANE SZLAKI I MAPY: aby sprawdzić z jakimi szlakami turystycznymi, krzyżujemy naszą wędrówkę, kliknij w zakładkę "produkty powiązane". Znajdziesz tam również mapy, na których znajduje się szlak, a mamy je w sprzedaży. Zakładka w ciągłej rozbudowie, w miarę wprowadzania szlaków i wydawnictw do bazy.

SKALA TRUDNOŚCI PIESZA – 2
SKALA TRUDNOŚCI ROWER – 2/3
SKALA  TRUDNOŚCI NORDIC WALKING – 2

1 – łatwy bez utrudnień
2 – średni z miejscowymi utrudnieniami
3 – o utrudnionym przejściu/przejeździe


SPODOBAŁA CI SIĘ MOJA PRACA ?? SKORZYSTAŁEŚ Z MATERIAŁÓW ?? POSTAW MI KAWĘ - https://buycoffee.to/wiking-turystyka

Kup kawę Wikingowi

Na pewno zmotywuje mnie do dalszej pracy. Często również kawka mi pomoże przy tworzeniu nowych i aktualizacji dotychczasowych danych. Do zobaczenia na Szlaku. W sezonie jesienno-zimowo-wiosennym, zapraszam na wspólne "Wyprawy z Wikingiem", podczas których wędrujemy po szlakach Województwa Zachodniopomorskiego i nie tylko.


Skorzystaj z aplikacji Drawieńskiego Parku Narodowego - wszystkie szlaki na terenie Parku.
 
Aplikacja turystyczna DrawieńskiegoParku Narodowego

Masz pytania ? Zadzwoń 501036860 w godz. 10:00-18:00, lub napisz e-mail biuro@wedrujznami.pl  .


Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

Weryfikujemy, które opinie pochodzą od klientów, którzy kupili dany produkt. Po zatwierdzeniu wyświetlamy zarówno pozytywne, jak i negatywne opinie

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl