MAPY SZLAKÓW ON-LINE
Nasza mapa Szlaków Pomorza Zachodniego
Aplikacja szlaków mapa-turystyczna.pl
Mapa umocnień Wału Pomorskiego
Pomorska Droga Świętego Jakuba
Europejski Szlak Gotyku Ceglanego
Szlakiem Mapy Lubinusa
Szlaki Pomorskie
Szlaki Lubelszczyzny
Szlaki Kujawsko-Pomorskie
Szlaki Warmii i Mazur
Szlaki Mazowsza
Szlaki Małopolski
Szlaki Dolnego Śląska
Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo
PRZYDATNE MAPY
Ogólnopolska Baza Kolejowa
Archiwum Map Zachodniej Polski
Mapa Lasów Państwowych
Leśny Przewodnik Turystyczny
CIEKAWE LINKI
Architektura Sakralna Pomorza
Architektura Pomorza
Serwis Zabytek.pl
West is the best - przewodnik
Pomniki Poległych z Pomorza Środkowego
Kościoły drewniane w Polsce
Chatki i Bazy Akademickie
PROGNOZA POGODY
Niemiecka pogoda
Burzowo.info
Windy.com
ICM Polska
WSPÓŁPRACA
P-C-ZWA-091, szlak pieszy czerwony IV Dywizji Piechoty, Jezioro Dobre - Człopa, 94,1km
Opis
SPODOBAŁA CI SIĘ MOJA PRACA ?? SKORZYSTAŁEŚ Z MATERIAŁÓW ?? POSTAW MI KAWĘ - https://buycoffee.to/wiking-turystyka
Na pewno zmotywuje mnie do dalszej pracy. Często również kawka mi pomoże przy tworzeniu nowych i aktualizacji dotychczasowych danych. Do zobaczenia na Szlaku. W sezonie jesienno-zimowo-wiosennym, zapraszam na wspólne "Wyprawy z Wikingiem", podczas których wędrujemy po szlakach Województwa Zachodniopomorskiego i nie tylko.
- NUMER SZLAKU W SERWISIE www.WedrujzNami.pl: P-C-ZWA-091
- NUMER SZLAKU WG PTTK: ZP-1135-C
- PRZEBIEG SZLAKU: Jezioro Dobre - jezioro Karpiowe - Przesmyk Morzyca - Przesmyk Śmierci - jezioro Smolno - jezioro Lubianka - most nad Dobrzycą - DK 22 - Grupa Warowna Cegielnia (Skansen Fortyfikacyjny) - Wałcz - jezioro Raduń - most Kłosowski - Nakielno - jezioro Wielki Bytyń (rezerwat przyrody) - Zdbowo - Strzaliny - Grupa Warowna Wisielcza Góra - jezioro Lubiatowo - Tuczno - Martew - Martwica - jezioro Martwia - Drewniany Kamień - jezioro Zdroje - most na Płocicznej - jezioro Płociczno - Pustelnia - Załom - jezioro Kamień - Człopa
- NAZWA SZLAKU: imienia IV Dywizji Piechoty 1 Armii Wojska Polskiego
- POWIAT: Wałecki
- GMINA: Wałcz, miasto Wałcz, Tuczno, Człopa
- NAWIERZCHNIE: drogi asfaltowe, utwardzone i gruntowe, bezdroża i ścieżki
- KOLOR: czerwony pasek, pomiędzy dwoma białymi w poziomie
- ROK POWSTANIA: nieznany
- ROK OSTATNIEGO ODNAWIANIA: 2012, na terenie Drawieńskiego Parku Narodowego 2014
- ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2012-2023, w zależności od odcinka szlaku.
- DŁUGOŚĆ: 94,1 km (według pomiaru GPS)
- WAŻNE UWAGI:
- Szlak o charakterze liniowym, oznakowanie dwustronne.
- W spisach znajdziemy informację, że szlak prowadzi również na odcinku Jezioro Dobre - Nadarzyce. Niestety jest to teren wojskowy i szlak idzie w bezpośredniej okolicy lotniska wojskowego. Podczas inwentaryzacji szlaku w 2012 roku, stwierdziłem, że oznakowanie jest częściowo skasowane. W przypadku wędrówki "pełnym" szlakiem, można się liczyć z interwencją służb wojskowych. Jest duży sens istnienia tego odcinka, gdyż w Nadarzycach łączy się on ze szlakami Powiatu Złotowskiego (Jastrowie, Złotów) w Wielkopolsce. Zobaczymy co z tego wyjdzie.
- Szlak po drodze przecina się z bardzo wieloma szlakami pieszymi i rowerowymi oraz kajakowymi, umożliwiając nam wariantowość wędrówki i formy turystyki kwalifikowanej (bardzo długi szlak). Można np. spłynąć kajakiem, a następnie powędrować pieszo lub rowerem.
- W 2023 roku oznakowanie oceniamy jako niedostateczne w zależności od gminy na szlaku. Na terenie Drawieńskiego Parku Narodowym i w okolicach Nakielna bardzo dobre. Szlak wymaga pilnej renowacji.
Jeśli znasz szlak, a nie ma go w naszym rejestrze, prosimy o przesłanie pliku .gpx oraz kilku słów o szlaku, zdjęć, abyśmy stworzyli jego wizytówkę. A jak masz czas, zapraszamy do stworzenia opisu szlaku, według naszego systemu. Szlaki są dla wszystkich i musimy je promować wspólnie.
CHARAKTERYSTYKA SZLAKU
To naprawdę super historyczny szlak, w otoczce kompleksów leśnych i malowniczych jezior. Na trasie wiele historycznych miejsc, w tym morderczych walk podczas przełamania Wału Pomorskiego / Pozycji Pomorskiej w 1945 roku, przez wojska 4 Dywizji Piechoty (i nie tylko). To cała masa schronów bojowych i biernych, zachowane stanowiska ziemne, aż trzy grupy warowne na i w okolicach szlaku (Cegielnia, Marianowo, Góra Wisielcza). Wszystko upamiętnione głazami z tablicami pamięci. Fajnych przyrodniczych wrażeń, dostarczy również część szlaku, prowadząca po terenach Drawieńskiego Parku Narodowego w dolinie Płocicznej i Cieszynki. Na szlaku dodatkowo mnóstwo zabytków i ciekawych miejsc w Wałczu, Tucznie i Człopie, w tym Zamek Wedlów. nie zabraknie również ciekawostek we wsiach Ziemi Wałeckiej. Ciężko w skrócie ukazać atrakcyjność szlaku. Jednak jest to długi szlak, więc na jego pokonanie należy zabezpieczyć kilka dni. Jest to o tyle łatwe, że na trasie jest dość dobra baza noclegowo-żywieniowa, od pół biwakowych, po hotele. Do tego całe mnóstwo znakowanych szlaków turystycznych, z którymi nasz szlak się krzyżuje. Umożliwia to przygotowanie różnych wariantów wycieczek pieszych i rowerowych, na wiele dni odpoczynku na terenie Powiatu Wałeckiego w Zachodniopomorskim i Złotowskiego w Wielkopolsce. Szlak dostępny dla turystów rowerowych, jednak jest kilka trudnych miejsc w terenie. Postarałem się je wskazać na mapie szlaku i w opisie. Nie ma problemu z objazdami. Życzę udanych wrażeń i miłych wędrówek pieszych i rowerowych, opisywanym szlakiem.
Na szlaku węzły ze szlakami:
- czarny pieszy Iłowiec - Zdbice
- żółty pieszy Wałcz - Ostrowiec
- niebieski pieszy Ostrowiec - Leśniczówka Ostrowiec
- zielony pieszy Wałcz- Wiesiółka
- czarny pieszy Wałcz - Magnetyczna Górka
- niebieski pieszy pętla Wałcz Raduń
- zielony pieszy Bytyński, Nakielno - Próchnowo
- czarny pieszy Jednostek Pancernych WP, Wierzchowo - Nakielno
- zielony pieszy, Tuczno - Żelichowo
- czarny pieszy Wokół Młynówki
- niebieski pieszy Krępa Krajeńska - Martwica
- żółty pieszy Wokół Tuczna, pętla Tuczno
- niebieski pieszy pętla Tuczno
- niebieski pieszy Most nad Płociczną - Prostynia
- niebieski pieszy Jagoda - Dolina Cieszynki
- żółty pieszy Głusko - Pustelnia
- żółty pieszy Człopa - Wierzbno
- czarny pieszy Załom - Przelewice
- czarny rowerowy Tuczno - Bralin
- zielony rowerowy Tuczno - Marcinkowice
- niebieski rowerowy Wokół Jeziora Bytyń Wielki, pętla Drzewoszewo
- czerwony rowerowy, Morzyce - Miłogoszcz
- niebieski rowerowy, pętla Trzcianka
- trasa rowerowa zielony Brzegiem Człopskich Jezior, Człopa - Człopa
- szlak bunkrowy Drewniany Kamień
4 Pomorska Dywizja Piechoty imienia Jana Kilińskiego, sformowana została w rejonie Sum, na Ukrainie w 1944 roku. Weszła w skład 1 Armii Wojska Polskiego. 17 kwietnia nadano jej imię Jana Kilińskiego. Po czterech miesiącach szkolenia jednostkę przegrupowano w rejon Lublina, gdzie 10.09.1944 otrzymała sztandar i jako pierwsza jednostka ludowego Wojska Polskiego złożyła przysięgę na terytorium Polski. W sierpniu 1944 dywizja pełniła służbę garnizonową w Lublinie. 29 stycznia 1945, jako pierwsza jednostka w sile 9609 żołnierzy i oficerów nawiązała walkę w pasie przesłaniania Wału Pomorskiego. Do 5 lutego brała udział w walkach m.in. o Złotów, Jastrowie, Szwecję i Zdbice. 8 marca siły główne 4 DP rozpoczęły walki o Kołobrzeg. Po przełamaniu linii niemieckich w tym rejonie, 13 marca 2 batalion 12 pp, jako pierwszy pododdział Wojska Polskiego, wyszedł na plaże Bałtyku. Obok 4 DP, w walkach o Wał Pomorski/Pozycję Pomorską, brały udział inne pododdziały WP, w tym I Samodzielna Warszawska Brygada Kawalerii. Jednak ten szlak poświęcono właśnie 4 Dywizji Piechoty 1 AWP.
Więcej o walkach Wojska Polskiego na Ziemi Wałeckiej:
- Artykuł Polska Zbrojna - https://polska-zbrojna.pl/home/articleshow/33317?t=Zelbetonowe-pieklo
- Walki w pasie Nadarzyce - Wałcz - https://www.dws-xip.com/LWP/lwp18A2.html
OPIS SZLAKU
POMÓŻ MI STWORZYĆ OPIS SZLAKU
OBIEKTY NA SZLAKU
POMÓŻ MI STWORZYĆ OPIS OBIEKTÓW NA SZLAKU
Grupa warowna Marianowo
Położony w pobliżu Wałcza jeden z ciekawszych obiektów Pommernstellung. Z założenia miała być drugim tego typu obiektem w Wałczu. Budowana w latach 1932 - 1938 nie została jednak ukończona. Powstał jeden, z dwóch planowanych, B – Werków. Położona w okolicy jezior Chmiel Duży i Chmiel Mały stanowi unikalny obiekt w skali Wału Pomorskiego. Obiekt ten, jako jedyny na linii Pozycji Pomorskiej, przeznaczony był do obrony w okrążeniu. Założenia taktyczne wykorzystane przy tworzeniu tego ośrodka oporu nie pojawiły się w żadnych innych niemieckich fortyfikacjach. Składa się z dwóch części - bojowej i bloku wejścia z zapleczem (kuchnia, maszynownia, izba opatrunkowa) połączonych poterną. Wejście było tylko jedno;żeby dostać sie do części bojowej trzeba było przejść poterną na końcu której znajduje się głęboki szyb -kiedyś przykrywały go drzwi stalowe ( widoczne ślady po mechanizmie ich podnoszenia). Na wprost podnoszonych drzwi strzelnica obrony wejścia. Część wejściowa - poziom górny całkowicie rozwalony wybuchem, na poziomie niższym zachowane pomieszczenia maszynowni,kuchni izby opatrunkowej i zaplecza sanitarnego. znacznie lepiej zachowana część bojowa - wejść do niej można od strony wysadzonej kopuły pancernej (PZW 961). W części bojowej były trzy kopuły pancerne bojowe i jedna obserwacyjna -wszystkie oznaczone napisami eksploatacyjnymi wewnątrz obiektu jako Panzerwerki oraz 6 pomieszczeń. Ciekawe napisy eksploatacyjne - pomieszczenia załogi oznaczone jako Ruhe-Raum (pomieszczenie odpoczynku), Lebensmittelschrank -(szafka na artykuły spożywcze) i inne.
Grupa Warowna Cegielnia ulokowana została na peryferiach Wałcza, na wschód od jeziora Zamkowego, pomiędzy przedłużeniem ulic Bydgoskiej i Południowej. Dojazd ulicą Południową. Ten odcinek Wału Pomorskiego stanowił zamknięcie luki, pomiędzy naturalnymi elementami przeszkód, jakie były wykorzystywane przy planowaniu i budowie umocnień i fortyfikacji na terenie Pojezierza Wałeckiego. Pofałdowanie terenu dawało tu natomiast możliwość stworzenie linii obrony z ukrytymi miejscami obserwacyjnymi i punktami ostrzału. Dlatego też w latach 1932-1936 wybudowano tu schrony, kryjące stanowiska broni maszynowej o szerokim polu ostrzału dzięki zastosowaniu kopuł pancernych, pomieszczenia kryjące polowe armaty przeciwpancerne i stanowiska dla obserwatorów. W 1944 roku przystąpiono do rozbudowy fortyfikacji: zaczęły tu powstawać dodatkowe stanowiska strzelnicze, przeszkody przeciwpiechotne i przeciwpancerne, żelbetonowe stanowiska obserwacyjno – bojowe. W efekcie trzon GW Cegielnia stanowią dwa schrony typu B tzw. B – Werki. Pierwszy schron wyposażony jest w sześciostrzelnicową kopułę obserwacyjną i kazamatę flankującą. Drugi był schronem biernym z uzbrojeniem jedynie w kazamacie flankującej. Poterny każdego schronu prowadzą do dwóch wież wyposażonych w kopułę 3 – strzelnicową. Są tu również dwa wielosektorowe schrony B1, miejscami wzmocnione do B. Nie posiadały one kopuły pancernej a ich ochronę stanowiły płyty pancerne. Grupa Warowna Cegielnia przyjęła kształt dwóch linii schronów. W skład pierwszej wchodzą schrony główne, obiekty wielosektorowe oraz dwa schrony jednosektorowe przy zaporach przeciwpancernych. Druga, to schrony bojowe/lub schron bojowy typu B1 różnego zastosowania – do ognia flankującego i czołowego, schron obserwacyjny oraz schron bierny dla armat przeciwpancerne. i obsługi – budowla wyjątkowa na Wale Pomorskim. Pozycje wzmocniono w 1944 r. kilkoma małymi schronami zwanymi potocznie Tobrukami. Umocnienia te zostały 25 i 26 stycznia 1945 roku obsadzone wzmocnionymi siłami niemieckimi. Wojska radzieckie rozpoczęły tu pierwsze dziania 31 stycznia, od 6 lutego był prowadzony regularny ostrzał nękający z moździerzy i lekkiej artylerii. 11 lutego ta grupa warowna została porzucona przez Niemców. Schrony zostały wysadzone przez polskich i rosyjskich saperów na przełomie lutego i marca 1945 roku, w kolejnych latach rozebrano zasieki, zasypano rowy, teren zaś zmieniał wygląd w efekcie wydobywania piasku i utworzenia wysypiska śmieci. W latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku pozostałości jednego ze schronów zawaliły się w wyniku podkopania. Obecnie zagospodarowane jako skansen militarny, będący oddziałem Muzeum Ziemi Wałeckiej. Oprócz dostępnych do zwiedzania schronów, przygotowano tu dla zwiedzających ekspozycję stałą w pawilonie wystawienniczym oraz ciekawą ekspozycję militariów, wzbogacaną często o kolejne pojazdy i różnego typu broń. Funkcjonuje tu również przy okazji organizowanych imprez "Kino na Bunkrach". Skansen i najbliższe okolice kilka razy w roku są sceną plenerowych imprez typu inscenizacje, koncerty, parady militarne. Muzeum Ziemi Wałeckiej systematycznie organizuje też rajdy szlakiem umocnień Wału Pomorskiego, które kończą się piknikiem militarnym. Więcej informacji: www.bunkry.eu
POWIĄZANE SZLAKI I MAPY: aby sprawdzić z jakimi szlakami turystycznymi, krzyżujemy naszą wędrówkę, kliknij w zakładkę "produkty powiązane". Znajdziesz tam również mapy, na których znajduje się szlak, a mamy je w sprzedaży. Zakładka w ciągłej rozbudowie, w miarę wprowadzania szlaków i wydawnictw do bazy.
SKALA TRUDNOŚCI PIESZA – 2
SKALA TRUDNOŚCI ROWER – 2/3
SKALA TRUDNOŚCI NORDIC WALKING – 2
1 – łatwy bez utrudnień
2 – średni z miejscowymi utrudnieniami
3 – o utrudnionym przejściu/przejeździe
SPODOBAŁA CI SIĘ MOJA PRACA ?? SKORZYSTAŁEŚ Z MATERIAŁÓW ?? POSTAW MI KAWĘ - https://buycoffee.to/wiking-turystyka
Na pewno zmotywuje mnie do dalszej pracy. Często również kawka mi pomoże przy tworzeniu nowych i aktualizacji dotychczasowych danych. Do zobaczenia na Szlaku. W sezonie jesienno-zimowo-wiosennym, zapraszam na wspólne "Wyprawy z Wikingiem", podczas których wędrujemy po szlakach Województwa Zachodniopomorskiego i nie tylko.
Skorzystaj z aplikacji Drawieńskiego Parku Narodowego - wszystkie szlaki na terenie Parku.
Weryfikujemy, które opinie pochodzą od klientów, którzy kupili dany produkt. Po zatwierdzeniu wyświetlamy zarówno pozytywne, jak i negatywne opinie