MAPY SZLAKÓW ON-LINE
Nasza mapa Szlaków Pomorza Zachodniego
Aplikacja szlaków mapa-turystyczna.pl
Mapa umocnień Wału Pomorskiego
Pomorska Droga Świętego Jakuba
Europejski Szlak Gotyku Ceglanego
Szlakiem Mapy Lubinusa
Szlaki Pomorskie
Szlaki Lubelszczyzny
Szlaki Kujawsko-Pomorskie
Szlaki Warmii i Mazur
Szlaki Mazowsza
Szlaki Małopolski
Szlaki Dolnego Śląska
Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo
PRZYDATNE MAPY
Ogólnopolska Baza Kolejowa
Archiwum Map Zachodniej Polski
Mapa Lasów Państwowych
Leśny Przewodnik Turystyczny
CIEKAWE LINKI
Architektura Sakralna Pomorza
Architektura Pomorza
Serwis Zabytek.pl
West is the best - przewodnik
Pomniki Poległych z Pomorza Środkowego
Kościoły drewniane w Polsce
Chatki i Bazy Akademickie
PROGNOZA POGODY
Niemiecka pogoda
Burzowo.info
Windy.com
ICM Polska
WSPÓŁPRACA
P-S-FSD-096, szlak pieszy czarny, Jez. Ostrowieckie - Ostrowite, 2km
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalniOpis
SPODOBAŁA CI SIĘ MOJA PRACA ?? SKORZYSTAŁEŚ Z MATERIAŁÓW ?? POSTAW MI KAWĘ - https://buycoffee.to/wiking-turystyka . Wspomóż utrzymanie domen, sklepu, serwera na dane ....
Materiały zamieszczone lub zakupione w serwisie można wykorzystywać na ogólnych zasadach wynikających z prawa autorskiego i praw pokrewnych, w tym majątkowych - Regulamin korzystania z danych umieszczonych w serwisie .Jeśli chcesz umieścić widżet z mapką na swojej stronie, skontaktuj się z nami. Przygotujemy kod do wklejenia i wyślemy na mejla.
- NUMER SZLAKU W SERWISIE www.WedrujzNami.pl: P-S-FSD-096
- NUMER SZLAKU WG PTTK:
- PRZEBIEG SZLAKU: Jezioro Ostrowieckie - Ostrowite
- NAZWA SZLAKU:
- POWIAT: Strzelecko-Drezdenecki
- GMINA: Dobiegniew
- NAWIERZCHNIE: drogi utwardzone i bruk
- KOLOR: czarny pasek, pomiędzy dwoma białymi w poziomie.
- ROK POWSTANIA:
- ROK OSTATNIEGO ODNAWIANIA: 2014
- ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2014
- DŁUGOŚĆ: 2 km (według pomiaru GPS)
- WAŻNE UWAGI: szlak o charakterze liniowym, oznakowanie dwustronne. W 2014 oznakowanie na bardzo dobre.
Jeśli znasz szlak, a nie ma go w naszym rejestrze, prosimy o przesłanie pliku .gpx oraz kilku słów o szlaku, zdjęć, abyśmy stworzyli jego wizytówkę. A jak masz czas, zapraszamy do stworzenia opisu szlaku, według naszego systemu. Szlaki są dla wszystkich i musimy je promować wspólnie.
CHARAKTERYSTYKA SZLAKU
Szlak w całości przebiega na terenie Drawieńskiego Parku Narodowego. Jest to krótki szlak łącznikowy pomiędzy węzłem szlaków przy jeziorze Ostrowieckim, a osadą Ostrowite. Jeśli chcesz zwiedzić Głusko i okolice, polecamy przewodnika Drawieńskiego Parku Narodowego - Tomasza Boguckiego tel. 692716215. Profesjonalnie oprowadzi grupę, zarówno pod względem przyrodniczym, jak i historycznym po terenie DPN, okolicach Głuska i Starego Osieczna. Na szlaku liczne węzły ze szlakami turystycznymi, umożliwiające przygotowanie wielu wariantów wędrówek i spacerów:
- ścieżka poznawcza Jezioro Ostrowieckie, jez. Ostrowieckie - Stara Węgornia
- niebieski pieszy Jagoda - Dolina Cieszynki
- żółty pieszy Głusko - Pustelnia
- rowerowy zielony Pętla Głusko
- szlak bunkrowy Pętla Głusko
OBIEKTY NA SZLAKU
Ostrowite (Ostrowiec), to niewielka osada położona pomiędzy Jeziorem Ostrowieckim, a rzeką Płociczną, w sercu Drawieńskiego Parku Narodowego, w bezpośrednim sąsiedztwie Jez. Czarnego. Założył ją w 1588 r. przedstawiciel rodu Wedlów-Rüdiger z Drawna, w ramach kolonizacji Puszczy Drawskiej. W 1808 r. wieś liczyła 19 domów i 100 mieszkańców. Od 1820 r. zmieniła właściciela i stała się własnością von Sydowów z Głuska. Była tu kuźnia, a nad Płociczną młyn wodny. W osadzie zachowały się 4 budynki ryglowe zbudowane dla robotników leśnych. To była typowa architektura dla tych terenów, dziś rzadko spotykana i zabytkowa.
Ostrowite kościół. W północnej części osady widać ruiny murowanego kościoła prawdopodobnie z XVIII wieku, do którego z osady prowadzi zabytkowa aleja klonowa. Pierwsza świątynia istniała tu już w XVI wieku, o czym świadczą pozostałości podłogi z tamtego okresu. Kościół wybudowano z cegły i kamienia polnego. Przylegała do niego drewniana, kwadratowa wieża konstrukcji szkieletowej (dzwonnica), która się nie zachowała. Wewnątrz znajdował się XVIII–wieczny szafiasty ołtarz ze starszymi figurami świętych i Matki Boskiej z Dzieciątkiem, który przeniesiono do parafialnego kościoła w Dobiegniewie. Ostatnie msze odprawiono tutaj w 1962. Od tego czasu powoli popadał w ruinę. Pozostałości kościoła zostały poddane konserwacji w początkach XXI wieku i zabezpieczone jako trwała ruina. Ceglano-kamienne ściany zostały umocnione opaskami betonowymi. Obok zachował się zabytkowy cmentarz ewangelicki. Nagrobki, w kształcie pnia ściętego dębu lub z insygniami kowalskimi, są ważną informacją o społeczności tej osady.
Jezioro Czarne jest jednym z najpiękniejszych jezior Puszczy Drawskiej (19,48 ha, aż 29 m głębokości) czyste woda pozwala na utrzymanie się siei. Duża głębokość i położenie jeziora sprawia że wiatry nie natleniają wody. Dlatego poniżej 13 m głębokości nie występuje w nim życie z powodu braku tlenu. Osobliwością jeziora Czarnego jest również odpływ wód z niego. Na pd. od krańca jeziora, znajduje się zasilane sączącym się z głównego akwenu strumieniem maleńkie oczko, stanowiące ponor, to jest miejsce gdzie wody wsiąkają w ziemię, odpływając do głębszych warstw wodonośnych.
POWIĄZANE SZLAKI I MAPY: aby sprawdzić z jakimi szlakami turystycznymi, krzyżujemy naszą wędrówkę, kliknij w zakładkę "produkty powiązane". Znajdziesz tam również mapy, na których znajduje się szlak, a mamy je w sprzedaży. Zakładka w ciągłej rozbudowie, w miarę wprowadzania szlaków i wydawnictw do bazy.
SKALA TRUDNOŚCI PIESZA – 1
SKALA TRUDNOŚCI ROWER – 2
SKALA TRUDNOŚCI NORDIC WALKING – 1
1 – łatwy bez utrudnień
2 – średni z miejscowymi utrudnieniami
3 – o utrudnionym przejściu/przejeździe
SPODOBAŁA CI SIĘ MOJA PRACA ?? SKORZYSTAŁEŚ Z MATERIAŁÓW ?? POSTAW MI KAWĘ - https://buycoffee.to/wiking-turystyka
Na pewno zmotywuje mnie do dalszej pracy. Często również kawka mi pomoże przy tworzeniu nowych i aktualizacji dotychczasowych danych. Do zobaczenia na Szlaku. W sezonie jesienno-zimowo-wiosennym, zapraszam na wspólne "Wyprawy z Wikingiem", podczas których wędrujemy po szlakach Województwa Zachodniopomorskiego i nie tylko.
Skorzystaj z aplikacji Drawieńskiego Parku Narodowego - wszystkie szlaki na terenie Parku.
Weryfikujemy, które opinie pochodzą od klientów, którzy kupili dany produkt. Po zatwierdzeniu wyświetlamy zarówno pozytywne, jak i negatywne opinie