P-Z-FSD-097, dydaktyczny DPN, Jez. Ostrowieckie - Stara Węgornia, 7,5km

Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 1 dzień roboczy
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 0,00 zł
bez kosztów dostawy
0.00
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Ocena: 0
Producent: Wiking
Kod produktu: P-Z-FSD-097

Opis


SPODOBAŁA CI SIĘ MOJA PRACA ?? SKORZYSTAŁEŚ Z MATERIAŁÓW ?? POSTAW MI KAWĘ - https://buycoffee.to/wiking-turystyka . Wspomóż utrzymanie domen, sklepu, serwera na dane ....

Kup kawę Wikingowi

Materiały zamieszczone lub zakupione w serwisie można wykorzystywać na ogólnych zasadach wynikających z prawa autorskiego i praw pokrewnych, w tym majątkowych - Regulamin korzystania z danych umieszczonych w serwisie .Jeśli chcesz umieścić widżet z mapką na swojej stronie, skontaktuj się z nami. Przygotujemy kod do wklejenia i wyślemy na mejla.


  1. NUMER SZLAKU W SERWISIE www.WedrujzNami.pl: P-Z-FSD-097
  2. NUMER SZLAKU WG PTTK: 
  3. PRZEBIEG SZLAKU: Parking Jezioro Ostrowieckie - Jezioro Czarne - Ostrowite - Stara Węgornia.
  4. NAZWA SZLAKU:  Ścieżka dydaktyczna Jezioro Ostrowieckie
  5. POWIAT: Strzelecko-Drezdenecki
  6. GMINA: Dobiegniew
  7. NAWIERZCHNIE: drogi utwardzone i gruntowe, bruk
  8. KOLOR: zielona choinka, w tle biały kwadrat
  9. ROK POWSTANIA:
  10. ROK OSTATNIEGO ODNAWIANIA: 2014
  11. ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2014
  12. DŁUGOŚĆ: 7,5 km (według pomiaru GPS)
  13. WAŻNE UWAGI: szlak o charakterze liniowym, oznakowanie dwustronne. W 2014 oznakowanie oceniamy jako bardzo dobre.
  14. LINKI ZEWNĘTRZNE: http://dpn.pl/sciezka-poznawcza-jezioro-ostrowieckie

SZLAK ZNAJDZIESZ NA NA NASZEJ MAPIE OGÓLNEJ ZNAKOWANYCH SZLAKÓW TURYSTYCZNYCH (zawsze aktualizowana pełna mapa)



Jeśli znasz szlak, a nie ma go w naszym rejestrze, prosimy o przesłanie pliku .gpx oraz kilku słów o szlaku, zdjęć, abyśmy stworzyli jego wizytówkę. A jak masz czas, zapraszamy do stworzenia opisu szlaku, według naszego systemu. Szlaki są dla wszystkich i musimy je promować wspólnie.


CHARAKTERYSTYKA SZLAKU

Ścieżka poznawcza  Jezioro Ostrowieckie-Węgornia zaczyna się przy parkingu nad jeziorem Ostrowieckim, a kończy przy punkcie widokowym Węgornia nad Płociczną. W całości przebiega na terenie Drawieńskiego Parku Narodowego. Łączy ze sobą sieci szlaków Człopy, Dobiegniewa i DPN-u. Na trasie nie zabraknie malowniczej doliny Płocicznej, niezapomnianych widoków, podczas wędrówki wzdłuż brzegów jezior Czarne i Ostrowieckie. Zobaczycie, co to jest zjawisko ponoru. Nie zabraknie również ciekawych zabytków, oraz jak to na tym terenie bywa, schronów bojowych Wału Pomorskiego/Pozycji Pomorskiej. Jeśli chcesz zwiedzić Głusko i okolice, polecamy przewodnika Drawieńskiego Parku Narodowego - Tomasza Boguckiego tel. 692716215. Profesjonalnie oprowadzi grupę, zarówno pod względem przyrodniczym, jak i historycznym po terenie DPN, okolicach Głuska i Starego Osieczna. Więc ruszajcie na szlak pieszo lub rowerem. Na szlaku liczne węzły ze szlakami turystycznymi, umożliwiające przygotowanie wielu wariantów wędrówek:

  • żółty pieszy, Pustelnia - Głusko
  • niebieski pieszy Jagoda - Dolina Cieszynki
  • czarny pieszy, jez. Ostrowieckie - Ostrowite
  • rowerowy zielony Pętla Głusko
  • szlak bunkrowy Pętla Głusko

OPIS SZLAKU

Wędrówkę rozpoczynamy na węźle szlaków turystycznych przy jeziorze Ostrowiecki, gdzie możemy dojechać samochodem od strony Głuska. Tutaj duży węzeł szlaków turystycznych; pieszych, rowerowych i bunkrowy. Sugeruję tutaj przejście się nową ścieżką bunkrową, gdzie zobaczymy miejsca obrony wojsk niemieckich - część Wału Pomorskiego/Pozycji Pomorskiej. Całość z tablicami informacyjnymi. Jest dość krótka, więc warto. Po bunkrowym spacerku, ruszamy na nasz szlak. Początkowo wraz ze szlakiem zielonym rowerowym i żółtym pieszym, wędrujemy wzdłuż zachodniego brzegu jeziora Ostrowieckie. Dochodzimy do przesmyku na jeziorze i wchodzimy na drewniany mostek dla pieszych - pozostałe szlaki odbijają od nas na północ. Drogą leśną docieramy do drugiego akwenu na szlaku - jezioro Czarne. Zachodnim brzegiem dochodzimy do bruku. Skręcamy w lewo i po chwili ponownie w lewo. Po prawej mijamy małe oczko wodne, z podmokłym terenem - to właśnie tutaj zachodzi zjawisko ponoru. Ponownie drogą gruntową idziemy wzdłuż jeziora Czarne. Obchodzimy je od wschodniej strony - naprawdę fajne widoczki i niesamowicie czysta woda. Za jeziorem skręcamy w prawo i dochodzimy ponownie do drogi brukowanej. Skręcamy w lewo. Widzimy już zabytkowe budynki osady Ostrowite. Mijamy parking z miejscem odpoczynku. Zabytkową aleją klonową, dochodzimy do ruin XVIII wiecznego kościoła i poniemieckiego cmentarza ewangelickiego. Dalej wędrujemy dość dobrą droga leśną, pośród aromatycznego lasu. Na jednym z skrzyżowań, ścieżka poznawcza odbija w prawo. Drogą gruntową dochodzimy do Płocicznej, a po chwili do ruin XIX młynu, węgorni i pozostałości mostu. Jest tu przełom na rzece. Malowniczy widok, w połączeniu z szumem spiętrzanej wody, pozwoli nam się wyciszyć i odpocząć podczas wędrówki.


OBIEKTY NA SZLAKU

Ostrowite (Ostrowiec), to niewielka osada położona pomiędzy Jeziorem Ostrowieckim, a rzeką Płociczną, w sercu Drawieńskiego Parku Narodowego, w bezpośrednim sąsiedztwie Jez. Czarnego. Założył ją w 1588 r. przedstawiciel rodu Wedlów-Rüdiger z Drawna, w ramach kolonizacji Puszczy Drawskiej. W 1808 r. wieś liczyła 19 domów i 100 mieszkańców. Od 1820 r. zmieniła właściciela i stała się własnością von Sydowów z Głuska. Była tu kuźnia, a nad Płociczną młyn wodny. W osadzie zachowały się 4 budynki ryglowe zbudowane dla robotników leśnych. To była typowa architektura dla tych terenów, dziś rzadko spotykana i zabytkowa.

Ostrowite kościół. W północnej części osady widać ruiny murowanego kościoła prawdopodobnie z XVIII wieku, do którego z osady prowadzi zabytkowa aleja klonowa. Pierwsza świątynia istniała tu już w XVI wieku, o czym świadczą pozostałości podłogi z tamtego okresu. Kościół wybudowano z cegły i kamienia polnego. Przylegała do niego drewniana, kwadratowa wieża konstrukcji szkieletowej (dzwonnica), która się nie zachowała - niedawno rozebrana. Wewnątrz znajdował się XVIII–wieczny szafiasty ołtarz ze starszymi figurami świętych i Matki Boskiej z Dzieciątkiem, który przeniesiono do parafialnego kościoła w Dobiegniewie. Ostatnie msze odprawiono tutaj w 1962. Od tego czasu powoli popadał w ruinę. Pozostałości kościoła zostały poddane konserwacji w początkach XXI wieku i zabezpieczone jako trwała ruina. Ceglano-kamienne ściany zostały umocnione opaskami betonowymi. Obok zachował się zabytkowy cmentarz ewangelicki. Nagrobki, w kształcie pnia ściętego dębu lub z insygniami kowalskimi, są ważną informacją o społeczności tej osady. Najstarsze istniejące fragmenty nagrobków pochodzą z 1861 r. (krzyż żeliwny), 1865 r. (krzyż), 1875 r. (krzyż), 1892 r. (tablica metalowa), 1896 r., 1899 r. (krzyż ażurowy i porcelanowe tabliczki inskrypcyjne), 1901 r., 1906 r., 1924 r., 1936 r. i 1939 r. oraz kwatery grobowców komorowych i liczne mogiły skrzynkowe

Jezioro Czarne jest jednym z najpiękniejszych jezior Puszczy Drawskiej (19,48 ha, aż 29 m głębokości) czyste woda pozwala na utrzymanie się siei. Duża głębokość i położenie jeziora sprawia że wiatry nie natleniają wody. Dlatego poniżej 13 m głębokości nie występuje w nim życie z powodu braku tlenu. Osobliwością jeziora Czarnego jest również odpływ wód z niego. Na pd. od krańca jeziora, znajduje się zasilane sączącym się z głównego akwenu strumieniem maleńkie oczko, stanowiące ponor, to jest miejsce gdzie wody wsiąkają w ziemię, odpływając do głębszych warstw wodonośnych.

Stara Węgornia – punkt widokowy, na dawny młyn wodny na rzece Płociczna. W latach dwudziestych XIX wieku, na rzece Płociczna zbudowano młyn wodny związany z osadą Ostrowiec. Młyn pracował do początku XX wieku, a do dzisiaj zachowały się pozostałości budowli piętrzących oraz betonowy jaz. W lewą stronę od jazu poprowadzono kanał roboczy, czyli tzw. młynówkę. Tam powstały urządzenia do połowu węgorzy. W tym czasie istniał tam most zapewniający najkrótsze połączenie z miastem Człopa. Okolice ruin dawnego młyna i węgorni to jedne z najpiękniejszych partii doliny rzeki.

Jezioro Ostrowieckie, to największe jezioro w Drawieńskim Parku Narodowym (387ha). Położone jest w głębokiej rynnie polodowcowej. W całości otoczone lasami jest jednym z piękniejszych i ciekawszych jezior pomorskich. Gromadzi 36,5 mln m3 wody. Najgłębsze miejsca jeziora (28,5m) są zlokalizowane na wschód od wyspy Lech oraz pomiędzy wyspą Okrzeja a wypływem rzeki Płocicznej. Od zachodu w jezioro wcina się duży półwysep, którego najbardziej północny cypel nosi nazwę Dębowego (od porastającej go dębiny), zaś ku południowi wysunięta jest Korea (od charakterystycznego kształtu). Na wschodnim brzegu wypływ Płocicznej obejmują cyple: od południa Harcerski, a od północy Psi. Na jeziorze są trzy wyspy: Lech (południowa), Okrzeja (środkowa) i Pokrzywka (północna). Już przed wojną były one rezerwatami przyrody. Na wszystkich trzech wyspach gniazdują w dziuplach i w sztucznych budkach gągoły i tracze nurogęsi, znajdując tam izolację od lądowych drapieżników. Na wyspie Lech gnieżdżą się kormorany.  Roślinność jeziora i jego brzegów jest bardzo zróżnicowana. Botanicy naliczyli tu aż 72 typy zbiorowisk roślinnych. Brzegi są zarośnięte szuwarami trzcinowymi, w południowej części spotyka się w nich pojedynczo kłoć wiechowatą. Żyzność wód jeziora jest zróżnicowana. Przepływowa część północna ma charakter eutroficzny a na dnie dominują rdestnice, wywłóczniki, rogatki i moczarka. Znaleziono tu kilka rzadkich gatunków rdestnic. Centralna część akwenu, na południe od wyspy Okrzeja, zbliża się charakterem do jezior mezotroficznych. Na jej dnie trafiają się partie łąk ramienicowych.  Wody jeziora są mieszane przez wiatry dwa razy do roku, wiosną i jesienią (tzw. dimiksja). Latem w jeziorze regularnie ustala się uwarstwienie temperatury, która od głębokości ok. 10m spada do 5C. Średnia przezroczystość wody wynosi 2-3m.  Nad jeziorem często widuje się bieliki. Wiosną  na tafli wody tokują perkozy, gągoły i tracze. Jezioro ma bardzo urozmaiconą faunę ryb, z dominującą w niej płcią, ukleją i okoniem. W głębszych miejscach żyje sielawa,  pospolite są krąpie, klenie, leszcze, liny, węgorze i szczupaki. Notowano także występowanie certy i siei. Osobliwością ichtiofauny jest troć jeziorowa bardzo już rzadka w Polsce ekologiczna forma pstrąga, spędzająca większość życia w jeziorze, ale na tarło wstępująca do rzek.  

Zjawisko ponoru przy jez. Czarne. Woda jest jednym  z czynników, który w różnorodny sposób wpływa na  kształtowanie się  krajobrazu. Choć woda działa na wszystkie  skały, to  tylko niektóre pod  jej  wpływem rozpuszczają    się.   Są   to   przede   wszystkim   sole,   gipsy   i   wapienie.  Intensywność  rozpuszczania  skał  zależy  od  kilku  czynników  m.in. od  temperatury,  opadów,  rodzaju pokrywy  roślinnej oraz istnienia szczelin  w podłożu ułatwiających wnikanie wody w głąb ziemi.  Ponor  jest  zjawiskiem  krasowym,  związanym  z   rozpuszczającą  działalnością  wody. Jest to  miejsce  zaniku  wód opadowych  lub płynących  powierzchniowo takich  jak rzeki, potoki  czy strumienie. Zjawisko ponoru występuje najczęściej  w miejscu  granicy obszaru niekrasowego  z  krasowym  lub  tam  gdzie  są  sprzyjające warunki  hydrologiczne. Za  te predyspozycje  należy   uznać   zasoby,  pochodzenie   i   ruchy   wód    powierzchniowych i  podziemnych. Ponor  może być otwarty lub zamknięty. Otwarty jest wtedy gdy  strumień wpada  bezpośrednio do jaskini  podziemnej  lub studni  krasowej. Zamknięty  ma  miejsce gdy  wody  powierzchniowe giną  pod ziemią  w luźnych  osadach przykrywających  wylot kanału  podziemnego.  Taki  zanik  wody  w  głąb  ziemi  istnieje  na  terenie DPN i  jest  unikatowym zjawiskiem na  Pomorzu  Zachodnim.  


POWIĄZANE SZLAKI I MAPY: aby sprawdzić z jakimi szlakami turystycznymi, krzyżujemy naszą wędrówkę, kliknij w zakładkę "produkty powiązane". Znajdziesz tam również mapy, na których znajduje się szlak, a mamy je w sprzedaży. Zakładka w ciągłej rozbudowie, w miarę wprowadzania szlaków i wydawnictw do bazy.


SKALA TRUDNOŚCI PIESZA – 1
SKALA TRUDNOŚCI ROWER – 2
SKALA  TRUDNOŚCI NORDIC WALKING – 1

1 – łatwy bez utrudnień
2 – średni z miejscowymi utrudnieniami
3 – o utrudnionym przejściu/przejeździe


SPODOBAŁA CI SIĘ MOJA PRACA ?? SKORZYSTAŁEŚ Z MATERIAŁÓW ?? POSTAW MI KAWĘ - https://buycoffee.to/wiking-turystyka

Kup kawę Wikingowi

Na pewno zmotywuje mnie do dalszej pracy. Często również kawka mi pomoże przy tworzeniu nowych i aktualizacji dotychczasowych danych. Do zobaczenia na Szlaku. W sezonie jesienno-zimowo-wiosennym, zapraszam na wspólne "Wyprawy z Wikingiem", podczas których wędrujemy po szlakach Województwa Zachodniopomorskiego i nie tylko.

 


Skorzystaj z aplikacji Drawieńskiego Parku Narodowego - wszystkie szlaki na terenie Parku.
 
Aplikacja turystyczna DrawieńskiegoParku Narodowego

Masz pytania ? Zadzwoń 501036860 w godz. 10:00-18:00, lub napisz e-mail biuro@wedrujznami.pl  .


Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:

Opinie o produkcie (0)

Weryfikujemy, które opinie pochodzą od klientów, którzy kupili dany produkt. Po zatwierdzeniu wyświetlamy zarówno pozytywne, jak i negatywne opinie

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl