MAPY SZLAKÓW ON-LINE
Nasza mapa Szlaków Pomorza Zachodniego
Aplikacja szlaków mapa-turystyczna.pl
Mapa umocnień Wału Pomorskiego
Pomorska Droga Świętego Jakuba
Europejski Szlak Gotyku Ceglanego
Szlakiem Mapy Lubinusa
Szlaki Pomorskie
Szlaki Lubelszczyzny
Szlaki Kujawsko-Pomorskie
Szlaki Warmii i Mazur
Szlaki Mazowsza
Szlaki Małopolski
Szlaki Dolnego Śląska
Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo
PRZYDATNE MAPY
Ogólnopolska Baza Kolejowa
Archiwum Map Zachodniej Polski
Mapa Lasów Państwowych
Leśny Przewodnik Turystyczny
CIEKAWE LINKI
Architektura Sakralna Pomorza
Architektura Pomorza
Serwis Zabytek.pl
West is the best - przewodnik
Pomniki Poległych z Pomorza Środkowego
Kościoły drewniane w Polsce
Chatki i Bazy Akademickie
PROGNOZA POGODY
Niemiecka pogoda
Burzowo.info
Windy.com
ICM Polska
WSPÓŁPRACA
P-S-FSU-135, szlak pieszy czarny Wokół Jeziora Krajnik, Lubniewice UG - Lubniewice Stary Zamek, 4km
Opis
SPODOBAŁA CI SIĘ MOJA PRACA ?? SKORZYSTAŁEŚ Z MATERIAŁÓW ?? POSTAW MI KAWĘ - https://buycoffee.to/wiking-turystyka . Wspomóż utrzymanie domen, sklepu, serwera na dane ....
Materiały zamieszczone lub zakupione w serwisie można wykorzystywać na ogólnych zasadach wynikających z prawa autorskiego i praw pokrewnych, w tym majątkowych - Regulamin korzystania z danych umieszczonych w serwisie .Jeśli chcesz umieścić widżet z mapką na swojej stronie, skontaktuj się z nami. Przygotujemy kod do wklejenia i wyślemy na mejla.
- NUMER SZLAKU W SERWISIE www.WedrujzNami.pl: P-S-FSU-135
- NUMER SZLAKU WG PTTK: LB-3011-s
- PRZEBIEG SZLAKU: Lubniewice Urząd Miejski - jezioro Krajnik - Lubniewice Stary Zamek
- NAZWA SZLAKU: Szlak Wokół Jeziora Krajnik
- POWIAT: Sulęciński
- GMINA: Lubniewice
- NAWIERZCHNIE: asfalt, polbruk, gruntowa
- KOLOR: czarny pasek, pomiędzy dwoma białymi w poziomie
- ROK POWSTANIA: nieznany
- ROK OSTATNIEGO ODNAWIANIA: 2023
- ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2023
- DŁUGOŚĆ: 4,1 km (według pomiaru GPS) - ze względu na różne urządzenia pomiarowe, należy brać pod uwagę różnice w długości szlaku od 1 do 3%.
- WAŻNE UWAGI: Szlak ma charakter liniowy. W 2023 roku, oznakowanie uznajemy za bardzo dobre. W Lubniewicach szlak jest oznakowany jednokierunkowo - w zależności od kierunku wędrówki, szlak prowadzi ulicą Jana Pawła II lub Osadników Polskich. Szlak odnawiany przeze mnie w 2023 roku.
- LINKI ZEWNĘTRZNE:
Jeśli znasz szlak, a nie ma go w naszym rejestrze, prosimy o przesłanie pliku .gpx oraz kilku słów o szlaku, zdjęć, abyśmy stworzyli jego wizytówkę. A jak masz czas, zapraszamy do stworzenia opisu szlaku, według naszego systemu. Szlaki są dla wszystkich i musimy je promować wspólnie.
CHARAKTERYSTYKA SZLAKU
Lubniewice są typowym miasteczkiem letniskowym, położonym nad dwoma jeziorami; Lubiąż i Krajnik. Posiada bardzo rozbudowaną bazę noclegowo-żywieniową, kilka plaż i sporo atrakcji historycznych, w tym tak zwane; Stary i Nowy Zamek, Park Miłości, gotycki kościół i ciekawą, historyczną zabudowę małego miasteczka. Tu nie tylko można wypocząć nad jeziorem, ale i zaplanować wędrówki po okolicznych lasach, nad malowniczymi jeziorami. Sam szlak jest dość prosty i poprowadzi nas wokół jeziora Krajnik. Idealnie nadaje się na krótką i rodzinną wycieczkę pieszą lub rowerową.
Na szlaku węzły ze szlakami turystycznymi, umożliwiające przygotowanie wielu wariantów wędrówek:
- Żółty pieszy E11, Słubice - Gościkowo
- Czerwony pieszy Lubniewickich Jezior, Lubniewice Urząd Miejski - Szosa Jarnatów węzeł szlaków
- Zielony pieszy, Lubniewice Urząd Miejski - Lubniewice ośrodek jeździecki
- Niebieski rowerowy, Osiecko - Jarnatów
- Czerwony rowerowy, Lubniewice Urząd Miejski - Jarnatów
- Międzynarodowy Szlak Rowerowy R1, Francja (Calais) - Belgia - Holandia - Niemcy - Polska (Słubice - Frombork) - Rosja - Litwa - Łotwa - Estonia - Rosja (Petersburg)
- Lubuska Droga Świętego Jakuba, Murowana Goślina - Słubice
OPIS SZLAKU
Szlak rozpoczyna/kończy swój bieg na ul. Harcerskiej, nieopodal zabytkowego budynku Urzędu Miasta i Gminy w Lubniewicach - główny węzeł szlaków turystycznych. Ruszamy ulicą Harcerską na południe. Za niewielkim parkiem po lewej stronie, schodzimy w boczną uliczkę Strzelecką. Za oczyszczalnią, dochodzimy do rozwidlenia dróg. Jeśli chcemy zobaczyć Lubniewickie Skałki, możemy pójść za oznakowaniem szlaku dojściowego.
Skręcamy w lewo. Wędrujemy lekko podmokłym lasem, meandrującą drogą leśną. Dochodzimy do skarpy nadjeziornej - tutaj możemy zejść nad jezioro i w upalne dni ochłodzić się w akwenie. Stąd również fajny widok na centrum Lubniewic. Ruszamy dalej na szlak. Na jednym z zakrętów, zobaczymy drugi szlak dojściowy, do obiektu krajoznawczego. Tym razem tylko 280 metrów, dzieli nas od pomnika przyrody - Diabelski Kamień, o obwodzie 920cm. Dojdziemy tam kierując się znakami, w sumie bezdroże.
Wracamy na szlak i kierujemy się na północ. docieramy do zachodniego przedmieścia Lubniewic. Skręcamy na asfaltową drogę. Przechodzimy nad rzeczką Lubniewką i wchodzimy na ulicę Skwierzyńską. Chodnikiem docieramy do skrzyżowania z ulicą Jana Pawła II i Gorzowską. Trzymamy się lewej strony. Docieramy do przejścia dla pieszych. Przechodzimy i skręcamy w lewo. Za mostkiem nad kanałem docieramy do końca/początku szlaku. Tutaj również węzeł ze szlakami pieszymi; czerwonym, żółtym i zielonym. Gdy rozejrzymy się wokół mamy trzy ciekawe obiekty; zabytkową chałupę ryglową z XVIII wieku, zespół pałacowy tzw. Stary Zamek oraz za kamiennym ogrodzeniem Park Miłości - wejście murowaną furtą. Dziękuję za wspólną wędrówkę.
Co dalej ?
Możemy wędrując przez centrum Lubniewic, pójść za szlakami pieszymi; czerwonym, żółtym i zielonym do urzędu miejskiego, skąd rozpoczynaliśmy wędrówkę.
Możemy również wydłużyć nasze maszerowanie/jazdę rowerem i powędrować ciekawym, czerwonym szlakiem pieszym Lubniewickich Jezior. Co szczerze polecam. Szlak ma długość 9,8 km i kończy się na skraju jezior Lubniewsko, przy szosie Lubniewice - Jarnatów. Stąd żółtym szlakiem, można wrócić do urzędu miejskiego. Łącznie z czarnym szlakiem, mamy do pokonania niecałe 17 kilometrów.
Mamy również trzecią opcję - wędrówkę zielonym szlakiem pieszym do rezerwatu przyrody Janie im. Włodzimierza Korsaka. Jego długość wynosi 11,4 kilometra. Ale trzeba doliczyć powrót z końca szlaku przy ośrodku jeździeckim do startu wędrówki przy urzędzie miejskim - około 1,2 kilometra. Czyli łącznie wyjdzie nam niecałe 16km. Należy pamiętać, że szlak zielony jest dość słabo oznakowany (stan 03.2023).
OBIEKTY NA SZLAKU
Lubniewice. Dzięki położeniu na przesmyku pomiędzy dwoma jeziorami; Krajnik i Lubiąż, mają ciekawą wydłużoną zabudowę. Jest historycznym miastem, ze średniowiecznymi korzeniami. Pierwsza wzmianka pochodzi z 1287 roku z dokumentów księcia Przemysława II. Następnie znajduje sie jako osada miejska Księstwa Głogowskiego w 1322 roku. W XVII wieku osiedlili się tutaj Bracia Polscy, wygnani w Rzeczypospolitej. W XVIII wieku nie uniknęło zniszczeń podczas wojny rosyjsko-pruskiej. Pierwsze prawa miejskie miasto uzyskało w 1808 roku. Jednak po wojnie, w 1945 roku stała się ponownie wsią. Dzięki staraniom mieszkańców prawa miejskie przywrócono w 1994 roku. Do najciekawszych atrakcji należą:
- Stary Zamek w Lubniewicach, to neoklasycystyczny pałac z końca XVIII wieku, z zespołem pałacowym. Zamek wspominany był w źródłach już w XIV wieku, jako siedziba właściciela Lubniewic - rodu von Waldow. W XVI wieku mówią o dwóch dworach; Czerwonym i Białym. Obecny tzw. Stary Zamek, zbudowano w 1793 roku, w miejscu Czerwonego Dworu w stylu klasycystycznym. Należał do połączonych rodzin von Waldow i von Reitzenstein. Po zniszczeniach, w 1846 rok został rozbudowany. Po wojnie mieściła się w nim szkoła , a następnie ośrodek wypoczynkowy. Wówczas utracił sporo, ze swojego XIX wiecznego uroku, gdy przebudowano jego wnętrze. Przez wiele lat pozostawał w dzierżawie, nieużytkowany i nieremontowany, stopniowo niszczał. Nowy właściciel – „Centrum Zamek” rozpoczął remont, który objął wymianę pokrycia dachowego i remont części elewacji. Obecnie prace remontowe są wstrzymane. Wokół pałacu umiejscowiony jest park przypałacowy - część stanowi obecnie Park Miłości. Zachowała się również stajnia, altana i bażanciarnia.
- Zespół pałacowo - folwarczny, Nowy Zamek w Lubniewicach. Położony nad brzegiem jeziora Lubiąż, w otoczeniu rozległego parku krajobrazowego, reprezentuje neorenesansową architekturę rezydencjalną, o dobrze zachowanym wystroju i wyposażeniu wnętrz. Pałac nazywany jest Nowym Zamkiem, w odróżnieniu do starszej siedziby właścicieli tutejszego majątku, określanej mianem Starego Zamku. Został wzniesiony w latach 1909-1911, dla ówczesnego właściciela okolicznych dóbr – Carla Friedricha Ernsta Edwarda von Waldow-Reitzenstein. Do dnia dzisiejszego zapiera dech w piersiach swoją bryłą z wieżą widokową oraz zdobieniami na budynku. Obecnie nazywany Pałacem Lubomirskich, ale nad wejściem głównym, w ryzalicie, znajdziemy kartusz z herbem rodu von Waldow i datą „1909” w zworniku. W dużej części, zachowało się pierwotne wnętrze pałacu, w tym sztukaterie i boazerie w jadalniach, kominki, piece, antyczne meble w bibliotece i sali łowieckiej, glazura i terakota w łaźni tureckiej, a także okładziny marmurowe, freski i złocenia w innych pokojach oraz dwukondygnacyjna drewniana klatka schodowa i winda kuchenna. Po wojnie przed obecnym właścicielem pałacu, zarządzali nimi; władze samorządowe umieszczając w nim szkołę z internatem, potem był ośrodkiem wczasowym, następnie od gminy Lubniewice wydzierżawił go niemiecki przedsiębiorca, następnie kupiło Towarzystwo Ubezpieczeniowe Warta, od niego kupił Jan Kulczyk, potem firma Ireny Eris. I obecnie "książe" Jan Lubomirski - Lanckoroński, z Fundacją Książąt Lubomirskich. Od lata 2020 roku, pałac udostępniony jest do zwiedzania po wcześniejszym uzgodnieniu terminu. Po za tym teren jest ogrodzony i zamknięty. Z założenia folwarcznego zostały; budynki przy ulicy Zamkowej, bażanciarnia, kordegarda, budynek bramny i oczywiści XIX wieczny park krajobrazowy.
- Kościół pw. Świętej Matki Bożej Różańcowej. Do 1945 roku mieścił się w nim zbór ewangelicki. Można go podzielić na dwie części. Starsza zbudowana została w XV wieku, w stylu gotyckim. Świątynia cechuje się gotyckim detalem architektonicznym, zróżnicowaną bryłą oraz regularnymi proporcjami. Wnętrze kościoła przykryte jest sklepieniami krzyżowo- żebrowymi, wspartymi na dwóch rzędach ośmiobocznych filarów. W nawach bocznych zachowały się oryginalne, piętnastowieczne sklepienia. W skład wyposażenia kościoła wchodzi: barokowy ołtarz z koń. XVII w., ambona, chrzcielnica, gotyckie rzeźby św. Katarzyny i św. Barbary oraz dzwon na wieży z 1646 roku, oraz nagrobek rodziny Wolframa z 1814 roku- właściciela młyna.. Druga część, to zbudowana w 1882 roku neogotycka, murowana wieża, postawiona w miejscu zbudowanej w 1612 roku drewnianej wieży. Kościół otoczono murem kamiennym z bramą. Wokół niego znajdował się również cmentarz przykościelny.
- Park Miłości im. dr. Michaliny Wisłockiej. Lubniewice otoczone są przez piękne lasy. W samym miasteczku również można znaleźć sporo zieleni. Warto odwiedzić położony nad jeziorem Lubiąż XIX wieczny park miejski, nazywany Parkiem Miłości im. dr. Michaliny Wisłockiej. Spacerując alejkami, zwróćcie uwagę na ciekawe rzeźby nawiązujące do patronki parku. Z punktu widokowego nad wąwozem, możemy podziwiać tzw. Stary Zamek. Znajduje się tam również mostek miłości z ogromną ilością kłódek.
- Chałupa mieszkalna, wzniesiona w konstrukcji ryglowej (szachulcowej) pod koniec XVIII, lub na początku XIX wieku. Budowla została założona na planie prostokąta i nakryta wysokim dachem czterospadowym. Wewnątrz znajdowała się tzw. „czarna kuchnia” , niestety nie zachowała się do czasów obecnych. Pod koniec XIX wieku chatę przebudowano, przemurowane zostały częściowo ściany obwodowe. W latach 80-tych XX wieku budynek poddano rewitalizacji, po czym adoptowano go na cele kulturalne. Obecnie mieści się w nim prywatna księgarnia i sklep z pamiątkami.
- Układ urbanistyczny Lubniewic. Charakterystyczny, z powodu zbudowania miasta na przesmyku, pomiędzy dwoma jeziorami. Całość wybudowana wzdłuż dwóch głównych, równoległych do siebie ulic. Zachowana została zabudowa z XIX i początku XX wieku, z rynkiem - obecnie Plac Wolności, gmach Urzędu Miejskiego, budynek plebani, budynek pocztowy i szereg zabytkowych kamieniczek.
- Dawna szkoła ob. ratusz - siedziba Urzędu Miejskiego, Lubniewice, to murowany z cegły dwukondygnacyjny budynek z pocz. XX w. nakryty naczółkowym dachem, z wieżyczką zegarową w dachu, na osi siedmioosiowej fasady. Ściany przeprute obszernym, trójdzielnymi oknami zamkniętymi łukiem odcinkowym. Kondygnacje rozdzielone gzymsem i ceglanym fryzem o tynkowanych płycinach. Nad oknami piętra gzyms nadokienny konturujący łuki okienne; pole nadokienne - do płaskiego tynkowanego fryzu na ceglanych kroksztynach - tynkowane. Wieżyczka na rzucie kwadratu, nakryta namiotowym dachem z wysuniętym okapem, w dolnej części ściany fasadowej poprzedzona trójkątnym szczytem ujętym w sterczyny, zwieńczonym sterczyną z tarczą zegara. Wnętrze szczytu tynkowane, z biforium, pod którym szeroki ażurowy fryz ceglany.
- Baszta. Zbudowano ją na wzniesieniu na jednym z cypli jeziora Lubiąż na przełomie XIX i XX wieku. Przed wojną pełniła rolę wieży widokowej, na jezioro i miasto - nie było przy niej lasu. Obecnie znajduje się na ternie prywatnego ośrodka wypoczynkowego Pod Basztą.
SKALA TRUDNOŚCI PIESZA –1
SKALA TRUDNOŚCI ROWER – 2
SKALA TRUDNOŚCI NORDIC WALKING - 2
1 – łatwy bez utrudnień
2 – średni z miejscowymi utrudnieniami
3 – o utrudnionym przejściu/przejeździe
SPODOBAŁA CI SIĘ MOJA PRACA ?? SKORZYSTAŁEŚ Z MATERIAŁÓW ?? POSTAW MI KAWĘ - https://buycoffee.to/wiking-turystyka
Na pewno zmotywuje mnie do dalszej pracy. Często również kawka mi pomoże przy tworzeniu nowych i aktualizacji dotychczasowych danych. Do zobaczenia na Szlaku. W sezonie jesienno-zimowo-wiosennym, zapraszam na wspólne "Wyprawy z Wikingiem", podczas których wędrujemy po szlakach Województwa Zachodniopomorskiego i nie tylko.
Weryfikujemy, które opinie pochodzą od klientów, którzy kupili dany produkt. Po zatwierdzeniu wyświetlamy zarówno pozytywne, jak i negatywne opinie