MAPY SZLAKÓW ON-LINE
Nasza mapa Szlaków Pomorza Zachodniego
Aplikacja szlaków mapa-turystyczna.pl
Mapa umocnień Wału Pomorskiego
Pomorska Droga Świętego Jakuba
Europejski Szlak Gotyku Ceglanego
Szlakiem Mapy Lubinusa
Szlaki Pomorskie
Szlaki Lubelszczyzny
Szlaki Kujawsko-Pomorskie
Szlaki Warmii i Mazur
Szlaki Mazowsza
Szlaki Małopolski
Szlaki Dolnego Śląska
Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo
PRZYDATNE MAPY
Ogólnopolska Baza Kolejowa
Archiwum Map Zachodniej Polski
Mapa Lasów Państwowych
Leśny Przewodnik Turystyczny
CIEKAWE LINKI
Architektura Sakralna Pomorza
Architektura Pomorza
Serwis Zabytek.pl
West is the best - przewodnik
Pomniki Poległych z Pomorza Środkowego
Kościoły drewniane w Polsce
Chatki i Bazy Akademickie
PROGNOZA POGODY
Niemiecka pogoda
Burzowo.info
Windy.com
ICM Polska
WSPÓŁPRACA
P-C-DJA-153, szlak pieszy czerwony, pętla Mysłów, 6,7+0,7-1,7km
Opis
SPODOBAŁA CI SIĘ MOJA PRACA ?? SKORZYSTAŁEŚ Z MATERIAŁÓW ?? POSTAW MI KAWĘ - https://buycoffee.to/wiking-turystyka
Na pewno zmotywuje mnie do dalszej pracy. Często również kawka mi pomoże przy tworzeniu nowych i aktualizacji dotychczasowych danych. Do zobaczenia na Szlaku. W sezonie jesienno-zimowo-wiosennym, zapraszam na wspólne "Wyprawy z Wikingiem", podczas których wędrujemy po szlakach Województwa Zachodniopomorskiego i nie tylko.
- NUMER SZLAKU W SERWISIE www.WedrujzNami.pl: P-C-DJA-153
- NUMER SZLAKU WG PTTK:
- PRZEBIEG SZLAKU: Mysłów Baza parking - Kamienny Krąg - Księży Kamień - Radzimowice - szyb Louis - dojście szczyt Żeleźniak - pasmo Bukowinki - Mysłów Baza parking
- NAZWA SZLAKU: SZLAK STAREJ GÓRY
- POWIAT: Jaworski
- GMINA: Bolków
- NAWIERZCHNIE: drogi asfaltowe, utwardzone i gruntowe, ścieżki.
- KOLOR: czerwony trójkąt, na białym kwadracie
- ROK POWSTANIA: 2023
- ROK OSTATNIEGO ODNAWIANIA: 2023
- ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2023
- DŁUGOŚĆ: 6,7 szlak główny +0,7 - 1,7 km dojścia do obiektów (według pomiaru GPS)
- WAŻNE UWAGI: szlak o charakterze pętli, oznakowanie dwustronne. W 2023 roku oznakowanie oceniam na bardzo dobre. Należy pamiętać że to szlak w górach, więc jest troszkę przewyższeń, odczuwalnych szczególnie na rowerze. Na szczyt Żeleźniak, bardzo trudno wjechać rowerem.
Jeśli znasz szlak, a nie ma go w naszym rejestrze, prosimy o przesłanie pliku .gpx oraz kilku słów o szlaku, zdjęć, abyśmy stworzyli jego wizytówkę. A jak masz czas, zapraszamy do stworzenia opisu szlaku, według naszego systemu. Szlaki są dla wszystkich i musimy je promować wspólnie.
CHARAKTERYSTYKA SZLAKU
Szlak Starej Góry, jest jednym z trzech spacerowych szlaków pieszych Gminy Bolków, które znajdują się na terenie Geoparku - Krainy Wygasłych Wulkanów. Stworzono go w formie pętli, z krótkim dojściem od parkingu przy drodze krajowej 3. Pomimo że jest to szlak spacerowy, jak to na pogórzy czeka nas spore, ponad 2 kilometrowe podejście. Wędrujemy pasmem Żeleźniaka i Bukowinki - wschodni grzbiet Gór Kaczawskich. Na trasie atrakcje w formie pozostałości kopalnianych, ładne krajobrazy, Dom Chleba - Orkiszowa Kraina i Szklana Manufaktura w Radzimowicach, a jak ktoś będzie chciał zdobędzie Żeleźniak 664m.n.p.m., idąc po oznakowaniu do obiektu krajoznawczego (rowerem baaaaardzo trudno). Szlak dostępny dla rowerów terenowych, jednak jakość dróg leśnych, dość słaba, w kilku miejscach po wycinkach i wywozie drzew zniszczona. Życzę udanych spacerów.
Na szlaku węzły ze szlakami turystycznymi, umożliwiające przygotowanie wielu wariantów wędrówek:
- Zielony szlak spacerowy Wokół Lubrzy, pętla Mysłów
- Niebieski szlak spacerowy Wapienników, Mysłów - Storczykowy Kamieniołom
- Żółty szlak pieszy, Komarno - Zamek Niesytno (Płonina)
- Niebieski szlak pieszy Kopaczy, Wojcieszów - Leszczyna Skansen Górniczy
- Czerwony rowerowy Czterech Zamków, pętla Bolków
- Niebieski rowerowy Polskiej Wsi Komarno - Luboradz
- Górniczy Szlak Przyjaźni Polsko - Czeskiej, pętla Wojcieszów
OPIS SZLAKU
Naszą wędrówkę rozpoczynamy na Bazie Turystycznej Mysłów, przy drodze krajowej nr 3, gdzie możemy zostawić samochód. Ruszamy asfaltem do centrum wsi, przechodzimy wzdłuż zabudowy dawnego folwarku, mijając po lewej niszczejący pałac z założeniem parkowym. Na skrzyżowaniu odchodzi od nas spacerowy szlak zielony w kierunku Lubrzy oraz krzyżujemy się z niebieskim i czerwonym szlakiem rowerowym. Sugeruję wędrówkę według opisu, ale od Was zależy w którą stronę pętli szlaku czerwonego pójdziecie.
Ruszamy w prawo-skos. Czeka nas dość długi odcinek asfaltowy z podejściem w kierunku Radzimowic - wspólny przebieg z niebieskim szlakiem rowerowym. Nie ma co ukrywać, że z drogi roztaczają się malownicze widoki na Mysłów, Pogórze Kaczawskie, a przy dobrej pogodzie na Karkonosze, ze Śnieżką. Wędrując wśród łąk, docieramy do końca asfaltu. około 300 metrów na wprost, po prawej stronie znajdziemy Kamienny Krąg. Skręcamy w prawo. Mijamy Księżą Skałę, i szutrową (miejscami nierówną) drogą docieramy do Radzimowic. Tutaj oczywiście ładna, zabytkowa zabudowa wiejska, Manufaktura Szkła i Dom Chleba - Orkiszowa Kraina. A w centrum wsi, na miniryneczku ławostoły dla turystów. Możemy również zobaczyć żeliwną pompę wodną - niestety niesprawna. W tym miejscu możemy zaplanować odpoczynek, jak i udać się niebieskim szlakiem pieszym kilkaset metrów, w kierunku pokopalnianego szybu Arnold, gdzie jest umiejscowiona tablica informacyjna. Wracamy na szlak, tą samą drogą. Radzimowice, to również węzeł szlaków turystycznych. Odchodzi od nas pieszy szlak żółty i rowerowy niebieski w kierunku Wojcieszowa. Dochodzi do nas niebieski szlak pieszy oraz czerwony rowerowy, z którymi wędrujemy przez następne 1,6km.
Po odpoczynku ruszamy w kierunku Żeleźniaka. Droga staje się kamienista i nierówna, a po deszczach z powodu glinki, jest śliska. Dochodzimy do lasu i po chwili widzimy zejście, do drugiej sztolni pokopalnianej na szlaku - Louis. Po 100 metrach, po lewej stronie widzimy oznakowanie dojścia do obiektu krajoznawczego. Poprowadzi nas zboczem góry i zanikającymi ścieżkami, do szczytu Żeleźniaka. W dwie strony, będzie około 700 metrów marszu, więc warto zdobyć, jeden ze szczytów Korony Kaczawskiej.
Wędrujemy dalej szlakiem. W pewnym momencie skręcamy w prawo - pozostałe szlaki prowadzą dalej na wprost do Lipy (tam również jeden z czterech zamków średniowiecznych Gminy Bolków). Od tego miejsca, czeka nas zejście drogami leśnymi do Mysłowa. Wędrujemy zboczami Bukowinki. W kilku miejscach malownicze krajobrazy. Przed dojściem do asfaltu rozjeżdżona, gliniasta droga polna. Przy pierwszej zabudowie, wchodzimy na szosę. Dochodzimy do drogi Mysłów - Lipa i skręcamy w prawo. Na kolejnym skrzyżowaniu, ponownie w prawo i wchodzimy do Mysłowa. Główną ulicą wsi, wzdłuż strumienia Mokrzyna, docieramy do skrzyżowania. Skręcamy w lewo i wracamy na miejsce rozpoczęcia wędrówki.
Jeśli będzie Wam mało, polecam drugą pętlę zielonym szlakiem spacerowym Wokół Lubrzy (około 7,4km) lub wędrówkę niebieskim szlakiem spacerowym Wapienników, do punktu widokowego Józkowa Góra (trasa tam i z powrotem ma około 9km). Życzę udanych wędrówek i do zobaczenia na szlaku.
OBIEKTY I MIEJSCOWOŚCI NA SZLAKU
Mysłów, to wieś położona jest u podnóża wschodniego grzbietu Gór Kaczawskich, nad strumieniem Mokrzynka. Wieś posiada rodowód XII wieczny, jednak z tego okresu praktycznie nic się nie ostało. Pierwsza wzmianka, mówi o przekazaniu wioski, klasztorowi w Lubiązu. Następnie Mysłów był w rękąch rodziny von Zedlitz. Od 1886 roku, dobrami zarządzała rodzina Titze oraz jej spadkobiercy aż do II Wojny Światowej. Do dnia dzisiejszego zachowało się wiele zabytkowych budynków wiejskich głównie z przełomy XIX i XX wieku, kościół oraz założenie pałacowo-parkowe z folwarkiem. W okolicach wsi już od XV wieku, do 1925 roku, funkcjonowały kopalnie, w których wydobywano rudę miedzi (później wydobywano rudy zawierające arsen). Dzisiaj, relikty kopalni znajdziemy w okolicach Radzimowic, w formie szybów na zboczu góry Żeleźniak. Produkowano również wapno, wypalane w wapiennikach z materiału pozyskiwanego z okolicznych kamieniołomów. Do dnia dzisiejszego zachowało się sporo kamiennych pieców i malowniczych kamieniołomów.
W 2024 roku, oddano do użytku Bazę Turystyczną Mysłów. Jest to punkt węzłowy wszystkich mysłowieckich szlaków, który tutaj rozpoczynają/kończą swój bieg. Znajdziecie tu również mapę turystyczną okolic, z naniesionymi szlakami. Stało się idealnym miejscem nie tylko na zostawienie samochodu i ruszenia na szlak, ale również do odpoczynku, po turystycznym spacerze z wykorzystaniem infrastruktury turystycznej.
Warto zobaczyć:
- Kościół św. Jana Chrzciciela w Mysłowie, to jednonawowy budynek, wzniesiony na przełomie XIII i XIV wieku w stylu gotyckim (pierwsza wzmianka o kościele pochodzi z 1311 roku). Orientowany, murowany, jednonawowy, z wieżą od zachodu, z prostokątnym, prezbiterium nakrytym dwuprzęsłowym sklepieniem krzyżowo-żebrowym. Od południa zachował kamienny, ostrołukowy portal z narożnymi kolumienkami, a we wnętrzu prezbiterium przyścienne sakramentarium. Zbudowano go z kamienia, zaś naroża budynku zostały wykonane zostały z piaskowca. W wieży znajdowały się dwa dzwony, pierwszy z 1436 r. (82 cm średnicy), kolejny z 1654 r. (97 cm średnicy, ozdobiony renesansowymi ornamentami, wykonany przez Donata Schrötera w Podgórzynie). W XVIII wieku został przebudowany w stylu barokowym. Ostatnia przebudowa została wykonana w XIX wieku. W kościele znajduje się późnorenesansowy, ewangelicki ołtarz drewniany. Ołtarz wykonany został przez rzeźbiarza Christoffa Kowera (Kobera, Kauera) w 1616 roku. Obecnie budynek świątyni jest otynkowany. Przy kościele znajduje się zabytkowe stanowisko cmentarza przykościelnego.
- Zespół pałacowo-parkowy z założeniem folwarcznym. Pierwszy pałac zbudowano na przełomie XVII i XVIII wieku, jako letnią rezydencję opatów klasztoru z Krzeszowic, w stylu barokowym. W kolejnych latach budynek pałac był przebudowywany i powiększany, oraz rozbudowano folwark. Ostatecznie uzyskał on wygląd neorenesansowy. Z założenia parkowego prawie nic nie zostało. Niestety po wojnie, po upaństwowieniu majątku, został przejęty przez Fabrykę Maszyn Rolniczych Jawor. Wielokrotnie przebudowywany aż do 1990 roku, kiedy zaadoptowano go na ośrodek wczasowo-kolonijny Uniwersytetu Wrocławskiego. Po transformacji rozpoczął się jego proces niszczenia. Mam nadzieję, że władze będą potrafiły wykorzystać potencjał tego miejsca. W pobliżu pałacu, znajdziemy budynki dawnego folwarku. Pałac wraz z parkiem (1,8ha), otoczony jest ogrodzeniem i można go zobaczyć tylko z pewnej odległości.
- Ruiny wiatraka holenderskiego w Mysłowie. Jest najbardziej charakterystyczną budowlą, wplecioną w mysłowski krajobraz. Jest jednym z około 28 zachowanych wiatraków tego typu na Dolnym Śląsku. Zbudowano go prawdopodobnie w XIX wieku, chociaż dopuszcza się końcówkę XVIII wieku. Do budowy wykorzystano głównie okoliczny kamień, prawdopodobnie z pobliskiego kamieniołomu w Wojcieszowie. Dzięki zastosowaniu tzw. marmuru wojcieszowskiego (szare i białe wapienie), uzyskał niezwykle zróżnicowany kolorystycznie wygląd, który uzupełnia czerwona cegła. Wiatrak składał się z nieruchomego korpusu oraz spoczywającej na nim obracalnej bryle dachu o kołowej podstawie. Czapa dachu poruszała się na żeliwnych rolkach posuwających się po żeliwnym pierścieniu umocowanym na nieruchomej części wiatraka Zdolność obrotu kopuły dachu o 360 stopni pozwalała na ustawianie powierzchni skrzydeł prostopadle do kierunku wiatru. W czasach świetności mógł mielić około 1 tony zboża na dobę. Działał jeszcze po wojnie - obecnie trwała ruina. Do wiatraka można dojść z Płoniny i Mysłowa, żółtym szlakiem pieszym. Jest również widoczny z zielonego szlaku spacerowego Wokół Lubrzy - dojście około 250 metrów.
Radzimowice, zwane też Starą Górą (Altenberg), położone są na południowo-wschodnich zboczach Żeleźniaka 666 m n.p.m. - wschodniego grzbietu Gór Kaczawskich, na spłaszczeniu łączącym go z Owczarką i Osełką. Co ciekawe, dawniej było to miasto górnicze, z herbem miejskim identycznym, jak miasta Altenberg, który śląski Altenberg zaanektował. Obecna wieść związana jest od początku z górnictwem. Jak głosi legenda o mistrzu Laurentiusie z Turyngii mówi, że w 1165 r. na zlecenie Cystersów odkrył rudy miedzi w Miedziance, Kowarach i najprawdopodobniej w okolicy Żelaznej Kopy (Żeleźniak). Pokrywa się to z pierwszą wzmianką o tej miejscowości z 1241 r. mówiącą o istniejącej, w tym rejonie osadzie górniczej. Pierwsze wzmianki o pracach górniczych pochodzą z 1477 roku - wówczas wydobywano minerały systemem gwareckim. Przez wieki, radzimowickie kopalnie wydobywały rudy miedzi, arsenu, żelaza, ołowiu i srebra, będąc jednym z ważniejszych ośrodków górnictwa kruszcowego na Dolnym Śląsku. Kopalnie działały do 1925 roku, kiedy je zamknięto. Po 1945 roku, sztolnie eksplorowała Armia Czerwona, poszukując skradzionych dzieł sztuki i skarbów, które miały być zdeponowane przez Niemców w kopalniach. W latach 50-tych i 90-tych, XX wieku, prowadzono tu badania sprawdzające, wielkość złóż miedzi. Obecnie sztolnie są trudno dostępne, a część chodników jest zalana. Kompleks można penetrować jedynie przy użyciu technik liniowych. W lesie nieopodal wsi znajdują się zarośnięte lasem stare hałdy kopalniane, znaleźć można także zasypane wejścia do sztolni. Niestety pomimo średniowiecznego rodowodu, nic nie ostało się do czasów współczesnych. W 1892 r. pożar strawił całą miejscowość. Od tej daty zachowały się jedynie dwa domy o budowie szachulcowej. Obecnie Radzimowice stanowią jeden z najbardziej malowniczych zakątków gminy Bolków. Są wyjątkową atrakcją dla osób szukających spokoju, wyciszenia oraz możliwości obcowania z przyrodą. Radzimowice posiadają idealne warunki do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej. Głównymi atutami miejscowości są niepowtarzalne widoki, urokliwy miniryneczek z zabytkową pompą wody oraz niepowtarzalna atmosfera tam panująca. No i ciekawostka historyczna. Na terenie wsi, możemy odnaleźć prawdopodobne relikty osady obronnej w postaci fosy od strony zachodniej, otaczającej dzisiejsze Radzimowice. Według podań górnicy z tutejszych kopalni walczyli w XIII wieku z Tatarami, pod Legnicą. We wsi znajduje się Szklana Manufaktura oraz Orkiszowa Kraina, zaś na okolicznych polach znajdziecie Kamienny Krąg, prawdopodobnie zegar słoneczny, ale o to trzeba zapytać sołtysa.
Kopalnia Wilhelm w Radzimowicach - szyby Louis i Arnold. Górnictwo działało na tym terenie od XV wieku. Z tego okresu nie znajdziemy pozostałości, chociaż LIDAR, na pewno wskaże kilka ciekawych miejsc. Możemy zobaczyć tylko dwie sztolnie przy szlakach turystycznych; Arnold i Louis. Nieco dalej również Złotą Rzekę (wodę wykorzystywano również w płuczkarniach) i pozostałości XIX wiecznej huty arsenu, w której produkowano mączkę arszenikową. Oprócz tego wydobywano tutaj miedź oraz przy okazji rudy ołowiu i żelaza (piryt) i małych ilościach cynk, srebro i złoto. Do 1864 roku działały tu dwie kopalnie Volle Gesellenzeche oraz Bergmanntrost (Pocieszenie Górnika). Kopalnie połączyły się pozostając przy drugiej nazwie, a w 1908 roku powstała kopalnia Wilhelm. Górnictwo w Radzimowicach miało kilka trudnych chwil. Kopalnia została zalana, następnie spaliła się wieś, potem spadły ceny miedzi i ostatecznie kopalnia została zamknięta w 1925 roku. Obydwa szyby wydobywcze, mają kształt prostokątu, obudowanego cegłą, z widoczną od góry żelazną konstrukcją. Nad szybem znajdował się wyciąg, za pomocą którego wydobywano urobek. Wokół szybów znajdowała się zabudowa techniczna kopalni. Szyb Arnold, był częścią sztolni Bergmanntrost, rozbudowywanej od 1806 roku. Następnie kopalni Wilhelm. Pełnił rolę szybu wydobywczego, o wylocie na wysokości 560 m n.p.m.. W latach 1880–1882 został pogłębiony do poziomu 30 m poniżej poziomu sztolni Bergmanntrost i powstało dodatkowe 137 m chodników). Cały czas pogłębiany osiągnął głębokość 104 metry. Wydobywano głównie rudę arsenu i miedzi, w mniejszym stopniu złoto i srebro. W chwili obecnej szyb Arnold ma głębokość około 30 metrów, reszta korytarza jest zasypana. Wlot szybu jest udostępniony do oglądania przez turystów, zaś wejście do szybu jest okratowane. Drugi z szybów wydobywczych nosi nazwę Louis (Luiza), którego wylot znajduje się na wysokości 600 m n.p.m., u stóp Żeleźniaka, kilkadziesiąt metrów od szlaków turystycznych. Głębokość szybu sięgała 140 metrów. Obecnie z powodu zasypania, ma głębokość około 120 metrów. Łączy trzy poziomy korytarzy. Znajdziemy w nich tory kolejki kopalnianej, wagoniki, drabiny, zaś w korytarzach, salki stalaktytowe w 100% wypełnione dużymi stalaktytami i stalagmitami. Wlot szybu jest udostępniony do oglądania przez turystów, zaś wejście do szybu jest okratowane.
Możemy powędrować po lesie, rosnącym na zboczach Żeleźniaka i na podstawie LIDARa, znaleźć pozostałości kopalniane z różnego okresu, jednak trzeba uważać na zapadliska. A może znajdziecie w hałdach ciekawe minerały ? Eksploracja szybów, jest możliwa tylko i wyłącznie po uzyskaniu specjalnego zezwolenia, poza okresem ochronnym nietoperzy, i przy zastosowaniu bezpiecznych technik alpinistycznych. Zejście, jest niebezpieczne również z powodu niestabilności ścian szybu i korytarzy kopalnianych. Z tego powodu zakazuje się wejścia do szybów, osobom nieuprawnionym. Więcej fotek i opisów dla ciekawskich na forum - https://eksploratorzy.com.pl/viewtopic.php?t=38536&p=206718
Masyw Żeleźniaka 664 m.n.p.m., znajduje się w Grzbiecie Wschodnim Gór Kaczawskich, wznosi się nad miejscowością Radzimowice, kulminacja (664 m n.p.m.) znajduje się w odległości ok. 750 m na północ od wsi. Na stokach Żeleźniaka znajdują się relikty prac górniczych – zabezpieczone szyby „Louis” i „Arnold” zlokalizowane odpowiednio ok. 800 m na północny wschód i 250 m na północny zachód od Radzimowic. Przy szybach znajdują się hałdy. Żeleźniak jest ujęty w odznace Korona Kaczawska - https://www.gorykaczawskie.pl/korona-kaczawska .
Księży Kamień ( Mysłów- Radzimowice) - Na formę skalną składa się kilka masywnych bloków zbudowanych z tzw. łupków radzimowickich. Forma skalna reprezentuje przykład ostańca wietrzeniowego, rozwiniętego w skałach niewystępujących poza metamorfikiem Gór Kaczawskich nigdzie indziej w skali Polski. Obok spontanicznie wkraczającej na skałę roślinności drzewiastej i krzewiastej oraz synantropijnych bylin, na powierzchniach skałki występuje ciekawa roślinność naskalna, a w otoczeniu rośnie konwalia majowa.
POWIĄZANE SZLAKI I MAPY: aby sprawdzić z jakimi szlakami turystycznymi, krzyżujemy naszą wędrówkę, kliknij w zakładkę "produkty powiązane". Znajdziesz tam również mapy, na których znajduje się szlak, a mamy je w sprzedaży. Zakładka w ciągłej rozbudowie, w miarę wprowadzania szlaków i wydawnictw do bazy.
SKALA TRUDNOŚCI PIESZA – 1
SKALA TRUDNOŚCI ROWER – 3
SKALA TRUDNOŚCI NORDIC WALKING 2
1 – łatwy bez utrudnień
2 – średni z miejscowymi utrudnieniami
3 – o utrudnionym przejściu/przejeździe
SPODOBAŁA CI SIĘ MOJA PRACA ?? SKORZYSTAŁEŚ Z MATERIAŁÓW ?? POSTAW MI KAWĘ - https://buycoffee.to/wiking-turystyka
Na pewno zmotywuje mnie do dalszej pracy. Często również kawka mi pomoże przy tworzeniu nowych i aktualizacji dotychczasowych danych. Do zobaczenia na Szlaku. W sezonie jesienno-zimowo-wiosennym, zapraszam na wspólne "Wyprawy z Wikingiem", podczas których wędrujemy po szlakach Województwa Zachodniopomorskiego i nie tylko.
Weryfikujemy, które opinie pochodzą od klientów, którzy kupili dany produkt. Po zatwierdzeniu wyświetlamy zarówno pozytywne, jak i negatywne opinie