P-Z-DJA-154, szlak pieszy zielony, pętla Mysłów, 7,3 + 0,9km

Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 1 dzień roboczy
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 0,00 zł
bez kosztów dostawy
0.00
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Ocena: 0
Producent: Wiking
Kod produktu: P-Z-DJA-154

Opis


SPODOBAŁA CI SIĘ MOJA PRACA ?? SKORZYSTAŁEŚ Z MATERIAŁÓW ?? POSTAW MI KAWĘ - https://buycoffee.to/wiking-turystyka . Wspomóż utrzymanie domen, sklepu, serwera na dane ....

Kup kawę Wikingowi

Materiały zamieszczone lub zakupione w serwisie można wykorzystywać na ogólnych zasadach wynikających z prawa autorskiego i praw pokrewnych, w tym majątkowych - Regulamin korzystania z danych umieszczonych w serwisie .Jeśli chcesz umieścić widżet z mapką na swojej stronie, skontaktuj się z nami. Przygotujemy kod do wklejenia i wyślemy na mejla.


 1. NUMER SZLAKU W SERWISIE www.WedrujzNami.pl:  P-Z-DJA-154
 2. NUMER SZLAKU WG PTTK: 
 3. PRZEBIEG SZLAKU: Mysłów Baza parking - Kamieniołom Mysłów-Sobocin - Wapienniki parking - punkt widokowy - Lubrza 666m.n.p.m. - Diablak (Lubrzańska Ambona) - punkt widokowy Pod Lubrzą - Czerwona Skała - odbicie Karczmisko - okolice ruiny wiatraka - Mysłów kościół - Mysłów Baza parking
 4. NAZWA SZLAKU: SZLAK WOKÓŁ LUBRZY
 5. POWIAT: Jaworski
 6. GMINA: Bolków
 7. NAWIERZCHNIE: drogi asfaltowe, utwardzone i gruntowe, ścieżki, bezdroża
 8. KOLOR: zielony trójkąt, na białym kwadracie
 9. ROK POWSTANIA: 2023
 10. ROK OSTATNIEGO ODNAWIANIA: 2023
 11. ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2023
 12. DŁUGOŚĆ: 7,3 szlak główny +0,9 km dojście do Karczmiska (według pomiaru GPS)
 13. WAŻNE UWAGI: szlak o charakterze pętli, oznakowanie dwustronne. W 2023 roku oznakowanie oceniam na bardzo dobre. Należy pamiętać że to szlak w górach, więc jest troszkę przewyższeń, odczuwalnych szczególnie na rowerze. Na szczyt Lubrza, bardzo trudno wjechać rowerem, jadąc od strony wiatraka - proponuję pokonanie szlaku zgodnie z opisem..

SZLAK ZNAJDZIESZ NA NA NASZEJ MAPIE OGÓLNEJ ZNAKOWANYCH SZLAKÓW TURYSTYCZNYCH (zawsze aktualizowana pełna mapa)Jeśli znasz szlak, a nie ma go w naszym rejestrze, prosimy o przesłanie pliku .gpx oraz kilku słów o szlaku, zdjęć, abyśmy stworzyli jego wizytówkę. A jak masz czas, zapraszamy do stworzenia opisu szlaku, według naszego systemu. Szlaki są dla wszystkich i musimy je promować wspólnie.


CHARAKTERYSTYKA SZLAKU

Szlak Wokół Lubrzy, jest jednym z trzech spacerowych szlaków pieszych Gminy Bolków, które znajdują się na terenie Geoparku - Krainy Wygasłych Wulkanów. Stworzono go w formie pętli. Pomimo że jest to szlak spacerowy, jak to na pogórzu, czeka nas spore, podejście podczas zdobywania Lubrzy. Wędrujemy pasmem Lubrzy - wschodni grzbiet Gór Kaczawskich. Na trasie atrakcje w formie wapienników, malowniczych skał, zabytków oraz punktów widokowych. Jeśli ktoś będzie chciał, może odbić do skał; Karczmisko i Mysłowska Turnia z miejscem odpoczynku, idąc po oznakowaniu do obiektu krajoznawczego (rowerem baaaaardzo trudno).  Szlak dostępny dla rowerów terenowych, jednak jakość dróg leśnych, dość słaba od Lubrzy, przez wiatrak do Mysłowa. Życzę udanych spacerów.

Na szlaku węzły ze szlakami turystycznymi, umożliwiające przygotowanie wielu wariantów wędrówek:

 1. Czerwony szlak spacerowy Starej Góry, pętla Mysłów
 2. Niebieski szlak spacerowy Wapienników, Mysłów - Storczykowy Kamieniołom
 3. Żółty szlak pieszy, Komarno - Zamek Niesytno (Płonina)
 4. Czerwony rowerowy Czterech Zamków, pętla Bolków

OPIS SZLAKU

Naszą wędrówkę rozpoczynamy na Bazie Turystycznej Mysłów, przy drodze krajowej nr 3, gdzie możemy zostawić samochód. Ruszamy za oznakowaniem na szlak. Przejściem dla pieszych przechodzimy na drugą stronę drogi krajowej nr 3. Wchodzimy na drogę szutrową. Przed nami widok na malowniczą hałdę kamieniołomu Mysłów-Sobocin. Wraz ze szlakiem niebieskim Wapienników i rowerowym czerwonym dochodzimy do niewielkiego parkingu. Nad nim stoją dumnie wapienniki - piece do wypalania wapna. Przechodzimy nad strumieniem - po lewej stary kamienny przepust. Szlak niebieski spacerowy i czerwony rowerowy idą dalej na wprost, zaś my skręcamy w prawo. Wędrujemy utwardzoną drogą, mając przed sobą masyw Niedźwiedzich Skał. Wchodzimy w las i okrążamy go. Po około kilometrze wędrówki, rozpoczynamy coraz iść coraz bardziej stromym podejściem. Docieramy do skrzyżowania i skręcamy w prawo. Od tego miejsca kończy się nam droga utwardzona. Drogą leśną, trochę zniszczoną po wycince drzew, docieramy na szczyt Lubrzy, nazywanej potocznie Diabelską Górą, z powodu jej wysokości - 666m.n.p.m.. Po drodze fajny punkt widokowy. Potwierdzamy pobyt na górze - należy do Korony Kaczawskiej i ruszamy dalej na szlak. Schodzimy bardzo stromą drogą leśną. Na skrzyżowaniu skręcamy w lewo. Drogą na zboczu Lubrzy docieramy do Diablaka (Lubrzańskiej Ambony). Bardziej wprawieni mogą wejść na Diablaka, od „tyłu” i od „góry’, czyli trzeba najpierw wdrapać się po zboczu brzegiem jego ścian i od północy na szczyt prowadzą stalowe klamry z łańcuchami. A stąd super widoki !! Zachowując szczególną ostrożność schodzimy ze skały i ruszamy dalej na szlak. Po chwili jesteśmy na kolejnym punkcie widokowym - ci co nie zdobędą Diablaka, stąd mogą podziwiać górski krajobraz, z Karkonoszami i Śnieżką w tle. Po odpoczynku, drogą leśną dochodzimy do skrzyżowania. Skręcamy w prawo, i rozjeżdżoną, górską drogą schodzimy do węzła z żółtym szlakiem pieszym. Jeśli chcemy zmienić trasę naszej wycieczki i dotrzeć do Zamku w Niesytnie, skręcamy w lewo - dojście to około 2,1km w jedną stronę.

Jeśli nie skręcamy w prawo wędrując dalej dość zniszczoną i mokrą drogą. Mijamy po lewej Czerwoną Skałę, stojącą niczym baszta strzegąca Lubrzę, przed najazdem Hunów. Jest to również jedna z ulubionych skałek do wspinaczki. Wychodzimy z lasu. Po lewej zobaczymy oznakowanie dojścia do obiektu krajoznawczego. Kierując się nim, dotrzecie do dwóch malowniczych skał. Pierwszą będzie Mysłowska Turnia, drugą Karczmisko z ławostołami i miejscem ogniskowym. Jednak czeka Was chwila bezdroża po łące i strumyczki, tworzące małe bagienko, szczególnie przy wysokich stanach wód gruntowych. Jednak twierdzę, że warto się tam wybrać i zaplanować odpoczynek.

Zaliczyliście Karczmisko i wróciliście z powrotem na szlak ? Albo jednak zrezygnowaliście ? To ruszamy dalej. Wchodzimy w mały lasek, i ponownie jesteśmy na łące. Tutaj szlak żółty odchodzi w lewo, do Mysłowa. My wędrujemy dalej łąką, po zarysie drogi polnej, trzymając się mapy. Niestety nie ma jak pomalować tu oznakowania, a ustawiony słupek, może szybko dostać nóżek. Kierujemy się więc na północ. Po lewej panorama na Mysłów i okalające go wzniesienia oraz malownicza ruina XIX wiecznego wiatraka holenderskiego. Dochodzimy do skraju lasu. Stąd proponujemy odbicie do wiatraka, gdyż jest to dość charakterystyczne miejsce, do określenia powrotu na szlak, po zwiedzeniu zabytku.

Ruszamy dalej na szlak. Wychodzimy z lasku, w błotnistą i rozjeżdżoną drogę polną, kierując się na drogę krajową nr 3. Dochodzimy do skrzyżowania i zachowując szczególną ostrożność, przechodzimy na drugą stronę szosy - duży ruch samochodów. Wpierw szuterkiem, następnie asfaltem dochodzimy do głównej ulicy Mysłowa. Skręcamy w prawo - ponownie łączymy się z żółtym szlakiem pieszym, oraz dochodzi do nas rowerowy szlak niebieski. Kierujemy się już do końca naszej wędrówki. Ale warto odbić w kierunku zabytkowego kościoła i jeśli się uda zwiedzić go - przy kościele szlak żółty odchodzi w kierunku Radzimowic. Dochodzimy do skrzyżowania i skręcamy w prawo. Szlak rowerowy niebieski odchodzi w kierunku Lipy, dochodzi do nas czerwony szlak rowerowy i czerwony szlak spacerowy Starej Góry. Po prawej stronie mijamy mysłowski pałac i po kilkuset metrach, nasz szlak kończy/rozpoczyna swój bieg na Bazie Mysłów, skąd startowaliśmy na spacer.

Dziękuję za wspólną wycieczkę i zapraszam do skorzystania z pozostałych dwóch tras spacerowych Gminy Bolków; szlaku Wapienników i Szlaku Starej Góry.


OBIEKTY I MIEJSCOWOŚCI NA SZLAKU

Mysłów, to wieś położona jest u podnóża wschodniego grzbietu Gór Kaczawskich, nad strumieniem Mokrzynka. Wieś posiada rodowód XII wieczny, jednak z tego okresu praktycznie nic się nie ostało. Pierwsza wzmianka, mówi o przekazaniu wioski, klasztorowi w Lubiązu. Następnie Mysłów był w rekąch rodziny von Zedlitz. Od 1886 roku, dobrami zarządzała rodzina Titze oraz jej spadkobiercy aż do II Wojny Światowej. Do dnia dzisiejszego zachowało się wiele zabytkowych budynków wiejskich głównie z przełomy XIX i XX wieku, kościół oraz założenie pałacowo-parkowe z folwarkiem. W okolicach wsi już od XV wieku, do 1925 roku, funkcjonowały kopalnie, w których wydobywano rudę miedzi (później wydobywano rudy zawierające arsen). Dzisiaj, relikty kopalni znajdziemy w okolicach Radzimowic, w formie szybów na zboczu góry Żeleźniak. Produkowano również wapno, wypalane w wapiennikach z materiału pozyskiwanego z okolicznych kamieniołomów. Do dnia dzisiejszego zachowało się sporo kamiennych pieców i malowniczych kamieniołomów.

W 2024 roku, oddano do użytku Bazę Turystyczną Mysłów. Jest to punkt węzłowy wszystkich mysłowieckich szlaków, który tutaj rozpoczynają/kończą swój bieg. Znajdziecie tu również mapę turystyczną okolic, z naniesionymi szlakami. Stało się idealnym miejscem nie tylko na zostawienie samochodu i ruszenia na szlak, ale również do odpoczynku, po turystycznym spacerze z wykorzystaniem infrastruktury turystycznej.

Warto zobaczyć:

 • Kościół św. Jana Chrzciciela w Mysłowie, to jednonawowy budynek, wzniesiony na przełomie XIII i XIV wieku w stylu gotyckim (pierwsza wzmianka o kościele pochodzi z 1311 roku). Orientowany, murowany, jednonawowy, z wieżą od zachodu, z prostokątnym, prezbiterium nakrytym dwuprzęsłowym sklepieniem krzyżowo-żebrowym. Od południa zachował kamienny, ostrołukowy portal z narożnymi kolumienkami, a we wnętrzu prezbiterium przyścienne sakramentarium. Zbudowano go z kamienia, zaś naroża budynku zostały wykonane zostały z piaskowca. W wieży znajdowały się dwa dzwony, pierwszy z 1436 r. (82 cm średnicy), kolejny z 1654 r. (97 cm średnicy, ozdobiony renesansowymi ornamentami, wykonany przez Donata Schrötera w Podgórzynie). W XVIII wieku został przebudowany w stylu barokowym. Ostatnia przebudowa została wykonana w XIX wieku. W kościele znajduje się późnorenesansowy, ewangelicki ołtarz drewniany. Ołtarz wykonany został przez rzeźbiarza Christoffa Kowera (Kobera, Kauera) w 1616 roku. Obecnie budynek świątyni jest otynkowany. Przy kościele znajduje się zabytkowe stanowisko cmentarza przykościelnego.
 • Zespół pałacowo-parkowy z założeniem folwarcznym. Pierwszy pałac zbudowano na przełomie XVII i XVIII wieku, jako letnią rezydencję opatów klasztoru z Krzeszowic, w stylu barokowym. W kolejnych latach budynek pałac był przebudowywany i powiększany, oraz rozbudowano folwark. Ostatecznie uzyskał on wygląd neorenesansowy. Z założenia parkowego prawie nic nie zostało. Niestety po wojnie, po upaństwowieniu majątku, został przejęty przez Fabrykę Maszyn Rolniczych Jawor. Wielokrotnie przebudowywany aż do 1990 roku, kiedy zaadoptowano go na ośrodek wczasowo-kolonijny Uniwersytetu Wrocławskiego. Po transformacji rozpoczął się jego proces niszczenia. Mam nadzieję, że władze będą potrafiły wykorzystać potencjał tego miejsca. W pobliżu pałacu, znajdziemy budynki dawnego folwarku. Pałac wraz z parkiem (1,8ha), otoczony jest ogrodzeniem i można go zobaczyć tylko z pewnej odległości.
 • Ruiny wiatraka holenderskiego w Mysłowie. Jest najbardziej charakterystyczną budowlą, wplecioną w mysłowski krajobraz. Jest jednym z około 28 zachowanych wiatraków tego typu na Dolnym Śląsku. Zbudowano go prawdopodobnie w XIX wieku, chociaż dopuszcza się końcówkę XVIII wieku. Do budowy wykorzystano głównie okoliczny kamień, prawdopodobnie z pobliskiego kamieniołomu w Wojcieszowie. Dzięki zastosowaniu tzw. marmuru wojcieszowskiego (szare i białe wapienie), uzyskał niezwykle zróżnicowany kolorystycznie wygląd, który uzupełnia czerwona cegła. Wiatrak składał się z nieruchomego korpusu oraz spoczywającej na nim obracalnej bryle dachu o kołowej podstawie. Czapa dachu poruszała się na żeliwnych rolkach posuwających się po żeliwnym pierścieniu umocowanym na nieruchomej części wiatraka  Zdolność obrotu kopuły dachu o 360 stopni pozwalała na ustawianie powierzchni skrzydeł prostopadle do kierunku wiatru.  W czasach świetności mógł mielić około 1 tony zboża na dobę. Działał jeszcze po wojnie - obecnie trwała ruina. Do wiatraka można dojść z Płoniny i Mysłowa, żółtym szlakiem pieszym. Jest również widoczny z zielonego szlaku spacerowego Wokół Lubrzy - dojście około 250 metrów.

Nowe Rochowice, są wsią na Grzbiecie Wschodnim Gór Kaczawskich. Od końca XIII wieku, wiódł tędy szlak do Zgorzelca przechodzący przez Jelenią Górę, Gryfowa Śląski i Lubań. Przy przystanku autobusowym możemy zobaczyć prawdopodobnie kamienny drogowskaz, wspomnianego traktu. Chociaż niektóre źródła podają, że jest to kamień pokutny ustawiony przez przestępcę. Wieś związana jest z wydobyciem i wypalaniem wapienia. W promieniu 1 kilometra znajdziemy 4 kamieniołomy wapienia oraz margli i trzy miejsca z piecami, nazywane Wapiennikami. Na szlaku oznaczyliśmy 3 kamieniołomy i dwa miejsca z Wapiennikami (jedno na prywatnej posesji). Swój rozwój opierały na pracy w kilku kamieniołomach, rozsianych wokół wsi z największym Töppich przy którym stoją dwa wapienniki. Mniejsze to Alexerei i Häderei. Po drugiej stronie szosy znajduje się duży Blaubruch, kamieniołom wapienia, w którym zatrudnienie również znajdowali mieszkańcy Nowych Rochowic. W pobliżu miejscowości przebiegał jeden ze „szlaków śmierci”, którym prowadzono więźniów z obozu koncentracyjnego Gross-Rosen. 


Kamieniołom Mysłów-Sobocin z Wapiennikami. Opuszczony kamieniołom, należy do największych w Sudetach i jednym z najciekawszych stanowisk geologicznych. Położony jest w środkowej części Grzbietu Wschodniego Gór Kaczawskich w Sudetach Zachodnich. Na nieczynne wyrobisko - teren prywatny, jest kategoryczny zakaz wchodzenia, ze względów bezpieczeństwa oraz szalejących quadowców i crossowców, na stokach hałdy. Położony jest nieopodal drogi krajowej nr 3, oraz Bazy Mysłów. Dotrzemy tutaj pieszo, rowerem lub samochodem. Hałda widoczna jest z daleka, zaś na odsłoniętych skałach i hałdach utworzyła się mozaika cennych zbiorowisk z roślinnością pionierską, naskalną i kserotermiczną. W kamieniołomie odsłonięte są tzw. marmury wojcieszowskie, występujące tu jako wapienie krystaliczne: szare i białe. Miejscami w ścianach wyrobiska odsłaniają się niewielkie kawerny tj. puste przestrzenie w skałach. W ścianach wyrobiska obserwować można przejawy krasowienia: małe jaskinie z szatą naciekową, druzy kalcytowe. Dodatkowo jako wkładki w obrębie wapieni krystalicznych występują jasne, zielonkawe fyllity o jedwabistym połysku, które są przeobrażonymi wkładkami ilastymi zgromadzonymi w formie osadu w obrębie wapieni. Większość wartościowych surowców z przemysłowego punktu widzenia została już wydobyta, dlatego złoże zostało opuszczone w II połowie XX wieku. Dzięki wapiennemu podłożu spotkać tu można cały szereg rzadkich lub chronionych gatunków roślin, w tym wiele storczykowatych. Więcej informacji na stronie - https://przyrodniczo.pl/cenne-tereny/kamieniolom-myslow-sobocin . Urobek do wypalania wapna, był wydobywany od setek lat, przez co szczyt wzniesienia uległ zanikowi - najwyższy istniejący punkt sięga 570 m n.p.m.. Nieopodal, przy drodze, znajdują się dwa, zbudowane z lokalnego kamienia, XIX wieczne piece szybowcowe, które obsługiwały kamieniołom. Służyły one do wypalania skal wapiennych. W wyniku tego procesu uzyskiwano wapno palone. Wapienniki budowano w bezpośredniej bliskości kamieniołomu, co znacznie ułatwiało transport urobku. Jako ciekawostkę warto dodać, że z kamieniołomu w Mysłowicach, pociągnięto kolej linową, do dworca kolejowego w Starych Rochowic, o długości 4 kilometrów, która działała do lat 70-tych, XX wieku. Stacja oddana była do użytku 1 sierpnia 1899 roku, ułożono tam 4 tory bocznicy Zakładów Wapiennych; z rampą, wagą wagonową i urządzeniem do załadunku wapna. Dzięki temu można było transportować urobek koleją. Więcej informacji na stronie - https://odkrywca.pl/kolorowy-kamieniolom-sobocin  . Do wapienników dotrzemy niebieskim i zielony szlakiem spacerowym Gminy Bolków, oraz czerwony szlakiem rowerowym Czterech Zamków.


Masyw Lubrzy 666 m n.p.m., znajduje się w Grzbiecie Wschodnim Gór Kaczawskich, w jego zachodniej części. Wraz z Niedźwiedzimi Skałkami, Skibą i Lisianką. Lubrza tworzy wyraźnie wyodrębniony masyw. Na północny zachód od Lubrzy położony jest niewielki masyw Grodzik (615 m n.p.m.). Zbudowana jest ze staropaleozoicznych skał metamorficznych pochodzenia wulkanicznego – keratofirów, które pod szczytem tworzą niewielkie skałki. Niższe partie zboczy budują również staropaleozoiczne skały metamorficzne – zieleńce, łupki zieleńcowe, łupki krzemionkowe i fyllity. Całość należy do metamorfiku kaczawskiego. Masyw porastają lasy świerkowe z domieszką buka. Na szczyt prowadzi zielony szlak spacerowy Wokół Lubrzy - dojdziemy tutaj z Mysłowa. Wędrując z Płoniny, musimy zejść z żółtego szlaku, na wspomniany zielony. Lubrza jest ujęta w odznace Korona Kaczawska - https://www.gorykaczawskie.pl/korona-kaczawska .


Diablak, nazywany również przez wspinaczy Lubrzańską Amboną (Turnią). Niestety jest duże zamieszanie w nazewnictwie skałek na zboczach Lubrzy. Nazwy Diablak, Lubrzańska Ambona i Czerwona Skała, są mocno wymieszane na różnych mapach, jak i występują w różnych miejscach i dublują się. Przyjmuję, że skała przy drodze z/na Lubrzę, jest Diablakiem. Znajduje się pod szczytem Lubrzy w Grzbiecie Wschodnim na wysokości około 605 m.n.p.. Sama formacja wysoka jest na około 15-16 metrów i szeroka na około 8 metrów. Jest częścią grupy skał: powyżej Czerwonej Skały i Karczmiska. Zbudowany jest riolitodu, w skład którego wchodzą drobne fenokryształy skaleni oraz kwarcu. Piesze wejście na Diablaka znajduje się od „tyłu” i od „góry’, czyli trzeba najpierw wdrapać się po zboczu brzegiem jego ścian i od północy na szczyt prowadzą stalowe klamry z łańcuchami, choć wejście nie należy do bezpiecznych, szczególnie zimą, nasz trud wynagrodzi widok ze skały. Widać stąd całkiem sporo m.in. znaczny fragment grzbietu Karkonoszy ze Śnieżką, Góry izerskie, Góry Ołowiane, czy Kaczorów. Dołem biegnie droga na Lubrzę - zielony szlak spacerowy Wokół Lubrzy. W dolnej części skały struktura krystaliczną przybiera formę przypominającą róże. Na jego ścianach wyznaczono 15 dróg wspinaczkowych, jednak nie wszystkie nadają się do wspinaczki, ze względu na kiepski stan punktów asekuracyjnych.


Czerwona Skała (Mysłów), nazywana również Kruczą Skałą. Jest spore zamieszanie na mapach z nazewnictwem skał. Są trzy Czerwone Skały, dlatego też przyjmuję, że jest y=umiejscowiona pod Diablakiem.  Skała ma  charakter masywnej baszty skalnej o niemal pionowych ścianach, wyrastającej ze stoku na wysokość około 8 m od strony wierzchowiny i do 12 m od strony przeciwnej. Skały te są wulkanitami, o znacznej zawartości kwarcu i skaleni alkalicznych. Na powierzchni skała ma żywą, brunatno-szaro-fiolkowa barwę. Na skałę prowadzi kilka dróg wspinaczkowych. Do skały prowadzi zielony szlak spacerowy Wokół Lubrzy, oraz żółty szlak pieszy z Płoniny, lub Mysłowa.


Karczmisko i Mysłowska Turnia. Grupa skalna położona jest na skraju Grzbietu Wschodniego w Górach Kaczawskich, będących częścią Sudetów Zachodnich, na wysokości ok. 485 m n.p.m. W niedalekim sąsiedztwie zlokalizowane są kolejne skały Diablak (Lubrzańska Ambona), Niedźwiedzie Skały i Czerwona (Krucza) Skała, a także charakterystyczne ruiny młyna. Skała składa się z dwóch odrębnych masywów skalnych połączonych płytkim siodłem - o szerokości 9 m i wysokości 4-6 m. Masyw zachodni jest większy i ma wysokość 18 m (Karczmisko), wschodni – 14 m (Mysłowska Turnia). Górna powierzchnia skałki zachodniej jest dobrym punktem widokowym na Góry Kaczawskie, w tym na przekształcony przez kamieniołom wapieni Połom. Skały zbudowane są z trachitów – kwaśnych skał wulkanicznych, powstałych w początkach ery paleozoicznej, prawdopodobnie w ordowiku. Do skały dojdziemy zielonym szlakiem dojściowym do atrakcji turystycznej, od zielonego szlaku spacerowego Wokół Lubrzy i pieszego szlaku żółtego. Drugą opcją jest dojście drogami polnymi od drogi krajowej nr 3 (skrzyżowanie ze zjazdem do Mysłowa). Na skałkach, kilkanaście tras wspinaczkowych , zaś przy Karczmisku miejsce odpoczynku z ławostołami i miejscem ogniskowym. Więcej informacji - https://przyrodniczo.pl/cenne-tereny/skala-karczmisko .

 


POWIĄZANE SZLAKI I MAPY: aby sprawdzić z jakimi szlakami turystycznymi, krzyżujemy naszą wędrówkę, kliknij w zakładkę "produkty powiązane". Znajdziesz tam również mapy, na których znajduje się szlak, a mamy je w sprzedaży. Zakładka w ciągłej rozbudowie, w miarę wprowadzania szlaków i wydawnictw do bazy.


SKALA TRUDNOŚCI PIESZA – 1
SKALA TRUDNOŚCI ROWER – 3
SKALA  TRUDNOŚCI NORDIC WALKING 2

1 – łatwy bez utrudnień
2 – średni z miejscowymi utrudnieniami
3 – o utrudnionym przejściu/przejeździe


SPODOBAŁA CI SIĘ MOJA PRACA ?? SKORZYSTAŁEŚ Z MATERIAŁÓW ?? POSTAW MI KAWĘ - https://buycoffee.to/wiking-turystyka

Kup kawę Wikingowi

Na pewno zmotywuje mnie do dalszej pracy. Często również kawka mi pomoże przy tworzeniu nowych i aktualizacji dotychczasowych danych. Do zobaczenia na Szlaku. W sezonie jesienno-zimowo-wiosennym, zapraszam na wspólne "Wyprawy z Wikingiem", podczas których wędrujemy po szlakach Województwa Zachodniopomorskiego i nie tylko.

 


Masz pytania ? Zadzwoń 501036860 w godz. 10:00-18:00, lub napisz e-mail biuro@wedrujznami.pl  .


Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:

Opinie o produkcie (0)

Weryfikujemy, które opinie pochodzą od klientów, którzy kupili dany produkt. Po zatwierdzeniu wyświetlamy zarówno pozytywne, jak i negatywne opinie

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl