99,5% kupujących poleca tego sprzedawcę

Polecam1590Nie polecam7

Zgodność z opisem
5
Koszt wysyłki
Obsługa kupującego
5

P-C-ZGR-008, szlak pieszy czerwony, Szczecin Kijewko - Glinna, 10,7km

Dostępność: duża ilość
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 2,00 zł 2.00
zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Ocena: 0
Producent: Wiking
Kod produktu: P-C-ZGR-008

Opis


Cena, to koszt pobrania plików GPS - dochód przeznaczamy na rozwój części szlakowej strony. Stan aktualności plików GPS jest zgodny z datami podanymi w punkcie 10 lub 11.


 1. NUMER SZLAKU W SERWISIE www.WedrujzNami.pl: P-C-ZGR-008
 2. NUMER SZLAKU WG PTTK: PTTK ZP-1060-c
 3. PRZEBIEG SZLAKU: Szczecin Kijewko - Zbójny Trakt -  Kołówko - Droga Kołowska - Bieszczadzka Droga - Słoneczna Droga -  - Ogród Dendrologiczny - Gliniec cmentarz - Glinna PKS
 4. NAZWA SZLAKU: Szlak imienia Stanisława Pawelskiego
 5. POWIAT: Gryfiński
 6. GMINA: Stare Czarnowo
 7. NAWIERZCHNIE: bruk, asfalt, drogi utwardzone, drogi leśne
 8. KOLOR: czerwony pasek, pomiędzy dwoma białymi w poziomie
 9. ROK POWSTANIA: nieznany
 10. ROK OSTATNIEGO ODNAWIANIA: nieznany
 11. ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2009
 12. DŁUGOŚĆ: 10,91 km (według pomiaru GPS)
 13. WAŻNE UWAGI: szlak należy do sieci szlaków Puszczy Bukowej. Przecina się z szeregiem szlaków pieszych, umożliwiających ciekawe wędrówki. Oznakowanie dostateczne.

LINKI ZEWNĘTRZNE:

 1. Ogród dendrologiczny w Glinnej - http://www.gryfino.szczecin.lasy.gov.pl/ogrod-dendrologiczny-w-glinnej#.XhuYNiNCeUk

Szlak znajduje się na terenie gminy Stare Czarnowo. Prowadzi malowniczymi drogami Puszczy Bukowej koło Szczecina. Krzyżuje się z wieloma szlakami, co umożliwia wybranie najciekawszych tras pieszych i MTB. Prowadzi nas do ogrodu dendrologicznego w Glinnej. Zapraszamy do wspólnej wędrówki.

Jeśli znasz szlak, a nie ma go w naszym rejestrze, prosimy o przesłanie pliku .gpx oraz kilku słów o szlaku, zdjęć, abyśmy stworzyli jego wizytówkę. A jak masz czas, zapraszamy do stworzenia opisu szlaku, według naszego systemu. Szlaki są dla wszystkich i musimy je promować wspólnie.


ZAPRASZAMY DO PRZESYŁANIA ZDJĘĆ I STWORZENIA OPISU SZLAKU

Szlak prowadzi nas przez lasy Puszczy Bukowej. Po drodze przecina się z szlakami; zielonym, niebieskim i żółtym, co umożliwia różne kombinacje naszych wycieczek pieszych. Po drodze sporo atrakcji

 1. Pomnik Carla Gene - Carl Ludwig Gene był przez ok. 30 lat leśniczym w Puszczy Bukowej. Był również jej miłośnikiem i propagatorem. Zginął w niewyjaśnionych okolicznościach w 1893 r. (został  najprawdopodobniej zastrzelony przez kłusownika). Pomnik wzniesiono w 1894 r. - zachował się do dzisiaj w bardzo dobrym stanie. Dojście od szlaku około 200 metrów 
 2. Kołówko - osada leśna w 1,8 km na wschód-południowy wschód od Kołowa, na skrzyżowaniu Zbójnego Traktu z Drogą Kołowską, na obszarze Szczecińskiego Parku Krajobrazowego „Puszcza Bukowa”. Zespół zabudowań leśniczówki (leśnictwo Kołowo). Dom parterowy z 1890 r., wraz z dwoma budynkami gospodarczymi, całość z cegły. Budynki ustawione bocznymi (wąskimi) elewacjami do drogi, ogrodzenie murowane z kamienia polnego. Obecnie znajduje się tu również hotel dla koni.Na przełomie XIX i XX w. była tu wielka owczarnia, zaś 150 m na zachód Jezioro Białe. Po północnej stronie Drogi Kołowskiej rezerwat przyrody „Kołowskie Parowy”.
 3. Rezerwat przyrody Kołowskie Parowy im. Józefa Lewandowskiego – rezerwat leśny o powierzchni 24,34 ha, utworzony 30 maja 1956, w województwie zachodniopomorskim, w środkowej części Szczecińskiego Parku Krajobrazowego „Puszcza Bukowa”, 1,5 km na wschód od Kołowa.Rezerwat jest lasem liściastym na zboczach wzniesień morenowych, którego głównym celem ochrony jest zachowanie lasu bukowego w różnych odmianach typologicznych (buczyna pomorska, Melico Fagetum typicum) z bogatymi zespołami roślin zielnych w runie. Przez rezerwat przepływa strumień Utrata, który nagle zanika i równie nagle pojawia się na powierzchni. Dno parowu zajmuje buczyna źródliskowa.
 4. Arboretum w Glinnej - Zlokalizowane jest na skraju Puszczy Bukowej, na gruntach zarządzanych przez Nadleśnictwo Gryfino. Ogród powstał najprawdopodobniej około 1911 roku (brak szczegółowych danych archiwalnych). Jednak już w 1823 roku na tym terenie powstały prywatne szkółki drzew. Po II wojnie światowej arboretum zostało zaniedbane. Odnowiono je w latach 70. XX wieku. Obecnie znajduje się w ogrodzie ponad 600 gatunków i odmian drzew i krzewów. Powierzchnia wynosi 6 ha. Najstarszym drzewem na obszarze ogrodu jest orzesznik pięciolistkowy, który ma ok. 180 lat.
 5. Cmentarz wojenny - został utworzony w latach 2001–2003 z inicjatywy Fundacji „Polsko-Niemieckie Pojednanie” oraz władz gminy Stare Czarnowo przez Ludowy Niemiecki Związek Opieki nad Grobami Wojennymi (Volkbund Deutsche Kriegsgräberfürsorge e.V.). Jest jedną z kilkunastu niemieckich nekropolii wojennych w Polsce. W 2000 roku przeniesiono tu szczątki żołnierzy niemieckich poległych podczas II wojny światowej pogrzebane na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie. Do obecnej chwili (grudzień 2010) na cmentarzu pochowano ponad 18 tys. doczesnych szczątków niemieckich ofiar wojny z terenów północno-zachodniej Polski, w tym kilka tysięcy osób cywilnych. Po pochówku ponad 2100 cywili z Malborka w sierpniu 2009 zmieniono nazwę z „Cmentarz Żołnierzy Niemieckich” na „Niemiecki Cmentarz Wojenny”. Cały cmentarz może pomieścić ponad 32 tys. pochówków. Oficjalne otwarcie Cmentarza Wojennego Żołnierzy Niemieckich w Glinnej nastąpiło 15 lipca 2006 roku, wcześniej w 2000 roku szczątki żołnierzy niemieckich poległych podczas II wojny światowej zostały przeniesione z Cmentarza Centralnego w Szczecinie do Glinnej.. Szacuje się, że na Pomorzu Zachodnim znajduje się od 60 do 80 miejsc, w każdym pochowanych jest ponad 50 żołnierzy. O wiele więcej może być mniejszych mogił. Na cmentarz mogą też trafić szczątki znalezione w przyszłości na terenie województwa pomorskiego. Cmentarz w Glinnej będzie kolejnym w Polsce, na który zostaną przeniesione szczątki niemieckich żołnierzy. Według źródeł niemieckich na terytorium Polski zginęło ich ponad 500 tysięcy. Od stycznia 1990 roku upamiętniono groby żołnierzy niemieckich na trzech cmentarzach - w Joachimowie, Krakowie i Warszawie. W tym samym roku przeprowadzono rewaloryzację cmentarza żołnierzy z pierwszej wojny światowej w Przemyślu, następnie urządzono kwatery w Poznaniu, Mławce, Modlinie Twierdzy, Gdańsku oraz cmentarze w Siemianowicach, Polesiu i Ełku. Łącznie w latach 1990 - 2001 przeprowadzono w Polsce ponad 80 tys. ekshumacji.
 6. Stanisław Pawelski, patron szlaku -urodził się 19.09.1888 r. w Wieluniu koło Kalisza. Po zakończeniu nauki szkolnej rozpoczął pracę w aptece w Koninie. Po kilku latach podjął studia na na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Warszawskiego (imatrykulacja nastąpiła 11.11.1917). Podczas studiów uczestniczył w wycieczkach krajoznawczych m.in. z Aleksandrem Janowskim - współzałożycielem Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego.Był uczestnikiem Kampanii Wrześniowej, po zakończeniu której został aresztowany i wywieziony do oflagu w Górach Harzu (spędził tam ok. 12 miesięcy). Po powrocie do domu nadal pracował w służbie zdrowia, działał również w konspiracji pomagając partyzantom Armii Krajowej i zaopatrując ich w lekarstwa, żywność i środki opatrunkowe.W 1945 r. został wywieziony do Związku Radzieckiego, udało mu się tam objąć funkcję zastępcy kierownika apteki. Z tego tytułu miał możliwość odbycia wielu długich podróży służbowych (zwiedził Moskwę, Kazań, był na Uralu). Po kilku latach wrócił do kraju i kierował apteką w Wieluniu. Przy nadarzających się okazjach wyjeżdżał na Ziemie Odzyskane.W 1953 roku przyjechał do Szczecina i upodobał sobie to miasto zieleni, w następnym roku sprowadził tu na stałe swoją rodzinę, włączył się w działalność turystyczno - krajoznawczą, uzyskał uprawnienia przodownika turystyki pieszej (nr 564), i przewodnika turystycznego (nr 8/s) z prawem oprowadzania po terenie stoczni. Często organizował wycieczki dla młodzieży, w czym pomagała mu żona Emilia i córka Barbara W 1955 roku był współzałożycielem, a następnie aktywnym działaczem Koła Nr 1 PTTK, które później przekształciło się w Klub Turystów Pieszych "WIERCIPIĘTY".Zmarł 16 kwietnia 1967 r., pochowany jest na Cmentarzu Centralnym. Córka Barbara jest nadal zaangażowana w działalność Klubu Tatrzańskiego. Imieniem Stanisława Pawelskiego nazwano szlak w Puszczy Bukowej wiodący z Kijewa do Ogrodu Dendrologicznego w Glinnej, oznakowany kolorem czerwonym. Trasą tego szlaku wiedzie co roku wycieczka piesza klubu "Wiercipięty" nazwana imieniem Stanisława Pawelskiego i prowadzona dla uczczenia jego pamięci.

PODSUMOWANIE.

 • Jakość oznaczenie szlaku w 2009 roku określamy jako dostateczne.
 • Szlak dość łatwy dla turystów pieszych, jednak przebiegający po urozmaiconej rzeźbie terenu, można pokonać pieszo, przejechać rowerem. Drogi w dobrym stanie. Ocena ogólna szlaku jako dość łatwy z miejscowymi utrudnieniami.

SKALA TRUDNOŚCI PIESZA –1
SKALA TRUDNOŚCI ROWER – 2
SKALA TRUDNOŚCI NORDIC WALKING - 2

1 – łatwy bez utrudnień
2 – średni z miejscowymi utrudnieniami
3 – o utrudnionym przejściu/przejeździe


Masz pytania ? Zadzwoń 501036860 w godz. 10:00-18:00, lub napisz e-mail biuro@wedrujznami.pl .


Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl