W okresie od 26 września, do 2 grudnia 2024 roku, zamówienia wysyłane są według kolejności ich składania, od wtorku, do czwartku (złożone do godziny 12:00). Mogą być problemy z dodzwonieniem się, ze względu na realizację prac na szlakach turystycznych, które realizuję od czwartku, do poniedziałku.

P-S-ZS/ZGR-055, szlak pieszy czarny, Szczecin Dąbie - Brama Czwójdzińskiego, 9km

Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 1 dzień roboczy
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 0,00 zł
bez kosztów dostawy
0.00
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Ocena: 0
Producent: Wiking
Kod produktu: P-S-ZS/ZGR-055

Opis


SPODOBAŁA CI SIĘ MOJA PRACA ?? SKORZYSTAŁEŚ Z MATERIAŁÓW ?? POSTAW MI KAWĘ - https://buycoffee.to/wiking-turystyka . Wspomóż utrzymanie domen, sklepu, serwera na dane ....

Kup kawę Wikingowi

Materiały zamieszczone lub zakupione w serwisie można wykorzystywać na ogólnych zasadach wynikających z prawa autorskiego i praw pokrewnych, w tym majątkowych - Regulamin korzystania z danych umieszczonych w serwisie .Jeśli chcesz umieścić widżet z mapką na swojej stronie, skontaktuj się z nami. Przygotujemy kod do wklejenia i wyślemy na mejla.


  1. NUMER SZLAKU W SERWISIE www.WedrujzNami.pl: P-S-ZS/ZGR-055
  2. NUMER SZLAKU WG PTTK: ZP-1068-s
  3. PRZEBIEG SZLAKU: Szczecin Dąbie III LO - Pomorska - Łąkowa - Park Leśny Dąbie - Kurza - Niedźwiedzia - Rysia - Kozia - Kijewko węzeł szlaków - Kiełpińska Droga - Głaz Błażej - Droga Gęsia Szyja - Droga Górska - Brama Czwójdzińskiego węzeł szlaków
  4. NAZWA SZLAKU: Szlak Dąbski "VADAM"
  5. POWIAT: Szczecin, Gryfino
  6. GMINA: Szczecin, Stare Czarnowo
  7. NAWIERZCHNIA: asfalt, chodnik, droga leśna, bruk
  8. KOLOR: czarny pasek, pomiędzy dwoma  białymi w poziomie
  9. ROK POWSTANIA: nieznany
  10. ROK OSTATNIEGO ODNAWIANIA: 2006/2013
  11. ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2019
  12. DŁUGOŚĆ:  9 km
  13. WAŻNE UWAGI: Szlak ma charakter liniowy. Na trasie węzły ze szlakami turystycznymi, umożliwiające różne warianty wędrówek. W 2019 roku oznakowanie na całej długości szlaku, oceniamy na dostateczne/dobre. W 2014 roku poddano renowacji odcinek miejski szlaku Szczecin Dąbie - Kijewko węzeł szlaków

SZLAK ZNAJDZIESZ NA NA NASZEJ MAPIE OGÓLNEJ ZNAKOWANYCH SZLAKÓW TURYSTYCZNYCH (zawsze aktualizowana pełna mapa)



Jeśli znasz szlak, a nie ma go w naszym rejestrze, prosimy o przesłanie pliku .gpx oraz kilku słów o szlaku, zdjęć, abyśmy stworzyli jego wizytówkę. A jak masz czas, zapraszamy do stworzenia opisu szlaku, według naszego systemu. Szlaki są dla wszystkich i musimy je promować wspólnie.

POWIĄZANE SZLAKI I MAPY: aby sprawdzić z jakimi szlakami turystycznymi, krzyżujemy naszą wędrówkę, kliknij w zakładkę "produkty powiązane". Znajdziesz tam również mapy, na których znajduje się szlak, a mamy je w sprzedaży. Zakładka w ciągłej rozbudowie, w miarę wprowadzania szlaków i wydawnictw do bazy.


CHARAKTERYSTYKA SZLAKU

Szlak Dąbski "VADAM" - czarny znakowany szlak turystyczny w województwie zachodniopomorskim o charakterze podmiejskim, na terenie Szczecińskiego Parku Krajobrazowego "Puszcza Bukowa". Jest to krótki szlak spacerowy, łączący ze sobą różne szlaki turystyczne puszczy. Umożliwia to przygotowanie różnych wariantów wędrówek. Szlak idealnie nadaje się do spacerów rodzinnych. Szlak prowadzi przez atrakcyjne turystycznie partie zalesionych Wzgórz Bukowych, na trasie pomniki przyrody, głazy narzutowe, doliny; Małej Niedźwiedzianki i Rudzianki.

Startujemy z parku przy III Liceum Ogólnokształcącym, nieopodal przystanku autobusowego Plac Słowiański w Szczecinie Dąbiu. Dochodzimy do ulicy Dąbskiej. Przechodzimy nad rzeką Płonią, przez przejazd kolejowy i maszerujemy częścią usługową Dąbia. Na skrzyżowaniu z Łąkową, przechodzimy przez pasy i wchodzimy w nią (na Łąkowej brak oznakowania - wycięte drzewa). Po chwili skręcamy w drogę leśną, Parku Leśnego Dąbie. Dochodzimy do ul. Kurzej i skręcamy w kierunku głównego skrzyżowania osiedla Kijewo. Trzymamy się lewej strony. Przechodzimy na światłach w ulicę Niedzwiedzią, Następnie maszerujemy ulicami Rysia, Sowia i Kozia. Przechodzimy nad autostradą i wchodzimy na teren Puszczy Bukowej. Drogą leśną dochodzimy do węzła szlaków pieszych Szczecin Kijewko; czerwony im. Pawelskiego (Kijewko-Glinna), niebieski Grońskiego (Szczecin Zdroje - Szczecin Zdunowo), czarny Vadam (Szczecin Dąbie - Brama Czwójdzińskiego). Przecinamy również wojewódzką trasę rowerową 20A, zbudowaną niedawno na dawnej linii kolejowej.

Idziemy w kierunku szlabanu - wchodzimy w Drogę Kiełpińską. Od tej chwili oznakowanie może być słabsze. Od tej chwili, wędrujemy drogami leśnymi, w większości pod górkę, doliną Małej Niedźwiedzianki. Do końca trasy, będą już nam towarzyszyć malownicze widoki wzniesień bukowych, uformowanych niegdyś przez lodowiec. Na rozwidleniu dróg, przy głazie Błażej skręcamy w lewo. Meandrującą ścieżką, dochodzimy do Drogi Górskiej. Tutaj węzeł z żółtym szlakiem pieszym im. Krzywoustego (Klęskowo - Szczecin Płonia). Skręcamy w lewo i wspólnie z żółtym szlakiem idziemy utwardzoną drogą.  Po około kilometrze, schodzimy w prawo z Drogi Górskiej - szlak żółty prowadzi w kierunku południowym do Głazu Serce Puszczy. Schodzimy w dolinkę i ścieżką leśną, po urozmaiconym terenie docieramy do Bramy Czwójdzińskiego - węzła szlaków turystycznych; czerwony im. Lipniackiego (Szczecin Bukowe - Brama Czwójdzińskiego), zielony im. Czwójdzińskiego (Klęskowo - ok. Cisewa).

I gdzie dalej wędrujemy ? Wszystko zależy od naszych sił i możliwości. Możemy powędrować szlakiem czerwonym do Osiedla Bukowe, zielonym w kierunku Klęskowa, cofnąć się do żółtego i powędrować do Klęskowa, lub Szczecina Płoni. A może wydłużymy wędrówkę ? Możliwości jest wiele i warto zaopatrzyć się w mapę Puszczy Bukowej.

Kim był Bolesław Czwójdziński, który jest co chwila wymieniany? Był wybitnym przewodnikiem turystycznym i miłośnikiem wędrówek pieszych i rowerowych. Z pasją zwiedzał miasta Pomorza Zachodniego, Dolinę Dolnej Odry, Wzgórza Bukowe, Uznam i Wolin, Wybrzeże Trzebiatowskie. Na wszystkich swoich wyprawach robił szczegółowe notatki i szkice, dokonywał pomiarów zabytków architektury i przyrody, katalogował je. W pracach inwentaryzacyjnych pomagała mu biegła znajomość języka niemieckiego i rysunku technicznego. W 1959 opublikował broszurę „Ginący Trzęsacz”, a w 1966 opracował w formie plakatu mapę turystyczną województwa szczecińskiego, w prasie lokalnej ukazało się ponad 100 artykułów jego autorstwa z dziedziny krajoznawstwa. Był inicjatorem pierwszego kursu przewodników po mieście i regionie (w Domu Turysty, obecnie hotel „Victoria”), sam oprowadził około 1500 wycieczek. Przyczynił się do powstania schronisk turystycznych w Świnoujściu, Międzyzdrojach i Dziwnowie oraz równocześnie kół i oddziałów PTTK w tych miejscowościach. Był czynnym członkiem kilku komisji PTTK, częstym organizatorem szkoleń i prelekcji turystyczno-krajoznawczych. Więcej informacji - https://pl.wikipedia.org/wiki/Boles%C5%82aw_Czw%C3%B3jdzi%C5%84ski


NA SZLAKU

Głaz narzutowy Błażej, to blok granitu rapakiwi gruboziarnistego, koloru mięsisto-czerwonego (osobliwość na terenie Puszczy), obwód 6,2 m, wysokość 0,9 m. Zalega w dolinie Małej Niedźwiedzianki, w odległości ok. 100 m od jej źródła, po północnej stronie przebiegającej tędy ścieżki. Przy głazie przebiega czarny szlak pieszy Dąbski "Vadam" (Szczecin Dąbie - Brama Czwójdzińskiego).

Brama Czwójdzińskiego – krótki, 300-metrowy odcinek przełomu Rudzianki, w województwie zachodniopomorskim, w powiecie gryfińskim, w gminie Stare Czarnowo, na obszarze Szczecińskiego Parku Krajobrazowego „Puszcza Bukowa”. Strumień płynący ku północy, natrafiwszy na wzgórze Słup zamykające dolinę, skręca ostro ku wschodowi między wzgórzami Słup od północy i Przysłup od południa (wysokość względna do dna doliny 30-40 m), aby ominąć przeszkodę. Następnie ponownie przyjmuje dawny kierunek. Na wschodnim krańcu rozlewisko Słupienicy, która uchodzi tu do Rudzianki z jej prawego brzegu. Na skrzyżowaniu Drogi Dolinnej i Drogi Moszczenica węzeł znakowanych pieszych szlaków turystycznych; czerwony Szlak przez Słupi Głaz im. Wojciecha Lipniackiego (Szczecin Bukowe - Brama Czwójdzińskiego), zielony Szlak im. Bolesława Czwójdzińskiego (Szczecin Klęskowo - Kępa Bukowa k. Cisewa), czarny Szlak Dąbski „Vadam” (Brama Czwójdzińskiego - Szczecin Dąbie).


SKALA TRUDNOŚCI PIESZA – 1
SKALA TRUDNOŚCI ROWER – 2
SKALA  TRUDNOŚCI NORDIC WALKING - 1

1 – łatwy bez utrudnień
2 – średni z miejscowymi utrudnieniami
3 – o utrudnionym przejściu/przejeździe


SPODOBAŁA CI SIĘ MOJA PRACA ?? SKORZYSTAŁEŚ Z MATERIAŁÓW ?? POSTAW MI KAWĘ - https://buycoffee.to/wiking-turystyka

Kup kawę Wikingowi

Na pewno zmotywuje mnie do dalszej pracy. Często również kawka mi pomoże przy tworzeniu nowych i aktualizacji dotychczasowych danych. Do zobaczenia na Szlaku. W sezonie jesienno-zimowo-wiosennym, zapraszam na wspólne "Wyprawy z Wikingiem", podczas których wędrujemy po szlakach Województwa Zachodniopomorskiego i nie tylko.

 


Masz pytania ? Zadzwoń 501036860 w godz. 10:00-18:00, lub napisz e-mail biuro@wedrujznami.pl  .


Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

Weryfikujemy, które opinie pochodzą od klientów, którzy kupili dany produkt. Po zatwierdzeniu wyświetlamy zarówno pozytywne, jak i negatywne opinie

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl