P-Y-ZS/ZGR-046, szlak pieszy żółty, Szczecin Struga - Szczecin Klęskowo, 13km

Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 1 dzień roboczy
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 0,00 zł
bez kosztów dostawy

Cena regularna:

0.00
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką:
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Ocena: 0
Producent: Wiking
Kod produktu: P-Y-ZS/ZGR-046

Opis


SPODOBAŁA CI SIĘ MOJA PRACA ?? SKORZYSTAŁEŚ Z MATERIAŁÓW ?? POSTAW MI KAWĘ - https://buycoffee.to/wiking-turystyka . Wspomóż utrzymanie domen, sklepu, serwera na dane ....

Kup kawę Wikingowi

Materiały zamieszczone lub zakupione w serwisie można wykorzystywać na ogólnych zasadach wynikających z prawa autorskiego i praw pokrewnych, w tym majątkowych - Regulamin korzystania z danych umieszczonych w serwisie .Jeśli chcesz umieścić widżet z mapką na swojej stronie, skontaktuj się z nami. Przygotujemy kod do wklejenia i wyślemy na mejla.


  1. NUMER SZLAKU W SERWISIE www.WedrujzNami.pl: P-Y-ZS/ZGR-046
  2. NUMER SZLAKU WG PTTK: ZP-1059-y
  3. PRZEBIEG SZLAKU: Szczecin Struga węzeł szlaków - Szczecin Płonia - żywotniki Mazurkiewicza - Lwia Paszcza - Lisica - Droga Kiełpińska - Głaz Serce Puszczy - Droga Górska - Dęby Krzywoustego Szczecin Klęskowo ul. Chłopska, węzeł szlaków.
  4. NAZWA SZLAKU: Bolesława Krzywoustego
  5. POWIAT: Grodzki Szczecin, Gryfiński
  6. GMINA: Szczecin, Stare Czarnowo
  7. NAWIERZCHNIE: asfalt, drogi leśne gruntowe i utwardzone
  8. KOLOR: żółty pasek, pomiędzy dwoma  białymi w poziomie
  9. ROK POWSTANIA: nieznany
  10. ROK OSTATNIEGO ODNAWIANIA: 2008
  11. ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2021
  12. DŁUGOŚĆ:  13 km
  13. WAŻNE UWAGI: szlak o charakterze liniowym, oznakowanie dwustronne. W 2021 roku oznakowanie oceniamy jako dostateczne z miejscowymi brakami powstałymi podczas wycinek lasu oraz remontów dróg. Doświadczony turysta powinien go pokonać - najlepiej z mapą.

SZLAK ZNAJDZIESZ NA NA NASZEJ MAPIE OGÓLNEJ ZNAKOWANYCH SZLAKÓW TURYSTYCZNYCH (zawsze aktualizowana pełna mapa)



Jeśli znasz szlak, a nie ma go w naszym rejestrze, prosimy o przesłanie pliku .gpx oraz kilku słów o szlaku, zdjęć, abyśmy stworzyli jego wizytówkę. A jak masz czas, zapraszamy do stworzenia opisu szlaku, według naszego systemu. Szlaki są dla wszystkich i musimy je promować wspólnie.


CHARAKTERYSTYKA SZLAKU

Szlak im. Bolesława Krzywoustego - żółty znakowany szlak turystyczny w województwie zachodniopomorskim o charakterze podmiejskim, na terenie Szczecińskiego Parku Krajobrazowego "Puszcza Bukowa". Szlak rozpoczyna się przy pomnikowych "Dębach Bolesława Krzywoustego" w Szczecinie Klęskowie, przy ul. Chłopskiej. Prowadzi przez atrakcyjne turystycznie partie zalesionych Wzgórz Bukowych, na trasie liczne pomniki przyrody. W Szczecinie Płoni, przy ul. Klonowej ryglowy kościół z 2. połowy XV w., obok pomnik przyrody "Lipa św. Ottona". Na trasie mniej znany pomnik przyrody - żywotniki Mazurkiewicza. Idealny dla osób chcących, powędrować pieszo. Na szlaku wiele węzłów turystycznych, umożliwiających tworzenie różnych wariantów wędrówek po Puszczy Bukowej. Rowerzyści mają bardziej utrudnione zadanie, gdyż w wielu miejscach, drogi boczne oraz błotniste.


OPIS CAŁOŚCI SZLAKU - może nam pomożesz i stworzysz opis szlaku ?


OBIEKTY NA SZLAKU

Pomnik przyrody o nazwie Lipa Pokoju (lipa holenderska -Tilia x europaea). To wysokie drzewo o obwodzie 155 cm, które zostało posadzone w 1871 r. Lipa upamiętnia koniec wojny francusko-pruskiej w latach 1870-71. Zachowały są resztki kamiennej obstawy, odnowiona tablica i pozostałości po dawnej restauracji "Friedenslinde". Obecnie (2024 r.) wiek drzewa jest zbliżony do 150 lat, a jego obwód wskazuje, że obwód lipy przyrasta o ok. 1 cm rocznie.

Lwia Paszcza. Przez wiele lat, z pobliskiego zbocza, z położonego nieco wyżej mokradełka, wypływało źródełko, zasilające Lisi Potok. Aż w 1893 roku, ukryto je w pysku żeliwnego lwa, obudowanego kamiennym murem. Poniżej zbudowano zastoisko, z którego woda spływała do potoku. I tak było przez prawie 100 lat. Niestety, ktoś skradł żeliwnego lwa, wyrywając go ze ściany, pod koniec XX wieku. Została tylko uszkodzona rura. Źródełko znalazło częściowo inną drogę, wypływając nieopodal z gruntu. Przez kilka kolejnych dekad, kamienna obudowa się rozpadała, a nazwa źródliska pozostała tylko we wspomnieniach i na mapach. Aż w 2024 roku pojawił się w tym miejscu dr Marek Łuczak z Pomorskiego Towarzystwa Historycznego. Po wielu miesiącach starań i pozyskiwania sponsorów, rozpoczął odbudowę Lwiej Paszczy. Odwzorował ją na podstawie przedwojennych zdjęć. Aby nie kusiła złodziei, wykonano ją ze socjalnego polimeru. Następnie grupa wolontariuszy z Panem Łuczakiem, rozpoczęła odbudowę kamiennego murka, na czole którego osadzono głowę lwa. I tak dzięki niemu, to historyczne miejsce, ponownie jest celem wędrówek. Trzeba nadmienić, że miejsce to nosi również nazwę Źródła Gene (Gené Grund, Gené Quelle). Wywodzi się od nazwiska Carla Ludwiga Gené - nadleśniczego gospodarującego w puszczy od roku 1863, wielkiego miłośnika puszczy, protoplasty Ogrodu Dendrologicznego w Glinnej.

 


 

SKALA TRUDNOŚCI PIESZA – 1
SKALA TRUDNOŚCI ROWER – 2
SKALA  TRUDNOŚCI NORDIC WALKING - 2

1 – łatwy bez utrudnień
2 – średni z miejscowymi utrudnieniami
3 – o utrudnionym przejściu/przejeździe


SPODOBAŁA CI SIĘ MOJA PRACA ?? SKORZYSTAŁEŚ Z MATERIAŁÓW ?? POSTAW MI KAWĘ - https://buycoffee.to/wiking-turystyka

Kup kawę Wikingowi

Na pewno zmotywuje mnie do dalszej pracy. Często również kawka mi pomoże przy tworzeniu nowych i aktualizacji dotychczasowych danych. Do zobaczenia na Szlaku. W sezonie jesienno-zimowo-wiosennym, zapraszam na wspólne "Wyprawy z Wikingiem", podczas których wędrujemy po szlakach Województwa Zachodniopomorskiego i nie tylko.

 


Masz pytania ? Zadzwoń 501036860 w godz. 10:00-18:00, lub napisz e-mail biuro@wedrujznami.pl  .


Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

Weryfikujemy, które opinie pochodzą od klientów, którzy kupili dany produkt. Po zatwierdzeniu wyświetlamy zarówno pozytywne, jak i negatywne opinie

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl