MAPY SZLAKÓW ON-LINE
Nasza mapa Szlaków Pomorza Zachodniego
Aplikacja szlaków mapa-turystyczna.pl
Mapa umocnień Wału Pomorskiego
Pomorska Droga Świętego Jakuba
Europejski Szlak Gotyku Ceglanego
Szlakiem Mapy Lubinusa
Szlaki Pomorskie
Szlaki Lubelszczyzny
Szlaki Kujawsko-Pomorskie
Szlaki Warmii i Mazur
Szlaki Mazowsza
Szlaki Małopolski
Szlaki Dolnego Śląska
Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo
PRZYDATNE MAPY
Ogólnopolska Baza Kolejowa
Archiwum Map Zachodniej Polski
Mapa Lasów Państwowych
Leśny Przewodnik Turystyczny
CIEKAWE LINKI
Architektura Sakralna Pomorza
Architektura Pomorza
Serwis Zabytek.pl
West is the best - przewodnik
Pomniki Poległych z Pomorza Środkowego
Kościoły drewniane w Polsce
Chatki i Bazy Akademickie
PROGNOZA POGODY
Niemiecka pogoda
Burzowo.info
Windy.com
ICM Polska
WSPÓŁPRACA

P-N-ZGR-123, szlak pieszy niebieski, Lubiechów Dolny - Mieszkowice, 59,3km
Cena regularna:
towar niedostępny

Opis
SPODOBAŁA CI SIĘ MOJA PRACA ?? SKORZYSTAŁEŚ Z MATERIAŁÓW ?? POSTAW MI KAWĘ - https://buycoffee.to/wiking-turystyka . Wspomóż utrzymanie domen, sklepu, serwera na dane ....
Materiały zamieszczone lub zakupione w serwisie można wykorzystywać na ogólnych zasadach wynikających z prawa autorskiego i praw pokrewnych, w tym majątkowych - Regulamin korzystania z danych umieszczonych w serwisie .Jeśli chcesz umieścić widżet z mapką na swojej stronie, skontaktuj się z nami. Przygotujemy kod do wklejenia i wyślemy na mejla.
- NUMER SZLAKU W SERWISIE www.WedrujzNami.pl: P-N-ZGR-123
- NUMER SZLAKU WG PTTK: ZP-1141-n
- PRZEBIEG SZLAKU: Lubiechów Dolny - Rezerwat Bielinek - Markocin - Bielinek - Piasek - Głazy Bliźniaki - Mętno - Dolsko - Przyjezierze - Moryń - Mieszkowice
- NAZWA SZLAKU: Szlak Wzgórz Morenowych
- POWIAT: Gryfiński
- GMINA: Cedynia, Chojna, Moryń, Mieszkowice
- NAWIERZCHNIE: wszystkie rodzaje dróg
- KOLOR: niebieski pasek, pomiędzy dwoma białymi w poziomie
- ROK POWSTANIA: lata 90-te XX wieku
- ROK OSTATNIEGO ODNAWIANIA: 2001-2008
- ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2009
- DŁUGOŚĆ: 59,4 km (według pomiaru GPS) - ze względu na różne urządzenia pomiarowe, należy brać pod uwagę różnice w długości szlaku od 1 do 3%.
- WAŻNE UWAGI: Szlak ma charakter liniowy. W 2008 roku ostatnio poddawany przez nas renowacji na odcinku Lubiechów - Moryń - nie znamy późniejszych danych. W 2022 roku, Nadleśnictwo Chojna poddało szlak renowacji i zmianie przebiegu na odcinku Lubiechów - Grobla Kanał Cedyński. Niestety oznakowało tak samo inny szlak, przez co jest niezłe zamieszanie w terenie (stan 2023). Generalnie oznakowanie oceniamy jako niedostateczne (uwagi użytkowników). Szlak do pilnej renowacji.
- LINKI ZEWNĘTRZNE:
Jeśli znasz szlak, a nie ma go w naszym rejestrze, prosimy o przesłanie pliku .gpx oraz kilku słów o szlaku, zdjęć, abyśmy stworzyli jego wizytówkę. A jak masz czas, zapraszamy do stworzenia opisu szlaku, według naszego systemu. Szlaki są dla wszystkich i musimy je promować wspólnie.
CHARAKTERYSTYKA SZLAKU
Gotyckie kościoły, nadjeziorny zamek, średniowieczne mury obronne, stare wiejskie domy i gospodarstwa, ruiny młynów, malownicze miasteczka, ucieczki przed dinozaurami i innymi zwierzętami epoki lodowcowej, wielkie głazy, pradolina Odry, malownicze jeziora, ślady Templariuszy i Pana Samochodzika, Cedyński Park Krajobrazowy, Karpaty Moryńskie, morenowe wzgórza, kompleksy leśne, muzeum długopisów .... . To wszystko i jeszcze więcej, przeżyjesz na tym szlaku. Pomimo przeznaczenia dla turystyki pieszej, rowerzyści również znajdą tu swoją przygodę, fakt że bardziej terenową. Idealnie nadaje się na 2-3 dniową wędrówkę. Pod względem noclegów i bazy żywieniowej, polecam Moryń i jego okolice. Najtaniej i najsympatyczniej będzie w moryńskim szkolnym schronisku młodzieżowym www.ssm-moryn.pl lub na polu namiotowym "Marigold" www.campsite-marigold.pl w Mirowie. Wspominam również miło Leśniczówkę Piasek z atrakcjami www.lesniczowkapiasek.pl . Więc plecak na plecy i na wędrówkę marsz. Do zobaczenia na szlaku.
Na szlaku węzły ze szlakami turystycznymi, umożliwiające przygotowanie wielu wariantów wędrówek:
- Czerwony pieszy Nadodrzański, Szczecin Żydowce - Mieszkowice
- Zielony pieszy Przez Rajską Dolinę, Piasek - Głazy Bliźniaki
- Zielony rowerowy Zielona Odra, Szczecin Zamek - Kostrzyn n. Odrą
- Wojewódzka Trasa Rowerowa, Pojezierzy Zachodnich
OPIS SZLAKU
POMÓŻ MI GO STWORZYĆ
OBIEKTY NA SZLAKU
CZEKAM NA WASZĄ POMOC
DOLSKO (Dölzig), również pochodzi z okresu średniowiecza. Jednak oprócz kościoła, zabudowa jest głównie z przełomu XIX i XX wieku. Tutaj kończy się również Rowerowy Rajd Pana Samochodzika. Więc największa popularność osiągnęła dzięki książce Zbigniewa Nienackiego "Pan Samochodzik i Księga Strachów". I tutaj opis z książki
"Słońce przedarło się przez chmury i natychmiast zrobiło się upalnie, a nawet parno. Po kilku kilometrach, za zakrętem drogi, uwidoczniła się przed nami zielona, zwarta kępa drzew. Była to wieś Dolsko. Po lewej stronie na wzgórzu stał otoczony starymi drzewami romański kościółek z XIII wieku. Zatrzymaliśmy samochody na błotnistej drodze obok cmentarza. Sam kościółek był maciupeńki, miał tylko dużą, czworoboczną wieżę romańską. Wejście do wieży obramowane było portalem. Nieco z boku widniały drzwi do krętego korytarza ze stromymi schodami prowadzącymi w górną część wieży. Czubek wieży wydawał się jak gdyby ucięty i tam właśnie - zabawny i nigdzie dotąd przez mnie nie widziany szczegół - uwiły sobie gniazdo dwa bociany. Ich wesoły klekot powitał nas, gdy podeszliśmy pod portal. Kościół był zamknięty. W sąsiedniej zagrodzie poinformowano nas, że otwiera się go tylko w niedzielę. Z pobliskiej miejscowości, gdzie mieści się kościół parafialny, przyjeżdża wtedy do Dolska wikary i odprawia nabożeństwo dla wiernych. Nie zamknięte natomiast okazało się boczne wejście na wieżę. Pierwszy zauważył szachownicę Sokole Oko. Nie darmo nosił swoje przezwisko. Należało odejść od portalu na kilka kroków i pod pewnym kątem spojrzeć na kamienne obramowanie. Z tej odległości widziało się po lewej stronie, na trzecim- kamieniu od dołu - wyraźny znak szachownicy".
Gotycko-romański kościół św. Elżbiety w Dolsku, zbudowano w 2 połowie XIII wieku. Jak w większości świątyń, w tej okolicy i z tego okresu, budulcem były kwadry granitowe. W późniejszych wiekach, był przebudowywany. W XVI wieku dostawiono półkolistą apsydę, a w XIX przebudowano układ okien i dokonano ogólnej renowacji. Grubość murów (nawa 1,15 m, wieża 1,80 m) oraz monumentalna bryła wieży, nadają kościołowi cech budowli obronnej. Na lewym, wewnętrznym ościeżu znajduje się ornament szachownicy o nieco zatartym już rysunku. Można przypuszczać, że cios z ornamentem szachownicy znajdował się pierwotnie przy portalu zachodnim, a tu został wmurowany wtórnie, świadczy o tym uszkodzenie na rogu. Oryginalne wyposażenie kościoła, jest obecnie w berlińskim muzeum (ołtarz i cynowe kandelabry). Ale ostał się dzwon o średnicy 73cm, z 1770 roku. Wokół otoczonego murem kościoła, znajdował się cmentarz przykościelny obecnie niewielkie ślady z XIX wieczną kaplicą cmentarną.
MĘTNO (Mantel, Gross Mantel, Grossmantel), również posiada średniowieczne pochodzenie. W 1337 roku po raz pierwszy odnotowano w źródłach pisanych osadę pod nazwą Magnum Mantel, zaś w 1350 roku wspomniany został sam kościół. W 1369 roku ponownie wzmiankowano wieś, tym razem pod nazwą Grossen Mantel. W XIV i XV w. część wsi należała do chojeńskich mieszczan, część do rycerstwa, część do klasztoru w Cedyni (do sekularyzacji dóbr w okresie panowania margrabiego Jana (Jan z Kostrzyna) w Nowej Marchii. I tak sobie istniała do czasów współczesnych. Podobnie jak inne stare wsie, nie zachowała się zabudowa starsza niż XIX i XX wiek. Oczywiście oprócz świątyni.
Kościół p.w. Zwiastowania NMP w Mętnie, podobnie jak inne w regionie zbudowano z kwadr granitowych w 2 połowie XIII wieku w stylu gotycko-romańskim. Otrzymał masywne mury o grubości 1,1 metra, w wieży dochodzące nawet do 1,8 metra grubości. W średniowieczu patronat nad świątynią sprawowali miejscowi właściciele. Początkowo była to kapituła myśliborska, od drugiej połowy XIV wieku osoby prywatne i klasztor cystersek z Cedyni.Po 1534 roku kościół został przejęty przez ewangelików, przez których był odnawiany w kolejnych stuleciach. W 1866 roku dobudowana została neogotycka, ceglana apsyda przy prezbiterium. Wnętrze nakryte jest belkowym stropem. W zachodniej części nawy dziewiętnastowieczny chór wsparty na dwóch drewnianych podciągach, stanowiących relikty chóru szesnastowiecznego. Na zachodnim podciągu przetrwała inskrypcja: „IOHAN: MITTELSTED: PFARRER: ANNO: 1509: DEN: 10: APRILIS”. Z wyposażenia zachowała się również XIX wieczna ambona. Kościół posiada wysoką wieżę, w całości murowaną z kamienia. Na wieży znajduje się zegar, a ostatnią kondygnację zdobią gotyckie okna. W 1877 roku na wieży zamontowano trzy dzwony. Udało nam się wejść na sam szczyt wieży, zobaczyć mechanizm zegarowy oraz jeden z trzech dzwonów. Kościół ogrodzony jest kamiennym murem, okalającym dawny cmentarz przykościelny. Z historycznych jego śladów, znajdziemy kamienną stelę, oraz fragmenty nagrobków, pod sędziwym bukiem.
SKALA TRUDNOŚCI PIESZA –1
SKALA TRUDNOŚCI ROWER – 2
SKALA TRUDNOŚCI NORDIC WALKING - 2
1 – łatwy bez utrudnień
2 – średni z miejscowymi utrudnieniami
3 – o utrudnionym przejściu/przejeździe
SPODOBAŁA CI SIĘ MOJA PRACA ?? SKORZYSTAŁEŚ Z MATERIAŁÓW ?? POSTAW MI KAWĘ - https://buycoffee.to/wiking-turystyka
Na pewno zmotywuje mnie do dalszej pracy. Często również kawka mi pomoże przy tworzeniu nowych i aktualizacji dotychczasowych danych. Do zobaczenia na Szlaku. W sezonie jesienno-zimowo-wiosennym, zapraszam na wspólne "Wyprawy z Wikingiem", podczas których wędrujemy po szlakach Województwa Zachodniopomorskiego i nie tylko.
Weryfikujemy, które opinie pochodzą od klientów, którzy kupili dany produkt. Po zatwierdzeniu wyświetlamy zarówno pozytywne, jak i negatywne opinie