P-N-ZKA/ZGY-022, szlak pieszy niebieski, Pobierowo - Trzęsacz, 12,6km

Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 1 dzień roboczy
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 0,00 zł
bez kosztów dostawy
0.00
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Ocena: 0
Producent: Wiking
Kod produktu: P-N-ZKA/ZGY-022

Opis

SPODOBAŁA CI SIĘ MOJA PRACA ?? SKORZYSTAŁEŚ Z MATERIAŁÓW ?? POSTAW MI KAWĘ - https://buycoffee.to/wiking-turystyka . Wspomóż utrzymanie domen, sklepu, serwera na dane ....

Kup kawę Wikingowi

Materiały zamieszczone lub zakupione w serwisie można wykorzystywać na ogólnych zasadach wynikających z prawa autorskiego i praw pokrewnych, w tym majątkowych - Regulamin korzystania z danych umieszczonych w serwisie .Jeśli chcesz umieścić widżet z mapką na swojej stronie, skontaktuj się z nami. Przygotujemy kod do wklejenia i wyślemy na mejla.


  1. NUMER SZLAKU W SERWISIE www.WedrujzNami.pl: P-N-ZKA/ZGY-022
  2. NUMER SZLAKU WG PTTK: ZP-1021-n
  3. PRZEBIEG SZLAKU: Pobierowo PKS - Gostyń - Drężewo - Trzęsacz ruiny kościoła
  4. NAZWA SZLAKU: Szlak Pobrzeża Rewalskiego
  5. POWIAT: Kamieński, Gryficki
  6. GMINA: Rewal, Świerzno, Karnice
  7. NAWIERZCHNIE: drogi asfaltowe, drogi leśne i polne, droga betonowa (płyta jombo)
  8. KOLOR: niebieski pasek, pomiędzy dwoma  białymi w poziomie
  9. ROK POWSTANIA: 2000
  10. ROK OSTATNIEGO ODNAWIANIA: 2013
  11. ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2013
  12. DŁUGOŚĆ: 12,6 km (według pomiaru GPS)
  13. WAŻNE UWAGI: szlak o charakterze liniowym, oznakowanie dwustronne. W 2019 roku oznakowanie oceniamy jako dostateczne.

SZLAK ZNAJDZIESZ NA NA NASZEJ MAPIE OGÓLNEJ ZNAKOWANYCH SZLAKÓW TURYSTYCZNYCH (zawsze aktualizowana pełna mapa)



Jeśli znasz szlak, a nie ma go w naszym rejestrze, prosimy o przesłanie pliku .gpx oraz kilku słów o szlaku, zdjęć, abyśmy stworzyli jego wizytówkę. A jak masz czas, zapraszamy do stworzenia opisu szlaku, według naszego systemu. Szlaki są dla wszystkich i musimy je promować wspólnie.


CHARAKTERYSTYKA SZLAKU

Jest to krótki szlak pieszy łączący Pobierowo z Trzęsaczem. Idealny na spacer po Ziemi Rewalskiej. Na szlaku wiele wspólnych przebiegów oraz węzłów z innymi szlakami pieszymi i rowerowymi, umożliwiających różne warianty wędrówek:

  1. Pieszy czarny Historii Pobrzeża Rewalskiego, Pobierowo - Pogorzelica
  2. Czerwony pieszy E9 Nadmorski Szlak im. Czesława Piskorskiego, Świnoujście - Złakowo
  3. Rowerowy zielony Gryfland, Płoty - Trzęsacz
  4. Rowerowy niebieski Rewalski, Pobierowo - Pogorzelica
  5. Pomorska Droga Świętego Jakuba
  6. Wojewódzkie Trasy Rowerowe EV10/EV13 Velo Baltica

OPIS SZLAKU

Pomimo krótkiego dystansu, szlak przebiega po terenach aż trzech gmin; Rewal, Świerzno i Karnice. Niegdyś prowadził, aż do Pogorzelicy. Obecnie jest skrócony do odcinka Pobierowo - Trzęsacz. Początek/koniec szlaku na dworcu PKS w Pobierowie. Przechodzimy do ulicy Grunwaldzkiej i skręcamy w lewo. Na skrzyżowaniu z ulicą Adama Mickiewicza, skręcamy na południe. Wędrujemy aż do drogi wojewódzkiej nr 102 - po drodze mijamy schronisko PTSM, wspaniałą bazę wypadową na nasze wędrówki. Po przejściu na drugą stronę drogi nr 102, kończy się dobra nawierzchnia szlaku. Po minięciu zabudowań wchodzimy w miejscowo zanikającą drogę polną, miejscami wyboistą i po deszczach błotnistą. Dochodzimy do Gostynia, gdzie skręcamy w lewo (wschód). Na uwagę zasługuje neogotycki kościół z 1 połowy XIX wieku oraz eklektyczny pałac z parkiem podworskim. Wędrujemy dalej na północny-wschód, początkowo asfaltem a przed końcem zabudowań wsi, drogą utwardzoną. Na skrzyżowaniu, za kanałem Janica, możemy odbić do Wioski Artystycznej Janowo. Dochodzimy do zabudowań wsi Drężewo. Początkowo mijamy budynki folwarczne, a po chwili z poza drzew wyłaniają się nam ruiny przepięknego przed wojną XIX wiecznego pałacu, otoczonego starym parkiem. Pałac z parkiem posiada właściciela, jednak prace renowacyjne idą dość powolnie. Zawsze można zerknąć przedostając się w pobliże pałacu. Po eksploracji jak i odpoczynku, ruszamy dalej w kierunku Trzęsacza. Początkowo maszerujemy brukowaną drogą, przechodzącą po skręcie na północ w drogę betonową (płyty betonowe). Od tego miejsca wędrujemy wzdłuż linii kolei wąskotorowej, jeszcze niedawno intensywnie używanej w małym ruchu turystycznym Obecnie służy głównie jako linia dojazdowa dla Rewalskiej Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej (trasa Trzęsacz-Pogorzelica). Dochodząc do wsi Trzęsacz, zmienia nam się nawierzchnia z betonu na asfalt. Mijamy kolejne ciekawe zabytki - XIX wieczny kościół, pałac z parkiem przypałacowym i pomnikowe lipy drobnolistne. Dochodzimy ponownie do drogi wojewódzkiej nr 102 i przechodzimy na drugą stronę w kierunku deptaku. Teraz już prosta droga ku morzu. Mijamy muzeum 15 Południka i dochodzi do molo oraz położonych obok ruin gotyckiego kościoła. Tutaj szlak kończy/rozpoczyna swój bieg. Tutaj węzeł szlaków turystycznych.


OBIEKTY NA SZLAKU

Trzęsacz, jest jedną z najbardziej znanych wsi nadmorskich polskiego wybrzeża. Posiada sporo atrakcji turystycznych, krajobrazowych, historycznych i wypoczynkowych, które w połączeniu z dobrą bazą żywieniowo-noclegową i siecią szlaków turystycznych, predysponują ją do wyboru na swój wypoczynek letni. Jest wsią o starym rodowodzie, należało do niej dziesięć osad. Pierwsza wzmianka o osadzie pochodzi z 1331, początkowo książęca, później należała do biskupów kamieńskich. W średniowieczu głównym zajęciem mieszkańców było rolnictwo. W późniejszym czasie rozwinęło się także rybactwo. Duże znaczenie dla rozwoju gospodarczego wsi miało uruchomienie 1 lipca 1896 roku, przechodzącej przez Trzęsacz pierwszej, zachodniej linii Gryfickiej Kolei Wąskotorowej, łączącej wówczas Gryfice z Niechorzem. Dopiero w XX w. Trzęsacz stał się wsią turystyczną. Na przestrzeni dziejów wielokrotnie zmieniali się właściciele Trzęsacza. W XV w. osada należała do Heinricha von Knutta. Później jej posiadaczami były rody Flemingów, Puttkamerów i Kleistów. Od 1884 do 1945 wieś znajdowała się w rękach rodziny von Kollerów. Majątek zajmował wówczas powierzchnię ok. 550 ha (w tym 320 ha pól i 200 ha łąk i pastwisk). W 1939 wieś zamieszkiwało ok. 200 osób. Pierwotne nazwy dzisiejszego Trzęsacza to: Tom Have lub Thom Have (taka nazwa wsi pojawia się na Mapie Księstwa Pomorskiego Lubinusa). Od XIX w. wieś nosiła nazwę Hoff.  Warto poświęcić swój czas, aby zapoznać się w pełni z atrakcjami Trzęsacza:

  1. Powstanie kościoła pod wezwaniem Świętego Mikołaja jest datowane na przełom XIV i XV wieku. Gotycka świątynia została wzniesiona pierwotnie pośrodku wsi, w odległości około dwóch kilometrów od morza. Był to jeden z najokazalszych kościołów na Pomorzu Zachodnim. Został zbudowany z ręcznie formowanej cegły, na podstawie z kamieni polnych. Była to bezwieżowa budowla salowa, zaprojektowana na planie prostokąta. Pierwotnie katolicka, od 1534 roku została przejęta przez ewangelików. Faktem jest, że, pośrodku wsi, jakieś 2 kilometry (!) od brzegu morza, wybudowano kościół, z którego wielkość i zdobienia architektoniczne czyniły jeden z najokazalszych kościołów Pomorza Zachodniego. Na skutek procesów abrazyjnych (jedna z form erozji polegająca na ścieraniu podłoża skalnego przez luźny materiał skalny przemieszczany przez prądy morskie, falowanie wód, przypływy i odpływy morskie) w 1750 roku brzeg klifu przybliżył do kościoła na odległość 58 metrów. Wtedy podjęto pierwsze, nieudane, próby ochrony świątyni. W drugiej połowie XVIII wieku klif zbliżył się na tyle, że kruszejący grunt odsłaniał pochówki na przykościelnym cmentarzu. W 1868 roku odległość klifu od murów świątyni wynosiła już tylko 1 metr. Mimo tego nie zaprzestano odprawiania nabożeństw jeszcze przez sześć lat – ostatnia msza odbyła się 2 marca 1874 roku. Świątynia została definitywnie zamknięta 2 sierpnia 1874 roku. Jej wyposażenie zostało przekazane do katedry w Kamieniu Pomorskim, kościoła w Rewalu i muzeów w Szczecinie i Berlinie. W 1900 roku runął pierwszy element kościoła, był to fragment przypory. Od tego czasu do 1 lutego 1994 roku morze stopniowo zabierało poszczególne części świątyni. Przeprowadzone w 2001 roku prace zabezpieczające pozwalają założyć, że katastrofa z 1994 roku była ostatnią w dziejach kościoła. Obecnie można podziwiać fragment południowej ściany o długości 12 metrów i wysokości 6 metrów. Jest on doskonale widoczny z wychodzącego w kierunku morza tarasu widokowego. Więcej informacji - Wikipedia, ruiny kościoła Świętego Mikołaja w Trzęsaczu , Architektura Pomorze . Jest to jedyna tego typu atrakcja turystyczna w Europie.
  2. Wzmianki o najstarszym dworze na terenach dzisiejszego Trzęsacza pochodzą z początków XVII wieku i związane są z pożarem, który spowodował niemal doszczętne zniszczenia pałacyku. Istniejący obecnie pałac pochodzi zatem z późniejszego okresu, odbudowania obiektu, którego dokonali prawdopodobnie von Flemmingowie. Dzisiejszy pałac powstał zatem w I połowie XVIII wieku, na kamienno-ceglanych fundamentach. W połowie XIX wieku pałac został znacznie rozbudowany, dzięki czemu zyskał przy swej wschodniej ścianie dwuosiowe skrzydło. Kolejne przebudowy i renowacje odbywały się jeszcze kilkukrotnie na przełomie XIX i XX wieku. To budowla na planie prostokąta, z ryzalitami od strony ogrodu. Na uwagę zasługuje także przeszło 200-letnie założenie parkowe, w którym rosną dumnie wiekowe już lipy drobnolistne. Wciąż zauważyć można jeszcze w nim pozostałości po dawnym ogrodzie i zabudowania inwentarskie. W chwili obecnej, po kolejnych przebudowach, pałac został przeobrażony w hotel, a przylegające do niego parki, ogród, stajnia i domki campingowe, tworzą cały zespół wypoczynkowo-rekreacyjny.
  3. W Trzęsaczu znajduje się jeszcze jedna świątynia wzniesiona po zamknięciu gotyckiego kościoła na przeciwległym skraju miejscowości - neogotycki kościół Miłosierdzia Pańskiego. Poświęcono ją 23 grudnia 1880 roku. Kościół jako świątynia protestancka służył wiernym do 1945, kiedy to w czasie działań związanych z II wojną światową został uszkodzony, choć w niewielkim stopniu (ucierpiała wieża i niewielki fragment dachu). Ówczesne polskie władze postanowiły jednak go nie odbudowywać lecz przeznaczyć do rozbiórki. Oficjalnie decyzję motywowano potrzebą pozyskania cegieł dla odbudowującej się Warszawy. W rzeczywistości głównym powodem były względy ideologiczne. Ostatecznie nie doszło do pełnej realizacji rozbiórki – rozebrano tylko mur ceglany okalający świątynię oraz fragmenty jej ścian. W takim stanie, jako nieużytkowana ruina, kościół przetrwał niemal do końca XX wieku. Najcenniejszym elementem wyposażenia odbudowanego kościoła jest wczesnobarokowy ołtarz główny wykonany w 1673 przez wolińskich artystów. Pierwotnie ołtarz znajdował się w gotyckim kościele w Trzęsaczu. Po zamknięciu tego kościoła, został przewieziony do katedry w Kamieniu Pomorskim, skąd powrócił do Trzęsacza w 2003. W prezbiterium kościoła ustawiona jest także barokowa chrzcielnica z 1682, a przeznaczona pierwotnie dla kościoła w Dobropolu. Chrzcielnica przed umieszczeniem w kościele w Trzęsaczu znajdowała się przez wiele lat w szczecińskiej bazylice archikatedralnej. Więcej informacji na stronie Wikipedii .
  4. Nieopodal kościoła i pałacu, wzdłuż ulicy Pałacowej rosną cztery pomnikowe lipy drobnolistne. To jedne z najcenniejszych okazów starego drzewostanu w okolicy. Ich wiek szacuje się na ok. 300 lat. Drzewa imponują także rozmiarami. Kolejno osiągnęły one w obwodzie pnia: 473 cm, 589 cm, 510 cm i 432 cm. Wysokość wszystkich 4 okazów wynosi równe 19 m. Jednak największa rośnie samotnie. Średnica drzewa wynosi 16 m, w obwodzie pnia ma 620 cm  i jest wysokie na 20 m. 
  5. Głaz ku czci zmarłych z byłej parafii niemieckiej znajduje się na dawnym cmentarzu, wśród drzew, przy kościele. Na głazie umieszczono tabliczkę z napisem: "Ku pamięci spoczywających tu zmarłych z byłej parafii niemieckiej. Trzęsacz. Marzec 1945." Napis jest również w języku niemieckim.
  6. Cmentarz przykościelny, został założony w 1812 roku. Pierwszy cmentarz znajdował się przy kościele pod wezwaniem Świętego Mikołaja, jednak w drugiej połowie XVIII wieku klif zbliżył się na tyle, że kruszejący grunt odsłaniał pochówki na przykościelnym cmentarzu. Wymusiło to założenie nowej nekropolii, a nieco później w 1874 roku budowę drugiej świątyni. Obecnie nagrobki na cmentarzu uległy zatarciu.
  7. Multimedialne Muzeum na Klifie ponownie otworzono w maju 2014 roku, tym razem jednak w zupełnie nowej odsłonie, nad którą pracował zespół najlepszych europejskich specjalistów. W totalnie odnowionych wnętrzach przygotowano nowoczesną i nowatorską, multimedialną ekspozycję, zachwycającą wszystkich odwiedzających. Zrezygnowano z klasycznych eksponatów, niedostępnych, bo schowanych za szklanymi szybami. W Trzęsaczu postawiono na niezwykłą podróż w czasie z wykorzystaniem prezentacji, dźwięku, gier świateł i obrazów. Wszystkie te bodźce fantastycznie ze sobą współgrają, wprowadzając zwiedzających w tajemniczy, fascynujący świat nauki, historii i legend. Dzięki temu, poznać tu można niezwykle ciekawą historię Ruin Kościoła w Trzęsaczu, intrygującą legendę o Zielenicy, znaczenie 15 południka, na którym znajduje się właśnie Trzęsacz i wiele innych interesujących historii. Oferta muzeum - www.muzeumtrzesacz.pl . Przez miejscowość przebiega 15. południk, czyli linia na powierzchni Ziemi o kształcie zbliżonym do półokręgu, która łączy oba bieguny. Płaszczyzna południka 0° i 180° dzieli kulę ziemską na dwie półkule – wschodnią i zachodnią. W związku z tym 15. południk oznacza, że leży on dokładnie 15 stopni na wschód od południka zerowego, przebiegającego przez Greenwich. 15. południk ma szczególne znaczenie – to on wyznacza czas środkowoeuropejski. Linia ta przebiega także przez kilkanaście miejscowości, m.in. szwedzką Motalę, Zgorzelec i niemieckie Goerlitz, czeski Liberec, Katanię we Włoszech i miejsce, w którym znajduje się wulkan Etna. Stając w Muzeum na świetlistym 15. Południku, odwiedzający dowiadują się, jak i dlaczego powstały strefy czasowe.
  8. Platforma widokowa w Trzęsaczu, to olbrzymia, nowoczesna konstrukcja ze stali i żelbetu, znajdująca się na wysokości 20 m n.p.m. Z tarasu podziwiać można piękny widok na Morze Bałtyckie, lub na ruiny gotyckiego kościoła na klifie. Na plażę prowadzą z niego ażurowe, stalowe schody. W dodatku, po zmroku, konstrukcję ozdabia przepiękna, różnokolorowa iluminacja świetlna. Platforma jest fantastycznym punktem obserwacyjnym i miejscem na przepiękne sesje zdjęciowe. W dodatku, nad Trzęsaczem często latają paralotniarze, których najlepiej obserwuje się właśnie z tej stalowej konstrukcji.

W Trzęsaczu urodził się Jakub Henryk Flemming (1667-1728) – polski urzędnik dworski, dyplomata i generał artylerii koronnej w latach 1710–1714. Warto zapoznać się z tą ważną dla Polski, historyczną postacią, urodzoną na Pomorzu Zachodnim - https://pl.wikipedia.org/wiki/Jakub_Henryk_Flemming .


Drężewo - we wsi znajduje się popadający w ruinę XIX-wieczny pałac zbudowany w stylu neogotyckim. Budynek ma czworoboczną wieżę z blankami i stoi na skarpie otoczonej murem. Pałac w Drężewie wybudowany ok. 1860r. przez rodzinę von Boninów. W 1890 r. pałac spłonął. Odbudowany został wg założeń pierwotnych. Jest budowlą dwukondygnacyjną (parter, piętro) z boczną wieżą. Aktualnie odbudowywany (własność prywatna). Pałac zlokalizowany jest w parku (7,5 ha) z ciekawym starodrzewem takie jak kasztany jadalne i miłorzęby..


Gostyń (do 1946 Gostyń Wielki, niem. Groß Justin). Pierwsza historyczna wzmianka o miejscowości pochodzi z 1432 roku. Wzmianka z 1449 roku wspomina o istnieniu we wsi pałacu i parku. Miejscowość od czasów średniowiecza aż do końca II wojny światowej należała do jednej rodziny von Brockhüsenów.  Z zabytków wsi na uwagę zasługują dwa obiekty. Pałac o powierzchni 1150 m2, z końca XIX wieku zbudowany w stylu eklektycznym. Pałac powstał na miejscu średniowiecznego zamku. Jest to budynek dwukondygnacyjny, założony na rzucie prostokąta, kryty dachem kopertowym. W elewacji frontowej znajduje się ganek zwieńczony ryzalitem i tympanonem (z herbem rodu von Brockhüsenów). Z boku budynku znajduje się taras i oranżeria. W elewacji ogrodowej znajduje się pięcioboczny wykusz. Budynek jest wyremontowany i od 1962 roku funkcjonuje w nim szkoła. W sąsiedztwie znajdują się budynki gospodarcze oraz częściowo zachowany park dworski o powierzchni 2,3 ha w stylu francuskim z przełomu XVIII i XIX wieku. Neogotycki kościół z 1847 z wieżą lekko żłobioną blendami.


Janowo: Wioska Artystyczna Janowo - nowinka kulturalno-artystyczna w województwie zachodniopomorskim niedaleko Rewala. Janowo – XVIII wieczna wioska to zaledwie pięć gospodarstw. Miejsce magiczne, gdzie 300-tu letnie jabłonie i grusze dają schronienie przed wakacyjnym upałem. Można usiąść w ich cieniu i o zachodzie słońca podziwiać malownicze łąki. Mała, lokalna elektrownia zapewniała kiedyś prąd gospodarstwom oraz przydrożnym latarniom. To właśnie tu, z dala od zgiełku i codziennej gonitwy, grupa pasjonatów postanowiła tchnąc drugie życie w tę osadę – ducha sztuki: teatru, muzyki i filmu. Strona internetowa: www.janowo.art .

 


POWIĄZANE SZLAKI I MAPY: aby sprawdzić z jakimi szlakami turystycznymi, krzyżujemy naszą wędrówkę, kliknij w zakładkę "produkty powiązane". Znajdziesz tam również mapy, na których znajduje się szlak, a mamy je w sprzedaży. Zakładka w ciągłej rozbudowie, w miarę wprowadzania szlaków i wydawnictw do bazy.


SKALA TRUDNOŚCI PIESZA – 1
SKALA TRUDNOŚCI ROWER – 2
SKALA  TRUDNOŚCI NORDIC WALKING – 1

1 - łatwy bez utrudnień
2 - średni z miejscowymi utrudnieniami
3 - o utrudnionym przejściu/przejeździe


SPODOBAŁA CI SIĘ MOJA PRACA ?? SKORZYSTAŁEŚ Z MATERIAŁÓW ?? POSTAW MI KAWĘ - https://buycoffee.to/wiking-turystyka

Kup kawę Wikingowi

Na pewno zmotywuje mnie do dalszej pracy. Często również kawka mi pomoże przy tworzeniu nowych i aktualizacji dotychczasowych danych. Do zobaczenia na Szlaku. W sezonie jesienno-zimowo-wiosennym, zapraszam na wspólne "Wyprawy z Wikingiem", podczas których wędrujemy po szlakach Województwa Zachodniopomorskiego i nie tylko.

 

Masz pytania ? Zadzwoń 501036860 w godz. 10:00-18:00, lub napisz e-mail biuro@wedrujznami.pl  .


Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:

Opinie o produkcie (0)

Weryfikujemy, które opinie pochodzą od klientów, którzy kupili dany produkt. Po zatwierdzeniu wyświetlamy zarówno pozytywne, jak i negatywne opinie

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl