99,4% kupujących poleca tego sprzedawcę

Polecam1792Nie polecam10

Zgodność z opisem
5
Koszt wysyłki
5
Obsługa kupującego
5

P-N-ZKA/ZGY-022, szlak pieszy niebieski, Pobierowo - Trzęsacz, 12,5km

Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 48 godzin
Cena: 2,00 zł 2.00
zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Ocena: 0
Producent: Wiking
Kod produktu: P-N-ZKA/ZGY-022

Opis


Cena, to koszt pobrania plików GPS - dochód przeznaczamy na rozwój części szlakowej strony. Stan aktualności plików GPS jest zgodny z datami podanymi w punkcie 10 lub 11.


 1. NUMER SZLAKU W SERWISIE www.WedrujzNami.pl: P-N-ZKA/ZGY-022
 2. NUMER SZLAKU WG PTTK: ZP-1021-n
 3. PRZEBIEG SZLAKU: Pobierowo PKS - Gostyń - Drężewo - Trzęsacz ruiny kościoła
 4. NAZWA SZLAKU: Szlak Pobrzeża Rewalskiego
 5. POWIAT: Kamieński, Gryficki
 6. GMINA: Rewal, Świerzno, Karnice
 7. NAWIERZCHNIE: drogi asfaltowe, drogi leśne i polne, droga betonowa (płyta jombo)
 8. KOLOR: niebieski pasek, pomiędzy dwoma  białymi w poziomie
 9. ROK POWSTANIA: 2000
 10. ROK OSTATNIEGO ODNAWIANIA: 2013
 11. ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2013
 12. DŁUGOŚĆ: 12,5 km (według pomiaru GPS)
 13. WAŻNE UWAGI: szlak o charakterze liniowym, oznakowanie dwustronne. W 2019 roku oznakowanie oceniamy jako dostateczne.

Jeśli znasz szlak, a nie ma go w naszym rejestrze, prosimy o przesłanie pliku .gpx oraz kilku słów o szlaku, zdjęć, abyśmy stworzyli jego wizytówkę. A jak masz czas, zapraszamy do stworzenia opisu szlaku, według naszego systemu. Szlaki są dla wszystkich i musimy je promować wspólnie.


Pomimo krótkiego dystansu, szlak przebiega po terenach aż trzech gmin; Rewal, Świerzno i Karnice. Niegdyś prowadził, aż do Pogorzelicy. Obecnie jest skrócony do odcinka Pobierowo - Trzęsacz. Początek/koniec szlaku na dworcu PKS w Pobierowie. Przechodzimy do ulicy Grunwaldzkiej i skręcamy w lewo. Na skrzyżowaniu z ulicą Adama Mickiewicza, skręcamy na południe. Wędrujemy aż do drogi wojewódzkiej nr 102 - po drodze mijamy schronisko PTSM, wspaniałą bazę wypadową na nasze wędrówki. Po przejściu na drugą stronę drogi nr 102, kończy się dobra nawierzchnia szlaku. Po minięciu zabudowań wchodzimy w miejscowo zanikającą drogę polną, miejscami wyboistą i po deszczach błotnistą. Dochodzimy do Gostynia, gdzie skręcamy w lewo (wschód). Na uwagę zasługuje neogotycki kościół z 1 połowy XIX wieku oraz eklektyczny pałac z parkiem podworskim. Wędrujemy dalej na północny-wschód, początkowo asfaltem a przed końcem zabudowań wsi, drogą utwardzoną. Na skrzyżowaniu, za kanałem Janica, możemy odbić do Wioski Artystycznej Janowo. Dochodzimy do zabudowań wsi Drężewo. Początkowo mijamy budynki folwarczne, a po chwili z poza drzew wyłaniają się nam ruiny przepięknego przed wojną XIX wiecznego pałacu, otoczonego starym parkiem. Pałac z parkiem posiada właściciela, jednak prace renowacyjne idą dość powolnie. Zawsze można zerknąć przedostając się w pobliże pałacu. Po eksploracji jak i odpoczynku, ruszamy dalej w kierunku Trzęsacza. Początkowo maszerujemy brukowaną drogą, przechodzącą po skręcie na północ w drogę betonową (płyty betonowe). Od tego miejsca wędrujemy wzdłuż linii kolei wąskotorowej, jeszcze niedawno intensywnie używanej w małym ruchu turystycznym Obecnie służy głównie jako linia dojazdowa dla Rewalskiej Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej (trasa Trzęsacz-Pogorzelica). Dochodząc do wsi Trzęsacz, zmienia nam się nawierzchnia z betonu na asfalt. Mijamy kolejne ciekawe zabytki - XIX wieczny kościół, pałac z parkiem przypałacowym i pomnikowe lipy drobnolistne. Dochodzimy ponownie do drogi wojewódzkiej nr 102 i przechodzimy na drugą stronę w kierunku deptaku. Teraz już prosta droga ku morzu. Mijamy muzeum 15 Południka i dochodzi do molo oraz położonych obok ruin gotyckiego kościoła. Tutaj szlak kończy/rozpoczyna swój bieg.

Trzęsacz - polecamy odbicie szlakiem niebieskim pieszym do Muzeum 15 Południka, ruin kościoła w Trzęsaczu oraz platformę widokową. We wsi znajdują się ruiny gotyckiego kościoła wybudowanego pośrodku wsi na przełomie XIV/XV wieku w odległości prawie 2 kilometrów od morza. Kościół na początku należał do katolików, lecz po reformacji został kościołem ewangelickim do końca swych dni. Procesy abrazyjne spowodowały, że brzeg morski nieustannie zbliżał się do budowli. Ostatnie nabożeństwo odprawiono w kościele 2 marca 1874 roku. Wyposażenie świątyni przewieziono do katedry w Kamieniu Pomorskim, a część zabytkowego tryptyku można obejrzeć w rewalskim kościele. W 1901 roku zawaliła się pierwsza jego część. Dziś pozostał jedynie fragment południowej ściany. Obecnie trwają intensywne prace nad ochroną ruin przed sztormami. Jest to jedyna tego typu atrakcja turystyczna w Europie. We wsi znajduje się również nowszy, ale również zabytkowy kościół. Został on poważnie uszkodzony w czasie drugiej wojny światowej oraz bezpośrednio po niej i dopiero niedawno wyremontowany. Sprowadzono również do niego wyposażenie starego kościoła. Przy ulicy Pałacowej znajdują się zabudowania zabytkowego kompleksu pałacowo-folwarcznego z XVIII i XIX wieku (obecnie w prywatnych rękach) oraz 4 lipy drobnolistne uznane za pomniki przyrody w 2003 roku. Drzewa osiągają wysokość 19 m. Dwa drzewa znajdują się przy wjeździe na teren posesji nr 2/2 ze stajniami. Trzecie przy załamaniu muru pałacu naprzeciwko kościoła. Czwarta lipa pomiędzy budynkiem kościoła a ogrodem pałacu (przy załamaniu ogrodzenia ogrodu. Nie można zapomnieć o starej kuźni z XIX wieku.

Drężewo - we wsi znajduje się popadający w ruinę XIX-wieczny pałac zbudowany w stylu neogotyckim. Budynek ma czworoboczną wieżę z blankami i stoi na skarpie otoczonej murem. Pałac w Drężewie wybudowany ok. 1860r. przez rodzinę von Boninów. W 1890 r. pałac spłonął. Odbudowany został wg założeń pierwotnych. Jest budowlą dwukondygnacyjną (parter, piętro) z boczną wieżą. Aktualnie odbudowywany (własność prywatna). Pałac zlokalizowany jest w parku (7,5 ha) z ciekawym starodrzewem takie jak kasztany jadalne i miłorzęby..

Gostyń (do 1946 Gostyń Wielki, niem. Groß Justin). Pierwsza historyczna wzmianka o miejscowości pochodzi z 1432 roku. Wzmianka z 1449 roku wspomina o istnieniu we wsi pałacu i parku. Miejscowość od czasów średniowiecza aż do końca II wojny światowej należała do jednej rodziny von Brockhüsenów.  Z zabytków wsi na uwagę zasługują dwa obiekty. Pałac o powierzchni 1150 m2, z końca XIX wieku zbudowany w stylu eklektycznym. Pałac powstał na miejscu średniowiecznego zamku. Jest to budynek dwukondygnacyjny, założony na rzucie prostokąta, kryty dachem kopertowym. W elewacji frontowej znajduje się ganek zwieńczony ryzalitem i tympanonem (z herbem rodu von Brockhüsenów). Z boku budynku znajduje się taras i oranżeria. W elewacji ogrodowej znajduje się pięcioboczny wykusz. Budynek jest wyremontowany i od 1962 roku funkcjonuje w nim szkoła. W sąsiedztwie znajdują się budynki gospodarcze oraz częściowo zachowany park dworski o powierzchni 2,3 ha w stylu francuskim z przełomu XVIII i XIX wieku. Neogotycki kościół z 1847 z wieżą lekko żłobioną blendami.

Janowo: Wioska Artystyczna Janowo - nowinka kulturalno-artystyczna w województwie zachodniopomorskim niedaleko Rewala. Janowo – XVIII wieczna wioska to zaledwie pięć gospodarstw. Miejsce magiczne, gdzie 300-tu letnie jabłonie i grusze dają schronienie przed wakacyjnym upałem. Można usiąść w ich cieniu i o zachodzie słońca podziwiać malownicze łąki. Mała, lokalna elektrownia zapewniała kiedyś prąd gospodarstwom oraz przydrożnym latarniom. To właśnie tu, z dala od zgiełku i codziennej gonitwy, grupa pasjonatów postanowiła tchnąc drugie życie w tę osadę – ducha sztuki: teatru, muzyki i filmu. Strona internetowa: www.janowo.art .

Na szlaku wiele wspólnych przebiegów oraz węzłów z innymi szlakami pieszymi i rowerowymi, umożliwiających różne warianty wędrówek.


SKALA TRUDNOŚCI PIESZA – 1
SKALA TRUDNOŚCI ROWER – 2
SKALA  TRUDNOŚCI NORDIC WALKING - 2

1 - łatwy bez utrudnień
2 - średni z miejscowymi utrudnieniami
3 - o utrudnionym przejściu/przejeździe

 

Masz pytania ? Zadzwoń 501036860 w godz. 10:00-18:00, lub napisz e-mail biuro@wedrujznami.pl  .


Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl