P-C-E9-004, szlak pieszy czerwony, Świnoujscie - Złakowo, 239km

Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 1 dzień roboczy
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 0,00 zł
bez kosztów dostawy
0.00
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Ocena: 0
Producent: Wiking
Kod produktu: P-C-E9-004

Opis


SPODOBAŁA CI SIĘ MOJA PRACA ?? SKORZYSTAŁEŚ Z MATERIAŁÓW ?? POSTAW MI KAWĘ - https://buycoffee.to/wiking-turystyka

Kup kawę Wikingowi

Materiały zamieszczone lub zakupione w serwisie można wykorzystywać na ogólnych zasadach wynikających z prawa autorskiego i praw pokrewnych, w tym majątkowych - Regulamin korzystania z danych umieszczonych w serwisie .Jeśli chcesz umieścić widżet z mapką na swojej stronie, skontaktuj się z nami. Przygotujemy kod do wklejenia i wyślemy na mejla.


  1. NUMER SZLAKU W SERWISIE www.WedrujzNami.pl: P-C-E9-004
  2. NUMER SZLAKU WG PTTK: ZP-107-c
  3. PRZEBIEG SZLAKU: Świnoujście - Międzyzdroje - Dziwnów - Rewal - Trzebiatów - Kołobrzeg - Darłowo - Mielno - Jarosławiec - Złakowo
  4. NAZWA SZLAKU: Międzynarodowy Dalekobieżny Szlak Pieszy E9 - (nazwa w zachodniopomorskim) Nadmorski Szlak im. Czesława Piskorskiego oraz Koszaliński Szlak Nadmorski
  5. POWIAT: Świnoujście, Kamieński, Gryficki, Kołobrzeski, Koszaliński, Sławieński.
  6. GMINA: Świnoujście, Międzyzdroje, Wolin, Dziwnów, Rewal, Trzebiatów, Kołobrzeg, Ustronie Morskie, Będzino, Mielno, Darłowo, Postomino
  7. NAWIERZCHNIE: wszystkie rodzaje dróg
  8. KOLOR: czerwony pasek, pomiędzy dwoma  białymi w poziomie
  9. ROK POWSTANIA: lata 90, XX wieku
  10. ROK OSTATNIEGO ODNAWIANIA: Szlak odnawiany krótkimi odcinkami, przeważnie gminami.
  11. ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2010/2011
  12. DŁUGOŚĆ: 239 km (według pomiaru GPS w województwie zachodniopomorskim) - ze względu na różne urządzenia pomiarowe, należy brać pod uwagę różnice w długości szlaku od 1 do 3%.
  13. WAŻNE UWAGI: szlak o charakterze liniowym, oznakowanie dwustronne. Jakość oznakowania różna - miejscami oznakowanie zanika.

LINKI ZEWNĘTRZNE:

  1. Wikipedia - https://pl.wikipedia.org/wiki/Szlak_Nadmorski
  2. Szlaki Pomorskie - http://pomorskieszlakipttk.pl/szlaki-piesze/miedzynarodowy-szlak-pieszy-e9/

SZLAK ZNAJDZIESZ NA NA NASZEJ MAPIE OGÓLNEJ ZNAKOWANYCH SZLAKÓW TURYSTYCZNYCH (zawsze aktualizowana pełna mapa)


Nasz szlak na mapa-turystyczna.pl - zaplanuj wędrówkę z aplikacją.


Jeśli znasz szlak, a nie ma go w naszym rejestrze, prosimy o przesłanie pliku .gpx oraz kilku słów o szlaku, zdjęć, abyśmy stworzyli jego wizytówkę. A jak masz czas, zapraszamy do stworzenia opisu szlaku, według naszego systemu. Szlaki są dla wszystkich i musimy je promować wspólnie.


Charakterystyka szlaku
 
Europejski długodystansowy szlak pieszy oznaczony symbolem E9 jest znakowanym szlakiem turystycznym, jednym z 11 europejskich szlaków wędrowniczych. Długość szlaku wynosi około 4500 km, z czego 706,1 km w Polsce. Przybliżony przebieg: Portugalia (Przylądek Świętego Wincentego) – Hiszpania – Francja – Anglia – Belgia – Holandia – Niemcy – Polska – Estonia. Na terenie naszego województwa, szlak w całości oznaczony jest kolorem czerwonym. Wpisany jest do sieci Europejskiego Związku Wędrownictwa (EWV). Niestety na niektórych odcinkach Europy brakuje oznaczeń.
Odcinek pierwszy - Świnoujście granica - Świnoujście prom, 7,80 km (1,1,1)
Na tym odcinku przebiega na terenie wyspy Uznam. Przebiega po ulicach asfaltowych (chodniki), promenadzie, kilkaset metrów plażą oraz drogą leśną i ulicami brukowanymi. Szlak rozpoczyna się (kończy) przy przejściu granicznym. Początkowo poruszamy się ulicą Wojska Polskiego. Po drugiej stronie, na ścieżce rowerowej przebiegają szlaki rowerowe: międzynarodowy EV10 (dawny R10) oraz niebieski  "Orła Bielika" (2 nazwa  "Nad Bałtykiem i Zalewem Szczecińskim" dawny R-66). Na najbliższym skrzyżowaniu skręcamy w lewo (ul. Bałtycka). Po dojściu do skrzyżowania skręcamy w prawo (ul. Żeromskiego), mijając parking po lewej stronie. Idziemy wzdłuż wybrzeża i wchodzimy na promenadę. Po skończeniu promenady schodzimy znowu na ulicę Uzdrowiskową i dochodzimy do plaży. Pokonujemy kilkuset metrowy kawałek plaży mijając po lewej Stawa Młyny, tak charakterystyczne dla Swinoujścia. Idziemy wzdłuż ujścia Świny wchodząc w piaszczystą drogę leśną. Następnie dochodzimy do Fortu Wschodniego. Warto poświęcić godzinkę na jego zwiedzenie. Następnie za znakami idziemy w kierunku centrum ulicą Brukową. Na tym odcinku sporo zabudowy fortecznej oraz Fort Anioła - obecnie otwarty dla turystów. Poruszamy się kolejno ulicami: Jachtowa,Rogozińskiego, Władysława IV o nawierzchni brukowanej. Wchodzimy na asfalt. Następnie nabrzeżem dochodzimy do miejskiej przeprawy promowej. W budynkach umiejscowiona jest również informacja turystyczna. Wspólne przebiegi i skrzyżowania z  międzynarodowym szlakiem rowerowym EV10 (dawny R-10), niebieskim rowerowym "Orła Bielika"  (2 nazwa  "Nad Bałtykiem i Zalewem Szczecińskim" dawny R-66) oraz Pomorską Drogą Świętego Jakuba. Odcinek bardzo dobrze oznakowany, świeże znaki widać że zadbany. Dostępny dla rowerzystów  i miłośników nordic walking.
 
Odcinek drugi,Świnoujście przeprawa promowa - Przytór kościół, 9,80 km (1,1,1)
Szlak na terenie wyspy Wolin. Przebiega ulicami (chodniki), drogami i ścieżkami leśnymi, drogami utwardzonymi. Po wyjściu z promu skręcamy w lewo i ulicą Dworcową dochodzimy do przejazdu kolejowego. Przed dworcem rozpoczyna (kończy) się również szlak pieszy niebieski "Nad Bałtykiem i Zalewem Szczecińskim". Wspólnie z nim i międzynarodowym szlakiem rowerowym EV10 (dawny R-10), niebieskim rowerowym "Orła Bielika"  (2 nazwa  "Nad Bałtykiem i Zalewem Szczecińskim" dawny R-66) oraz Pomorską Drogą Świętego Jakuba-, kilkaset metrów przechodzimy przez Warszów ulicą Barlickiego. Skręcamy w prawo (szlak niebieski i rowerowe prowadzą dalej prosto), poruszając się kolejno ulicami Sosnową, Białoruską, Norweską i Jaracza. Przechodzimy przejazd kolejowy i dalej ulicą Wrzosową wchodzimy w las, przecinamy drogę nr 3 i lasem dochodzimy do ulicy Ludzi Morza.Skręcamy w lewo, Dochodzimy do jej końca i przechodzimy w ulicę Mostową. Skręcamy w lewo w ulicę Wyspową i wracamy do lasu. Dobrymi drogami leśnymi idziemy w kierunku Przytoru, przecinając drogą nr 93. Dalej droga utwardzoną dojeżdżamy do Przytoru. Przed miejscowością dochodzi do nas "Orła Bielika"  (2 nazwa  "Nad Bałtykiem i Zalewem Szczecińskim" dawny R-66) . Wchodzimy w ulicę Zalewową i dochodzimy do skrzyżowania, mając po lewej kościół, który wart jest krótkiego zwiedzenia. Koniec odcinka - długie wspólne przebiegu z Pomorską Drogą Świętego Jakuba. Dostępny dla turystów rowerowych i miłośników nordic walking.
 
Odcinek trzeci, Przytór kościół - Międzyzdroje PTTK, 10,80 km (1,2,1)
Dalszy odcinek po wyspie Wolin. Wychodzimy z Przytoru ulicą Zalewową. Po dojściu do Gajowej, szlak rowerowy odbija na chwilę w lewo idąc inną trasą. My zaś wchodzimy w dobrą drogę leśną na teren Wolińskiego Parku Narodowego. Po dojechaniu do ośrodka wodnego, poruszamy się wzdłuż ogrodzenia a przy bramie wjazdowej skręcamy w lewo. Po około 450m metrach dochodzimy do skrzyżowania. Tutaj dochodzi do nas rowerowy szlak niebieski "Orła Bielika"  (2 nazwa  "Nad Bałtykiem i Zalewem Szczecińskim" dawny R-66). Skręcamy w lewo i prostą, szeroką droga leśną wzdłuż linii wysokiego napięcia dojeżdżamy do drogi nr 3. Skręcamy w prawo. Po lewej stronie mijamy wjazd do ścieżki edukacyjnej "Paprocie" (polecamy miły spacerek ścieżką). Przechodzimy w lewo pod wiaduktem i szeroką droga utwardzoną wchodzimy do Międzyzdrojów. Na rondzie skręcamy w prawo a przed stacją benzynową w lewo (ul. Niepodległości).Ulicą Niepodległości dochodzimy do małego wiaduktu kolejowego. Na tym odcinku, na chwilę spotykamy się z niebieskim szlakiem pieszym "Nad Bałtykiem i Zalewem Szczecińskim" oraz Pomorską Drogą Świętego Jakuba. Za torami idziemy wzdłuż ogródków działkowych (ul. Niepodległości). Dochodzimy do drogi nr 102 (ul. Niepodległości), skręcamy w prawo i główną ulicą kierujemy się do centrum Świnoujścia. Na rozwidleniu idziemy prawą stroną, mijamy muzeum WPN i dochodzimy do Domu Turysty PTTK (po lewej stronie za postojem taksówek). Odcinek dostępny dla rowerzystów i miłośników nordic walking. Oznaczenie na terenie powiatu grodzkiego Świnoujście bardzo dobre, zaś gminy Międzyzdroje dostateczne. W kilku miejscach (rondo i teren miasta), możemy zgobić szlak. Przed muzeum umiejscowiony jest węzeł szlaków - zielony pieszy "Leśny przez Pojezierze Warnowsko - Kołczewskie", niebieski pieszy "Nad Bałtykiem i Zalewem Szczecińskim", PDSJ oraz międzynarodowy szlak rowerowy EV10 (dawny R-10.
 
Odcinek czwarty, Międzyzdroje PTTK - Wisełka węzeł szlaków (PKS), 10,90 km (2,3,3)
Dalszy ciąg wędrówki po wyspie Wolin. Na tym odcinku szlak przebiega ulicami, deptakami,plażą i drogami leśnymi. Po zwiedzeniu muzeum WPN, dochodzimy do skrzyżowania (ulicą Zwycięstwa) i skręcamy w lewo w ulicę Światowida. Odcinek jest bardzo słabo oznakowany, dlatego prosimy o marsz według opisu. Następnie ulicami Tysiąclecia Państwa Polskiego oraz Parkową dochodzimy do Promenady Gwiazd. Po lewej stronie widzimy międzyzdrojskie molo. Skręcamy w prawo i promenadą gwiazd dochodzimy do danej remizy strażackiej (obecnie sklep ul. Campingowa). Tutaj rozpoczyna (kończy) się  pieszy szlak czarny ZP-1002 na Kawczą Górę i zagrodę pokazową żubrów. Skręcamy w lewo (ścieżka na plażę) a następnie w prawo,poruszając się plażą. Odcinek bardzo trudny dla rowerów (praktycznie je prowadzimy) oraz miłośników nordic walking - słabo oznakowany. Idąc plażą mijamy Kawczą Górę, jednostkę wojskową (wraz z unikatowa kopułą obserwacyjną), Górę Gosań, Głazy Piastowskie, Świdną Górą. Możemy podziwiać przepiękne wybrzeża klifowe.  dochodząc do ośrodka w Wisełce. Skręcamy w prawo i dobra drogą leśną, miejscami piaszczystą  (ul. Nadmorska) dochodzimy co Wisełki - węzła szlaków. Tutaj swój biega rozpoczyna (kończy) pieszy szlak koloru czarnego ZP-1003. Odcinek bardzo słabo oznakowany oraz bardzo trudny dla turystów rowerowych i miłośników nordic walking (piaszczysty brzeg).
 
Odcinek piąty, Wisełka węzeł szlaków - Świętouść węzeł szlaków, 7,00 km (1,1,1)
Na początku poruszamy się wspólnie z czarnym szlakiem  szeroką i utwardzoną drogą, przechodzącą w typowo leśną. W pewnym momencie szlak czarny odbija w lewo w kierunku morza. My idziemy za znakami dalej prosto. Po około 2,3 km dochodzimy do kolejnego węzła szlaków (czarny pieszy ZP-1004) wychodzącego z drugiego końca Wisełki nad morze. Przecinamy go i idąc za znakami dochodzimy do latarni morskiej "Kikut". Tutaj możemy zatrzymać się na krotki odpoczynek. Następnie za znakami przechodzimy odcinek około 4,5 km dochodząc do drogi numer 102, gdzie swój bieg konczy (rozpoczyna) pieszy szlak koloru zielonego "Leśny Pobrzeżem Warnowsko-Kołczewskim".  Odcinek dostępny dla turystów rowerowych i miłośników nordic walking. Oznakowanie dostateczne.
Odcinek szósty, Świętouść węzeł szlaków - Dziwnów most, 10,30 km (1,2,2)
Skręcamy w lewo i idziemy drogą 102.Na zakręcie skręcamy w lewo skos w drogę leśną i kierujemy się w kierunku Międzywodzia. Idąc drogami gruntowymi dochodzimy za znakami do ulicy Szkolnej i skręcamy w lewo dochodząc z powrotem do drogi nr 102. Skręcamy w prawo i przechodzimy przez Międzywodzie. W miejscowości skręcamy w lewo (ulica Wojska Polskiego) a następnie w prawo w ulicę Morską. Po chwili ponownie w lewo (ul. Warszawska) i wchodzimy w drogę leśną. Po prawej mijamy użytek ekologiczny "Martwa Dziwna" i dochodzimy do ujścia Dziwny. Skręcamy w prawo i kierujemy się na most. Odcinek kończymy przed wejściem na most. Wychodząc ponownie na drogę 102 i łączymy się z międzynarodowym szlakiem rowerowym EV10 (dawny R-10) oraz Pomorską Drogą Świętego Jakuba. Odcinek dostępny dla turystów rowerowych i miłośników nordic walking. Oznakowanie dostateczne.
 
Odcinek siódmy, Dziwnów most - Dziwnówek węzeł szlaków, 5,00 km (1,1,1)
Odcinek łatwy. Po przejściu przez most wchodzimy w ulicę Mickiewicza,następnie Kościelną i skręcamy w lewo (ul. Szosowa), by po chwili skręcając w prawo wejść na ulicę Koniecznego którą wrócimy do drogi nr 102, którą równolegle idzie międzynarodowy szlaki rowerowy EV10 (dawny R-10) oraz Pomorska Droga Świętego Jakuba. Idąc dalej chodnikiem docieramy do Dziwnówka. i węzła szlaków przy parkingu. Tutaj swój bieg rozpoczyna  (kończy) szlak niebieski pieszy "Nad Bałtykiem i Zalewem Szczecińskim". Odcinek dostępny dla turystów rowerowych i nordic walking. Oznakowanie dostateczne, aczkolwiek miejscami można zgubić szlak.
 
Odcinek ósmy, Dziwnówek węzeł szlaków - Łukęcin skrzyżowanie, 5,50 km (1,1,1)

Odcinek łatwy bez utrudnień. W Dziwnówku szlak przebiega po ulicach asfaltowych. Idąc za znakami przechodzimy ulicę NIepodległości. Po wyjściu z miejscowości wchodzimy w drogi i ścieżki leśne. Po wejściu do Łukęcina wchodzimy w asfalt - poruszamy się ulicą Słoneczną. Szlak dobrze oznakowany w obydwie strony. Na tym odcinku wspólne przebiegi z międzynarodowym szlakiem rowerowym EV10 (dawny R-10) oraz Pomorską Drogą Świętego Jakuba. Odcinek dostępny dla turystów  rowerowych i nordic walking.

Odcinek dziewiąty, Łukęcin krzyżówka - Pobierowo PKS, 5,10 km (1,1,2)

Odcinek łatwy i bez utrudnień. Przebiega drogami asfaltowymi i żużlowymi. W Łukęcinie szlak przebiega ulicami asfaltowymi. Po wejściu w las, droga zmienia się na utwardzoną drogę leśną idąca do Pobierowa. Droga posiada sporo dziur (po deszczu może być dużo kałuż). Przed samym Pobierowem skręcamy w lewo i dochodzimy do ulicy Grunwaldzkiej (skręt w prawo). W Pobierowie szlak przechodzi z powrotem na ulice asfaltowe. Po dojściu do ulicy Wojska Polskiego, skręcamy w prawo i dochodzimy do dworca PKS, gdzie umiejscowiona jest informacja turystyczna i WC. Pobierowo to również duży węzeł szlaków. Spotkamy się z pieszymi: historycznym, niebieskim ZP-1021 "Szlak Pobrzeża Rewalskiego" oraz rowerowym niebieskim Gminy Rewal. Na całym odcinku nasz szlak idzie wspólnie z międzynarodowym szlakiem rowerowym EV10 (dawny R-10). Szlak dobrze oznaczony w oby dwie strony. Odcinek dostępny dla turystów rowerowych i nordic walking.

Odcinek dziesiąty, Pobierowo PKS - Pustkowo krzyż Papieski, 3,20 km (1,1,2)

Odcinek łatwy bez większych utrudnień. W Pobierowie przebiega ulicami asfaltowymi, (wracamy na ul.Grunwaldzką i kierujemy się na wschód), który następnie na terenie leśnym przechodzi w szeroką drogę gruntową. Na tym odcinku dziury. Przed Pustkowem odchodzi na chwilę w las gdzie idzie drogą leśną. W Pustkowie z powrotem wchodzimy na ulice asfaltowe idąc po kolei  ulicami Letnią i Nadmorską dochodząc do krzyża. Na tym odcinku dość  długi wspólny przebieg z szlakiem pieszym historycznym, międzynarodowym szlakiem rowerowym EV10 (dawny R-10), niebieskim Gminy Rewal. Oznaczenie szlaku dobre. Odcinek dostępny dla turystów rowerowych i nordic walking.

Odcinek jedenasty, Pustkowo krzyż papieski - Trzęsacz kościół, 4,00 km (1,1,1)

Odcinek bardzo łatwy. Na całości szlak przebiega chodnikiem z polbruku i miejscami asfaltem. Oznaczenie szlaku dobre. Z Pustkowa ruszamy ulicą Nadmorską w kierunku wschodnim. Po chwili marszu kończy się czarny szlak rowerowy. Wchodzimy w szeroką drogę (budowa ścieżka pieszo-rowerowa) i dochodzimy do drogi nr 102 (ul. Kamieńska). Po dojściu do ulicy  Klifowej skręcamy w lewo i dochodzimy do ruin kościoła. Na odcinku spotykamy się  z niebieskim Gminy Rewal, międzynarodowym szlakiem rowerowym EV10 (dawny R-10),  oraz pieszymi historycznym. W Trzęsaczu swój początek(koniec) rozpoczyna szlak zielony rowerowy sieci szlaków "Gryfland" oraz pieszy niebieski ZP-1021 "Szlak Pobrzeża Rewalskiego". Odcinek dostępny dla turystów rowerowych i miłośników  nordic walking.

Odcinek dwunasty, Trzęsacz ruiny kościoła - Rewal IT, 5,00 km (1,1,1)

Odcinek łatwy (utrudnienia wąskie ścieżki obok klifu). Po wyjściu z ruin (kierunek wschód)szlak przebiega ścieżkami leśnymi nad klifem. Mijamy piekny punkt widokowy na klifie. Po wejściu do Rewala wchodzi w ulice asfaltowe i polbrukowe. Stan oznaczeń dobry (w Rewalu częściowy brak oznaczeń na odcinku kościół – Informacja turystyczna). Poruszamy się ulicami: Szczecińską, skręt w lewo Saperska,  na wprost Westerplatte, na rondzie wprost do Ośrodka Sportu i Rekreacji (informacja turystyczna i WC). W Rewalu jest duża ilość skrzyżowań z szlakami turystycznymi. rowerowe: międzynarodowy szlak rowerowy EV10 (dawny R-10), niebieski Gminy Rewal,  oraz pieszy historyczny. Odcinek dostępny dla turystów rowerowych i nordic walking.

Odcinek trzynasty, Rewal IT - Niechorze PKS węzeł szlaków), 3,80 km (1,1,1)

Odcinek łatwy bez utrudnień. Wracamy na  Szkolną (kierunek wschodni) i kolejno: w lewo ul. Nowy Świat, w prawo  Mickiewicza, na wprost  i lewo skos ulica Klifowa aż do wyjścia z Rewala.   Do Niechorza spore wspólne odcinki z szlakami turystycznymi (patrz schemat).Na odcinku Rewal – Niechorze latarnia morska szlak przebiega mało ruchliwą drogą asfaltową. Od latarni wchodzimy na ścieżkę spacerową z polbruku, aż do zejścia w kierunku centrum Niechorza przy ulicy Starowiejskiej. Schodzimy do dworca PKS i PKP kolejno ulicami Nadmorską, Morską, Parkową, Mazowiecką, gdzie jest węzeł szlaków pieszych: historyczny, zielony pieszy "Dookoła Liwiej Łuży" i rowerowych.: zielony "Dookoła Liwiej Łuży", niebieski Gminy Rewal, międzynarodowym szlakiem rowerowym EV10 (dawny R-10). Oznakowanie szlaku dobre. Odcinek dostępny dla turystów rowerowych i nordic walking.

Odcinek czternasty, Niechorze PKS węzeł szlaków - Lędzin skrzyżowanie, 3,20 km (2,2,3)

Odcinek o dużej trudności. W Niechorzu szlak przebiega ulicami asfaltowymi. Przy wyjeździe wchodzimy w drogę brukową (ul.Trzebiatowska), przechodzącą w nierówną, utwardzoną gruntową. Od węzła szlaków (pieszy i rowerowy zielony), wchodzi w słabo widoczną drogę polną, dość mocno podmokłą na odcinku około 900 metrów (w zależności od pogody). Następnie droga polna wchodzi na asfalt z drogę 102 (uwaga ruchliwa droga – rowerzystom proponujemy trasę Niechorze do ronda i na rondzie kierunek Trzebiatów). Do Lędzina szlak przebiega drogą asfaltową. Wspólne przebiegi i skrzyżowania z międzynarodowym szlakiem rowerowym EV10 (dawny R-10), niebieskim rowerowym Gminy Rewal. Oznakowanie szlaku wystarczające. Odcinek dostępny dla turystów pieszych, rowerowych. Dla  nordic walking szlak określamy jako  trudny.

Odcinek piętnasty, Lędzin skrzyżowanie - Sadlno Kościół, 3,40 km (2,3,3)

Odcinek dość trudny. W Lędzinie wchodzimy w drogę gruntową aż do Drozdowa - ciekawostka, mijamy wiatrak holenderski.Droga ma fragmenty piaszczyste, w wielu miejscach przechodzi w rzadko używaną drogę polną, miejscami bardzo rozjeżdżoną i wyboistą (po deszczach mocno błotniste miejsca). Droga z ładnymi krajobrazem.  W Drozdowie około 500 metrów asfaltu a następnie drogą gruntowa podobnie jak wcześniej. Oznakowanie bardzo słabe, rzadko rozmieszczone należy zwracać  uwagę na znaki. Odcinek dostępny dla turystów pieszych, rowerowych (propozycja przejechania drogą nr 102 do Chełma Gryfickiego. Nordic walking określamy jako nie do przejścia zaś rowerowy jako trudny.

Odcinek szesnasty, Sadlno kościół - Trzebiatów rynek, 7,30 km (2,3,3)

Odcinek trudny. W Sadlnie chwilowy asfalt, następnie droga betonowa. W pobliżu Chełma Gryfickiego po zakończeniu drogi betonowej wchodzimy w drogę polną dość mocno zarośniętą, miejscami mocno podmokłą (w zależności od pogody). Odcinek ten ma długość około 1800 metrów. Przed Chełmem wchodzimy w asfalt, a po chwili na drogę 102. Tutaj wzmożona uwaga turystów na ruch samochodowy. Do Trzebiatowa szlak przebiega ulicami asfaltowymi chodnikami. Kolejno poruszamy się ulicami: Parkowa, Kościuszki, w lewo Witosa i wchodzimy na rynek. Oznakowanie szlaku słabe. Mała ilość oznaczeń – możliwość zgubienia szlaku. Dobrze oznaczony na drodze 102 i w Trzebiatowie. Odcinek dostępny dla turystów pieszych, rowerowych (propozycja przejechania drogą nr 102 do Chełma Gryfickiego). W Trzebiatowie warto zatrzymać się i zwiedzić tą ciekawą architektonicznie miejscowość.  Nasz szlak spotyka się tutaj z dwoma szlakami rowerowymi: międzynarodowym szlakiem rowerowym EV10 (dawny R-10) i czerwonym sieci "Gryfland" - początek (koniec) na rynku, pieszymi Ujścia Regi oraz Pomorską Drogę Świętego Jakuba. Odcinek trudny dla miłośników nordic walking i turystów rowerowych.

Odcinek siedemnasty, Trzebiatów Rynek - Trzebusz kościół, 4,00 km (1,1,1)

Odcinek łatwy. Po zwiedzeniu Trzebiatowa udajemy się chodnikami a następnie po wyjściu z miasta chodnikiem i  utwardzoną droga gruntową (ulica Głęboka i lewo skos Morska) do drogi numer 109 (Nowielice). Odcinek Nowielice – Trzebusz droga asfaltowa nr 109 (uwaga na duży ruch pojazdów).  Dość spory wspólny przebieg ze międzynarodowym szlakiem rowerowym EV10 (dawny R-10). Oznakowanie szlaku dobre. Wspólne przebiegi i skrzyżowania ze szlakami Ujścia Regi. Odcinek dostępny dla turystów  rowerowych i nordic walking.

Odcinek osiemnasty, Trzebusz kościół - Roby skrzyżowanie, 5,20 km (1,1,,2)

W Trzebuszu skręcamy w prawo i wchodzimy w drogę brukową. - szlak rowerowy idzie w kierunku Mrzeżyna (północ) Po zakończeniu zabudowań wchodzącą w drogę polną. Tutaj kończy się oznakowanie szlaku pieszego - wyremontowano dawną linię kolei wąskotorowej i obecnie jest piękna droga rowerowa do Mrzeżyna. Skręcamy w nią i maszerujemy około 1500 metrów.. Przed Robami wchodzi w drogę polną (skręt w prawo) dochodzącą do asfaltu - uwaga brak oznaczeń skrętu. Po dojściu do asfaltu skręcamy w lewo i po około 400 metrach dochodzimy do wsi Roby. Oznakowanie szlaku bardzo słabe. Możliwość zgubienia szlaku. We wsi warto na chwilę skierować się ze szlaku w kierunku centrum wsie, gdzie stoi zabytkowy kościół pw. Niepokalanego Serca NMP, budowany w XIII, XV, XVII-XVIII wiek. Wspólne przebiegi i skrzyżowania ze szlakami Ujścia Regi oraz międzynarodowym szlakiem rowerowym EV10 (dawny R-10). Odcinek dostępny dla turystów  rowerowych i nordic walking.

Odcinek dziewiętnasty, Roby skrzyżowanie - Karcino kościół, 7,50 km (2,2,3)

Odcinek dość trudny. Szlak przebiega drogami polnymi, miejscami rozjeżdżonymi z dziurami. Oznakowanie bardzo słabe. W Robach skręcamy w prawo (droga brukowa), przechodząca w polną, miejscami z dziurami a po deszczach z kałużami. Przechodzi ona w szeroką drogę utwardzoną.  Po wjeździe do Karcina skręcamy w lewo i dojeżdżamy asfaltem do kościoła (przy kościele stare tablice kierunkowe szlaku). Spotykamy się tutaj również z  trasami rowerowymi Dźwirzyna i Kołobrzegu oraz szlakami Ujścia Regi. Możliwość zgubienia szlaku. Odcinek dostępny dla turystów rowerowych. Nordic walking określamy jako trudny.

Odcinek dwudziesty, Karcino kościół - Dźwirzyno węzeł szlaków, 3,70 km (1,1,2)

Odcinek dość łatwy z miejscowymi utrudnieniami. Szlak przebiega drogami polnymi w dużej części z betonowych płyt. Po zwiedzeniu kościółka, omijamy go z lewej strony i wchodzimy w drogę utwardzoną. Mijamy po prawej starą zabudowę młyna i skręcamy w prawo a następnie w lewo, a po kilkuset metrach ponownie w prawo. Drogą polną (w kilku miejscach nierówną i z kałużami) dochodzimy do mostka nad "Bagiennym Rowem". Tuż za mostkiem miejsce odpoczynku (widzimy również drogowskazy trasy rowerowej). Idziemy dalej droga utwardzoną przechodzącą po chwili w betonową z płyt typu jombo.  Po drodze przechodzimy po moście nad  Błotnicą i łagodnie skręcając w lewo dochodzimy do Dżwirzyna.  Tutaj musimy zwrócić uwagę na opis, gdyż z powodu przebudowy dróg zniszczone zostały oznaczenia. Skręcamy w lewo i przecinamy asfalt. Wchodzimy. Jedziemy kolejno ulicami Piastowska na wprost, w prawo ulicą Wczasową, w prawo  - główna ulica Dźwirzyna Wyzwolenia. Tutaj umiejscowiony jest węzeł szlaków. Od zabudowy Dźwirzyna poruszamy się chodnikami i ulicami asfaltowymi. Przy wejściu/wyjściu do Dźwirzyna brak oznaczeń szlaku. Oznakowanie rzadkie lecz wystarczające. Wspólne przebiegi i skrzyżowania z lokalnymi trasami rowerowymi oraz  szlakami Ujścia Regi oraz międzynarodowym szlakiem rowerowym EV10 (dawny R-10). Odcinek dostępny dla turystów pieszych, rowerowych. Szlak dostępny dla turystów rowerowych i miłośników nordic walking. W Dźwirzynie znajduje się informacja turystyczna. 

Odcinek dwudziesty pierwszy, Dźwirzyno węzeł szlaków - Kołobrzeg latarnia morska, 12,60 km (1,2,1)

Odcinek dość łatwy z miejscowymi utrudnieniami. Oznakowanie słabe. Od Dźwirzyna do hotelu „Senator” przebiega drogą asfaltową (ul Wyzwolenia) z chodnikami (uwaga na ruch samochodów). Za hotelem idziemy wzdłuż ogrodzenia. Następnie poruszamy się drogą leśną (korzenie). Do Kołobrzegu szlak przechodzi drogami leśnymi odcinkami dość piaszczystymi. Odcinek początek miasta – latarnia morska poruszamy się chodnikiem. Oznakowanie odcinka dobre z miejscowymi brakami, mogącymi spowodować zgubienie szlaku (hotel „Senator”, w okolicach ruin magazynów wojskowych pomiędzy Grzybowem a Kołobrzegiem - odcinek około 1 km). W Kołobrzegu możemy zgubić szlak.  Po minięciu parku, proponujemy poruszanie się ulicami: Wiosenna, w prawo Bałtycka, przecinamy Łososiową i dalej poruszamy się Bałtycką, Odcinek dostępny dla turystów rowerowych i nordic walking. Po minięciu portu rybackiego (zapraszamy do zakupów jaki zwiedzenia Reduty Solnej - świetna atrakcja), skręcamy w lewo w ulicę Solną, dochodzimy do mostu nad Regą (po prawej stronie darmowe ujęcie solanki). Za mostem przecinamy Portową i skręcamy w lewo. Mijamy amfiteatr i park po prawej, przecinamy Mickiewicza i wchodzimy w Spacerową. Idąc wzdłuż torów dochodzimy do kołobrzeskiego portu i latarni. Wspólny przebieg z międzynarodowym szlakiem rowerowym EV10 (dawny R-10). W Kołobrzegu E9 ponownie przecina Pomorską Drogę Świętego Jakuba. Szlak dostępny dla turystów rowerowych i miłośników nordic walking. Od tego miejsca szlak zmienia nazwę na „Koszaliński Szlak Nadmorski" - kończy się Nadmorski Szlak imienia Czesława Piskorskiego.

Tutaj niestety dość ogólny opis: Kołobrzeg - Jarosławiec. Na całym odcinku sporo wspólnego przebiegu z międzynarodowym szlakiem rowerowym EV10 (dawny R-10). Na odcinku Jezierzany - Łącko, proponujemy wędrówkę za znakami EV10, drogą rowerową nad samym jeziorem.

Po zwiedzeniu Kołobrzegu wędrujemy do miejscowości Pleśna. Warto tutaj zwrócić uwagę na wybrzeże klifowe. Trzymając się wybrzeża docieramy do Gąsek i latarni morskiej z końca XIX w. Całkowita jej wysokość to 51,2 m - warto wspiąć się po krętych schodkach na galeryjkę widokową, aby obejrzeć panoramę obejmującą pas wybrzeża od Kołobrzegu aż po jezioro Jamno. Następnie mijamy wieś Sarbinowo, w której warto zobaczyć kościół z 1856 r. z wysoką wieżą zbudowaną na planie ośmiokąta. Atrakcją we wsi jest również zabytkowa rybacka chata z początku XIX w. Dalej maszerujemy do dawnej wsi rybackiej Chłopy. Kierując się w stronę Mielna warto odbić ze szlaku do Mielenka, aby zobaczyć trójrzędową aleję lipową obsadzoną 150-letnimi drzewami. Docieramy do Mielna, popularnej nadmorskiej miejscowości wypoczynkowej. Warto tu zwiedzić gotycki kościół z XV w. i zespół dworkowo-parkowy z przełomu XIX i XX w. Dalej szlak prowadzi przez Mierzeję Jamneńską, malowniczy pas oddzielający jezioro Jamno od Bałtyku, na którym znajdują się Mielno, Unieście i Łazy. Przechodzimy przez Kanał Jamneński, na którym występuje zjawisko tzw.„cofki”, czyli zmiana kierunku przepływu wody - z morza do jeziora. Z Łaz szlak biegnie między Morzem Bałtyckim a jeziorem Bukowo do Dąbek. Tu warto zobaczyć chałupę szachulcową krytą trzciną. Następnie idziemy drogą wojewódzką nr 203 w kierunku Żukowa Morskiego, a stamtąd do Darłowa. W Darłowie warto zwiedzić: Zamek Książąt Pomorskich z XIV w., gotycki Kościół Mariacki, Bramę Kamienną zwaną Wysoką, Kościół św. Gertrudy z XV w. oraz renesansowo-barokowy ratusz z XVIII w. Następnie ruszamy w stronę Darłówka, nadmorskiej dzielnicy Darłowa. Atrakcjami turystycznymi w Darłówku jest latarnia morska przy wejściu do portu oraz rozsuwany most łączący dwie strony Darłówka - Wschodnią i Zachodnią. Dalej szlak prowadzi przez mostek na kanale jeziora Kopań do Wicia i kończy się w Jarosławcu. Tu warto obejrzeć m.in. latarnię morską, zajrzeć do Muzeum Bursztynu i zrelaksować się w aquaparku.

Dalej szlak prowadzi przez Mierzeję Jamneńską, malowniczy pas oddzielający jezioro Jamno od Bałtyku, na którym znajdują się Mielno, Unieście i Łazy. Przechodzimy przez Kanał Jamneński, na którym występuje zjawisko tzw.„cofki”, czyli zmiana kierunku przepływu wody - z morza do jeziora. Z Łaz szlak biegnie między Morzem Bałtyckim a jeziorem Bukowo do Dąbek. Tu warto zobaczyć chałupę szachulcową krytą trzciną. Następnie idziemy drogą wojewódzką nr 203 w kierunku Żukowa Morskiego, a stamtąd do Darłowa. W Darłowie warto zwiedzić: Zamek Książąt Pomorskich z XIV w., gotycki Kościół Mariacki, Bramę Kamienną zwaną Wysoką, Kościół św. Gertrudy z XV w. oraz renesansowo-barokowy ratusz z XVIII w. Następnie ruszamy w stronę Darłówka, nadmorskiej dzielnicy Darłowa. Atrakcjami turystycznymi w Darłówku jest latarnia morska przy wejściu do portu oraz rozsuwany most łączący dwie strony Darłówka - Wschodnią i Zachodnią. Dalej szlak prowadzi przez mostek na kanale jeziora Kopań do Wicia i dochodzimy do Jarosławia. Tu warto obejrzeć m.in. latarnię morską, zajrzeć do Muzeum Bursztynu i zrelaksować się w aquaparku.

Przechodzimy główną ulicą Jarosławia, kierując się na jezioro Wicko Wielkie. Bez jednego, krótkiego zejścia w Korlinie, szlak prowadzi cały czas asfaltem aż do granicy województw; Zachodniopomorskiego i Pomorskiego. Dochodzimy do Złakowa i część koszalińska szlaku kończy się na wiadukcie kolejowym (linia nieczynna). Tutaj rozpoczyna się część pomorska E-9.


SPODOBAŁA CI SIĘ MOJA PRACA ?? SKORZYSTAŁEŚ Z MATERIAŁÓW ?? POSTAW MI KAWĘ - https://buycoffee.to/wiking-turystyka

Kup kawę Wikingowi

Na pewno zmotywuje mnie do dalszej pracy. Często również kawka mi pomoże przy tworzeniu nowych i aktualizacji dotychczasowych danych. Do zobaczenia na Szlaku. W sezonie jesienno-zimowo-wiosennym, zapraszam na wspólne "Wyprawy z Wikingiem", podczas których wędrujemy po szlakach Województwa Zachodniopomorskiego i nie tylko.

 


Masz pytania ? Zadzwoń 501036860 w godz. 10:00-18:00, lub napisz e-mail biuro@wedrujznami.pl .


 

Pliki do pobrania:

Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

Weryfikujemy, które opinie pochodzą od klientów, którzy kupili dany produkt. Po zatwierdzeniu wyświetlamy zarówno pozytywne, jak i negatywne opinie

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl