99,6% kupujących poleca tego sprzedawcę

Polecam1673Nie polecam7

Zgodność z opisem
5
Koszt wysyłki
Obsługa kupującego
5

P-Y-ZS/ZGR-058, szlak pieszy żółty, Szczecin Podjuchy - Szwedzki Kamień, 6,8km

Dostępność: duża ilość
Cena: 2,00 zł 2.00
zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Ocena: 0
Producent: Wiking
Kod produktu: P-Y-ZS/ZGR-058

Opis


Cena, to koszt pobrania plików GPS - dochód przeznaczamy na rozwój części szlakowej strony. Stan aktualności plików GPS jest zgodny z datami podanymi w punkcie 10 lub 11.


 1. NUMER SZLAKU W SERWISIE www.WedrujzNami.pl: P-Y-ZS/ZGR-058
 2. NUMER SZLAKU WG PTTK: ZP-1073-y
 3. PRZEBIEG SZLAKU: Szczecin Podjuchy przystanek Złota - ul. Granitowa - ul. Gwiaździsta - Wzgórze Akademickie - Rezerwat Przyrody "Zdroje" - ul Radosna - ul. Żeliwna - ul. Olkuska - ul. Falskiego - ul. Smocza - Droga nad Jeziorną - Droga Hultajska - Psie Pole - Ganek - Droga Chojnowska (Szwedzki Trakt) węzeł szlaków.
 4. NAZWA SZLAKU: Do Szwedzkiego Kamienia
 5. POWIAT: Grodzki Szczecin, Gryfiński
 6. GMINA: Szczecin, Stare Czarnowo
 7. NAWIERZCHNIE: asfalt, drogi leśne gruntowe i utwardzone, ścieżki
 8. KOLOR: żółty pasek, pomiędzy dwoma  białymi w poziomie
 9. ROK POWSTANIA: nieznany
 10. ROK OSTATNIEGO ODNAWIANIA: 2008/2014
 11. ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2020
 12. DŁUGOŚĆ:  6,8 km
 13. WAŻNE UWAGI: szlak o charakterze liniowym, oznakowanie dwustronne. W 2020 roku oznakowanie oceniamy jako dostateczne z miejscowymi brakami powstałymi podczas wycinek lasu oraz remontów dróg na odcinku Autostrada - Szwedzki Kamień.  Odcinek Podjuchy - autostrada oznakowanie dobre z miejscowymi brakami w oznakowaniu. UWAGA - odcinek podejścia/zejścia Wzgórze Akademicki bardzo strony - szlak przecina również tor rowerowy.
 14. LINKI ZEWNĘTRZNEhttps://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=QRnnu1T8wmk 

Jeśli znasz szlak, a nie ma go w naszym rejestrze, prosimy o przesłanie pliku .gpx oraz kilku słów o szlaku, zdjęć, abyśmy stworzyli jego wizytówkę. A jak masz czas, zapraszamy do stworzenia opisu szlaku, według naszego systemu. Szlaki są dla wszystkich i musimy je promować wspólnie.


CHARAKTERYSTYKA SZLAKU

Szlak Do Szwedzkiego Kamienia, żółty znakowany szlak turystyczny w województwie zachodniopomorskim o charakterze podmiejskim, na terenie Szczecińskiego Parku Krajobrazowego "Puszcza Bukowa". Jest to krótki, aczkolwiek intensywny szlak pieszy. Prowadzi po mocno urozmaiconej rzeźbie terenu; naturalnej w Puszczy Bukowej i sztucznej (stworzonych przez człowieka), czyli pozostałościach kopalni kredy. Oprócz odcinka miejskiego prowadzi nas bocznymi drogami Puszczy Bukowej, a punkty węzłowe z innymi szlakami, pozwalają nam na wybory różnych wariantów wędrówki. Opis szlaku Szczecin Podjuchy --> Szwedzki Kamień.

Szlak swój bieg rozpoczyna/kończy na przystanku autobusowym "Złota", przy ulicy Granitowej w Szczecinie Podjuchach. Ruszamy ulicami osiedla w kierunku górującego Wzgórza Akademickiego. Czeka nas ostre podejście, przecinane trasą zjazdową MTB. Musimy zachować szczególną ostrożność z tego powodu. Po deszczach, podejście/zejście dość śliskie (gliniaste podłoże). Udało nam się wejść na szczyt i kierujemy się na punkt widokowy. Naprawdę wspaniałe widoki na Szczecin i Dolinę Dolnej Odry, szczególnie przy ładnej pogodzie i przejrzystym powietrzu. Ruszamy dalej wzdłuż skarpy nad tzw. Starą Kopalnią (starym wyrobiskiem kredy). Malowniczy odcinek z kilkoma podejściami/zejściami. Przy rezerwacie cisów skręcamy w prawo i dochodzimy do ulicy Radosnej. Od teraz dość nudny miejski odcinek szlaku po osiedlu Podjuchy. Na skrzyżowaniu z ulicą Smoczą, skręcamy w lewo i wchodzimy na tereny Puszczy Bukowej.  Tutaj uwaga - obecnie szlak żółty odbija od razu w las, zaś w projekcie jest wydłużenie szlaku asfaltem i wejście w las po kilkuset metrach. Jest to niezrozumiała dla nas decyzja RDOŚ i tak naniesiony jest szlak na naszej mapie Puszczy Bukowej.

Wędrujemy Drogą nad Jeziorną, prowadzącą malowniczą i głęboką doliną strumienia Jeziorna. Po przejściu przez strumień, docieramy do jego źródła. Przed laty od źródła strumienia, na szczyt Świątek prowadziły, drewniane schody. Obecnie znajduje się na terenie rezerwatu przyrody "Bukowe Zdroje", więc nie możemy tam legalnie dojść - szlak nas tam nie prowadzi. Skręcamy na południe i Drogą Hultajską dochodzimy do Psiego Pola z dębem Myśliwych. Tutaj węzeł z niebieskim szlakiem pieszym i możemy wędrować w kierunku Przełęczy Trzech Braci (na południe i dalej do Bań i Lipan), lub w kierunku Szmaragdowego (północ). Jednak my maszerujemy dalej drogą Ganek, którą docieramy do Drogi Chojnowskiej (Szwedzkiego Traktu). Tutaj węzeł z zielonym szlakiem pieszym Woja Żelisława łączącego Jezioro Szmaragdowe z Gryfinem. Nasz szlak właśnie skończył bieg i możemy wybrać sobie opcję dalszego rajdu. Nie zapomnijcie odnaleźć Szwedzkiego Głazu, umiejscowionego w okolicy, na niewielkim wzniesieniu, pomiędzy strumieniem Chojnówka a brukiem. Dziękujemy za wspólną wyprawę.

Jeśli chcesz już wracać do Szczecina - podstawowe warianty, od 1 do 2 godzin marszu:

 1. Szmaragdowe - cały czas zielony szlak w kierunku północnym
 2. Zdroje PKP - zielonym do węzła szlaków przy grodzisku Chojna i dalej  na północ niebieskim pieszym
 3. Bukowe pętla autobusowa - zielonym do węzła szlaków i dalej czerwonym pieszym w kierunku północnym

POWIĄZANE SZLAKI I MAPY: aby sprawdzić z jakimi szlakami turystycznymi, krzyżujemy naszą wędrówkę, kliknij w zakładkę "produkty powiązane". Znajdziesz tam również mapy, na których znajduje się szlak, a mamy je w sprzedaży. Zakładka w ciągłej rozbudowie, w miarę wprowadzania szlaków i wydawnictw do bazy.


NA SZLAKU:

Wzgórze Akademickie – wzniesienie o wysokości 51 m n.p.m. w północnej części Wzgórz Bukowych, na terenie Parku Leśnego Zdroje, w dzielnicy Szczecin-Podjuchy. Wysunięty ku zachodowi fragment wzgórza jest częścią hałdy dawnej kopalni kredy. Południowe i wschodnie stoki zalesione i opadające ku wyrobisku kopalni, natomiast północne i zachodnie – trawiaste i strome. Z wierzchołka doskonały widok na Szczecin, Dolinę Dolnej Odry i Wzniesienia Szczecińskie.

Rezerwat przyrody „Zdroje” – rezerwat florystyczny o powierzchni 2,12 ha, w województwie zachodniopomorskim, w Szczecinie, na terenie Parku Leśnego Zdroje, 0,6 km na południowy zachód od Jeziora Szmaragdowego, w miejscu dawnego Parku Toepfera (właściciela pobliskiej kopalni kredy) przy ulicy Radosnej. Leży w północno-zachodniej części Szczecińskiego Parku Krajobrazowego „Puszcza Bukowa” oraz w granicach obszaru siedliskowego sieci Natura 2000 „Wzgórza Bukowe” PLH320020. Został utworzony na mocy zarządzenia Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 5 listopada 1959. Celem ochrony jest „zachowanie stanowiska odnawiającego się cisa pospolitego Taxus baccata w granicach jego zasięgu geograficznego”.

Rezerwat przyrody Bukowe Zdroje im. Profesora Tadeusza Dominika – rezerwat leśny o powierzchni 221,28 ha, utworzony 30 maja 1956, w województwie zachodniopomorskim, w północno-zachodniej części Szczecińskiego Parku Krajobrazowego „Puszcza Bukowa”, graniczącego poprzez autostradę A6 od zachodu z Podjuchami i od północy z osiedlem Bukowym. Rezerwat nazwany został na cześć szczecińskiego mykologa – prof Tadeusza Dominika. Jest to największy rezerwat w Puszczy Bukowej. Celem ochrony jest zachowanie ze względów przyrodniczych, naukowych i dydaktycznych cech i procesów naturalnych dla wyróżniającego się dużymi walorami biocenotycznymi oraz estetycznymi kompleksu buczyn, łęgów i olsów, kształtującego się w warunkach dużego urozmaicenia rzeźby terenu i warunków siedliskowych. Na terenie rezerwatu 31 pomników przyrody: 27 dębów o obwodach 170-390 cm, 3 buki (170-230 cm obw.) oraz głaz narzutowy Szwedzki Kamień. Przez rezerwat prowadzi wiele pieszych szlaków turystycznych.

Wzgórze Świątek 119,2 m n.p.m., położone na zachodnim krańcu Puszczy, w obrębie rezerwatu przyrody Bukowe Zdroje. Przebiega przezeń granica lasu. Od południa opada stromo ku źródłu Jeziorny. Od szczytu prowadziły doń przed wojną drewniane schody, obecnie niezachowane. Na wierzchołku stał pomnik Carla Friedricha Meyera, nauczyciela szkół szczecińskich, współzałożyciela i prezesa Buchheide Verein, autora m.in. turystycznej mapy Puszczy Bukowej. Niestety mało co się z niego zachowało. Z górą Świątek wiąże się legenda miejscowa. Przed wiekami na wzgórzu stała pustelnia, w której mieszkał mnich-misjonarz nauczający wiary chrześcijańskiej, nieprzyjęty przez ludzi nauczał ptaki i zwierzęta, chętnie go słuchające i posłuszne jego zaleceniom. Tu umarł i tu został pochowany. Według innej legendy świątobliwy mąż był świadkiem jak zbójcy napadli przejeżdżającego w pobliżu kupca. Chcieli oni zabić micha, aby pozbyć się świadka, ale ten zaczął do nich przemawiać i tak wzruszył ich zatwardziałe serca, że kupca nie tylko puszczono wolno, ale jeszcze obdarzono workiem złota.

Dąb Myśliwych, to pomnikowe drzewo rosnące na polanie Psie Pole. Nazwa upamiętnia jakoby stary zwyczaj gromadzenia się tutaj myśliwych z psami przed rozpoczęciem polowania. 

Pomnik przyrody Szwedzki Kamień, znajduje się w północno-zachodniej części Szczecińskiego Parku Krajobrazowego "Puszcza Bukowa". Położony jest na terenie gminy Stare Czarnowo, w powiecie gryfińskim. Usytuowany jest przy Drodze Chojnowskiej, w pobliżu rozwidlenia żółtego Szlaku do Szwedzkiego Kamienia ze szczecińskiego osiedla Podjuchy i zielonego Szlaku Woja Żelisława z Parku Leśnego Zdroje. Wpisano go do rejestru pomników przyrody w 2004 roku. Ma wymiary 970cm obwodu i 170 cm wysokości. Nazwę zawdzięcza położonemu nieopodal Szwedzkiemu Młynowi.


SKALA TRUDNOŚCI PIESZA – 1
SKALA TRUDNOŚCI ROWER – 3
SKALA  TRUDNOŚCI NORDIC WALKING - 2

1 – łatwy bez utrudnień
2 – średni z miejscowymi utrudnieniami
3 – o utrudnionym przejściu/przejeździe

 


Masz pytania ? Zadzwoń 501036860 w godz. 10:00-18:00, lub napisz e-mail biuro@wedrujznami.pl  .


Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl