P-Y-ZS/ZGR-058, szlak pieszy żółty, Szczecin Podjuchy - Szwedzki Kamień, 6,9km

Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 1 dzień roboczy
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 0,00 zł
bez kosztów dostawy

Cena regularna:

0.00
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką:
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Ocena: 0
Producent: Wiking
Kod produktu: P-Y-ZS/ZGR-058

Opis


SPODOBAŁA CI SIĘ MOJA PRACA ?? SKORZYSTAŁEŚ Z MATERIAŁÓW ?? POSTAW MI KAWĘ - https://buycoffee.to/wiking-turystyka . Wspomóż utrzymanie domen, sklepu, serwera na dane ....

Kup kawę Wikingowi

Materiały zamieszczone lub zakupione w serwisie można wykorzystywać na ogólnych zasadach wynikających z prawa autorskiego i praw pokrewnych, w tym majątkowych - Regulamin korzystania z danych umieszczonych w serwisie .Jeśli chcesz umieścić widżet z mapką na swojej stronie, skontaktuj się z nami. Przygotujemy kod do wklejenia i wyślemy na mejla.


  1. NUMER SZLAKU W SERWISIE www.WedrujzNami.pl: P-Y-ZS/ZGR-058
  2. NUMER SZLAKU WG PTTK: ZP-1073-y
  3. PRZEBIEG SZLAKU: Szczecin Podjuchy przystanek Złota - ul. Granitowa - ul. Gwiaździsta - Wzgórze Akademickie - Rezerwat Przyrody "Zdroje" - ul Radosna - ul. Żeliwna - ul. Olkuska - ul. Falskiego - ul. Smocza - Droga nad Jeziorną - Droga Hultajska - Psie Pole - Ganek - Droga Chojnowska (Szwedzki Trakt) węzeł szlaków.
  4. NAZWA SZLAKU: Do Szwedzkiego Kamienia
  5. POWIAT: Grodzki Szczecin, Gryfiński
  6. GMINA: Szczecin, Stare Czarnowo
  7. NAWIERZCHNIE: asfalt, drogi leśne gruntowe i utwardzone, ścieżki
  8. KOLOR: żółty pasek, pomiędzy dwoma  białymi w poziomie
  9. ROK POWSTANIA: nieznany
  10. ROK OSTATNIEGO ODNAWIANIA: 2008/2014
  11. ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2024
  12. DŁUGOŚĆ:  6,9 km
  13. WAŻNE UWAGI: szlak o charakterze liniowym, oznakowanie dwustronne. W 2020 roku oznakowanie oceniamy jako dostateczne z miejscowymi brakami powstałymi podczas wycinek lasu oraz remontów dróg na odcinku Autostrada - Szwedzki Kamień.  Odcinek Podjuchy - autostrada oznakowanie dobre z miejscowymi brakami w oznakowaniu. UWAGA - odcinek podejścia/zejścia Wzgórze Akademickie bardzo strony - szlak przecina również tor rowerowy.
  14. LINKI ZEWNĘTRZNEhttps://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=QRnnu1T8wmk 

SZLAK ZNAJDZIESZ NA NA NASZEJ MAPIE OGÓLNEJ ZNAKOWANYCH SZLAKÓW TURYSTYCZNYCH (zawsze aktualizowana pełna mapa)



Jeśli znasz szlak, a nie ma go w naszym rejestrze, prosimy o przesłanie pliku .gpx oraz kilku słów o szlaku, zdjęć, abyśmy stworzyli jego wizytówkę. A jak masz czas, zapraszamy do stworzenia opisu szlaku, według naszego systemu. Szlaki są dla wszystkich i musimy je promować wspólnie.


CHARAKTERYSTYKA SZLAKU

Szlak Do Szwedzkiego Kamienia, żółty znakowany szlak turystyczny w województwie zachodniopomorskim o charakterze podmiejskim, na terenie Szczecińskiego Parku Krajobrazowego "Puszcza Bukowa". Jest to krótki, aczkolwiek intensywny szlak pieszy. Prowadzi po mocno urozmaiconej rzeźbie terenu; naturalnej w Puszczy Bukowej i sztucznej (stworzonych przez człowieka), czyli pozostałościach kopalni kredy. Oprócz odcinka miejskiego prowadzi nas bocznymi drogami Puszczy Bukowej, a punkty węzłowe z innymi szlakami, pozwalają nam na wybory różnych wariantów wędrówki. Opis szlaku Szczecin Podjuchy --> Szwedzki Kamień.

Szlak swój bieg rozpoczyna/kończy na przystanku autobusowym "Złota", przy ulicy Granitowej w Szczecinie Podjuchach. Ruszamy ulicami osiedla w kierunku górującego Wzgórza Akademickiego. Czeka nas ostre podejście, przecinane trasą zjazdową MTB. Musimy zachować szczególną ostrożność z tego powodu. Po deszczach, podejście/zejście dość śliskie (gliniaste podłoże). Udało nam się wejść na szczyt i kierujemy się na punkt widokowy. Naprawdę wspaniałe widoki na Szczecin i Dolinę Dolnej Odry, szczególnie przy ładnej pogodzie i przejrzystym powietrzu. Ruszamy dalej wzdłuż skarpy nad tzw. Starą Kopalnią (starym wyrobiskiem kredy). Malowniczy odcinek z kilkoma podejściami/zejściami. Przy rezerwacie cisów skręcamy w prawo i dochodzimy do ulicy Radosnej. Od teraz dość nudny miejski odcinek szlaku po osiedlu Podjuchy. Na skrzyżowaniu z ulicą Smoczą, skręcamy w lewo i wchodzimy na tereny Puszczy Bukowej.  Tutaj uwaga - obecnie szlak żółty odbija od razu w las, zaś w projekcie jest wydłużenie szlaku asfaltem i wejście w las po kilkuset metrach. Jest to niezrozumiała dla nas decyzja RDOŚ i tak naniesiony jest szlak na naszej mapie Puszczy Bukowej.

Wędrujemy Drogą nad Jeziorną, prowadzącą malowniczą i głęboką doliną strumienia Jeziorna. Po przejściu przez strumień, docieramy do jego źródła. Przed laty od źródła strumienia, na szczyt Świątek prowadziły, drewniane schody. Obecnie znajduje się na terenie rezerwatu przyrody "Bukowe Zdroje", więc nie możemy tam legalnie dojść - szlak nas tam nie prowadzi. Ale na wzgórzu znajduje się odbudowany w 2023 roku, przez Pomorskie Towarzystwo Historyczne (dr Marek Łuczak z ekipą), pomnik dr Carla Friedricha Meyera (1840-1904), wybitnego szczecińskiego historyka i geografa, który w 1889 roku założył Stowarzyszenie Miłośników Puszczy Bukowej (Buchheide-Verein). Skręcamy na południe i Drogą Hultajską dochodzimy do Psiego Pola z dębem Myśliwych. Tutaj węzeł z niebieskim szlakiem pieszym i możemy wędrować w kierunku Przełęczy Trzech Braci (na południe i dalej do Bań i Lipian), lub w kierunku Szmaragdowego (północ). Jednak my maszerujemy dalej drogą Ganek, którą docieramy do Drogi Chojnowskiej (Szwedzkiego Traktu). Tutaj węzeł z zielonym szlakiem pieszym Woja Żelisława łączącego Jezioro Szmaragdowe z Gryfinem. Nasz szlak właśnie skończył bieg i możemy wybrać sobie opcję dalszego rajdu. Nie zapomnijcie odnaleźć Szwedzkiego Głazu i Ciurkadełka, umiejscowionego w okolicy, na niewielkim wzniesieniu, pomiędzy strumieniem Chojnówka, a brukiem. Dziękujemy za wspólną wyprawę.

Jeśli chcesz już wracać do Szczecina - podstawowe warianty, od 1 do 2 godzin marszu:

  1. Szmaragdowe - cały czas zielony szlak w kierunku północnym
  2. Zdroje PKP - zielonym do węzła szlaków przy grodzisku Chojna i dalej  na północ niebieskim pieszym
  3. Bukowe pętla autobusowa - zielonym do węzła szlaków i dalej czerwonym pieszym w kierunku północnym

POWIĄZANE SZLAKI I MAPY: aby sprawdzić z jakimi szlakami turystycznymi, krzyżujemy naszą wędrówkę, kliknij w zakładkę "produkty powiązane". Znajdziesz tam również mapy, na których znajduje się szlak, a mamy je w sprzedaży. Zakładka w ciągłej rozbudowie, w miarę wprowadzania szlaków i wydawnictw do bazy.


NA SZLAKU:

Wzgórze Akademickie – wzniesienie o wysokości 51 m n.p.m. w północnej części Wzgórz Bukowych, na terenie Parku Leśnego Zdroje, w dzielnicy Szczecin-Podjuchy. Wysunięty ku zachodowi fragment wzgórza jest częścią hałdy dawnej kopalni kredy. Południowe i wschodnie stoki zalesione i opadające ku wyrobisku kopalni, natomiast północne i zachodnie – trawiaste i strome. Z wierzchołka doskonały widok na Szczecin, Dolinę Dolnej Odry i Wzniesienia Szczecińskie.


Rezerwat przyrody „Zdroje” – rezerwat florystyczny o powierzchni 2,12 ha, w województwie zachodniopomorskim, w Szczecinie, na terenie Parku Leśnego Zdroje, 0,6 km na południowy zachód od Jeziora Szmaragdowego, w miejscu dawnego Parku Toepfera (właściciela pobliskiej kopalni kredy) przy ulicy Radosnej. Leży w północno-zachodniej części Szczecińskiego Parku Krajobrazowego „Puszcza Bukowa” oraz w granicach obszaru siedliskowego sieci Natura 2000 „Wzgórza Bukowe” PLH320020. Został utworzony na mocy zarządzenia Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 5 listopada 1959. Celem ochrony jest „zachowanie stanowiska odnawiającego się cisa pospolitego Taxus baccata w granicach jego zasięgu geograficznego”.


Rezerwat przyrody Bukowe Zdroje im. Profesora Tadeusza Dominika – rezerwat leśny o powierzchni 221,28 ha, utworzony 30 maja 1956, w województwie zachodniopomorskim, w północno-zachodniej części Szczecińskiego Parku Krajobrazowego „Puszcza Bukowa”, graniczącego poprzez autostradę A6 od zachodu z Podjuchami i od północy z osiedlem Bukowym. Rezerwat nazwany został na cześć szczecińskiego mykologa – prof Tadeusza Dominika. Jest to największy rezerwat w Puszczy Bukowej. Celem ochrony jest zachowanie ze względów przyrodniczych, naukowych i dydaktycznych cech i procesów naturalnych dla wyróżniającego się dużymi walorami biocenotycznymi oraz estetycznymi kompleksu buczyn, łęgów i olsów, kształtującego się w warunkach dużego urozmaicenia rzeźby terenu i warunków siedliskowych. Na terenie rezerwatu 31 pomników przyrody: 27 dębów o obwodach 170-390 cm, 3 buki (170-230 cm obw.) oraz głaz narzutowy Szwedzki Kamień. Przez rezerwat prowadzi wiele pieszych szlaków turystycznych.


Wzgórze Świątek 119,2 m n.p.m., położone na zachodnim krańcu Puszczy, w obrębie rezerwatu przyrody Bukowe Zdroje. Przebiega przezeń granica lasu. Od południa opada stromo ku źródłu Jeziorny. Do szczytu prowadziły doń przed wojną drewniane schody, obecnie niezachowane. Na wierzchołku stoi odbudowany w 2023 roku, pomnik Carla Friedricha Meyera, nauczyciela szkół szczecińskich, współzałożyciela i prezesa Buchheide Verein, autora m.in. turystycznej mapy Puszczy Bukowej. Z górą Świątek wiąże się legenda miejscowa. Przed wiekami na wzgórzu stała pustelnia, w której mieszkał mnich-misjonarz nauczający wiary chrześcijańskiej, nieprzyjęty przez ludzi nauczał ptaki i zwierzęta, chętnie go słuchające i posłuszne jego zaleceniom. Tu umarł i tu został pochowany. Według innej legendy świątobliwy mąż był świadkiem jak zbójcy napadli przejeżdżającego w pobliżu kupca. Chcieli oni zabić micha, aby pozbyć się świadka, ale ten zaczął do nich przemawiać i tak wzruszył ich zatwardziałe serca, że kupca nie tylko puszczono wolno, ale jeszcze obdarzono workiem złota.

Na wzgórzu Świątek, znajduje się odbudowany przez Pomorskie Towarzystwo Historyczne (dr Marek Łuczak z ekipą), pomnik dr Carla Friedricha Meyera (1840-1904), wybitnego szczecińskiego historyka i geografa, który w 1889 roku założył Stowarzyszenie Miłośników Puszczy Bukowej (Buchheide-Verein).

Carl Friedrich Meyer urodził się 17 grudnia 1840 roku w Quedlinburgu. Był synem producenta octu i kupca Carla Friedricha Meyera i Anny Marie Elisabeth z d. Zeddel prawdopodobnie z Quedlingburga. Uczęszczał do liceum w Quedlinburgu do 1860 roku. Następnie studiował historię i geografię na Uniwersytecie w Halle. W 1864 zdał egzamin nauczycielski i został zatrudniony w Szkole im. Fryderyka Wilhelma (Friedrich-Wilhelmschule) przy ul. Grodzkiej 7 w Szczecinie, gdzie pracował przez 40 lat. Do celów dydaktycznych tworzył mapy oraz organizował dla swoich uczniów wycieczki piesze w okolice Szczecina. Meyer zajmował się badaniami historycznymi i geograficznymi Szczecina i okolic, w szczególności badaniem historycznych map Pomorza. Wyniki publikował w corocznym raporcie Towarzystwa Geograficznego w Szczecinie, a także w miesięcznikach wydawanych przez Towarzystwo Historii, Archeologii i Sztuki Pomorza (Gesellschaft für pommersche Geschichte, Altertumskunde und Kunst) oraz w broszurach programowych swojej szkoły im. Friedricha Wilhelma. Posiadał tytuł doktora filozofii. Był członkiem i sekretarzem Towarzystwa Geograficznego w Szczecinie, prowadził wykłady z historii Szczecina o Puszczy Bukowej. 3 maja 1889 roku Carl Friedrich Meyer założył, wraz z 30 innymi członkami, Stowarzyszenie Miłośników Puszczy Bukowej (Buchheide-Verein). Wybrany na stanowisko przewodniczącego pozostał na nim dożywotnio do 1904 roku. Dzięki jego inicjatywie i działalności stowarzyszenia wytyczono szlaki turystyczne, a w stromych miejscach szlaków zbudowano schody. Powstały wówczas punkty widokowe i place zabaw. Dzięki staraniom stowarzyszenia wprowadzono dogodne połączenia pomiędzy dworcem kolejowym w Szczecinie a Puszczą Bukową.

Carl Friedrich Meyer zmarł 12 października 1904 roku w Szczecinie i został pochowany na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie. W następnym roku Stowarzyszenie Buchheide postawiło na Górze Świątek, na cześć swojego przewodniczącego, pomnik z płaskorzeźbą, którego autorem był rzeźbiarz Ludwig Manzel (1858–1936).

OPRACOWANIE dr MAREK ŁUCZAK POMORSKIE TOWARZYSTWO HISTORYCZNE


Dąb Myśliwych (Psi Dąb), to pomnikowe drzewo, o obwodzie około 420cm, rosnące na polanie Psie Pole. Nazwa upamiętnia jakoby stary zwyczaj gromadzenia się tutaj myśliwych z psami przed rozpoczęciem polowania. 


Pomnik przyrody Szwedzki Kamień, znajduje się w północno-zachodniej części Szczecińskiego Parku Krajobrazowego "Puszcza Bukowa". Położony jest na terenie gminy Stare Czarnowo, w powiecie gryfińskim. Usytuowany jest przy Drodze Chojnowskiej, w pobliżu rozwidlenia żółtego Szlaku do Szwedzkiego Kamienia ze szczecińskiego osiedla Podjuchy i zielonego Szlaku Woja Żelisława z Parku Leśnego Zdroje. Wpisano go do rejestru pomników przyrody w 2004 roku. Ma wymiary 970cm obwodu i 170 cm wysokości. Nazwę zawdzięcza położonemu nieopodal Szwedzkiemu Młynowi.


Ciurkadełko, Wyciek (także; Ciurkadło, niem. Worpitzky Quelle) – źródło i ciek, prawy dopływ Chojnówki. Płynie przez środkową część Puszczy Bukowej. Źródło bijące na zachodnim zboczu koryta Chojnówki w odległości ok. 500 m na południe od Szwedzkiego Młyna. Zachowana częściowo kamienna obudowa z roku 1894. Nazwę swą zawdzięcza Dyrektorowi Podejucher Bergwerke.


SKALA TRUDNOŚCI PIESZA – 1
SKALA TRUDNOŚCI ROWER – 3
SKALA  TRUDNOŚCI NORDIC WALKING - 2

1 – łatwy bez utrudnień
2 – średni z miejscowymi utrudnieniami
3 – o utrudnionym przejściu/przejeździe


SPODOBAŁA CI SIĘ MOJA PRACA ?? SKORZYSTAŁEŚ Z MATERIAŁÓW ?? POSTAW MI KAWĘ - https://buycoffee.to/wiking-turystyka

Kup kawę Wikingowi

Na pewno zmotywuje mnie do dalszej pracy. Często również kawka mi pomoże przy tworzeniu nowych i aktualizacji dotychczasowych danych. Do zobaczenia na Szlaku. W sezonie jesienno-zimowo-wiosennym, zapraszam na wspólne "Wyprawy z Wikingiem", podczas których wędrujemy po szlakach Województwa Zachodniopomorskiego i nie tylko.

 


Masz pytania ? Zadzwoń 501036860 w godz. 10:00-18:00, lub napisz e-mail biuro@wedrujznami.pl  .


Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:

Opinie o produkcie (0)

Weryfikujemy, które opinie pochodzą od klientów, którzy kupili dany produkt. Po zatwierdzeniu wyświetlamy zarówno pozytywne, jak i negatywne opinie

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl