P-Z-FSD-098, dydaktyczny DPN, Głusko - Pole Biwakowe Kamienna, 3,4km

Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 1 dzień roboczy
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 0,00 zł
bez kosztów dostawy
0.00
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Ocena: 0
Producent: Wiking
Kod produktu: P-Z-FSD-098

Opis


SPODOBAŁA CI SIĘ MOJA PRACA ?? SKORZYSTAŁEŚ Z MATERIAŁÓW ?? POSTAW MI KAWĘ - https://buycoffee.to/wiking-turystyka . Wspomóż utrzymanie domen, sklepu, serwera na dane ....

Kup kawę Wikingowi

Materiały zamieszczone lub zakupione w serwisie można wykorzystywać na ogólnych zasadach wynikających z prawa autorskiego i praw pokrewnych, w tym majątkowych - Regulamin korzystania z danych umieszczonych w serwisie .Jeśli chcesz umieścić widżet z mapką na swojej stronie, skontaktuj się z nami. Przygotujemy kod do wklejenia i wyślemy na mejla.


  1. NUMER SZLAKU W SERWISIE www.WedrujzNami.pl: P-Z-FSD-098
  2. NUMER SZLAKU WG PTTK: 
  3. PRZEBIEG SZLAKU: Głusko - miejsce wodowania kajaków Drawa - Elektrownia Kamienna - Pole Biwakowe Kamienna nad Drawą.
  4. NAZWA SZLAKU:  Ścieżka dydaktyczna Głusko
  5. POWIAT: Strzelecko-Drezdenecki
  6. GMINA: Dobiegniew
  7. NAWIERZCHNIE: drogi utwardzone i gruntowe, bruk
  8. KOLOR: zielona choinka, w tle biały kwadrat
  9. ROK POWSTANIA:
  10. ROK OSTATNIEGO ODNAWIANIA: 2014
  11. ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2014
  12. DŁUGOŚĆ: 3,4 km (według pomiaru GPS)
  13. WAŻNE UWAGI: szlak o charakterze liniowym, oznakowanie dwustronne. W 2014 oznakowanie oceniamy jako bardzo dobre.
  14. LINKI ZEWNĘTRZNE: http://dpn.pl/sciezka-poznawcza-glusko , Historia Głuska .

SZLAK ZNAJDZIESZ NA NA NASZEJ MAPIE OGÓLNEJ ZNAKOWANYCH SZLAKÓW TURYSTYCZNYCH (zawsze aktualizowana pełna mapa)



Jeśli znasz szlak, a nie ma go w naszym rejestrze, prosimy o przesłanie pliku .gpx oraz kilku słów o szlaku, zdjęć, abyśmy stworzyli jego wizytówkę. A jak masz czas, zapraszamy do stworzenia opisu szlaku, według naszego systemu. Szlaki są dla wszystkich i musimy je promować wspólnie.


CHARAKTERYSTYKA SZLAKU

Ścieżka poznawcza Głusko - Kamienna  zaczyna się w Głusku opisem historii osady. Dalej poprowadzona jest wzdłuż Drawy, przez elektrownię Kamienna, do biwaku Kamienna. Przedstawia następujące zagadnienia: historia osady Głusko, rzeka Drawa, dawne osady leśne, źródliska, ruiny huty szkła Podszkle, uroczysko Głuskie Ostępy, historia spławu drewna - binduga Kamienna. Więc ruszajcie na szlak pieszo lub rowerem. Jeśli chcesz zwiedzić Głusko i okolice, polecamy przewodnika Drawieńskiego Parku Narodowego - Tomasza Boguckiego tel. 692716215. Profesjonalnie oprowadzi grupę, zarówno pod względem przyrodniczym, jak i historycznym po terenie DPN, okolicach Głuska i Starego Osieczna. Na szlaku liczne węzły ze szlakami turystycznymi, umożliwiające przygotowanie wielu wariantów wędrówek:

  • pieszy czerwony im. Hetmana Stanisława Czarnieckiego, Stargard - Kostrzyn nad Odrą
  • rowerowy zielony Pętla Głusko
  • ścieżka bunkrowa Głuskie Ostępy
  • szlak kajakowy rzeką Drawą

OPIS SZLAKU

Naszą wędrówkę ścieżką edukacyjną Głusko, rozpoczynamy w centrum wsi, na węźle szlaków turystycznych. Kierujemy się w kierunku Drawy. Dochodzimy do miejsca wodowania kajaków, nieopodal mostu niskowodnego. Stąd ładny widok na małe rozlewisko przed elektrownią wodną. Ścieżkami i drogami gruntowymi wędrujemy w kierunku Kamiennej Kniei. Dochodzimy do dobrej drogi - dojazd do zabytkowej elektrowni wodnej  Kamienna. Mijamy ją po prawej stronie. Wędrujemy wzdłuż rzeki Drawy i dochodzimy do drogi asfaltowej Głusko - Stare Osieczno. Skręcamy w prawo, i po kilkuset metrach, przed mostem drogowym nad Drawą, skręcamy w prawo. Przez chwilę wędrujemy wraz z czerwonym szlakiem pieszym i zielonym rowerowym, wzdłuż Drawy. Na najbliższym rozwidleniu, skręcamy w prawo. Drogą brukową, w malowniczym wąwozie leśnym, mijając pozostałości jednej z hut szkła leśnego, dochodzimy do Pola Biwakowego DPN - Kamienna, gdzie nasza ścieżka kończy/rozpoczyna swój bieg. W tym miejscu rozpoczyna się 700 metrowa ścieżka bunkrowa Głuskie Ostępy, którą polecamy. 

Możemy również rozpalić ognisko, czy pobiwakować. Jednak obowiązują tutaj zasady udostępniania terenu DPN dla turystyki.


OBIEKTY NA SZLAKU

Głusko: duża osada leśna.  Pierwsze wzmianki określające okolice Głuska jako „bród na Drawie” pochodzą z 1286 r. Istniejąca do dzisiaj osada powstała w latach 1560-70  jako folwark założony przez Rudigera  Wedla z Drawna. W czasach panowania Wedlów (do XVIII w.) w Głusku było 23 gospodarstw. W XIX w. próbowano hodowli winogron, a ówczesny właściciel majątku Fryderyk von Sydow sprowadził do Głuska szwajcarskiego mleczarza. Dzięki temu rozwinęła się tutaj produkcja serów głuskowskich. Oprócz tego był tu browar, gorzelnia, cegielnia, dwa młyny i nieopodal huta szkła. Dzisiaj mieszkańcy osady związani są głównie z pracą w lesie. W Głusku znajduje się Punkt Informacji Turystycznej DPN i siedziba Nadleśnictwa Głusko. Ciekawostka - lokalna potrawa, grzyby w pomidorach, tzw. "grzybki sołtysowej" zdobyła ogólnokrajowe wyróżnienie w konkursie „Nasze kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów". Co warto zobaczyć :

  • skrzydło wsch. i pn. dawnego czworobocznego budynku dworskiego z XIX w., w miejscu skrzydła zach. jest nowszy dwór z pocz. XX w. Przed wojną mieściła się tu Pruska Szkoła Leśnictwa, potem zakład karny i bursa OHP, a obecnie nadleśnictwo. W gabinecie nadleśniczego zachowano i wyeksponowano przekrój starej konstrukcji stropu budynku, z izolacyjną warstwą szyszek. Za dworem niewielki park (pow. 2,0 ha) z 1 poł. XIX w. Rosną w nim dwa pomnikowe cisy.
  • kościół MB Częstochowskiej, neogotycki, zbudowany w drugiej poł. XIX w. z wykorzystaniem murów dawnego browaru. Mury budowli wykonane są z kamienia łamanego, a nadbudowane fragmenty ścian z cegły ceramicznej, z której wybudowano także wieżę. Wnętrze nawy przykryte gwiaździstym sklepieniem ceramicznym. Nie zachował się ołtarz główny, po którym pozostała murowana arkadowa mensa. Ambona z pocz. XX w., neogotycka chrzcielnica z piaskowca z końca XIX w., bogato zdobiona ornamentyką roślinną. Na wieży dzwon z 1931 r. Stoi obok dworu
  • interesujące skupienie zabytków dawnej techniki wiejskiej: Na pd. od osady, na grobli między kanałem z Rybakówki a zapuszczonym stawem, w zrujnowanym budyneczku resztki dawnego wodociągu wiejskiego z początków XX wieku. Woda spływająca z kanału do stawu, obracała nadsiębierne koło wodne, napędzające pompę pompująca wodę do zbiornika na wzgórzu za nadleśnictwem. Do dziś zachowało się koło i pompa, odlana w Zakładach Mechanicznych w Choszcznie.
  • resztki dawnego tzw. Kanału Sicieńskiego – kilkudziesięcio kilometrowego kanału zbudowanego w XIX w. do nawadniania łąk, przebiegają przez osadę
  • trzy stanowiska dziewiętnastowiecznych hut szkła – można znaleźć rozproszone kawałki materiału szklarskiego, wśród pól i ugorów na pd. od osady (k. Rybakówki i w pobliżu odgałęzień obu dróg do elektrowni Kamienna)
  • pomnik ofiar I wojny światowej, odrestaurowany przez Nadleśnictwo Głusko, na pd. od osady przy drodze do Starego Osieczna na wyspie stawu - przejście łukowym mostkiem, w kompleksie stawów rybnych, tzw. Rybakówka
  • okoliczne umocnienia Wału Pomorskiego / Pozycji Pomorskiej
  • na północnym wyjeździe zabytkową aleję wiązów, zaś na południowym pomnikową aleję dębową - ostatni dąb po lewej stronie ma około 405 cm obwodu.

Głusko - most niskowodny, to według definicji „most o prostej konstrukcji i niewielkiej rozpiętości przęseł, przeznaczony do krótkotrwałej eksploatacji”. Ten, który przerzucono nad Drawą pomiędzy Głuskiem, a Żeleźnicą ma około 40 lat. Wybudowano go w miejscu wcześniej istniejącej przeprawy. Posiada 12 przęseł i nawierzchnię ułożoną z drewnianych klepek. Niegdyś łączył osadę Głusko z traktem solnym, dziś zamknięty jest dla ruchu, gdyż grozi zawaleniem - po dwóch stronach Drawy, zlikwidowano części wjazdowe. Prezentuje się wyjątkowo malowniczo. W jego pobliżu ustawiono zadaszony stół z ławkami. Warto zatrzymać się tu na chwilę odpoczynku. Przechodzący po nim czerwony szlak pieszy, jest obecnie zamknięty i należy przejść zabytkowym mostem drogowym (1941r.), na południe od tego miejsca. Drawieński Park Narodowy planuje rozbiórkę i ponowną budowę mostu niskowodnego. jeśli chcecie go zobaczyć w starej postaci spieszcie się (stan 2023).

Elektrownia wodna „Kamienna” reprezentuje charakterystyczny dla początków XX w. model hydroelektrowni stanowiąc na terenie Drawieńskiego Parku Narodowego najciekawszy zabytek techniki o randze ogólnokrajowej.  Została zbudowana rzece Drawie poniżej Głuska, przy małej osadzie założonej w XVIII w. w miejscu dawnej smolarni. Włączenie Kamiennej do majątku Głusko nastąpiło w 1820 roku. Już po upływie pięciu lat od wybudowania pierwszej elektrowni wodnej na świecie, w 1896 roku podjęto pierwsze prace związane z budową siłowni wodnej. Tuż przy fabryce karbidu, powyżej stopnia wodnego młyna, powstał stopień wodny obecnej elektrowni. Przemysłową eksploatację elektrowni wodnej o mocy 0,96 MW datuje się na rok 1903. Początkowo prąd wykorzystywany był do produkcji karbidu, ale już wkrótce w miarę rozbudowywania sieci linii przesyłowych, wytwarzany prąd pokrywał zapotrzebowanie na energię powiatu choszczeńskiego, pyrzyckiego, strzeleckiego i części myśliborskiego. W 1921 roku hydroelektrownia została włączona do sieci ogólnokrajowej. Fakt projektowanej rozbudowy w 1941 roku istniejącej elektrowni i stworzenie innych stopni wodnych na rzece, świadczy nie tylko o jej bardzo dobrym wyposażeniu czy funkcjonowaniu, ale również o odpowiednim położeniu. Do dzisiejszego dnia niezmienione pozostaje wyposażenie obejmujące dwa hydrozespoły z turbinami Francisa z 1893 i 1898 roku firmy Escher Wyss ze Szwajcarii, generatory produkcji AEG z Berlina oraz regulatory systemu Voitha. Bardzo ciekawa jest również umieszczona w hali maszyn zabytkowa suwnica z 1909 roku. Uwagę zwracają także dwa jazy robocze doprowadzające wodę do turbin, trójkomorowy jaz jałowy, umiejscowiona na prawym ramieniu 21-komorowa przepławka dla ryb oraz obecnie nie wykorzystywana pochylnia dla tratew. O oryginalności architektury ówczesnych czasów świadczą zabytkowe budynki, do których należą: budynek główny, budynek gospodarczy i rozdzielnia z transformatorownią. Obecnie funkcjonująca Elektrownia wodna „Kamienna” podlega Zakładowi Energetycznemu w Gorzowie Wielkopolskim.

Podszkle - dawna huta szkła i ruiny wsi. Podszkle to nieistniejąca dziś osada, na południe od Głuska , w pobliżu mostu na Drawie. W XIX w. istniała tu huta szkła, założona przez von Sydowa w 1825 r. Jej pozostałością jest rozproszony materiał szklarski, który znaleźć można na brzegu Drawy i na drodze, którą biegnie szlak czerwony. Funkcjonował tu port, węgiel do huty dostarczano barkami. Pozostałością portu jest odgałęziający się od rzeki, zarastający kanał. Poniżej osady nad Drawą były też dwa place składowe drewna, bindugi Kamienna Lewa i Kamienna Prawa. Po miejscowości pozostały tylko fundamenty kilku domów i sadzone niegdyś przy nich lipy. W lasach nad Drawą przy Kamiennej spotkać można  rzadką żabkę - rzekotkę, a dawny staw przy drodze jest ważnym zimowiskiem płazów.

Binduga. Od ok. 1850 r.  po rzece Drawie odbywały się zorganizowane spławy drewna. Głównym odbiorca drewna z Puszczy Drawskiej w tym czasie   był  tartak ,  rozwijający się na lewym brzegu dolnej Drawy, w okolicy ujścia do niej Mierzęckiej Strugi. Ważnymi portami odbioru drewna z Puszczy Drawskiej było  Drezdenko,  Santok i Trzebicz na Noteci , później w latach 50-tych XX w.  Stare Osieczno. Binduga (od niemieckiego słowa binden=wiązać), jest to śródleśna polana, dawna składnica drewna, położona nad brzegiem rzeki. Nazwa to obejmuje nie tylko składowisko lądowe, ale także część powierzchni wodnej, przylegającej bezpośrednio do składowiska. Fragment umocnionego drewnianymi legarami zbocza, po którym spuszczano drewno, nazywano stoczyskiem.  Zrzucane do wody pnie łączono przy użyciu żerdzi i gwoździ w tzw. tafle, tafle wiązano łańcuchami jedna za druga w sznur, zwany tratwą. Do sterowania tratwą, załodze były pomocne narzędzia: szrek - kłoda do hamowania, peć (draga) - okuta żerdź  do odpychania się od dna. W 1979 r. odbył się ostatni, zorganizowany spław drewna na Drawie. Obecnie nad Drawą, na odcinku przepływającym przez DPN, znajduje się 12 nieczynnych bindug. Wyróżniają się one odrębną od otoczenia roślinnością, odrębnym od otoczenia składem drzewostanu na stoku. Dzieje się tak w wyniku spontanicznego zarastania dawnych siedlisk bukowych i pojawianie się na polanach roślinności charakterystycznej dla łąk śródleśnych. Warto zwrócić uwagę na brukowane drogi, które zbudowali w XIX w.  niemieccy leśnicy. Ułatwiały one wywóz drewna

 


POWIĄZANE SZLAKI I MAPY: aby sprawdzić z jakimi szlakami turystycznymi, krzyżujemy naszą wędrówkę, kliknij w zakładkę "produkty powiązane". Znajdziesz tam również mapy, na których znajduje się szlak, a mamy je w sprzedaży. Zakładka w ciągłej rozbudowie, w miarę wprowadzania szlaków i wydawnictw do bazy.


SKALA TRUDNOŚCI PIESZA – 1
SKALA TRUDNOŚCI ROWER – 2
SKALA  TRUDNOŚCI NORDIC WALKING – 1

1 – łatwy bez utrudnień
2 – średni z miejscowymi utrudnieniami
3 – o utrudnionym przejściu/przejeździe


SPODOBAŁA CI SIĘ MOJA PRACA ?? SKORZYSTAŁEŚ Z MATERIAŁÓW ?? POSTAW MI KAWĘ - https://buycoffee.to/wiking-turystyka

Kup kawę Wikingowi

Na pewno zmotywuje mnie do dalszej pracy. Często również kawka mi pomoże przy tworzeniu nowych i aktualizacji dotychczasowych danych. Do zobaczenia na Szlaku. W sezonie jesienno-zimowo-wiosennym, zapraszam na wspólne "Wyprawy z Wikingiem", podczas których wędrujemy po szlakach Województwa Zachodniopomorskiego i nie tylko.

 


Skorzystaj z aplikacji Drawieńskiego Parku Narodowego - wszystkie szlaki na terenie Parku.
 
Aplikacja turystyczna DrawieńskiegoParku Narodowego

Masz pytania ? Zadzwoń 501036860 w godz. 10:00-18:00, lub napisz e-mail biuro@wedrujznami.pl  .


Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:

Opinie o produkcie (0)

Weryfikujemy, które opinie pochodzą od klientów, którzy kupili dany produkt. Po zatwierdzeniu wyświetlamy zarówno pozytywne, jak i negatywne opinie

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl