P-Y-FSD/ZCH-103, szlak pieszy żółty, Głusko - Pustelnia, 10,6km

Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 1 dzień roboczy
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 0,00 zł
bez kosztów dostawy
0.00
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Ocena: 0
Producent: Wiking
Kod produktu: P-Y-FSD/ZCH-103

Opis


SPODOBAŁA CI SIĘ MOJA PRACA ?? SKORZYSTAŁEŚ Z MATERIAŁÓW ?? POSTAW MI KAWĘ - https://buycoffee.to/wiking-turystyka . Wspomóż utrzymanie domen, sklepu, serwera na dane ....

Kup kawę Wikingowi

Materiały zamieszczone lub zakupione w serwisie można wykorzystywać na ogólnych zasadach wynikających z prawa autorskiego i praw pokrewnych, w tym majątkowych - Regulamin korzystania z danych umieszczonych w serwisie .Jeśli chcesz umieścić widżet z mapką na swojej stronie, skontaktuj się z nami. Przygotujemy kod do wklejenia i wyślemy na mejla.


  1. NUMER SZLAKU W SERWISIE www.WedrujzNami.pl: P-Y-FSD/ZCH-103
  2. NUMER SZLAKU WG PTTK: 
  3. PRZEBIEG SZLAKU: Jezioro Ostrowieckie węzeł - Żółwia Kłoć węzeł szlaków - Kanał Sicieński - Pustelnia parking
  4. NAZWA SZLAKU
  5. POWIAT: Strzelecko - Drezdenecki, Choszczeński
  6. GMINA: Dobiegniew, Drawno
  7. NAWIERZCHNIE: drogi asfaltowe, bruk i gruntowe i ścieżki
  8. KOLOR: żółty pasek, pomiędzy dwoma  białymi w poziomie
  9. ROK POWSTANIA:
  10. ROK OSTATNIEGO ODNAWIANIA: 2014
  11. ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2014
  12. DŁUGOŚĆ: 10,6 km (według pomiaru GPS)
  13. WAŻNE UWAGI: szlak o charakterze liniowym, oznakowanie dwustronne. W 2014 oznakowanie oceniamy jako bardzo dobre. Bardzo krótki odcinek szlaku w Pustelni, przechodzi w Powiecie Wałeckim/Gmina Człopa i nie ujmujemy go w kodowaniu i spisie szlaków gminy.
  14. LINKI ZEWNĘTRZNE:

SZLAK ZNAJDZIESZ NA NA NASZEJ MAPIE OGÓLNEJ ZNAKOWANYCH SZLAKÓW TURYSTYCZNYCH (zawsze aktualizowana pełna mapa)



Jeśli znasz szlak, a nie ma go w naszym rejestrze, prosimy o przesłanie pliku .gpx oraz kilku słów o szlaku, zdjęć, abyśmy stworzyli jego wizytówkę. A jak masz czas, zapraszamy do stworzenia opisu szlaku, według naszego systemu. Szlaki są dla wszystkich i musimy je promować wspólnie.


CHARAKTERYSTYKA SZLAKU

Bardzo przyjemny szlak leśny, prowadzący głównie wzdłuż kanału Siecińskiego, oraz brzegu Jeziora Ostrowieckiego i rzeki Płocicznej. Więc ruszajcie na szlak pieszo lub rowerem - tutaj spore utrudnienia na odcinku prowadzącym ścieżką, wzdłuż pozostałości kanału Sicieńskiego oraz schody drewniane. Jeśli chcesz zwiedzić Głusko i okolice, polecamy przewodnika Drawieńskiego Parku Narodowego - Tomasza Boguckiego tel. 692716215. Profesjonalnie oprowadzi grupę, zarówno pod względem przyrodniczym, jak i historycznym po terenie DPN, okolicach Głuska i Starego Osieczna.

Na szlaku liczne węzły ze szlakami turystycznymi, umożliwiające przygotowanie wielu wariantów wędrówek:

  • pieszy czerwony im. IV Dywizji Piechoty, Jez. Dobre - Człopa
  • pieszy niebieski Moczele - Jez. Ostrowieckie
  • pieszy czarny Jez. Ostrowieckie - Ostrowite
  • dydaktyczny Jezioro Ostrowieckie - Stara Węgornia
  • rowerowy zielony Pętla Głusko
  • szlak bunkrowy Pętla Głusko

OPIS SZLAKU

Nasz szlak rozpoczyna/kończy swój bieg na głównym skrzyżowaniu wsi Głusko - węzeł szlaków turystycznych. Informacje na temat wsi i szlaków, możemy uzyskać w położonym nieopodal Punkcie Informacji Turystycznej DPN. Ruszamy na wschód, początkowo asfaltem, potem drogą utwardzoną. Docieramy do parkingu i węzła szlaków turystycznych nad jeziorem Ostrowieckim. Polecamy krótką wędrówkę ścieżką bunkrową (700m), z bunkrami i stanowiskami bojowymi Wału Pomorskiego / Pozycji Pomorskiej. Nie dość że oznakowana, to przy wszystkich ciekawych miejscach, ustawiono tablice informacyjne.

Ruszamy dalej. Nasz szlak będzie teraz przebiegał wspólnie ze szlakami; rowerowy zielony oraz dydaktycznym. Wędrujemy wzdłuż malowniczego brzegu Jeziora Ostrowieckiego. Dochodzimy do przesmyku. Szlak dydaktyczny odbija w prawo do drewnianego mostu, zaś rowerowy na chwilę w lewo. My wchodzimy na wysoką skarpę nad jeziorną. Dalej towarzyszą nam wrażenia krajobrazowe. Po chwili schodzimy drewnianymi schodami w dół i łączymy się z zielonym szlakiem rowerowym. Wędrujemy wzdłuż jeziora, drogą na nasypie. Na wysokości bagien po lewej stronie, możemy zobaczyć zabytkowy przepust wodny z 1884 roku. Po chwili dochodzimy do platformy widokowej. Tutaj możemy chwilkę odpocząć i obserwować życie przyrody jeziora. Po odpoczynku, wędrujemy dalej za oznakowaniem szlaków. dochodząc do węzła szlaków turystycznych. Tutaj dochodzi do nas niebieski szlak pieszy z Moczeli, który kończy/rozpoczyna w tym miejscu swój bieg. Możemy skorzystać z niego oraz zielonego szlaku rowerowego i wrócić do Głuska.

Jeśli decydujemy się na dalszą wędrówkę, ruszamy dalej z żółtym oznakowaniem trasy. Tutaj zaczyna się wędrówka zabytkiem inżynierii wodnej - pozostałościami Kanału Siecińskiego. Niestety dla rowerzystów będzie to trudna trasa. Wędrujemy wąską ścieżką, mogą wystąpić na niej powalone drzewa. Jednak trud wędrówki, wynagradzają nam znowu widoki ja jezioro Ostrowiecki i dolinę rzeki Płociczna. Docieramy do drogi i osady leśnej Pustelnia. Skręcamy w prawo, przechodzimy mostem nad Płociczną i dochodzimy do parkingu leśnego z miejscem odpoczynku, gdzie nasz szlak kończy/rozpoczyna swój bieg. Tutaj również węzeł z czerwonym szlakiem pieszym.

Co dalej ?

Aby wrócić do Głuska, proponujemy dalszą wędrówkę na południe czerwonym szlakiem pieszym, do węzła w dolinie Cieszynki - tutaj szlak czerwony odbija do Człopy. Następnie niebieskim szlakiem pieszym przez Ostrowite. Bardzo fajna leśna trasa, o dobrej nawierzchni i kilkoma atrakcjami; Stara Węgornia i Ostrowite.

Możemy również powędrować szlakiem czerwonym na północ, w kierunku Tuczna. Tutaj początkowo kilka kilometrów szlaku, ponownie prowadzi nas nasypem kanału Siecińskiego, aż do mostu na Płocicznej koło Miradza. Tutaj możliwość odbicia na Drawno lub Tuczno.


OBIEKTY NA SZLAKU

Głusko: duża osada leśna.  Pierwsze wzmianki określające okolice Głuska jako „bród na Drawie” pochodzą z 1286 r. Istniejąca do dzisiaj osada powstała w latach 1560-70  jako folwark założony przez Rudigera  Wedla z Drawna. W czasach panowania Wedlów (do XVIII w.) w Głusku było 23 gospodarstw. W XIX w. próbowano hodowli winogron, a ówczesny właściciel majątku Fryderyk von Sydow sprowadził do Głuska szwajcarskiego mleczarza. Dzięki temu rozwinęła się tutaj produkcja serów głuskowskich. Oprócz tego był tu browar, gorzelnia, cegielnia, dwa młyny i nieopodal huta szkła. Dzisiaj mieszkańcy osady związani są głównie z pracą w lesie. W Głusku znajduje się Punkt Informacji Turystycznej DPN i siedziba Nadleśnictwa Głusko. Ciekawostka - lokalna potrawa, grzyby w pomidorach, tzw. "grzybki sołtysowej" zdobyła ogólnokrajowe wyróżnienie w konkursie „Nasze kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów". Co warto zobaczyć :

  • skrzydło wsch. i pn. dawnego czworobocznego budynku dworskiego z XIX w., w miejscu skrzydła zach. jest nowszy dwór z pocz. XX w. Przed wojną mieściła się tu Pruska Szkoła Leśnictwa, potem zakład karny i bursa OHP, a obecnie nadleśnictwo. W gabinecie nadleśniczego zachowano i wyeksponowano przekrój starej konstrukcji stropu budynku, z izolacyjną warstwą szyszek. Za dworem niewielki park (pow. 2,0 ha) z 1 poł. XIX w. Rosną w nim dwa pomnikowe cisy.
  • kościół MB Częstochowskiej, neogotycki, zbudowany w drugiej poł. XIX w. z wykorzystaniem murów dawnego browaru. Mury budowli wykonane są z kamienia łamanego, a nadbudowane fragmenty ścian z cegły ceramicznej, z której wybudowano także wieżę. Wnętrze nawy przykryte gwiaździstym sklepieniem ceramicznym. Nie zachował się ołtarz główny, po którym pozostała murowana arkadowa mensa. Ambona z pocz. XX w., neogotycka chrzcielnica z piaskowca z końca XIX w., bogato zdobiona ornamentyką roślinną. Na wieży dzwon z 1931 r. Stoi obok dworu
  • interesujące skupienie zabytków dawnej techniki wiejskiej: Na pd. od osady, na grobli między kanałem z Rybakówki a zapuszczonym stawem, w zrujnowanym budyneczku resztki dawnego wodociągu wiejskiego z początków XX wieku. Woda spływająca z kanału do stawu, obracała nadsiębierne koło wodne, napędzające pompę pompująca wodę do zbiornika na wzgórzu za nadleśnictwem. Do dziś zachowało się koło i pompa, odlana w Zakładach Mechanicznych w Choszcznie.
  • resztki dawnego tzw. Kanału Sicieńskiego – kilkudziesięcio kilometrowego kanału zbudowanego w XIX w. do nawadniania łąk, przebiegają przez osadę
  • trzy stanowiska dziewiętnastowiecznych hut szkła – można znaleźć rozproszone kawałki materiału szklarskiego, wśród pól i ugorów na pd. od osady (k. Rybakówki i w pobliżu odgałęzień obu dróg do elektrowni Kamienna)
  • pomnik ofiar I wojny światowej, odrestaurowany przez Nadleśnictwo Głusko, na pd. od osady przy drodze do Starego Osieczna na wyspie stawu - przejście łukowym mostkiem, w kompleksie stawów rybnych, tzw. Rybakówka
  • okoliczne umocnienia Wału Pomorskiego / Pozycji Pomorskiej
  • na północnym wyjeździe zabytkową aleję wiązów, zaś na południowym pomnikową aleję dębową - ostatni dąb po lewej stronie ma około 405 cm obwodu.

Kanał Sicieński – kanał wodny na terenie Drawieńskiego Parku Narodowego. Kanał nawadniający długości ok. 22 km, dziś na znacznej długości suchy. Odgałęzia się od. jez. Sitno i biegnie wzdłuż doliny Płocicznej i Jez. Ostrowieckiego, przerzucając się następnie w dolinę Drawy, gdzie doprowadzał wodę do łąk w okolicach Głuska. Według miejscowych podań miał być zbudowany w 2. poł. XIX w. przez jeńców francuskich z wojny 1871 r. (stąd nazwa – "Wał Francuski"), bardziej prawdopodobna jest jednak wersja datująca jego powstanie na lata 1811-1843. Był elementem tzw. stokowo-grzbietowego systemu nawadniania łąk. Dzięki funkcjonowaniu tego systemu na tarasach dolinnych zbudowanych z luźnego piasku utrzymywano wilgotne łąki, dziś rosną tam ubogie murawy napiaskowe lub uprawy sosnowe. Na wale skupienia roślinności ciepłolubnej. Pozostałości kanału są zabytkiem sztuki inżynierskiej. Nie pełni obecnie swojej roli i pozostał po nim jedynie wysoki wał wzdłuż jezioro i rzeki Płocicznej.

Jezioro Ostrowieckie, to największe jezioro w Drawieńskim Parku Narodowym (387ha). Położone jest w głębokiej rynnie polodowcowej. W całości otoczone lasami jest jednym z piękniejszych i ciekawszych jezior pomorskich. Gromadzi 36,5 mln m3 wody. Najgłębsze miejsca jeziora (28,5m) są zlokalizowane na wschód od wyspy Lech oraz pomiędzy wyspą Okrzeja a wypływem rzeki Płocicznej. Od zachodu w jezioro wcina się duży półwysep, którego najbardziej północny cypel nosi nazwę Dębowego (od porastającej go dębiny), zaś ku południowi wysunięta jest Korea (od charakterystycznego kształtu). Na wschodnim brzegu wypływ Płocicznej obejmują cyple: od południa Harcerski, a od północy Psi. Na jeziorze są trzy wyspy: Lech (południowa), Okrzeja (środkowa) i Pokrzywka (północna). Już przed wojną były one rezerwatami przyrody. Na wszystkich trzech wyspach gniazdują w dziuplach i w sztucznych budkach gągoły i tracze nurogęsi, znajdując tam izolację od lądowych drapieżników. Na wyspie Lech gnieżdżą się kormorany.  Roślinność jeziora i jego brzegów jest bardzo zróżnicowana. Botanicy naliczyli tu aż 72 typy zbiorowisk roślinnych. Brzegi są zarośnięte szuwarami trzcinowymi, w południowej części spotyka się w nich pojedynczo kłoć wiechowatą. Żyzność wód jeziora jest zróżnicowana. Przepływowa część północna ma charakter eutroficzny a na dnie dominują rdestnice, wywłóczniki, rogatki i moczarka. Znaleziono tu kilka rzadkich gatunków rdestnic. Centralna część akwenu, na południe od wyspy Okrzeja, zbliża się charakterem do jezior mezotroficznych. Na jej dnie trafiają się partie łąk ramienicowych.  Wody jeziora są mieszane przez wiatry dwa razy do roku, wiosną i jesienią (tzw. dimiksja). Latem w jeziorze regularnie ustala się uwarstwienie temperatury, która od głębokości ok. 10m spada do 5C. Średnia przezroczystość wody wynosi 2-3m.  Nad jeziorem często widuje się bieliki. Wiosną  na tafli wody tokują perkozy, gągoły i tracze. Jezioro ma bardzo urozmaiconą faunę ryb, z dominującą w niej płcią, ukleją i okoniem. W głębszych miejscach żyje sielawa,  pospolite są krąpie, klenie, leszcze, liny, węgorze i szczupaki. Notowano także występowanie certy i siei. Osobliwością ichtiofauny jest troć jeziorowa bardzo już rzadka w Polsce ekologiczna forma pstrąga, spędzająca większość życia w jeziorze, ale na tarło wstępująca do rzek.  


POWIĄZANE SZLAKI I MAPY: aby sprawdzić z jakimi szlakami turystycznymi, krzyżujemy naszą wędrówkę, kliknij w zakładkę "produkty powiązane". Znajdziesz tam również mapy, na których znajduje się szlak, a mamy je w sprzedaży. Zakładka w ciągłej rozbudowie, w miarę wprowadzania szlaków i wydawnictw do bazy.


SKALA TRUDNOŚCI PIESZA – 1
SKALA TRUDNOŚCI ROWER – 2/3
SKALA  TRUDNOŚCI NORDIC WALKING – 2

1 – łatwy bez utrudnień
2 – średni z miejscowymi utrudnieniami
3 – o utrudnionym przejściu/przejeździe


SPODOBAŁA CI SIĘ MOJA PRACA ?? SKORZYSTAŁEŚ Z MATERIAŁÓW ?? POSTAW MI KAWĘ - https://buycoffee.to/wiking-turystyka

Kup kawę Wikingowi

Na pewno zmotywuje mnie do dalszej pracy. Często również kawka mi pomoże przy tworzeniu nowych i aktualizacji dotychczasowych danych. Do zobaczenia na Szlaku. W sezonie jesienno-zimowo-wiosennym, zapraszam na wspólne "Wyprawy z Wikingiem", podczas których wędrujemy po szlakach Województwa Zachodniopomorskiego i nie tylko.

 


Skorzystaj z aplikacji Drawieńskiego Parku Narodowego - wszystkie szlaki na terenie Parku.
 
Aplikacja turystyczna DrawieńskiegoParku Narodowego

Masz pytania ? Zadzwoń 501036860 w godz. 10:00-18:00, lub napisz e-mail biuro@wedrujznami.pl  .


Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:

Opinie o produkcie (0)

Weryfikujemy, które opinie pochodzą od klientów, którzy kupili dany produkt. Po zatwierdzeniu wyświetlamy zarówno pozytywne, jak i negatywne opinie

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl