W okresie od 26 września, do 2 grudnia 2024 roku, zamówienia wysyłane są według kolejności ich składania, od wtorku, do czwartku (złożone do godziny 12:00). Mogą być problemy z dodzwonieniem się, ze względu na realizację prac na szlakach turystycznych, które realizuję od czwartku, do poniedziałku.

P-Z-ZDR/ZLO-001, pieszy szlak zielony, Gudowo - Gudowo, 79,8km

Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 1 dzień roboczy
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 0,00 zł
bez kosztów dostawy
0.00
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Ocena: 5
Producent: Wiking
Kod produktu: P-Z-ZDR/ZLO-001

Opis


SPODOBAŁA CI SIĘ MOJA PRACA ?? SKORZYSTAŁEŚ Z MATERIAŁÓW ?? POSTAW MI KAWĘ - https://buycoffee.to/wiking-turystyka . Wspomóż utrzymanie domen, sklepu, serwera na dane ....

Kup kawę Wikingowi

Materiały zamieszczone lub zakupione w serwisie można wykorzystywać na ogólnych zasadach wynikających z prawa autorskiego i praw pokrewnych, w tym majątkowych - Regulamin korzystania z danych umieszczonych w serwisie .Jeśli chcesz umieścić widżet z mapką na swojej stronie, skontaktuj się z nami. Przygotujemy kod do wklejenia i wyślemy na mejla.


  1. NUMER SZLAKU W SERWISIE www.WedrujzNami.pl: P-Z-ZDR/ZLO-001
  2. NUMER SZLAKU WG PTTK: ZP-1102-z
  3. PRZEBIEG SZLAKU: Gudowo - Linowo - Kosobudy - Rzęśnia - Darskowo - Gronowo - Ostrowice - Borne - Przytoń - Rydzewo - Olchowiec - Zagozd - Zajezierze - Cianowo - Zbrojewo - Brzeźnica - Woliczno - Mielenko Drawskie - Gudowo.
  4. NAZWA SZLAKU: Szlak Jezior Drawskich
  5. POWIAT: Drawski. Łobeski
  6. GMINA: Drawsko Pomorskie, Złocieniec, Łobez, Węgorzyno
  7. NAWIERZCHNIE: wszystkie rodzaje dróg
  8. KOLOR: zielony pasek, pomiędzy dwoma  białymi w poziomie
  9. ROK POWSTANIA: nieznany
  10. ROK OSTATNIEGO ODNAWIANIA: nieznany
  11. ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2010/2011
  12. DŁUGOŚĆ: 79,8 km (według pomiaru GPS) - ze względu na różne urządzenia pomiarowe, należy brać pod uwagę różnice w długości szlaku OKOŁO 1%.
  13. WAŻNE UWAGI: szlak o charakterze okrężnym, oznakowanie dwustronne. W 2012 roku oznakowanie na całej długości szlaku, oceniamy na dostateczne w obu kierunkach. Znaki rzadko umieszczone, często zmylają swoim ustawieniem kierunek marszu. Doświadczony turysta da sobie radę prawie bez problemu, jednak początkujący może się kilka ładnych razy zagubić.

LINKI ZEWNĘTRZNE:

  1. Informacja Turystyczna w Drawsku Pomorskim

SZLAK ZNAJDZIESZ NA NA NASZEJ MAPIE OGÓLNEJ ZNAKOWANYCH SZLAKÓW TURYSTYCZNYCH (zawdze aktualizowana pełna mapa)



Szlak przebiega wokół Drawska Pomorskiego zachodnią częścią Pojezierza Drawskiego przez wzgórza morenowe, doliny rzeczne, wzdłuż całego ciągu jezior, z których największe – jez. Lubie (Lubieszewskie, pow. 1.439 ha, głęb. 46,2 m, długość 14,1 km) – jest znanym miejscem wypoczynku nad wodą. Przez jezioro to przepływa rzeka Drawa – najbardziej znany w regionie szlak kajakowy im. Ks. Kardynała Karola Wojtyły. Szlak można pokonać rowerem, ale jest sporo trudnych odcinków, uniemożliwiających jazdę. W przypadku turystów pieszych polecamy rozbić na 2-3 dni, bazując na bazie noclegowej. Szlak urozmaicony, przebiega po terenie pagórkowatym, wśród jezior, lasów, łąk i pól. Proponujemy dojechać do Drawska Pomorskiego lub Złocieńca i stąd szlakami rowerowymi lub pieszymi dotrzeć do naszego szlaku. Zapraszamy do wspólnej wędrówki.

Jeśli znasz szlak, a nie ma go w naszym rejestrze, prosimy o przesłanie pliku .gpx oraz kilku słów o szlaku, zdjęć, abyśmy stworzyli jego wizytówkę. A jak masz czas, zapraszamy do stworzenia opisu szlaku, według naszego systemu. Szlaki są dla wszystkich i musimy je promować wspólnie.


KILOMETRÓWKA SZLAKU JEZIOR DRAWSKICH - autor Informacja Turystyczna w Drawsku Pomorskim


OPIS TECHNICZNY  

Odcinek 1, Gudowo kościół - Linowno  – 3,8 km (1,1,1)

Odcinek łatwy, drogi asfaltowe, gruntowe.

Początek szlaku znajduje się w Gudowie przy kościele pw. Św. Barbary z XVII wieku. Od kościoła kierujemy się wraz z szlakiem pieszym niebieskim drogą asfaltową w kierunku południowo-wschodnim. Uwaga – poruszamy się poboczem po lewej stronie drogi. Po niecałych 2 km szlak niebieski odbija w prawo, natomiast nasz szlak zielony skręca nieco dalej w lewo w drogę gruntową. Szlak dochodzi do brzegu jeziora Linowo i skręca w prawo. Prowadzi brzegiem jeziora. Przy plaży szlak odbija od jeziora. Po podejściu pod górkę prowadzi prosto do wsi Linowno. Po dojściu do drogi asfaltowej szlak skręca w lewo. Odbijając od szlaku w prawo, można zobaczyć kościół neogotycki z 1860r. Odcinek na całej długości dostępny dla pieszych, rowerzystów i miłośników nordic walking.

Odcinek 2, Linowno  – Kosobudy (kościół) – 5,7 km (1,1,1)

Odcinek dość łatwy, droga asfaltowa, gruntowa –polna, utwardzona.

Kierujemy się drogą asfaltowa przez około 300m, następnie szlak skręca w prawo w drogę polna. Po przejściu około 1,3 km trafiamy na chwilowe utrudnienie (droga zaorana) na odcinku około 200 m. Dalej droga dochodzi do skrzyżowania z drogą utwardzoną, gdzie z prawej strony dochodzi szlak rowerowy żółty. Tu szlak skręca w lewo i razem z szlakiem rowerowym mijając skraj jeziora Kosobudy (Chociebądz Wielki) prowadzi do miejscowości Kosobudy. Tuż przed wsią po lewej stronie mijamy stary cmentarz. Po dojściu do drogi asfaltowej szlak skręca w prawo. W miejscowości zobaczyć można park pałacowy oraz neoromański kościół pw. Św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny z 1891roku. Odcinek na całej długości dostępny dla pieszych, z miejscowym krótkim utrudnieniem dla  rowerzystów i miłośników nordic walking.

Odcinek 3, Kosobudy (kościół) – Darskowo (kościół) – 4,0 km (1,1,1)

Odcinek łatwy, droga asfaltowa, utwardzona.

W miejscowości szlak skręca w lewo i prowadzi do drogi krajowej 20. Przed drogą krajową przecinamy tory kolejowe (linia łącząca Drawsko Pomorskie z Złocieńcem). Po przejściu drogi szlak prowadzi drogą utwardzona do wsi Darskowo. Po drodze szlak przechodzi przez rzekę Drawę, gdzie obok betonowego mostu znajduje się miejsce na odpoczynek. W miejscowości warty uwagi jest barokowy kościół św. Piotra i Pawła, bud. 1785-1788 (przed wejściem znajdują się dwie mogiły z lat 1807-1880) oraz pałac w którym obecnie znajduje się dom pomocy społecznej. Odcinek na całej długości dostępny dla pieszych, rowerzystów i miłośników nordic walking.

Odcinek 4, Darskowo (kościół)  – Gronowo (kościół) – 6,3  km (1,1,1)

Odcinek łatwy, droga asfaltowa, gruntowa-polna, leśna.

We wsi przecinamy skrzyżowanie. Tu szlak rowerowy żółty odpija w prawo. Szlak zielony natomiast prowadzi dalej prosto drogą polną do skraju lasu. Następnie drogą leśną szlak prowadzi przez nieco ponad 3km i dochodzi do drogi asfaltowej łączącej Złocieniec z Ostrowicami. Podążamy drogą w kierunku północnym do wsi Gronowo wraz z szlakiem rowerowym niebieskim. Uwaga – poruszamy się poboczem po lewej stronie drogi.  Przez miejscowość droga brukowana. Znajduje się tu szachulcowy kościół Wniebowstąpienia Pańskiego, bud. Pocz. XVIIw. Odcinek na całej długości dostępny dla pieszych, rowerzystów i miłośników nordic walking.

Odcinek 5, Gronowo (kościół) – Borne (kościół)  – 8,5 km (1,1,1)

Odcinek dość łatwy, droga asfaltowa.

Szlak prowadzi dalej drogą brukowaną (za Gronowem zmienia nawierzchnię na asfaltową) w kierunku Ostrowic przez niecałe 3,5 km. Uwaga – poruszamy się poboczem po lewej stronie drogi. Po dodarciu do pierwszych zabudowań szlak skręca w lewo w utwardzoną drogę polna. Szlak rowerowy niebieski prowadzi dalej prosto do Ostrowic. Przed jeziorem Ostrowieckim szlak skręca w prawo i prowadzi w wzdłuż jeziora przez 0,3km, a następnie skręca w prawo na łąki i prowadzi do drogi wojewódzkiej 173 łączącej Ostrowice z Drawskiem Pomorskim. Tu szlak skręca w lewo i prowadzi do wsi Borne. Uwaga – poruszamy się poboczem po lewej stronie drogi. W centrum znajduje się neoromański kościół z XIXw. Odcinek na całej długości dostępny dla pieszych, rowerzystów i miłośników nordic walking.

Odcinek 6, Borne (kościół) – Przytoń  – 4,0 km (1,1,1)

Odcinek łatwy, droga asfaltowa, brukowana, droga utwardzona.

Od kościoła szlak prowadzi dalej główną drogą przez około 0,5 km. Na zakręcie szosy szlak wiedzie dalej prosto utwardzoną drogą. Na rozwidleniu szlak odbija w prawo, mija jezioro Niecino. Dalej mija okazały kasztanowiec, następnie dochodzi do drogi bukowanej, gdzie skręca w lewo – dołącza szlak konny. Po przejściu 0,3km pojawiamy się na skrzyżowaniu z drogą asfaltową w centrum miejscowości Przytoń. W pobliżu znajduje się neoklasycystyczny dwór z 1897r. Odcinek na całej długości dostępny dla pieszych, rowerzystów i miłośników nordic walking.

Odcinek 7, Przytoń  – Rydzewo (kościół) – 7,6 km (1,1,1)

Odcinek łatwy, drogi asfaltowe, utwardzone, gruntowe.

Od skrzyżowania w centrum wsi Przytoń szlak  prowadzi dalej prosto drogą asfaltowa przez około 1,2km, następnie skręca w prawo w drogę brukowaną, zaś w lewo odbija szlak konny. Z prawej strony mijamy jezioro Przytoń. Przechodząc obok agroturystyki nawierzchnia zmienia się na gruntową. Po 1,4 km od minięcia gospodarstwa szlak dochodzi do skrzyżowania polnych dróg i skręca ostro w lewo. Po kolejnym niecałym kilometrze szlak odbija w prawo, następnie po 2,2 km skręca w lewo na drogę brukowaną i prowadzi do wsi Rydzewo. W miejscowości dochodzi do skrzyżowania z droga asfaltową, gdzie skręca w prawo. Szlak kieruje ulicą w kierunku Świdwina. Z lewej strony znajduje się kościół p.w. Świętej Trójcy z XVIIIw. z wieżą szachulcową. Przez wieś przechodzi szlak rowerowy zielony. Odcinek na całej długości dostępny dla pieszych, rowerzystów i miłośników nordic walking.

Odcinek 8, Rydzewo – Olchowiec – 5,0km (2,3,3)

Odcinek trudny, drogi asfaltowe, utwardzone, gruntowe.

Po obejrzeniu kościoła szlak prowadzi dalej prosto do rozwidlenia dróg. Szosa odbija w prawo, szlak natomiast kieruje dalej prosto na początku brukowaną, dalej utwardzoną, która skręca w kierunku południowym. Z lewej mija jezioro Rydzewo. UWAGA. Po około 1 km od zejścia z drogi asfaltowej w drogę gruntową (polną) szlak skręca w prawo skos w niewidoczną, mocno zarośniętą drogę! Na kamieniu umieszczono strzałkę sugerującą skręt w prawo – w rzeczywistości należy pójść na skos. Niewidoczną, ciężką do przejścia drogą szlak prowadzi przez niecały kilometr. Dalej szlak prowadzi drogą gruntową do skrzyżowania przy gospodarstwie i skręca w prawo. W tym miejscu dołącza szlak konny. Po dojściu do drogi asfaltowej szlak skręca w prawo i kieruje do osady Olchowiec. Odcinek na całej długości dostępny dla pieszych, rowerzystów i miłośników nordic walking z miejscowymi utrudnieniami.  

Odcinek 9, Olchowiec - Zajezierze – 6,4km (1,1,1)

Odcinek łatwy, drogi asfaltowe, utwardzone, gruntowe.

W osadzie Olchowiec szlak skręca w lewo. Drogą z płyt prowadzi do skraju lasu. Przez las droga gruntowa, rozjeżdżona. Po 1,7 km od wyjścia z lasu szlak, dochodzi do drogi asfaltowej, gdzie skręca w prawo do zabudowy osady Zagozd. Mija stadninę koni, dalej z lewej strony na wzniesieniu murowany wiatrak (bez skrzydeł). 0,5km za nim szlak dochodzi do drogi wojewódzkiej 150 łączącej Drawsko Pomorskie z Łobzem, gdzie skręca w prawo. Drogą o dużym natężeniu ruchu szlak kieruje do Zajezierza. Uwaga – poruszamy się poboczem po lewej stronie drogi. W miejscowości znajduje się kościół bez wieży (nie bezpośrednio na szlaku). Odcinek na całej długości dostępny dla pieszych, rowerzystów i miłośników nordic walking.

Odcinek 10, Zajezierze - Cianowo – 3,2km (1,1,1)

Odcinek łatwy, drogi utwardzone, gruntowe.

W Zajezierzu przy kapliczce szlak skręca w lewo w drogę utwardzoną, później gruntową. Dochodząc do pałacu szlak kieruje w prawo, a następnie w lewo i prowadzi do lasu. W lesie na skrzyżowaniu dróg skręca w lewo – tu dołącza szlak konny oraz szlak rowerowy zółty. Mijając jeziorko z lewej strony znaki kierują do osady Cianowo. Po minięciu starego domu skręca w lewo w drogę brukowaną. Po 400m droga skręca w prawo – szlak konny idzie dalej prosto, natomiast rowerowy żółty skręca w lewo. Nad jeziorem znajduje się modernistyczny dwór z pocz. XXw.  Odcinek na całej długości dostępny dla pieszych, rowerzystów i miłośników nordic walking.

Odcinek 11, Cianowo – Brzeźnica (wiadukt kolejowy) – 7,1km (2,3,3)

Odcinek łatwy, drogi brukowane, gruntowe.

Od Cianowa szlak prowadzi drogą brukowana przez 1,8km. Szlak odbija w prawo w drogę gruntową i prowadzi do osady Zbrojewo. Mijając zabudowania skręca w prawo i kieruje w stronę lasu. Po przejściu około 1,2km od wejścia do lasu, szlak odbija w lewo. UWAGA. Miejscowe utrudnienie, ciężkie do przejścia. Po skręceniu w lewo przed mostkiem należy iść do słupów elektrycznych i podążać wzdłuż nich przez około 250m, aż do pojawienia się drogi gruntowej. Dalej szlak prowadzi do skrzyżowania z drogą brukowaną i skręca w prawo. Po drodze mija murowaną kapliczkę. Około 0,5km od kapliczki szlak dochodzi do wiaduktu kolejowego. Odcinek na całej długości dostępny dla pieszych, rowerzystów i miłośników nordic walking.

Odcinek 12, Brzeźnica (wiadukt kolejowy) – Woliczno (kościół) – 6,8km (2,3,3)

Odcinek trudny, drogi brukowane, gruntowe.

Za wiaduktem kolejowym wchodzimy do opuszczonej osady Brzeźnica, szlak skręca w lewo. Odchodząc na chwilę od szlaku w prawą stronę zobaczyć można ruiny zabytkowego kościoła Matki Bożej Królowej Polski, obok stary cmentarz. Za zabudowaniami szlak odbija w prawo w drogę polną i kieruje w stronę lasu. Przed mostkiem na rzece Brzeźnicka Węgorza szlak skręca w lewo. Mijając jezioro Wierzno dochodzi do drogi krajowej 20 łączącej Drawsko Pomorskie – Chociwel i skręca w prawo. Po nieco ponad 0,3km skręca nad jezioro Czaple Małe, gdzie mieści się miejsce odpoczynku – miejsce biwakowania „Czapla”. Tu szlak „zawraca” i drogą gruntową w kierunku północno-wchodnim prowadzi do wsi Woliczno. Mieści się tutaj szachulcowy kościół p.w. Imienia Maryi z XVIIIw. Odcinek na całej długości dostępny dla pieszych, rowerzystów i miłośników nordic walking.

Odcinek 13, Woliczno (kościół) – Mielenko Drawskie – 3,9km (1,1,1)

Odcinek łatwy, drogi brukowane, gruntowe.

Od Woliczna szlak prowadzi droga utwardzoną, skręca w prawo. Dalej prowadzi dobrą drogą polną mijając hałdy kopalni kruszyw do koloni Mielenko Drawskie. Przechodzi przez drogę łączącą Oleszno z Drawskiem Pomorskim i podąża drogą asfaltową do Mielenka Drawskiego. We wsi znajduje się szachulcowy kościół z 1662r. p.w. Królowej Polski, a także pałac z 1920r. Za pałacem park krajobrazowym. Odcinek na całej długości dostępny dla pieszych, rowerzystów i miłośników nordic walking.

Odcinek 14, Mielenko Drawskie – Gudowo (kościół) – 8,5km (1,2,2)

Odcinek łatwy, drogi brukowane, gruntowe.

W Mielenku Drawskim szlak przecina drogę wojewódzką 175 i prowadzi dalej  prosto szosą w kierunku Gudowa. Po około 1,8km (na zakręcie) skręca w prawo w drogę gruntową, następnie drogą leśną dociera do jeziora Lubie, gdzie kieruje w lewo. Dalej prowadzi ścieżką brzegiem jeziora. Po dojściu do małej plaży nawierzchnia zmienia się na drogę gruntową, następnie na utwardzona i oddalając się od jeziora wraca na drogę asfaltową. Tu skręca w prawo i prowadzi prosto do wsi Gudowo. W Gudowie na skrzyżowaniu z drogą z Drawska Pomorskiego dołącza szlak pieszy niebieski. Razem kierują dalej do centrum miejscowości, gdzie znajduje się kościół. Odcinek na całej długości dostępny dla pieszych, rowerzystów i miłośników nordic walking.

PODSUMOWANIE.

  • Szlak oznakowany na obydwa kierunki jego pokonywania.
  • Oznaczenie szlaku w 2012 roku określamy dostateczny. Znaki ustawiane są rzadko, często mylą turystę swoimi wskazaniami kierunkowymi.
  • Szlak dość łatwy dla turystów pieszych, jednak przebiegający po urozmaiconej rzeźbie terenu, można pokonać pieszo, przejechać rowerem. Drogi w dobrym stanie. Ocena ogólna szlaku jako umiarkowany.

SKALA TRUDNOŚCI PIESZA – 2
SKALA TRUDNOŚCI ROWER – 2
SKALA  TRUDNOŚCI NORDIC WALKING – 2

1 – łatwy bez utrudnień
2 – średni z miejscowymi utrudnieniami
3 – o utrudnionym przejściu/przejeździe


SPODOBAŁA CI SIĘ MOJA PRACA ?? SKORZYSTAŁEŚ Z MATERIAŁÓW ?? POSTAW MI KAWĘ - https://buycoffee.to/wiking-turystyka

Kup kawę Wikingowi

Na pewno zmotywuje mnie do dalszej pracy. Często również kawka mi pomoże przy tworzeniu nowych i aktualizacji dotychczasowych danych. Do zobaczenia na Szlaku. W sezonie jesienno-zimowo-wiosennym, zapraszam na wspólne "Wyprawy z Wikingiem", podczas których wędrujemy po szlakach Województwa Zachodniopomorskiego i nie tylko.

 


Masz pytania ? Zadzwoń 501036860 w godz. 10:00-18:00, lub napisz e-mail biuro@wedrujznami.pl  .


 

Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:

Opinie o produkcie (0)

Weryfikujemy, które opinie pochodzą od klientów, którzy kupili dany produkt. Po zatwierdzeniu wyświetlamy zarówno pozytywne, jak i negatywne opinie

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl