99,6% kupujących poleca tego sprzedawcę

Polecam1404Nie polecam6

Zgodność z opisem
5
Koszt wysyłki
Obsługa kupującego
5

P-N-ZDR/ZWA-075, niebieski, Drawsko Pomorskie - Iłowiec, 56,9km

Dostępność: duża ilość
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 2,00 zł 2.00
zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Ocena: 0
Producent: Wiking
Kod produktu: P-N-ZDR/ZWA-075

Opis


Cena, to koszt pobrania plików GPS - dochód przeznaczamy na rozwój części szlakowej strony. Stan aktualności plików GPS jest zgodny z datami podanymi w punkcie 10 lub 11. 


 1. NUMER SZLAKU W SERWISIE www.WedrujzNami.pl: P-N-ZDR/ZWA-075
 2. NUMER SZLAKU WG PTTK: ZP-1101-n
 3. PRZEBIEG SZLAKU:  Drawsko Pomorskie - Gudowo - Lubieszewo - Zatonie - Żabinek - Wierzchowo - Będlino - Sośnica - Świerczyna - Wielboki - Iłowiec
 4. NAZWA SZLAKU: Szlak 1 Samodzielnej Warszawskiej Brygady Kawalerii (1 Dywizji Kawalerii)
 5. POWIAT: Drawski, Wałecki
 6. GMINA: Drawsko Pomorskie, Złocieniec, Wierzchowo, Wałcz
 7. NAWIERZCHNIE: każdy rodzaj dróg oraz ścieżki i bezdroża
 8. KOLOR: czarny pasek, pomiędzy dwoma  białymi w poziomie
 9. ROK POWSTANIA: lata 80-te XX wieku
 10. ROK OSTATNIEGO ODNAWIANIA: nieznane
 11. ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2012 (uwagi użytkowników do 2021 roku)
 12. DŁUGOŚĆ: 56,9 km
 13. WAŻNE UWAGI: szlak o charakterze liniowym, oznakowanie dwustronne. Niestety w większości jest to oznakowanie stare, dlatego też oceniamy je na dostateczne, z miejscowym brakiem. Szlak przechodzi przez ośrodek wypoczynkowy w Zatoniu. Bramy mogą być zamknięte i wówczas należy zastosować obejście górą. Będę wdzięczny za wszelkie uwagi i informacje odnośnie oznakowania i zmian przebiegu szlaku.

SZLAK ZNAJDZIESZ NA NA NASZEJ MAPIE OGÓLNEJ ZNAKOWANYCH SZLAKÓW TURYSTYCZNYCH (zawsze aktualizowana pełna mapa)


Jeśli znasz szlak, a nie ma go w naszym rejestrze, prosimy o przesłanie pliku .gpx oraz kilku słów o szlaku, zdjęć, abyśmy stworzyli jego wizytówkę. A jak masz czas, zapraszamy do stworzenia opisu szlaku, według naszego systemu. Szlaki są dla wszystkich i musimy je promować wspólnie.


CHARAKTERYSTYKA SZLAKU

Opisywany szlak należy do szlaków dość łatwych. Długość szlaku pozwala na przebycie trasy pieszo w ciągu 2-3 dni, natomiast na pokonanie  szlaku rowerem  potrzebujemy 1-2 dni, w zależności od przygotowania kondycyjnego. Drogi oraz oznakowanie pozwala na relaksowanie się naturą. Szlak przebiega południową częścią Pojezierza Drawskiego. Po drodze przechodzimy wzdłuż malowniczych jezior Okra, Lubie, Busko. Mniej więcej wzdłuż przebiegu szlaku, przechodził szlak bojowy I Warszawskiej Brygady Kawalerii. Na południe od Wierzchowa miała miejsce bitwa, z historyczną szarżą polskiej kawalerii w okolicach miejscowości Borujsko – obecna nazwa wsi Żeńsko. Jak widać szlak, to nie tylko wątek historyczny, ale również krajobrazowy, a całość w otoczce borów sosnowych, ze zdrowym mikroklimatem. Szlak łączy grupę szlaków Pojezierza Drawskiego, ze szlakami Pojezierza Wałeckiego. Posiada wiele węzłów ze szlakami turystycznymi, co umożliwia przygotowanie ciekawych wędrówek turystycznych.


OPIS CAŁOŚCI SZLAKU

POMÓŻ MI I STWÓRZ OPIS SZLAKU Z OBIEKTAMI HISTORYCZNYMI, KRAJOZNAWCZYMI, PRZYRODNICZYMI SZLAKU !!!! PONIŻEJ POPRAWIONY STARY OPIS PRZEJŚCIA SZLAKU.

Początek/koniec szlaku, umiejscowiono przy dworcu kolejowym i autobusowym w Drawsku Pomorskim, warto zwiedzić miasto. Od dworca kierujemy się na północ do centrum miasta - wspólny przebieg z czarnym szlakiem pieszym, który po chwili odchodzi w kierunku grodziska w Drawsku Pomorskim.. Wędrujemy ulicą Moniuszki, dochodzimy do głównej ulicy Złocienieckiej przy której skręcamy w lewo. Mijamy informacje turystyczną z prawej strony, następnie kierujemy się w stronę mostku na odnodze Drawy. Przekraczając go, mijamy z prawej strony plac z fontanną. Tuż obok znajduje się właściwy nurt rzeki Drawy. Podążamy dalej prosto po około 100m docieramy do kościoła gotyckiego z XV wieku. Wędrując ulicami miasta mijamy kolejno; dwa czołgi T34 (dawny pomnik ku czci zołnierzy Armii Radzieckiej), Park Chopina (z pomnikowym starodrzewem), amfiteratr. POnownie przechodzimy nad Drawą i wchodzimy w Promenadę Piastowską. Przechodzimy przez przejazd kolejowy i wychodzimy z Drawska Pomorskiego, kierując się na południe - dołącza do nas pieszy szlak czarny, towarzyszący nam do Gudowa oraz cgwilowy przebieg szlaków rowerowych, czarny i czerwony. Wchodzimy w drogę polną, prowadzącą nas wzdłuż brzegów jeziora Okra. Wchodzimy do wsi Gudowo, z zabytkowym kościołem z XVII wieku. Tutaj również węzeł szlaków:

 • pieszy zielony Jezior Drawskich, pętla Gudowo
 • pieszy czarny Drawskich Grodzisk Wczesnośredniowiecznych + dojściowy żółty do grodziska Gudowo, pętla Drawsko Pomorskie
 • pieszy niebieski im. Samodzielnej Warszawskiej Brygady Kawalerii, Drawsko Pomorskie - Iłowiec
 • rowerowy żółty Dolina Rzeki Drawy, pętla Drawsko Pomorskie
 • rowerowy czerwony Wokół Jeziora Lubie, pętla Drawsko Pomorskie
 • rowerowy Greenway - Naszyjnik Północy.

Wychodzimy asfaltem z Gudowa wraz z zielonym szlakiem pieszym oraz rowerowym czerwonym, które odchodzą od nas na rozwidleniu dróg. Wędrujemy nieopodal północnego brzegu jeziora Lubie. Po 3 km drogi gruntowej wracamy na asfalt i wchodzimy do wsi Lubieszewo. W okolicach umiejscowionych jest wiele gospodarstw agroturystycznych, kwater prywatnych, ośrodków wypoczynkowych, pól biwakowo-namiotowych i wypożyczalni sprzętu wodnego. Można poleniuchować po pierwszym etapie pokonywaniu naszego szlaku w każdych warunkach. Ciekawym obiektem jest kościół z 1687 roku z ryglową wieżą kościoła. Ponadto umiejscowiony jest zespół pałacowo parkowy składający się z dworu z 2 połowy XIX wieku oraz zabytkowego parku z 1 połowy XIX wieku. W parku za pałacem odnajdziemy kamienny nagrobek poświęcony niemieckiemu żołnierzowi. Pomnik poległych mieszkańców podczas I Wojny Światowej, odnajdziemy na jednej z posesji prywatnych nad jeziorem.. Może dlatego uchował się po wojnie w tak dobrym stanie. Zaś na półwyspie znajdziemy wczesnośredniowieczne grodzisko, typu pierścieniowatego, o owalnym kształcie. Lubieszewo to również węzeł szlaków turystycznych:

 • pieszy szlak niebieski im. I Warszawskiej Dywizji Kawalerii, Drawsko -Iłowiec
 • pieszy czarny Drawskich Grodzisk Wczesnośredniowiecznych, pętla Drawsko Pomorskie
 • rowerowy czerwony Wokół Jeziora Lubie, pętla Drawsko Pomorskie
 • rowerowy żółty Góra Lisica (pętla Złocieniec

Z Lubieszewa, ruszamy w dalszą wraz z rowerowym szlakiem czerwonym. Wędrujemy drogą asfaltową do rozwidlenia dróg, szlak rowerowy odchodzi od asfaltu, zaś nasza droga prowadzi do ośrodka wypoczynkowego Polubie w Zatoniu. Tutaj musimy się zastanowić, czy idziemy szlakiem, który przechodzi przez sam ośrodek (mogą być zamknięte bramy), czy też omijamy go od północy wraz ze szlakiem rowerowym. Jeśli planujemy tutaj odpoczynek; rozbice namiotu lub nocleg co polecamy, idziemy dalej w kierunku ośrodka. Jeśli nie a bramy są zamknięte, musimy obejść ośrodek wzdłuż ogrodzenia. Za ośrodkiem drogą gruntową docieramy do uteardzonego dojazdu pożarowego. Po około 1,5km, wchodzimy w drogę gruntową i maszerując w kierunku wschodznim docieramy do droi powiatowej Sienica - Wierzchowo. Uwaga - przy skraju lasu utrudnione przejście - zarastająca droga. Na asfalcie skręcamy w lewo - jeśli spojrzymy na wschód, zobaczymy pole bitwy, toczącej się tu w marcu 1945 roku, o Żeńsko (Borujsko), Żabin i Wierzchowo i miejsce ostatniej szarży polskie kawalerii - patrz opis na dole. Docieramy do Żabinka. Na zakręcie we wsi znajduje się kościół klasycystyczny z XIX wieku. Przechodzimy przez miejscowość w kierunku północnym. Tuż za zabudowaniami zobaczymy niewielką część jeziora Busko. Dochodzimy do ronda, które przecinamy na wprost. Po 500m mijamy zakład karny, zaraz za nim znajduje się przejazd kolejowy. Przed nami znajduje się już miejscowość Wierzchowo. Mijamy pierwsze zabudowania i wchodzimy do centrum przy którym znajduje się kościół neogotycki z 1891 roku. Tutaj węzeł szlaków turystycznych:

 • pieszy czarny Jednostek Pancernych Wojska Polsiego, Wierzchowo - Nakielno
 • pieszy niebieski im. Samodzielnej Warszawskiej Brygady Kawalerii, Drawsko Pomorskie - Iłowiec
 • rowerowy czarny Dolina Wąsawy, pętla Złocieniec
 • rowerowy Greenway - Naszyjnik Północy
 • Wojewódzka Trasa Rowerowa - Stary Kolejowy Szlak

Wychodzimy z Wierzchowa na wschód, drogą asfaltową. Za cmentarzem ewangelickim i komunalnym, odbijamy w prawo i wędrujemy borem sosnowym. Mijamy leśniczówkę Będlino i po około 400 metrach skręcamy w prawo. Przed Będlinem skręcamy w lewo i wędrujemy wzdłuż dawnej linii kolejowej, projektowanej na trasę rowerową. Na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką 177, skręcamy w prawo i kierujemy się do wsi Sośnicy. Mijamy wiejski cmentarz ewangelicki (użytkowany obecnie) z pomnikiem poświęconym mieszkańcom wsi poległych podczas I Wojny Światowej. Docieramy do współczesnego kościoła i skręcamy w lewo - na południe znajdziemy pomnik drugowojenny, poświęcony żołnierzom 1 Armii Wojska Polskiego. Za ostatnimi budynkami wsi, wchodzimy w drogę gruntową. Po 4 kilometrach marszu przez pola (miejscami podmokłe), za strumieniem Świerczyniec, docieramy do Świerczyny. Z zabytków możemy wymienić dawny zespół folwarczny XIX-XX wiek, z którego pozostały 3 budynki gospodarcze i przebudowany dworek, oraz przebudowywany w XIX wieku oraz w 1934 i 1964 roku, neoklasycystyczny kościół z 1830 roku. Przechodzimy przez wieś, z zabudową z końca XIX i początku XX wieku. Asfaltem docieramy do kolejnej wsi Wielboki. Ponownie możemy zauważyć zabudowę z końca XIX i początku XX wieku. Wychodzimy ze wsi asfaltem na południe. Przed Rudkami, skręcamy w lewo i lasem, docieramy do osady Iłowiec. Ten odcinek szlaku idzie na południe os strumienia Świerczyniec, wzdłuż którego przechodziły pozycje ziemne Wału Pomorskiego. Stanowiska ryglowe zostały tu przełamane 1 i 2 lutego 1945 przez pododdziały I Armi Wojska Polskiego. Z wsi, zniszczonej podczas II Wojny Światowej, została jedynie mijana zabudowa dzisiejszego Leśnego Dworku z początku XX wieku. Idziemy dalej na wprost, przechodzimy strumień i docieramy do drogi wojewódzkiej 163. Tutaj na przystanku autobusowym, nasz szlak kończy/rozpoczyna swój bieg. W okolicy kolejny pamiątkowy obelisk, poświęcony polskim żołnierzom walczącym o przełamanie Wału Pomorskiego. A około 100 metrów od drogi pozostałości cmentarza ewangelickiego. Iłowiec to również węzeł szlaków turystycznych:

 • pieszy niebieski im. Samodzielnej Warszawskiej Brygady Kawalerii, Drawsko Pomorskie - Iłowiec (początek/koniec)
 • pieszy czarny, Zdbice - Iłowiec (początek/koniec)
 • kajakowy rzeką Dobrzyca.

 


SZARŻA UŁANÓW - ŻEŃSKO (BORUJSKO)

Zdarzenie to miało miejsce 1 marca 1945 roku. Żeńsko (wówczas Borujsko), było bronione przez Niemców. Pozycje stanowiły część Wału Pomorskiego - Pozycji Pomorskiej. Niemiecka linia obronna ciągnęła się od Nadarzyc, poprzez Wielboki, Świerczynę i Sośnicę do umocnień w rejonie Wierzchowa, Żabina, Żabinka, Gór Smolnych, Borujska dzisiejsze Żeńsko - dalej na południe do Mirosławca.

Wokół wsi ustawiono pola minowe, zaś linia obrony niemieckiej 163 Dywizji Piechoty, składała się z ziemnych schronów bojowych, okopów, rowów przeciwczołgowych i pól minowych. O wieś toczyły się ciężkie walki. Polskie pododdziały piechoty i pancerne nie dawały sobie rady, i ich ataki się załamywały. Dowództwo wydało rozkaz ataku konnego. Zadanie powierzono porucznikowi Zbigniewowi Szarakowi oraz 220 ułanom 3 Pułku Ułanów 1 Warszawskiej Samodzielnej Brygady Kawalerii i 2 baterii z 4 Dywizjonu Artylerii Konnej. Kawalerzyści wykorzystali jar i przedostali się w rejon, w którym operowały polskie czołgi, które minęli i uderzyli na zaskoczonych Niemców na wysuniętych placówkach. Większość Niemców poległa. Następnie wraz z czołgami i piechotą zaatakowali wieś. Po zaciętej walce konno i na bagnety, zdobyto Borujsko przy bardzo małych stratach własnych. Poległo 7 ułanów, 10 było rannych. Natomiast 2 Dywizja Piechoty poniosła dużo większe straty: 124 zabitych, 254 rannych, a 1 Brygada Pancerna – 16 zabitych i 30 rannych. Niemcy stracili ponad 500 zabitych, a do niewoli dostało się 50. Na pamiątkę szarży, na północ od Żeńska, na rozwidleniu dróg, ustawiono pamiątkowy głaz z tablicą.

Więcej ciekawych informacji na temat szarży:
Portal Ciekawostki Turystyczne.pl
Portal Historia mniej znana i zapomniana


Lubieszewo leży nad jeziorem Lubie. W okolicach umiejscowionych jest wiele gospodarstw agroturystycznych, kwater prywatnych, ośrodków wypoczynkowych, pól biwakowo-namiotowych i wypożyczalni sprzętu wodnego. Można poleniuchować po kilkudniowym pokonywaniu naszego szlaku w każdych warunkach. Ciekawym obiektem jest kościół z 1687 roku z ryglową wieżą kościoła. Ponadto umiejscowiony jest zespół pałacowo parkowy składający się z dworu z 2 połowy XIX wieku oraz zabytkowego parku z 1 połowy XIX wieku. W parku za pałacem odnajdziemy kamienny nagrobek poświęcony niemieckiemu żołnierzowi. Pomnik poległych mieszkańców podczas I Wojny Światowej, odnajdziemy na jednej z posesji prywatnych nad jeziorem.. Może dlatego uchował się po wojnie w tak dobrym stanie. Zaś na półwyspie znajdziemy wczesnośredniowieczne grodzisko, typu pierścieniowatego, o owalnym kształcie. Lubieszewo to również węzeł szlaków turystycznych. Przez wieś przechodzi pieszy szlak niebieski im. I Warszawskiej Dywizji Kawalerii, Drawsko -Iłowiec, czarny pieszy Przyrodniczy Drawskiego Parku Krajobrazowego, Połczyn Zdrój - Lubieszewo, oraz rowerowe; czerwony "Wokół Jeziora Lubie" okrężny z Drawska Pomorskiego oraz żółty Góra Lisica, okrężny ze Złocieńca.


Zapraszam do współpracy, celem opisania obiektów na szlaku, historii mijanych miast, wsi i osad. Wskazujcie ciekawe miejsca, miejsca odpoczynku ....

SKALA TRUDNOŚCI PIESZA – 1
SKALA TRUDNOŚCI ROWER – 2
SKALA  TRUDNOŚCI NORDIC WALKING - 2

1 – łatwy bez utrudnień
2 – średni z miejscowymi utrudnieniami
3 – o utrudnionym przejściu/przejeździe

 

Masz pytania ? Zadzwoń 501036860 w godz. 10:00-18:00, lub napisz e-mail biuro@wedrujznami.pl  .


Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl