99,5% kupujących poleca tego sprzedawcę

Polecam1559Nie polecam7

Zgodność z opisem
5
Koszt wysyłki
Obsługa kupującego
5

P-Z-ZK-028, szlak pieszy zielony, Polanów - Mostowo, 36,3km

Dostępność: duża ilość
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 2,00 zł 2.00
zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Ocena: 0
Producent: Wiking
Kod produktu: P-Z-ZK-028

Opis


Cena, to koszt pobrania plików GPS - dochód przeznaczamy na rozwój części szlakowej strony. Stan aktualności plików GPS jest zgodny z datami podanymi w punkcie 10 lub 11.


 1. NUMER SZLAKU W SERWISIE www.WedrujzNami.pl: P-Z-ZK-028
 2. NUMER SZLAKU WG PTTK: ZP-1032-z
 3. PRZEBIEG SZLAKU: Polanów PKS - Wietrzno - Chocimino - Cybulino - Kurowo - Kępiste - Kamienne Kręgi - Mostowo PKS
 4. NAZWA SZLAKU: Szlak Doliny Radwi imienia Tadeusza Brzezińskiego
 5. POWIAT: Koszaliński
 6. GMINA: Polanów, Bobolice, Manowo
 7. NAWIERZCHNIE: drogi gruntowe, utwardzone, bruk i asfalt
 8. KOLOR: zielony pasek, pomiędzy dwoma  białymi w poziomie
 9. ROK POWSTANIA: nieznany
 10. ROK OSTATNIEGO ODNAWIANIA: nieznany
 11. ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2011
 12. DŁUGOŚĆ: 36,3 km
 13. WAŻNE UWAGI: szlak o charakterze liniowym, oznakowanie dwustronne.Szlak w sporej części przebiega po obszarze NATURA 2000 - Dolina Radwi, Chocieli i Chotli. W 2011 roku oznakowanie na całej długości szlaku, oceniamy na dostateczne w obu kierunkach – złe oznakowanie w okolicach Wietrzna. W Wietrznie na szlaku ogrodzony teren prywatny – należy obejść płot i nachodzić szlak we wsi – stan 2011 rok.

Linki zewnętrzne - PTTK Koszalin

Jeśli znasz szlak, a nie ma go w naszym rejestrze, prosimy o przesłanie pliku .gpx oraz kilku słów o szlaku, zdjęć, abyśmy stworzyli jego wizytówkę. A jak masz czas, zapraszamy do stworzenia opisu szlaku, według naszego systemu. Szlaki są dla wszystkich i musimy je promować wspólnie.


CHARAKTERYSTYKA SZLAKU  

Szlak ten decyzją XVI Zjazdu Koszalińskiego Oddziału PTTK w dniu 12 marca 2005r. otrzymał imię Tadeusza Brzezińskiego - koszalińskiego działacza turystycznego, przewodnika, krajoznawcy, wieloletniego prezesa Koszalińskiego PTTK. Szlak zielony przebiega przez tereny doliny Radwii, które charakteryzują się malowniczymi krajobrazami – obszar NATURA 2000. Mija też rezerwat archeologiczny „Kamienne Kręgi” niedaleko Mostowa, kolejną dużą atrakcję regionu Pomorza Środkowego. Szlak należy do dość łatwych. Podejścia i zejścia, podzielone są na mniej więcej połowę.


OPIS TECHNICZNY

Odcinek pierwszy, Polanów PKS – Węzeł szlaków (pod Świętą Górą)  – 2,3 (2,3) km – 1,1,1

Odcinek łatwy, drogi asfaltowe, brukowana. Początek szlaku znajduje się w Polanowie przy przystanku PKS, gdzie znajduje się węzeł szlaków w którym swoje początki mają szlaki piesze:  niebieski „Szlak Rezerwatów”  oraz żółty łącznikowy „Polanów-Żydowo” oraz przebiega trasa rowerowa „Greenway Naszyjnik Północy”. Początkowo idziemy ze szlakiem żółtym ulicą Wolności. Po prawej stronie mijamy kościół Wniebowzięcia N.M.P. wzniesiony w XVIII w. z zachowaną późnogotycką wieża. Jest to najstarszy budowla w Polanowie. Dochodząc do skrzyżowania na której znajduje się stacja paliw skręcamy w prawo i po około 100m skręcamy w lewo w ulicę Dworcową kierującą się w stronę byłego dworca kolejowego. Poruszając się wzdłuż byłych torów kolejowych drogą brukowaną, następnie polną docieramy do ulicy Zacisze, gdzie dołącza szlak pieszy czarny „Szlak pielgrzymkowy im. Jana Pawła II”. Kierując się w stronę Świętej Góry dochodzimy do wiaduktu, przed którym skręcamy w lewo. Uwaga – poruszamy się poboczem po lewej stronie drogi. Tu mają swój początek szlaki rowerowe: niebieski „Polanowski Trakt Przyrodniczy” oraz czarny łącznikowy „Greenway, do morza”.  Na całym odcinku wspólny przebieg z Pomorską Drogą Świętego Jakuba - nitka Polanowska.

Odcinek drugi, Węzeł szlaków (przed Świętą Górą) – Wietrzno (dworek) – 7,8 (5,5) km -1,2,2

Odcinek dość łatwy, drogi leśne, polne, droga asfaltowa. Kierujemy się na południe drogą leśną wzdłuż wąwozu kolejowego razem z rowerowym szlakiem „Greenway Naszyjnik Północy”. Na jego końcu wchodzimy na nasyp kolejowy. Droga zmienia nawierzchnię na gruntową. Dalej szlak prowadzi na południe wzdłuż skraju lasu. Po minięciu szlabanu droga staje się mniej przebieżna. Po około 1km skręcamy w lewo (szlak rowerowy odchodzi na południe) w las, a następnie w prawo. Poruszając się drogą leśną. Pokonując kolejny kilometr dochodzimy do skrzyżowania, gdzie skręcamy w prawo (uwaga - brak oznaczeń), kierujemy się do wsi Wietrzno dochodząc do szosy, gdzie szlak skręca w prawo. Idą dalej z prawej strony mijamy zespół pałacowo-folwarczny, z założeniem pałacowym a w okolicy znajduje się sporo pomników przyrody i głaz narzutowy.  Odcinek na całej długości dostępny dla pieszych, rowerzystów i miłośników nordic walking.

Odcinek trzeci, Wietrzno (dworek) – Chocimino (kościół) – 10,80 (3,0) km - 1,1,1

Odcinek łatwy, droga asfaltowa. Od dworku w Wietrznie szlak prowadzi cały czas drogą asfaltową, aż do miejscowości Chocimino – wspólny przebieg z trasą rowerową „Greenway Naszyjnik Północy”. Uwaga – poruszamy się poboczem po lewej stronie drogi. Przed następną miejscowością mijamy z prawej strony stawy. Za nimi na skrzyżowaniu dróg skręcamy w prawo dochodząc do kolejnego skrzyżowania, zaraz za którym znajduje się kościół ewangelicki z XVIII w. konstrukcji szachulcowej. Do ciekawostek wsi należy również pałac z II połowy XIX wieku i okoliczny starodrzew.

Odcinek czwarty, Chocimino (kościół)  – Skrzyżowanie Cybulino – 17,40 (1,7) km - 1,1,1

Odcinek łatwy, droga asfaltowa, leśna, żwirowa ubita. Kierując się od kościoła na zachód drogą asfaltową (uwaga – poruszamy się poboczem po lewej stronie drogi) dochodzimy do rozwidlenia trzymając się prawej strony. Na rozwidleniu skręcamy w prawo, zaś rowerowa trasa „Greenway Naszyjnik Północy”, odchodzi w kierunku na Żydowo.  Dochodzimy do lasu przecinając dolinę rzeki Drężnianki. W lesie pokonujemy wzniesienie drogą leśną i brukowaną dochodząc do leśniczówki Lubowo, za którą skręcamy w lewo (w okolicy agroturystyka). Pokonując dystans około 350m ponownie przecinamy rzekę Drężniankę, następnie szlak prowadzi do skrzyżowania z drogą brukowaną, skręcając w prawo ku rzece Radew. Na rzece znajduje się szlak kajakowy rzeką Radew. Przechodząc przez most na zachód docieramy do skrzyżowania z drogą wojewódzką  nr 200 po około 700m. Jeszcze kawałek i dochodzimy do Cybulina. We wsi skręcamy w prawo. Do obiektów wartych zobaczenia jest zespół pałacowo-parkowy (prywatny), kaplica grobowa rodu von Kleist z 166 roku, która usytuowana jest w parku (dojście aleją kasztanowców) oraz przewrócony głaz, który według materiałów źródłowych był pomnikiem poświęconym pamięci A. Grondlera z okresu I Wojny Światowej. Dodatkowym atutem jest zachowana regionalna zabudowa i położony w okolicy punkt widokowy.

Odcinek piąty, Skrzyżowanie, Cybulino – Kurowo  – 25,20 (6,10) km - 1,1,1

Odcinek dość łatwy, droga asfaltowa. Mijając skrzyżowanie podążamy w kierunku Cybulina drogą asfaltową. Uwaga – poruszamy się poboczem po lewej stronie drogi. Dochodząc do szczytu góry skręcamy w prawo i przez około 1,7km podążamy do skrzyżowania we wsi Kurowo. Przed miejscowością po prawej stronie mijamy stary cmentarz. Kurowo to kolejna wieś z zachowaną zabytkową zabudową oraz XIX wiecznym kościołem zbudowanym w stylu neogotyckim z cegły i kamienia granitowego. Odnajdziemy również Obelisk pamięci poświęcony "Ofiarom pracy niewolniczej w Kurowie i okolicach w latach 1939-1945 i przesiedlonym ze swych Ojczyzn".

Odcinek szósty, Kurowo – Kępiste (mostek na rzeczce Chociel)  – 32,80 (7,6) km - 1,2,1

Odcinek dość łatwy, droga brukowana, droga leśna (miejscami błoto). Od Kurowa szlak prowadzi drogą brukowaną na zachód. Po pokonaniu niecałej odległości 1,5km na rozwidleniu skręcamy w prawo. Pokonując kolejne 1,5km dochodzimy do rozlewisk rzeki Radwi przed którymi skręcamy w lewo. Kierując się na zachód podążamy wzdłuż skraju lasu drogą leśna. Idąc cały czas prosto mijamy drogę na osadę Bobrowo. Po wejściu na drogę brukowaną skręcamy w lewo w kierunku zachodnim, następnie przechodząc 200m znajdujemy się na mostku na rzece Chociel, a po chwili dochodzimy do osady Kępiste. Tutaj węzeł szlaków z rowerowym zielonym „Północny Szlak Hobbitów”, który tutaj kończy/zaczyna swój bieg. Dochodzi do nas również nieoznakowana trasa rowerowa pomarańczowa „Pełnika Europejskiego” gminy Bobolice, która idzie do rezerwatu archeologicznego „Kamienne Kręgi Gotów”. 

Odcinek siódmy, Kępiste (mostek na rzeczce Chociel) – Kamienne Kręgi –36,4 (3,6) km - 1,2,1

Odcinek dość łatwy, drogi, ścieżki, dukty leśne. Mijając Kępiste, szlak skręca w prawo i idąc łąkami docieramy do skraju lasu. Dalej poruszamy się drogą leśną. Po pokonaniu około 1,3 km do drogi zbliżamy się do rzeki Radew. Idąc w kierunku północnym  przez ponad 1km docieramy do zakrętu rzeki wraz z którą skręcamy w lewo. Kierujemy się na zachód drogą leśną przez około 1,5 km wzdłuż rzeki, podziwiając dolinę Radwi. Docierając do skrzyżowania, odbijamy od rzeki w lewo, lecz po około 800m szlak ponownie skręca w prawo w kierunku zachodnim do rezerwatu archeologicznego „Kamienne Kręgi”. Tutaj swój bieg kończy/zaczyna zielony szlak rowerowy „Gotów” i trasa pomarańczowa. Rowerowa „Pełnika Europejskiego”. „Kamienne Kręgi” w Grzybnicy to nic innego jak cmentarzysko założone przez skandynawskich Gotów w I wieku naszej ery. Cmentarzysko to składa się z 5 kręgów kamiennych oraz 101 grobów ciałopalnych i szkieletowych.

Odcinek ósmy, Kamienne Kręgi – Mostowo – 3,5km (1,1,1)

Odcinek łatwy, drogi, dukty leśne. Przechodzimy koło rezerwatu archeologicznego „Kamienne Kręgi” - cmentarzyska założonego przez skandynawskich Gotów w I wieku naszej ery. Znajdują się tu kręgi kamienne ogrodzone stojącymi głazami miejsca wieców plemiennych, a w ich sąsiedztwie nagrobne bruki kamienne. Więcej informacji na stronie www.manowo.pl . Wraz ze szlakiem rowerowym; zielonym „Gotów”, podążamy za znakami szlaku i wchodzimy w dukt leśny, którym kierujemy się na zachód przez około 0,8 km. Na skrzyżowaniu skręcamy w prawo i dalej wędrujemy drogą leśną w stronę rzeki. Droga skręca w lewo i podąża wzdłuż rzeki, a następnie jeziora Rosnowskiego.  Szlak kończy się dochodząc do drogi krajowej nr 11 niedaleko miejscowości Mostowo. Skręcając w prawo po przejściu 300m mijając most znajduje się przystanek PKS. Tutaj też swój bieg zaczyna/kończy niebieski szlak rowerowy „Szlak Pałaców”, zaś szlak zielony rowerowy „Gotów”, kieruje na północ. W Mostowie możemy odpocząć , korzystając z noclegów i ruszyć dalej na podbój turystyczny Województwa Zachodniopomorskiego, pieszo, rowerem czy kajakiem.  

Na szlaku wiele wspólnych przebiegów oraz węzłów z innymi szlakami pieszymi i rowerowymi, umożliwiających różne warianty wędrówek.

 1. P-Y-ZK-029 (PTTK ZP-1033-y), żółty, POLANÓW PKS - ŻYDOWO PKS, 11,8 km
 2. P-N-ZSL/ZK-030 (PTTK ZP-1034-n), niebieski, DARŁÓWKO DW PTTK - POLANÓW PKS, 71,7 km
 3. P-S-ZK-106, Szlak czarny (żółto-biało-żółty) pielgrzymkowy im Jana Pawła II "Szlak Świętych Gór", Koszalin, Chełmska Góra-Polanów, Święta Góra Polanowska, 46,10 km
 4. R-N-ZK-022, niebieski "Szlak Pałaców"
 5. R-N-ZK-024, zielony "Gotów"
 6. R-N-ZK-025, niebieski "Polanowski Trakt Przyrodniczy"
 7. R-Z-ZK-026, niebieski "Północny Szlak Hobbitów"
 8. P/R-DJ-ZP-0601, Zachodniopomorska Droga Świętego Jakuba, nitka Polanowska, Sławno - Polanów - Góra Chełmska, długość 90km
 9. P/R-DJ-ZP-0603, Zachodniopomorska Droga Świętego Jakuba - dojście do Świętej Góry Polanowskiej, długość 1,3km
 10. Szlak Kajakowy Radwi

PODSUMOWANIE.

 • Szlak oznakowany na obydwa kierunki jego pokonywania.
 • Oznaczenie szlaku w 2011 roku określamy dostateczne z miejscowymi utrudnieniami.
 • Szlak dość łatwy dla turystów pieszych, jednak przebiegający po urozmaiconej rzeźbie terenu, można pokonać pieszo, przejechać rowerem. Drogi w dobrym stanie. Ocena ogólna szlaku jako łatwy.

SKALA TRUDNOŚCI PIESZA –1
SKALA TRUDNOŚCI ROWER – 2
SKALA  TRUDNOŚCI NORDIC WALKING - 1

 

Masz pytania ? Zadzwoń 501036860 w godz. 10:00-18:00, lub napisz e-mail biuro@wedrujznami.pl  .


Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl