MAPY SZLAKÓW ON-LINE
Nasza mapa Szlaków Pomorza Zachodniego
Aplikacja szlaków mapa-turystyczna.pl
Mapa umocnień Wału Pomorskiego
Pomorska Droga Świętego Jakuba
Europejski Szlak Gotyku Ceglanego
Szlakiem Mapy Lubinusa
Szlaki Pomorskie
Szlaki Lubelszczyzny
Szlaki Kujawsko-Pomorskie
Szlaki Warmii i Mazur
Szlaki Mazowsza
Szlaki Małopolski
Szlaki Dolnego Śląska
Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo
PRZYDATNE MAPY
Ogólnopolska Baza Kolejowa
Archiwum Map Zachodniej Polski
Mapa Lasów Państwowych
Leśny Przewodnik Turystyczny
CIEKAWE LINKI
Architektura Sakralna Pomorza
Architektura Pomorza
Serwis Zabytek.pl
West is the best - przewodnik
Pomniki Poległych z Pomorza Środkowego
Kościoły drewniane w Polsce
Chatki i Bazy Akademickie
PROGNOZA POGODY
Niemiecka pogoda
Burzowo.info
Windy.com
ICM Polska
WSPÓŁPRACA
P-Y-ZK-029, szlak pieszy zielony, Polanów - Żydowo, 11,9km
Opis
SPODOBAŁA CI SIĘ MOJA PRACA ?? SKORZYSTAŁEŚ Z MATERIAŁÓW ?? POSTAW MI KAWĘ - https://buycoffee.to/wiking-turystyka . Wspomóż utrzymanie domen, sklepu, serwera na dane ....
Materiały zamieszczone lub zakupione w serwisie można wykorzystywać na ogólnych zasadach wynikających z prawa autorskiego i praw pokrewnych, w tym majątkowych - Regulamin korzystania z danych umieszczonych w serwisie .Jeśli chcesz umieścić widżet z mapką na swojej stronie, skontaktuj się z nami. Przygotujemy kod do wklejenia i wyślemy na mejla.
- NUMER SZLAKU W SERWISIE www.WedrujzNami.pl: P-Y-ZK-029
- NUMER SZLAKU WG PTTK: ZP-1033-y
- PRZEBIEG SZLAKU: Żydowo przystanek PKS - Polanów przystanek PKS
- NAZWA SZLAKU: brak
- POWIAT: Koszaliński
- GMINA: Polanów
- NAWIERZCHNIE: wszystkie rodzaje dróg
- KOLOR: żółty pasek, pomiędzy dwoma białymi w poziomie
- ROK POWSTANIA: nieznany, lata 90-te
- ROK OSTATNIEGO ODNAWIANIA: nieznane
- ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2011
- DŁUGOŚĆ: 11,9 km (według pomiaru GPS)
- WAŻNE UWAGI: szlak o charakterze liniowym, oznakowanie dwustronne. W 2011 roku oznakowanie na całej długości szlaku, oceniamy jako niedostateczne.
Jeśli znasz szlak, a nie ma go w naszym rejestrze, prosimy o przesłanie pliku .gpx oraz kilku słów o szlaku, zdjęć, abyśmy stworzyli jego wizytówkę. A jak masz czas, zapraszamy do stworzenia opisu szlaku, według naszego systemu. Szlaki są dla wszystkich i musimy je wspólnie promować.
CHARAKTERYSTYKA SZLAKU
Opisywany szlak należy do szlaków dość łatwych. Szlak na sporej długości przebiega po drodze o nawierzchni asfaltowej. Szlak pozwala nam na kontynuowanie wycieczki pomiędzy dwoma zaczynającymi/kończącymi swój bieg szlakami pieszymi w Polanowie; szlak zielony Doliny Radwi im. Tadeusza Brzezińskiego oraz szlak niebieski „Rezerwatów”, a zaczynającym/kończącym swój bieg w Żydowie zielonym szlakiem „Wzniesieniami Moreny Czołowej”. Ponadto szlak przejezdny rowerem, więc mogą z niego korzystać turyści, poruszający się szlakami rowerowymi do i z Polanowa.
OPIS TECHNICZNY
Odcinek pierwszy, Żydowo przystanek PKS – skrzyżowanie (Żydowo-Świerzno), 2,3 (2,3) km - 1,1,1
Odcinek łatwy biegnący asfaltem - uwaga ruch lewostronny dla pieszych i poboczem. Szlak zaczyna się przy przystanku PKS. Żydowo to nie tylko pierwsza w Polsce elektrownia szczytowo-pompowa, wykorzystująca 80-metrową różnicę poziomów między jeziorem Kamiennym, a Kwiecko, która niewątpliwie jest warta odwiedzenia. To również węzeł szlaków i szereg walorów turystycznych. Swój bieg zaczynają/kończą szlaki piesze; żółty łącznikowy, zielony „Wzniesieniami Moreny Czołowej” i niebieski „ „Kraina Lasów i Jezior”, (należący już do Województwa Pomorskiego i prowadzący poprzez Miastko i Bytów do jeziora Jasień) oraz przebiega czarna trasa rowerowa „Bobięcińska” (Bobięcino-elektrownia Żydowo). Ponadto okolice Żydowa to źródła rzeki Radew, znanego szlaku kajakowego, oraz wczesnośredniowieczne cmentarzysko kurhanowe i grodzisko z najstarszym reliktem mostu drewnianego odkrytym w Polsce z 937 roku. Z ciekawostek przyrodniczych, odnajdziemy park dworski z 2 połowy XIX wieku i pozostałości po pałacu. Na trasie Żydowo wieś – elektrownia wodna, znajduje się przedwojenny cmentarz. Poprzez elektrownię przebiega szlak rowerowy „Greenway Naszyjnik Północy”, a w okolicy znajdziemy pole namiotowe i agroturystykę.
Po zwiedzeniu elektrowni wodnej do czego zapraszamy, kierujemy się za oznaczeniami szlaku na północ, przed skrzyżowaniem znajduje się kościół Niepokalanego Poczęcia NMP (szachulcowy z XVIII - przy kościele znajduje się głaz – pomnik poświęcony mieszkańcom wsi poległym w I wojnie światowej.). Na skrzyżowaniu skręcamy w prawo na wschód, następnie po ok. 500m znajduje się kolejne skrzyżowanie, na którym skręcamy w lewo w kierunku Świerzna. Droga ta prowadzi przez ostatnie zabudowania wsi i dalej przemieszczamy się wzdłuż linii lasu, aż docieramy do skrzyżowania z drogą leśna, którą skręcamy (kierunek północno-zachodni).Na cały odcinku lekkie podejście pod górkę.
Odcinek drugi, skrzyżowanie (Żydowo-Świerzno) –skrzyżowanie Leśniczówka Chocimino Leśne, 4,7 (2,4) km - 1,1,1
Odcinek łatwy biegnący drogą leśną miejscami utwardzoną. Odcinek przebiega w całości w lesie. Kręta leśna droga przebiegająca przez las mieszany do drogi wojewódzkiej nr 205, przez 2,4 km. Od tego miejsca aż do Polanowa, spokojne i łagodne zejście w dół. Idąc skręcamy ciągle w kierunku zachodnim aż dojdziemy do skrzyżowania z drogą asfaltową Polanów-Żydowo.
Odcinek trzeci, skrzyżowanie Leśniczówka Chocimino Leśne – Polanów PKS, 11,9 (7,2) km - 1,1,1
Odcinek łatwy biegnący drogą asfaltową do samego końca szlaku w Polanowie - uwaga ruch lewostronny dla pieszych i poboczem. Po wejściu na drogę asfaltową kierujemy się na północ do miejscowości kończącej szlak. Po około 7 km dochodzimy do Polanowa, po czym na skrzyżowaniu przy stacji paliw dochodzi do nas szlak zielony pieszy „Dolina Radwi”, oraz rowerowy „Greenway Naszyjnik Północy”. Za skrzyżowaniem ostatnia prosta do PKS Polanów, na której mijamy kościół Wniebowzięcia NMP (najstarsza budowla Polanowa, powstała w XVIII wieku, z zachowaną późnogotycką wieżą). A po kilkudziesięciu metrach docieramy na miejsce, do PKS gdzie znajduje się jeden z węzłów szlaków w Polanowie. Jeśli, pójdziemy za znakami szlaku zielonego, dojdziemy do drugiego węzła szlaków turystycznych w Polanowie u podnóża Świętej Góry. Możemy oczywiście wejść zboczem do sanktuarium i źródełka, ale i poruszać się dalej w kierunku południowym jak i zachodnim. Na węźle krzyżują się, rozpoczynają, lub kończą bieg szlaki turystyczne.
Na szlaku wiele wspólnych przebiegów oraz węzłów z innymi szlakami pieszymi i rowerowymi, umożliwiających różne warianty wędrówek.
- P-Z-ZK/ZSZ/ZDR-010 (PTTK ZP-632z), zielony, ZŁOCIENIEC PKP - ŻYDOWO PKS, 163,3 km
- P-Z-ZK-028 (PTTK ZP-1032-z), zielony, POLANÓW PKS - MOSTOWO PKS, 36,3 km
- P-N-ZSL/ZK-030 (PTTK ZP-1034-n), niebieski, DARŁÓWKO DW PTTK - POLANÓW PKS, 71,7 km
- P-S-ZK-106, Szlak czarny (żółto-biało-żółty) pielgrzymkowy im Jana Pawła II "Szlak Świętych Gór", Koszalin, Chełmska Góra-Polanów, Święta Góra Polanowska, 46,10 km
- ZP-161 -niebieski, Jez. Bobięcińskie Wlk. - ŻYDOWO PKS, 4,5 km
- P/R-DJ-ZP-0601, Zachodniopomorska Droga Świętego Jakuba, nitka Polanowska, Sławno - Polanów - Góra Chełmska, długość 90km
- R-N-ZK-025, niebieski "Polanowski Trakt Przyrodniczy"
SKALA TRUDNOŚCI PIESZA – 1
SKALA TRUDNOŚCI ROWER – 1
SKALA TRUDNOŚCI NORDIC WALKING - 1
1 – łatwy bez utrudnień
2 – z miejscowymi utrudnieniami
3 – o utrudnionym przejściu/przejeździe
SPODOBAŁA CI SIĘ MOJA PRACA ?? SKORZYSTAŁEŚ Z MATERIAŁÓW ?? POSTAW MI KAWĘ - https://buycoffee.to/wiking-turystyka
Na pewno zmotywuje mnie do dalszej pracy. Często również kawka mi pomoże przy tworzeniu nowych i aktualizacji dotychczasowych danych. Do zobaczenia na Szlaku. W sezonie jesienno-zimowo-wiosennym, zapraszam na wspólne "Wyprawy z Wikingiem", podczas których wędrujemy po szlakach Województwa Zachodniopomorskiego i nie tylko.
Weryfikujemy, które opinie pochodzą od klientów, którzy kupili dany produkt. Po zatwierdzeniu wyświetlamy zarówno pozytywne, jak i negatywne opinie