MAPY SZLAKÓW ON-LINE
Nasza mapa Szlaków Pomorza Zachodniego
Aplikacja szlaków mapa-turystyczna.pl
Mapa umocnień Wału Pomorskiego
Pomorska Droga Świętego Jakuba
Europejski Szlak Gotyku Ceglanego
Szlakiem Mapy Lubinusa
Szlaki Pomorskie
Szlaki Lubelszczyzny
Szlaki Kujawsko-Pomorskie
Szlaki Warmii i Mazur
Szlaki Mazowsza
Szlaki Małopolski
Szlaki Dolnego Śląska
Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo
PRZYDATNE MAPY
Ogólnopolska Baza Kolejowa
Archiwum Map Zachodniej Polski
Mapa Lasów Państwowych
Leśny Przewodnik Turystyczny
CIEKAWE LINKI
Architektura Sakralna Pomorza
Architektura Pomorza
Serwis Zabytek.pl
West is the best - przewodnik
Pomniki Poległych z Pomorza Środkowego
Kościoły drewniane w Polsce
Chatki i Bazy Akademickie
PROGNOZA POGODY
Niemiecka pogoda
Burzowo.info
Windy.com
ICM Polska
WSPÓŁPRACA

P-N-ZSL/ZK-030, szlak pieszy niebieski, Darłówko - Polanów, 73,8km
Cena regularna:
towar niedostępny

Opis
SPODOBAŁA CI SIĘ MOJA PRACA ?? SKORZYSTAŁEŚ Z MATERIAŁÓW ?? POSTAW MI KAWĘ - https://buycoffee.to/wiking-turystyka . Wspomóż utrzymanie domen, sklepu, serwera na dane ....
Materiały zamieszczone lub zakupione w serwisie można wykorzystywać na ogólnych zasadach wynikających z prawa autorskiego i praw pokrewnych, w tym majątkowych - Regulamin korzystania z danych umieszczonych w serwisie .Jeśli chcesz umieścić widżet z mapką na swojej stronie, skontaktuj się z nami. Przygotujemy kod do wklejenia i wyślemy na mejla.
- NUMER SZLAKU W SERWISIE www.WedrujzNami.pl: P-N-ZSL/ZK-030
- NUMER SZLAKU WG PTTK: ZP-1034-n
- PRZEBIEG SZLAKU: Darłówko – Darłowo – Zielnowo – Kowalewice – Stary Kraków – Sławsko – Sławno – Pomiłowo – Janiewice – Krąg – Buszyno –Wielin - Polanów
- NAZWA SZLAKU: Szlak Rezerwatów
- POWIAT: Sławieński, Koszaliński
- GMINA: Darłowo, Sławno, Polanów
- NAWIERZCHNIE: Drogi leśne, ścieżki leśne, drogi polne, drogi asfaltowe, drogi brukowe, drogi z płyt, drogi żwirowe, miejscami krótkie bezdroża
- KOLOR: niebieski pasek, pomiędzy dwoma białymi w poziomie
- ROK POWSTANIA: nieznany, lata 90-te
- ROK OSTATNIEGO ODNAWIANIA: 2013
- ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2011
- DŁUGOŚĆ: 73,8 km (według pomiaru GPS)
- WAŻNE UWAGI: szlak o charakterze liniowym, oznakowanie dwustronne. W 2011 roku oznakowanie na całej długości szlaku, oceniamy jako niedostateczne. Sporym utrudnieniem są miejscowo zarastające drogi, wąwozy oraz bardzo urozmaicona rzeźba terenu w okolicach Polanowa. Pomiędzy Buszynem, a Polanowem, niestety spotkamy się z podwójnym przebiegiem szlaku w terenie i na mapach turystycznych. Przebieg szlaku został zmieniony w okolicach 2013/2014 roku, na odcinku droga wojewódzka 208 - Polanów. Nowy przebieg szlaku poprowadzono przez Wielin, nie poddając renowacji, ani skasowaniu starego przebiegu. Do tego, istnieje jeszcze jedna odnoga w Wielimiu. Oznakowanie pojawia się kilkusetmetrowym odcinku, wraz z Szlakiem Jakubowym, na północ od wsi. Tworzy się jakaś trzecia odnoga. Znaczące zmiany na szlaku i straszne zamieszanie w terenie. Dlatego, obecna wersja szlaku przyjęta za obowiązującą - mamy nadzieję, na szybkie dokonanie korekty - kto pomoże ?
LINKI ZEWNĘTRZNE: brak
Jeśli znasz szlak, a nie ma go w naszym rejestrze, prosimy o przesłanie pliku .gpx oraz kilku słów o szlaku, zdjęć, abyśmy stworzyli jego wizytówkę. A jak masz czas, zapraszamy do stworzenia opisu szlaku, według naszego systemu. Szlaki są dla wszystkich i musimy je wspólnie promować.
CHARAKTERYSTYKA SZLAKU
Opisywany szlak należy do szlaków dość łatwych dla turystyki pieszej. Posiada jednak kilka nieco trudniejszych odcinków, które opiszemy w poszczególnych odcinkach. Jest to długi szlak i warto wcześniej zaplanować noclegi. Niewątpliwe atrakcje na szlaku to zamki w Darłowie i Kręgu. Informacje można uzyskać w Informacji Turystycznej w Darłowie, Sławnie lub Polanowie. W sporej części jest przejezdny rowerem. Na wielu odcinkach ma wspólny przebieg i przecięcia z Pomorską Drogą Świętego Jakuba.
OPIS TECHNICZNY
Odcinek 1, Darłówko – Darłowo (rondo Góreckiego) – 3,80 (3,8) km – 1,1,1
Odcinek łatwy, rozpoczynający się w okolicach latarni morskiej (o wysokości 23m) zbudowanej w 1885 roku. Idziemy wzdłuż kanału dochodzimy do mostu rozsuwanego (znajdował się przez pewien czas w Krągu). Dalej kierujemy się drogą główną wojewódzką nr 205 w stronę Darłowa, na skrzyżowaniu z ul. Słowiańską. Przechodząc niecałe 500m skręcamy z szosy w prawo i przez park ścieżką wchodzimy na kanał portowy. Z drugiej strony kanału można zaobserwować elewatory. Idąc nabrzeżem należy zachować ostrożność z powodu złego stanu technicznego nabrzeża. Następnie szlak powraca na drogę wojewódzką nr 205 (odchodząc w lewo ścieżką przez park do ul. Corrada), która prowadzi do ronda Z. Góreckiego w Darłowie. Skręcając w ul. Pocztową (zbaczając ze szlaku) dojść można do placu Kościuszki, gdzie znajduje się kościół N.M.P. zwanym też Mariackim, Ratusz Miejski, a także fontanna z pomnikiem Rybaka oraz bramę Wysoką. Na skrzyżowaniu skręcamy w prawo w ul. M. Curie-Skłodowskiej. Mijając z prawej zamek Książąt Pomorskich (najstarszy, najlepiej zachowany zamek architektury obronnej na polskim wybrzeżu), gdzie swój początek ma szlak pieszy zielony „Szlak Wiatraków”. Wędrując ulicą przechodzimy przez most na wyspę Łososiową (na której znajduje się ładnie zagospodarowany park z placem zabaw), a następnie mostkiem nad kanałem Młyńskim, dochodzimy do ronda Z. Góreckiego.
Odcinek 2, Darłowo (rondo Góreckiego) – Zielnowo, - 10,80 (7,0) km – 1,2,2
Odcinek dość łatwy z miejscowymi utrudnieniami, od ronda kierujemy się al. Wojska Polskiego. Następnie na skrzyżowaniu wchodzimy w ul. Leśną, którą podążamy przez ok. 1,2km, (po drodze „Biedronka” gdzie możemy zaopatrzyć się w prowiant). Skręcamy w lewo w ul. Rzeczną uwaga ruch lewostronny dla pieszych i poboczem. Maszerując dalej, przechodzimy przez mostek nad dopływem Wieprzy (Łękawica), drogą z płyt betonowych, a po chwili nawierzchnia zmienia się na żwirową. Następnie szlak zbacza w zarośniętą leśną ścieżkę ! Szlak prowadzi dalej skrajem lasu i przez pola wychodzi na drogę do Zielnowa. Utrudnienia zarośnięte ścieżki, poruszamy się po polach i nadrzecznych łąkach.
Odcinek 3, Zielnowo – Kowalewice (kościół), – 15,90 (5,1) km – 1,1,1
Odcinek łatwy, przechodzimy przez wieś drogą o nawierzchni asfaltowej, gdy droga skręca w prawo szlak prowadzi dalej prosto, drogą polną z piękną aleją starych lip. Dalej szlak wchodzi w las i prowadzi przez ok. 2km. Po wyjściu z lasu, przechodzimy przez pola i dochodzimy do miejscowości Kowalewice. Na zakręcie szosy kierujemy się na wchód drogą w kierunku wschodnim. Dochodzimy do neogotyckiego kościoła z 1879 roku. Obok kościoła znajduje się kamienny obelisk poświęcony mieszkańcom, którzy zginęli podczas I Wojny Światowej. Znajdziemy również ciekawostkę przemysłową – drewniany wiatrak kozłowy z XVII wieku.
Odcinek 4, Kowalewice (kościół) – Stary Kraków, – 19,60 (3,7) km 1,1,1
Odcinek dość łatwy, mijając kościół wychodzimy ze wsi, mijając po drodze stary dąb i pomnikowy głaz narzutowy. Wędrując drogą polną, dochodzimy do lasu, którym przemieszczamy się ok. 1,4km. W miedzy czasie przechodzimy przez mostek nad strumieniem, który wpada do Wieprzy. Zaraz za strumykiem szlak skręca w prawo i wychodzi z lasu. Dalej drogą polną, aleją potężnych wierzb, dochodzimy do pierwszych zabudowań Starego Krakowa. Przechodzimy przez wieś i dochodzimy do drogi Sławno-Jarosławiec. To kolejna ciekawa miejscowość. Znajdziemy tutaj gotycki kościół z XV wieku, pomnik poświęcony mieszkańcom którzy zginęli podczas I Wojny Światowej oraz grodzisko kultury łużyckiej. W Starym Krakowie, przy moście znajduje się park z 1810 roku, a w nim pomniki przyrody: dąb szypułkowy, daglezja zielona i czerwonolistna odmiana buka. Z kolei przy szkółce leśnej, położonej na drugim - prawym brzegu rzeki Wieprzy Nadleśnictwo Sławno założyło Leśne Arboretum. Rosną tam jodły, świerki, sosny, żywotniki, cyprysiki i jałowce. Płynąca przez wieś rzeka Wieprza, jest również szlakiem kajakowym.
Odcinek 5, Stary Kraków – Sławsko, – 28,10 (8,5) km – 1,2,1
Odcinek łatwy, zaczynający się od skrzyżowania z szosą, kierujemy się brukiem w stronę gotyckiego kościoła z XV w. mijając ostatnie zabudowania wchodzimy na drogę polną. Dochodząc do leśniczówki „Krakowiany”, nawierzchnia zmienia się na szuter. Za leśniczówką idziemy przez ok. 2,3km drogą leśną, następnie wzdłuż skraju lasu kierujemy się na południowy – wschód, dość dobrą drogą utwardzoną. Po drodze mijamy dwie osady: Radosław i Wargino oraz przystanek PKS. Od Radosławia, poruszamy się praktycznie polami. Drogą asfaltową, w cieniu przydrożnych drzew dochodzimy do wsi Sławsko - uwaga ruch lewostronny dla pieszych i poboczem. W miejscowości za pierwszymi zabudowaniami znajduje się gotycki kościół z przełomu XIV/XV w. Przy kościele skręcamy w prawo i wychodzimy na skrzyżowanie z drogą Sławno – Ustka. Sławsko jest typową wsią rolniczą nad rzeką Wieprzą (szlak kajakowy). Należy jednak pamiętać, ze w XII wieku posiadała prawa miejskie, była siedzibą księcia oraz joannickim boliwatem. Oprócz kościoła, wieś posiada liczną zabytkową zabudowę szachulcową. Do kolejnej ciekawostki możemy zaliczyć późnośredniowieczne grodziska oraz wczesnośredniowieczne cmentarzysko kurhanowe na zachód od wsi. Na części map, przy kościele nasz szlak łączy się z dochodzącym od północy szlakiem zielonym z Korzybia, przez Sławno do Ustki. Jednak szlak ten w terenie w praktyce nie istnieje.
Odcinek 6, Sławsko – Sławno (kościół), – 32,4 (4,3) km – 1,1,1
Odcinek łatwy, przemieszczając się dalej szosą w kierunku Sławna przez ok. 1,5km docieramy do rozwidlenia, po czym odbijamy w lewo uwaga ruch lewostronny dla pieszych i poboczem. Drogą polną poruszamy się przez ok. 0,5km następnie wchodzimy na drogę asfaltową (ul. Działkowa). Dochodzimy do cmentarza, a dalej skręcamy w prawo na skrzyżowaniu w ul. Gdańską. Wędrujemy nią do skrzyżowania ze światłami gdzie skręcamy w lewo mijając Urząd Miasta. Dalej przechodzimy pod bramą Słupską i dochodzimy do placu Wyszyńskiego. Oprócz pozostałości umocnień miejskich, do ciekawych zabytków zaliczamy dwa kościoły; jeden z XIV wieku pw. WNMP, drugi neogotycki parafialny p.w. św. Antoniego z Padwy zbudowany w latach 1925-28, zabytkowy gmach Urzędu Miasta, budynki dawnej fabryki konserw, oraz zespół budynków dworcowych. W Sławnie znajdziemy również zespół pałacowy, w którego skład wchodzi pałac neoklasycystyczny pobudowany około 1880 roku oraz park dworski, którego południowa część utrzymana jest w stylu krajobrazowym, natomiast północna posiada naturalny charakter leśny. Najstarsze drzewa liczą 150 lat. W pobliżu pałacu nad brzegiem stawu stoi kamienna statua św. Jana Nepomucena.
Odcinek 7, Sławno (kościół) – Pomiłowo, – 36,20 (3,8) km – 1,1,1
Odcinek łatwy, wychodzimy z ulicą Jedności Narodowej w kierunku dworca PKP, przechodząc po drodze przez Bramę Koszalińską. Na rozwidleniu na wysokości skręcamy w ulicę Polanowską, idziemy w kierunku wiaduktu kolejowego. Następnie główną drogą w prawo i po około 150m skręcamy w lewo na wiadukt przecinający trasę szybkiego ruchu. Kierujemy się dalej drogą wojewódzką 205 w kierunku miejscowości Ostrowiec o nawierzchni asfaltowej przez około 1,8 km uwaga ruch lewostronny dla pieszych i poboczem. Dochodząc do lasu skręcamy w lewo w kierunku wsi Pomiłowo. W pobliżu wsi Pomiłowo został otwarty Ośrodek Edukacji Leśnej "zielona szkoła - pod Bocianim Gniazdem". Do utworzenia obiektu wykorzystano zabytkową leśniczówkę, w której zorganizowano wystawę przyrodniczo - leśną, muzeum i pracownię. W pobliżu przygotowano ścieżkę edukacyjną. W 1981 roku stworzono obszar chronionego krajobrazu obejmujący Jezioro Łętowskie oraz okolice Kepi.
Odcinek 8, Pomiłowo – Janiewice, – 47,80 (11,6) km – 2,3,3
Odcinek trudny, miejscami bardzo trudny. W Pomiłowie szlak skręca z szosy w drogę leśną w prawo. Następnie po około 800m od szosy na skrzyżowaniu skręcamy w lewo. Prowadząc drogą leśną miejscami piaszczysta pod górkę. Dalej kierujemy się na południe przez około 800m do osady Ugacie drogą żwirową. Mijając zabudowę zmierzamy dalej w kierunku południowym przez ok. 1300m do skrzyżowania na którym skręcamy w lewo do rowów melioracyjnych. Kierując się wzdłuż rowu na skraju lasu ponownie na południe (uwaga brak oznaczeń od skrzyżowania). Docierając do zagajnika wchodzimy na drogę żwirową, którą podążamy dalej przez około 2,7km po pokonaniu tego dystansu docieramy do ogrodzonego młodnika. Ogrodzenie znajduje się na szlaku – konieczność obejścia ścieżynką wzdłuż płotu. Za ogrodzeniem podążamy zniszczoną zarastającą drogą przez dolinę rzeczną przekraczając Rakówkę mostkiem ułożonym z bali (uwaga teren podmokły. mostek mocno zniszczony). Dalej podążamy do widocznego skraju lasu przez pole. Dochodząc do niego skręcamy w prawo i podążamy drogą przez około 2,6km do miejscowości Janiewice. Po drodze mijamy tereny rezerwatu przyrody „Janiewickie Bagno”. Z ciekawostek odnajdziemy ładny pałacyk myśliwski Hohenzollernów z XIX wieku – obecnie po remoncie wraz z parkiem przypałacowym.
Odcinek 9, Janiewice – Droga nr 205 – 53,80 (6,0) km – 1,1,1
Odcinek łatwy, zaczynający się od głównego skrzyżowania miejscowości gdzie skręcamy w prawo w kierunku Krągu. Przez około 1,2km poruszamy się drogą brukowaną dochodzącą do lasu, zmieniając nawierzchnię na drogę polną i leśną dochodząc do gajówki . Idąc lasem mieszanym dochodzimy do jeziora Janiewickiego. Mijamy jezioro i leżący nad nim ośrodek wypoczynkowy oraz dwa pomnikowe dęby - ok. 1 km dalej kolejne dwa dęby i cztery buki w okolicy leśnictwa Janiewice. Następnie kierujemy się na południe do szosy łączącej Borzysław i Ostrowiec. Skręcamy w prawo i dochodzimy prawie do drogi wojewódzkiej nr 205 szosą.
Odcinek 10, Droga nr 205 – Krąg (zamek), – 58,10 (4,3) km – 1,1,1
Odcinek łatwy, przed skrzyżowaniem z drogą wojewódzką nr 205, skręcamy w lewo, w drogę leśną. Zmierzając w kierunku południowo – wschodnim. Przemierzając młodniaki brzozowe oraz łąki dochodzimy do drogi asfaltowej, mijając po drodze kilka małych skrzyżowań. Po wyjściu z lasu, poruszamy się jego skrajem w kierunku południowym. Przy drodze mijamy potężny pomnikowy dąb oraz jezioro Zamkowe, gdzie można odpocząć podczas wędrówki. Następnie kierujemy się do wsi Krąg. Po Darłowie, znajdziemy tutaj drugi zamek na trasie. Niewątpliwie jest co tutaj zwiedzić. Największą atrakcją jest zespół parkowo-zamkowy. To właśnie tutaj umiejscowiony jest XV wieczny zamek rycerski Podewilsów (Podwliczów), XIX wieczny park o charakterze naturalistycznym, barokową kaplicę. Obecnie w zamku znajduje się hotel. To nie koniec atrakcji. Z przyrody możemy wyszczególnić aleję parkową i pomnikowy klon srebrzysty. Z historycznych elementów grodzisko nizinne z IX-X wieku. Z pozostałych zabytków, kościół filialny z 1580 roku, kaplicę grobową 1700 roku z ciekawym renesansowym i barokowym wyposażeniem.
Odcinek 11, Krąg (zamek) – Droga nr 208 – 65,7 (7,6) km – 1,2,2 UWAGA! Podwójny przebieg szlaku w 2/3 długości - szlak może odbijać na Wielin.
Odcinek dość łatwy, z miejscowymi utrudnieniami. Marsz rozpoczynamy od zamku, podążamy dalej drogą wojewódzką nr 205 w kierunku południowym. Na głównym skrzyżowaniu szlak skręca w lewo, prowadząc nas do miejscowości Buszyno. Tutaj polecamy odbicie w lewo - wędrując za oznakowaniem Pomorskiej Drogi Świętego Jakuba, zwiedzimy część starego Buszyna z cmentarzem, dawnym dworcem PKP z fajnym punktem widokowym i wrócimy na nasz szlak. Szlak dalej prowadzi na południe, drogą przeciwpożarową ułożoną płyt jombo, następnie szutrową. Po dotarciu do lasu, nasz szlak odbija w prawo skos - Szlak Jakubowy prowadzi na wprost. Zaczynają się malownicze krajobrazy doliny rzeki Grabowa i Wielinki. Wędrujemy przez wąwozy i Wzniesienia Polanowskie, Buszyńskie Bagno i dochodzimy do asfaltu - droga wojewódzka 208. Przy znakowaniu Pomorskiej Drogi Świętego Jakuba, zauważyliśmy nowsze oznakowanie szlaku na zachód od tego miejsca. Więc PTTK mogło znacznie zmienić przebieg szlaku i druga wersja może wchodzić do Wielinia od północy. Prosimy o weryfikację tego faktu. Podczas naszej weryfikacji szlaku w 2011 roku, szlak przebiegał zgodnie z naszym opisem - również na mapach występuje stary przebieg.
12. Odcinek dwunasty, Droga nr 208 – Polanów PKS, – 72,4 (6,7) km – 1,2,2 UWAGA !! Prawie całkowita zmiana przebiegu szlaku. Na dole opisu, znajdziecie schemat z przebiegiem szlaku w 2011 roku. Obecnie szlak prowadzi przez Wielin, ale można w sumie przejść go dwoma przebiegami - oznakowanie w terenie starego szlaku jest mniej czytelne. Już od Was zależy którą opcję szlaku wybierzecie. Podamy dwa opisy przebiegu, gdyż w terenie i na mapach spotkamy się z różnymi przebiegami szlaku.
Stary szlak. Odcinek o średnim stopniu trudności, głównie z powodu urozmaiconej rzeźby terenu. Wędrując drogą wojewódzką przez około 800m, mijając po drodze (lewa strona) rezerwat przyrody „Wieleń”, uwaga ruch lewostronny dla pieszych i poboczem. Następnie skręcamy w lewo w drogę leśną (uwaga brak oznaczeń skrętu). Maszerując dalej przez las mijamy z prawej strony tereny podmokłe, po czym dochodzimy do drogi żwirowej, gdzie skręcamy w lewo. Następnie schodzimy z drogi żwirowej w drogę leśną i podążamy nią przez około 1,2km. Po drodze mijamy pomnik przyrody – Dąb Wranglera. Na skrzyżowaniu skręcamy w prawo pod górę. Wspinamy się na górującą nad Polanowem od strony wschodniej, Warblewską Górę 170 mnpm. To właśnie tutaj planowane są obecnie inwestycje turystyczne, przywracające przedwojenne funkcje miejsca. Nazywana była dawniej "Wielkim Widokiem" Znajdowały się na niej restauracja, taras widokowy oraz aleje spacerowe. W latach 80. na zachodnim stoku wybudowano nieistniejący już wyciąg narciarski. Mijamy z lewej strony wieżę obserwacyjną, dalej kierujemy się drogą leśną w dół. Przed Polanowem droga leśna zniszczona, uniemożliwia przejazd rowerem (przez około 100m). Następnie dochodzimy do ogrodzenia boiska, po czym kierujemy się do miejscowości.
Nowy szlak. Po dojściu do drogi wojewódzkiej 208, skręcamy w lewo i maszerujemy krętą drogą do Wielinia (uwaga na ruchc samochodów). Na skrzyżowaniu we wsi skręcamy w prawo (gdy pójdziemy na wprost kilkaset metrów dalej, po lewej zobaczymy XVIII-wieczny klasycystyczny pałac z ciekawą zabudową folwarczną). Od tego miejsca, długi wspólny odcinek Pomorskiej Drogi Świętego Jakuba. Docieramy do bardzo ciekawego i wartego zwiedzenia XVIII wiecznego, szachulcowego kościoła, wzniesionego na maleńkim wzgórzu, z bogatym barokowym wyposażeniem. Skręcamy w prawu i brukiem schodzimy do jeziora Wielin. Jest to miejsce idealne nie tylko na dłuższy odpoczynek, ale również na biwak. Mamy plażę, miejsce na ognisko ... . Dalej wędrujemy wzdłuż brzegu jeziora (na końcu jeziora kolejne miejsce biwakowe). Szutrową drogą wchodzimy w kompleks leśny. Wraz z szlakiem rowerowym i Jakubowym kierujemy się na Polanów. W pewnym momencie szlak Jakubowy odbija na Warblewską Górą, zaś my coraz bardziej piaszczystą drogą schodzimy do Polanowa. Przed miastem, szlak skręca w lewo i ścieżką wzdłuż skraju lasu, dochodzimy Partyzanckiej (obok boiska dochodzi do nas szlak Jakubowy). Skręcamy w prawo i jesteśmy na głównej ulicy Polanowa (droga wojewódzka 208 ul. Wolności.
Dla 2 wersji szlaku. Przechodzimy przez most nad rzeką Grabowa i dalej podążamy chodnikiem do przystanku PKS, gdzie nasz szlak kończy/zaczyna swój bieg - węzłów szlaków w Polanowie. Jeśli, pójdziemy za znakami szlaku zielonego, dojdziemy do drugiego węzła szlaków turystycznych w Polanowie u podnóża Świętej Góry. Możemy oczywiście wejść zboczem do sanktuarium i źródełka, ale i poruszać się dalej w kierunku południowym jak i zachodnim.
Na szlaku wiele wspólnych przebiegów oraz węzłów z innymi szlakami pieszymi i rowerowymi, umożliwiających różne warianty wędrówek.
- P-C-E9-004 (PTTK ZP-107-c oraz ZP-5-c), czerwony, ŚWINOUJSCIE GR. PAŃSTWA.– ZŁAKOWO WIADUKT, 243 km
- P-Z-ZK/ZSZ/ZDR-010 (PTTK ZP-632z), zielony, ZŁOCIENIEC PKP - ŻYDOWO PKS, 163,3 km
- P-Z-ZK-028 (PTTK ZP-1032-z), zielony, POLANÓW PKS - MOSTOWO PKS, 36,3 km
- P-N-ZSL/ZK-030 (PTTK ZP-1034-n), niebieski, DARŁÓWKO DW PTTK - POLANÓW PKS, 71,7 km
- P-S-ZK-106, Szlak czarny (żółto-biało-żółty) pielgrzymkowy im Jana Pawła II "Szlak Świętych Gór", Koszalin, Chełmska Góra-Polanów, Święta Góra Polanowska, 46,10 km
- P-Z-ZSL-112, Szlak zielony "Szlak Wiatraków", liniowy Darłowo - Wicie, 13,20 km
- P/R-DJ-ZP-0600, Zachodniopomorska Droga Świętego Jakuba, nitka główna, Pałowo granica - Sławno - Koszalin - Kołobrzeg - Trzebiatów - Kamień Pomorski - Wolin - Świnoujście granica, długość 337km
- P/R-DJ-ZP-0601, Zachodniopomorska Droga Świętego Jakuba, nitka Polanowska, Sławno - Polanów - Góra Chełmska, długość 90km
- P/R-DJ-ZP-0603, Zachodniopomorska Droga Świętego Jakuba - dojście do Świętej Góry Polanowskiej, długość 1,3km
- EV-10-PL-300, Trasa rowerowa EV10 (dawny R-10)
- R-N-ZK-025, niebieski "Polanowski Trakt Przyrodniczy"
- R-S-ZK-027, czarny "Trasa Zamkowa" Drzeńsko - Wielin
W Polanowie warto zobaczyć:
- Czerwony Most - 120-metrowej długości stalowy most nad rzeką Grabową, na rozebranej przez Rosjan w roku 1945 linii kolejowej Polanów - Korzybie.
- Kościół Wniebowzięcia NMP - najstarsza budowla Polanowa, powstała w XVIII wieku, z zachowaną późnogotycką wieżą.
- Święta Góra (156 m n.p.m.) położona jest 2 km na południowy zachód od miasta, w pobliżu siedziby nadleśnictwa. Na początku XIV stulecia zakonnicy wybudowali tu kaplicę z obrazem Matki Boskiej. Cudowny wizerunek i uzdrawiające właściwości wody ze źródła u podnóża góry ściągały tu setki pątników
SKALA TRUDNOŚCI PIESZA – 1
SKALA TRUDNOŚCI ROWER – 2
SKALA TRUDNOŚCI NORDIC WALKING - 2
1 – łatwy bez utrudnień
2 – z miejscowymi utrudnieniami
3 – o utrudnionym przejściu/przejeździe
SPODOBAŁA CI SIĘ MOJA PRACA ?? SKORZYSTAŁEŚ Z MATERIAŁÓW ?? POSTAW MI KAWĘ - https://buycoffee.to/wiking-turystyka
Na pewno zmotywuje mnie do dalszej pracy. Często również kawka mi pomoże przy tworzeniu nowych i aktualizacji dotychczasowych danych. Do zobaczenia na Szlaku. W sezonie jesienno-zimowo-wiosennym, zapraszam na wspólne "Wyprawy z Wikingiem", podczas których wędrujemy po szlakach Województwa Zachodniopomorskiego i nie tylko.
Weryfikujemy, które opinie pochodzą od klientów, którzy kupili dany produkt. Po zatwierdzeniu wyświetlamy zarówno pozytywne, jak i negatywne opinie