MAPY SZLAKÓW ON-LINE
Nasza mapa Szlaków Pomorza Zachodniego
Aplikacja szlaków mapa-turystyczna.pl
Mapa umocnień Wału Pomorskiego
Pomorska Droga Świętego Jakuba
Europejski Szlak Gotyku Ceglanego
Szlakiem Mapy Lubinusa
Szlaki Pomorskie
Szlaki Lubelszczyzny
Szlaki Kujawsko-Pomorskie
Szlaki Warmii i Mazur
Szlaki Mazowsza
Szlaki Małopolski
Szlaki Dolnego Śląska
Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo
PRZYDATNE MAPY
Ogólnopolska Baza Kolejowa
Archiwum Map Zachodniej Polski
Mapa Lasów Państwowych
Leśny Przewodnik Turystyczny
CIEKAWE LINKI
Architektura Sakralna Pomorza
Architektura Pomorza
Serwis Zabytek.pl
West is the best - przewodnik
Pomniki Poległych z Pomorza Środkowego
Kościoły drewniane w Polsce
Chatki i Bazy Akademickie
PROGNOZA POGODY
Niemiecka pogoda
Burzowo.info
Windy.com
ICM Polska
WSPÓŁPRACA
P-Z-ZLO/ZST/ZCH-068, szlak pieszy zielony, Cieszyno Łobeskie - Choszczno, 66,9km
Opis
SPODOBAŁA CI SIĘ MOJA PRACA ?? SKORZYSTAŁEŚ Z MATERIAŁÓW ?? POSTAW MI KAWĘ - https://buycoffee.to/wiking-turystyka . Wspomóż utrzymanie domen, sklepu, serwera na dane ....
Materiały zamieszczone lub zakupione w serwisie można wykorzystywać na ogólnych zasadach wynikających z prawa autorskiego i praw pokrewnych, w tym majątkowych - Regulamin korzystania z danych umieszczonych w serwisie .Jeśli chcesz umieścić widżet z mapką na swojej stronie, skontaktuj się z nami. Przygotujemy kod do wklejenia i wyślemy na mejla.
- NUMER SZLAKU W SERWISIE www.WedrujzNami.pl: P-Z-ZLO/ZST/ZCH-068
- NUMER SZLAKU WG PTTK: ZP-1086-z
- PRZEBIEG SZLAKU: Cieszyno Łobeskie przystanek kolejowy - DK 20 - Dłusko - rezerwat przyrody Głowacz - rezerwat przyrody Źródliskowe Zbocza - Jezioro Ińsko - Ińsko; aleja Spacerowa, plaża miejska, wieża Widokowa, Poprzeczna, Armii Krajowej, Sienkiewicza - DW 121 - Jezioro Stubnica - kanał Iński - jezioro Okunie - Dobrzany; ul. Leśna, Jana Pawła II, Mickiewicza - Szadzko zamek - Szadzko - Ognica - jezioro Sierakowskie - Sokoliniec - DK 10 - Recz Pomorski; ulice - Stargardzka, Choszczeńska, Leśna - Pomień - Radlice - Roztocze - Choszczno ulice; osiedle Północne, Wojska Polskiego, Stargardzka, Wolności, dworzec kolejowy
- NAZWA SZLAKU: Wzniesieniami Morenowymi
- POWIAT: Łobeski, Stargardzki, Choszczeński
- GMINA: Węgorzyno, Ińsko, Dobrzany, Recz Pomorski, Choszczno
- NAWIERZCHNIE: asfalt, drogi leśne gruntowe i utwardzone, ścieżki i bezdroża
- KOLOR: zielony, pomiędzy dwoma białymi w poziomie
- ROK POWSTANIA: nieznany
- ROK OSTATNIEGO ODNAWIANIA: nieznany
- ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2009
- DŁUGOŚĆ: 66,9 km
- NAJWYŻSZY PUNKT: 167 m.n.p.m.
- SUMA PODEJŚĆ: 545 m
- SUMA ZEJŚĆ: 585 m
- WAŻNE UWAGI: szlak o charakterze liniowym, oznakowanie dwustronne. W 2009 roku oznakowanie oceniamy jako niedostateczne. Oznakowanie zanika, nie odnawiane od kilkunastu lat (lub więcej) - szacujemy przełom XX i XXI, z miejscowym późniejszym odnawianiem. Na trasie kilka węzłów z innymi szlakami turystycznymi.
Jeśli znasz szlak, a nie ma go w naszym rejestrze, prosimy o przesłanie pliku .gpx oraz kilku słów o szlaku, zdjęć, abyśmy stworzyli jego wizytówkę. A jak masz czas, zapraszamy do stworzenia opisu szlaku, według naszego systemu. Szlaki są dla wszystkich i musimy je promować wspólnie.
POWIĄZANE SZLAKI I MAPY: aby sprawdzić z jakimi szlakami turystycznymi, krzyżujemy naszą wędrówkę, kliknij w zakładkę "produkty powiązane". Znajdziesz tam również mapy, na których znajduje się szlak, a mamy je w sprzedaży. Zakładka w ciągłej rozbudowie, w miarę wprowadzania szlaków i wydawnictw do bazy.
MIEJSCOWOŚCI, HISTORIA, OBIEKTY I CIEKAWOSTKI NA ZIELONYM SZLAKU PIESZYM WZNIESIENIAMI MORENOWYMI, CIESZYNO ŁOBESKIE - CHOSZCZNO. - https://www.wedrujznami.pl/P-Z-ZLO/ZST/ZCH-068/opis .
Niestety, ze względu na dużą ilość informacji, musimy je umieścić na innej podstronie.
CHARAKTERYSTYKA SZLAKU
Szlak Wzniesieniami Morenowymi, to regionalny szlak turystyczny, prowadzący po malowniczych wzniesieniach morenowy Ińskiego Parku Krajobrazowego i pojezierza Choszczeńskiego. Moc zabytków, ciekawych miejsc, grodzisk i zamków, malownicze jeziora, typowo letniskowe miejscowości, pozwalają na kilkudniową wyprawę połączoną z rekreacją. Na trasie dobra baza noclegowa. Do Choszczna, Cieszyna Łobeskiego i Recza Pomorskiego, dojedziemy pociągiem, co umożliwi nam podzielenie szlaku na dwie solidne wyprawy piesze. Idealny dla osób chcących, powędrować pieszo lub rowerem w zdrowym i czystym powietrzu przez kilka dni, choć pewnie znajdą się rowerzyści, którzy pokonają trasę w jeden dzień. Szlak kilkukrotnie krzyżuje się ze szlakami pieszymi; im. Czarneckiego i Pojezierza Ińskiego, oraz szlakami rowerowymi, co umożliwi nam przygotowanie różnych tras naszych wycieczek. Mamy nadzieję, że samorządy we współpracy z nadleśnictwami i dyrekcją Ińskiego Parku Krajobrazowego, poddadzą szlak renowacji i ewentualnym, lokalnym zmianom przebiegu. Opis szlaku Cieszyno Łobeskie ---->> Choszczno.
Startujemy z przystanku kolejowego w Cieszynie Łobeskim. Szczerze polecamy aktywny wypoczynek w tej wsi. Leży nad przepięknym jeziorem Woświn. Możemy podziwiać ryglowy kościół z XVIII wieku z zabytkowym cmentarzem i zespół dworski z 100 roku. Wodny lub plażowy relaks, w oparciu o ośrodki wypoczynkowe, zwiedzanie i poznawanie nadjeziornych grodzisk, historie z diabłem i rycerzami w tle .... . Asfaltem dochodzimy do przejazdu kolejowego i skręcamy w lewo. Drogą polną dochodzimy do drogi krajowej nr 20. Przecinamy ją i wchodzimy w drogę gruntową. W sumie czasem idziemy polem, gdyż w wielu miejscach stara droga miedzowa, jest mocno zarośnięta. Mijamy Dłuskie Wzgórza i docieramy do asfaltu. Po lewej widzimy stary cmentarz poewangelicki, zaś w prawo Dłusko. Kierujemy się do wsi. Na głównym skrzyżowaniu, na wzniesieniu ruiny zabytkowego kościoła z polnego kamienia i cegły, z przełomu XVI/XVII wieku, otoczony starym cmentarzem. Tutaj również węzeł szlaków; niebieski pieszy Pojezierza Ińskiego (Chociwel-Ińsko), pieszy zielony Wzniesieniami Morenowymi (Choszczno-Cieszyno Łobeskie), rowerowy niebieski, w formie pętli z Węgorzyna.
Po zwiedzeniu wsi, ruszamy wraz z niebieskim szlakiem pieszym, w kierunku zachodnim. Wędrując malowniczą, brukowaną drogą, ze starodrzewem, docieramy do zespołu dworskiego z zabytkowym parkiem. Obecnie znajduje się tam Ośrodek Edukacji Przyrodniczej. Na skrzyżowaniu skręcamy na południe - szlak niebieski odchodzi na zachód w kierunku Sątyrza. Początkowo brukiem, potem drogą gruntową, mijamy pozostałości budowanej do lat 40-tych, XX wieku, autostradę Berlin - Królewiec tzw. Berlinkę, na której pracowali między innymi polscy jeńcy wojenni, z okolicznych obozów pracy. Jeśli chcecie, można odbić na wschód i dojść do niedokończonej grobli przez jezioro Dłusko. Relikty budowy są widoczne w każdym kierunku. Ruszamy dalej. Wkraczamy w las. Po prawej mijamy rezerwat przyrody "Głowacz", z najwyższym wzniesieniem Pojezierza Ińskiego (niegdyś województwa szczecińskiego), Głowaczem 180 m.n.p.m.. Prowadzi do niego kilkuset metrowy czarny szlak pieszy - niestety oznakowanie baaaaardzo stare. W otoczeniu morenowych wzgórz, mijamy po lewej kolejny rezerwat przyrody Źródliskowe Zbocza. Dochodzimy do północnych brzegów jeziora Ińsko. Dalsza wędrówka odbywa się wzdłuż linii brzegowej akwenu. Dochodzimy do strumienia łączącego jeziora Ińsko i Zamczysko. Nieopodal umiejscowione jest Wzgórze Zamczysko 155 m.n.p.m., położone. To właśnie tutaj znajdował się wczesnośredniowieczny gród z położoną obok osadą. Po chwili dochodzimy do Alei Spacerowej. Mijamy po drodze centrum nurkowe, liczne ośrodki i pola namiotowe. Na skrzyżowaniu; Spacerowa, Słoneczna, Orzechowa ładnie zagospodarowana plaża miejska oraz węzeł z niebieskim szlakiem pieszym. Brzegiem jeziora dochodzimy do 8 piętrowej wieży widokowej, gdzie z wysokości 30 metrów, możemy obserwować panoramę Ińska i okolic. A jest to oglądać, szczególnie w słoneczne dni. Na skrzyżowaniu z ulicą Poprzeczną, skręcamy w lewo, po chwili w prawo. Ulicą Armii Krajowej dochodzimy do głównego skrzyżowania w Ińsku. Tutaj węzeł szlaków Ińsko; niebieski pieszy Pojezierza Ińskiego (Chociwel-Ińsko), pieszy zielony Wzniesieniami Morenowymi (Choszczno-Cieszyno Łobeskie), zielony rowerowy Parków Krajobrazowych (Ińsko - Drawsko Pomorskie). Przez miasto przebiega również wojewódzka trasa rowerowa nr 20 Pojezierzy Zachodnich (W 2021 roku faza projektowo-budowlana, z fragmentami ukończonymi pracami). Polecamy odpoczynek w mieście, nie tylko na szlaku, ale również kilkudniowy. Czyste jezioro, dobra baza noclegowo - żywieniowa, spora ilość atrakcji, wypożyczalnie sprzętu wodnego. Na uwagę zasługują relikty murów obronnych z 2. połowy XIV wieku przy ul. Ogrodowej, oraz dworzec kolei wąskotorowej (oj pamiętam czasy początków turystyki, gdy jeździło się tutaj pociągiem), oraz kilka ciekawych architektonicznie budynków z przełomu XIX/XX wieku.
Po zwiedzeniu Ińska, lub zwiedzeniu i noclegu, ruszamy na południe ulicą Sienkiewicza (DW 151). Za jeziorem Stubnica, skręcamy w drogę leśną i ruszamy wzdłuż brzegów jeziora, w kierunku południowo-zachodnim. Przechodzimy nad kanałem Ińskim i docieramy do skrzyżowania. Skręcamy w lewo (w prawo droga do ośrodka na półwyspie), po chwili w prawo. Meandrującą drogą dochodzimy do jeziora Okunie (osada Okole). Na jego wschodnim brzegu miejsce odpoczynku - może ktoś się skusi nawet na biwak. Przechodzimy nad rzeczką Krępa i ponownie wędrujemy lasem, pośród wzgórz. Po drodze, po prawej mijamy pierwsze z wczesnośredniowiecznych grodzisk (drugie jest kilkaset metrów na wschód, poza szlakiem). Skręcamy w lewo. Przechodzimy ponownie nad Krępą, następnie nad Rzeczycą, dochodząc do osady Kielno - po prawej wieś Kozy. Wędrujemy przez las i wychodzimy na pole - granica Ińskiego Parku Krajobrazowego. Przed nami widoczna zabudowa Dobrzan. Drogą polną, dochodzimy do ulicy Jana Pawła II i skręcamy w lewo. Dochodzimy do centrum miasta - węzeł z czerwonym szlakiem pieszym im. Hetmana Stefana Czarneckiego (Stargard - Kostrzyn nad Odrą), oraz wojewódzka trasa rowerowa nr 20 Pojezierzy Zachodnich. Na uwagę zasługuje kościół św. Michała Archanioła z XVIII wieku, oraz liczna zabudowa ryglowa. Możemy uzupełnić zapasy, odpocząć w parku Nad Rzeczką i ruszyć w dalszą wędrówkę. Z Dobrzan wychodzimy ulicą Mickiewicza, wraz z czerwonym szlakiem pieszym. Na wysokości szkoły, mijamy po prawej pozostałości, niegdyś wielkiego kirkutu - większość obecnej zabudowy, stoi na dawnym żydowskim cmentarzu. Dochodzimy do jeziora Szadzko i skręcamy w drogę leśną. Maszerujemy wzdłuż zachodniego brzegu jeziora. Po kilkunastu minutach, widzimy po prawej wzniesienie. Warto tam podejść, gdyż jest to relikt, po niegdyś potężnym książęcym zamku. Po eksploracji, kierujemy się w kierunku wsi. Szadzko, znane głównie z zamku, posiada jeszcze kilka ciekawostek. Po prawej, zauważymy ruinę kamienno-ceglanego kościoła z XVI wieku, z rosnącą obok potężną lipą Świętego Ottona. Przed kościołem obelisk, poświęcony poległym mieszkańcom wsi podczas I Wojny Światowej. Dochodzimy do skrzyżowania i skręcamy w lewo - na zachód odchodzi czerwony szlak pieszy. Szosą kierujemy się na południe. Po przejściu nad Pęzinką, skręcamy w lewo - droga na Ognicę. Po około 300 metrach, możemy skręcić w kierunku jeziora Szadzko i podejść polem, na grodzisko "Krochmalnia". Wracamy na drogę i kierujemy się na wschód. Pośród otaczających nas wzgórz mijamy Wzgórze Czarownic. Do Ognicy, wchodzimy przy zabytkowym kościele z 16000 roku. Skręcamy w prawo i idziemy przez wieś. Pomimo, że jest małą miejscowością, ma naprawdę dobrą bazę noclegową. Dochodzimy do przejazdu kolejowego (linia czynna). Po lewej stronie jezioro Sierakowskie - możemy na chwilę odbić aby odpocząć na dzikiej plaży. Za akwenem, skręcamy na południowy - wschód, i wędrując lasem, mijamy osadę Rzeczyca. Dochodzimy do skraju lasu. Przed nami droga polna, która miejscami zanika. Polami dochodzimy do Sokolińca. Tutaj również nie zabraknie zabytków; kościół pw. św. Józefa z 1889 roku, z wieżą z XV wiek oraz zespół pałacowy z drugiej połowy XIX wieku. Przechodzimy przez wieś, w kierunki przystanku kolejowego linii Szczecin - Wałcz. Za sklepem skręcamy w drogę polną. Czeka nas marsz drogą polną (czasem miedza), która w kilku miejscach zanika - czasami musimy iść polem. Kierujemy się na południowy - wschód. Po kilku kilometrach, dochodzimy do utwardzonej drogi, gdzie ponownie spotykamy się z czerwonym szlakiem pieszym. Stąd wspólnie dochodzimy do drogi krajowej nr 10. Skręcamy w lewo. UWAGA duży ruch samochodów. Docieramy do skrzyżowania (po lewej wielki cmentarz komunalny - również stary poniemiecki. Skręcamy w prawo i wchodzimy do Recza. Jest to bardzo ciekawe turystycznie miasto, dlatego też zachęcamy do jego zwiedzenia. A może zostaniecie tu na jeden dzień ? Istnieje również możliwość powrotu do domu (linia kolejowa Szczecin-Wałcz). Miasto zachowało swój średniowieczny układ. Możemy pospacerować wzdłuż północnych murów obronnych z XIV/XV wieku (ulica Murarska), odwiedzając pozostałość Bramy Choszczeńskiej, Bramę, Basztę Więzienną i Drawieńską ze stojącą obok czatownią. Następnie wchodzimy na teren miasta, z zabudową XVIII-XIX wiek, oraz perełką - gotyckim kościołem pw Chrystusa Króla. W mieście węzeł szlaków turystycznych; czerwony im. Hetmana Stefana Czarneckiego (Stargard - Kostrzyn nad Odrą), zielony Wzniesieniami Moreny (Cieszyno Łobeskie - Choszczno). Zatwardziali kajakarze, mogą rozpocząć tu spływ rzeką Iną. Przechodzi również Europejski Szlak Cysterski.
Z Recza wychodzimy drogą wojewódzką 151 - ulica Choszczeńska (odchodzi czerwony szlak pieszy), następnie ulicą Leśną. Przed stawami, skręcamy w prawo i wędrujemy skrajem lasu w kierunku południowo - zachodnim. Początkowo droga jest dobra, lecz niech ans to nie zmyli. Po około 3,5km, wchodzimy drogę gruntową, która miejscami może zanikać. Mijane stawy i oczka wodne, musimy obejść od południa. Dopiero przed wsią Pomień, polepszy się nam nawierzchnia drogi. I kolejne ciekawostki do zwiedzenia. Gotycki kościół pw. Niepokalanego Serca Marii, XIX wieczny dwór wraz z folwarkiem, oraz kaplica cmentarna z 1852 roku. W Pomieniu, skręcamy w lewo. Przechodzimy przez wieś. Na pierwszym rozwidleniu, skręcamy w prawo. Na skrzyżowaniu skręcamy w prawo i w lewo skos (miedza). Ponownie czeka nas słaba droga polna. Kierujemy się na linię drzew, w kierunku południowo - zachodnim. Za linią drzew, wchodzimy w dobrą drogę, przechodzimy pomiędzy stawami. Wędrując cały czas w kierunku południowo - zachodnim, mijamy Radlice, Roztocze i po kilku kilometrach wchodzimy do Choszczna. Przechodzimy przez osiedle Północne, do ulicy Wojska Polskiego (DW 151). Skręcamy w lewo. Czeka nas marsz przez miasto. Na skrzyżowaniu z ulicą Stargardzką, skręcamy w lewo. Na rondzie idziemy na wprost. Po prawej widzimy fragmenty muru północnego obronnego. Wchodzimy do starego miasta. Po chwili widzimy gotycki kościół, zbudowany przez Joannitów w XIV wieku. Skręcamy w prawo - ulica Wolności i dochodzimy do dworca kolejowego, gdzie kończymy wędrówkę. Warto jednak przynajmniej zwiedzić miasto, a nawet proponujemy w nim weekendowy odpoczynek. Czeka na Was rekreacja na plaży miejskiej nad jeziorem Kluki, aquapark, oraz wiele ciekawostek historycznych. Oprócz wspomnianego zabytkowego kościoła, warto zwiedzić średniowieczne mury obronne z barbakanem, Lipę Czarnieckiego (Siedmiu Braci), Muzeum Ziemi Choszczeńskiej, zabytkowe budynki przemysłowe, Miejską Górkę etc. . Warto skorzystać z naszego szczegółowego opisu. W Choszcznie, przy dworcu kolejowym, swój bieg rozpoczyna/kończy zielony szlak pieszy Wzniesieniami Moreny (Cieszyno Łobeskie - Choszczno). Jest również szlak rowerowy Rowerem po Ziemi Choszczeńskiej a przez miasto przechodzi wojewódzka trasa rowerowa nr 20 Pojezierzy Zachodnich.
Dziękujemy za wspólną wycieczkę, szlakiem Wzniesieniami Morenowymi, w Ińskim Parku Krajobrazowym. Szkoda tylko, że tak słabo oznakowanym.
MIEJSCOWOŚCI, HISTORIA, OBIEKTY I CIEKAWOSTKI NA ZIELONYM SZLAKU PIESZYM WZNIESIENIAMI MORENOWYMI, CIESZYNO ŁOBESKIE - CHOSZCZNO. - https://www.wedrujznami.pl/P-Z-ZLO/ZST/ZCH-068/opis .
Niestety, ze względu na dużą ilość informacji, musimy je umieścić na innej podstronie.
SKALA TRUDNOŚCI PIESZA – 1
SKALA TRUDNOŚCI ROWER – 2
SKALA TRUDNOŚCI NORDIC WALKING - 2
1 – łatwy bez utrudnień
2 – średni z miejscowymi utrudnieniami
3 – o utrudnionym przejściu/przejeździe
SPODOBAŁA CI SIĘ MOJA PRACA ?? SKORZYSTAŁEŚ Z MATERIAŁÓW ?? POSTAW MI KAWĘ - https://buycoffee.to/wiking-turystyka
Na pewno zmotywuje mnie do dalszej pracy. Często również kawka mi pomoże przy tworzeniu nowych i aktualizacji dotychczasowych danych. Do zobaczenia na Szlaku. W sezonie jesienno-zimowo-wiosennym, zapraszam na wspólne "Wyprawy z Wikingiem", podczas których wędrujemy po szlakach Województwa Zachodniopomorskiego i nie tylko.
Masz pytania ? Zadzwoń 501036860 w godz. 10:00-18:00, lub napisz e-mail biuro@wedrujznami.pl .
Weryfikujemy, które opinie pochodzą od klientów, którzy kupili dany produkt. Po zatwierdzeniu wyświetlamy zarówno pozytywne, jak i negatywne opinie