WIKING SZCZECIN WITA W BAZIE SZLAKÓW TURYSTYCZNYCH POMORZA I NIE TYLKO

Szukasz sprzętu turystycznego w dobrej cenie ? Zapraszamy do naszej Składnicy Turystycznej. W ofercie wszystko co potrzebne na wypad, biwak, wycieczkę .... Oferujemy sprzęt renomowanych marek outdoor-owych od sprzętu kuchennego, poprzez biwakowy, po liofilizaty. Sprzedajemy między innymi następujące marki; Optimus, Rockland, Gsi Outdoor, Moraknive, Meteor, Campingaz i inne.

Serdecznie zapraszamy do korzystania z naszego serwisu szlaków. Na naszej stronie znajdziecie opisy szlaków turystycznych oraz zintegrowanych z nimi wydawnictw turystycznych typu mapy i przewodniki. Strona jest w ciągłej rozbudowie i aktualizacji bazy szlaków. Czekamy na informacje od Was użytkowników, jak i samorządów oraz instytucji utrzymujących szlaki. Jeśli chcesz skorzystać z naszego doświadczenia, przy powstawaniu nowego wydawnictwa, zapraszamy do współpracy, a nie kradzieży danych. Materiały zamieszczone w serwisie można wykorzystywać na ogólnych zasadach wynikających z prawa autorskiego - REGULAMIN KORZYSTANIA Z DANYCH UMIESZCZONYCH W SERWISIE.

STRONA JEST W TRAKCIE AKTUALIZACJI I PRZENOSZENIA DANYCH - ZAPRASZAMY DO KORZYSTANIA Z DOTYCHCZASOWEGO SERWISU POD ADRESEM

WWW.SZLAKI-ZACHODNIOPOMORSKIE.PL

SPRZEDAŻ HURTOWA I DETALICZNA MAP I PRZEWODNIKÓW TURYSTYCZNYCH

www.Ksiegarnia-Turystyczna.pl

Jeśli zamierzasz utworzyć, poddać renowacji lub inwentaryzacji swoje szlaki turystyczne, zapraszamy do skorzystania z naszych usług i za poznania się z ofertą. Nasze dotychczasowe doświadczenie -  na szlakach pracujemy od 2008 roku - wykonaliśmy oznakowanie na 3062 km szlaków, przygotowaliśmy projekty dla 2560 km szlaków, zinwentaryzowaliśmy 6472 km szlaków, ustawiliśmy 332 drogowskazy. Zapraszamy do korzystania z naszej dotychczasowej strony, dopóki nie umieścimy wszystkich danych w niniejszym serwisie.


BAZA MAP I SZLAKÓW

NUMER SZLAKU W SERWISIE www.WedrujzNami.pl: P-Z-ZPL-031
NUMER SZLAKU WG PTTK: ZP-1040-z

PRZEBIEG SZLAKU:  Uniemyśl - Drogoradz - Karpin - Tanowski Las (węzeł szlaków)
NAZWA SZLAKU: Szlak Ornitologów
POWIAT: Policki
GMINA: Police, Nowe Warpno
NAWIERZCHNIE: wszystkie rodzaje dróg
KOLOR: zielony pasek, pomiędzy dwoma  białymi w poziomie
ROK POWSTANIA: nieznany
ROK OSTATNIEGO ODNAWIANIA: nieznany
ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2010
DŁUGOŚĆ: 9,4 km (według pomiaru GPS) - ze względu na różne urządzenia pomiarowe, należy brać pod uwagę różnice w długości szlaku od 1 do 3%.
WAŻNE UWAGI: szlak o charakterze liniowym, oznakowanie dwustronne. W 2010 roku oznakowanie na całej długości szlaku, oceniamy na niedostateczne. Znaki rzadko umieszczone, bardzo stare oznakowanie i trzeba je wypatrywać.

Wszystkie szlaki jakie zmierzyliśmy lub wykonaliśmy znajdziesz w serwisie www.WedrujzNami.pl . Zapraszamy do wędrowania i zakupu map oraz przewodników w naszej Księgarni Turystycznej - Jeśli mamy w ofercie mapę/przewodnik, na której jest szlak, znajdziesz ją pod opisem szlaku.

Jeśli znasz szlak, a nie ma go w naszym rejestrze, prosimy o przesłanie pliku .gpx oraz kilku słów o szlaku, zdjęć, abyśmy stworzyli jego wizytówkę. A jak masz czas, zapraszamy do stworzenia opisu szlaku, według naszego systemu. Szlaki są dla wszystkich i musimy je promować wspólnie.


CHARAKTERYSTYKA SZLAKU

Szlak Ornitologów - zielony pieszy szlak turystyczny w gminie Police. Szlak prowadzi przez środkową i wschodnią część Puszczy Wkrzańskiej. Łączy  pieszy czerwony "Szlak Puszczy Wkrzańskiej im. Stefana "Taty" Kaczmarka z wsią Uniemyśl przez którą przechodzą szlaki rowerowe wymienione w opisie. Prowadzi kolejno przez Drogoradz i Karpin. W Drogoradzu, którego początki sięgają 1765 roku, znajdziemy zabytkową XIX wieczną zabudowę oraz pomnikowe drzewo na skrzyżowaniu. Jest typową leśną wsią, zamieszkałą niegdyś przez leśników, rolników oraz pracowników położonych nieopodal Polic. Przez wieś przechodzi rowerowy szlak czarny "Parkami i Pomnikami Przyrody". W Karpinie, którego początki sięgają XVIII wieku, pozostały jedynie trzy gospodarstwa. W jednym z nich znajdziemy zabytkowy (obecnie odnowiony) budynek dworski wraz z pobliską aleją drzew (lipy i dęby) o założeniu parkowym. Jest typowym przykładem osady samotniczej. Jako ciekawostkę można podać fakt, że podczas II Wojny Światowej, na dużych obszarach łąk Karpina rozstawiono dużą instalację elektryczną imitującą podczas nalotów światłą Polic i Szczecina, aby ściągać na siebie naloty bombowców. Uniemyśl to stara XVIII wieczna osada drwalska. Posiada on zabytkowe domy z pierwszej połowy XX wieku oraz zabytkowy budynek nieczynnego obecnie dworca. Na początek szlaku można dojechać Linią Samorządową - linia kolejowa osobowa jest od wielu lat nieczynna. Przez wieś prowadzi czerwony szlak rowerowy "Puszczy Wkrzańskiej".

Puszcza Wkrzańska - położona na terenie Polski (mniejsza część ok 22%) i Niemiec. Obszar Natury 2000. Swoją nazwę zawdzięcza rzece Wkra, położonej w niemieckiej części puszczy. Do największych walorów należy Rezerwat Ornitologiczny "Świdwie". Od 2004 roku Puszcza Wkrzańska wchodzi w skład Leśnego Kompleksu Promocyjnego "Puszcze Szczecińskie".


Odcinek 1, Uniemyśl - Drogoradz węzeł szlaków 2,2 km (1,1,1)

Odcinek łatwy i dobrze oznakowany. Wędrówkę rozpoczynamy na drodze leśnej, tuż przed miejscowością Uniemyśl od strony Trzebieży. Od strony drogi nie widać oznakowania początku/końca szlaku. Na całości odcinka poruszamy się drogami leśnymi. Od początku szlaku ruszamy w lewo skos. Po około 350 metrach, skręcamy w lewo i do końca odcinka idziemy duktem leśnym cały czas prosto. Po dojściu do leśnej drogi przeciwpożarowej (asfalt) dochodzimy do węzła ze szlakiem rowerowym czarnym "Parków i Pomników Przyrody".

Odcinek 2, Drogoradz węzeł szlaków - Karpin 4,2 km (1,1,1)

Odcinek łatwy i dość dobrze oznakowany, jednak miejscami długie odcinku bez znaków. Szlak idzie w całości drogami leśnymi, o różnej szerokości. Po dojściu do asfaltu, skręcamy w lewo i po kilkudziesięciu metrach w prawo skos w nową drogę asfaltową.  Po 1,4 km (na ósmym skrzyżowaniu), skręcamy z asfaltu w drogę leśną - lewo skos.  Następnie dochodzimy do szerokiej drogi leśnej i skręcamy w lewo. Po drodze przejeżdżamy przez rzekę Karpinę. Za rzeką na rozwidleniu dróg skręcamy w prawo skos na troszkę mniej używaną drogę leśną. Dojeżdżamy do budynków w Karpinie jedziemy wzdłuż zabudowy, mając ja po lewej stronie. Skręcamy ponownie w lewo i kończymy drugi odcinek.

3. Odcinek trzeci, Karpin - Tanowski Las węzeł szlaków, 2,9 km (1,1,1)

Odcinek łatwy. Wędrujemy dalej drogą pomiędzy łąkami, do zabudowy zakładów w Karpinie. Na tym odcinku brakuje znaków. Wjeżdżamy w dość szeroką i miejscami piaszczystą drogę, rozjeżdżoną samochodami transportowymi z zakładu. Po wejściu do lasu, na najbliższym skrzyżowaniu skręcamy w prawo, a po około 250 metrach w lewo i wchodzimy na asfaltową drogę przeciwpożarową. Droga jest nierówna i miejscowo dziurawa nawierzchnia. Za znakami dochodzimy do skrzyżowania dróg przeciwpożarowych - węzeł szlaków z pieszym czerwonym "Szlak Puszczy Wkrzańskiej" i kończymy wędrówkę naszym szlakiem. Możemy skręcić  w prawo w kierunku Trzebieży, lub w lewo w kierunku Zalesia i Rezerwatu "Świdwie".

Na szlaku wiele wspólnych przebiegów oraz węzłów z innymi szlakami pieszymi i rowerowymi, umożliwiających różne warianty wędrówek.

  1. P-C-ZS/ZPL/005 (PTTK ZP-106-c), czerwony, TRZEBIEŻ d.DWORZEC - SZCZECIN GŁĘBOKIE MPK, 43,6 km
  2. R-C-ZS/ZPL-009, czerwony rowerowy "Dookoła Puszczy Wkrzańskiej" 100km
  3. R-Z-ZPL-003, czarny, Parków i Pomników Przyrody

SKALA TRUDNOŚCI PIESZA – 1
SKALA TRUDNOŚCI ROWER – 1
SKALA TRUDNOŚCI NORDIC WALKING - 1

1 – łatwy bez utrudnień
2 – średni z miejscowymi utrudnieniami
3 – o utrudnionym przejściu/przejeździe

Szlak Ornitologów

 


Masz pytania ? Zadzwoń 501036860 w godz. 10:00-18:00, lub napisz e-mail biuro@wedrujznami.pl  .


 

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl