99,4% kupujących poleca tego sprzedawcę

Polecam1792Nie polecam10

Zgodność z opisem
5
Koszt wysyłki
5
Obsługa kupującego
5

P-Z-ZPL-031, szlak pieszy zielony, Uniemyśl - Tanowski Las, 9,9km

Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 48 godzin
Cena: 2,00 zł 2.00
zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Ocena: 0
Producent: Wiking
Kod produktu: P-Z-ZPL-031

Opis


Cena, to koszt pobrania plików GPS - dochód przeznaczamy na rozwój części szlakowej strony. Stan aktualności plików GPS jest zgodny z datami podanymi w punkcie 10 lub 11.


 1. NUMER SZLAKU W SERWISIE www.WedrujzNami.pl: P-Z-ZPL-031
 2. NUMER SZLAKU WG PTTK: ZP-1040-z
 3. PRZEBIEG SZLAKU:  Uniemyśl PKP - Drogoradz - Karpin - Tanowski Las (węzeł szlaków)
 4. NAZWA SZLAKU: Szlak Ornitologów
 5. POWIAT: Policki
 6. GMINA: Police, Nowe Warpno
 7. NAWIERZCHNIE: wszystkie rodzaje dróg
 8. KOLOR: zielony pasek, pomiędzy dwoma  białymi w poziomie
 9. ROK POWSTANIA: nieznany
 10. ROK OSTATNIEGO ODNAWIANIA: nieznany
 11. ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2019
 12. DŁUGOŚĆ: 9,9 km
 13. WAŻNE UWAGI: szlak o charakterze liniowym, oznakowanie dwustronne. W 2019 roku oznakowanie na całej długości szlaku, oceniamy na niedostateczne. Znaki rzadko umieszczone, bardzo stare oznakowanie i trzeba je wypatrywać.

Jeśli znasz szlak, a nie ma go w naszym rejestrze, prosimy o przesłanie pliku .gpx oraz kilku słów o szlaku, zdjęć, abyśmy stworzyli jego wizytówkę. A jak masz czas, zapraszamy do stworzenia opisu szlaku, według naszego systemu. Szlaki są dla wszystkich i musimy je promować wspólnie.


CHARAKTERYSTYKA SZLAKU

Szlak Ornitologów - zielony pieszy szlak turystyczny w gminie Police. Szlak prowadzi przez środkową i wschodnią część Puszczy Wkrzańskiej. Łączy  pieszy czerwony "Szlak Puszczy Wkrzańskiej im. Stefana "Taty" Kaczmarka z wsią Uniemyśl przez którą przechodzą szlaki rowerowe wymienione w opisie. Prowadzi kolejno przez Drogoradz i Karpin. W Drogoradzu, którego początki sięgają 1765 roku, znajdziemy zabytkową XIX wieczną zabudowę oraz pomnikowe drzewo na skrzyżowaniu. Jest typową leśną wsią, zamieszkałą niegdyś przez leśników, rolników oraz pracowników położonych nieopodal Polic. Przez wieś przechodzi rowerowy szlak czarny "Parkami i Pomnikami Przyrody". W Karpinie, którego początki sięgają XVIII wieku, pozostały jedynie trzy gospodarstwa. W jednym z nich znajdziemy zabytkowy (obecnie odnowiony) budynek dworski wraz z pobliską aleją drzew (lipy i dęby) o założeniu parkowym. Jest typowym przykładem osady samotniczej. Jako ciekawostkę można podać fakt, że podczas II Wojny Światowej, na dużych obszarach łąk Karpina rozstawiono dużą instalację elektryczną imitującą podczas nalotów światłą Polic i Szczecina, aby ściągać na siebie naloty bombowców. Uniemyśl to stara XVIII wieczna osada drwalska. Posiada on zabytkowe domy z pierwszej połowy XX wieku oraz zabytkowy budynek nieczynnego obecnie dworca. Na początek szlaku można dojechać Linią Samorządową - linia kolejowa osobowa jest od wielu lat nieczynna. Przez wieś prowadzi czerwony szlak rowerowy "Puszczy Wkrzańskiej".

Puszcza Wkrzańska - położona na terenie Polski (mniejsza część ok 22%) i Niemiec. Obszar Natury 2000. Swoją nazwę zawdzięcza rzece Wkra, położonej w niemieckiej części puszczy. Do największych walorów należy Rezerwat Ornitologiczny "Świdwie". Od 2004 roku Puszcza Wkrzańska wchodzi w skład Leśnego Kompleksu Promocyjnego "Puszcze Szczecińskie".


Odcinek 1, Uniemyśl - Drogoradz węzeł szlaków 2,2 km (1,1,1)

Odcinek łatwy i oznakowanie słabe. Wędrówkę rozpoczynamy przy dawnym przystanku PKP. Dochodzimy do przejazdu kolejowego i skręcamy w asfaltową ulicę w lewo. Dochodzimy do głównej drogi (wojewódzka 114) i skręcamy w prawo. Przechodzimy przez  wieś, mijając po prawej stronie tereny dawnego cmentarza z miejscem odpoczynku. Za ostatnimi budynkami Uniemyśla rozglądamy się w lewo skos aby wejść na drogę leśną (tutaj pojawiają się znaki). Na całości odcinka poruszamy się drogami leśnymi. Od początku szlaku ruszamy w lewo skos. Po około 350 metrach, skręcamy w lewo i do końca odcinka idziemy duktem leśnym cały czas prosto. Po dojściu do leśnej drogi przeciwpożarowej (asfalt) dochodzimy do węzła ze szlakiem rowerowym czarnym "Parków i Pomników Przyrody".

Odcinek 2, Drogoradz węzeł szlaków - Karpin 4,2 km (1,1,1)

Odcinek łatwy, jednak miejscami długie odcinku bez znaków. Szlak idzie w całości drogami leśnymi, o różnej szerokości. Po dojściu do asfaltu, skręcamy w lewo i po kilkudziesięciu metrach w prawo skos w nową drogę asfaltową.  Po 1,4 km (na ósmym skrzyżowaniu), skręcamy z asfaltu w drogę leśną - lewo skos.  Następnie dochodzimy do szerokiej drogi leśnej i skręcamy w lewo. Po drodze przejeżdżamy przez rzekę Karpinę. Za rzeką na rozwidleniu dróg skręcamy w prawo skos na troszkę mniej używaną drogę leśną. Dojeżdżamy do budynków w Karpinie jedziemy wzdłuż zabudowy, mając ja po lewej stronie. Skręcamy ponownie w lewo i kończymy drugi odcinek.

3. Odcinek trzeci, Karpin - Tanowski Las węzeł szlaków, 2,9 km (1,1,1)

Odcinek łatwy. Wędrujemy dalej drogą pomiędzy łąkami, do zabudowy zakładów w Karpinie. Na tym odcinku brakuje znaków. Wjeżdżamy w dość szeroką i miejscami piaszczystą drogę, rozjeżdżoną samochodami transportowymi z zakładu. Po wejściu do lasu, na najbliższym skrzyżowaniu skręcamy w prawo, a po około 250 metrach w lewo i wchodzimy na asfaltową drogę przeciwpożarową. Droga jest nierówna i miejscowo dziurawa nawierzchnia. Za znakami dochodzimy do skrzyżowania dróg przeciwpożarowych - węzeł szlaków z pieszym czerwonym "Szlak Puszczy Wkrzańskiej" i kończymy wędrówkę naszym szlakiem. Możemy skręcić  w prawo w kierunku Trzebieży, lub w lewo w kierunku Zalesia i Rezerwatu "Świdwie".

Na szlaku wiele wspólnych przebiegów oraz węzłów z innymi szlakami pieszymi i rowerowymi, umożliwiających różne warianty wędrówek.

 1. P-C-ZS/ZPL/005 (PTTK ZP-106-c), czerwony, TRZEBIEŻ d.DWORZEC - SZCZECIN GŁĘBOKIE MPK, 43,6 km
 2. R-C-ZS/ZPL-009, czerwony rowerowy "Dookoła Puszczy Wkrzańskiej" 100km
 3. R-Z-ZPL-003, czarny, Parków i Pomników Przyrody

SKALA TRUDNOŚCI PIESZA – 1
SKALA TRUDNOŚCI ROWER – 1
SKALA TRUDNOŚCI NORDIC WALKING - 1

1 – łatwy bez utrudnień
2 – średni z miejscowymi utrudnieniami
3 – o utrudnionym przejściu/przejeździe

 


Masz pytania ? Zadzwoń 501036860 w godz. 10:00-18:00, lub napisz e-mail biuro@wedrujznami.pl  .


Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl