P-Z-ZS/ZPL-039, szlak pieszy zielony, Szczecin Skolwin - Szczecin Las Arkoński, 14,4km

Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 1 dzień roboczy
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 0,00 zł
bez kosztów dostawy
0.00
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Ocena: 0
Producent: Wiking
Kod produktu: P-Z-ZS/ZPL-039

Opis


SPODOBAŁA CI SIĘ MOJA PRACA ?? SKORZYSTAŁEŚ Z MATERIAŁÓW ?? POSTAW MI KAWĘ - https://buycoffee.to/wiking-turystyka . Wspomóż utrzymanie domen, sklepu, serwera na dane ....

Kup kawę Wikingowi

Materiały zamieszczone lub zakupione w serwisie można wykorzystywać na ogólnych zasadach wynikających z prawa autorskiego i praw pokrewnych, w tym majątkowych - Regulamin korzystania z danych umieszczonych w serwisie .Jeśli chcesz umieścić widżet z mapką na swojej stronie, skontaktuj się z nami. Przygotujemy kod do wklejenia i wyślemy na mejla.


  1. NUMER SZLAKU W SERWISIE www.WedrujzNami.pl: P-Z-ZS/ZPL-039
  2. NUMER SZLAKU WG PTTK: ZP-1048-z
  3. PRZEBIEG SZLAKU: Szczecin Skolwin - Przęsocin - Wielecka Góra - Polana Harcerska - Wieża Quistorpa (ruiny) - Las Arkoński pętla
  4. NAZWA SZLAKU: Szlak przez Las Arkoński i Wzgórza Warszewskie
  5. POWIAT: Grodzki Szczecin, Police
  6. GMINA: Szczecin, Police
  7. NAWIERZCHNIE: drogi utwardzone, drogi leśne, asfalt, bruk
  8. KOLOR: zielony pasek, pomiędzy dwoma  białymi w poziomie
  9. ROK POWSTANIA: nieznany
  10. ROK OSTATNIEGO ODNAWIANIA: 2006, częściowa renowacja szlaku w 2014 roku na lasów miejskich Szczecina
  11. ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2020
  12. DŁUGOŚĆ:  14,4 km
  13. WAŻNE UWAGI: szlak o charakterze liniowym, oznakowanie dwustronne. W 2020 roku oznakowanie na terenie lasów miejskich Szczecina bardzo dobre. Na terenie gminy Police oraz Skolwina, niedostateczne

SZLAK ZNAJDZIESZ NA NA NASZEJ MAPIE OGÓLNEJ ZNAKOWANYCH SZLAKÓW TURYSTYCZNYCH (zawsze aktualizowana pełna mapa)



Jeśli znasz szlak, a nie ma go w naszym rejestrze, prosimy o przesłanie pliku .gpx oraz kilku słów o szlaku, zdjęć, abyśmy stworzyli jego wizytówkę. A jak masz czas, zapraszamy do stworzenia opisu szlaku, według naszego systemu. Szlaki są dla wszystkich i musimy je promować wspólnie.


CHARAKTERYSTYKA SZLAKU

Opisywany szlak łączy dwie dzielnice Szczecina, przebiegając przez Puszczę Wkrzańską. Przechodzi przez najwyższe wzniesienie Wzgórz Warszewskich - Wielecką Górę 130,6m.n.p.m. . Po drodze kilka węzłów szlaków pieszych, gwarantujących zmianę wariantu wędrówki do dzielnic Warszewo i Osowo. Na polanie Harcerskiej, dawnym polu biwakowym, umiejscowione jest  miejsce ogniskowe, gdzie miło możemy spędzić czas odpoczywając. NIe zabraknie też atrakcji na ładnie urozmaiconych terenach Lasku Arkońskiego, z malowniczymi ruinami wieży oraz reliktów II Wojny Światowej.


OPIS CAŁOŚCI SZLAKU

Odcinek 1, Szczecin Skolwin MZK - Przęsocin kościół 4,5 km (1,2,2)

Odcinek naszego szlaku należy do dość łatwych. Szlak przebiega głównie ulicami asfaltowymi i brukowaną drogą. W samym Skolwinie mamy kilka ciekawostek szczególnie z zakresu obiektów przemysłowych. Do 2007 roku, istniała tu założona w 1897 roku papiernia. Jest to mała gratka dla wielbicieli turystyki przemysłowej. Ruszamy z przystanku MZK linii  63 i 102 umiejscowionego przed dawnym dworcem kolejowym (ul. Stołczyńska). Szlak formalnie przebiega inaczej, niż w naszym opisie, jednak ścieżki w zaniku, więc przez Skolwin prowadzimy Was inaczej.  Start/koniec szlaku, przy dawnym przystanku PKP Szczecin Skolwin (liczymy na kolej metropolitarną). Maszerujemy ulicą Stołczyńską na północ, do skrzyżowania z Inwalidzką (przed przejazdem kolejowym). Skręcamy w lewo (północ) i wędrujemy pod górkę. Dochodzimy do zabytkowego kościoła z XVI wieku, z ciekawym wyposażeniem, pomnikową lipą drobnolistną o obwodzie 415 cm. Dalsza trasa szlaku przebiega ulicą Inwalidzką, którą wychodzimy z Skolwina. Po prawej mijamy nieczynny cmentarz ewangelicki ze starodrzewem i zabytkowymi nagrobkami. Nasza ulica przechodzi w drogę brukową o mocno nierównej, dziurawej i wyboistej nawierzchni z miejscami  błotnistymi i kałużami po deszczach.  Po około kilometrze, po południowej stronie pojawia się niby bunkierek. W tym miejscu znajdowała się duża bateria przeciwlotnicza podczas działań wojennych (http://eksploratorzy.com.pl/viewtopic.php?f=590&t=33248&sid=da0277fed72aacad7bfdb46e5595cb2d ). W okolicy znajduje się kilka stanowisk dział, schronów amunicyjnych itp. (niestety z powodu działań właścicieli gruntów, powoli są one rozbierane). Bateria Flak-Großbatterie miała bronić zarówno Hydrierwerke Pölitz, jak i port oraz przemysł Szczecina. Na starych mapach i na Geoportalu oprócz zapewne starszej baterii armat 8,8 cm Flak (stanowiska armat i schrony amunicyjne) można dostrzec trzy grupy po cztery stanowiska dla armat 12,8 cm Flak 40. W pobliżu stanowisk ogniowych zlokalizowano stanowisko dowodzenia z podstawą radaru kierowania ogniem FuMG-62 Würzburg. Docieramy do ulicy Szosa Polska, przechodzimy na drugą stronę i drogą asfaltową z ładną aleją drzew, wchodzimy do Przęsocina. Tutaj możemy również wsiąść do autobusów MZK linii 101, 107, F i pojechać do Szczecina lub Polic. Aleją dochodzimy do centrum Przęsocina. Przechodzimy przez Przęsocińską Strugę i na rozwidleniu skręcamy w brukowaną (dobry stan) ulicę Kościelną, dochodząc do późnogotyckiego kościoła z XVIII wiecznym ołtarzem. Po drodze mijamy również zabytkowy budynek dawnej remizy strażackiej.

Odcinek 2, Przęsocin kościół - węzeł szlaków ul. Podbórzańska 2,3 km (1,2,2)

Odcinek generalnie łatwy z miejscowymi utrudnieniami. Po zwiedzeniu kościółka i krótkim odpoczynku, ruszamy dalej brukowana ulicą Kościelną. Dochodzimy do ulicy Centralnej i skręcamy w lewo. Wychodzimy z Przęsocina szeroką, aczkolwiek nierówną drogą polną (po deszczach trochę błota i spore kałuże). Na rozwidleniu skręcamy w prawo w kierunku masztu. Mijamy wieżę po prawej stronie i wchodzimy w las, lekko pod górę. Niestety od podjazdu przed wieżą, na dość długim odcinku lasu, po wycinkach w 2019 roku, droga jest mocno rozjeżdżona, błotnista, z głębokimi koleinami. Idąc za znakami mijamy jeziorko Goślickie. Tutaj też w tym urokliwym miejscu możemy chwilkę odpocząć. W tej okolicy znajdowała się osada Goślice, w jej okolicy (jedną  podstaw widać ze szlaku w okolicach Wieleckiej Góry) zbudowano stanowisko niemieckiego radionamiernika Luftwaffe FuSAn-733 Heinrich Peiler - stacja radarowa o kryptonimie Sellerie-Y. Stację obsadzała 17. Jägerleit-Kompanie wchodząca w skład Luftnachrichten-Regiment 211. Był to jeden z pięciu niemieckich posterunków naprowadzania myśliwców z okresu II Wojny Światowej. Idąc dalej, po około  350 metrach dochodzimy do asfaltowej drogi (ul. Podbórzańska). Tutaj na węźle ze szlakiem pieszym czerwonym "Ścieżkami dzików" kończymy nasz odcinek. Ciekawostką są ruiny Podbórza, (krótki spacer Podbórzańską na południe) przedwojennego ośrodka rekreacyjno-wypoczynkowego.

Odcinek 3, Podbórzańska węzeł szlaków - Polana  3,3km (1,1,1)

Odcinek generalnie łatwy. Przecinamy ulicę Podbórzańską i wchodzimy w bruk. jesteśmy własnie przy Wieleckiej Górze prawie 131 metrów nad poziomem morza. Tuż przy drodze, możemy zobaczyć jedną z betonowych podstaw radarowych. Na rozwidleniu skręcamy w lewo (Droga Lisiej Góry) i schodzimy w dół w kierunku Osówki. Po dojściu do dużego skrzyżowania z mostkiem nad Osówką skręcamy w prawo. Na skrzyżowaniu spotykamy się na chwilę z pieszym szlakiem czerwonym "Ścieżkami Dzików", schodzącym z Gubałówki w kierunku Polic. Poruszamy się szeroką drogą utwardzoną (żużel) mając po prawej Osówkę. Po chwili widzimy szczyt i stok narciarki szczecińskiej Gubałówki. Na szczycie umiejscowiona jest mała bacówka - kawiarnia, a w sezonie zimowym oprócz nart, sanek czeka na nas lodogryf i wiele innych atrakcji. Idąc zwracamy uwagę na skręt w lewo aby szlakiem przejść Osówkę. Po przejściu idziemy ścieżką leśną mając strumień po prawej stronie. Po drodze mijamy staw Wyszna (pozostałość po młynach). Dochodzimy do węzła szlaków. Spotykamy się z szlakami pieszymi żółtym im. Ireny i Karola oraz niebieskim  "Szlak pokoju". Przecinamy drogę (Pod Urwiskiem) i kierując się na zachód dochodzimy do Polany Harcerskiej. Na polanie kilka miejsc ogniskowych oraz wiat, idealnych na odpoczynek. Swój bieg rozpoczyna tutaj również czarny szlak pieszy do Warszewa. Przy polanie znajduje się również staw Łomot - kolejna pozostałość po młynach, które w latach 30 ubiegłego stulecia, były również schroniskiem młodzieżowym.

Odcinek 4, Polana Harcerska - Las Arkoński 3,7 km (1,1,1)

Dość łatwy odcinek naszego szlaku. Trasa przebiega w całości leśnymi drogami. Wychodzimy wraz ze szlakiem żółtym ZP-1046 szeroką piaszczystą drogą. Idąc za znakami dochodzimy do schodków. Skręcamy w lewo i wchodzimy po nich na skarpę. Idziemy szerokim duktem leśnym. Przed zejściem w pierwszy wąwóz szlak żółty odchodzi w prawo. Przechodzimy przez wąwóz, którym płynie strumień Kijanka (mostek). Dochodzimy do ulicy Miodowej (asfalt) i przecinamy ją, idąc dalej leśną drogą. Dochodzimy do kolejnego wąwozu, który przechodzimy (strumień Żabiniec). Po chwili dochodzimy do strumienia Zielonka. Niestety z powodu zawalenia się mostku, doszło tu do zmiany szlaku. Przed wąwozem skręcamy w prawo i wzdłuż malowniczego wąwozu schodzimy do głównej drogi. Skręcamy w lewo, przechodzimy przez mostek i skręcamy w lewo. Drogą prowadzącą łukiem w prawo (wraz ze szlakiem konnym), dochodzimy do starego przebiegu szlaku. Idąc dalej szlakiem przecinamy dawne parowy rzeczne oraz strumień Arkona  i dochodzimy krętymi dróżkami do ruin wieży Quistorpa (1903r), na wzgórzu Arkony. Niestety to już tylko marne pozostałości, po prawie 43 metrowej wieży widokowej z kawiarniami, zniszczonej podczas II Wojny Światowej. Stąd ruszamy dalej szlakiem w kierunku pętli komunikacji miejskiej Las Arkoński. Możemy również podziwiać jedną z dwóch zabytkowych, wiat przystankowych w Szczecinie, którą poddano gruntownemu remontowi. W tym samym miejscu swój bieg kończą (rozpoczynają) szlaki piesze niebieski "Warszewski", żółty im Ireny i Karola i czerwony  "Ścieżkami Dzików".

Na szlaku wiele wspólnych przebiegów oraz węzłów, z innymi szlakami pieszymi i rowerowymi, umożliwiających różne warianty wędrówek.

SKALA TRUDNOŚCI PIESZA – 1
SKALA TRUDNOŚCI ROWER – 2
SKALA  TRUDNOŚCI NORDIC WALKING - 2

1 – łatwy bez utrudnień
2 – średni z miejscowymi utrudnieniami
3 – o utrudnionym przejściu/przejeździe


SPODOBAŁA CI SIĘ MOJA PRACA ?? SKORZYSTAŁEŚ Z MATERIAŁÓW ?? POSTAW MI KAWĘ - https://buycoffee.to/wiking-turystyka

Kup kawę Wikingowi

Na pewno zmotywuje mnie do dalszej pracy. Często również kawka mi pomoże przy tworzeniu nowych i aktualizacji dotychczasowych danych. Do zobaczenia na Szlaku. W sezonie jesienno-zimowo-wiosennym, zapraszam na wspólne "Wyprawy z Wikingiem", podczas których wędrujemy po szlakach Województwa Zachodniopomorskiego i nie tylko.

 


Masz pytania ? Zadzwoń 501036860 w godz. 10:00-18:00, lub napisz e-mail biuro@wedrujznami.pl  .


Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

Weryfikujemy, które opinie pochodzą od klientów, którzy kupili dany produkt. Po zatwierdzeniu wyświetlamy zarówno pozytywne, jak i negatywne opinie

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl