99,5% kupujących poleca tego sprzedawcę

Polecam1590Nie polecam7

Zgodność z opisem
5
Koszt wysyłki
Obsługa kupującego
5

P-Y-ZS-037, szlak pieszy żółty, Szczecin Las Arkoński - Szczecin Głębokie, 9,5km

Dostępność: duża ilość
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 2,00 zł 2.00
zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Ocena: 0
Producent: Wiking
Kod produktu: P-Y-ZS-037

Opis


Cena, to koszt pobrania plików GPS - dochód przeznaczamy na rozwój części szlakowej strony. Stan aktualności plików GPS jest zgodny z datami podanymi w punkcie 10 lub 11.


 1. NUMER SZLAKU W SERWISIE www.WedrujzNami.pl: P-Y-ZS-037
 2. NUMER SZLAKU WG PTTK: ZP-1046
 3. PRZEBIEG SZLAKU:  Szczecin Las Arkoński pętla - Arkonka - Jezioro Goplana - Jezioro Głuszec - Polana Harcerska - Jasmundzka Struga - Szczecin Głębokie pętla
 4. NAZWA SZLAKU: Szlak Ireny i Karola
 5. POWIAT: Grodzki Szczecin
 6. GMINA: Szczecin
 7. NAWIERZCHNIE:drogi utwardzone, drogi leśne, polbruk
 8. KOLOR: żółty pasek, pomiędzy dwoma  białymi w poziomie
 9. ROK POWSTANIA: nieznany
 10. ROK OSTATNIEGO ODNAWIANIA: 2014
 11. ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2021
 12. DŁUGOŚĆ:  9,5 km
 13. WAŻNE UWAGI: szlak o charakterze liniowym, oznakowanie dwustronne. W 2021 roku oznakowanie oceniamy na dobre. Widać już znak czasu.

Jeśli znasz szlak, a nie ma go w naszym rejestrze, prosimy o przesłanie pliku .gpx oraz kilku słów o szlaku, zdjęć, abyśmy stworzyli jego wizytówkę. A jak masz czas, zapraszamy do stworzenia opisu szlaku, według naszego systemu. Szlaki są dla wszystkich i musimy je promować wspólnie.


CHARAKTERYSTYKA SZLAKU

Jest to typowy szlak spacerowy, podczas którego pokonywania możemy zaplanować  plażowanie, ognisko, czy też grilla. Idealnie nadaje się również do nordic walkingu. A wszystko, w urozmaiconym terenie Puszczy Wkrzańskiej.


OPIS CAŁOŚCI SZLAKU

Odcinek 1, Szczecin Las Arkoński pętla - Jezioro Goplana 1,7 km (1,1,1)

Odcinek naszego szlaku należy do dość łatwych. W okolicach pętli swój bieg rozpoczynają (kończą) trzy inne szlaki piesze: do Mścięcina,  do Skolwina i do Warszewa. Ruszamy na północny zachód drogą idącą wzdłuż ulicy Arkońskiej. W pewnym momencie odbijamy w prawo obchodząc boisko. Droga jest lekko piaszczysta. Przechodzimy obok karczmy i na skrzyżowaniu idziemy aleją asfaltową na północ. Po mijamy parking a po chwili ładnie przygotowane miejsce odpoczynku, na miejscu dawnej leśniczówki. Idziemy cały czas asfaltem mając po lewej stronie kąpielisko "Arkonka". Dochodzimy do skrzyżowania za stacją pomp i idziemy dalej przechodząc przepustem nad strumieniem Arkonka. Schodzimy do linii brzegowej, z małą plażyczką nad jeziorem Goplana.

Odcinek 2, Jezioro Goplana - Polana Harcerska 2,5 km (1,2,1)

Odcinek generalnie łatwy z miejscowymi utrudnieniami. Po odpoczynku, a i być może kąpieli, idziemy dalej drogą wzdłuż jeziora. Za jeziorem umiejscowione jest drugie miejsce odpoczynku, nad Osówką. Tutaj możemy pogrilować, czy też rozpalić ognisko całkowicie legalnie. Jest też łagodne podejście do brzegi jez. Goplana. Idziemy dalej by po chwili wyjść na żużlową drogę  i przeciąć ją wchodząc lekko pod górkę. Mijamy jedną ze stacji ścieżki zdrowia i idąc za znakami obchodzimy niewielkie jeziorka leśne Głuszec. Dochodzimy do szerokiej i piaszczystej drogi i skręcamy w lewo, idąc asfaltem w kierunku ulicy Miodowej. Przed samym asfaltem przecinamy strumień  Zielonkę i kilka metrów idziemy brukowaną drogą. Po lewej stronie mijamy parking leśny, z miejscem ogniskowym i wiatami. Tutaj możemy chwilkę odpocząć. Przecinamy asfalt (ul. Miodowa - gdy skręcimy w lewo dojdziemy do pętli MZK na Głębokim skracając nasz spacer) i idziemy szeroką drogą leśną, aby po chwili skręcić w prawo i drogą leśną, lekko piaszczystą iść pod górkę, mając po prawej stronie wąwóz strumienia Kijanka. Dochodzimy do węzła z pieszym szlakiem zielonym i wraz z nim skręcamy w lewo. Poruszamy się szerokim duktem, aż do drewnianych schodów w dół. Tutaj rowerzyści mają trochę utrudnione zadanie. Po zejściu skręcamy w prawo i szeroką aczkolwiek piaszczystą drogą docieramy do Polany Harcerskiej. Również tutaj duży węzeł szlaków pieszych: niebieski Głebokie - Pilchowo, zielony, zaś swój bieg rozpoczyna (kończy) czarny szlak do Warszewa. Sama polana to wspaniałe miejsce na ognisko, lub piknik. Są wiaty i miejsca ogniskowe, a zatwardziali turyści mogą nawet pobiwakować.

Odcinek 3, Polana Harcerska - Jasmundzka Struga węzeł szlaków 3,7 km (1,2,1)

Kolejny dość prosty odcinek szlaku z miejscowymi utrudnieniami w postaci małego błotka oraz miejscami lekko piaszczystych dróg (dla rowerów). Generalnie turyści piesi nie mają praktycznie utrudnień. Ruszamy na wschód wraz z szlakiem zielonym szeroką drogą wzdłuż Osówki. Szlak czarny i niebieski obchodzi Osówkę prawą stroną brzegu. Po prawej mijamy pozostałości po młynach - staw Łomot. Szlak niebieski odchodzi w lewo, by za chwilę znowu przeciąć naszą marszrutę, zaś zielony w prawo wzdłuż Osówki. Idąc  za znakami skręcamy na kolejnych skrzyżowaniach leśnych w lewo, jakby nawracając na Polanę Harcerską. Poruszamy się niewielkimi aczkolwiek malowniczymi wzniesieniami pośród sosnowego boru. Gdy dobrze się rozglądniemy, zobaczymy na jednym ze wzniesień pomnik leśny poświęcony Friedrichowi Friesenowi. Drogi i ścieżki miejscami mogą być lekko podmokłe i  należą do mniej używanych. Miejscami mogą być trudności dla rowerów. Ostatecznie wychodzimy na dość szeroką drogę, w okolicach Jasmundzkiej Strugi. Na niej skręcamy w prawo tak aby po lewej mieć małe tereny bagienne i idziemy do przepustu nad Jasmundzką Strugą. Za przepustem, skręcamy w lewo mając po lewej wydrążony przez setki lat malowniczy wąwóz z płynącym strumieniem. Idąc cały czas z górki ładną drogą leśną dochodzimy do węzła ze szlakiem czarnym z Leśniczówki Owczary, który kończy (rozpoczyna) swój bieg.

Odcinek 4, Jasmundzka Struga - Szczecin Głębokie pętla 1,4 km (1,1,1)

Kolejny spacerowy odcinek naszego szlaku. Idąc za znakami szeroką, miejscami piaszczystą drogą docieramy do węzła ze szlakiem niebieskim (nieopodal w lewo pomnik przyrody Dąb przy Ustroniu), i wspólnie schodzimy w dół do parkingu leśnego. W pewnym momencie Jasmundzka Struga wpływa do Osówki. Po lewej mijamy ruiny dawnego młyna, a po prawej schron przeciwlotniczy (nie polecam jego zwiedzania). Dochodzimy po chwili do parkingu leśnego z  wieżą GSM. Przecinamy drogę o nawierzchni betonowej. Szlak niebieski idzie na wprost, zaś my skręcamy w widoczną i ubitą ścieżkę leśną, którą omijamy Polanę Sportowo-Rekreacyjną, z wiatami, boiskiem, miejscami ogniskowymi i kortami tenisowymi - wspaniałym miejscem na weekendowe pikniki i spotkania. Dochodzimy do ścieżki pieszo-rowerowej idącej wzdłuż ulicy Zegadłowicza i skręcamy w lewo. Po prawej stronie mijamy dzielnicę willową Głębokie z kościołem. Idąc ciągiem docieramy do końca naszej wędrówki. Zapraszamy na chwilkę zadumy i relaksu nad stawem Uroczysko.  Możemy również odbić kilkaset metrów w lewo, do leśniczówki Białej, gdzie umiejscowiona jest ciekawa ścieżka edukacyjno-przyrodnicza. Wędrówkę kończymy na pętli autobusowo-tramwajowej Szczecin Głębokie. W sezonie możemy skorzystać z plaży miejskiej, czy też parku linowego. Na Głębokim swój bieg rozpoczyna szlak pieszy niebieski w kierunku, czerwony pieszy do Trzebieży, Pilchowa oraz rowerowy czerwony "Puszczy Wkrzańskiej", prawie 100 kilometrowy szlak dookoła Puszczy Wkrzańśkiej. Zapraszamy również do skorzystania z wypożyczalni sprzętu wodnego www.kajakiglebokie.pl .


NA SZLAKU

Friedrich Frisesen (53°29'02.3"N 14°30'23.0"E, GPS 53.483965 14.506387) - Karl Friedrich Friesen urodził się 25 września 1784 roku w Magdeburgu. Studiował geodezję na Akademii Architektury w Berlinie, interesował się edukacją i filozofią. Propagator sportu i założyciel Konfederacji Niemieckiej. „W latach 1810-1812 wspólnie z Friedrichem Ludwigiem Jahnem tworzył podstawy niemieckiej gimnastyki. Tymczasowo kierował klubem gimnastycznym w Berlinie, opracował wiele nowych ćwiczeń i założył jeden z pierwszych niemieckich basenów na berlińskiej Unterbaumbrücke” - przypomina Marek Łuczak. W 1810 roku, wraz z Friedrichem Ludwigiem Jahnem, założył Konfederację Niemiecką. Celem tajnej organizacji było wyzwolenie państw niemieckich spod okupacji francuskiej. „Organizacja była prekursorem studenckich stowarzyszeń o charakterze samokształceniowym i politycznym” - dodaje Marek Łuczak. „W 1812 aktywnie przygotowywał powstanie przeciwko Napoleonowi. Po bitwie pod Kitzen uciekł wraz z poetą Theodorem Kornerem, który zginął w jego ramionach pod Rosenow. Został schwytany przez Francuzów. Rozstrzelali go 16 marca 1814 roku w Lalobbe w Ardenach. W 1843 r. został uroczyście pochowany na cmentarzu wojskowym w Berlinie”. Pomnik z kamieni i zaginiona transkrypcja.  W 1897 roku Towarzystwo Gimnastyczne Friesena uczciło jego pamięć i postawiło pomnik w formie kopca z kamieni polnych. Po 1945 roku kopiec zniszczono, a tablica z inskrypcją zaginęła. Podstawę pomnika oraz pozostałości cokołu odnalazłem podczas prac nad książką Warszewo, Osów, Głębokie w 2011 roku - dodaje Marek Łuczak. „Dwa miesiące temu przeszukaliśmy wzgórze, lecz nie odnaleźliśmy tablicy. Odkryliśmy natomiast, że kamienie, z których składał się pomnik, zalegają dookoła wzgórza”. Odtworzyli oryginalną tablicę  „Tablicy nie udało się odnaleźć, jednak dzięki nieocenionej pomocy pana Wojciecha Hery i jego zakładu kamieniarskiego, udało się odtworzyć oryginalną tablicę w granicie. Została zamontowana w tym samym miejscu, co oryginalna. I tak Puszcza Wkrzańska zyskała kolejny odbudowany pomnik.

źródło - https://wszczecinie.pl/aktualnosci,odbuduja_pomnik_propagatora_sportu_marek_luczak_zaprasza_w_sobote_do_prac_przy_polanie_harcerskiej,id-38804.html


Na szlaku wiele wspólnych przebiegów oraz węzłów, z innymi szlakami pieszymi i rowerowymi, umożliwiających różne warianty wędrówek.

 1. P-C-ZS/ZPL/005 (PTTK ZP-106-c), czerwony, TRZEBIEŻ d.DWORZEC - SZCZECIN GŁĘBOKIE MPK, 43,6 km,
 2. P-S-ZS/ZPL-035, (PTTK ZP-1044-s), czarny, LEŚN. OWCZARY - JASMUNDZKA STRUGA, 4,2 km
 3. P-N-ZS/ZPL-036, (PTTK ZP-1045-n), niebieski, SZCZECIN GŁĘBOKIE PĘTLA – PILCHOWO PRZYSTANEK, 12,3 km
 4. P-Y-ZS-037, (PTTK ZP-1046-y), żółty, SZCZECIN GŁĘBOKIE MPK - SZCZECIN LAS ARKOŃSKI, 10,1 km
 5. P-C-ZS/ZPL-038 (PTTK ZP-1047-c), czerwony, SZCZECIN MŚCIĘCINO PKP - SZCZECIN LAS ARKOŃSKI, 15,2 km
 6. P-Z-ZS/ZPL-039 (PTTK ZP-1048-z), zielony, SZCZECIN SKOLWIN PKP - SZCZECIN LAS ARKOŃSKI, 15,2 km
 7. P-N-ZS-040 (PTTK ZP-1049-N) niebieski, SZCZECIN WARSZEWO WĘZEŁ SZLAKÓW - SZCZECIN LAS ARKOŃSKI, 7,9 km
 8. P-S-ZS-042 (PTTK ZP-1051-s), czarny, POLANA HARCERSKA - SZCZECIN WARSZEWO MPK, 4,6 km
 9. R-C-ZS/ZPL-009, czerwony rowerowy "Dookoła Puszczy Wkrzańskiej" 100km

SKALA TRUDNOŚCI PIESZA – 1
SKALA TRUDNOŚCI ROWER – 2
SKALA  TRUDNOŚCI NORDIC WALKING - 1

1 – łatwy bez utrudnień
2 – średni z miejscowymi utrudnieniami
3 – o utrudnionym przejściu/przejeździe

 

Masz pytania ? Zadzwoń 501036860 w godz. 10:00-18:00, lub napisz e-mail biuro@wedrujznami.pl  .


Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl