P-C-ZS/ZPL-038, szlak pieszy czerwony, Szczecin Las Arkoński - Mścięcino PKP, 14,6km

Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 1 dzień roboczy
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 0,00 zł
bez kosztów dostawy
0.00
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Ocena: 0
Producent: Wiking
Kod produktu: P-C-ZS/ZPL-038

Opis


SPODOBAŁA CI SIĘ MOJA PRACA ?? SKORZYSTAŁEŚ Z MATERIAŁÓW ?? POSTAW MI KAWĘ - https://buycoffee.to/wiking-turystyka

Kup kawę Wikingowi

Na pewno zmotywuje mnie do dalszej pracy. Często również kawka mi pomoże przy tworzeniu nowych i aktualizacji dotychczasowych danych. Do zobaczenia na Szlaku. W sezonie jesienno-zimowo-wiosennym, zapraszam na wspólne "Wyprawy z Wikingiem", podczas których wędrujemy po szlakach Województwa Zachodniopomorskiego i nie tylko.


  1. NUMER SZLAKU W SERWISIE www.WedrujzNami.pl: P-C-ZS/ZPL-038
  2. NUMER SZLAKU WG PTTK: ZP-1047-c
  3. PRZEBIEG SZLAKU: Szczecin Las Arkoński pętla - Szczecin Osów - Gubałówka - Dąb Bogusława X - Dąb Samotnik - Leśniczówka Oleńska - Mścięcino przystanek
  4. NAZWA SZLAKU: Ścieżkami Dzików
  5. POWIAT: Grodzki Szczecin, Police
  6. GMINA: Szczecin, Police
  7. NAWIERZCHNIE: drogi utwardzone, drogi leśne, asfalt
  8. KOLOR: czerwony pasek, pomiędzy dwoma  białymi w poziomie
  9. ROK POWSTANIA: nieznany
  10. ROK OSTATNIEGO ODNAWIANIA: 2006, częściowa renowacja szlaku w 2014 roku (Lasy Miejskie Szczecina).
  11. ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2021
  12. DŁUGOŚĆ:  14,60 km
  13. WAŻNE UWAGI: szlak o charakterze liniowym, oznakowanie dwustronne. W 2021 roku oznakowanie na terenie gminy Szczecin z wyłączeniem Parku Leśnego Mścięcino oceniamy jako bardzo dobre. Na terenie gminy Police/Nadleśnictwa Trzebież bardzo słabe..

SZLAK ZNAJDZIESZ NA NA NASZEJ MAPIE OGÓLNEJ ZNAKOWANYCH SZLAKÓW TURYSTYCZNYCH (zawsze aktualizowana pełna mapa)



Jeśli znasz szlak, a nie ma go w naszym rejestrze, prosimy o przesłanie pliku .gpx oraz kilku słów o szlaku, zdjęć, abyśmy stworzyli jego wizytówkę. A jak masz czas, zapraszamy do stworzenia opisu szlaku, według naszego systemu. Szlaki są dla wszystkich i musimy je promować wspólnie.


CHARAKTERYSTYKA SZLAKU

Opisywany szlak łączy Szczecin Niemierzyn z dzielnicą Polic Mścięcinem, przebiegając przez Puszczę Wkrzańską - dwa parki leśne "Arkoński" i "Mścięcino" będącymi częścią leśnego zespołu promocyjnego "Puszcze Szczecińskie".  Przechodzi przez najwyższe wzniesienie Wzgórz Warszewskich - Wielecką Górę 130,6m.n.p.m. , oraz obok pomników przyrody - patrz opis. Po drodze kilka węzłów szlaków pieszych gwarantujących zmianę wariantu wędrówki do Warszewa, Przęsocina, Siedlic, Szczecina. Nie zabraknie też atrakcji na ładnie urozmaiconych terenach Puszczy Wkrzańskiej. Nasz szlak często poprzecinany jest malowniczymi wąwozami  z ciekawi wodnymi, a na naszej drodze na pewno nie zabraknie dzikiej zwierzyny gdy troszkę nam się poszczęści.


OPIS CAŁOŚCI SZLAKU

Odcinek 1, Szczecin Las Arkoński - Gubałowka 4,1 km (1,1,1)

Odcinek naszego szlaku należy do dość łatwych. Poruszamy się głównie po drożni leśnej oraz ulicami asfaltowymi Szczecina Osowo. Wędrówkę rozpoczynamy w okolicach pętli tramwajowej. W tym samym miejscu rozpoczynają się również inne szlaki piesze: zielony do Szczecina Skolwin, żółty do w kierunku Szczecina Głębokie oraz niebieski  w kierunku dzielnicy Szczecina, Warszewa.  Obok początku (końca) szlaku, możemy podziwiać jedną z dwóch w Szczecinie, zabytkowych wiat przystankowych, niestety mocno zniszczoną i zaniedbaną. Niedaleko również karczma oraz kąpielisko "Arkonka" (kierunek północny 15 minut marszu)., tak też po zakończeniu szlaku z kierunku Mścięcina, możemy się posilić oraz poplażować w sezonie letnim. Ruszamy na szlak. Wspinamy się po schodkach, aby po chwili drogą leśną ruszyć w kierunku Ogniska Świętego Brata Alberta, umiejscowionego w ładnym domu o drewnianej konstrukcji. Mijamy go po lewej stronie i przecinamy szeroką drogę, utwardzoną żużlem.  Idąc za znakami przecinamy polanę leśną i dochodzimy do ulicy Chopena (asfalt). Skręcamy w drogę leśną, w lewo skos i terenami Lasku Arkońskiego kierujemy się na zachodnią część Osowa. Przechodzimy wąwóz z płynącym strumieniem Arkonka i dochodzimy do ośrodka jeździeckiego. Mijając go po lewej stronie, wchodzimy w dzielnicę domków jednorodzinnych. Po dojściu do ulicy skręcamy w lewo (ulica Junacka), a na drugim skrzyżowaniu w prawo w ulicę Wiśniową, którą idziemy aż do ulicy  Kwiatów Polskich. Po drodze przecinamy strumień Zielonka. Skręcamy w prawo  i po około 150 metrach w lewo dochodząc do głównej ulicy Osowa - Miodowej idącej z Szczecina Głębokie. Również tutaj z lewej strony dochodzi do nas czarny szlak pieszy  w kierunku Warszewa, z którym wspólnie maszerujemy do skrzyżowania. Skręcamy w prawo. Po drodze mijamy neogotycki kościół z około 1900 roku z zabytkową, wolnostojącą dzwonnicą. Obok również odrestaurowany wiejski rynek, a wzdłuż ulicy Miodowej zabytkowa zabudowa gospodarcza z przełomu XIX/XX wieku. Odnajdziemy tu również kamień pomnikowy poświęcony poległym mieszkańcom Osowa w I Wojnie Światowej, oraz odnowiony cmentarz poniemiecki z kilkoma płytami. Idąc Miodową docieramy do głównego skrzyżowania i idziemy dalej na wprost. Tutaj umiejscowiona jest również pętla autobusowa linii nr 51. Ulicą Miodową dochodzimy do zespołu rekreacyjnego "Gubałówka". Tutaj też możemy chwilę odpocząć, zaś zimą pojeździć na nartach i łyżwach.

Odcinek 2, Gubałówka - Dąb Bogusława X 3,3 km (1,2,2)

Odcinek generalnie łatwy z miejscowymi utrudnieniami. Po odpoczynku ruszamy dalej za znakami. Leśną dróżką schodzimy do Lisiej Drogi (droga po deszczach i roztopach błotnista), zaś po przejściu mostka, skręcamy w prawo. Na skrzyżowaniu węzeł naszego szlaku z zielonym z Lasku Arkońskiego, do Skolwina. Idziemy leśną ścieżką meandrującą w wąwozie, którym płynie strumień Osówka. Bardzo malowniczą i troszkę dziką trasą (jeden z moich najbardziej ulubionych odcinków szlaków). Dochodzimy do asfaltu (ul. Podbórzańska) i skręcamy w lewo. Gdy skręcimy w prawo dojdziemy do Warszewa z pętlą linii autobusowej nr 57. Warto nadmienić, że przechodzimy obok ruin Podbórza - ośrodka rekreacyjno-wypoczynkowego przedwojennego Szczecina. Idziemy wpierw asfaltem a później droga brukowaną. Dochodzimy do skrzyżowania mając po lewe najwyższe wzniesienie Wzgórz Warszewskich - Wielecką Górę 130,8 m.n.p.m..  Po chwili jesteśmy na węźle ze szlakiem pieszym niebieskim z Głebokiego do Pilchowa.  Skręcamy w prawo i rozjeżdżoną drogą docieramy do końca odcinka. Nasz pomiar kończymy przy pomniku przyrody - Dębie Bogusława X, przy którym jest tabliczka informacyjna. Jest to dąb szypułkowy o obwodzie pnia 7,89 m zaś jego wiek ocenia się na około 600 lat. Niestety, obecnie jest obumarły, i pewnie za kilka lat zostanie po nim tylko historyczne miejsce.

Odcinek 3, Dąb Bogusława - Dąb Samotnik 3,4 km (1,2,2)

Odcinek generalnie łatwy. Idąc dalej za znakami poruszamy się szeroką i utwardzoną drogą leśną, aż do zejścia szlaku w prawo. Przecinamy płynący w wąwozie strumień Siedliczka i skręcamy w lewo, idąc wzdłuż jego lewego brzegu. Idąc za znakami skręcamy w prawo i drogą leśną dochodzimy do strumienia (Sołtysi Potok). Przechodzimy na drug a stronę i po około 150 metrach, na skrzyżowaniu skręcamy w lewo. Po ok. 250 metrach kolejny skręt w prawo, przechodzimy strumień (Kiernik) i za znakami dochodzimy do skrzyżowania z szeroką drogą gruntową. Przecinamy strumień Przemsza i dochodzimy do Dębu Samotnik, na pniu którego umiejscowiona jest mała kapliczka.

Odcinek 4, Dąb Samotnik - Mścięcino MZK 4,7 km km (1,2,2)

Dość łatwy odcinek naszego szlaku z miejscowymi utrudnieniami związanymi głównie z błotem i wyrębami lasu. Po krótkim odpoczynku, podziwianiu panoramy (punkt widokowy) i obowiązkowych zdjęciach ruszamy za znakami w kierunku północno-wschodnim. Dochodzimy do skrzyżowania przed strumieniem Grzybnica i skręcamy w prawo, idąc wzdłuż strumienia. Idąc malowniczym wąwozem przechodzimy na druga stronę cieku i maszerujemy prawą stroną wysokiej krawędzi doliny Grzybnicy. Mijamy leśniczówkę Oleńka i dochodzimy do asfaltu.  Gdy skręcimy w prawo, dojdziemy po chwili do Przęsocina, gdzie możemy zwiedzić ładny kościółek z 1493 roku oraz niewątpliwie atrakcyjne eksponaty militarne jednej ze stacji benzynowych. Również ze wsi możemy pojechać do Polic lub Szczecina autobusami linii 101,107,F. Możemy dalej wędrować szlakiem. Skręcamy w lewo, aby po chwili  zejść z asfaltu w prawo i na rozwidleniu dróg leśnych w lewo. Idąc za znakami przechodzimy przez wschodnie tereny Parku Leśnego Mścięcino. Dochodzimy do Przęsocińskiej Strugi i przy mostku skręcamy na północ. Warto nadmienić że przed wojną w tym miejscu znajdował się kompleks rekreacyjno-restauracyjny "Komarzy Młyn - Mückenmühle. Stanowił cel wycieczek, z którego podziwiać można było wartki nurt strumienia, głębokie jary i strome zbocza okolicznych wzgórz. W sąsiedztwie młyna spiętrzona woda utworzyła staw, po którym można było popływać łódkami. Lokalizację młyna poznamy dziś jedynie po mostku zbudowanym nad Przęsocińską Strugą, bo po samych zabudowaniach pozostały ledwie widoczne gruzy. Idąc w sąsiedztwie Przęsocińskiej Strugi, pośród podmokłych, aczkolwiek mocno urozmaiconych i malowniczych terenów parku, docieramy do wiaduktu kolejowego. Przechodzimy i na ulicy Nad Koleją. skręcamy w lewo i za znakami przez niewielki park dochodzimy do przystanku linii 101,107,F, gdzie nasz szlak kończy (rozpoczyna) swój bieg.  Nieopodal znajduje się dworzec PKP nieczynnej obecnie pasażerskiej linii kolejowej - być może będzie tutaj dojazd koleją metropoliatrną. Mścięcino jest obecnie dzielnicą Polic. W okresie wojennym umiejscowiona tu była filia obozu koncentracyjnego KL Stutthof, w której więźniowie pracowali w fabryce benzyny syntetycznej w Policach. Przy ulicy Ofiar Stuthoffu znajdują się dwa pomniki, upamiętniające więźniów i przymusowych robotników. 

Na szlaku wiele wspólnych przebiegów oraz węzłów, z innymi szlakami pieszymi i rowerowymi, umożliwiających różne warianty wędrówek.

SKALA TRUDNOŚCI PIESZA – 1
SKALA TRUDNOŚCI ROWER – 2
SKALA  TRUDNOŚCI NORDIC WALKING - 2

1 – łatwy bez utrudnień
2 – średni z miejscowymi utrudnieniami
3 – o utrudnionym przejściu/przejeździe


SPODOBAŁA CI SIĘ MOJA PRACA ?? SKORZYSTAŁEŚ Z MATERIAŁÓW ?? POSTAW MI KAWĘ - https://buycoffee.to/wiking-turystyka

Kup kawę Wikingowi

Na pewno zmotywuje mnie do dalszej pracy. Często również kawka mi pomoże przy tworzeniu nowych i aktualizacji dotychczasowych danych. Do zobaczenia na Szlaku. W sezonie jesienno-zimowo-wiosennym, zapraszam na wspólne "Wyprawy z Wikingiem", podczas których wędrujemy po szlakach Województwa Zachodniopomorskiego i nie tylko.

 


Masz pytania ? Zadzwoń 501036860 w godz. 10:00-18:00, lub napisz e-mail biuro@wedrujznami.pl  .


Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

Weryfikujemy, które opinie pochodzą od klientów, którzy kupili dany produkt. Po zatwierdzeniu wyświetlamy zarówno pozytywne, jak i negatywne opinie

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl