P-N-ZK-024, szlak pieszy niebieski, Koszalin - Sianów, 12,3km

Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 1 dzień roboczy
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 0,00 zł
bez kosztów dostawy
0.00
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Ocena: 5
Producent: Wiking
Kod produktu: P-N-ZK-024

Opis


SPODOBAŁA CI SIĘ MOJA PRACA ?? SKORZYSTAŁEŚ Z MATERIAŁÓW ?? POSTAW MI KAWĘ - https://buycoffee.to/wiking-turystyka . Wspomóż utrzymanie domen, sklepu, serwera na dane ....

Kup kawę Wikingowi

Materiały zamieszczone lub zakupione w serwisie można wykorzystywać na ogólnych zasadach wynikających z prawa autorskiego i praw pokrewnych, w tym majątkowych - Regulamin korzystania z danych umieszczonych w serwisie .Jeśli chcesz umieścić widżet z mapką na swojej stronie, skontaktuj się z nami. Przygotujemy kod do wklejenia i wyślemy na mejla.


  1. NUMER SZLAKU W SERWISIE www.WedrujzNami.pl: P-N-ZK-024
  2. NUMER SZLAKU WG PTTK: ZP-1026-n
  3. PRZEBIEG SZLAKU: Sianów dawna fabryka zapałek - Kłos - Stawy - ul. Słupska - Góra CHełmska - ul. Gdańska Koszalin.
  4. NAZWA SZLAKU: Szlak Porwanego Księcia
  5. POWIAT: Koszaliński
  6. GMINA: Koszalin, Sianów
  7. NAWIERZCHNIE: asfalt, chodnik, drogi gruntowe
  8. KOLOR: niebieski pasek, pomiędzy dwoma  białymi w poziomie
  9. ROK POWSTANIA: nieznany
  10. ROK OSTATNIEGO ODNAWIANIA: nieznany
  11. ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2011
  12. DŁUGOŚĆ: 12,3 km (według pomiaru GPS)
  13. WAŻNE UWAGI: szlak o charakterze liniowym, oznakowanie dwustronne. W 2011 roku oznakowanie oceniliśmy jako bardzo dobre. Szlak raczej typowo pieszy, przejazd możliwy jedynie rowerem górskim, przy dość dobrej kondycji - szlak jest łatwiejszy w pokonaniu w odwrotnym kierunku jak nasz opis – większa ilość zjazdów.. Trasa również dla bardziej zaawansowanych miłośników Nordic Walking. Utrudnienia wskazane są w opisie szlaku na poszczególnych odcinkach. Drogi w dobrym stanie.

SZLAK ZNAJDZIESZ NA NA NASZEJ MAPIE OGÓLNEJ ZNAKOWANYCH SZLAKÓW TURYSTYCZNYCH (zawsze aktualizowana pełna mapa)



Wszystkie szlaki jakie zmierzyliśmy lub wykonaliśmy znajdziesz w serwisie www.WedrujzNami.pl . Zapraszamy do wędrowania i zakupu map oraz przewodników w naszej Księgarni Turystycznej - Jeśli mamy w ofercie mapę/przewodnik, na której jest szlak, znajdziesz ją pod opisem szlaku.

Jeśli znasz szlak, a nie ma go w naszym rejestrze, prosimy o przesłanie pliku .gpx oraz kilku słów o szlaku, zdjęć, abyśmy stworzyli jego wizytówkę. A jak masz czas, zapraszamy do stworzenia opisu szlaku, według naszego systemu. Szlaki są dla wszystkich i musimy je promować wspólnie.


Nazwę swą trasa zawdzięcza wydarzeniu, mającemu miejsce wiosną 1475 roku, u podnóża Góry Chełmskiej. Żądni przygód towarzysze księcia polującego w koszalińskich lasach, dokonali rozboju na handlowym szlaku wiodącym w kierunku Gdańska. Traf sprawił, iż ofiarą napaści padli miejscowi kupcy, którzy wezwali na pomoc zbrojnych koszalinian i wspólnie ruszyli na zamek w Sianowie, gdzie przebywał Bogusław X. Po krótkiej walce zakończonej zwycięstwem mieszczan, porwano rannego księcia i skrępowanego przewieziono do miasta. Pięć lat później Książe, już jako władca całego Pomorza Zachodniego, triumfalnie wjechał do Koszalina, w którym ludność przywitała go na klęczkach, a patrycjat darował spłatę starych długów i przyjął kilkudniową ucztą (Radosław Brzeziński).


 

OPIS TECHNICZNY

Odcinek pierwszy, Sianów – węzeł szlaków, 1,80 km (1,80) – 1,1,1

Odcinek dość łatwy. Początek/koniec szlaku na przystanku podmiejskiej linii autobusowej nr 7 w Sianowie, tuż obok pozostałości fabryki zapałek.Trasa przebiega asfaltem, chodnikami, drogą utwardzoną. Początek szlaku znajduje się koło byłego zakładu przemysłu zapałczanego w Sianowie z XIX wieku. Początkowo szlak idzie wzdłuż ulicy Koszalińskiej (droga krajowa 6) wraz z szlakiem rowerowym „Bike the Baltic”. Po dojściu do skrzyżowania, skręca w lewo ulicę Słupską. Tutaj węzeł ze szlakami rowerowymi; niebieski „Śladami Końskich Podków”, „Bike the Baltic”, czerwonym „Morenowej Przełęczy” i żółtym „Trakt Rybogryfa”. Wchodzimy do miejscowości Kłos. W miejscowości poruszamy się chodnikiem w kierunku wschodnim, do końca wsi. Na końcu droga zmienia się w drogę polną żwirową, dobrze ubita i prowadzi do skraju lasu. Tutaj od północy wchodzi na nasz szlak trasa nr 3 Gminy Sianów. Na kolejnym skrzyżowanie, na lewo odchodzi od nas szlak rowerowy czerwony i żółty. Po około 250 metrach, kolejny węzeł szlaków – odchodzi od nas rowerowy niebieski i trasa nr 3. Odcinek dostępny dla turystów pieszych, nordic walking jak i dla rowerzystów.

Odcinek drugi, węzeł szlaków – stawy, 6,00 (4,20) – 2,3,3

Odcinek należy do dość trudnych. Trasa przebiega leśnymi drogami i ścieżkami. Na odcinku spore przewyższenia oraz około 100 metrowy, podmokły odcinek. Skręcamy na rozwidleniu w lewo i droga leśną poruszamy się w kierunku południowo-wschodnim. Idąc łukiem w lewo. Po około 1 kilometrze, skrzyżowanie z duktem leśnym i skręt w lewo. Po chwili dochodzimy do podmokłej łąki. Tutaj czeka nas ok. 100 metrowy odcinek podmokłego terenu. Można go obejść lasem z lewej. Idziemy dalej duktem (ok. 400 metrów) i skręcamy w prawo. Od tego miejsca czeka nas spore podejście pod górę i meandrujące drogi leśne. Do atrakcji można zaliczyć przejazd wąską ścieżką po zboczu głębokiego wąwozu. Uważnie patrzymy na znaki. Idziemy łukiem w lewo, skrążmy w prawo, w prawo i drogą leśną dochodzimy do stawów hodowlanych, kierując się ogólnie na północ. Odcinek dostępny dla turystów pieszych, trudniejszy dla nordic walking, jak i dla rowerzystów, którzy tutaj raczej będą prowadzić rower.

Odcinek trzeci, stawy - ulica Słupska, 8,20 (2,20) – 1,2,2

Odcinek dość łatwy. Poruszamy się po drogach i ścieżkach leśnych. Szlak idzie w większości pod górę (od wysokości ok. 32 m do 60m). Mijamy stawy hodowlane i odchodzimy łukiem w lewo. Po około 450 metrach skręcamy w lewo i meandrując ścieżkami leśnymi, dochodzimy do żółtego szlaku pieszego „Pętla Tatrzańska” wchodzącego na nasz szlak od lewej strony. Skręcamy w prawo i przechodzimy przez strumień. Po chwili jesteśmy na ulicy Słupskiej. Tutaj węzeł szlaku z rowerowymi „Bike the Baltic” i żółtym „Trakt Rybogryfa”, przebiegającymi szosą. Odcinek dostępny dla miłośników nordic walking i turystów rowerowych z utrudnieniami wskazanymi w opisie.

Odcinek czwarty, ulica Słupska – Chełmska Góra, 10,70 km (2,50) – 2,3,3

Odcinek dość trudny., Poruszamy się po drogach i ścieżkach leśnych. Spore przewyższenie – z 60 do 137 metrów – praktycznie stałe podejście/podjazd. Po przejściu przez jezdnię, idziemy dalej wraz z szlakiem żółtym pieszym „Pętla Tatrzańska”. Po odejściu szlaku żółtego w lewo nasze znaki, idziemy dalej drogą i po około 300 metrach skręcamy łukiem w lewo. Kierujemy się droga w kierunku południowo-wschodnim. Po chwili ponownie wraca do nas szlak pieszy żółty i przecina prostopadle duktem nasz szlak. Od tego miejsca dobrą drogą kierujemy się na Górę Chełmską, gdzie znajduje się węzeł szlaków pieszych: czerwony im. J. Chrząszczyńskiego, żółty „Pętla Tarzańska” i czarny pielgrzymkowy „Świętych Gór” (nazywany również papieskim), żółty "Pętla Tatrzańska" (szlak czerwony i żółty mają tutaj swój początek/koniec). Na Krzyżance (najwyższe wzgórze Góry Chełmskiej – 136,2m n.p.m.) znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej, pełniące funkcję sanktuarium diecezjalnego oraz znajduje się zbudowana w 1888 r. wieża widokowa dostępna dla zwiedzających od XIX wieku. Odcinek dostępny dla turystów pieszych, trudniejszy dla nordic walking, jak i dla rowerzystów, którzy tutaj raczej będą prowadzić rower.

Odcinek piąty, Góra Chełmska  – Ulica Gdańska (E28) – 12,3 km (1,51) – 2,3,2

Odcinek wydaje się łatwym, jednak z Góry Chełmskiej czeka nas zejście 74 metry w dół na odcinku niecałego kilometra. Szlak mija wieżę widokową na Górze Chełmskiej prowadzi w dół. Po około 700 metrach, dochodzimy do skrzyżowania i skręcamy w prawo. Około 300m przed końcem dochodzi do nas szlak żółty pieszy "Pętla Tatrzańska" – wchodzi duktem z prawej strony. Ostatni fragment odcinka przebiegają wspólnie do swojego końca/początku przy ul. Gdańskiej. Odcinek dostępny dla turystów pieszych, trudniejszy dla nordic walking, jak i dla rowerzystów, którzy tutaj raczej będą prowadzić rower.

Na szlaku wiele wspólnych przebiegów oraz węzłów z innymi szlakami pieszymi i rowerowymi, umożliwiających różne warianty wędrówek.

SKALA TRUDNOŚCI PIESZA –2
SKALA TRUDNOŚCI ROWER – 3
SKALA  TRUDNOŚCI NORDIC WALKING – 2

1 – łatwy bez utrudnień
2 – z miejscowymi utrudnieniami
3 – o utrudnionym przejściu/przejeździe


SPODOBAŁA CI SIĘ MOJA PRACA ?? SKORZYSTAŁEŚ Z MATERIAŁÓW ?? POSTAW MI KAWĘ - https://buycoffee.to/wiking-turystyka

Kup kawę Wikingowi

Na pewno zmotywuje mnie do dalszej pracy. Często również kawka mi pomoże przy tworzeniu nowych i aktualizacji dotychczasowych danych. Do zobaczenia na Szlaku. W sezonie jesienno-zimowo-wiosennym, zapraszam na wspólne "Wyprawy z Wikingiem", podczas których wędrujemy po szlakach Województwa Zachodniopomorskiego i nie tylko.

 

Masz pytania ? Zadzwoń 501036860 w godz. 10:00-18:00, lub napisz e-mail biuro@wedrujznami.pl  .


Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

Weryfikujemy, które opinie pochodzą od klientów, którzy kupili dany produkt. Po zatwierdzeniu wyświetlamy zarówno pozytywne, jak i negatywne opinie

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl