MAPY SZLAKÓW ON-LINE
Nasza mapa Szlaków Pomorza Zachodniego
Aplikacja szlaków mapa-turystyczna.pl
Mapa umocnień Wału Pomorskiego
Pomorska Droga Świętego Jakuba
Europejski Szlak Gotyku Ceglanego
Szlakiem Mapy Lubinusa
Szlaki Pomorskie
Szlaki ok. Lublina
Szlaki Kujawsko-Pomorskie
Szlaki Warmii i Mazur
Szlaki Mazowsza
Szlaki Małopolski
Szlaki Dolnego Śląska
Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo
PRZYDATNE MAPY
Ogólnopolska Baza Kolejowa
Archiwum Map Zachodniej Polski
Mapa Lasów Państwowych
Leśny Przewodnik Turystyczny
CIEKAWE LINKI
Architektura Sakralna Pomorza
Architektura Pomorza
Serwis Zabytek.pl
West is the best - przewodnik
Pomniki Poległych z Pomorza Środkowego
Kościoły drewniane w Polsce
Chatki i Bazy Akademickie
PROGNOZA POGODY
Niemiecka pogoda
Burzowo.info
Windy.com
ICM Polska
WSPÓŁPRACA

P-N-ZK-024, szlak pieszy niebieski, Koszalin - Sianów, 12,3km
Opis
Cena, to koszt pobrania plików GPS - dochód przeznaczamy na rozwój części szlakowej strony, za co dziękuję. Stan aktualności plików GPS jest zgodny z datami podanymi w punkcie 10 lub 11.
Materiały zamieszczone lub zakupione w serwisie można wykorzystywać na ogólnych zasadach wynikających z prawa autorskiego i praw pokrewnych, w tym majątkowych - Regulamin korzystania z danych umieszczonych w serwisie .Jeśli chcesz umieścić widżet z mapką na swojej stronie, skontaktuj się z nami. Przygotujemy kod do wklejenia i wyślemy na mejla.
- NUMER SZLAKU W SERWISIE www.WedrujzNami.pl: P-N-ZK-024
- NUMER SZLAKU WG PTTK: ZP-1026-n
- PRZEBIEG SZLAKU: Sianów dawna fabryka zapałek - Kłos - Stawy - ul. Słupska - Góra CHełmska - ul. Gdańska Koszalin.
- NAZWA SZLAKU: Szlak Porwanego Księcia
- POWIAT: Koszaliński
- GMINA: Koszalin, Sianów
- NAWIERZCHNIE: asfalt, chodnik, drogi gruntowe
- KOLOR: niebieski pasek, pomiędzy dwoma białymi w poziomie
- ROK POWSTANIA: nieznany
- ROK OSTATNIEGO ODNAWIANIA: nieznany
- ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2011
- DŁUGOŚĆ: 12,3 km (według pomiaru GPS)
- WAŻNE UWAGI: szlak o charakterze liniowym, oznakowanie dwustronne. W 2011 roku oznakowanie oceniliśmy jako bardzo dobre. Szlak raczej typowo pieszy, przejazd możliwy jedynie rowerem górskim, przy dość dobrej kondycji - szlak jest łatwiejszy w pokonaniu w odwrotnym kierunku jak nasz opis – większa ilość zjazdów.. Trasa również dla bardziej zaawansowanych miłośników Nordic Walking. Utrudnienia wskazane są w opisie szlaku na poszczególnych odcinkach. Drogi w dobrym stanie.
Wszystkie szlaki jakie zmierzyliśmy lub wykonaliśmy znajdziesz w serwisie www.WedrujzNami.pl . Zapraszamy do wędrowania i zakupu map oraz przewodników w naszej Księgarni Turystycznej - Jeśli mamy w ofercie mapę/przewodnik, na której jest szlak, znajdziesz ją pod opisem szlaku.
Jeśli znasz szlak, a nie ma go w naszym rejestrze, prosimy o przesłanie pliku .gpx oraz kilku słów o szlaku, zdjęć, abyśmy stworzyli jego wizytówkę. A jak masz czas, zapraszamy do stworzenia opisu szlaku, według naszego systemu. Szlaki są dla wszystkich i musimy je promować wspólnie.
Nazwę swą trasa zawdzięcza wydarzeniu, mającemu miejsce wiosną 1475 roku, u podnóża Góry Chełmskiej. Żądni przygód towarzysze księcia polującego w koszalińskich lasach, dokonali rozboju na handlowym szlaku wiodącym w kierunku Gdańska. Traf sprawił, iż ofiarą napaści padli miejscowi kupcy, którzy wezwali na pomoc zbrojnych koszalinian i wspólnie ruszyli na zamek w Sianowie, gdzie przebywał Bogusław X. Po krótkiej walce zakończonej zwycięstwem mieszczan, porwano rannego księcia i skrępowanego przewieziono do miasta. Pięć lat później Książe, już jako władca całego Pomorza Zachodniego, triumfalnie wjechał do Koszalina, w którym ludność przywitała go na klęczkach, a patrycjat darował spłatę starych długów i przyjął kilkudniową ucztą (Radosław Brzeziński).
OPIS TECHNICZNY
Odcinek pierwszy, Sianów – węzeł szlaków, 1,80 km (1,80) – 1,1,1
Odcinek dość łatwy. Początek/koniec szlaku na przystanku podmiejskiej linii autobusowej nr 7 w Sianowie, tuż obok pozostałości fabryki zapałek.Trasa przebiega asfaltem, chodnikami, drogą utwardzoną. Początek szlaku znajduje się koło byłego zakładu przemysłu zapałczanego w Sianowie z XIX wieku. Początkowo szlak idzie wzdłuż ulicy Koszalińskiej (droga krajowa 6) wraz z szlakiem rowerowym „Bike the Baltic”. Po dojściu do skrzyżowania, skręca w lewo ulicę Słupską. Tutaj węzeł ze szlakami rowerowymi; niebieski „Śladami Końskich Podków”, „Bike the Baltic”, czerwonym „Morenowej Przełęczy” i żółtym „Trakt Rybogryfa”. Wchodzimy do miejscowości Kłos. W miejscowości poruszamy się chodnikiem w kierunku wschodnim, do końca wsi. Na końcu droga zmienia się w drogę polną żwirową, dobrze ubita i prowadzi do skraju lasu. Tutaj od północy wchodzi na nasz szlak trasa nr 3 Gminy Sianów. Na kolejnym skrzyżowanie, na lewo odchodzi od nas szlak rowerowy czerwony i żółty. Po około 250 metrach, kolejny węzeł szlaków – odchodzi od nas rowerowy niebieski i trasa nr 3. Odcinek dostępny dla turystów pieszych, nordic walking jak i dla rowerzystów.
Odcinek drugi, węzeł szlaków – stawy, 6,00 (4,20) – 2,3,3
Odcinek należy do dość trudnych. Trasa przebiega leśnymi drogami i ścieżkami. Na odcinku spore przewyższenia oraz około 100 metrowy, podmokły odcinek. Skręcamy na rozwidleniu w lewo i droga leśną poruszamy się w kierunku południowo-wschodnim. Idąc łukiem w lewo. Po około 1 kilometrze, skrzyżowanie z duktem leśnym i skręt w lewo. Po chwili dochodzimy do podmokłej łąki. Tutaj czeka nas ok. 100 metrowy odcinek podmokłego terenu. Można go obejść lasem z lewej. Idziemy dalej duktem (ok. 400 metrów) i skręcamy w prawo. Od tego miejsca czeka nas spore podejście pod górę i meandrujące drogi leśne. Do atrakcji można zaliczyć przejazd wąską ścieżką po zboczu głębokiego wąwozu. Uważnie patrzymy na znaki. Idziemy łukiem w lewo, skrążmy w prawo, w prawo i drogą leśną dochodzimy do stawów hodowlanych, kierując się ogólnie na północ. Odcinek dostępny dla turystów pieszych, trudniejszy dla nordic walking, jak i dla rowerzystów, którzy tutaj raczej będą prowadzić rower.
Odcinek trzeci, stawy - ulica Słupska, 8,20 (2,20) – 1,2,2
Odcinek dość łatwy. Poruszamy się po drogach i ścieżkach leśnych. Szlak idzie w większości pod górę (od wysokości ok. 32 m do 60m). Mijamy stawy hodowlane i odchodzimy łukiem w lewo. Po około 450 metrach skręcamy w lewo i meandrując ścieżkami leśnymi, dochodzimy do żółtego szlaku pieszego „Pętla Tatrzańska” wchodzącego na nasz szlak od lewej strony. Skręcamy w prawo i przechodzimy przez strumień. Po chwili jesteśmy na ulicy Słupskiej. Tutaj węzeł szlaku z rowerowymi „Bike the Baltic” i żółtym „Trakt Rybogryfa”, przebiegającymi szosą. Odcinek dostępny dla miłośników nordic walking i turystów rowerowych z utrudnieniami wskazanymi w opisie.
Odcinek czwarty, ulica Słupska – Chełmska Góra, 10,70 km (2,50) – 2,3,3
Odcinek dość trudny., Poruszamy się po drogach i ścieżkach leśnych. Spore przewyższenie – z 60 do 137 metrów – praktycznie stałe podejście/podjazd. Po przejściu przez jezdnię, idziemy dalej wraz z szlakiem żółtym pieszym „Pętla Tatrzańska”. Po odejściu szlaku żółtego w lewo nasze znaki, idziemy dalej drogą i po około 300 metrach skręcamy łukiem w lewo. Kierujemy się droga w kierunku południowo-wschodnim. Po chwili ponownie wraca do nas szlak pieszy żółty i przecina prostopadle duktem nasz szlak. Od tego miejsca dobrą drogą kierujemy się na Górę Chełmską, gdzie znajduje się węzeł szlaków pieszych: czerwony im. J. Chrząszczyńskiego, żółty „Pętla Tarzańska” i czarny pielgrzymkowy „Świętych Gór” (nazywany również papieskim), żółty "Pętla Tatrzańska" (szlak czerwony i żółty mają tutaj swój początek/koniec). Na Krzyżance (najwyższe wzgórze Góry Chełmskiej – 136,2m n.p.m.) znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej, pełniące funkcję sanktuarium diecezjalnego oraz znajduje się zbudowana w 1888 r. wieża widokowa dostępna dla zwiedzających od XIX wieku. Odcinek dostępny dla turystów pieszych, trudniejszy dla nordic walking, jak i dla rowerzystów, którzy tutaj raczej będą prowadzić rower.
Odcinek piąty, Góra Chełmska – Ulica Gdańska (E28) – 12,3 km (1,51) – 2,3,2
Odcinek wydaje się łatwym, jednak z Góry Chełmskiej czeka nas zejście 74 metry w dół na odcinku niecałego kilometra. Szlak mija wieżę widokową na Górze Chełmskiej prowadzi w dół. Po około 700 metrach, dochodzimy do skrzyżowania i skręcamy w prawo. Około 300m przed końcem dochodzi do nas szlak żółty pieszy "Pętla Tatrzańska" – wchodzi duktem z prawej strony. Ostatni fragment odcinka przebiegają wspólnie do swojego końca/początku przy ul. Gdańskiej. Odcinek dostępny dla turystów pieszych, trudniejszy dla nordic walking, jak i dla rowerzystów, którzy tutaj raczej będą prowadzić rower.
Na szlaku wiele wspólnych przebiegów oraz węzłów z innymi szlakami pieszymi i rowerowymi, umożliwiających różne warianty wędrówek.
SKALA TRUDNOŚCI PIESZA –2
SKALA TRUDNOŚCI ROWER – 3
SKALA TRUDNOŚCI NORDIC WALKING – 2
1 – łatwy bez utrudnień
2 – z miejscowymi utrudnieniami
3 – o utrudnionym przejściu/przejeździe
Weryfikujemy, które opinie pochodzą od klientów, którzy kupili dany produkt. Po zatwierdzeniu wyświetlamy zarówno pozytywne, jak i negatywne opinie