P-C-ZK/ZBI-026, szlak pieszy czerwony, Koszalin - Tychowo, 46,7km

Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 1 dzień roboczy
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 0,00 zł
bez kosztów dostawy
0.00
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Ocena: 0
Producent: Wiking
Kod produktu: P-C-ZK/ZBI-026

Opis


SPODOBAŁA CI SIĘ MOJA PRACA ?? SKORZYSTAŁEŚ Z MATERIAŁÓW ?? POSTAW MI KAWĘ - https://buycoffee.to/wiking-turystyka

Kup kawę Wikingowi

Na pewno zmotywuje mnie do dalszej pracy. Często również kawka mi pomoże przy tworzeniu nowych i aktualizacji dotychczasowych danych. Do zobaczenia na Szlaku. W sezonie jesienno-zimowo-wiosennym, zapraszam na wspólne "Wyprawy z Wikingiem", podczas których wędrujemy po szlakach Województwa Zachodniopomorskiego i nie tylko.


 1. NUMER SZLAKU W SERWISIE www.WedrujzNami.pl: P-C-ZK/ZBI-026
 2. NUMER SZLAKU WG PTTK: ZP-1028-c
 3. PRZEBIEG SZLAKU: Koszalin Góra Chełmska (Krzyżanka) - Maszkowo - Manowo - Rosnowo - Pobądź - Bukowo - Tychowo
 4. NAZWA SZLAKU: Szlak imienia Józefa Chrząszczyńskiego
 5. POWIAT: Koszaliński, Białogardzki
 6. GMINA: Koszalin, Sianów, Manowo, Świeszyno, Bobolice, Tychowo
 7. NAWIERZCHNIE: drogi gruntowe, utwardzone i asfalt
 8. KOLOR: czerwony pasek, pomiędzy dwoma  białymi w poziomie
 9. ROK POWSTANIA: nieznany
 10. ROK OSTATNIEGO ODNAWIANIA: nieznany
 11. ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2011
 12. DŁUGOŚĆ: 46,7 km (według pomiaru GPS)
 13. WAŻNE UWAGI: szlak o charakterze liniowym, oznakowanie dwustronne. W 2011 roku oznakowanie oceniliśmy jako bardzo dobre. Szlak wielokrotnie krzyżuje się i ma wspólne przebiegi z szlakami pieszymi i rowerowymi, co umożliwia wariantowość naszych wycieczek. Szlak dość łatwy dla turystów pieszych, jednak przebiegający po urozmaiconej rzeźbie terenu, można pokonać pieszo, przejechać rowerem. Drogi w dobrym stanie. Ocena ogólna szlaku jako łatwy.
 14. Linki zewnętrzne - PTTK Koszalin

SZLAK ZNAJDZIESZ NA NA NASZEJ MAPIE OGÓLNEJ ZNAKOWANYCH SZLAKÓW TURYSTYCZNYCH (zawsze aktualizowana pełna mapa)Jeśli znasz szlak, a nie ma go w naszym rejestrze, prosimy o przesłanie pliku .gpx oraz kilku słów o szlaku, zdjęć, abyśmy stworzyli jego wizytówkę. A jak masz czas, zapraszamy do stworzenia opisu szlaku, według naszego systemu. Szlaki są dla wszystkich i musimy je promować wspólnie.


CHARAKTERYSTYKA SZLAKU  

Szlak bierze swój początek na Górze Chełmskiej i prowadzi przez Maszkowo, Lubiatowo, Manowo, Rosnowo, Pobądź, Bukowo do Tychowa. Drogę biegnącą w większości przez tereny leśne można przemierzyć pieszo lub na rowerze. Na przebycie tego szlaku warto zaplanować 1-2 dni z nocowaniem na trasie. Patronem szlaku jest jeden z pierwszych przewodników turystycznych w Koszalinie - Józef Chrząszczyński. Szlak w pierwszej części jest na urozmaiconej rzeźbie. Później idzie dość równym terenem polami oraz lasami. 


OPIS TECHNICZNY

Odcinek 1, Koszalin Góra Chełmska (węzeł szlaków) – Maszkowo (węzeł szlaków),  6,9 km (6,90) – 1,2,1

Odcinek przebiega po drogach leśnych biegnących dość urozmaiconą rzeźbą terenu. Początek szlaku znajduje się na Krzyżance (najwyższe wzgórze Góry Chełmskiej, Krzyżanka – 136,2m n.p.m.), gdzie znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej, pełniące funkcję sanktuarium diecezjalnego oraz zbudowana w 1888 r. wieża widokowa dostępna dla zwiedzających. Szlak początkowo idzie razem ze szlakiem czarnym pieszym „Szlak pielgrzymkowy im. Jana Pawła II” (Świętych Gór) w kierunku wschodnim przez 1,3 km drogą leśną. W między czasie  przecinamy ulicę Słupską – węzeł ze szlakiem rowerowym żółtym „Trakt Rybogryfa”. Idziemy dalej na wprost. Na rozwidleniu szlaków skręcamy w prawo – wspólny przebieg ze ścieżką dydaktyczną. Dochodzimy do skrzyżowania, skręcam w prawo i po chwili w lewo. Wchodzimy na szlak żółty pieszy „Pętla Tatrzańska” - przechodzącym przez Górę Chełmską, podobnie ja niebieski pieszy "Porwanego Księcia". Z nim przechodzimy przez dwa wzniesienia po czym odbijamy w lewo. Po około 1,7 km szlak powrotem dołącza do szlaku czarnego (papieskiego). Skręcamy w prawo i drogą leśną idziemy ok. 2,5 km dochodzimy do węzła ze szlakiem rowerowym niebieskim „Śladami Końskich Podków” oraz rowerowej trasy Gminy Sianów nr 3. Skręcamy w prawo i dochodzimy do drogi wojewódzkiej 206. Tu szlak skręca w lewo do miejscowości Maszkowo. Po drodze trasa rowerowa nr 3, odbija na południowy zachód. Dochodzimy asfaltem do wsi.  Uwaga – poruszamy się poboczem po lewej stronie drogi.

Odcinek 2, Maszkowo (węzeł szlaków) – Manowo kościół, 14,90 km (8,00) – 1,1,1

Odcinek łatwy, drogi leśne, utwardzone, droga asfaltowa. W Maszkowie znajduje się zabudowa z XIX w. w stylu szachulcowym oraz agroturystyka z końmi. Przed zakrętem asfaltu, na początku wsi skręca w prawo, zaś szlaki rowerowe ideą do centrum wsi. Tam też mają węzeł ze szlakiem rowerowym czerwonym „Morenowej Przełęczy”. Po około 1 km przecinamy szlak zielony „Kamieni Granicznych”. Idziemy dalej na południe i po ok. 300 metrach dołącza do nas z lewej strony trasa rowerowa Gminy Sianów nr 3. W tym miejscu przecina się również szlak rowerowy żółty „Trakt Rybogryfa”. Idąc dalej droga leśną około 1,2 km dochodzimy do skrzyżowania, gdzie skręcamy w lewo mijając z lewej strony cmentarz ewangelicki. Uwaga – jeśli pójdziemy w prawo, po chwili znajdziemy się w Wiosce Indiańskiej. Tutaj dochodzą do nas z Dzierżęcina szlaki rowerowe: „Bike the Baltic” oraz zielony „Gotów”. Przechodzimy przez Lubiatowo, mijając po prawej jezioro Lubiatowskie, będące również rezerwatem ornitologicznym. Dochodzimy do węzła szlaków, na którym szlaki rowerowe odbijają na  Wyszebórz, trasa na północ w kierunku jeziora Policko oraz dochodzi do nas zielony szlak pieszy „Granicznych Kamieni”. Szlak ten na chwilę odbija aby powrócić do nas przy strumieniu Wyszewka. Kierując się w stronę Manowa poruszamy się drogą leśną utwardzoną do połączenia się ze szlakiem pieszym zielonym, wiodąc z nim do skraju lasu, gdzie na rozwidleniu skręcamy w lewo. Podążamy płytami (jombo) przez pole/łąki docierając do lasku. Podążając skrajem lasku docieramy do Manowa. Po dojściu do drogi krajowej 11 skręcamy w lewo i poruszamy się chodnikiem. Przechodząc przez przejazd kolei wąskotorowej (nieczynna), skręcamy w prawo w aleję lipową, obok której znajduje się kościół W Manowie warto na chwilę się zatrzymać i udać się na Czaplą Górę. Właśnie tam, utworzono ścieżkę edukacyjno-przyrodniczą w parku leśnym, gdzie znajduje się kolonia czapli siwej. Możemy również zwiedzić samą wieś, będącą siedzibą gminy. Tutaj również węzeł ze szlakami rowerowymi: czerwony „”Trasa Słoneczna”, czerwony „Morenowej Przełęczy” i zielony „Szlak Spichlerzy”.

Odcinek 3, Manowo kościół – Rosnowo (mostek nad kanałem Rosnowskim), 22,10 km (7,20) – 1,1,1

Odcinek łatwy, droga leśna, utwardzona, droga asfaltowa. Od kościoła szlak idzie drogą asfaltową wraz z czerwonym szlakiem rowerowym „Trasa Słoneczna”. Na rozwidleniu szlak rowerowy idzie dalej asfaltem zaś my skręcamy w prawo. Po wejściu do lasu, droga zmienia się na leśna utwardzoną. Po około 2,5 km szlak przechodzi przez mostek nad strumykiem, po 3 km skręcając w lewo, dochodzimy do drogi wojewódzkiej 168. Tutaj ponownie spotykamy się ze szlakiem czerwonym rowerowym a od prawej dochodzi do nas szlak rowerowy czarny „Tychowski Trakt”. Na skrzyżowaniu, skręcamy w prawo w kierunku wsi Rosnowo, idąc drogą asfaltową (Uwaga – poruszamy się poboczem po lewej stronie drogi) przechodzimy przez most nad rzeką Radew. Na owej rzece zlokalizowana jest mała elektrownia wodna o mocy 3300kW z początku XX wieku. Tutaj też od zachodu łączy się z nami niebieski szlak rowerowy „Szlak Pałaców”. Na skrzyżowaniu w Rosnowie skręcamy w lewo kierując się w stronę kanału Rosnowskiego. Rosnowo, jest trochę zapomnianą wsią wypoczynkową. Posiada pola biwakowe i campingowe, kąpielisko oraz jest przystanią na szlaku kajakowym rzeki Radew. 

Odcinek 4, Rosnowo (mostek nad kanałem Rosnowskim) – Pobądź (węzeł szlaków) – 31,60  km (9,50) – 1,1,1

Odcinek łatwy, droga asfaltowa, leśna, żwirowa ubita. Przechodząc przez kanał kierujemy się drogą główną na południe przez około 0,5 km. Przy przystanku PKS skręcamy w lewo wraz niebieskim szlakiem rowerowym „Pałaców” w kierunku grobli – czarny szlak rowerowy „Tychowski Trakt” idzie dalej na południe. Przed przejazdem kolejowym skręcamy w prawo, w drogę leśna równoległa do torów kolejki wąskotorowej. Po lewej mamy kąpielisko, pole biwakowe i ośrodki oraz budynki leśnictwa przy których skręcamy w prawo. Wędrujemy równolegle do jeziorka i  linii kolejki wąskotorowej. Dochodząc do drogi asfaltowej skręcamy w prawo i po około 300 metrach, za mostkiem nad Bielicą, skręcamy w lewo w drogę leśną utwardzoną, w którą również wchodzi szlak rowerowy czarny. Po około 3km szlak mija skrzyżowanie przy którym znajduje się parking wraz z miejscem odpoczynku. Idąc cały czas w kierunku południowym wchodzimy do wsi Podbądź. Skręcamy w prawo. Na końcu miejscowości, na skrzyżowaniu nasz szlak skręca w prawo w drogę polną, a czarny rowerowy kieruje się dalej drogą asfaltową.

Odcinek 5, Pobądź (węzeł szlaków) – Bukowo, 37,6 km (6,00) – 1,2,1

Odcinek dość łatwy, droga polna, leśna (miejscami piaszczysta), droga z płyt (jombo), droga brukowana. Od drogi asfaltowej w Podbądziu szlak kieruje nas drogą polna w kierunku północno zachodnim. Na kolejnym rozwidleniu dróg skręcamy w lewo skos. Idziemy łukiem w lewo a następnie w prawo drogą leśną, miejscami piaszczystą około 3 km km. Na skrzyżowaniu, skręcamy w lewo w drogę ułożoną z płyt jombo kierując do wsi Bukowo. Na owej drodze brak oznaczeń. Oznaczenia pojawiają się w miejscowości. Przez  Bukowo prowadzi droga brukowana.

Odcinek 6, Bukowo – droga 169, 43,60 km  (6,00) – 1,2,1

Odcinek dość łatwy, droga brukowana, droga leśna (miejscami piaszczysta). Mijając wieś poruszamy się drogą brukowaną. Dochodzimy do mostku nad rzeczką Chotla. Zaraz za nim szlak skręca w lewo w kierunku lasu. Przez około 3 km idziemy drogą leśną, wzdłuż rzeczki Leszczynki. Na skrzyżowaniu skręcamy w prawo w drogę leśną, miejscami piaszczystą i po około 200m przechodzimy przez betonowy mostek nad Leszczynką. W tym miejscu ponownie, od północy dochodzi szlak rowerowy czarny „Tychowski Trakt”. Po kolejnych 350m dochodzimy do kolejnego skrzyżowania. Szlak rowerowy czarny idzie dalej prosto, natomiast my skręcamy w lewo i po okoła 650 metrach, dochodzi do nas z lewej strony szlak rowerowy zielony „Spichlerzy”. Wraz  z tym szlakiem kierujemy się w stronę drogi wojewódzkiej 169. Po niecałym kilometrze od skrzyżowania zmienia się nawierzchnia na drogę asfaltową, o bardzo małym natężeniu ruchu. Uwaga – poruszamy się poboczem po lewej stronie drogi. 

Odcinek 7, droga 169 węzeł szlaków – Tychowo kościół, 46,30 km  (2,70) – 1,1,1

Odcinek łatwy, w całości prowadzi wzdłuż drogi wojewódzkiej 169. Dochodząc do drogi nr 169 szlak skręca w prawo do Tychowa. Wzdłuż drogi idzie chodnik. W Tychowie mija skrzyżowanie, gdzie początek ma szlak rowerowy czarny Tychowski Trakt”, zielony rowerowy „Spichlerzy” oraz niebieski rowerowy „Zagubiony Trakt”. Od skrzyżowania dalej szlak prowadzi chodnikiem koło cmentarza miejskiego, gdzie znajduje się największy na Pomorzu głaz narzutowy, zwany "Trygławem" o obwodzie około 50 metrów i wysokości 4m. Szlak kończy się przy szachulcowym kościele ‘Matki Bożej Wspomożenia Wiernych’ z XVIII w.. Gdy pójdziemy dalej w kierunku centrum Tychowa, dojdziemy do drugiego szlaku pieszego czerwonego „Solnego”, łączącego Kołobrzeg z Czaplinkiem. Nie jest to nasz szlak !

Na szlaku wiele wspólnych przebiegów oraz węzłów z innymi szlakami pieszymi i rowerowymi, umożliwiających różne warianty wędrówek.

 1. P-Y-ZK-025 (PTTK ZP-1027-y), żółty, KOSZALIN, ul. Gdańska – KOSZALIN, Góra Chełmska, 10,7 km
 2. P-S-ZK-106, Szlak czarny (żółto-biało-żółty) pielgrzymkowy im Jana Pawła II "Szlak Świętych Gór", Koszalin, Chełmska Góra-Polanów, Święta Góra Polanowska, 46,10 km
 3. P-Z-ZK-027 (PTTK ZP-1031-z), zielony, DZIERŻĘCINO MPK - BONIN PKP wąsk. 14,3 km
 4. P-N-ZK-024 (PTTK ZP-1026-n), niebieski, SIANÓW - KOSZALIN, ul. Gdańska, 12,2 km
 5. R-N-ZK-301, niebieski, Śladami Końskich Podków
 6. R-C-ZK-302, czerwony, Morenowej Przełęczy
 7. R-Y-ZK-303, żółty, Trakt Rybogryfa
 8. R-C-ZK-019, czerwony "Trasa Słoneczna"
 9. R-Z-ZK-020, zielony "Szlak Spichlerzy"
 10. R-S-ZK-021, czarny "Tychowski Trakt"
 11. R-N-ZK-022, niebieski "Szlak Pałaców"
 12. R-N-ZK-023, niebieski "Zagubiony Trakt"
 13. P/R-DJ-ZP-0600, Zachodniopomorska Droga Świętego Jakuba, nitka główna, Pałowo granica - Sławno - Koszalin - Kołobrzeg - Trzebiatów - Kamień Pomorski - Wolin - Świnoujście granica, długość 337km
 14. P/R-DJ-ZP-0601, Zachodniopomorska Droga Świętego Jakuba, nitka Polanowska, Sławno - Polanów - Góra Chełmska, długość 90km

SKALA TRUDNOŚCI PIESZA –1
SKALA TRUDNOŚCI ROWER – 1
SKALA  TRUDNOŚCI NORDIC WALKING - 1

1 – łatwy bez utrudnień
2 – z miejscowymi utrudnieniami
3 – o utrudnionym przejściu/przejeździe


SPODOBAŁA CI SIĘ MOJA PRACA ?? SKORZYSTAŁEŚ Z MATERIAŁÓW ?? POSTAW MI KAWĘ - https://buycoffee.to/wiking-turystyka

Kup kawę Wikingowi

Na pewno zmotywuje mnie do dalszej pracy. Często również kawka mi pomoże przy tworzeniu nowych i aktualizacji dotychczasowych danych. Do zobaczenia na Szlaku. W sezonie jesienno-zimowo-wiosennym, zapraszam na wspólne "Wyprawy z Wikingiem", podczas których wędrujemy po szlakach Województwa Zachodniopomorskiego i nie tylko.

 

Masz pytania ? Zadzwoń 501036860 w godz. 10:00-18:00, lub napisz e-mail biuro@wedrujznami.pl  .


Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

Weryfikujemy, które opinie pochodzą od klientów, którzy kupili dany produkt. Po zatwierdzeniu wyświetlamy zarówno pozytywne, jak i negatywne opinie

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl