MAPY SZLAKÓW ON-LINE
Nasza mapa Szlaków Pomorza Zachodniego
Aplikacja szlaków mapa-turystyczna.pl
Mapa umocnień Wału Pomorskiego
Pomorska Droga Świętego Jakuba
Europejski Szlak Gotyku Ceglanego
Szlakiem Mapy Lubinusa
Szlaki Pomorskie
Szlaki ok. Lublina
Szlaki Kujawsko-Pomorskie
Szlaki Warmii i Mazur
Szlaki Mazowsza
Szlaki Małopolski
Szlaki Dolnego Śląska
Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo
PRZYDATNE MAPY
Ogólnopolska Baza Kolejowa
Archiwum Map Zachodniej Polski
Mapa Lasów Państwowych
Leśny Przewodnik Turystyczny
CIEKAWE LINKI
Architektura Sakralna Pomorza
Architektura Pomorza
Serwis Zabytek.pl
Pomniki Poległych z Pomorza Środkowego
Kościoły drewniane w Polsce
Chatki i Bazy Akademickie
PROGNOZA POGODY
Niemiecka pogoda
Burzowo.info
Windy.com
ICM Polska
WSPÓŁPRACA

P-S-ZS/ZPL-035, szlak pieszy czarny, Leśniczówka Owczary - Jasmundzka Struga, 4,2km
Opis
Cena, to koszt pobrania plików GPS - dochód przeznaczamy na rozwój części szlakowej strony. Stan aktualności plików GPS jest zgodny z datami podanymi w punkcie 10 lub 11.
- NUMER SZLAKU W SERWISIE www.WedrujzNami.pl: P-S-ZS/ZPL-035
- NUMER SZLAKU WG PTTK: ZP-1044-s
- PRZEBIEG SZLAKU: Leśniczówka Owczary - Pilchowo - Jasmundzka Struga
- NAZWA SZLAKU: Szlak Pilchowski
- POWIAT: Grodzki Szczecin, Policki
- GMINA: Szczecin, Police
- NAWIERZCHNIE: wszystkie rodzaje dróg
- KOLOR: czarny pasek, pomiędzy dwoma białymi w poziomie
- ROK POWSTANIA: nieznany
- ROK OSTATNIEGO ODNAWIANIA: 2014
- ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2019
- DŁUGOŚĆ: 4,2 km
- WAŻNE UWAGI: szlak o charakterze liniowym, oznakowanie dwustronne. W 2019 roku oznakowanie na całej długości szlaku, oceniamy na dobre.
Poniżej opcja Mapy.cz oraz Traseo.pl - rzadko aktualizowana
Jeśli znasz szlak, a nie ma go w naszym rejestrze, prosimy o przesłanie pliku .gpx oraz kilku słów o szlaku, zdjęć, abyśmy stworzyli jego wizytówkę. A jak masz czas, zapraszamy do stworzenia opisu szlaku, według naszego systemu. Szlaki są dla wszystkich i musimy je promować wspólnie.
CHARAKTERYSTYKA SZLAKU
Szlak ma charakter liniowy. Na swoim przebiegu spotyka się z szlakami: czerwony pieszy ZP-106 "Puszczy Wkrzańskiej" im. Stefana "Taty" Kaczmarka przy leśniczówce Owczary, żółtym pieszym ZP-1046 przy Jasmundzkiej Strudze oraz rowerowym czerwonym "Puszczy Wkrzańskiej" i międzynarodowym R-66. Kilkaset metrów od węzła szlaków w Pilchowie rozpoczyna (kończy) swój bieg niebieski, pieszy szlak ZP-1045 "Pokoju". Przechodzi on przez miejscowość Pilchowo. Warto tutaj zwiedzić kościółek z przełomu XIII/XIV wieku. Szlak pełni funkcję łącznikowego ZP-106 z siecią szlaków pieszych wschodniej części Puszczy Wkrzańskiej. Do Pilchowa można dojechać autobusami miejskimi linii 103 i 106. Wykorzystując szlak, można przygotować różne warianty wycieczek pieszych w okolicach Szczecina.
Szlak jest dostępny na naszej ogólnej mapie on-line, poświęconej Puszczy Wkrzańskiej. oraz na stronie naszego serwisu "Puszcza Wkrzańska".
Odcinek pierwszy, Leśniczówka Owczary węzeł szlaków - Pilchowo węzeł szlaków 1,9 km (1,1,1)
Wędrówkę szlakiem możemy rozpocząć przy leśniczówce Owczary dochodząc pieszym szlakiem czerwonym ZP-106 z Głębokiego. Idziemy za znakami dobrą leśną drogą aż do skraju lasu. Następnie drogą polną do zabudowań Pilchowa. Od tego miejsca poruszamy się ulicą Wołczkowską o asfaltowej nawierzchni. Dochodzimy do kościoła. Obchodzimy go z lewej strony wychodząc na ulicę Szczecińską. Spotykamy się z przecinającymi nasz szlak czerwonym rowerowym i R-66. Odcinek dobrze oznakowany i dostępny dla turystów rowerowych i nordic walking.
Odcinek drugi, Pilchowo węzeł szlaków - Jasmundzka Struga węzeł szlaków 2,3 km (1,1,1)
Po krótkim odpoczynku przechodzimy na światłach na drugą stronę ulicy Szczecińskiej i idziemyna wprost ulicą Wiejską. Na rozwidleniu skręcamy w prawo - ulica Osowska. Idziemy do jej końca i na rozwidleniu skręcamy w prawo skos w las - drogę leśną. Od tego miejsca zwracamy uwagę na oznakowanie skrzyżowań z powodu braku kilku znaków. Dochodzimy do strumyka Pilchówka. Jej źródła położone są ok. 100 m n.p.m., w odległości ok. 1 km na północ od Doliny Siedmiu Młynów (licząc od stawu Łomot), zanika przy ul. Zegadłowicza, by po około 0,5 km dalej na zachód, wypłynąć i ujść do Bagna Pilchowskiego (20 m n.p.m.). Przez chwilę idziemy wzdłuż strumienia aby idąc za znakami przejść na jego drugą stronę. W tym miejscu możliwe uszkodzenie mostka. Idąc dalej za znakami dojdziemy do skrzyżowania dróg przy Jasmundzkiej Strudze płynącej głębokim wąwozem. Strumień wypływa z mokradeł zwanych Dzicze Oko (70 m n.p.m.) przyjmuje z prawego brzegu Krzewinę, płynie głęboką rynną erozyjną i uchodzi do Osówki na wysokości ok. 30 m n.p.m., długość 0,9 km. Tutaj zakończamy naszą wędrówkę. Jesteśmy na węźle szlaków - łączymy się z żółtym szlakiem pieszym ZP-1046. Druga połowa szlaku wznosi się pod górkę, co leciutko utrudnia jazdę rowerem. Odcinek dostępny dla turystów rowerowych i nordic walking. Oznakowanie w 2010 roku oceniam na dobre.
POWIĄZANE SZLAKI I MAPY: aby sprawdzić z jakimi szlakami turystycznymi, krzyżujemy naszą wędrówkę, kliknij w zakładkę "produkty powiązane". Znajdziesz tam również mapy, na których znajduje się szlak, a mamy je w sprzedaży. Zakładka w ciągłej rozbudowie, w miarę wprowadzania szlaków i wydawnictw do bazy.
SKALA TRUDNOŚCI PIESZA – 1
SKALA TRUDNOŚCI ROWER – 1
SKALA TRUDNOŚCI NORDIC WALKING - 1
1 – łatwy bez utrudnień
2 – średni z miejscowymi utrudnieniami
3 – o utrudnionym przejściu/przejeździe