P-Z-ZK/ZSZ/ZDR-010, szlak pieszy zielony, Żydowo - Złocieniec, 164,4km

Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 1 dzień roboczy
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 0,00 zł
bez kosztów dostawy
0.00
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Ocena: 0
Producent: Wiking
Kod produktu: P-Z-ZK/ZSZ/ZDR-010

Opis


SPODOBAŁA CI SIĘ MOJA PRACA ?? SKORZYSTAŁEŚ Z MATERIAŁÓW ?? POSTAW MI KAWĘ - https://buycoffee.to/wiking-turystyka . Wspomóż utrzymanie domen, sklepu, serwera na dane ....

Kup kawę Wikingowi

Materiały zamieszczone lub zakupione w serwisie można wykorzystywać na ogólnych zasadach wynikających z prawa autorskiego i praw pokrewnych, w tym majątkowych - Regulamin korzystania z danych umieszczonych w serwisie .Jeśli chcesz umieścić widżet z mapką na swojej stronie, skontaktuj się z nami. Przygotujemy kod do wklejenia i wyślemy na mejla.


  1. NUMER SZLAKU W SERWISIE www.WedrujzNami.pl: P-Z-ZK/ZSZ/ZDR-010
  2. NUMER SZLAKU WG PTTK: ZP-632-z
  3. PRZEBIEG SZLAKU:Żydowo - Gołogóra - Sępolno Wielkie - Biały Bór - Trzmielewo - Przybrda - Stępień - Gwda Wielka - Godzimierz - Szczecinek - Dziki - Jeleń - Silnowo - Międzylesie - Rakowo - Sikory - Czaplinek - Złocieniec
  4. NAZWA SZLAKU: Szlak Wzniesień Moreny Czołowej
  5. POWIAT: Koszaliński, Drawski, Szczecinecki
  6. GMINA: Polanów, Bobolice, Biały Bór, Szczecinek, Borne Sulinowo, Czaplinek, Złocieniec
  7. NAWIERZCHNIE: wszystkie rodzaje dróg
  8. KOLOR: zielony pasek, pomiędzy dwoma  białymi w poziomie
  9. ROK POWSTANIA: nieznany
  10. ROK OSTATNIEGO ODNAWIANIA: nieznany
  11. ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2012
  12. DŁUGOŚĆ: 164,4 km (według pomiaru GPS) - ze względu na różne urządzenia pomiarowe, należy brać pod uwagę różnice w długości szlaku od 1 do 3%.

WAŻNE UWAGI:

  1. Szlak ma charakter liniowy.
  2. Szlak po drodze przecina się z bardzo wieloma szlakami pieszymi i rowerowymi. Jest szlakiem regionalnym przebiegającym w 3 powiatach; Koszalińskim, Szczecineckim i Drawskim.
  3. W 2012 roku oznakowanie na całej długości szlaku, oceniamy jako słabe w obu kierunkach. Podlega renowacji na wielu odcinkach gminnych, przez co oznakowanie raz jest lepsze, raz jest gorsze.

SZLAK ZNAJDZIESZ NA NA NASZEJ MAPIE OGÓLNEJ ZNAKOWANYCH SZLAKÓW TURYSTYCZNYCH (zawsze aktualizowana pełna mapa)



Szlak oznakowany kolorem zielonym, wiedzie od Złocieńca, przez Cieszyno, Czaplinek, Stare Drawsko, Sikory, Rakowo, Szczecinek, Biały Bór do Żydowa, o łącznej długości 1638 km. Prowadzi on wzdłuż ciągu polodowcowych jezior przez, prawie całe Pojezierze Drawskie, aż w okolice Polanowa, idąc skrajem moreny czołowej i kończąc na paśmie wzniesień Wysoczyzny Polanowskiej. Na terenie Gminy długość szlaku 40 km, szlak biegnie od Cieszyna, przez Głęboczek, Piaseczno, Siemczyno, obok głazu Tempelburg, Czaplinek, Stare Drawsko, Żerdno, Sikory do Rakowa. Szlak w dużej części wiedzie po utwardzonych drogach, dostępny bez problemów dla rowerzystów i dla nich przede wszystkim polecany.

Jeśli znasz szlak, a nie ma go w naszym rejestrze, prosimy o przesłanie pliku .gpx oraz kilku słów o szlaku, zdjęć, abyśmy stworzyli jego wizytówkę. A jak masz czas, zapraszamy do stworzenia opisu szlaku, według naszego systemu. Szlaki są dla wszystkich i musimy je promować wspólnie.


CHARAKTERYSTYKA

Mało jest tak urozmaiconych szlaków turystycznych w naszym województwie. Ale i szlak jest szlakiem długim przechodzącym aż przez trzy powiaty, siedem gmin a nawet kawałek poza województwem zachodniopomorskim. Przebiega wzgórzami morenowymi i wzdłuż głównego ciągu Pojezierza Drawskiego. Przecina szlaki kajakowe rzekami Dobrzyca i Drawa oraz Szczecinecką Pętlę Kajakową. Wiele miejsc odpoczynku, dobra baza żywieniowo-noclegowa i wiele atrakcji przyrodniczych, krajoznawczych, historycznych, kulturowych, rekreacyjnych oraz militarnych to niewątpliwy atut na spędzenie swojego urlopu na tym szlaku i w jego okolicach. Serdecznie zapraszamy do wędrówki pieszej lub rowerowej tym szlakiem.


OPIS TECHNICZNY

Odcinek 1 Żydowo PKS – Elektrownia szczytowo-pompowa  – 2,06 (2,06) km 1,1,1. Odcinek łatwy, droga asfaltowa.

Szlak rozpoczyna się przy przystanku PKS. Swój bieg zaczynają/kończą szlaki piesze; żółty łącznikowy i niebieski „ „Kraina Lasów i Jezior”, (należący już do Województwa Pomorskiego i prowadzący poprzez Miastko i Bytów do jeziora Jasień) oraz przebiega czarna trasa rowerowa „Bobięcińska” (Bobięcino-elektrownia Żydowo).Obok znajduje się kościół Niepokalanego Poczęcia NMP (szachulcowy z XVIII - przy kościele znajduje się głaz – pomnik poświęcony mieszkańcom wsi poległym w I wojnie światowej). Szlak wychodzi drogą wojewódzką nr 205 w kierunku południowym, na rozwidleniu dróg odbijamy z drogi wojewódzkiej. Dochodząc do pierwszej w Polsce elektrowni szczytowo-pompowej o mocy 156MW, wykorzystująca 80-metrową różnicę poziomów między jeziorem Kamienne a Kwiecko, która niewątpliwie jest warta odwiedzenia. Przed rurociągiem hydrotechnicznym, szlak skręca w lewo pod górę. Odcinek na całej długości dostępny dla pieszych, rowerzystów i miłośników nordic walking.

Odcinek 2, Elektrownia szczytowo-pompowa – Gołogóra – 4,52 (6,58) km – 1,1,1. Odcinek łatwy, droga asfaltowa, ścieżka.

Od drogi głównej szlak kieruje się na wschód pod górę ścieżką, wzdłuż kanału elektrowni. Dochodząc do drogi wojewódzkiej nr 205, skręcamy w prawo przechodząc przez most nad kanałem. Kierujemy się szosą na południe przez 1,4km. Następnie szlak skręca w lewo w stronę jeziora Kamienne. Podążając tą drogą przez las aż do skrzyżowania dróg, przez 2km. Dalej skręcamy w lewo docierając do skrzyżowania we wsi Gołogóra, mijając po drodze z lewej strony maszt radiostacji. Następnie skręcamy w prawo przechodząc obok stawu i za chwilę ponownie w prawo. Odcinek na całej długości dostępny dla pieszych, rowerzystów i miłośników nordic walking.

Odcinek 3, Gołogóra – Sępolno Wielkie (kościół) – 8,66 (15,24) km – 1,1,1. Odcinek łatwy, droga asfaltowa.

Za wsią kierujemy się drogą na południowy-wschód przez około 600m, docierając do skraju lasu. Następnie przechodząc drogą w lesie docieramy do rozwidlenia dróg. Szlak podąża dalej w kierunku południowym drogą gruntową. Omijając jezioro Wietrzno, docieramy do drogi asfaltowej na której skręcamy w lewo. Łączy ona Sępólno Wielkie z miejscowością Drzewiany. Następnie kierujemy się szosą przez 2,4km mijając po drodze skrzyżowanie na którym szlak skręca w lewo. Na rozwidleniu dróg w centrum skręcamy w lewo omijając zbiornik wodny. Za stawem znajduje się kościół XVII o konstrukcji szachulcowej. W tej miejscowości można również zobaczyć dąb szypułkowy (Pomorzanin) – pomnik przyrody. Odcinek na całej długości dostępny dla pieszych, rowerzystów i miłośników nordic walking.

Odcinek 4, Sępólno Wielkie (kościół) - Biały Bór (PKS)  – 9,09 (24,33) km – 1,1,1. Odcinek łatwy, droga asfaltowa, droga gruntowa, ścieżka.

Mijając kościół dochodzimy do drogi głównej. Skręcamy w prawo i kierujemy się szosą przez 1,2km. Następnie szlak skręca w lewo drogę gruntową, przez osadą Cięszęcino. Dalej podążamy w kierunku jeziora Cieszęcino. Podążamy wzdłuż zachodniego brzegu jeziora. Docierając do końca jeziora, szlak skręca w lewo. Przechodząc mostkiem pomiędzy jeziorami, kierujemy się dalej wzdłuż jeziora Łobez wschodnim jego brzegiem. Wchodząc do Białego Boru mijamy cmentarz z lewej strony, tuż przed drogą główną w miejscowości. Następnie skręca w ulicę Żymierskiego i dochodzi do placu Strażackiego. Przy placu znajduje się kościół neogotycki z 1878 roku oraz przystanek PKS. W Białym Borze warto również zobaczyć dawny gmach sądu grodzkiego w stylu neogotyckim z 1878 roku, pomnik bohaterów armii Radzieckiej, cerkiew wyznania grecko – bizantyjskiego. Odcinek na całej długości dostępny dla pieszych, rowerzystów i miłośników nordic walking.

Odcinek 5, Biały Bór (PKS) – Trzmielewo  – 6,21 (30,54) km – 1,1,1. Odcinek łatwy, droga asfaltowa, gruntowa.

Od rynku kierujemy się ulicą Czujną, na skrzyżowaniu skręca w ulicę Armii Czerwonej. Następnie dołączamy do ulicy Brzeźnickiej i na najbliższym skrzyżowaniu skręcamy w prawo. Ulicą Dworcową podążamy prawie do przejazdu kolejowego. Przy drodze znajduje się Stadnina Ogierów, jedna z większych w Polsce. Tuż przed torami szlak skręca w prawo w drogę gruntową, która prowadzi wzdłuż torów kolejowych. Z prawej zaś strony mamy jezioro Bielsko. Doprowadzając do osady Trzmielewo. Odcinek na całej długości dostępny dla pieszych, rowerzystów i miłośników nordic walking.

Odcinek 6, Trzmielewo – Przybrda  – 4,66 (35,20) km – 1,1,1. Odcinek łatwy, droga asfaltowa, gruntowa, brukowana.

Od osady poruszamy się dalej drogą na południe, mając nadal tory z lewej strony a jezioro z prawej. Docierając do końca jeziora i pierwszych zabudowań w osadzie Jeziernik, skręcamy w prawo, przechodząc przez rzeczkę Białą. Na skrzyżowaniu dalej prosto. Po około 2km docieramy do drogi krajowej nr 20 w miejscowości Przybrda. Kierujemy się na północ i po 350m skręcamy w lewo. Odcinek na całej długości dostępny dla pieszych, rowerzystów i miłośników nordic walking.

Odcinek 7, Przybrda – Stępień (kościół) – 5,16 (40,36) km 1,1,1. Odcinek łatwy, drogi utwardzone, gruntowe, asfaltowe.

Podążając od miejscowości Przybrda od drogi krajowej, szlak prowadzi w kierunku zachodnim drogą utwardzoną. Od skraju lasu droga zmienia nawierzchnię na gruntową i podążamy nią przez około 3,2km do miejscowości Stępień, mijając z prawej strony jezioro Dąbrowa (Owczarskie). Na skrzyżowaniu w miejscowości skręcamy w lewo i podążamy drogą asfaltową w kierunku centrum wsi. Docierając do szachulcowego kościoła p.w. Chrystusa Króla z połowy XVIII. Odcinek na całej długości dostępny dla pieszych, rowerzystów i miłośników nordic walking.

Odcinek 8, Stępień (kościół) – Dołgie – 4,89 (45,25) – 1,1,1. Odcinek łatwy, drogi asfaltowe, gruntowe.

Kierując się drogą główną, szlak dochodzi do starego cmentarza, gdzie szosa odbija w lewo a szlak prowadzi dalej prosto gruntową drogą. Prowadząc nas tak przez około 4,5km do miejscowości Dołgie. Odcinek na całej długości dostępny dla pieszych, rowerzystów i miłośników nordic walking.

Odcinek 9, Dołgie - Gwda Wielka – 11,15 (56,40) km – 1,1,1. Odcinek łatwy, drogi utwardzone, gruntowe, asfaltowe.

Podążając od skrzyżowania, które znajduje się na skraju miejscowości drogą z płyt betonowych. Wędrujemy przez około 900m, a następnie skręcamy w prawo w drogę utwardzoną. Przecinając strumień kierujemy się do lasu. Od skraju lasu podążamy przez około 1,5km do drogi krajowej nr 20, którą przecinamy i podążamy dalej drogą gruntową. Kierujemy się do przejazdu kolejowego. Za torami skręca szlak w prawo i po niecałych 250m odbija w lewo. Na drugim skrzyżowaniu dróg leśnych szlak skręca w prawo. Dochodząc do skrzyżowania przed torami kolejowymi, skręca w lewo i podąża przez 600m utwardzoną drogą. Tu ostro skręca w prawo i podąża drogą gruntową w kierunku zachodnim, przecinając po drodze tory kolejowej dochodzi do drogi krajowej nr 20. Tu skręca w lewo. Szlak przechodzi przez Gwdę Małą, następnie przez rzeczkę Gwda i wchodzi do Gwdy Wielkiej. W której znajduję się kościół neogotycki z 1866 roku.  Odcinek na całej długości dostępny dla pieszych, rowerzystów i miłośników nordic walking.

Odcinek 10, Gwda Wielka – Czarnobór – 5,57 (61,97) km – 1,1,1. Odcinek łatwy, droga asfaltowe.

Szlak prowadzi od miejscowości Gwda Wielka ulicą Polną w kierunku południowym, o nawierzchni asfaltowej. Wędrujemy tą drogą przez 4,3km do Godzimierza przecinając po drodze tory kolejowe. Następnie szlak prowadzi dalej na południe do przejazdu kolejowego przystanku PKP Czarnobór. Od stacji PKP, dalej drogą przez 600m do skrzyżowania we wsi czarnobór gdzie z prawej strony dołącza szlak czerwony pieszy.  Odcinek na całej długości dostępny dla pieszych, rowerzystów i miłośników nordic walking.

Odcinek 11, Czarnobór – Szczecinek PKP – 5,39 (67,36) km – 1,1,1. Odcinek łatwy, drogi gruntowe, asfaltowe.

Od skrzyżowania w wsi Czarnobór szlak prowadzi drogą asfaltową przez 800m. Na zakręcie drogi schodzi z szosy w prawo i idzie razem z „szlakiem Testamentu Papieskiego”. Od tego miejsca szlak kieruje drogą leśną. Po przecięciu strumienia szlak skręca w lewo. Zaś szlak czerwony tuż przed skrzyżowaniem w mało widoczną ścieżkę. Podążamy tu przez około 1km do srogi asfaltowej. Szlak przecina ją i prowadzi do skrzyżowania z drogą wzdłuż której biegnie linia energetyczna. Proponujemy tu skręcić w lewo do szosy a następnie w prawo. Podążając drogą asfaltową wzdłuż skraju lasu w kierunku fabryki mebli. [Proponowana trasa z powodu braku oznaczeń]. Następnie przed zakładami szlak skręca w lewo  w ulicę Waryńskiego i prowadzi nią aż do końca i skręca w prawo w ulicę Pilską (droga krajowa nr 11). Przechodzimy przez wiadukt nad torami, skręcamy w prawo i kierujemy się do dworca kolejowego Szczecinek.  Odcinek na całej długości dostępny dla pieszych, rowerzystów i miłośników nordic walking.

Odcinek 12, Szczecinek PKP  - Szczecinek (zamek) – 4,29 (71,65) km – 1,1,1. Odcinek łatwy, drogi asfaltowe.

Od dworca szlak prowadzi ulicą 28 Lutego, skręca w prawo w ulicę Sikorskiego, za rogiem zmienia się w ulicę Słowiańską. Następnie w ulicę Cieślaka,  mijają z prawej strony cmentarz, gdzie z prawej strony dołącza szlak pieszy czerwony. Stąd dalej prosto wraz ze szlakiem ulicą Narutowicza, skręca w lewo w drugą ulicę Kaszubską. Mijając PKS dochodzi do ulicy 1 Maja, podąża nią przecinając ulicę Jana Pawła II, a następnie plac wolności i Ordona. Przy placu wolności znajduje się ratusz XIX wieku, a obecnie w nim urząd miasta. Dochodzimy dalej do zamku Książąt Pomorskich nad jeziorem Trzesiecko wybudowanym w I połowie XIV wieku. Przy zamku dołącza szlak żółty pieszy oraz liczne szlaki rowerowe.  Odcinek na całej długości dostępny dla pieszych, rowerzystów i miłośników nordic walking.

Odcinek 13, Szczecinek (zamek)  - Lipnica – 5,10 (76,75) km – 1,1,1. Odcinek łatwy, utwardzone, gruntowe, asfaltowe.

Szlak wiedzie od zamku Książąt Pomorskich, alejkami wzdłuż jeziora Trzesiecko. Mijając z lewej strony Ośrodek Sportu i Rekreacji. Docieramy do ulicy Szczecińskiej i skręcamy w prawo w stronę wiaduktu kolejowego. Tuż za nim skręcamy w lewo wraz ze szlakiem czerwonym i  idzie wzdłuż drogi przez 200m. Następnie skręca w lewo mijając z lewej strony Kozią Górę 158m.n.p.m. (od wiaduktu słabe oznakowanie) Szlak czerwony idzie dalej prosto w stronę torów kolejowych, natomiast szlak zielony skręca w prawo. Podążając drogą gruntową wzdłuż torów do jeziora Lipno. Przed jeziorem szlak skręca w lewo w drogę utwardzoną.  Odcinek na całej długości dostępny dla pieszych, rowerzystów i miłośników nordic walking.

Odcinek 14, Lipnica - Dziki – 5,37 (82,12) km – 1,2,2. Odcinek łatwy, utwardzone, polne, asfaltowe.

Od osady Lipnica, kierujemy się na południe drogą utwardzoną przez około 900m. Następnie wędrujemy dalej prosto, natomiast drogą polną (lekko zarośniętą). Podążamy tą drogą przez około 2,3km do drogi asfaltowej. Skręcając w lewo kierujemy się w stronę jeziora Dzicze, okrążamy je i docieramy wsi Dziki.  Odcinek na całej długości dostępny dla pieszych, rowerzystów i miłośników nordic walking.

Odcinek 15, Dziki - Jelonek – 5,42 (87,54) km – 2,3,3. Odcinek trudny, drogi gruntowe, brukowa, asfaltowa.

Szlak prowadzi od wsi dziki drogą asfaltową a po chwili zmienia się na drogę brukowaną. Kierujemy się nią na zachód, aż do skraju lasu. Od wejścia lasu zaczyna się droga błotnista (teren podmokły) i podążamy nią przez 1,5km. Następnie przy wyjściu z lasu przed pierwszymi zabudowaniami skręcamy w prawo. Kierujemy się do osady Jelonek. Odcinek na całej długości dostępny dla pieszych, rowerzystów i miłośników nordic walking.

Odcinek 16, Jelonek – Jeleń  – 2,69 (90,23) km – 1,1,1. Odcinek łatwy, drogi utwardzone, asfaltowa.

Od osady Jelonek kierujemy się na północ do drogi krajowej nr 20. Skręcamy w lewo w kierunku południowo-zachodnim i podążamy tą drogą w kierunku kościoła. Mijając z prawej strony jezioro Sarcze. Nad jeziorem znajduje się miejsce odpoczynku. Pokonując zakręt docieramy do kościoła szachulcowego z drugiej połowy XVIII wieku. W miejscowości warto zobaczyć dwór eklektyczny z końca XIX wieku.  Odcinek na całej długości dostępny dla pieszych, rowerzystów i miłośników nordic walking.

Odcinek 17, Jeleń – Łączno – 5,44 (95,67) km – 1,1,1. Odcinek łatwy, droga asfaltowa.

Wędrując od  kościoła drogą asfaltową w kierunku południowym, dochodząc do rozwidlenia trzymamy się prawej strony. Po kilkudziesięciu metrach ponownie na rozwidleniu skręcamy w prawą odnogę. Przemieszczamy się tą szosą przez około 2,5km mijając z prawej strony Sowią Górę 182m.n.p.m. Docierając do wsi Ciemnino, z prawej strony ukazuje się jezioro Ciemnino. Idąc dalej drogą wzdłuż jeziora dochodzimy do miejscowości Łączno. Odcinek na całej długości dostępny dla pieszych, rowerzystów i miłośników nordic walking.

Odcinek 18, Łączno - Silnowo – 2,50 (98,17) km – 1,1,1. Odcinek łatwy, asfaltowa.

Szlak prowadzi od wsi w kierunku zachodnim drogą asfaltową. Po około 1,9km docieramy do drogi krajowej nr 20, przy której skręcamy w prawo. Wędrujemy w kierunku stacji paliw, którą zostawiamy po lewej stronie. Następnie dochodzimy do skrzyżowania oraz przystanku PKS, gdzie szlak skręca ostro w lewo. Na wprost można dojść do stacji kolejowej Silnowo. Odcinek na całej długości dostępny dla pieszych, rowerzystów i miłośników nordic walking.

Odcinek 19, Silnowo - Piława (kościół) – 3,97 (102,14) km – 1,1,1. Odcinek łatwy, drogi asfaltowe, utwardzone, gruntowe.

Od miejscowości Silnowo podążamy drogą asfaltową w kierunku drogi krajowej nr  20. Przecinamy szosę i kierujemy się drogą gruntową na południe. Docieramy do drogi i skręcamy w prawo przez zabudowaniami osady Silnowo Dolne. Następnie dochodzimy do jeziora Pile. Kierujemy się wzdłuż jeziora drogą asfaltową do miejscowości Piława, gdzie dochodzimy do kościoła p.w. apostołów Piotra i Pawła w stylu neogotyckim/modernistycznym. Odcinek na całej długości dostępny dla pieszych, rowerzystów i miłośników nordic walking.

Odcinek 20, Piława (kościół) - Strzeszyn – 4,70 (106,84) km – 1,1,1. Odcinek łatwy, drogi gruntowe, asfaltowe, brukowane.

Kierując się od kościoła drogą asfaltową, wzdłuż zabudowań do drogi krajowej nr 20. Przecinamy ją, kilkadziesiąt metrów dalej przechodzimy pod wiaduktem kolejowym a następnie mijamy po prawej stronie cmentarz. Droga zmienia swoją nawierzchnię na bruk. Dalej kierujemy się na północ dochodząc do rozwidlenia dróg, gdzie szlak skręca w lewo, po 250m ponownie w lewo. Kierując się na południe dochodzimy do Międzylesia. W osadzie na rozwidleniu skręcamy w prawo. Podążamy drogą pomiędzy jeziorami Strzeszyn i Kocie. Przecinamy mostek, po 400m dochodzi do skrzyżowania i skręcamy w prawo kierując się do wsi Strzeszyn. Przecinając mostek nad kałem wodnym łączącym jeziora Strzeszyn i Brody. Odcinek na całej długości dostępny dla pieszych, rowerzystów i miłośników nordic walking.

Odcinek 21, Strzeszyn - Rakowo – 5,41 (112,25) km – 1,1,1. Odcinek łatwy, drogi utwardzone, gruntowe.

Od Strzeszyna szlak prowadzi na północ przez kilkadziesiąt metrów, a następnie skręca w lewo w kierunku jeziora Brody i podąża wzdłuż niego. Po około 1,5km docieramy do skrzyżowania na którym skręcamy w lewo i podążamy drogą mijając z lewej strony tereny zabagnione. Dochodzimy ponownie do skrzyżowania i skręcamy w lewo. Dalej podążamy na południe dochodząc do południowo-wschodniego krańca jeziora Rakowo, mijając w miedzy czasie jeziorko Krzemień z lewej strony. Następnie podążamy drogą utwardzoną do Rakowa. Odcinek na całej długości dostępny dla pieszych, rowerzystów i miłośników nordic walking.

Odcinek 22, Rakowo – Sikory (kościół) – 7,34 (119,59) km - 1,1,1. Odcinek łatwy, drogi brukowane, asfaltowe, utwardzone.

W Rakowie podążamy szosą w kierunku Czaplinka na południowy-zachód. Za ostatnimi zabudowaniami wsi, na zakręcie szlak skręca w prawo i prowadzi na zachód. Podążamy w kierunku lasu przez około 2,7km mijając gospodarstwo. Po wejściu do lasu podążamy drogą utwardzoną przez las przez około 2,4km. Przy skraju lasu z prawej strony mijamy zbiornik wodny. Dalej podążamy drogą brukowaną w kierunku głównej drogi we wsi Sikory. Przy drodze krajowej skręcamy w prawo w kierunku kościoła kamiennego (bez wieży) z 1869 roku p.w. Świętego Stanisława. Odcinek na całej długości dostępny dla pieszych, rowerzystów i miłośników nordic walking.

Odcinek 23, Sikory (kościół) – Stare Drawsko (zamek) – 5,26 (124,85) km – 1,1,1. Odcinek łatwy, drogi asfaltowe, utwardzone, gruntowe.

Wędrując od kościoła w kierunku zachodnim. Szlak dochodzi do rozwidlenia dróg po około 600m, podąża dalej w prawo do jeziora Żerdno. Kierując się wzdłuż jeziora dochodzimy do wsi Żerdno. Przechodzimy przez wieś, za zabudowaniami przekraczamy rzekę Drawę która wpada do jeziora Żerdno. Dalej podążamy do skraju lasu, podążamy drogą w lesie przez około 800m. Po wyjściu z boru z prawej strony dochodzi szlak czerwony („Solny”). Wędrujemy do drogi wojewódzkiej nr 163 i kierujemy się nią na południe,  uwaga ruch lewostronny dla pieszych i poboczem. Podążamy drogą mijając kanał łączący dwa jeziora (Żerdno oraz Drawsko). Następnie mijamy neogotycki kościół p.w. Wszystkich Świętych z 1870 roku. Dalej dochodzimy do ruin zamku z XIV – XVII wieku. W zamku istnieje możliwość zwiedzania, odbywają sie tu również turnieje  rycerskie. Odcinek na całej długości dostępny dla pieszych, rowerzystów i miłośników nordic walking.

Odcinek 24, Stare Drawsko (zamek) – Czaplinek PKS – 7,81 (132,66) km – 1,1,1. Odcinek łatwy, drogi asfaltowe, gruntowe, ścieżki .

Szlak prowadzi wzdłuż drogi wojewódzkiej przez około 1,5km Uwaga ruch lewostronny dla pieszych i poboczem. Na łuku drogi szlak skręca w prawo w kierunku jeziora. Następnie szlak prowadzi ścieżką wzdłuż jeziora Drawsko (zaleca się rowerzystą objazd szosą do Czaplinka). Kierując się dalej na południe mijamy ośrodki wypoczynkowe aż dotrzemy ponownie do drogi wojewódzkiej nr 163, gdzie skręcamy w prawo. Mijając boisko wchodzimy w ulicę Drahimską i podążamy nią przez około 900m, następnie ulica zmienia nazwę na Długą i na skrzyżowaniu z ulicą Jagiellońską szlak skręca w lewo. Dalej w drugą ulicę w prawo Moniuszki, mijamy gotycki kościół św. Trójcy. Kierując się dalej tą ulicą docieramy do skrzyżowania z ulica Dąbrowskiego  i skręcamy w prawo w kierunku ronda, gdzie znajduje się przystanek PKS. Znajduje się tu początek pieszego niebieskiego szlaku „Szwajcaria Połczyńska”. Odcinek na całej długości dostępny dla pieszych, rowerzystów i miłośników nordic walking.

Odcinek 25, Czaplinek PKS – Żelisławie – 9,05 (141,71) km – 1,1,1. Odcinek łatwy, drogi asfaltowe, gruntowe.

Od ronda gdzie znajduje się przystanek PKS podążamy ulicą Złocieniecką, drogą główna w kierunku Złocieńca. Następnie po około 600m na rozwidleniu dróg odbijamy lewo w ulicę Kamienną. Drogą asfaltową wędrujemy przez około 4,3km, mijając po drodze osadę Zawada, która znajduje się nad jeziorem Pławno. Dalej na skrzyżowaniu skręca w prawo ku osadzie Cichorzecze, nieopodal znajduję się głaz granitowy „Tempelburg” (dawna nazwa niemiecka Czaplinka).  Mijając zabudowania, podążamy skrajem lasu drogą gruntową. Po około 1,6km skręcamy w lewo, dalej po 450m skręcamy w prawo. Podążamy drogą aż do Żelisławia. Odcinek na całej długości dostępny dla pieszych, rowerzystów i miłośników nordic walking.

Odcinek 26, Żelisławie - Siemczyno – 2,41 (144,12) km – 1,1,1. Odcinek łatwy, drogi brukowane, gruntowe, asfalt.

Od centrum wsi podążamy na północny-zachód w kierunku Siemczyna. Przez około 1,8km podążamy drogą polną. Dochodzimy do drogi brukowanej i nią wchodzimy do wsi Siemczyno. Znajduje się tu nieopodal kościół neogotycki z 1854-1856 p.w. Matki Bożej Różańcowej, w środku znajdują się XIX wieczne organy i fisharmonia. Również we wsi znajduje się pałac największy w okolicy Czaplinka. Odcinek na całej długości dostępny dla pieszych, rowerzystów i miłośników nordic walking.

Odcinek 27, Siemczyno - Głęboczek  – 7,39 (151,51) km – 1,1,1. Odcinek łatwy, drogi asfaltowe.

Od drogi głównej krajowej nr 20, podążamy drogą asfaltową na północ przez 1,7km. Docieramy do obrzeży wsi Piaseczno, w której znajduje się kościół z XVII, p.w. NMP Wspomożenia Wiernych. Następnie podążamy w kierunku wsi Rzepowo, przed którą szlak skręca w lewo. Warto jednak zajrzeć do owej wsi ponieważ znajduje się tam neogotycki kościół z 1870 roku oraz zachowanych kilka murowanych budynków z XIX wieku. Po około 1km szlak wchodzi w las, następnie po wyjściu z lasu docieramy do wsi Głęboczek. Znajduje się tu szachulcowy młyn wodny z 1898 roku. Odcinek na całej długości dostępny dla pieszych, rowerzystów i miłośników nordic walking.

Odcinek 28, Głęboczek – Cieszyno (kościół)  – 3,46 (154,97) km – 1,1,1. Odcinek łatwy, drogi utwardzone, gruntowe.

Przemieszczając przez wieś oraz przechodząc nad rzeką Drawa kierujemy się na zachód. Następnie na rozwidleniu dróg szlak skręca w prawo. Kierujmy się na północny zachód, po wyjściu z lasu przechodzimy pod linią energetyczną a następnie przecinamy tory kolejowe.  Dalej dochodzimy do szosy przy której skręcamy w lewo i docieramy do kościoła szachulcowego z XIX wieku. Niewątpliwą atrakcją wsi jest eklektyczny pałac z wieżyczką widokową z 1901 roku.  Znajduje się tu również stary i zarośnięty cmentarz poniemiecki. Odcinek na całej długości dostępny dla pieszych, rowerzystów i miłośników nordic walking.

Odcinek 29, Cieszyno (kościół) - Złocieniec PKP– 8,42 (163,39) km – 1,1,1. Odcinek łatwy, drogi asfaltowe, gruntowe.

Od  Cieszyna ruszamy dalej w kierunku Złocieńca. Na całej długości wspólny przebieg z niebieskim szlakiem pieszym "Szlak przyrodniczy DPK". Po prawej stronie szosy dochodzimy do jeziora Siecino, mijamy ładną i dużą plażę. Dalej docieramy do leżącego po lewej Rezerwatu Przyrody "Torfowisko nad jeziorem Morzysław Mały". Tuż przed jeziorem odbija od nas rowerowy szlak niebieski. My poruszamy się dalej szosą, aby w pewnym momencie przed skrzyżowaniem, zejść w drogę leśna w lewo i po około 50 metrach skręcić w prawo. Tutaj spore utrudnienie dla rowerzystów, którym proponujemy jazdę szlakiem niebieskim rowerowym lub szosą. Poruszamy się ścieżką na nasypie, równolegle do szosy (w odległości od 50 do 150 metrów). Dochodzimy do drugiego rezerwatu przyrody "Jezioro Czarnówek". Mijamy go po lewej stronie. Tuż za jeziorem przecinamy niebieski szlak rowerowy "Dookoła Jeziora Siecino". Idąc dalej nasypem mijamy po lewej jezioro Dłusko i wychodzimy na leśniczówkę Złocieniec. Skręcamy w lewo i po chwili w prawo aby leśną drogą dojść do ulicy Sportowej w Złocieńcu. Tutaj węzeł ze wspomnianym wcześniej szlakiem rowerowym. Mijamy osiedle domków jednorodzinnych i przez most pokonujemy Drawę. Ulicą Połczyńską dochodzimy do skweru z pomnikiem ofiar bolszewizmu. Tu odchodzimy w lewo ul. I Dywizji WP mając po lewej kolejno - remizę strażacką z czterokondygnacyjną wieżą i herbem miasta oraz budynek Szkoły Podstawowej Nr 1. dochodzimy do głównego skrzyżowania ulic, mając po lewej pomnik poświęcony żołnierzom poległym w obronie ojczyzny i naprzeciw - neogotycki budynek poczty z przełomu wieków. Stąd w prawo możemy dojść - ul. J. Piłsudskiego do zabytkowego centrum. Tam przy rynku m. in. ratusz z XVIII w., obecnie siedziba władz miejsko-gminnych, kościół gotycki dwunawowy p.w. Wniebowzięcia NMP z XV w. fundacji Wedlów z wysoką, neogotycką wieżą (1875 r.) zwieńczoną ośmiobocznym, piramidalnym hełmem, a także eklektyczne i secesyjne kamienice. Powrót do szlaku ul. 5-go Marca. Przecinając skrzyżowanie ul. Mickiewicza dochodzimy do Zakładów Przemysłu Lekkiego, przechodzimy przez most na Wąsawie i przed torami kolejowymi dochodzimy do ul. Dworcowej. Po lewej w głębi budynek dworca PKP oraz dworzec PKS. Tutaj znajduje się koniec/początek szlaku. Odcinek na całej długości dostępny dla pieszych, rowerzystów i miłośników nordic walking.

PODSUMOWANIE.

  • Szlak oznakowany na obydwa kierunki jego pokonywania.
  • Oznaczenie szlaku w 2012 roku określamy słaby.
  • Szlak dość łatwy dla turystów pieszych, jednak przebiegający po urozmaiconej rzeźbie terenu, można pokonać pieszo, przejechać rowerem. Drogi w dobrym stanie. Ocena ogólna szlaku jako łatwy z kilkoma utrudnieniami wskazanymi w opisie.

SKALA TRUDNOŚCI PIESZA –1
SKALA TRUDNOŚCI ROWER – 1
SKALA  TRUDNOŚCI NORDIC WALKING – 1

1 – łatwy bez utrudnień
2 – z miejscowymi utrudnieniami
3 – o utrudnionym przejściu/przejeździe


SPODOBAŁA CI SIĘ MOJA PRACA ?? SKORZYSTAŁEŚ Z MATERIAŁÓW ?? POSTAW MI KAWĘ - https://buycoffee.to/wiking-turystyka

Kup kawę Wikingowi

Na pewno zmotywuje mnie do dalszej pracy. Często również kawka mi pomoże przy tworzeniu nowych i aktualizacji dotychczasowych danych. Do zobaczenia na Szlaku. W sezonie jesienno-zimowo-wiosennym, zapraszam na wspólne "Wyprawy z Wikingiem", podczas których wędrujemy po szlakach Województwa Zachodniopomorskiego i nie tylko.

 


Masz pytania ? Zadzwoń 501036860 w godz. 10:00-18:00, lub napisz e-mail biuro@wedrujznami.pl  .


Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

Weryfikujemy, które opinie pochodzą od klientów, którzy kupili dany produkt. Po zatwierdzeniu wyświetlamy zarówno pozytywne, jak i negatywne opinie

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl