P-Y-ZSZ-074, szlak pieszy żółty, pętla, Szczecinek - Szczecinek, 14km

Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 1 dzień roboczy
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 0,00 zł
bez kosztów dostawy
0.00
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Ocena: 0
Producent: Wiking
Kod produktu: P-Y-ZSZ-074

Opis


SPODOBAŁA CI SIĘ MOJA PRACA ?? SKORZYSTAŁEŚ Z MATERIAŁÓW ?? POSTAW MI KAWĘ - https://buycoffee.to/wiking-turystyka . Wspomóż utrzymanie domen, sklepu, serwera na dane ....

Kup kawę Wikingowi

Materiały zamieszczone lub zakupione w serwisie można wykorzystywać na ogólnych zasadach wynikających z prawa autorskiego i praw pokrewnych, w tym majątkowych - Regulamin korzystania z danych umieszczonych w serwisie .Jeśli chcesz umieścić widżet z mapką na swojej stronie, skontaktuj się z nami. Przygotujemy kod do wklejenia i wyślemy na mejl


 1. NUMER SZLAKU W SERWISIE www.WedrujzNami.pl: P-Y-ZSZ-074
 2. NUMER SZLAKU WG PTTK: ZP-1097-y
 3. PRZEBIEG SZLAKU: Szczecinek - Trzesieka - Świątki - Szczecinek
 4. NAZWA SZLAKU: Szlak Dookoła Jeziora Trzesiecko
 5. POWIAT: Szczecinecki
 6. GMINA: Szczecinek
 7. NAWIERZCHNIE: wszystkie rodzaje dróg
 8. KOLOR: żółty pasek, pomiędzy dwoma białymi w poziomie
 9. ROK POWSTANIA: nieznany
 10. ROK OSTATNIEGO ODNAWIANIA: nieznany
 11. ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2022
 12. DŁUGOŚĆ: 14 km (według pomiaru GPS) - ze względu na różne urządzenia pomiarowe, należy brać pod uwagę różnice w długości szlaku od 1 do 3%.
 13. WAŻNE UWAGI: Szlak ma charakter pętli. W 2022 roku oznakowanie na całej długości szlaku, oceniamy na niedostateczne. Mamy nadzieję, że włodarze Szczecinka, odnowią wreszcie szlak. Trasa się troszkę wydłuży, jeśli będziemy odbijać do atrakcji wykazanych w opisie i na mapie szlaku. Na szlaku liczne węzły ze znakowanymi szlakami turystycznymi. Ze względu na dużą ilość szlaków rowerowych, nie będą one wymieniane w opisie szczegółowym.
 14. LINKI ZEWNĘTRZNE:  brak

SZLAK ZNAJDZIESZ NA NA NASZEJ MAPIE OGÓLNEJ ZNAKOWANYCH SZLAKÓW TURYSTYCZNYCH (zawsze aktualizowana pełna mapa)Jeśli znasz szlak, a nie ma go w naszym rejestrze, prosimy o przesłanie pliku .gpx oraz kilku słów o szlaku, zdjęć, abyśmy stworzyli jego wizytówkę. A jak masz czas, zapraszamy do stworzenia opisu szlaku, według naszego systemu. Szlaki są dla wszystkich i musimy je promować wspólnie.


Szczecinek, to doskonały punkt wypadowy do zwiedzania okolic, czy dotarcia nawet do Białego Boru, Bornego Sulinowa i Wałcza. Nieodłącznie związany jest z Wałem Pomorskim, którego pozostałości spotkamy na szlakach turystycznych. Są tu również szlaki kajakowe, w tym Szczecinecka Pętla Kajakowa. Oprócz aktywnego wypoczynku nad jeziorem Trzesiecko (kajaki, żagle, windsurfing, narciarstwo wodne ,wakeboard), można także odwiedzić muzea: Regionalne, Wału Pomorskiego i Historii Militarnej Pomorza. Do najciekawszych zabytków w mieście należą: Zamek Książąt Pomorskich, wieża kościelna św. Mikołaja z XVI w., neogotycki kościół Narodzenia NMP, wybudowany w latach 1905-1908 i wzorowany na gotyku północnoniemieckim, parafialna cerkiew prawosławna pw. Świętej Trójcy, wzniesiona w stylu eklektycznym w latach 1879–1880, spichlerze z XIX w., schrony Wału Pomorskiego/Pozycji Pomorskiej. Jak widać, w mieście trzeba spędzić sporo czasu, aby poznać jego atrakcje wodne, turystyczne, krajobrazowe i historyczne, do czego zapraszamy. Z taniej bazy noclegowej, dostępne jest Schronisko Młodzieżowe.

Nasz szlak ma charakter okrężny, pieszo-rowerowy. Szlak praktycznie w całości przebiega w granicach administracyjnych miasta Szczecinek. Prowadzi dookoła jeziora Trzesiecko, częściowo przez miasto (wschodnie brzegi) i częściowo lasem (zachodnie brzegi). Wędrujemy wzdłuż urozmaiconej linii brzegowej mijając szereg półwyspów, strumieni. Nie zabraknie widoków na jezioro, malownicze wysepki i miasto Szczecinek. Odnajdziemy również relikty Wału Pomorskiego/Pozycji Pomorskiej. W połączeniu z urozmaiconą rzeźbą terenu na szlaku, daje nam atrakcyjny szlak pieszy, czy rowerowy. Szlak szczególnie polecamy na krótki, kilkugodzinny wypad rodziną. Wycieczkę można skrócić, korzystając w sezonie z Tramwaju Wodnego. Będąc w Szczecinku, jest to minimum szlakowe do przejścia.

Jeśli chcesz pokonać szlak rowerem, możesz skorzystać z Szczecineckiej Wypożyczalni Rowerów miejskich - https://www.rowery.szczecinek.pl

Szczecinek - węzeł znakowanych szlaków turystycznych:

 1. pieszy czerwony Wokół Szczecinka, pętla Szczecinek
 2. pieszy zielony Wzniesień Moreny Czołowej, Żydowo - Złocieniec
 3. pieszy żółty Dookoła Jeziora Trzesiecko, Pętla Szczecinek
 4. rowerowy niebieski Dookoła Jeziora Trzesiecko, pętla Szczecinek
 5. rowerowy czerwony Szczecineckie Jeziora, pętla Szczecinek
 6. rowerowy zielony Dolina Parsęty, pętla Szczecinek
 7. rowerowy czarny Nizica, pętla Szczecinek
 8. rowerowy żółty Zaczarowane Pejzaże, pętla Szczecinek
 9. Trasa Rowerowa SzLOT nr 1, Szlak Bunkrów Szczecineckich
 10. Trasa Rowerowa SzLOT nr 2, Szczecinecki Maraton MTB
 11. Trasa Rowerowa SzLOT nr 3
 12. Trasa Rowerowa SzLOT nr 4
 13. Trasa Rowerowa SzLOT nr 5
 14. Trasa Rowerowa SzLOT nr 6
 15. Trasa Rowerowa SzLOT nr 7, Wrzosowiska
 16. Trasa Rowerowa SzLOT nr 8
 17. Trasa Rowerowa SzLOT nr 10
 18. Trasa Rowerowa SzLOT nr 11
 19. Trasa Rowerowa SzLOT nr 13
 20. kajakowy Pętla Szczecinecka

MIEJSCOWOŚCI, HISTORIA, OBIEKTY I CIEKAWOSTKI NA ŻÓŁTYM SZLAKU PIESZYM DOOKOŁA JEZIORA TRZESIECKO, PĘTLA SZCZECINEK. Opis techniczny szlaku, na dedykowanej stronie - https://wedrujznami.pl/P-Y-ZSZ-074-opis 


OPIS TECHNICZNY

Przed ruszeniem na szlak, proponujemy zapoznanie się z historią miasta i zwiedzeniem ciekawym obiektów. Na pewno pomoże w tym miejskie Centrum Informacji Turystycznej, jak i częściowo nasz opis.

Wędrówkę rozpoczynamy przy Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinku. Czeka nas pełna atrakcji i malowniczych widoków wędrówka wokół Jeziora Trzesiecko. To również węzeł szlaków turystycznych, które wymieniliśmy wcześniej. Na całej długości szlaku pieszego, mamy wspólne przebiegi lub węzły ze wszystkich 19 szlakami, dlatego nie będziemy ich co chwila wymieniać. Jednak nadmienimy, że nasz szlak ma wspólny przebieg z niebieskim szlakiem rowerowym Wokół Jeziora Trzesiecko, prawie na całej długości. Ciekawą opcją wędrówki, jest połączenie tramwaju wodnego, z wycieczką pieszą - tu już dla bardziej leniwych, lub rodzin z małymi dziećmi.

Ruszamy wraz ze szlakami pieszymi; zielonym i czerwonym, w kierunku południowym. Obchodzimy zamek, przechodzimy przez rzeczkę Niezdobną ze starą śluzą. Widzimy po lewej gmach dawnego starostwa. Kierujemy się ku brzegom jeziora. Ładnie zagospodarowanym parkiem, pośród starych drzew, wędrujemy wzdłuż brzegów jeziora. Mijamy plażę miejską oraz jeden z największych torów do nart wodnych i wakeboardu w Polsce. Dochodzimy do Wieży Bismarcka, nazywanej również Przemysława, widoczną na pobliskim wzgórzu. Wieża pełni funkcję widokową - można tam wejść o ile jest otwarta. Na wzgórzu we wczesnym średniowieczu znajdowało się również grodzisko. Pod wzniesieniem, umiejscowione jest miejsce odpoczynku z dziką plażą i pomostem. To pierwsze miejsce odpoczynku na szlaku, wyposażone w piaszczystą plażę, ławki i miejsce ogniskowe. Półkolisty pomost pełni funkcję widokową, jak i transportową - jest to przystanek szczecineckiego tramwaju wodnego.

Po odpoczynku wędrujemy dalej na południe. Dochodzimy do końca jeziora. W lewo odchodzą od nas szlaki piesze; zieloy i niebieski. Na wprost mamy wzgórze Marientron (154mnpm), na którym mieściło się pogańskie grodzisko, a w późniejszym czasie klasztor Augustynów. Obecnie nie ma po nim prawie śladu, a o historii miejsca informuje nas pamiątkowa tablica. My skręcamy w prawo, kontunuując marsz wzdłuż brzegów Trzesiecka. Za osiedlem, docieramy do kolejnego miejsca odpoczynku z ławkami, siłownią i miejscem ogniskowym. Jest tu również przystanek szczecineckiego tramwaju wodnego - Plaża Świątki.

Wkraczamy w Las Klasztorny - nazwa od wspomnianego wcześniej klasztoru na górze. Mijamy pomnikowy dąb szypułkowy i dochodzimy do strumienia Muliste. Za mostkiem, możemy odbić w lewo, i śladem okopów oraz wysadzonych bunkrów poeksplorować odcinek Wału Pomorskiego - KLOSTER. Możemy również pójść dalej szlakiem, gdyż będzie jeszcze kilka schronów bojowych przy szlaku. Na wysokości Wyspy Sitowia, zobaczymy przy drodze dwusektorowy schron bojowy. Następny na przeciw Wyspy Szczupaka. Po chwili widzimy odbijającą w prawo drogę. Warto skierować tam swoje nogi. Groblą, obsadzoną malowniczymi drzewami wchodzimy na Wyspę Mysią. Jest to kolejne miejsce odpoczynku na szlaku. Znajduje się tu oficjalna plaża i ławki i ławostoły. Jest również pomost, z którego możemy podziwiać Szczecinek. Jesto również przystanek szczecineckiego tramwaju wodnego - Mysia Wyspa. Co ciekawe w sezonie letnim działa tu również mała gastronomia, więc możemy się posilić podczas wędrówki.

Wracamy na szlak. Po drodze mijamy linie okopów wzdłuż drogi oraz ostatni bunkier odcinka Kloster. Na wysokości Wyspy Biwakowej wychodzimy z lasu - uwaga na długim odcinku brak oznakowania. Wchodzimy do Trzesieki, kiedyś wsi, obecnie dzielnicy Szczecinka. Ulicą Brzegową dochodzimy do Żeglarskiej. Jeśli lubicie stare cmentarze, można skręcić w lewo i dojść do ulicy Spacerowej. Skręcić w nią i dojść do zabytkowej nekropolii. Jeśli nie, skręcamy w prawo i Żeglarską kierujemy się do głównej ulicy Trzesieckiej. Przed skrzyżowaniem mijamy kolejny przystanek szczecineckiego tramwaju wodnego - Trzesieka. Na głównej ulicy skręcamy w prawo. Po chwili mamy przystanek komunikacji miejskiej, gdzie bardziej zmęczeni mogą wrócić do centrum Szczecinka. Jednak ja polecam dalszą wędrówkę szlakiem.

Ulica Trzesiecka, przechodzi w ulicę Kościuszki. Docieramy do schodów przy jeziorze, którymi schodzimy do miejsca odpoczynku. Wracamy na malownicze leśne alejki, wzdłuż brzegu jeziora. Pojawia się również stare oznakowanie szlaku. Po chwili widzimy tabliczkę kierunkową bunkier. Warto skręcić, gdyż po chwili znajdziemy dwusektorowy schron bojowy, częściowo wysadzony. Ale można wejść do pomieszczeń socjalnych i grupy wypadowej. Przy bunkrze rozpoczyna się szlak bunkrowy, łączący ze sobą obiektu odcinka Wału Pomorskiego - NEUSTETTIN. Widzimy również potężną budowlę obronną. Jest nią jeden z niewielu pancerwerków typu B-werk. Umiejscowione jest w nim Muzeum Wału Pomorskiego i Historii Militarnej Pomorza. Wystawa zewnętrzna jest bezpłatna, zaś aby wejść, należy opłacić bilet. Muzeum jest sezonowe, ale zawsze warto się skontaktować telefonicznie lub przez facebook - może traficie po sezonie na szczęśliwy dzień (przeważnie niedziele). Jeśli macie czas możecie udać się szlakiem bunkrowym i zwiedzić pozostałe schrony bojowe i umocnienia odcinka Neustettin. Jeśli w Szczecinku spędzacie więcej czasu, ten odcinek możecie "zaliczyć" oddzielnie.

Wracamy na szlak. Wędrujemy wzdłuż brzegów jeziora mijając, kolejny przystanek szczecineckiego tramwaju wodnego. Docieramy do przystani wędkarskiej i dawnej plaży wojskowej - obecnie plaża jest nieczynna. Tutaj możemy odpocząć na ławeczkach, z widokiem na Wyspę Mysią po drugiej stronie jeziora. Po odpoczynku ruszamy dalej. Kolejny przystanek tramwaju "Szpital". Dochodzimy do irlandzkiego pubu. Właściciele zadbali o imponujący i ciekawy wygląd budynku, w przeciwieństwie do stojącego obok hotelu. Cóż może skorzystacie z restauracji "Blackrock". Zapowiada się ciekawie. Podczas wyprawy nie miałem czasu, śpiesząc się na pociąg. Następnym razem skorzystam. Za pubem widzimy malowniczą Wyspę Łabędzią. Ze stałym lądem połączona jest drewnianym mostkiem. Do małej platformy widokowej na skraju wyspy, dojdziemy drewnianą kładką. W Parku Miejskim możemy zauważyć drewniane rzeźby - interpretację pozostawiam Wam. Jest również pomnik poświęcony mieszkańcom miasta i powiatu Neustettin. Docieramy do kolejnego pomostu, na którego końcu stoi stylowy, drewniany pawilon (sezonowa smażalnia ryb), oraz przystanek tramwaju wodnego - Centrum. Gdy spojrzymy w lewo, zobaczymy zabytkowy budynek Gimnazjum Miejskiego w Szczecinku. A na prawo zabudowę szczecineckiej przystani, oraz nowszą część szczecineckiego zamku. Dochodzimy do pięknego klombu i schodami wchodzimy do góry.

Ponownie jesteśmy przy Zamku Książąt Pomorskich, gdzie kończymy naszą wycieczkę. Dziękuję za wspólny rajd pieszy, a może rowerowy i zapraszam do skorzystania z kolejnych szlaków pieszych i rowerowych Szczecinka.


PODSUMOWANIE.

 • Szlak oznakowany bardzo słabo.
 • Jakość oznaczenie szlaku w 2022 roku określamy niedostatecznie – konieczność odnowienia. Niestety władze i lokalna organizacja turystyczna, nie interesują się tym szlakiem.
 • Szlak dość łatwy dla turystów pieszych, jednak przebiegający po urozmaiconej rzeźbie terenu, można pokonać pieszo, przejechać rowerem. Drogi w dobrym stanie. Ocena ogólna szlaku jako dość łatwy z miejscowymi utrudnieniami.

SKALA TRUDNOŚCI PIESZA –1
SKALA TRUDNOŚCI ROWER – 1-2
SKALA  TRUDNOŚCI NORDIC WALKING - 1-2

1 – łatwy bez utrudnień
2 – średni z miejscowymi utrudnieniami
3 – o utrudnionym przejściu/przejeździe

 


SPODOBAŁA CI SIĘ MOJA PRACA ?? SKORZYSTAŁEŚ Z MATERIAŁÓW ?? POSTAW MI KAWĘ - https://buycoffee.to/wiking-turystyka

Kup kawę Wikingowi

Na pewno zmotywuje mnie do dalszej pracy. Często również kawka mi pomoże przy tworzeniu nowych i aktualizacji dotychczasowych danych. Do zobaczenia na Szlaku. W sezonie jesienno-zimowo-wiosennym, zapraszam na wspólne "Wyprawy z Wikingiem", podczas których wędrujemy po szlakach Województwa Zachodniopomorskiego i nie tylko.

 

Masz pytania ? Zadzwoń 501036860 w godz. 10:00-18:00, lub napisz e-mail biuro@wedrujznami.pl  .


 

Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

Weryfikujemy, które opinie pochodzą od klientów, którzy kupili dany produkt. Po zatwierdzeniu wyświetlamy zarówno pozytywne, jak i negatywne opinie

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl