P-N-FSD-102, szlak pieszy niebieski, Moczele - Jezioro Ostrowieckie, 4,2km

Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 1 dzień roboczy
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 0,00 zł
bez kosztów dostawy

Cena regularna:

0.00
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką:
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Ocena: 0
Producent: Wiking
Kod produktu: P-N-FSD-102

Opis


SPODOBAŁA CI SIĘ MOJA PRACA ?? SKORZYSTAŁEŚ Z MATERIAŁÓW ?? POSTAW MI KAWĘ - https://buycoffee.to/wiking-turystyka

Kup kawę Wikingowi

Na pewno zmotywuje mnie do dalszej pracy. Często również kawka mi pomoże przy tworzeniu nowych i aktualizacji dotychczasowych danych. Do zobaczenia na Szlaku. W sezonie jesienno-zimowo-wiosennym, zapraszam na wspólne "Wyprawy z Wikingiem", podczas których wędrujemy po szlakach Województwa Zachodniopomorskiego i nie tylko.


  1. NUMER SZLAKU W SERWISIE www.WedrujzNami.pl: P-N-FSD-102
  2. NUMER SZLAKU WG PTTK: 
  3. PRZEBIEG SZLAKU: Moczele most nad Drawą - Jezioro Ostrowieckie węzeł szlaków
  4. NAZWA SZLAKU
  5. POWIAT: Strzelecko - Drezdenecki
  6. GMINA: Dobiegniew
  7. NAWIERZCHNIE: drogi asfaltowe, bruk i gruntowe; leśne i polne
  8. KOLOR: zielony pasek, pomiędzy dwoma  białymi w poziomie
  9. ROK POWSTANIA:
  10. ROK OSTATNIEGO ODNAWIANIA: 2014
  11. ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2014
  12. DŁUGOŚĆ: 4,2 km (według pomiaru GPS)
  13. WAŻNE UWAGI: szlak o charakterze liniowym, oznakowanie dwustronne. W 2014 oznakowanie oceniamy jako bardzo dobre.
  14. LINKI ZEWNĘTRZNE:

SZLAK ZNAJDZIESZ NA NA NASZEJ MAPIE OGÓLNEJ ZNAKOWANYCH SZLAKÓW TURYSTYCZNYCH (zawsze aktualizowana pełna mapa)



Jeśli znasz szlak, a nie ma go w naszym rejestrze, prosimy o przesłanie pliku .gpx oraz kilku słów o szlaku, zdjęć, abyśmy stworzyli jego wizytówkę. A jak masz czas, zapraszamy do stworzenia opisu szlaku, według naszego systemu. Szlaki są dla wszystkich i musimy je promować wspólnie.


CHARAKTERYSTYKA SZLAKU

Jest to krótki szlak łącznikowy, pomiędzy szlakami turystycznymi wzdłuż Drawy i Korytnicy, które łączą się ze szlakami Tuczna i Człopy. Umożliwia również wykonanie fajnej, pętlowej wędrówki przez Głusko. Więc ruszajcie na szlak pieszo lub rowerem. Jeśli chcesz zwiedzić Głusko i okolice, polecamy przewodnika Drawieńskiego Parku Narodowego - Tomasza Boguckiego tel. 692716215. Profesjonalnie oprowadzi grupę, zarówno pod względem przyrodniczym, jak i historycznym po terenie DPN, okolicach Głuska i Starego Osieczna.

Na szlaku liczne węzły ze szlakami turystycznymi, umożliwiające przygotowanie wielu wariantów wędrówek:

  • pieszy czerwony im. Hetmana Stanisława Czarnieckiego, Stargard - Kostrzyn nad Odrą
  • pieszy żółty, Głusko - Pustelnia
  • rowerowy zielony Pętla Głusko
  • rowerowy czerwony Pętla Zatom
  • szlak kajakowy rzeką Drawą

Jako bazę wypadową na wyprawy piesze, rowerowe i kajakowe, polecam Agroturystykę Barnimie, prowadzoną przez Państwa Nowaków - https://www.drawa24.pl . Do dyspozycji gości są pokoje w agroturystyce oraz duże pole namiotowe i kamperowe stanowiska. Zapewnione jest również super pyszne wyżywienie, z własnej kuchni - przy grupach również z dowozem. Jeśli chcesz skorzystać ze spływu kajakowego wraz z dowozem, również nie ma tu problemu.


OPIS SZLAKU

Szlak rozpoczyna/kończy swój bieg na węźle szlaków turystycznych, obok zabytkowego mostu nad Drawą z 1912 roku. Obecna osada Moczele, jest troszkę dalej. Wzdłuż drogi znajdziemy jedynie pozostałości fundamentów, opuszczonych po wojnie gospodarstw. Ruszamy na wschód. Przechodzimy nad Drawą i wędrujemy brukiem i asfaltem, do skrzyżowania. Tuż przed nim, po lewej stronie możemy zobaczyć starodrzew i naprawdę dobrze zachowany, poniemiecki cmentarz ewangelicki z XIX wieku, dawnej wsi Springe (nieistniejąca). Skręcamy w prawo. Po krótkim, asfaltowym odcinku, skręcamy w lewo i leśną drogą, ponownie kierujemy się na wschód. Po drodze przechodzimy kanał Sicieński, i dochodzimy do węzła z żółtym szlakiem pieszym. W tym miejscu nasz szlak kończy/rozpoczyna bieg.

Co dalej ?

Najfajniejszą opcją jest wykonanie pętli. Żółtym szlakiem pieszym kierujemy się do Głuska, a następnie wracamy czerwonym szlakiem pieszym do Moczeli. Jeśli jednak nie jesteśmy zmuszeni do powrotu w miejsce startu, możemy miksem szlaków kierować się również do Człopy, czy Tuczna.


OBIEKTY NA SZLAKU

Moczele, to obecnie osada leśna, z leśniczówką Drawieńskiego Parku Narodowego i kilkoma budynkami. Reszta wsi uległa zniszczeniu. Wzdłuż szlaku możemy zobaczyć fundamenty dawnych gospodarstw, opuszczonych po wojnie. Jak widać prawie podzieliła losy pobliskiej wsi Springe. W miejscowości Moczele, przy skrzyżowaniu drogi leśnej z brukiem z Głuska do wsi Zatom, na górce w otoczeniu lasu znajduje się dawny, obecnie nieczynny, cmentarz ewangelicki z połowy XIX w. Najstarsze zachowane fragmenty nagrobków pochodzą z 1868 r. (krzyż metalowy), 1871 r., 1881 r., 1887 r., 1892 r. (krzyż kamienny), 1913 r., 1925 r., 1938 r., oraz 29 mogił z pierwszej połowy XX w.

W pobliżu rozwidlenia szosy z Drawna do Głuska z drogą szutrową do wsi Moczele, w otoczeniu lasu, znajduje się dawny, obecnie nieczynny, cmentarz ewangelicki założony w połowie XIX w. (dawna nieistniejąca wieś Springe). Najstarsze istniejące nagrobki pochodzą z 1867 r., 1888 r., 1890 r., 1891 r. (krzyż żeliwny), 1892 r. (dwa nagrobki), 1895 r., oprócz tego jest 35 mogił z drugiej połowy XIX w. i fundamenty kaplicy grobowej z tego samego czasu. 

Kanał Sicieński – kanał wodny na terenie Drawieńskiego Parku Narodowego. Kanał nawadniający długości ok. 22 km, dziś na znacznej długości suchy. Odgałęzia się od. jez. Sitno i biegnie wzdłuż doliny Płocicznej i Jez. Ostrowieckiego, przerzucając się następnie w dolinę Drawy, gdzie doprowadzał wodę do łąk w okolicach Głuska. Według miejscowych podań miał być zbudowany w 2. poł. XIX w. przez jeńców francuskich z wojny 1871 r. (stąd nazwa – "Wał Francuski"), bardziej prawdopodobna jest jednak wersja datująca jego powstanie na lata 1811-1843. Był elementem tzw. stokowo-grzbietowego systemu nawadniania łąk. Dzięki funkcjonowaniu tego systemu na tarasach dolinnych zbudowanych z luźnego piasku utrzymywano wilgotne łąki, dziś rosną tam ubogie murawy napiaskowe lub uprawy sosnowe. Na wale skupienia roślinności ciepłolubnej. Pozostałości kanału są zabytkiem sztuki inżynierskiej. Nie pełni obecnie swojej roli i pozostał po nim jedynie wysoki wał wzdłuż jezioro i rzeki Płocicznej.

Jezioro Ostrowieckie, to największe jezioro w Drawieńskim Parku Narodowym (387ha). Położone jest w głębokiej rynnie polodowcowej. W całości otoczone lasami jest jednym z piękniejszych i ciekawszych jezior pomorskich. Gromadzi 36,5 mln m3 wody. Najgłębsze miejsca jeziora (28,5m) są zlokalizowane na wschód od wyspy Lech oraz pomiędzy wyspą Okrzeja a wypływem rzeki Płocicznej. Od zachodu w jezioro wcina się duży półwysep, którego najbardziej północny cypel nosi nazwę Dębowego (od porastającej go dębiny), zaś ku południowi wysunięta jest Korea (od charakterystycznego kształtu). Na wschodnim brzegu wypływ Płocicznej obejmują cyple: od południa Harcerski, a od północy Psi. Na jeziorze są trzy wyspy: Lech (południowa), Okrzeja (środkowa) i Pokrzywka (północna). Już przed wojną były one rezerwatami przyrody. Na wszystkich trzech wyspach gniazdują w dziuplach i w sztucznych budkach gągoły i tracze nurogęsi, znajdując tam izolację od lądowych drapieżników. Na wyspie Lech gnieżdżą się kormorany.  Roślinność jeziora i jego brzegów jest bardzo zróżnicowana. Botanicy naliczyli tu aż 72 typy zbiorowisk roślinnych. Brzegi są zarośnięte szuwarami trzcinowymi, w południowej części spotyka się w nich pojedynczo kłoć wiechowatą. Żyzność wód jeziora jest zróżnicowana. Przepływowa część północna ma charakter eutroficzny a na dnie dominują rdestnice, wywłóczniki, rogatki i moczarka. Znaleziono tu kilka rzadkich gatunków rdestnic. Centralna część akwenu, na południe od wyspy Okrzeja, zbliża się charakterem do jezior mezotroficznych. Na jej dnie trafiają się partie łąk ramienicowych.  Wody jeziora są mieszane przez wiatry dwa razy do roku, wiosną i jesienią (tzw. dimiksja). Latem w jeziorze regularnie ustala się uwarstwienie temperatury, która od głębokości ok. 10m spada do 5C. Średnia przezroczystość wody wynosi 2-3m.  Nad jeziorem często widuje się bieliki. Wiosną  na tafli wody tokują perkozy, gągoły i tracze. Jezioro ma bardzo urozmaiconą faunę ryb, z dominującą w niej płcią, ukleją i okoniem. W głębszych miejscach żyje sielawa,  pospolite są krąpie, klenie, leszcze, liny, węgorze i szczupaki. Notowano także występowanie certy i siei. Osobliwością ichtiofauny jest troć jeziorowa bardzo już rzadka w Polsce ekologiczna forma pstrąga, spędzająca większość życia w jeziorze, ale na tarło wstępująca do rzek.  


POWIĄZANE SZLAKI I MAPY: aby sprawdzić z jakimi szlakami turystycznymi, krzyżujemy naszą wędrówkę, kliknij w zakładkę "produkty powiązane". Znajdziesz tam również mapy, na których znajduje się szlak, a mamy je w sprzedaży. Zakładka w ciągłej rozbudowie, w miarę wprowadzania szlaków i wydawnictw do bazy.


SKALA TRUDNOŚCI PIESZA – 1
SKALA TRUDNOŚCI ROWER – 2
SKALA  TRUDNOŚCI NORDIC WALKING – 1

1 – łatwy bez utrudnień
2 – średni z miejscowymi utrudnieniami
3 – o utrudnionym przejściu/przejeździe


SPODOBAŁA CI SIĘ MOJA PRACA ?? SKORZYSTAŁEŚ Z MATERIAŁÓW ?? POSTAW MI KAWĘ - https://buycoffee.to/wiking-turystyka

Kup kawę Wikingowi

Na pewno zmotywuje mnie do dalszej pracy. Często również kawka mi pomoże przy tworzeniu nowych i aktualizacji dotychczasowych danych. Do zobaczenia na Szlaku. W sezonie jesienno-zimowo-wiosennym, zapraszam na wspólne "Wyprawy z Wikingiem", podczas których wędrujemy po szlakach Województwa Zachodniopomorskiego i nie tylko.


Skorzystaj z aplikacji Drawieńskiego Parku Narodowego - wszystkie szlaki na terenie Parku.
 
Aplikacja turystyczna DrawieńskiegoParku Narodowego

Masz pytania ? Zadzwoń 501036860 w godz. 10:00-18:00, lub napisz e-mail biuro@wedrujznami.pl  .


Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:

Opinie o produkcie (0)

Weryfikujemy, które opinie pochodzą od klientów, którzy kupili dany produkt. Po zatwierdzeniu wyświetlamy zarówno pozytywne, jak i negatywne opinie

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl