MAPY SZLAKÓW ON-LINE
Nasza mapa Szlaków Pomorza Zachodniego
Aplikacja szlaków mapa-turystyczna.pl
Mapa umocnień Wału Pomorskiego
Pomorska Droga Świętego Jakuba
Europejski Szlak Gotyku Ceglanego
Szlakiem Mapy Lubinusa
Szlaki Pomorskie
Szlaki Lubelszczyzny
Szlaki Kujawsko-Pomorskie
Szlaki Warmii i Mazur
Szlaki Mazowsza
Szlaki Małopolski
Szlaki Dolnego Śląska
Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo
PRZYDATNE MAPY
Ogólnopolska Baza Kolejowa
Archiwum Map Zachodniej Polski
Mapa Lasów Państwowych
Leśny Przewodnik Turystyczny
CIEKAWE LINKI
Architektura Sakralna Pomorza
Architektura Pomorza
Serwis Zabytek.pl
West is the best - przewodnik
Pomniki Poległych z Pomorza Środkowego
Kościoły drewniane w Polsce
Chatki i Bazy Akademickie
PROGNOZA POGODY
Niemiecka pogoda
Burzowo.info
Windy.com
ICM Polska
WSPÓŁPRACA
P-Z-ZSL-112, szlak pieszy zielony Wiatraków, Wicie - Darłowo, 13,3km
Opis
SPODOBAŁA CI SIĘ MOJA PRACA ?? SKORZYSTAŁEŚ Z MATERIAŁÓW ?? POSTAW MI KAWĘ - https://buycoffee.to/wiking-turystyka . Wspomóż utrzymanie domen, sklepu, serwera na dane ....
Materiały zamieszczone lub zakupione w serwisie można wykorzystywać na ogólnych zasadach wynikających z prawa autorskiego i praw pokrewnych, w tym majątkowych - Regulamin korzystania z danych umieszczonych w serwisie .Jeśli chcesz umieścić widżet z mapką na swojej stronie, skontaktuj się z nami. Przygotujemy kod do wklejenia i wyślemy na mejla.
- NUMER SZLAKU W SERWISIE www.WedrujzNami.pl: P-Z-ZSL-112
- NUMER SZLAKU WG PTTK:
- PRZEBIEG SZLAKU: Darłowo - Cisowo - Kopań - Wicie
- NAZWA SZLAKU: Wiatraków
- POWIAT: Sławieński
- GMINA: Darłowo
- NAWIERZCHNIE: drogi asfaltowe, bruk, utwardzone i gruntowe, ścieżki i bezdroża
- KOLOR: zielony pasek, pomiędzy dwoma białymi w poziomie
- ROK POWSTANIA: 1998
- ROK OSTATNIEGO ODNAWIANIA: nieznany
- ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2011
- DŁUGOŚĆ: 13,3 km (według pomiaru GPS)
- WAŻNE UWAGI: szlak o charakterze liniowej, oznakowanie dwustronne. W 2011 roku oznakowanie na całej długości szlaku, oceniamy na niedostateczne. Oznaczenia są w większości stare, a wielu miejscach w ogóle ich brakuje. Dość trudno jest pokonać szlak bez mapy. Szlak wymaga renowacji
Jeśli znasz szlak, a nie ma go w naszym rejestrze, prosimy o przesłanie pliku .gpx oraz kilku słów o szlaku, zdjęć, abyśmy stworzyli jego wizytówkę. A jak masz czas, zapraszamy do stworzenia opisu szlaku, według naszego systemu. Szlaki są dla wszystkich i musimy je promować wspólnie.
CHARAKTERYSTYKA SZLAKU
Szlak należy do szlaków łatwych, ma jednak kilka trudniejszych odcinków. CNa trasie liczne zabytki, widoki na panoramę nadmorską, pierwszy w Polsce park elektrowni wiatrowych powstały w 1999 roku. W samym Darłowie cały szereg atrakcji turystycznych, m.in. gotycki Zamek Książąt Pomorskich, kościół mariacki z XIV w., XV-wieczne kościoły św. Jerzego i św. Gertrudy (jedyna dwunastoboczna budowla w Polsce), czy średniowieczna Brama Kamienna. W położonym u ujścia Wieprzy Darłówku Wschodnim i Zachodnim czekają kolejne atrakcje, w tym militarne. Darłowo słynie ze zlotów historycznych pojazdów wojskowych, którym towarzyszy również bazar militarny i kuchnia polowa. Przechodzi tędy także szlak kajakowy.
Na szlaku węzły ze szlakami:
- Czerwony pieszy E-9, im. Czesława Piskorskiego, Świnoujście - Złakowo wiadukt
- Niebieski pieszy Rezerwatów, Darłówko-Polanów
- Czarny rowerowy Zabytków Średniowiecza, Darłowo - Dąbki
- Nitka główna Zachodniopomorskiej Drogi Świętego Jakuba, Pałowo - Świnoujście
- Szlak kajakowy rzeką Wieprza
OPIS SZLAKU
Szlak rozpoczyna/kończy swój bieg przy Zamku Książąt Pomorskich, najstarszym i najlepiej zachowanym przykładzie architektury obronnej na polskim wybrzeżu. Tuż przed zamkiem znajduje się duży węzeł szlaków turystycznych, pieszych i rowerowych. Ruszamy ul. Zamkową, skręcamy w ul. Podzamcze, potem w ul. Powstańców Wielkopolskich. Idziemy deptakiem i przechodząc przez Bramę Wysoką, dochodzimy do ul. Ojca Damiana Tynieckiego. Po lewej stronie znajduje się historyczna zabudowa miasta. Skręcamy w ul. Polną, idziemy w stronę elektrowni wiatrowej. Podziwiając wysokie (118 m) wiatraki, kierujemy się do wsi letniskowej Cisowo, w której mijamy gotycki kościół św. Stanisław Kostki, zbudowany w 1321 r. na miejscu dawnego kościoła drewnianego - Joannitów. We wsi, stoi pomnik ku czci mieszkańców poległych w czasie I wojny światowej i zabytkowa zabudowa zagrodowa z XIX w. Warto zwrócić uwagę, na grupę pomnikowych drzew, rosnącą przy kościele w Cisowie (cztery jesiony wyniosłe o obwodzie 230-250 cm, dwa jesiony wyniosłe odmiana zwisająca o obwodzie 230-250 cm, trzy dęby szypułkowe o obwodzie 230-250 cm, klon zwyczajny o obwodzie 320 cm, kasztanowiec zwyczajny o obwodzie 245 cm, lipa drobnolistna o obwodzie 230 cm). Po przejściu przez wieś kierujemy się na północ (we wsi węzeł z czarnym szlakiem rowerowym, zaś szlak Jakubowy odchodzi w kierunku Sławna), do kolejnej wsi - Kopań. To wieś letniskowa, ale i historyczna. Możemy tu odnaleźć zabudowę zagrodową z XVII-XIX wieku, a 300 metrów na północny zachód - grodzisko. Przy zachodnim brzegu jeziora Kopań znajduje się ogromny granit różowy – nad wodę wystaje 1,2 m kamienia. Wędrujemy na wschód, wzdłuż brzegu. Początkowo mamy dość dobrą drogę, jednak na rozwidleniu skręcamy w lewo, wchodzimy w dość zarośniętą i zanikającą drogę. Następnie szlak prowadzi nas przyjeziorną ścieżką, następnie drogą polną aż do asfaltu. Skręcamy na północ. Mijamy od wschodu jezioro Kopań i wchodzimy do wsi letniskowej Wicie, gdzie tuż przy zejściu na plażę nasz szlak kończy/rozpoczyna swój bieg. W tym miejscu również węzeł z czerwonym szlakiem pieszym i trasą wojewódzką EV10/13.
Co dalej ?
Z wicia, możemy wrócić czerwonym szlakiem pieszym, przez Darłówko do Darłowa. I odwrotnie z Darłowa do Wicia, możemy powędrować szlakiem czerwonym. Oczywiście jest wiele innych opcji wycieczek, przy wykorzystaniu szlaków pieszych i rowerowych nie tylko gminy Darłowo, ale również Powiatu Sławieńskiego (gminy Postomino).
OBIEKTY NA SZLAKU
POMÓŻ MI STWORZYĆ OPIS OBIEKTÓW NA SZLAKU
POWIĄZANE SZLAKI I MAPY: aby sprawdzić z jakimi szlakami turystycznymi, krzyżujemy naszą wędrówkę, kliknij w zakładkę "produkty powiązane". Znajdziesz tam również mapy, na których znajduje się szlak, a mamy je w sprzedaży. Zakładka w ciągłej rozbudowie, w miarę wprowadzania szlaków i wydawnictw do bazy.
SKALA TRUDNOŚCI PIESZA – 1
SKALA TRUDNOŚCI ROWER – 2
SKALA TRUDNOŚCI NORDIC WALKING – 1
1 – łatwy bez utrudnień
2 – średni z miejscowymi utrudnieniami
3 – o utrudnionym przejściu/przejeździe
SPODOBAŁA CI SIĘ MOJA PRACA ?? SKORZYSTAŁEŚ Z MATERIAŁÓW ?? POSTAW MI KAWĘ - https://buycoffee.to/wiking-turystyka
Na pewno zmotywuje mnie do dalszej pracy. Często również kawka mi pomoże przy tworzeniu nowych i aktualizacji dotychczasowych danych. Do zobaczenia na Szlaku. W sezonie jesienno-zimowo-wiosennym, zapraszam na wspólne "Wyprawy z Wikingiem", podczas których wędrujemy po szlakach Województwa Zachodniopomorskiego i nie tylko.
Weryfikujemy, które opinie pochodzą od klientów, którzy kupili dany produkt. Po zatwierdzeniu wyświetlamy zarówno pozytywne, jak i negatywne opinie