P-ZKA-138, Ścieżka dydaktyczna "Las Samliński, 2km

Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 1 dzień roboczy
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 0,00 zł
bez kosztów dostawy
0.00
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Ocena: 0
Producent: Wiking
Kod produktu: P-ZKA-138

Opis


SPODOBAŁA CI SIĘ MOJA PRACA ?? SKORZYSTAŁEŚ Z MATERIAŁÓW ?? POSTAW MI KAWĘ - https://buycoffee.to/wiking-turystyka . Wspomóż utrzymanie domen, sklepu, serwera na dane ....

Kup kawę Wikingowi

Materiały zamieszczone lub zakupione w serwisie można wykorzystywać na ogólnych zasadach wynikających z prawa autorskiego i praw pokrewnych, w tym majątkowych - Regulamin korzystania z danych umieszczonych w serwisie .Jeśli chcesz umieścić widżet z mapką na swojej stronie, skontaktuj się z nami. Przygotujemy kod do wklejenia i wyślemy na mejla.


  1. NUMER SZLAKU W SERWISIE www.WedrujzNami.pl: P-ZKA-138
  2. NUMER SZLAKU WG PTTK: 
  3. PRZEBIEG SZLAKU: ścieżki Lasu Samlińskiego
  4. NAZWA SZLAKU: Zespół przyrodniczo-dydaktyczny "Las Samliński"
  5. POWIAT: Kamieński
  6. GMINA: Golczewo
  7. NAWIERZCHNIE: drogi i ścieżki leśne
  8. KOLOR: brak
  9. ROK POWSTANIA: nieznany
  10. ROK OSTATNIEGO ODNAWIANIA: nieznany
  11. ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: nieznany
  12. DŁUGOŚĆ: 2km
  13. WAŻNE UWAGI:

Jeśli znasz szlak, a nie ma go w naszym rejestrze, prosimy o przesłanie pliku .gpx oraz kilku słów o szlaku, zdjęć, abyśmy stworzyli jego wizytówkę. A jak masz czas, zapraszamy do stworzenia opisu szlaku, według naszego systemu. Szlaki są dla wszystkich i musimy je promować wspólnie.


CHARAKTERYSTYKA SZLAKU

Las Samliński znajduje się na morenowym wzgórzu, opadającym tarasami do pobliskiej rzeki Niemicy. Wzniesienie przecinają urokliwe wąwozy z licznymi źródliskami na zboczach. Rosną tu głównie lasy bukowe i dębowe z udziałem jesionu, wiązu, grabu, jaworu, trześni, modrzewia i daglezji. Wśród nich znaleźć można wiele drzew pomnikowych o imponujących wymiarach, między innymi buk o obwodzie pnia 640 cm oraz liczne dęby i buki o obwodach ponad 500 cm. Część z nich ma już ponad 200 lat. Na obszarach bagiennych dominuje olsza. Poza tym rośnie tu wiele roślin chronionych, między innymi wiciokrzew pomorski, bluszcz i śnieżyca wiosenna. Las Samliński stanowi także ostoję dla wielu gatunków zwierząt. Na torfowiskach spotkać można żabę moczarową, żabę wodną i kumaka nizinnego. Swoje gniazda mają tu kanie rude i bieliki. Wśród ssaków warto wymienić, żyjące tu wydry, borsuki i kuny leśne.

Aby lepiej poznać walory przyrodnicze Lasu Samlińskiego warto wybrać się na spacer ścieżką dydaktyczną. Ma ona ok. 2 km i prowadzi przez najciekawsze miejsca zespołu przyrodniczo-krajobrazowego. Po drodze można przeczytać na tablicach informacje o roślinach i zwierzętach. Przystanki zostały wyznaczone i nazwane przez dzieci ze Szkoły Podstawowej w Golczewie, między innymi mają nazwy Bukowy Dinozaur, Tajemnicze Bagna, czy Dąb na Cokole.

Do ścieżki dydaktycznej dotrzemy żółtym szlakiem pieszym "Doliną Niemicy" z Golczewa.

Szlaki turystyczne Ziemi Golczewskiej - MAPA TRASEO.PLMAPA  UMAP -  MAPA MAPY.CZ


OPIS SZLAKU

Spacerując po lesie nie tylko odpoczywamy , ale również poznajemy bliżej roślinność, która nas otacza; drzewa, krzewy i runo leśne. Zatrzymując się na przystankach możemy zaznajomić się z ciekawymi przejawami życia i zbiorowisk leśnych. Łatwo wówczas zaobserwować związek pomiędzy rozmieszczeniem gatunków drzew i innych roślin, a warunkami hydrograficznymi, zróżnicowaniem topograficznym terenu i glebami. Zrozumiemy ,ze las, jak i każde inne zbiorowisko roślinne, nie jest przypadkowym nagromadzeniem się roślin. Drzewa, krzewy, rośliny zielone, liczne zwierzęta tworzą ogromną różnorodność organizmów, każde z nich jednak odgrywa określoną role, obecność jednych warunkuje życie drugich. Dla pewnego zaznajomienia się ze zbiorowiskiem leśnym, należy organizować wycieczki ścieżką przez cały rok, co pewien czas, począwszy od wczesnej wiosny, a kończąc w zimie, gdyż przez ten okres następuje zmiana flory i fauny. Dydaktyczna ścieżka przyrodnicza ,,Las Samliński ’’ liczy około 2 km. Rozpoczyna się od końca wsi Samlino, przebiega stara aleją kasztanową od nieistniejącego już pałacu i dalej wiedzie przez malownicze i osobliwe tereny lasu i Wzgórza Samlińskiego. O wiele trudniej zaobserwować faunę, ze względu na jej dużą ruchliwość toteż przy opisie każdego przystanku podano powszechnie spotykane gatunki zwierząt, łatwe do rozpoznania. Na trasie znajduje się 7 przystanków. Wędrówkę rozpoczynamy żółtym szlakiem, od alejki bardzo wiekowych kasztanów i po ok. 100 metrach znajdziemy się na skraju lasu. I przystanek ,,Chrońmy nasze rośliny leśne’’ Miejsce to zostało wybrane celowo. Powinniśmy na chwilę zatrzymać się przed wejściem do lasu, zastanowić, jak należy się w nim zachować i zapoznać się z mapką trasy. ,,Chrońmy nasze rośliny leśne’’ – z tym apelem zwracamy się do wszystkich. Zachęcamy do poznawania i ochrony dziko rosnących roślin. Las tworzy pewną zrównoważoną całość, rządzącą się określonymi prawami, w której znajduje się ład i porządek. Tej równowagi nie należy naruszać. Zapraszamy do dalszej wędrówki. Idziemy dalej żółtym szlakiem przez około 50 metrów. Po obu stronach drogi mijamy las. Po prawej; bukowy, gdzie 92-letnie drzewa osiągają wysokość 28 metrów . Po lewej; mieszany, z drzewostanem; świerka, buku, daglezji, modrzewia, z domieszką dębu osiągającego wiek nawet 150 lat. II przystanek ,,Bukowy dinozaur’’o potężny buk o obwodzie 7 metrów liczący ponad 200 lat, uważany za jeden z najstarszych na Pomorzu Zachodnim. Gdy się przyjrzymy bliżej drzewu zauważymy na nim wyraźne symptomy starości i obumierania przez przerzedzanie korony, tworzenie pęknięć i guzów na korze , obumieranie gałęzi . Buki są bardzo wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne. Nawet niewielkie uszkodzenie kory powoduje powstanie martwicy drewna. Pamiętaj o tym!

Z krzewów rosnących na tym terenie zobaczymy bez czarny, leszczynę, samosiew buka, a w runie jako pierwsze wiosną kwitną zawilce. Ssaki zamieszkujące ten teren i najbliższą okolicę; sarna, jeleń, dzik, lis. Z ptaków można spotkać dzięcioła, kowalika, drozda. Skręcamy kątem prostym w lewo kierując się 200metrów dalej na szczyt wzgórza. III przystanek ,,Modrzewiowe wrota’’ Spotykamy tu trzy daglezje rosnące niedaleko siebie oznakowane żółtym paskiem i numerem. Drzewa doborowe z uwagi na najlepsze cechy dziedziczne zostały wytypowane przez rzeczoznawców z Instytutu Badawczego Leśnictwa do ogólnopolskiego zasobu drzew doborowych i każde z nich otrzymało swój numer. To najdoskonalsze genetycznie drzewo z najlepszymi cechami, wyróżniające się wysoką zdrowotnością, długim, prostym, pozbawionym gałęzi pniem, dużą masą , silną, proporcjonalną koroną. Zbierany z nich materiał rozmnożeniowy – nasiona wykorzystuje się do wyhodowania sadzonek używanych przy sadzeniu lasu. Taki sposób rozmnażania drzew powoduje, że potomstwo wrośnie na równie okazałe jak ich ,,rodzice’’ W okolicy daglezji w promieniu 20-50 metrów ujrzymy pomnikowe okazy buków i dębów. Niektóre z nich osiągają obwody 5-6 metrów. W drzewostanie można zobaczyć też świerki, a w podszycie ; bez czarny, leszczynę, samosiew buka, trzmielinę, wiciokrzew pomorski.

IV przystanek ,,Naturalna odnowa buka’’

Przed nami zbocze Wzgórze Samlińskiego obrośnięte młodymi drzewkami buczyny pomorskiej. Drzewostan w tym miejscu nie jest zwarte, co umożliwia wzrost siewek buka. Najbardziej korzystne warunki istnieją przy ściółce nie przekraczającej 3-6 centymetrów grubości. Dlatego bardzo ważne jest by przeprowadzić tu ciecia przygotowawcze. Usunięciu podlegają drzewa złej jakości. Nie należy wchodzić miedzy młodą buczynę, bowiem jest ona bardzo wrażliwa na uszkodzenia. Uszanuj to! V przystanek ,,Tajemnicze bagna’’ Charakterystyczna dla tego zbiorowiska jest olsza. Jest drzewem obniżeń typowych dla bagien. Posiada wówczas dużą zdolność dawania odrośli z pnia tworząc olesy. Na podmokłych glebach wytwarza krótkie korzenie serdeczne i szeroko rozpostarte korzenie boczne. Z drzew towarzyszących zobaczymy brzozę i jesion. W podszycie spotkamy

leszczynę i czeremchę. Płazy, które można tu zaobserwować to; żaba moczarowa, żaba wodna, kumak nizinny. Duże skupiska tych osobników występują na wiosnę w okresie godów. Idziemy dalej wzdłuż malowniczego krajobrazu źródlisk i wracamy na żółty szlak. Po 30 metrach wędrówki docieramy do rozwidlenia dróg. Tutaj schodzimy ze szlaku i idziemy drogą w górę 20 metrów dalej wchodzimy do wąskiego jaru prowadzącego na Wzgórze Samlińskie. Mijamy przepiękne, stary las dębowo- bukowo- grabowy gdzie drzewa osiągnęły wiek 107 lat. Wyżej, po lewej stronie zobaczymy sosny z charakterystyczną jasnobrązową kora. To niewielki lasek sosnowy z drzewami, które mają 97 lat. Po 300 metrach dochodzimy do zabudowań gospodarstwa rolnego. Skręcamy katem prostym w lewo kierując się 200 metrów dalej na szczyt wzgórza.

VI przystanek ,,Dąb na cokole’

Jest to bardzo stary dąb szypułkowy, ze zmianami w korze do wysokości 1 metra. Wokół drzewa widać liczne ślady żerowisk dzików, szukających tu owoców buczyny i dębów. W podszycie zobaczymy leszczynę i samosiew buka. Idziemy dalej i schodzimy stromym zboczem ze wzgórza, skręcając nieco w prawo. Po około 100 metrach dochodzimy do ciemnego lasku, gdzie spotykamy modrzew europejski.

VII przystanek ,,Modrzewiowe wrota’’

Dwa dostojne, smukłe modrzewie o obwodzie ponad 3 metry i wieku 67 lat, stoją blisko siebie, jakby zapraszając nas do przejścia miedzy nimi i zwiedzania tej części lasu. Jest on mieszany . W różnych częściach występują tu ; modrzew, daglezja oraz dąb i buk. Modrzew jest to gatunek wybitnie światłożądny, najbardziej ze wszystkich drzew iglastych, dlatego zastanawiające jest dlaczego uszlachetniającą w drzewostanach wielogatunkowych. Przychodzimy przez ,, modrzewiowe wrota’’ i po około 250 metrach jesteśmy z powrotem na żółtym szlakiem. Tu kończy się nasza przygoda na ścieżce dydaktycznej ,, Las Samliński’’

Tekst: Maria Jędruszek, Czesław Skubisz, Golczewo 2000. Pobrano ze strony www.golczewo.pl .


SKALA TRUDNOŚCI PIESZA – 1
SKALA TRUDNOŚCI ROWER – 3
SKALA  TRUDNOŚCI NORDIC WALKING - 2

1 – łatwy bez utrudnień
2 – średni z miejscowymi utrudnieniami
3 – o utrudnionym przejściu/przejeździe


SPODOBAŁA CI SIĘ MOJA PRACA ?? SKORZYSTAŁEŚ Z MATERIAŁÓW ?? POSTAW MI KAWĘ - https://buycoffee.to/wiking-turystyka

Kup kawę Wikingowi

Na pewno zmotywuje mnie do dalszej pracy. Często również kawka mi pomoże przy tworzeniu nowych i aktualizacji dotychczasowych danych. Do zobaczenia na Szlaku. W sezonie jesienno-zimowo-wiosennym, zapraszam na wspólne "Wyprawy z Wikingiem", podczas których wędrujemy po szlakach Województwa Zachodniopomorskiego i nie tylko.

 

Masz pytania ? Zadzwoń 501036860 w godz. 10:00-18:00, lub napisz e-mail biuro@wedrujznami.pl  .


Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:

Opinie o produkcie (0)

Weryfikujemy, które opinie pochodzą od klientów, którzy kupili dany produkt. Po zatwierdzeniu wyświetlamy zarówno pozytywne, jak i negatywne opinie

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl