R-C-ZCH/FSD-316, szlak rowerowy czerwony, Moczele - Moczele, 20,7km

Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 1 dzień roboczy
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 0,00 zł
bez kosztów dostawy
0.00
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Ocena: 0
Producent: Wiking
Kod produktu: R-C-ZCH/FSD-316

Opis


SPODOBAŁA CI SIĘ MOJA PRACA ?? SKORZYSTAŁEŚ Z MATERIAŁÓW ?? POSTAW MI KAWĘ - https://buycoffee.to/wiking-turystyka . Wspomóż utrzymanie domen, sklepu, serwera na dane ....

Kup kawę Wikingowi

Materiały zamieszczone lub zakupione w serwisie można wykorzystywać na ogólnych zasadach wynikających z prawa autorskiego i praw pokrewnych, w tym majątkowych - Regulamin korzystania z danych umieszczonych w serwisie .Jeśli chcesz umieścić widżet z mapką na swojej stronie, skontaktuj się z nami. Przygotujemy kod do wklejenia i wyślemy na mejla.


 1. NUMER SZLAKU W SERWISIE www.WedrujzNami.pl:  R-C-ZCH/FSD-316
 2. NUMER SZLAKU WG PTTK: 
 3. PRZEBIEG SZLAKU: Moczele most nad Drawą - Springe cmentarz - Sitnica - Bogdanka - Zatom węzeł szlaków - Moczele most nad Drawą
 4. NAZWA SZLAKU: Pętla Zatom
 5. POWIAT: Choszczeński, Strzelecko-Drezdenecki
 6. GMINA: Drawno, Dobiegniew
 7. NAWIERZCHNIE: drogi asfaltowe, bruk, utwardzone, gruntowe leśne.
 8. KOLOR: czerwony
 9. ROK POWSTANIA: 2014
 10. ROK OSTATNIEGO ODNAWIANIA: 2014
 11. ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2014
 12. DŁUGOŚĆ: 20,7km
 13. WAŻNE UWAGI: szlak o charakterze pętli, oznakowanie dwustronne. W 2022 oznakowanie oceniamy jako dobre. Na drogach publicznych, brakuje znaków, z powodu wycinania przydrożnych drzew z oznakowaniem.
 14. LINKI ZEWNĘTRZNE:  

SZLAK ZNAJDZIESZ NA NA NASZEJ MAPIE OGÓLNEJ ZNAKOWANYCH SZLAKÓW TURYSTYCZNYCH (zawsze aktualizowana pełna mapa)


Jeśli znasz szlak, a nie ma go w naszym rejestrze, prosimy o przesłanie pliku .gpx oraz kilku słów o szlaku, zdjęć, abyśmy stworzyli jego wizytówkę. A jak masz czas, zapraszamy do stworzenia opisu szlaku, według naszego systemu. Szlaki są dla wszystkich i musimy je promować wspólnie.


CHARAKTERYSTYKA SZLAKU

Szlaki rowerowe Drawieńskiego Parku Narodowego, tworzą trzy zazębiające się pętle od północnych granic w Drawnie, do południowych granic w Głusku. Dzięki temu można wykonać jedną, długą pętlę wokół Drawy. Osoby z mniejszą kondycją mogą przejechać każdą z pętli oddzielnie.

Środkowym szlakiem jest Pętla Zatom. Połowa trasy przebiega po malowniczym terenie DPN-u, wzdłuż zachodniego brzegu Drawy, od Moczeli (most nad Drawą) do Zatomia drogą brukową pamiętającą XIX wiek. Druga połowa od Zatomia do Moczeli, poprowadzi nas drogami asfaltowymi. Na trasie znajdziemy małe osady leśne i ich pozostałości, w tym trzy cmentarze poniemieckie; Sitnica, Moczele, Springe. Do tego troszkę starej zabudowy wiejskiej i oczywiście jak to w parku narodowym bywa, mnóstwo przyrody. Do dyspozycji mamy aż dwa pola biwakowe DPN. Nic tylko wsiąść na rower i ruszyć na szlak. Oczywiście, szlak będzie również ciekawy dla piechurów, pomimo długich przebiegów asfaltem.

Jeśli chcesz zwiedzić Głusko i okolice, polecamy przewodnika Drawieńskiego Parku Narodowego - Tomasza Boguckiego tel. 692716215. Profesjonalnie oprowadzi grupę, zarówno pod względem przyrodniczym, jak i historycznym po terenie DPN, okolicach Głuska i Starego Osieczna. Na szlaku liczne węzły ze szlakami turystycznymi, umożliwiające przygotowanie wielu wariantów wędrówek:

 • pieszy czerwony im. Hetmana Stanisława Czarnieckiego, Stargard - Kostrzyn nad Odrą
 • pieszy niebieski Moczele - Jezioro Ostrowieckie
 • pieszy zielony Zatom - Nowa Studnica
 • ścieżka dydaktyczna Barnimie, Barnimie - Zatom
 • Ścieżka dydaktyczna Międzybór, Zatom - Międzybór
 • rowerowy niebieski Pętla Barnimie
 • szlak konny Pętla Zatom - Barnimie - Zatom
 • szlak konny Pętla Zatom 1
 • szlak konny pętla Zatom 2
 • szlak kajakowy rzeką Drawą

Jako bazę wypadową na wyprawy piesze, rowerowe i kajakowe, polecam Agroturystykę Barnimie, prowadzoną przez Państwa Nowaków - https://www.drawa24.pl . Do dyspozycji gości są pokoje w agroturystyce oraz duże pole namiotowe i kamperowe stanowiska. Zapewnione jest również super pyszne wyżywienie, z własnej kuchni - przy grupach również z dowozem. Jeśli chcesz skorzystać ze spływu kajakowego wraz z dowozem, również nie ma tu problemu.


OPIS SZLAKU - POMÓŻ MI STWORZYĆ OPIS

 

Na pobliskim polu biwakowym Bogdanka lub Sitnica, nad Drawą, możemy również rozpalić ognisko, czy pobiwakować. Jednak obowiązują tutaj zasady udostępniania terenu DPN dla turystyki.


OBIEKTY NA SZLAKU - POMÓŻ MI STWORZYĆ OPISY

Moczele, to obecnie osada leśna, z leśniczówką Drawieńskiego Parku Narodowego i kilkoma budynkami. Reszta wsi uległa zniszczeniu. Wzdłuż szlaku możemy zobaczyć fundamenty dawnych gospodarstw, opuszczonych po wojnie. Jak widać prawie podzieliła losy pobliskiej wsi Springe. W miejscowości Moczele, przy skrzyżowaniu drogi leśnej z brukiem z Głuska do wsi Zatom, na górce w otoczeniu lasu znajduje się dawny, obecnie nieczynny, cmentarz ewangelicki z połowy XIX w. Najstarsze zachowane fragmenty nagrobków pochodzą z 1868 r. (krzyż metalowy), 1871 r., 1881 r., 1887 r., 1892 r. (krzyż kamienny), 1913 r., 1925 r., 1938 r., oraz 29 mogił z pierwszej połowy XX w.

W pobliżu rozwidlenia szosy z Drawna do Głuska z drogą szutrową do wsi Moczele, w otoczeniu lasu, znajduje się dawny, obecnie nieczynny, cmentarz ewangelicki założony w połowie XIX w. (dawna nieistniejąca wieś Springe). Najstarsze istniejące nagrobki pochodzą z 1867 r., 1888 r., 1890 r., 1891 r. (krzyż żeliwny), 1892 r. (dwa nagrobki), 1895 r., oprócz tego jest 35 mogił z drugiej połowy XIX w. i fundamenty kaplicy grobowej z tego samego czasu. 

Zatom, to duża wieś na śródleśnej polanie, 11 km na południowy- wschód od Drawna, przy drodze do Dobiegniewa. Początki osady są nieznane, musiała jednak istnieć już w XV w. Cała część Puszczy na prawym brzegu Drawy nosiła niegdyś nazwę "Zatomskiej", dla odróżnienia od lewobrzeżnej- "Miradzkiej". Osada opustoszała w XVI w. W 1601 r. lokowana na nowo przez margrabiego Jana. W XIX w. była dużą wsią: istniał tu kościół parafialny i posterunek żandarmerii. W latach 20- tych rozbudowano ją w wyniku państwowej akcji kolonizacji niemieckich ziem wschodnich. W Zatomiu dominuje  typowa dla regionu zabudowa ceglana i ryglowa z przełomu XIX i XX wieku.  Co warto zobaczyć:

 • Pośrodku wsi kościół NMP Matki Kościoła, zbudowany w latach 1987-91. Stoi na miejscu poprzedniej świątyni. W pobliżu stary budynek ryglowy i skupisko cisów wokół fundamentów dawnego pomnika mieszkańców poległych w I wojnie światowej. We wsi jeszcze kilka innych domów ryglowych z połowy XIX w.
 • Klon Solarzy. Niestety obecnie możemy tylko podziwiać pozostałości Klonu Solarzy, pod którym jak głoszą legendy odpoczywali kupcy na Szlaku Solny, prowadzącym z Kołobrzegu na południe Polski. Był najgrubszym i najstarszym znanym klonem w Polsce o obwodzie ponad 5 metrów. Zmarł powalony przez wichurę w wieku około 320 lat. Patrząc na zwalone, potężne konary Klonu Solarzy można jedynie uruchomić wyobraźnię i spojrzeć na to rumowisko, jak na starą księgę z rozsypanymi kartami z zapisem historii tych ziem: ludzi i zdarzeń. Wydaje się, jakby ta jedyna w swoim rodzaju Kronika spadła z wysokiej półki i ujawniła wiedzę zbieraną przez wieki.
 • Na prywatnej posesji w południowo - zachodniej części wsi rośnie dąb szypułkowy o ponad 500 cm obwodzie. Przez wieś prowadzi aleja lipowa. Dwie najgrubsze lipy (do 415 cm obwodu) rosną w pobliżu kościoła. Przy resztkach pomnika mieszkańców poległych w I wojnie światowej rosną dwa cisy.
 • W okolicy ładne fragmenty Doliny Drawy- uroczysko Zatomskie Zbocza.

 


POWIĄZANE SZLAKI I MAPY: aby sprawdzić z jakimi szlakami turystycznymi, krzyżujemy naszą wędrówkę, kliknij w zakładkę "produkty powiązane". Znajdziesz tam również mapy, na których znajduje się szlak, a mamy je w sprzedaży. Zakładka w ciągłej rozbudowie, w miarę wprowadzania szlaków i wydawnictw do bazy.


SKALA TRUDNOŚCI PIESZA – 1
SKALA TRUDNOŚCI ROWER – 2
SKALA TRUDNOŚCI NORDIC WALKING - 1

1 – łatwy bez utrudnień
2 – średni z miejscowymi utrudnieniami
3 – o utrudnionym przejściu/przejeździe


SPODOBAŁA CI SIĘ MOJA PRACA ?? SKORZYSTAŁEŚ Z MATERIAŁÓW ?? POSTAW MI KAWĘ - https://buycoffee.to/wiking-turystyka

Kup kawę Wikingowi

Na pewno zmotywuje mnie do dalszej pracy. Często również kawka mi pomoże przy tworzeniu nowych i aktualizacji dotychczasowych danych. Do zobaczenia na Szlaku. W sezonie jesienno-zimowo-wiosennym, zapraszam na wspólne "Wyprawy z Wikingiem", podczas których wędrujemy po szlakach Województwa Zachodniopomorskiego i nie tylko.

 

Masz pytania ? Zadzwoń 501036860 w godz. 10:00-18:00, lub napisz e-mail biuro@wedrujznami.pl  .


 

Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

Weryfikujemy, które opinie pochodzą od klientów, którzy kupili dany produkt. Po zatwierdzeniu wyświetlamy zarówno pozytywne, jak i negatywne opinie

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl