MAPY SZLAKÓW ON-LINE
Nasza mapa Szlaków Pomorza Zachodniego
Aplikacja szlaków mapa-turystyczna.pl
Mapa umocnień Wału Pomorskiego
Pomorska Droga Świętego Jakuba
Europejski Szlak Gotyku Ceglanego
Szlakiem Mapy Lubinusa
Szlaki Pomorskie
Szlaki Lubelszczyzny
Szlaki Kujawsko-Pomorskie
Szlaki Warmii i Mazur
Szlaki Mazowsza
Szlaki Małopolski
Szlaki Dolnego Śląska
Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo
PRZYDATNE MAPY
Ogólnopolska Baza Kolejowa
Archiwum Map Zachodniej Polski
Mapa Lasów Państwowych
Leśny Przewodnik Turystyczny
CIEKAWE LINKI
Architektura Sakralna Pomorza
Architektura Pomorza
Serwis Zabytek.pl
West is the best - przewodnik
Pomniki Poległych z Pomorza Środkowego
Kościoły drewniane w Polsce
Chatki i Bazy Akademickie
PROGNOZA POGODY
Niemiecka pogoda
Burzowo.info
Windy.com
ICM Polska
WSPÓŁPRACA
P-Z-ZWA/PCT-092, szlak pieszy zielony, Tuczno - Żelichowo, 31,1km
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalniOpis
SPODOBAŁA CI SIĘ MOJA PRACA ?? SKORZYSTAŁEŚ Z MATERIAŁÓW ?? POSTAW MI KAWĘ - https://buycoffee.to/wiking-turystyka . Wspomóż utrzymanie domen, sklepu, serwera na dane ....
Materiały zamieszczone lub zakupione w serwisie można wykorzystywać na ogólnych zasadach wynikających z prawa autorskiego i praw pokrewnych, w tym majątkowych - Regulamin korzystania z danych umieszczonych w serwisie .Jeśli chcesz umieścić widżet z mapką na swojej stronie, skontaktuj się z nami. Przygotujemy kod do wklejenia i wyślemy na mejla.
- NUMER SZLAKU W SERWISIE www.WedrujzNami.pl: P-Z-ZWA/PCT-092
- NUMER SZLAKU WG PTTK: ZP-1136-z
- PRZEBIEG SZLAKU: Tuczno - rz. Młynówka - Martew - Brzeźniak - Golin - Człopa - Trzebin - Przelewice - Żelichowo
- NAZWA SZLAKU:
- POWIAT: Wałecki, Czarnkowsko - Trzcianowski
- GMINA: Tuczno, Człopa, Krzyż Wielkopolski
- NAWIERZCHNIE: drogi asfaltowe, utwardzone i gruntowe, ścieżki i bezdroża
- KOLOR: zielony pasek, pomiędzy dwoma białymi w poziomie
- ROK POWSTANIA: 1998
- ROK OSTATNIEGO ODNAWIANIA: nieznany
- ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2012
- DŁUGOŚĆ: 31,1 km (według pomiaru GPS)
- WAŻNE UWAGI: szlak o charakterze liniowym, oznakowanie dwustronne. W 2022 roku oznakowanie oceniamy jako niedostateczne, wręcz zanikające, w obu kierunkach.
- LINKI ZEWNĘTRZNE: Zasady korzystania z pół biwakowych na terenie Nadleśnictwa Człopa.
Jeśli znasz szlak, a nie ma go w naszym rejestrze, prosimy o przesłanie pliku .gpx oraz kilku słów o szlaku, zdjęć, abyśmy stworzyli jego wizytówkę. A jak masz czas, zapraszamy do stworzenia opisu szlaku, według naszego systemu. Szlaki są dla wszystkich i musimy je promować wspólnie.
CHARAKTERYSTYKA SZLAKU
Jest to szlak o charakterze liniowym. Przebiega po południowo-wschodnich terenach Województwa Zachodniopomorskiego. Łączy sieci szlaków Powiatu Wałeckiego, Drawieńskiego Parku Narodowego i Województwa Wielkopolskiego. Jest to długi szlak, prowadzący głównie dobrymi drogami, przez co nadaje się również na wycieczki rowerowe, o charakterze terenowym. Na szlaku oprócz sporej ilości lasów, ze zdrowym mikroklimatem, i urozmaiconej rzeźby terenu, czekają na nas zabytki w tym Zamek Wedlów, malownicze brzegi jezior oraz jak to bywa na Wale Pomorskim, kilka bunkrów. Świetnie łączy Tuczno z Człopą. Te dwie miejscowości położone są nad jeziorami umożliwiając nie tylko biwakowanie (obozowanie), ale również aktywny wypoczynek w oparciu o szlaki piesze, rowerowe i kajakowe w okolicy. Dobra baza noclegowo-żywieniowa, wypożyczalnie kajaków, czy firmy przewozowe, zapewnią miłe wspomnienia nie tylko grupom, ale i osobom indywidualnym i rodzinom. Szlak przecina inne szlaki turystyczne, co pozwala na przygotowywanie różnych opcji wycieczek pieszych i rowerowych. Życzę udanych wrażeń i miłych wędrówek pieszych i rowerowych, opisywanym szlakiem szlakiem.
Na szlaku węzły ze szlakami:
- Czerwony pieszy im. IV Dywizji Piechoty, Jez. Karpiowe (Nadarzyce) - Człopa
- Żółty pieszy Wokół Jeziora Tuczno, pętla Tuczno
- Niebieski pieszy, pętla Tuczno
- Czarny pieszy Wokół Młynówki, pętla
- Czarny pieszy, Załom - Przelewice
- Pieszy żółty, Człopa - Wierzbno
- Zielony rowerowy, Marcinkowice - Tuczno
- Czarny rowerowy, Tuczno - Bralin
- Niebieski rowerowy, pętla Trzcianka
- Zielony rowerowy, Sześciu Jezior, pętla Krzyż Wielkopolski
OPIS SZLAKU
Tuczno to miejscowość turystyczna położona na południu woj. zachodniopomorskiego. W jego okolicy znajdują się trzy jeziora: Tuczno, Zamkowe i Lubiatowo, połączone Młynówką, wpływającą do Płocicznej. Miasto dysponuje bazą noclegową (od pensjonatów po pola biwakowe) i ładnym kąpieliskiem. W Tucznie znajduje się węzeł szlaków turystycznych, pieszych i rowerowych, można skorzystać również z usług kajakowych. To idealny punkt wypadowy do wschodniej części Drawieńskiego Parku Narodowego. Do atrakcji miasta należy Zamek Wedlów z XIV w., kościół pw. Wniebowstąpienia NMP z 1522 r., kapliczka św. Jerzego z XVII w., zabytkowy młyn oraz dom zakonny Sióstr Zgromadzenia św. Elżbiety w Tucznie z 1868 roku. Nie zabraknie tu również pozostałości Wału Pomorskiego/Pozycji Pomorskiej. Znajdziemy tu kilka wysadzonych schronów bojowych w okolicach zamku, oraz wzdłuż północnych brzegów tuczeńskich jezior. W północnej części miasta możemy podziwiać zabytkowy, odrestaurowany most kolejowy (drugi widowiskowy most znajduje się na północny zachód, od Tuczna w Krępie Krajeńskiej). Z przyrodniczych obiektów polecam Park Miejski ze starodrzewem, oraz rezerwat przyrody Mszary Tuczyńskie, czy też Leśne Źródła. W mieście znajdziemy również cmentarz choleryczny z neogotycką, ceglaną kapliczką i pozostałości cmentarza żydowskiego.
Początek szlaku znajduje się w Tucznie na parkingu przy kościele. Jest tu duży węzeł szlaków pieszych i rowerowych. Po zwiedzeniu Tuczna, wychodzimy szlakiem ulicami Zamkowa, Klasztorna. Za budynkami. Towarzyszą nam szlaki piesze i rowerowy, z którymi będziemy się krzyżować, lub mieć wspólny przebieg, aż do zachodnich brzegów jeziora Tuczno i rzeki Młynówki. Okrążamy jezioro od północy i dochodzimy do mostu nad rzeką. Po północnej stronie Młynówki, znajdziemy ustawione co kilkaset metrów, wysadzone schrony bojowe Wału Pomorskiego/Pozycji Pomorskiej. Przechodzimy przez most i kierujemy się na południe. Kolejno odchodzą od nas szlaki piesze; czarny i żółty. Wędrując przez las, po minięciu słupowej kapliczki przydrożnej. dochodzimy do wsi Martew - tutaj skrzyżowanie ze szlakiem czerwonym. Na zachód dojdziemy do Drawieńskiego Parku Narodowego, zaś na wschód wrócimy do Tuczna. Możemy również skorzystać z zielonego szlaku rowerowego. Na uwagę zasługuje kilka ciekawych budynków mieszkalnych, cmentarz poniemiecki w zachodniej części wsi, oraz kościół szachulcowy pw. MB Różańcowej z drewnianą dzwonnicą z XIX w. Wychodzimy ze wsi asfaltem, następnie brukiem i na rozwidleniu dróg, skręcamy w drogę gruntową. Lasem wędrujemy do Brzeźniaka - z zabytków znajdziemy tu jedynie pozostałości cmentarza poniemieckiego. Przechodzimy przez wieś brukiem, następnie drogą utwardzoną, do Golina. Na rozwidleniu ulic wsi, w lewo, znajduje się stary cmentarz ewangelicki. Mijamy po prawej wiejskie jeziorko i przed kościołem skręcamy w lewo. Asfaltem kierujemy się do Człopy. Przechodzimy pod zabytkowym mostem kolejowym i jesteśmy już w mieście. Po lewej mijamy cmentarz komunalny, również, ze starymi nagrobkami poniemieckimi oraz dawny cmentarz żydowski. Wędrując przez miasto, przechodzimy nad rzeką Cieszynką (szlak kajakowy), mijamy kościół pw. Świętego Antoniego zbudowany w latach 1934-38, oraz szereg zabytkowej zabudowy z przełomu XIX i XX wieku. Człopa, podobnie jak Tuczno, jest miejscowością turystyczną, położoną nieopodal jezior; Miejskiego i Młyńskiego Wielkiego. Przez miasto przepływa rzeka Cieszynka (dopływ Płocicznej), często wykorzystywana przez kajakarzy. Można tu aktywnie wypocząć, wykorzystując dobrą bazę noclegową i walory turystyczne gminy. Na uwagę zasługują liczne szlaki do Drawieńskiego Parku Narodowego, czy po powiecie wałeckim. Człopa, jest również rajem dla wędkarzy (osiem jezior) oraz miłośników orienteeringu. Zabytki w Człopie to cmentarz żydowski i zespół obiektów mostowych zlikwidowanej linii kolejowej Człopa-Wałcz (wiadukt drogowy w ciągu drogi wojewódzkiej nr 177, most kolejowy nad rzeką Cieszynką, kładka dla pieszych pomiędzy boiskiem szkolnym, a strzelnicą). Dochodzimy do dawnego dworca kolejowego (linia nieczynna) - tutaj duży węzeł szlaków pieszych i rowerowych:
- Czerwony pieszy im. IV Dywizji Piechoty, Jez. Karpiowe (Nadarzyce) - Człopa, kończący/rozpoczynający swój bieg
- Pieszy żółty, Człopa - Wierzbno, kończący/rozpoczynający swój bieg
- Niebieski rowerowy, pętla Trzcianka
Wraz z niebieskim szlakiem rowerowym, ruszamy drogą wojewódzką nr 177 do wsi Trzebin, mijając po drodze plażę nad jeziorem Rakowiec. Docieramy do skrzyżowania we wsi, gdzie odchodzi od nas niebieski szlak rowerowym. Na uwagę zasługują zabytki wsi; pozostałości cmentarza poniemieckiego, dwór z parkiem dworskim. Dalej korzystamy z drogi wojewódzkiej. Po kilkuset metrach skręcamy w drogę polną. Po lewej mijamy stary cmentarz poniemiecki. Początkowo terenem otwartym, później leśnym docieramy do Przelewic. Na wysokości stawów, przy końcu lasu, mijamy po lewej kolejny cmentarz poewangelicki na szlaku. Na skrzyżowaniu węzeł z czarnym szlakiem pieszym, który tutaj kończy/rozpoczyna swój bieg. Skręcamy w lewo i wchodzimy do centrum wsi, z neogotyckim, ceglanym kościołem pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, z przełomu XIX i XX wieku, który zbudowano w miejscu wcześniejszego drewnianego. Na uwagę zasługuje również zabudowa z przełomy XIX/XX wieku. Przez miejscowość przepływa rzeka Człopica. W okolicy znajdują się dwa jeziora: Płocice i Krzywe oraz rezerwat "Stary Załom". W północnej części wsi znajdziemy również budynki dawnego folwarku, ze zbudowanym przy drodze dworkiem i położonymi za nim pozostałościami parku dworskiego. Po zwiedzeniu wsi, wracamy do kościoła i wędrujemy na wschód. Za stawami i rzeczką Człopicą, skręcamy w lewo i drogą gruntową dochodzimy do dawnej linii kolejowej. Przechodzimy nią i drogą leśną, później polną, przechodząc przez granicę województw; zachodniopomorskiego i wielkopolskiego, docieramy do Żelichowa, gdzie nasz szlak kończy/rozpoczyna swój bieg oraz ma węzeł z niebieskim szlakiem rowerowym Sześciu Jezior. Warto również zwiedzić tę najstarszą w gminie Krzyż Wielkopolski wieś. Nazwa pochodzi od huty wytapiającej żelazo z rudy tzw. darniowej czyli pochodzącej z torfowisk i innych terenów podmokłych. Do dziś zachowały się domy z połowy XVIII w., dwa poniemieckie cmentarze oraz miejsce pochówku młynarzy (do poł. lat 70. XX w. na tut. rzece Człopicy pracował młyn wodny). Kościół pw. Narodzenia NMP pochodzi z końca XIX wieku. Dziękuję za wspólną wędrówkę. Szkoda, że nie ma już linii kolejowej 412, z Krzyża Wlkp. do Wałcza, która byłaby świetnym uzupełnieniem wędrówek i spełniała swoją rolę świetnie do końca lat 80-tych, XX wieku.
OBIEKTY NA SZLAKU
POMÓŻ MI STWORZYĆ OPIS OBIEKTÓW NA SZLAKU
POWIĄZANE SZLAKI I MAPY: aby sprawdzić z jakimi szlakami turystycznymi, krzyżujemy naszą wędrówkę, kliknij w zakładkę "produkty powiązane". Znajdziesz tam również mapy, na których znajduje się szlak, a mamy je w sprzedaży. Zakładka w ciągłej rozbudowie, w miarę wprowadzania szlaków i wydawnictw do bazy.
SKALA TRUDNOŚCI PIESZA – 1
SKALA TRUDNOŚCI ROWER – 2
SKALA TRUDNOŚCI NORDIC WALKING – 1
1 – łatwy bez utrudnień
2 – średni z miejscowymi utrudnieniami
3 – o utrudnionym przejściu/przejeździe
SPODOBAŁA CI SIĘ MOJA PRACA ?? SKORZYSTAŁEŚ Z MATERIAŁÓW ?? POSTAW MI KAWĘ - https://buycoffee.to/wiking-turystyka
Na pewno zmotywuje mnie do dalszej pracy. Często również kawka mi pomoże przy tworzeniu nowych i aktualizacji dotychczasowych danych. Do zobaczenia na Szlaku. W sezonie jesienno-zimowo-wiosennym, zapraszam na wspólne "Wyprawy z Wikingiem", podczas których wędrujemy po szlakach Województwa Zachodniopomorskiego i nie tylko.
Weryfikujemy, które opinie pochodzą od klientów, którzy kupili dany produkt. Po zatwierdzeniu wyświetlamy zarówno pozytywne, jak i negatywne opinie