MAPY SZLAKÓW ON-LINE
Nasza mapa Szlaków Pomorza Zachodniego
Aplikacja szlaków mapa-turystyczna.pl
Mapa umocnień Wału Pomorskiego
Pomorska Droga Świętego Jakuba
Europejski Szlak Gotyku Ceglanego
Szlakiem Mapy Lubinusa
Szlaki Pomorskie
Szlaki ok. Lublina
Szlaki Kujawsko-Pomorskie
Szlaki Warmii i Mazur
Szlaki Mazowsza
Szlaki Małopolski
Szlaki Dolnego Śląska
Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo
PRZYDATNE MAPY
Ogólnopolska Baza Kolejowa
Archiwum Map Zachodniej Polski
Mapa Lasów Państwowych
Leśny Przewodnik Turystyczny
CIEKAWE LINKI
Architektura Sakralna Pomorza
Architektura Pomorza
Serwis Zabytek.pl
Pomniki Poległych z Pomorza Środkowego
Kościoły drewniane w Polsce
Chatki i Bazy Akademickie
PROGNOZA POGODY
Niemiecka pogoda
Burzowo.info
Windy.com
ICM Polska
WSPÓŁPRACA

P-N-ZGL-130, niebieski "Pętla Widzieńska", 7,3km
Opis
Cena, to koszt pobrania plików GPS - dochód przeznaczamy na rozwój części szlakowej strony. Stan aktualności plików GPS jest zgodny z datami podanymi w punkcie 10 lub 11.
- NUMER SZLAKU W SERWISIE www.WedrujzNami.pl: P-N-ZGL-130
- NUMER SZLAKU WG PTTK:
- PRZEBIEG SZLAKU: Widzieńsko - Widzieńsko
- NAZWA SZLAKU: Pętla Widzieńska
- POWIAT: Goleniowski
- GMINA: Stepnica
- NAWIERZCHNIE: asfalt (16%), drogi utwardzone (41,2%), drogi gruntowe (42,8%)
- KOLOR: żółty pasek, pomiędzy dwoma białymi w poziomie
- ROK POWSTANIA: 2017
- ROK OSTATNIEGO ODNAWIANIA: 2017
- ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2017
- DŁUGOŚĆ: 7,3 km
- WAŻNE UWAGI: szlak o charakterze okrężnym, oznakowanie dwustronne.
- LINKI ZEWNĘTRZNE: Rowerowa Stepnica .
Poniżej opcja Mapy.cz oraz Traseo.pl - rzadko aktualizowana
CHARAKTERYSTYKA SZLAKU
Szlak powstał w 2017 roku, z inicjatywy Gminy Stepnica. Jest to lokalny szlak pieszo-rowerowy, w formie pętli, w oparciu o gminną drogę rowerową. Prowadzi nas po lasach Puszczy Goleniowskiej. Na pewno fajna trasa na krótki pieszy, lub rowerowy wypad. W Widzieńsku węzeł szlaków, pozwalający nam dowolnie konfigurować nasze wędrówki po Ziemi Stepnickiej.
Przygotowane mapy on-line znakowanych szlaków turystycznych: MAPA MAPY.CZ - MAPA TRASEO.PL - GOOGLE MAPS
OPIS TECHNICZNY
Początek/koniec szlaku umiejscowiono w Widzieńsku. Przez wieś przebiegają wszystkie szlaki piesze i rowerowe Gminy Stepnica. Węzeł szlaków umiejscowiony jest na głównym skrzyżowaniu dróg powiatowych, w centrum wsi:
- pieszy zielony "Stepnicko - Rokicki", Golczewo - Wolin
- pieszo rowerowy "Pętla Widzieńska", Widzieńsko - Widzieńsko
- pieszo-rowerowy "Doliną Gowienicy", Widzieńsko - Widzieńsko
- rowerowy czerwony "Stepnicki", Stepnica IT - Jarszewko wał
- rowerowy niebieski "Stepnicko - Widzieński", Stepnica IT - Bogusławie
- szlak kajakowy Gowienicą (rzeka trudna, zwałkowa)
Dzięki takiej ilości szlaków, możemy dowolnie konfigurować i wydłużać nasze wypady z Widzieńska. Nasz szlak stworzono w formie pętli, dzięki czemu nie mamy problemu z powrotem na start. Pomiędzy drogą rowerową, a skrzyżowaniem, umiejscowiony jest duży parking, na którym możemy zostawić samochód a nawet autobus.
Ruszamy ze skrzyżowania dróg asfaltowych, wraz z zielonym szlakiem pieszym, w kierunku zachodnim. Przed nami częściowo asfaltowa droga, którą dochodzimy do dojazdu pożarowego nr 13. Wchodzimy w nią - nawierzchnia utwardzona, miejscami wyboista. Po 2,4km, skręcamy w prawo, w dukt leśny - szlak zielony pieszy idzie dalej na wschód w kierunku Babigoszczy. Dochodzimy do drogi, zbudowanej na rozebranej linii kolei wąskotorowej Stepnica - Łoźnica - Gryfice. Skręcamy w prawo - w tym miejscu rozpoczyna się droga rowerowa zbudowana przez Gminę Stepnica. Po 3,3km docieramy do asfaltu. Tutaj wiata odpoczynkowa oraz węzeł ze szlakami rowerowymi; niebieski "Pętla Widzieńska" i czerwony "Stepnicki". Skręcamy w prawo, mijamy parking i dochodzimy do końca naszego spaceru na skrzyżowaniu w Widzieńsku. Nasz szlak jest idealny do jednodniowej wędrówki w połączeniu z żółtym szlakiem pieszym "Doliną Gowienicy".
Kilka słów o Widzieńsku. Wieś została założona w średniowieczu jako niewielki przysiółek nad rzeką. Pierwsza pisana wzmianka pochodzi z roku 1321. W tych czasach znajdował się tutaj młyn wodny oraz most na Gowienicy (stąd w nazwie słowo brück niem. Brücke-most). W północnej części wsi występuje zwarta zabudowa mieszkalna. Są to budynki w większości pochodzące z XIX i XX wieku, w dużej części ryglowe, o dużej wartości kulturowej i estetycznej. Pośrodku wsi, nad Gowienicą stoi najcenniejszy zabytek: ryglowa leśniczówka z 1829 roku, obecnie przeznaczona na Dom Pracy Twórczej. Z krajobrazu zniknął młyn (znajdziemy jego pozostałości przy moście), zachowała się jednak wzniesiona w latach 20. XX wieku murowana szkoła (obecnie dom mieszkalny). Za zakolem Gowienicy, znajdziemy pozostałości cmentarza ewangelickiego. Dzięki inicjatywie Stowarzyszenia Eksploracji Historycznej „Biały Grosz”, w 2017 roku zostały podjęte prace porządkowe na terenie dawnego cmentarza. Dzięki ciężkiej pracy mieszkańców i członków Stowarzyszenia udało się przywrócić dawnemu ewangelickiemu cmentarzowi w miarę przyzwoity wygląd. Poza tym odnaleziono cztery płyty nagrobne, w tym jedną w idealnym wręcz stanie, ze złotymi napisami. Ocalałe nagrobki zostały ułożone w jednym miejscu, tworząc swoiste lapidarium. Na uwagą zasługują również pomniki przyrody; buk zwyczajny, cis pospolity i dąb szypułkowy.
W 1903 roku otworzono we wsi przystanek kolejki wąskotorowej na linii Stepnica – Łożnica - Gryfice "Gryfickiej Kolei Wąskotorowej". Przystanek dla ruchu pasażerskiego został zamknięty w 1977 roku (obecnie w jego miejscu jest wiata turystyczna), dla towarowego w 1996. Na początku XXI wieku linia została rozebrana. Powstał pomysł wykonania drogi rowerowej ze Stepnicy do Łoźnicy. Jak to bywa w polskich realiach, ścieżka rowerowa, powstała tylko na terenie Gminy Stepnica - Przybiernów nie był zainteresowany.I tak jadąc od Stepnicy na wschód, przejedziemy Widzieńsko i dotrzemy do granic wymienionych gmin, gdzie droga rowerowa się kończy. Dalej czeka nas raczej wyboista przeprawa. W oparciu o drogę, powstały dwa szlaki rowerowe; czerwony i niebieski, pieszy niebieski, oraz wojewódzkie trasy rowerowe; Blue Velo i Wokół Zalewu Szczecińskiego.
PODSUMOWANIE.
SKALA TRUDNOŚCI PIESZA – 1
SKALA TRUDNOŚCI ROWER – 1
SKALA TRUDNOŚCI NORDIC WALKING - 1
1 – łatwy bez utrudnień
2 – z miejscowymi utrudnieniami
3 – o utrudnionym przejściu/przejeździe
Masz pytania ? Zadzwoń 501036860 w godz. 10:00-18:00, lub napisz e-mail biuro@wedrujznami.pl .