P-N-ZGL-130, niebieski "Pętla Widzieńska", 7,3km

Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 1 dzień roboczy
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 0,00 zł
bez kosztów dostawy
0.00
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Ocena: 0
Producent: Wiking
Kod produktu: P-N-ZGL-130

Opis


SPODOBAŁA CI SIĘ MOJA PRACA ?? SKORZYSTAŁEŚ Z MATERIAŁÓW ?? POSTAW MI KAWĘ - https://buycoffee.to/wiking-turystyka . Wspomóż utrzymanie domen, sklepu, serwera na dane ....

Kup kawę Wikingowi

Materiały zamieszczone lub zakupione w serwisie można wykorzystywać na ogólnych zasadach wynikających z prawa autorskiego i praw pokrewnych, w tym majątkowych - Regulamin korzystania z danych umieszczonych w serwisie .Jeśli chcesz umieścić widżet z mapką na swojej stronie, skontaktuj się z nami. Przygotujemy kod do wklejenia i wyślemy na mejla.


 1. NUMER SZLAKU W SERWISIE www.WedrujzNami.pl: P-N-ZGL-130
 2. NUMER SZLAKU WG PTTK: 
 3. PRZEBIEG SZLAKU: Widzieńsko - Widzieńsko
 4. NAZWA SZLAKU: Pętla Widzieńska
 5. POWIAT: Goleniowski
 6. GMINA: Stepnica
 7. NAWIERZCHNIE: asfalt (16%), drogi utwardzone (41,2%), drogi gruntowe (42,8%)
 8. KOLOR: żółty pasek, pomiędzy dwoma  białymi w poziomie
 9. ROK POWSTANIA: 2017
 10. ROK OSTATNIEGO ODNAWIANIA: 2017
 11. ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2017
 12. DŁUGOŚĆ:  7,3 km
 13. WAŻNE UWAGI: szlak o charakterze okrężnym, oznakowanie dwustronne.
 14. LINKI ZEWNĘTRZNE: Rowerowa Stepnica .

SZLAK ZNAJDZIESZ NA NA NASZEJ MAPIE OGÓLNEJ ZNAKOWANYCH SZLAKÓW TURYSTYCZNYCH (zawsze aktualizowana pełna mapa)CHARAKTERYSTYKA SZLAKU

Szlak powstał w 2017 roku, z inicjatywy Gminy Stepnica. Jest to lokalny szlak pieszo-rowerowy, w formie pętli, w oparciu o gminną drogę rowerową. Prowadzi nas po lasach Puszczy Goleniowskiej. Na pewno fajna trasa na krótki pieszy, lub rowerowy wypad. W Widzieńsku węzeł szlaków, pozwalający nam dowolnie konfigurować nasze wędrówki po Ziemi Stepnickiej.


OPIS TECHNICZNY

Początek/koniec szlaku umiejscowiono w Widzieńsku. Przez wieś przebiegają wszystkie szlaki piesze i rowerowe Gminy Stepnica. Węzeł szlaków umiejscowiony jest na głównym skrzyżowaniu dróg powiatowych, w centrum wsi:

 • pieszy zielony "Stepnicko - Rokicki", Golczewo - Wolin
 • pieszo rowerowy "Pętla Widzieńska", Widzieńsko - Widzieńsko
 • pieszo-rowerowy "Doliną Gowienicy", Widzieńsko - Widzieńsko
 • rowerowy czerwony "Stepnicki", Stepnica IT - Jarszewko wał
 • rowerowy niebieski "Stepnicko - Widzieński", Stepnica IT - Bogusławie
 • szlak kajakowy Gowienicą (rzeka trudna, zwałkowa)

Dzięki takiej ilości szlaków, możemy dowolnie konfigurować i wydłużać nasze wypady z Widzieńska. Nasz szlak stworzono w formie pętli, dzięki czemu nie mamy problemu z powrotem na start. Pomiędzy drogą rowerową, a skrzyżowaniem, umiejscowiony jest duży parking, na którym możemy zostawić samochód a nawet autobus.

Ruszamy ze skrzyżowania dróg asfaltowych, wraz z zielonym szlakiem pieszym, w kierunku zachodnim. Przed nami częściowo asfaltowa droga, którą dochodzimy do dojazdu pożarowego nr 13. Wchodzimy w nią - nawierzchnia utwardzona, miejscami wyboista. Po 2,4km, skręcamy w prawo, w dukt leśny - szlak zielony pieszy idzie dalej na wschód w kierunku Babigoszczy. Dochodzimy do drogi, zbudowanej na rozebranej linii kolei wąskotorowej Stepnica - Łoźnica - Gryfice. Skręcamy w prawo - w tym miejscu rozpoczyna się droga rowerowa zbudowana przez Gminę Stepnica. Po 3,3km docieramy do asfaltu. Tutaj wiata odpoczynkowa oraz węzeł ze szlakami rowerowymi; niebieski "Pętla Widzieńska" i czerwony "Stepnicki". Skręcamy w prawo, mijamy parking i dochodzimy do końca naszego spaceru na skrzyżowaniu w Widzieńsku. Nasz szlak jest idealny do jednodniowej wędrówki w połączeniu z żółtym szlakiem pieszym "Doliną Gowienicy".

Kilka słów o Widzieńsku. Wieś została założona w średniowieczu jako niewielki przysiółek nad rzeką. Pierwsza pisana wzmianka pochodzi z roku 1321. W tych czasach znajdował się tutaj młyn wodny oraz most na Gowienicy (stąd w nazwie słowo brück niem. Brücke-most). W północnej części wsi występuje zwarta zabudowa mieszkalna. Są to budynki w większości pochodzące z XIX i XX wieku, w dużej części ryglowe, o dużej wartości kulturowej i estetycznej. Pośrodku wsi, nad Gowienicą stoi najcenniejszy zabytek: ryglowa leśniczówka z 1829 roku, obecnie przeznaczona na Dom Pracy Twórczej. Z krajobrazu zniknął młyn (znajdziemy jego pozostałości przy moście), zachowała się jednak wzniesiona w latach 20. XX wieku murowana szkoła (obecnie dom mieszkalny). Za zakolem Gowienicy, znajdziemy pozostałości cmentarza ewangelickiego. Dzięki inicjatywie Stowarzyszenia Eksploracji Historycznej „Biały Grosz”, w 2017 roku zostały podjęte prace porządkowe na terenie dawnego cmentarza. Dzięki ciężkiej pracy mieszkańców i członków Stowarzyszenia udało się przywrócić dawnemu ewangelickiemu cmentarzowi w miarę przyzwoity wygląd. Poza tym odnaleziono cztery płyty nagrobne, w tym jedną w idealnym wręcz stanie, ze złotymi napisami. Ocalałe nagrobki zostały ułożone w jednym miejscu, tworząc swoiste lapidarium. Na uwagą zasługują również pomniki przyrody; buk zwyczajny, cis pospolity i dąb szypułkowy.

W 1903 roku otworzono we wsi przystanek kolejki wąskotorowej na linii Stepnica – Łożnica - Gryfice "Gryfickiej Kolei Wąskotorowej". Przystanek dla ruchu pasażerskiego został zamknięty w 1977 roku (obecnie w jego miejscu jest wiata turystyczna), dla towarowego w 1996. Na początku XXI wieku linia została rozebrana. Powstał pomysł wykonania drogi rowerowej ze Stepnicy do Łoźnicy. Jak to bywa w polskich realiach, ścieżka rowerowa, powstała tylko na terenie Gminy Stepnica - Przybiernów nie był zainteresowany.I tak jadąc od Stepnicy na wschód, przejedziemy Widzieńsko i dotrzemy do granic wymienionych gmin, gdzie droga rowerowa się kończy. Dalej czeka nas raczej wyboista przeprawa. W oparciu o drogę, powstały dwa szlaki rowerowe; czerwony i niebieski, pieszy niebieski,  oraz wojewódzkie trasy rowerowe; Blue Velo i Wokół Zalewu Szczecińskiego.


PODSUMOWANIE.

SKALA TRUDNOŚCI PIESZA – 1
SKALA TRUDNOŚCI ROWER – 1
SKALA  TRUDNOŚCI NORDIC WALKING - 1

1 – łatwy bez utrudnień
2 – z miejscowymi utrudnieniami
3 – o utrudnionym przejściu/przejeździe


SPODOBAŁA CI SIĘ MOJA PRACA ?? SKORZYSTAŁEŚ Z MATERIAŁÓW ?? POSTAW MI KAWĘ - https://buycoffee.to/wiking-turystyka

Kup kawę Wikingowi

Na pewno zmotywuje mnie do dalszej pracy. Często również kawka mi pomoże przy tworzeniu nowych i aktualizacji dotychczasowych danych. Do zobaczenia na Szlaku. W sezonie jesienno-zimowo-wiosennym, zapraszam na wspólne "Wyprawy z Wikingiem", podczas których wędrujemy po szlakach Województwa Zachodniopomorskiego i nie tylko.

 


Masz pytania ? Zadzwoń 501036860 w godz. 10:00-18:00, lub napisz e-mail biuro@wedrujznami.pl  .


 

Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:

Opinie o produkcie (0)

Weryfikujemy, które opinie pochodzą od klientów, którzy kupili dany produkt. Po zatwierdzeniu wyświetlamy zarówno pozytywne, jak i negatywne opinie

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl