P-Y-ZGL-131, żółty Widzieńsko - Widzieńsko "Doliną Gowienicy", 15km

Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 1 dzień roboczy
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 0,00 zł
bez kosztów dostawy
0.00
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Ocena: 0
Producent: Wiking
Kod produktu: P-Y-ZGL-131

Opis


SPODOBAŁA CI SIĘ MOJA PRACA ?? SKORZYSTAŁEŚ Z MATERIAŁÓW ?? POSTAW MI KAWĘ - https://buycoffee.to/wiking-turystyka . Wspomóż utrzymanie domen, sklepu, serwera na dane ....

Kup kawę Wikingowi

Materiały zamieszczone lub zakupione w serwisie można wykorzystywać na ogólnych zasadach wynikających z prawa autorskiego i praw pokrewnych, w tym majątkowych - Regulamin korzystania z danych umieszczonych w serwisie .Jeśli chcesz umieścić widżet z mapką na swojej stronie, skontaktuj się z nami. Przygotujemy kod do wklejenia i wyślemy na mejla.


  1. NUMER SZLAKU W SERWISIE www.WedrujzNami.pl: P-Y-ZGL-131
  2. NUMER SZLAKU WG PTTK: 
  3. PRZEBIEG SZLAKU: Widzieńsko - Krokorzyce - Widzieńsko
  4. NAZWA SZLAKU: Doliną Gowienicy
  5. POWIAT: Goleniowski
  6. GMINA: Stepnica
  7. NAWIERZCHNIE: asfalt (27,5%), drogi utwardzone (8%), drogi gruntowe (64,5%)
  8. KOLOR: żółty pasek, pomiędzy dwoma  białymi w poziomie
  9. ROK POWSTANIA: 2017
  10. ROK OSTATNIEGO ODNAWIANIA: 2017
  11. ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2017
  12. DŁUGOŚĆ:  15 km
  13. WAŻNE UWAGI: szlak o charakterze okrężnym, oznakowanie dwustronne.
  14. LINKI ZEWNĘTRZNE: Rowerowa Stepnica .

SZLAK ZNAJDZIESZ NA NA NASZEJ MAPIE OGÓLNEJ ZNAKOWANYCH SZLAKÓW TURYSTYCZNYCH (zawsze aktualizowana pełna mapa)



CHARAKTERYSTYKA SZLAKU

Szlak powstał w 2017 roku, z inicjatywy Gminy Stepnica. Jest to lokalny szlak pieszo-rowerowych, w formie pętli, prowadzący nas doliną Gowienicy. Fajne drogi pośród lasów Puszczy Goleniowskiej, widoki na meandrującą rzekę Gowienicę, przyroda i zwierzęta. Na pewno fajna trasa na krótki pieszy, lub rowerowy wypad. W Widzieńsku węzeł szlaków, pozwalający nam dowolnie konfigurować naszą wędrówki po Ziemi Stepnickiej.


OPIS TECHNICZNY

Początek/koniec szlaku umiejscowiono w Widzieńsku. Przez wieś przebiegają wszystkie szlaki piesze i rowerowe Gminy Stepnica. Węzeł szlaków umiejscowiony jest na głównym skrzyżowaniu dróg powiatowych, w centrum wsi:

  • pieszy zielony "Stepnicko - Rokicki", Golczewo - Wolin
  • pieszo rowerowy "Pętla Widzieńska", Widzieńsko - Widzieńsko
  • pieszo-rowerowy "Doliną Gowienicy", Widzieńsko - Widzieńsko
  • rowerowy czerwony "Stepnicki", Stepnica IT - Jarszewko wał
  • rowerowy niebieski "Stepnicko - Widzieński", Stepnica IT - Bogusławie
  • szlak kajakowy Gowienicą (rzeka trudna, zwałkowa)

Dzięki takiej ilości szlaków, możemy dowolnie konfigurować i wydłużać nasze wypady z Widzieńska. Nasz szlak stworzono w formie pętli, dzięki czemu nie mamy problemu z powrotem na start. Pomiędzy drogą rowerową, a skrzyżowaniem, umiejscowiony jest duży parking, na którym możemy zostawić samochód a nawet autobus.

Ruszamy na północ. Czeka nas dłuższe wędrówka asfaltem. Wspólny przebieg ze szlakami rowerowymi; czerwony i niebieski oraz pieszym zielonym. Po chwili mijamy ruiny dawnego młynu oraz most na Gowienicy. Po lewej miejsce biwakowe oraz do wodowania kajaków - trasa kilkugodzinna do Stepnicy. Na skrzyżowaniu odchodzi od nas szlak rowerowy czerwony (w prawo). Dalej wspólny przebieg z niebieskim szlakiem rowerowym i zielonym pieszym, który na kilkaset metrów odchodzi od asfaltu w lewo, aby wrócić na niego przed wsią. Dochodzimy do Krokorzyc. To typowa osada leśna ze stawami hodowlanymi i leśniczówką. Za wsią skręcamy w lewo - szlak niebieski rowerowy i pieszy zielony, prowadzą dalej asfaltem do Zielonczyna. Czeka nas wędrówka dość dobrą drogą leśną. Dochodzimy do droga powiatowej, przecinamy ją i wchodzimy na drogą gruntową, wzdłuż rzeki Gowienicy. Rzeka pięknie meandruje, a powalone drzewa dodają jej malowniczości. Lubimy ten teren o każdej porze roku. Latem, warto tutaj poleniuchować, a może i się wykąpać. Na skraju lasu dochodzi do nas ponownie szlak zielony, schodzący z Góry Zielonczyn z wieżą widokową/ppoż.. Idąc wzdłuż wału dochodzimy do mostu nad Gowienicą. Skręcamy w lewo - szlak zielony w prawo w kierunku Stepnicy. Wędrujemy drogą, początkowo wzdłuż rzeki, potem lekko odchodzącą od niej do lasu. Ponownie przechodzimy drogę asfaltową. Tutaj wiatka z miejscem odpoczynku. Wędrujemy odcinkiem leśnym wzdłuż rzeki. Droga coraz bardziej się od niej oddala. Jednak nie zabraknie ładnych leśnych widoków, szczególnie przez alei świerkowej. Dochodzimy do drogi asfaltowej i skręcamy w lewo. Po chwili ponownie jesteśmy na węźle szlaków. Jeśli za mało kilometrów, proponujemy drugi szlak pieszy niebieski "Pętla Widzieńsko. Można również wrócić do Stepnicy, jeśli stamtąd nas tu przygnało. Opcji jest o wiele więcej :)

Kilka słów o Widzieńsku. Wieś została założona w średniowieczu jako niewielki przysiółek nad rzeką. Pierwsza pisana wzmianka pochodzi z roku 1321. W tych czasach znajdował się tutaj młyn wodny oraz most na Gowienicy (stąd w nazwie słowo brück niem. Brücke-most). W północnej części wsi występuje zwarta zabudowa mieszkalna. Są to budynki w większości pochodzące z XIX i XX wieku, w dużej części ryglowe, o dużej wartości kulturowej i estetycznej. Pośrodku wsi, nad Gowienicą stoi najcenniejszy zabytek: ryglowa leśniczówka z 1829 roku, obecnie przeznaczona na Dom Pracy Twórczej. Z krajobrazu zniknął młyn (znajdziemy jego pozostałości przy moście), zachowała się jednak wzniesiona w latach 20. XX wieku murowana szkoła (obecnie dom mieszkalny). Za zakolem Gowienicy, znajdziemy pozostałości cmentarza ewangelickiego. Dzięki inicjatywie Stowarzyszenia Eksploracji Historycznej „Biały Grosz”, w 2017 roku zostały podjęte prace porządkowe na terenie dawnego cmentarza. Dzięki ciężkiej pracy mieszkańców i członków Stowarzyszenia udało się przywrócić dawnemu ewangelickiemu cmentarzowi w miarę przyzwoity wygląd. Poza tym odnaleziono cztery płyty nagrobne, w tym jedną w idealnym wręcz stanie, ze złotymi napisami. Ocalałe nagrobki zostały ułożone w jednym miejscu, tworząc swoiste lapidarium. Na uwagą zasługują również pomniki przyrody; buk zwyczajny, cis pospolity i dąb szypułkowy.

W 1903 roku otworzono we wsi przystanek kolejki wąskotorowej na linii Stepnica – Łożnica - Gryfice "Gryfickiej Kolei Wąskotorowej". Przystanek dla ruchu pasażerskiego został zamknięty w 1977 roku (obecnie w jego miejscu jest wiata turystyczna), dla towarowego w 1996. Na początku XXI wieku linia została rozebrana. Powstał pomysł wykonania drogi rowerowej ze Stepnicy do Łoźnicy. Jak to bywa w polskich realiach, ścieżka rowerowa, powstała tylko na terenie Gminy Stepnica - Przybiernów nie był zainteresowany.I tak jadąc od Stepnicy na wschód, przejedziemy Widzieńsko i dotrzemy do granic wymienionych gmin, gdzie droga rowerowa się kończy. Dalej czeka nas raczej wyboista przeprawa. W oparciu o drogę, powstały dwa szlaki rowerowe; czerwony i niebieski, pieszy niebieski,  oraz wojewódzkie trasy rowerowe; Blue Velo i Wokół Zalewu Szczecińskiego.


PODSUMOWANIE.

SKALA TRUDNOŚCI PIESZA – 1
SKALA TRUDNOŚCI ROWER – 1
SKALA  TRUDNOŚCI NORDIC WALKING - 1

1 – łatwy bez utrudnień
2 – z miejscowymi utrudnieniami
3 – o utrudnionym przejściu/przejeździe


SPODOBAŁA CI SIĘ MOJA PRACA ?? SKORZYSTAŁEŚ Z MATERIAŁÓW ?? POSTAW MI KAWĘ - https://buycoffee.to/wiking-turystyka

Kup kawę Wikingowi

Na pewno zmotywuje mnie do dalszej pracy. Często również kawka mi pomoże przy tworzeniu nowych i aktualizacji dotychczasowych danych. Do zobaczenia na Szlaku. W sezonie jesienno-zimowo-wiosennym, zapraszam na wspólne "Wyprawy z Wikingiem", podczas których wędrujemy po szlakach Województwa Zachodniopomorskiego i nie tylko.

 


Masz pytania ? Zadzwoń 501036860 w godz. 10:00-18:00, lub napisz e-mail biuro@wedrujznami.pl  .


 

Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:

Opinie o produkcie (0)

Weryfikujemy, które opinie pochodzą od klientów, którzy kupili dany produkt. Po zatwierdzeniu wyświetlamy zarówno pozytywne, jak i negatywne opinie

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl