99,7% kupujących poleca tego sprzedawcę

Polecam987Nie polecam3

Zgodność z opisem
5
Koszt wysyłki
Obsługa kupującego
5

R-C-ZGL-309, szlak rowerowy czerwony "Stepnicki", Stepnica IT - Jarszewko zalew 40,7km

Dostępność: duża ilość
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 0,50 zł
zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy
0.50
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Ocena: 0
Producent: Wiking
Kod produktu: R-C-ZGL-309

Opis


Cena, to koszt pobrania plików GPS - dochód przeznaczamy na rozwój części szlakowej strony. Stan aktualności plików GPS jest zgodny z datami podanymi w punkcie 10 lub 11.


 1. NUMER SZLAKU W SERWISIE www.WedrujzNami.pl: R-C-ZGL-309
 2. NUMER SZLAKU WG PTTK: 
 3. PRZEBIEG SZLAKU: Stepnica - Bogusławie - Widzieńsko - Góra Zielonczyn - Żarnowo - Łąka - Jarszewko
 4. NAZWA SZLAKU: Stepnicki
 5. POWIAT: Goleniowski
 6. GMINA: Stepnica
 7. NAWIERZCHNIE: asfalt (30,9%), drogi utwardzone (33%), drogi gruntowe (30,4%), beton (4%), bruk (1,7%)
 8. KOLOR: czerwony
 9. ROK POWSTANIA: 2017
 10. ROK OSTATNIEGO ODNAWIANIA: 2017
 11. ROK OSTATNIEGO MONITORINGU/POMIARU: 2017
 12. DŁUGOŚĆ:  40,7 km
 13. WAŻNE UWAGI: szlak o charakterze okrężnym, oznakowanie dwustronne. Z powodu remontu drogi wojewódzkiej nr 111, mogło zniknąć oznakowanie malowane oraz znaki drogowe ustawione przy drodze.
 14. LINKI ZEWNĘTRZNE: Rowerowa Stepnica .

SZLAK ZNAJDZIESZ NA NA NASZEJ MAPIE OGÓLNEJ ZNAKOWANYCH SZLAKÓW TURYSTYCZNYCH (zawsze aktualizowana pełna mapa)


Jeśli znasz szlak, a nie ma go w naszym rejestrze, prosimy o przesłanie pliku .gpx oraz kilku słów o szlaku, zdjęć, abyśmy stworzyli jego wizytówkę. A jak masz czas, zapraszamy do stworzenia opisu szlaku, według naszego systemu. Szlaki są dla wszystkich i musimy je promować wspólnie.


CHARAKTERYSTYKA SZLAKU

Szlak powstał w 2017 roku, z inicjatywy Gminy Stepnica. Jest to lokalny szlak rowerowy, w formie liniowej. To idealny szlak dla początkujących rowerzystów. Drogi o dość dobrej nawierzchni. Szlak okrąża Stepnicę od południowych granic, przez wschodnie, do północnej. Tworzy węzły ze wszystkimi szlakami turystycznymi na terenie gminy. Jest również spięty z wojewódzkimi trasami rowerowymi Blue Velo i Wokół Zalewu Szczecińskiego. Umożliwia to turystom rowerowym, zjechanie na szlak w Stepnicy oraz Jarszewku, przy Zalewie Szczecińskim. Szlak  prowadzi nas po lasach Puszczy Goleniowskiej. Możemy zwiedzić Stepnicę z niezapomnianymi zachodami słońca nad Zalewem Szczecińskim,  malownicze Widzieńsko, podziwiać okolice z Góry Zielonczyn, a co najważniejsze wszystko w zdrowym mikroklimacie borów sosnowych Puszczy Goleniowskiej. Oczywiście można powędrować szlakiem również pieszo.  Zapraszamy do wędrówek po Ziemi Stepnickiej.


OPIS TECHNICZNY

Jeśli jesteś po raz pierwszy w Stepnicy, warto ją zwiedzić i skorzystać z oferty rekreacyjnej, noclegowej oraz żywieniowej. Miasto sięga swoim rodowodem XIII wieku. Legendy powiadają, że pierwszym słowiańskim osadnikiem był rybak Szczepan. Nazwał on swoją osadę Szczepnica, która słynęła z rybołóstwa, myślistwa, rolnictwa i handlu. Po raz pierwszy nazwa Stepniza zostaje wymieniona w dokumentach w 1278 roku. Wzmianka o Stepnicy widnieje w liście Onufrego Zagłoby, który był pierwowzorem literackim powieści H.Sienkiewicza . Pisał on o rozbiciu grupki Szwedów w starciu pod Stepnicą.Dokument ten znajduje się w muzeum w Szczecinie. WIeś/osada rybacka była własnością rodzin; von Breslau, von Flemming, następnie Książąt Pomorskich, aż została domeną państwową. Dzięki położeniu nad Zalewem Szczecińskiem, osada od zawsze związana była z rybołówstwem i handlem, a dzięki bliskości Puszczy Goleniowskiej z łowiectwem i leśnictwem. W XIX wieku, doszła również  bardzo mocno rozwijająca się funkcja turystyczna. Posiadała port rybacki, port pasażerski, kolejową linię wąskotorową Stepnica - Gryfice, dużą bazę noclegową, molo, restaurację i kawiarenki oraz plażę. W obecnych czasach, sporo z tych funkcji zostało. Posiada port rybacki, przystań jachtową, dużą plażę z molo, ośrodek wypoczynkowy, piękną restaurację rybną. Niestety linia kolejowa została rozebrana na początku XX wieku, chociaż zagospodarowano jej część w granicach gminy jako drogę rowerową, którą poprowadzono w 2017 roku szlaki turystyczne.

Zwiedzanie Stepnicy rozpoczynamy od kościoła parafialnego pw. św. Jacka Odrowąża. Świątynię wzniesiono w 1741 na planie krzyża greckiego (duża rzadkość na Pomorzu Zachodnim), w miejscu rozebranych wcześniejszych budowli sakralnych. Ściany kościoła zbudowano w technice ryglowej, jednak z powodu późniejszego otynkowania cecha (1840r), ta nie jest widoczna. W 1997 w wyniku pożaru poważnemu uszkodzeniu uległa wieża kościoła. Odbudowano ją w niedługim czasie. Obecnie przed kościołem eksponowane są popękane dzwony, które uległy uszkodzeniu w czasie tego pożaru. Świątynia przykryta jest podwyższonym i odeskowanym stropem. Wewnątrz, częściowo przebudowany, barokowy ołtarz ambonowy (kosz ambony został odjęty od ołtarza i umocowany do bocznej ściany prezbiterium, baldachim ambony pozostał przy ołtarzu). Na emporze zdekompletowany prospekt organowy. W kościele zachowały się drewniane empory boczne, empora chórowa oraz ławki z połowy XVIII wieku. Przy kościele znajduje się pomnik poświęcony poległym w I wojnie światowej. Brak informacji o nazwiskach poległych. Przeniesiony został ze Stepniczki - z przed istniejącego przed wojną kościoła, 90-tych latach. Kierujemy się ulicami Krzywoustego i Kościuszki, mijając starszą zabudowę miejską - domy mieszkalne murowane i ryglowe z przełomu XIX i XX wieku. Dochodzimy do brzegów zalewu i tutaj restauracyjna perełka. Budynek dawnej tawerny "Standhalle Sak" wybudowano w 1840 r.; szybko stała się ona miejscem sobotnio-niedzielnych i wakacyjnych wypadów mieszkańców Szczecina i okolic. Konstrukcja restauracji jest drewniana, z oryginalnymi dekoracjami, co stanowi unikat na Pomorzu Zachodnim. W ostatnich latach tawerna została gruntownie odrestaurowana; wnętrze utrzymane jest w stylu marynistycznym o niepowtarzalnym klimacie. Specjalnością kuchni są dania z ryb i grilla. Obecnie nosi nazwę Tawerna Panorama i warto zjeść to posiłek, podziwiając historyczną z zabudowę i dekorację. Po posiłku udajemy się na plażę , gdzie wypożyczymy sprzęt pływający. A może jednak zatrzymacie się na nocleg w ośrodku wypoczynkowym i będziecie podziwiać zachód słońca nad Zalewem Szczecińskim. Przez miasto przechodzą następujące szlaki i trasy turystyczne:

 • pieszy zielony "Stepnicko - Rokicki", Golczewo - Wolin
 • rowerowy czerwony "Stepnicki", Stepnica IT - Jarszewko wał
 • rowerowy niebieski "Stepnicko - Widzieński", Stepnica IT - Bogusławie,
 • wojewódzka trasa rowerowa Blue Velo
 • wojewódzka trasa rowerowa Wokół Zalewu Szczecińskiego
 • Nitka Szczecińska Pomorskiej Drogi Świętego Jakuba, Szczecin - Wolin
 • Szlak kajakowy Gowienicą

Początek/koniec szlaku znajduje się przy Informacji Turystycznej, umiejscowionej w Stepnicy prze plaży gminnej. Tutaj również początek/koniec niebieskiego szlaku gminnego rowerowego "Stepnicko-Widzieńskiego". Ruszamy w kierunku miasta. Tuż za restauracją, skręcamy w prawo. Poruszamy się po kolei ulicami; Portowa, Dworcowa, Morska. Przecinamy drogę wojewódzką 111. Znajdujemy się na początku leśnej drogi rowerowej w Bogusławiu, zbudowanej na rozebranej linii kolei wąskotorowej Stepnica - Łoźnica - Gryfice, Gryfickiej Kolei Wąskotorowej. Tutaj również mapa i wiata, więc jeśli to dojeżdżasz, spokojnie możesz sobie odpocząć. W tym miejscu węzeł z niebieskim szlakiem rowerowym "Stepnicko-Wiedzieński" (w tym miejscu ma on swój początek/koniec) oraz wojewódzkimi trasami rowerowymi Blue Velo oraz Wokół Zalewu Szczecińskiego. Bogusławie, są obecnie częścią Stepnicy, jednak przed laty, był to oddzielny folwark. Dzisiejsza zabudowa zespołu folwarcznego nawiązuje do XIX wiecznego planu. Zabudowa dworu i mieszkań dla robotników pochodzi z lat 20-tych i 30-tych XX wieku. Założenie otacza od zachodu park krajobrazowy, jednak bez wartości zabytkowej. 300 metrów od wiaty na południe, po lewej stronie znajdziecie przedwojenny cmentarz żydowski z XIX wieku. Funkcjonował do lat 30-tych, XX wieku. Teren cmentarza wyróżnia się od otoczenia roślinnością, przede wszystkim zachowanym starodrzewem. W centralnej części widoczny jest szpaler dębowy. Niestety, na powierzchni cmentarza zachowało się tylko kilka fragmentów płyt oraz jedna podstawa nagrobka. Widoczne są wgłębienia po mogiłach. Oprócz tego na terenie cmentarza znajdują się głębokie na 2 m doły, które są prawdopodobnie pozostałościami po umocnieniach stanowisk artyleryjskich z czasów II wojny światowej.

Ruszamy drogą rowerową i nawierzchni szutrowej, towarzyszy nam szlak rowerowy niebieski. Po 2 kilometrach,  na skrzyżowaniu skręcamy w prawo i wraz z Pomorską Drogę Świętego Jakuba i trasami rowerowymi docieramy do leśniczówki Świbno. Za budynkami, skręcamy w prawo i dojazdem pożarowym nr 20 o nawierzchni szutrowej, kierujemy się na południe - pozostałe szlaki kierują się na Kąty.  Po 3,3km, docieramy do drogi wojewódzkiej 111. Skręcamy w prawo i po chwili w lewo. Wchodzimy do wsi Budzień. Po prawej stronie umiejscowione są pozostałości XIX wiecznego cmentarza ewangelickiego. Na skrzyżowaniu, skręcamy w lewo - na wprost obok drogi Kanał Królewski, skąd czasami startują kajakarze do Krępy i Zalewu Szczecińskiego.

Wychodzimy z zabudowy na nieużytki rolne. Skręcamy w prawo, po chwili w lewo i drogą w formie łuku, wchodzimy do lasu (tutaj gorsza nawierzchnia). Docieramy do osady Gaje, skręcamy w lewo, i drogą utwardzoną ponownie przecinamy drogę wojewódzką nr 111 oraz wojewódzkie trasy rowerowe. Drogą utwardzoną docieramy do skrzyżowania ze Szlakiem Jakubowym. Skręcamy w lewo. Na dużym skrzyżowaniu leśnym Szlak Jakubowy odchodzi w kierunku Stepnicy, zaś my podążamy drogą leśną (miejscami piaszczystą), do Widzieńska. Dojeżdżamy do asfaltu i skręcamy w lewo. Przecinamy drogę rowerową, mijamy parking i wjeżdżamy do Widzieńska. Przez wieś przebiegają wszystkie szlaki piesze i rowerowe Gminy Stepnica. Węzeł szlaków umiejscowiony jest na głównym skrzyżowaniu dróg powiatowych, w centrum wsi:

 • pieszy zielony "Stepnicko - Rokicki", Golczewo - Wolin
 • pieszo rowerowy "Pętla Widzieńska", Widzieńsko - Widzieńsko
 • pieszo-rowerowy "Doliną Gowienicy", Widzieńsko - Widzieńsko
 • rowerowy czerwony "Stepnicki", Stepnica IT - Jarszewko wał
 • rowerowy niebieski "Stepnicko - Widzieński", Stepnica IT - Bogusławie
 • szlak kajakowy Gowienicą (rzeka trudna, zwałkowa)

Kilka słów o Widzieńsku. Wieś została założona w średniowieczu jako niewielki przysiółek nad rzeką. Pierwsza pisana wzmianka pochodzi z roku 1321. W tych czasach znajdował się tutaj młyn wodny oraz most na Gowienicy (stąd w nazwie słowo brück niem. Brücke-most). W północnej części wsi występuje zwarta zabudowa mieszkalna. Są to budynki w większości pochodzące z XIX i XX wieku, w dużej części ryglowe, o dużej wartości kulturowej i estetycznej. Pośrodku wsi, nad Gowienicą stoi najcenniejszy zabytek: ryglowa leśniczówka z 1829 roku, obecnie przeznaczona na Dom Pracy Twórczej. Z krajobrazu zniknął młyn (znajdziemy jego pozostałości przy moście), zachowała się jednak wzniesiona w latach 20. XX wieku murowana szkoła (obecnie dom mieszkalny). Za zakolem Gowienicy, znajdziemy pozostałości cmentarza ewangelickiego. Dzięki inicjatywie Stowarzyszenia Eksploracji Historycznej „Biały Grosz”, w 2017 roku zostały podjęte prace porządkowe na terenie dawnego cmentarza. Dzięki ciężkiej pracy mieszkańców i członków Stowarzyszenia udało się przywrócić dawnemu ewangelickiemu cmentarzowi w miarę przyzwoity wygląd. Poza tym odnaleziono cztery płyty nagrobne, w tym jedną w idealnym wręcz stanie, ze złotymi napisami. Ocalałe nagrobki zostały ułożone w jednym miejscu, tworząc swoiste lapidarium. Na uwagą zasługują również pomniki przyrody; buk zwyczajny, cis pospolity i dąb szypułkowy. W 1903 roku otworzono we wsi przystanek kolejki wąskotorowej na linii Stepnica – Łożnica - Gryfice "Gryfickiej Kolei Wąskotorowej". Przystanek dla ruchu pasażerskiego został zamknięty w 1977 roku (obecnie w jego miejscu jest wiata turystyczna), dla towarowego w 1996. Na początku XXI wieku linia została rozebrana. Powstał pomysł wykonania drogi rowerowej ze Stepnicy do Łoźnicy. Jak to bywa w polskich realiach, ścieżka rowerowa, powstała tylko na terenie Gminy Stepnica - Przybiernów nie był zainteresowany.I tak jadąc od Stepnicy na wschód, przejedziemy Widzieńsko i dotrzemy do granic wymienionych gmin, gdzie droga rowerowa się kończy. Dalej czeka nas raczej wyboista przeprawa. W oparciu o drogę, powstały dwa szlaki rowerowe; czerwony i niebieski, pieszy niebieski,  oraz wojewódzkie trasy rowerowe; Blue Velo i Wokół Zalewu Szczecińskiego.

Na skrzyżowaniu, jedziemy na wprost. Wspólny przebieg z niebieskim rowerowym oraz piesze; zielony i żółty. Po chwili mijamy ruiny dawnego młynu oraz most na Gowienicy. Po lewej miejsce biwakowe oraz do wodowania kajaków - trasa kilkugodzinna do Stepnicy. Na skrzyżowaniu skręcamy w prawo. Przed nami kilku kilometrowy odcinek drogi asfaltowej. Po 3,2km, przy leśniczówce Borowik, skręcamy w lewo. Drogą utwardzoną docieramy do powiatowej drogi asfaltowej. Skręcamy w lewo. Na kolejnym skrzyżowaniu w prawo - dochodzi do nas szlak pieszy zielony oraz niebieski rowerowy. Wędrujemy na wprost, docieramy do parkingu leśnego z miejscem odpoczynku. Tutaj węzeł szlaków; rowerowy czerwony "Stepnicki", niebieski rowerowy "Stepnicko-Widzieński" oraz zielony pieszy "Stepnicko-Rokicki". Możemy odpocząć we wiacie i pojechać dalej, jednak bardzo mocno polecamy krótki przemarsz leśną ścieżką na Górę Zielonczyn. A naprawdę warto, gdyż znajdziemy tam punkt widokowy z wieżą. Jest dostępna od kwietnia do września, ale żeby z niej skorzystać trzeba pokonać 180 schodów (wejście na wieżę jest możliwe po uprzednim umówieniu się z nadleśnictwem Goleniów). Na szczycie znajduje się również punkt widokowy z ławeczkami oraz prawnie chronione stanowisko dokumentacyjne Góra Zielonczyn. Jeszcze w latach dziewięćdziesiątych XX wieku, stała na niej drewniana poniemiecka wieża widokowa wznosząca się ponad szczyty drzew, jednak ze względu na zły stan techniczny została ona rozebrana.

Jeśli skusiliście się na górę fajnie. Jeśli nie chcecie, po odpoczynku wracacie na asfalt, skręcacie w lewo i kierujecie się do skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 111. Szlak pieszy zielony i niebieski rowerowy odchodzą w kierunku Stepnicy. Na skrzyżowaniu skręcacie w prawo, za leśniczówką Zielonczyn ponownie w prawo. Po około 3,6km utwardzonej drogi (dojazd pożarowy nr 7) , na skrzyżowaniu skręcamy w lewo (dojazd pożarowy 25), na kolejnym dużym skrzyżowaniu ponownie w lewo (dojazd pożarowy 5) i zjeżdżamy miejscami nierówną drogą do Żąrnowa. Nie wjeżdżamy do wsi, warto jednak zwiedzić kilka atrakcji. Wieś posiada rodowód średniowieczny. Do dzisiejszych czasów zachowała się stara zabudowa. Najstarsze budynki pochodzą z połowy XIX wieku (murowane). Do zabytków należy kilka domów mieszkalnych z przełomu XIX i XX wieku oraz ryglowe zabudowania gospodarcze. Pośrodku wsi znajduje się murowany, neogotycki kościół parafialny p.w. Chrystusa Króla z poł. XIX wieku. Obok świątyni, otoczonej zabytkowym ceglanym murem z bramkami, znajduje się wysadzony dębami plac, na którym znajduje się kamień pamięci ofiar I wojny światowej – mieszkańców Żarnowa - pomnik przeniesiono na cmentarz w 2014 roku. W południowej części wsi znajduje się duży cmentarz z fragmentami nagrobków ewangelickich, obecnie użytkowany. 

Na skrzyżowaniu z ulicą Kościelną, skręcamy w prawo. Dość dobrą drogą (asfalt/utwardzona/gruntowa), jedziemy wzdłuż zabudowy Żarnowa, Racimierza, Łąki docierając do drogi wojewódzkiej nr 111 - tutaj węzeł z Szlakiem Jakubowym. Wjeżdżamy i po około 220 metrach skręcamy w lewo, w drogę polną, następnie w prawo. Przed nami niecały kilometr drogi gruntowe, miejscami nierównej. Docieramy do ulicy asfaltowej w Jarszewku. Skręcamy w lewo. Na skrzyżowaniu węzeł szlaków; czerwony rowerowy "Stepnicki", zielony pieszy "Stepnicko-Rokicki" i Pomorska Droga Świętego Jakuba. Skręcamy na zachód w kierunku Zalewo Szczecińskiego - pozostałe szlaki kierują się na północ, do Wolina. Dobrą, szutrową drogą dojeżdżamy do wału przeciwpowodziowego, nad zalewem, gdzie nasz szlak kończy/rozpoczyna swój bieg. Za wałem umiejscowiona jest malownicza dzika plaża, zaś wałem prowadzą wojewódzkie trasy rowerowe Blue Velo i Wokół Zalewu Szczecińskiego. To właśnie do nich specjalnie doprowadziliśmy nasz szlak.


CO DALEJ ??

Możemy pojechać wojewódzkimi trasami rowerowymi, wałem przeciwpowodziowym do Wolina, lub wrócić nimi do Stepnicy. Ta samo opcja szlakiem pieszym zielonym, lub Szlakiem Jakubowym - musimy się cofnąć do Jarszewka. Przy słabym wietrze opcja pierwsza jest przyjemniejsza i bardzo widokowa. Przy silnym, jedna kwarto skorzystać z drugiej opcji.

Przy odwrotnym pokonywaniu szlaku, gdy kończymy w Stepnicy, mamy spory wachlarz wariantów zarówno szlakami jak i trasami turystycznymi. Warto wówczas zrobić z miasta kilkudniową bazę wypadową.


PODSUMOWANIE.

SKALA TRUDNOŚCI PIESZA – 1
SKALA TRUDNOŚCI ROWER – 2
SKALA  TRUDNOŚCI NORDIC WALKING - 1

1 – łatwy bez utrudnień
2 – z miejscowymi utrudnieniami
3 – o utrudnionym przejściu/przejeździe


Masz pytania ? Zadzwoń 501036860 w godz. 10:00-18:00, lub napisz e-mail biuro@wedrujznami.pl  .


 

Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:

Opinie o produkcie (0)

Weryfikujemy, które opinie pochodzą od klientów, którzy kupili dany produkt. Po zatwierdzeniu wyświetlamy zarówno pozytywne, jak i negatywne opinie

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl